جنگ اوکراین و تبعات آن باعث بروز بحران انرژی در اروپا شد. هرچند اروپا تلاش می‌کند تا از آثار این بحران بکاهد اما اقتصاد این قاره، به هر صورت، تاثیرات منفی بحران را متحمل خواهد شد. از سوی دیگر، هرچند این جنگ برای روسیه و اروپا مشکلات اقتصادی به بار آورد اما آمریکا و چین در شرایط کنونی دچار مشکلات جدی نشده‌اند و می‌توانند جهانی دو قطبی را تشکیل دهند.
خبر اندیشکده‌های جهان
آمریکا درصدد تغییر نقش خود در حوزه غرب بالکان و مقابله با نفوذ قدرت‌هایی همچون چین و روسیه در این منطقه است. در همین راستا، طرحی در کنگره آمریکا مطرح شده است تا نگاه این کشور به غرب بالکان را تغییر دهد.
خبر اندیشکده‌های جهان
سیاست آمریکا در چرخش به شرق آسیا زمینه را برای توسعه همکاری‌های چین با غرب آسیا فراهم کرد. این مسئله نگرانی‌هایی را در آمریکا به وجود آورده تا جایی که برخی عقیده دارند آمریکا نباید اجازه دهد تا روابط عمیقش از جمله رابطه هشت دهه‌ای با عربستان سعودی در معرض تعرض قرار گیرد.
خبر اندیشکده‌های جهان
با آغاز جنگ روسیه در اوکراین، کشورهای اروپایی به تحریم شدید اقتصادی روسیه روی آوردند اما این سیاست با واکنش مسکو مواجه شد و روسیه برای محافظت از اقتصاد و ارزش پول خود اعلام کرد فروش انرژی با روبل خواهد بود. کشورهای اروپایی این شرط را نپذیرفتند که در نتیجه، صادرات گاز روسیه به اروپا محدود شد و این قاره را وارد بحران انرژی کرد.
خبر اندیشکده‌های جهان
دولت آمریکا، چین را بزرگترین تهدید و رقیب خود عنوان کرده و سیاست چرخش به شرق آسیا را به اجرا گذاشته است تا از هر طریق ممکن با چین و قدرت فزاینده آن مقابله کند. یکی از نقاط درگیری دو کشور، مسئله تایوان است. در حالی که آمریکا از استقلال تایوان حمایت می‌کند، چین تایوان را خط قرمز خود می‌داند. اما آیا آمریکا برای مقابله با چین در خصوص تایوان آمادگی دارد؟
خبر اندیشکده‌های جهان
برگزاری هشتمین کنفرانس بین‌المللی توکیو برای توسعه آفریقا (تیکاد) در کشور تونس، نگاه‌ها را بسوی سیاست خارجی ژاپن در قبال آفریقا و میزان نفوذ و برنامه‌های آن در این قاره متمرکز کرد. این کشور در آفریقا باید علاوه بر رقابت با استعمارگران سابق، با روسیه، چین و آمریکا هم به رقابت بپردازد.
خبر اندیشکده‌های جهان