شناسه خبر: 92375

یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 04:35

سخنرانی در همایش روز کارگر

روز کارگر/آموزه‌های پیامبر/روز بعثت پیامبر مهم ترین و مبارک ترین روز برای بشریت/تبریک روز معلم/انتخابات هفتم اسفند/آموزه‌های پیامبرحضور 18 تن از بانوان در مجلس شورای اسلامی/خرسندی و خوشحالی از حضور زنان در عرصه اجتماعی/برجام و گشایش راهی به سوی تعالی/خواست و اراده ملت و دولت و زخم زبان‌ها و تعریض‌های بدبین‌ها و بدگمان‌ها/امتیازات برجام برای ملت ایران/بهانه‌گیری‌های بدخواهان و بدبینان/افتخارات امروز ملت ایران/لزوم حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان/عدم تعادل و تناسب میان تقاضا و اشتغال در چهل سال گذشته/بالا بردن تقاضای کار در جامعه به مفاد مشایه ایجاد امنیت و عزت برای کار /تورم پایین یعنی تضمین توان و قدرت خرید برای کارگران/بالاتر بودن حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم در دولت تدبیر و امید /کاهش مداوم و مستمر تورم در دولت/قول تک نرخی کردن تورم/ لزوم قرار گرفتن شاخص‌های اقتصاد کلان در مسیری درست/ورود مقامات و کارآفرینان کشورهای خارجی به ایران/قدرت جذب فناوری/ابراز خرسندی از دیدار با کارگران در شرکت دانش بنیان مپنا/اقدامات دولت در زمینه ریل/شروع سال جدید با هدف گذاری رشد 5 درصدی/افتخار رئیس جمهوری به کار کردن در ایام نوجوانی و دوران تحصیل /دست کارگر ، جایگاه بوسه پیامبر/تکیه دولت تدبیر و امید به قشر کارگر از حیث اجتماعی سیاسی/

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

و ان لیس للانسان الا ما سعی[1]

ایام سرور و تبریکات

روز احترام به کارگران و تقدیر از زحمات آنها و هفتة کارگر را به شما کارگران عزیزی که برای ملت و دولت افتخار هستید تبریک و تهنیت عرض می­کنم. ایام، ایام سرور و تبریکات متعدد است؛ از جمله بعثت پیامبر عظیم‌­الشأن اسلام که به ما یاد داد کار عار نیست و فخر انسان و سرمایه جاودانی بشریت است؛ کار نیروی بزرگ حرکت جامعه به سمت تعالی است. او که به ما یاد داد در برابر کارگر باید سر تعظیم فرود بیاوریم و به همه ما یاد داد تا در کارهایمان نظم و انضباط باشد. او که به ما یاد داد در کار ما باید استحکام باشد. او که به ما یاد داد در کار ما باید دقت و صداقت باشد. او که به ما یاد داد کار دقیق انجام می­دهیم نه برای اینکه در خط کنترل عیب ما ظاهر نشود. کار دقیق انجام می­دهیم چون خدا را بالای سر خود در همه جا و بر همه چیز ناظر و حاضر می­بینیم. به این پیامبر و مکتب بزرگ، به این اسلام عزیز و قرآنی که در شب بعثت نازل شد افتخار می­کنیم؛ قرآنی که با فریاد «اقراء» جهانی را به حرکت درآورد و به ما گفت از راه علم باید به تعالی دست یابید. به ما گفت العلم هو السلطان، اگر می­خواهید بر جهان سلطنت کنید و فخر داشته باشید علم باعث قدرت و سلطة شما بر جامعه و جهان خواهد شد.

ما به پیامبر و بعثت او افتخار می­کنیم. شاید هیچ روزی برای بشریت مهم‌­تر و مبارک­‌تر از روز بعثت پیغمبر نباشد. همان که خدا در بعثت بر ما منت می­‌گذارد. لقد من الله علی مؤمنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم[2]، آن روز، روزی است که با بعثت او انسان­‌ها در مسیر حیات جاودان قرار می­گیرند.

روز معلم را هم تبریک می­‌گویم که معلمین بر سر همه ما حق دارند و آنها راه را همراه زندگی و دین به ما نشان دادند. همچنین من به ملت بزرگ ایران به خاطر انتخابات شکوهمند و آنچه در هفتم اسفند سالگذشته و دهم اردیبهشت امسال رخ داد تبریک می­گویم که بهترین­ها را پای صندوق آرا برگزیدند و امروز خوشحالیم مجلس شورای اسلامی آیندة ما که از خرداد شروع به کار می­کند، به حول و قوة الهی دولت با هماهنگی بیشتر با دو قوة دیگر بتواند وعده­هایی که به مردم داده و عهدی را که با همدیگر در خرداد 1392 داشتیم به خوبی به مقصد برسانیم و دست به دست هم دهیم، مخصوصاً که برای اولین بار است که مجلس شورای اسلامی هجده نمایندة خانم دارد که یک رکورد از بانوان کشور است. ما خوشحالیم بانوان عزیز ما در همة صحنه‌­ها در مقطع تحصیل، کار، تلاش، کوشش، در دنیای سیاست، در دولت و مجلس و قوای مختلف همه جا حضور دارند و این هم از آثار بعثت پیامبر عظیم‌­الشأن اسلام بود که زنان را به صحنه آورد و گفت مرد و زن، عرب و عجم، کوچک و بزرگ، روستایی و شهری، سیاه و سفید هیچ کس بر هیچ کس امتیازی ندارد مگر به تقوی؛ فقط پاکدامنی و تقواست که معیار بزرگی و عظمت یک انسان است، اما فرقی بین مرد و زن وجود ندارد.

امروز یک سد بزرگ پیش پای ملت و کارگران ما با تلاش دیپلمات­ها برداشته شده و برجام راه حرکت به سمت تعالی را برای ملت ما باز کرده است.

آن وقت که ما می­گفتیم پای میز مذاکرات می­توان مشکل را حل کرد بدبین­ها و بدگمان­ها می­گفتند امکان­پذیر نیست. آن روز که توانستیم با شش قدرت جهانی به توافق برسیم باز هم بدبین­ها و بدگمان­ها گفتند درست است به توافق رسیدید، اما این توافق قابل اجرا نیست. آن روز که به روز اجرای برجام رسیدیم باز هم بدبین­ها و بدگمان­ها گفتند آنچه به شما وعده داده­اند عمل نخواهند کرد و شما در این مذاکرات به موفقیت نرسیده­اید. چرا کار یک ملت بزرگ را کوچک نشان می­دهیم؟ این کار، کار دولت نیست بلکه کار ملتی بزرگ، قدرتمند و مقاوم است و کاری است که توسط همه مردم ما و با هدایت­های رهبر معظم انقلاب و حمایت­های مردم عزیز کشور انجام گرفت. هر کجا که احتمالاً لازم بود تصویب شود بحث و تصویب شد؛ از شورای عالی امنیت ملی تا مجلس شورای اسلامی.

گفتند که برجام را تصویب و اجرا کردیم و در مقام عمل برجام را نمی­‌بینیم. صادرات نفت و مایعات از یک میلیون و دویست هزار بشکه به دو میلیون و سیصد هزار بشکه رسیده است. می­گویند اینکه چیزی نیست، دو برابر شده است، فقط یک میلیون و صد هزار اضافه شده و این مهم نیست! می­گوییم امروز در سایة برجام برای نقل و انتقال پول دست شما باز شده است، می­گویند نقل و انتقال پول که چیز مهمی نیست! می­گوییم امروز در سایه برجام به جای اینکه کشتی­های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرد و با قایق و لنج بار به ساحل ایران برسد و هر کانتینری 700 دلار اضافه از جیب مردم پرداخت شود، در ساحل خودمان پهلو می­گیرد، می­گویند 700 دلار که چیزی نیست! ما در سایة تحریم زندگی خوبی داشتیم چرا زندگی خوب ما را بر هم زدید!

می­‌گوییم امروز روزی است که راه برای سرمایه­گذاری خارجی باز شده و ما به کار و تولید نیاز داریم. تولید و کار بدون سرمایه و تکنولوژی امکان­پذیر است؟ اگر شما این سالن باعظمت را در مپنا مشاهده می­کنید، بدون سرمایه­گذاری امکان­پذیر است؟ بدون اقتصاد دانش بنیان شرکت پرافتخاری به نام مپنا به وجود می­آمد؟ اگر امروز مپنا و کارگران، مهندسین و مدیران مپنا افتخار می­کنند، به خاطر کار، تلاش، کوشش، علم، دانش و فعالیت دانش بنیان و سرمایه­گذاری در این سرزمین است. اگر امروز مپنا به عنوان غرور ملی ما محسوب می­شود، به خاطر آن است که در رقابتی آزاد حضور پیدا کرده است. یک شرکت بدون رقابت با جهان و قدرت­های اقتصادی جهان نمی­تواند مغرورانه سر خود را بالا بیاورد. امروز مپنا شرکت­های عظیم و بزرگی مثل میتسوبیشی و هیتاچی را کنار گذاشته؛ مپنا امروز در حال رقابت با جی.ام. و زیمنس در سطح جهان است.

امروز رقابت آزاد و فعالیت دانش بنیان ما را به غرور می­رساند و ما به آن برقی افتخار می­کنیم که نیروگاهش به دست ایرانی و کارگر ایرانی و مپنا ساخته شده است؛ آن قطاری برای ما لذت بخش است که لوکوموتیو آن قطار توسط کارگر ایرانی و مپنا ساخته شده است. امروز برای ما حائز اهمیت است که یک بنگاه اقتصادی ما در داخل کشور در برابر بنگاه­های دیگر مشغول رقابت نیست بلکه در سطح جهانی مشغول رقابت است.

ما اقتصاد و بنگاه­های اقتصادی­ای می­خواهیم که توان رقابت با دنیا را داشته باشند. اگر بخواهیم ثروت کشور را از لحاظ اقتصادی بالا ببریم و درآمد بنگاه­ها را افزایش دهیم و در کنار آن وضع کارگران را بهتر کنیم. باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم. اگر نتوانیم با دنیا رقابت کنیم نمی­توانیم بازار صادرات منطقه و جهان را از آن خود بسازیم و اگر نتوانیم بازار صادراتی داشته باشیم نمی­توانیم مقدار تولید را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم.

متأسفانه در طول چهل سال گذشته توان اقتصادی ما در حد تقاضا برای اشتغال نبوده است. همواره تقاضای اشتغال بالا بوده و توان اقتصادی برای جذب نه تنها کارگر ساده حتی تحصیل­کردگان، کارآموختگان، صاحب نظران و متخصصین [پایین بوده است.]

این عدم توازن، عدم امنیت را برای ما آفریده است. اگر می­خواهیم برای کارگر امنیت بیافرینیم باید در جامعه تقاضای کار بالا برود. هر چه تقاضای کار بالا برود جایگاه کارگر با عزت­تر و عزیزتر می­شود. آن وقت است که کارگر می­تواند در یک رقابت شغل خود را انتخاب کند. همان طور که اقتصاد باید رقابتی باشد کارگر هم باید بتواند بین چند بنگاه اقتصادی انتخابگر باشد و بهترین را برگزیند و انتخاب کند. چه راهی برایاین وجود دارد؟ اقتصاد کشور باید حرکت کند و مردم به آینده امیدوار باشند. باید امید به آینده داشته باشیم و آیندة اقتصاد ما روشن باشد. باید تورم کاهنده جلوی دید آن کسانی که می­خواهند سرمایه­گذاری کنند روشن باشد. اگر تلاطم اقتصادی باشد، یک روز تورم ما 10 درصد و یک روز 35 درصد و روز دیگر 41 یا 45 درصد است، ممکن نیست آرامش اقتصاد به آن است که تورم جامعه تورم قابل قبولی باشد. تورم پایین یعنی تضمین توان و قدرت خرید برای کارگران.

ما بسیار خوشحالیم که در دولت تدبیر و امید حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده و پایین­تر نبوده و این قدم بسیار مهمی است که دولت برداشته است. در طول 50-60 سال گذشته سال­هایی بوده که تورم پایین آمده ولی متأسفانه دو سال یا یک سال بعد تورم بالا رفته است. در اقتصاد ما مسیر ثابت کاهشی برای تورم نبوده است. در این دولت مسیر کاهشی مداوم و مستمر برای کاهش تورم بوده است. روزاولی که آمدیم تورم بالای 41 درصد بود به مردم قول دادیم تا پایان آن سال یعنی شش ماه بعد به تورم 35 درصد برسیم. شب عید سال 1393 تورم 7/34 درصد شد. به آن نقطه رسیدیم. به مردم وعده دادیم که در سال 93 تورم ما حداقل به 25 درصد خواهد رسید. خوشبختانه در شب عید سال 94 تورم ما به حدود 15 درصد رسید. در سال 94 که وضع اقتصادی همه کشورهای تولید کننده نفت بسیار بد بود، وضع اقتصادی ماهم خوب نبود، در عین حال به مردم وعده دادیم که تورم باز از 15 درصد هم کاهش خواهد یافت، شب عید سال 1395 تورم به 12 درصد رسید. امروز تورم ما طبق آمار و شاخص­‌های مرکز آمار به زیر 11درصد رسیده و ان­شاءالله تورم را تا پایان امسال تک رقمی خواهیم کرد.

اگر می­خواهیم اقتصاد ما در حال پیشرفت باشد و کارگر ما امنیت فکری و شغلی داشته باشد و در خانه، کارخانه و خیابان در امنیت کامل باشد باید شاخص­های کلان اقتصادی ما در مسیر درست قرار بگیرد. اقتصاد ما درست نمی­شود مگر آنکه قدرت جذب سرمایه داشته باشیم و امروز بحمدالله این شرایط فراهم شده است.

شما می­‌بینید هر روز از کشورهای مختلف رؤسای جمهور به همراه معاونشان می­‌آیند، هر رئیس جمهوری که به ایران می‌­آید همراه خودش 250 – 200 شرکت از شرکت­های مهم کشورش را می­‌آورد و با کارآفرینان داخلی ما جلسه مشترک می­گذارند و قراردادهای متعدد امضا می­کنند. رئیس جمهور قزاقستان به تهران آمد و بخش­های خصوصی دو کشور 56 سند امضا کردند. فردا رئیس جمهور کرة جنوبی برای اولین بار با تعداد زیادی از کمپانی­ها و شرکت­ها به ایران می­‌آید.

امروز بحمدالله قدرت جذب فناوری داشتیم. یک روز می­بایست دست دراز می­کردیم و فناوری را می­گرفتیم اما امروز این­چنین نیست. ما فناوری­های پیشرفته­ای داریم و می­توانیم برای ارتقای فناوری، فناوری­‌های نو را جلب و جذب کنیم و در اختیار قرار بدهیم.

امروز اگر مپنا بخواهد با شرکت­های خارجی در زمینه­‌های مختلف صحبت کند دیگر شرکتی نیست که دارای فناوری سی سال پیش باشد و بخواهد با شرکت رقیبی صحبت کند و تفاوت آن با شرکت روبرویی فقط دو یا سه سال است و لذا به راحتی می­تواند فناوری را جذب کند.

امروز بسیار خوشحالم که دیدارم با کارگران عزیز در محل یک شرکت دانش بنیانی مثل مپناست. من از این شرکت می­خواهم کار خود در زمینة تجهیزات بیمارستانی را که آغاز کرده با سرعت ادامه دهد. دلمان می­‌خواهد در آیندة نزدیک ان­شاءالله دستگاه‌­های سی.تی.اسکن و ام.آر.آی. در بیمارستان­های ما توسط کارگران ایرانی ساخته بشود.

یکی از اقدامات بزرگی که این دولت شروع کرده در مسئله ریل است که برای جابجایی بار و مسافر است و مپنا باید در زمینة ریل و لوکوموتیوهای برقی و برقی کردن راه آهن نیز قدم بردارد.ان­شاءالله به حول و قوة الهی در سال 1395 شرایط ما برای فعالیت اقتصادی از سال گذشته بهتر خواهد بود و امسال سالی است که با هدف­‌گذاری رشد پنج درصدی سال را شروع کرده­ایم.

کارگران عزیز، اگر بتوانیم تورم را کاهنده ادامه بدهیم و رونق اقتصادی را به وجود آوریم، رشد اقتصادی متناسب داشته باشیم، سرمایه داخلی و خارجی را جذب کنیم و بانک­ها را در مسیر رونق اقتصادی فعال کنیم می­توانیم به افتخار بزرگ قدرت اقتصادی برسیم.

ما در اقتصاد و رونق اقتصادی­مان تولید و جایگاه مناسب کارگران عزیز را می­خواهیم. خوشحالم که شخصی را به عنوان وزیر کار برگزیدم و انتخاب کردم که در کارخانه و از جوانی به کار و تلاش مشغول بوده این سمت را بر عهده گرفته است. رئیس جمهور شما هم افتخار می­کند که از دوران نوجوانی و در دوران تحصیل ماه­‌های تعطیلی مدرسه و دبیرستان و سه ماهة تابستان را به کار مشغول بوده است.

کار فخر و افتخار است. دست کارگر جایگاه بوسة پیامبر عظیم­الشأن اسلام است. بدون آنکه به بعضی سخنان ناامید کننده توجه کنیم همه ما متحد، منسجم، امیدوار و با آینده­ای روشن به کار و تلاش و کوشش­مان ادامه دهیم و دولت هم با همة توان و قدرتش پشتیبان شما خواهد بود.

اینکه توانستیم ده میلیون نفر را عمدتاً از کارگران و افراد حاشیه نشین تحت پوشش بیمه قراردهیم قدم مهمی در مسیر رفاه برای مردم، قشر مستضعفان و کارگران ما بود.

تکیه دولت تدبیر و امید از لحاظ اجتماعی و سیاسی به قشر کارگر است. همه ما به حول و قوة الهی روز به روز در مسیر پیشرفت کشور عزیزمان ایران تلاش خواهیم کرد و آینده‌ای آبادتر و پررونق‌­تر را برای کشور و اقتصادمان امید داریم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1] سوره النجم، آیه 39

[2] سوره آل عمران، آیه 164.