نشریه «اوراسیا ریویو» در تحلیلی با اشاره به فرصت‌ها و موانع همکاری ایران با کشورهای حوزه آسیای مرکزی می‌نویسد: «ایران می‌تواند از خلاء قدرت در آسیای مرکزی استفاده کند و اولویت‌های خود را به اجرا بگذارد. این اولویت‌ها شامل مقابله با تحریم‌ها از راه ایجاد مناسبات تجاری جدید، اطمینان از مقابله با تهدیدهای خارجی و گسترش نفوذ است.»
خبر شمس
«مؤسسه خاورمیانه» در یادداشتی با عنوان «روابط ایران و آفریقا در دوران ریاست جمهوری رئیسی: نجات روابط با این قاره» به بررسی روابط ایران و آفریقا پرداخته و ضمن بررسی رویکرد دو دولت قبلی در قبال آفریقا، اختلاف این رویکردها و تاثیرات آنها را بر شمرده است که در ادامه می‌خوانید.
خبر شمس
در حاشیه اجلاس دوحه 2022 گفتگویی کارشناسی برای بررسی «پیامدهای ژئوپلیتیکی عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای منطقه خاورمیانه» برگزار و مسائلی چون انرژی، نقش چین و ترکیه، رفتار آمریکا و نظم جهانی در سایه بحران اوکراین مورد بررسی قرار گرفت که در این نوشتار به مهمترین محورهای ارائه شده در این نشست پرداخته شده است.
خبر شمس
بر اساس سند ارزیابی تهدیدات سالانه آمریکا، تهدیدات فراملی و جهانی قادرند امنیت ملی و منافع این کشور را به شکل مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار دهند و جز از مجرای همکاری‌های مؤثر بین‌المللی، نمی‌توان به ارائه پاسخ مناسب جهت حل آن‌ها امیدوار بود. تروریسم، تغییرات اقلیمی و مخاطرات زیست‌محیطی، تداوم شیوع کرونا، گسترش فساد، بهره‌گیری رقبا از فناوری‌های نوین، افزایش جرایم سازمان‌یافته و رشد میزان مهاجرت از مهمترین تهدیدات فراملی علیه آمریکا از منظر جامعه اطلاعاتی این کشور هستند.
خبر سیاست خارجی
اقدام آمریکایی‌ها در توقیف نفتکش ایرانی و مصادره آن، مشروعیت و مقبولیت بین‌المللی نداشته و برخلاف حقوق بین‌الملل، قوانین تجارت بین‌الملل و عبور و مرور دریایی و به عبارتی نوعی دزدی دریایی می‌باشد.
خلاصه سیاستی سیاست خارجی
در بحبوحه آغاز مجدد مذاکرات احیای تواقنامه برجام، تبیین مطلوبیت مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی درخصوص موضوع هسته ای ایران و پیش بینی چشم‌انداز رویکرد مشترک احتمالی آمریکا علیه ایران در مذاکرات آتی، ضروری به نظر می‌رسد که این یادداشت به آن می‌پردازد.
خلاصه سیاستی سیاست خارجی
علت اصرار و فرافکنی کشورهای غربی و آژانس در خصوص سایت آسیب‌دیده تسای کرج چه می‌تواند باشد و در سوی مقابل علت مخالفت ایران با تعویض کارت‌های حافظه نظارتی آژانس در سایت مزبور از چه جهت است؟
خلاصه سیاستی سیاست خارجی