وخامت بحران اقتصادی اروپا می‌تواند قاره سبز را از اواخر سال ۲۰۲۲ و اوایل سال ۲۰۲۳ اسیر بحران‌های عمیق سیاسی و اجتماعی کند. کیفیت کنش‌گری اتحادیه‌های کارگری، دولت‌ها و صاحبان صنایع و کسب و کار نقش عمده‌ای در تعیین سرنوشت بحران‌های اقتصادی و متعاقب آن، بحران‌های اجتماعی قاره سبز خواهد داشت.
خبر اندیشکده‌های جهان
بحران اوکراین نشان داد که خروج آمریکا از برخی مناطق و تمرکز آن بر چین، خلأهایی را برای رقبای این کشور ایجاد کرده است. عدم حضور آمریکا در منطقه دریای سیاه، باعث نفوذ روسیه، ایران و چین در آن شده و اکنون آمریکا برای بازگشت دوباره به این منطقه با چالش‌هایی روبروست.
خبر اندیشکده‌های جهان
تاثیر سیاست‌های پولی آمریکا بر ارزش دلار و در نتیجه، تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد کشورها و همچنین استفاده آمریکا از دلار و تحریم‌ها برای فشار بر کشورها، برخی از دولت‌ها را بر آن داشته که تا حد امکان، وابستگی خود را به دلار کاهش دهند. مقابله با سلطه دلار به خوبی در جنوب شرق آسیا نمود پیدا کرده است.
خبر اندیشکده‌های جهان
منطقه غرب آسیا در طول تاریخ یکی از ناآرام‌ترین مناطق جهان بوده است. در این منطقه علاوه بر کشمکش‌های داخلی کشورها و رقابت میان دولت‌ها شاهد دخالت‌های خارجی و تاثیرات شدید تحولات جهانی بر معادلات قدرت‌های منطقه‌ای بوده‌ایم. در دوره‌های مختلف این منطقه، همگرایی و تنش‌زدایی و جنگ و تنش را تجربه کرده که علل مختلفی برای هر یک از این تحولات وجود داشته است.
خبر اندیشکده‌های جهان
با شروع جنگ اوکراین غربی‌ها رویای انزوا و تضعیف روسیه را در آستانه تبدیل شدن به واقعیت می‌دیدند اما با گذشت زمان مشخص شد که صرف‌نظر از اینکه چه کسی در جنگ اوکراین پیروز خواهد شد، آمریکا بازنده راهبردی خواهد بود.
خبر اندیشکده‌های جهان
جنگ روسیه و اوکراین این سوال را به وجود آورد که منافع سیاسی و اقتصادی و امنیتی کشورهای مختلف جهان تا چه اندازه درهم تنیده است. این مسئله درباره نوع پیوستگی کشورهای حوزه منطقه غرب آسیا و شرق آسیا به روسیه مشهود است.
خبر اندیشکده‌های جهان
پس از فروپاشی شوروی، آمریکا توانست نظم جهانی را بر مدار خود تنظیم کند اما با تحولات سال‌های قبل و ظهور قدرت‌های جدید، جهان به سوی تغییر نظم کنونی در حرکت است و در دوران گذار به سر می‌برد. جنگ اوکراین، حرکت کشورهایی مانند آلمان و ژاپن به سوی نظامی گری، قدرت گرفتن چین و تلاش‌ها برای تغییر ساختار شورای امنیت سازمان ملل از جمله نشانه‌های دوران گذار هستند.
خبر اندیشکده‌های جهان
غرب با پیگیری مجدانه طرح گسترش ناتو به شرق باعث تحریک روسیه و وقوع جنگ در اوکراین شد، اما به نظر می‌رسد بهترین راه برای پایان دادن به جنگ و بازگرداندن ثبات به اروپا، اعلام اوکراین به عنوان کشوری بی‌طرف است. در عین حال، ادغام روسیه در ساختار امنیتی اروپا نیز می‌تواند آینده امنیتی این قاره را تضمین کند.
خبر اندیشکده‌های جهان