شناسه خبر: 92127

سه شنبه 31 فروردین 1395 03:16

سخنرانی در دیدار با مردم استان سمنان

قدمت بسیار سمنان/ بزرگان و عالمان خطه سمنان/ موفقیت دولت در شکست اسلام‌‌هراسی و ایران‌‌هراسی/ قدرت ملت ایران در لغو قطعنامه‌‌های سازمنان ملل/ افتخار سیاسی و حقوقی برجام برای ایران/ نصف شدن صادرات نفت ایران در گذشته/ نقل و انتقال پول به شیوه قرن 19/ هجمه‌‌های غیر اخلاقی رسانه‌‌ها دون ‌‌شأن ملت/ تلاش برخی برای پیروز جلوه دادن آمریکا و صهیونیست‌‌ها/ باز شدن گره‌‌های روابط بانکی ایران با سایر کشورها/ زمان پر بودن بازسازی و ایرانی‌‌ها/ گشایش در پروازهای خارجی پس از برجام/ افزایش صادرات نفت ایران پس از برجام/ به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌‌ای ایران/ کاهش هزینه خرید بسیاری از اقلام مورد نیاز کشور/ برجام، ثمره تلاش ملت و هدایت رهبری/ کنار گذاشتن رقابت‌ها برای استفاده از فضای پسابرجام/ سپری گشتن دوره نقد برجام/ موفقیت ایران در معرفی چهره واقعی ایران در کنفرانس سران اسلامی/ برجام اخلاقی/ ابلاغ برنامه‌‌های اقتصاد مقاومتی/ تثبیت شدن تراز صادرات غیر نفتی پس از 63 سال/ تأمین امنیت غذایی کشور/ خوداتکایی در بسیاری از محصولات استراتژیک/ اهمیت ورود سرمایه خارجی در اقتصاد مقاومتی/ برقی کردن راه ‌آهن تهران به مشهد با سرمایه‌‌گذاری خارجی/ اقدامات دولت برای حمل و نقل استان/ طرح‌‌های دولت برای آب‌‌های استان/ ضرورت استفاده از روش‌های مردن آبیاری/ طرح انتقال آب از دریای خزر به استان/ ضرورت توجه به مسائل زیست محیطی طرح انتقال آب/ رونق گردشگری استان/ تسهیلات برای ساخت هتل/ توسعه فناوری‌‌های نوین در استان/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یوم ندعوا کل اناس بامامهم فمن اوتی کتابه بیمینه فأولئک یقرئون کتابهم و لایظلمون فتیلا
مردم سرافراز استان سمنان، مردم قهرمان و شهیدپرور منطقة تاریخی قومس، سلام و درود بر مردم ایثارگر و فداکار خطة استان سمنان و سلام و درود بر همة جوانان و ایثارگرانی که با نثار جان خود برای منطقه و سرزمین و ایران افتخار آفریدند. بازگشت به دیار امن و امان و ایمان لذت خاص خود را دارد. نگاه به مردم این شهر و دیار و خیابان و خطة استان سمنان برای من یادآور دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و یادآور سرزمین علم و ادب و اخلاق است. سلام و درود من بر مردم گرمسار، بر مردم آرادان، بر سرخه، بر سمنان، بر مهدی‌شهر، بر دامغان، بر شاهرود، بر میامی و بر سراسر این خطه از شهر و روستا، پیر و جوان، مرد و زن و همة آنهایی که در تاریخ پرافتخار انقلاب و دفاع مقدس و همة مراحل پشتیبان امام (ره)، رهبری، نظام و کشور هستند و خواهند بود.
خطة سمنان خطة بسیار تاریخی و قدیمی است. در روایت‌های زمان امام باقر(ع) و صادق(ع) به مناسبت‌هایی از این خطه یاد شده: جاء و علیه ازار قومس. پارچة این منطقه و پارچه سمنانِ آن زمان در مدینه و مکه و حجاز به عنوان پارچة معروف دیار ایران ‌زمین بوده است.
قومس افتخار همة ماست. سرزمینی که تاریخی کهن دارد. سرزمینی که شهر صد دروازه دارد. سرزمینی که علما، بزرگان، مورخین، فقها، شعرا و ادیبان فراوانی داشته است. از مرحوم آیت‌الله العظمی شاهرودی گرفته که مرجع بزرگ و عظیم‌الشأن جهان شیعه بود تا شعرا و سخنورانی همچون منوچهری دامغانی تا عرفا و بزرگانی چون بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی تا شیخ علاءالدوله سمنانی تا عالم بزرگی مثل علامه حائری سمنانی و آن همه علما و اندیشمندان و بزرگانی که در این دیار و خطه بوده اند تا افتخارات تیپ قائم در دوران دفاع مقدس که حضور با شهامت این سربازان دلاور در همه جای دفاع مقدس از غرب و جنوب سر زبان همة آنهایی بود که با جنگ و دفاع آشنایی داشتند.
امروز هم این استان سرآمد علم و دانش است. در حوزه‌های علمیه، در دانشگاه‌ها، فرزندان برومند این خطة بزرگ، علما و فضلا و اساتید و اندیشمندا و دانشمندان همواره افتخارآفرین بوده‌اند.
در بخش اول سخنم می‌خواهم به شرایط امروز کشور اشاره کنم و در بخش دوم از استان سمنان و اقداماتی که دولت تدبیر و امید برای این استان مد نظر دارد.
مشکلات داخلی و خارجی کشور در آغاز کار دولت
دولت یازدهم کارش را در زمانی آغاز کرد که اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در اوج خود بود. دولت یازدهم کار خود را زمانی شروع کرد که تحریم‌ها به نقطة اوج خود رسیده بود. دولت یازدهم زمانی کار خود را آغاز کرد که تورم و رکود و بیکاری و عدم آرامش در بازار، زندگی مردم‌ و آیندة کشور و اقتصاد را در ذهن مردم با تهدیدهای فراوان مواجه کرده بود. ملت بزرگ ایران یک تصمیم تاریخی گرفت. دولت ایران تصمیم گرفت تا اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی قدرت‌های بزرگ جهانی و صهیونیسم بین‌الملل را با شکست مواجه کند. ملت بزرگ ایران تصمیم گرفت تا همة فشارهایی که بر سر این مردم بود، فشار تحریم و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را یکی بعد از دیگری حل و فصل کند.
من باید از ملت بزرگ ایران تقدیر و تشکر کنم که در طول این سی و یک ماه همواره در کنار دولت بوده اند. همواره در کنار نظام و پاسخگوی ندای رهبری بوده‌اند و امروز بحمدالله ما به قلة آن فراز بلندی که پیش رو داشتیم و ارتفاع بلندی که می‌بایست بپیماییم نزدیک شده‌ایم. ملت بزرگ و سرافراز ایران توانست با قدرت خود تمام قطعنامه‌های تحریمی بند 7 و فصل 7 علیه ایران را از بین ببرد. امروز همة قطعنامه‌هایی که علیه این کشور بود لغو شده است.
مزایا و منافع برجام
آنها که سؤال می‌کنند و می‌گویند برجام برای ما چه کار کرده است؟ برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است. چه کسی فکر می‌کرد که شش قطعنامة شورای امنیت و 12 قطعنامة شورای حکام یکی پس از دیگری لغو و مردود و مطرود گردد و برای همیشه زباله‌دان تاریخ انداخته شود؟ مگر مردم ما یادشان رفته که فروش‌ نفت ایران را که به عنوان یک قدرت اقتصادی در صفحة اقتصادی و بین‌المللی حضور داشت، به نصف تقلیل دادند. یعنی دو میلیون بشکه صادرات تبدیل به یک میلیون بشکه شد. مگر مردم شاهد و ناظر آن نبودند که کشتیرانی به سمت بنادر ایران تحریم شد؟ همة کالاها می‌بایست به بندر کشور دیگر برود و تخلیه شود و از آنجا با لنج‌ها و کشتی‌های کوچک به بنادر ایران حمل شود. مگر مردم یادشان رفته که هیچ پولی از طریق بانک به کشور دیگر نه صادر و نه وارد می‌شد، نه می‌توانستیم منتقل کنیم و نه می‌توانستیم بازستانیم؟ به قرن 19 رفته بودیم و همه چیز از طریق صرافی‌ها حل و فصل می‌شد. تمام کانال‌های بانکی و بیمه‌ای دنیا به روی ایران بسته شده بود.
من از رسانه‌ها می‌خواهم اخلاق را مد نظر قرار بدهند. انتقاد از دولت اشکالی ندارد. نقد دولت گاهی لازم است اما ملت ما آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را نمی‌پسندد. هجمه‌های غیراخلاقی رسانه‌ها در شأن ملت بزرگ ایران نیست. اگر حمایت شما مردم دلاور ایران نبود ما نمی‌توانستیم این موفقیت‌ها را در برابر قدرت‌های بزرگ به دست آوریم.
برای من جای تعجب است که برخی می‌خواهند القا کنند که ملت ایران پیروز نیست و امریکا پیروز است. برای من جای تعجب است که برخی می‌گویند دیپلمات‌های ایرانی پیروز نیستند، صهیونیست‌ها پیروز هستند. تعصب ملی کجا رفت؟ غیرت دینی کجا رفت؟ چرا نمی‌خواهیم واقعیت‌ها برای مردم روشن شود؟ چرا نمی‌خواهیم در برابر عظمت ملت ایران و ایران زمین که یک موفقیت بزرگ تاریخی به دست آورده است سرفرود آوریم؟ امریکا و صهیونیست‌ها عظمت دارند یا ایران عزیز ما؟
ما به حول و قوة الهی زنجیرهای تحریم را گسسته ایم. امروز روابط بانکی بین بانک‌های ایران و بانک‌های جهان یکی بعد از دیگری گشوده می‌شود. هر کشوری که می‌رویم، اولین قرارداد ما ارتباط بانکی بین بانک مرکزی با آن کشور و بانک‌های دیگر است. ما به پاکستان رفتیم این قراردادها امضا شد. به ترکیه رفتیم این قراردادها امضا شد. هر مقام خارجی که به تهران آمد، اولین قرارداد ما قرارداد بانکی بود.
اما یادمان باشد وقتی ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان می‌برد. امروز موانع از پیش برداشته شده است. مسیر پیش پای تجار ما، کارآفرینان ما، واردکننده‌ها و صادرکننده‌های ما باز شده است، اما در عین حال که موانع برداشته شده، برای اینکه سرمایه‌گذاران و کمپانی‌های خارجی به ایران وارد شوند و سرمایه‌گذاری کنند نیاز به زمان دارد.
سه ماه از برجام گذشته برخی فکر می‌کنند 30 سال از برجام گذشته و شما ببینید در مدت این سه ماه چه گشایش‌های فراوانی به وجود آمده و ایجاد شده. آنهایی که سه ماه پیش می‌خواستند با هواپیما به کشور خارجی‌ پرواز کنند، چون آن کشور خارجی به هواپیمای ما بنزین نمی‌داد، در رفت باید جایی می‌نشست و سوختگیری می‌کرد و در بازگشت جای دیگر. امروز این موانع برطرف شده. گردشگران روز به روز بیشتر برای بازدید از ایران زیبا به این کشور وارد می‌شوند. هر روز تعدادی از کمپانی‌ها و بخش خصوصی وارد ایران می‌شوند و قراردادها امضا می‌شود. مگر کمپانی‌های بزرگ خارجی بیکار هستند که وقتشان را صرف کنند دو هفته به ایران بیایند، اینجا بمانند و مذاکره کنند؟ اینها شرکت‌های بزرگ جهانی هستند. وقت‌شان قیمت دارد.
چرا نمی‌خواهیم واقعیت را بپذیریم؟ صادرات نفت ما قبل از اجرای برجام یک میلیون بشکه بوده، امروز که با شما صحبت می‌کنم از دو میلیون بشکه افزایش پیدا کرده. یک میلیون و صد هزار بشکه افزایش پیدا کرده. ما جایگاه مان را در بازار نفت که به ناروا و ظالمانه گرفته بودند بازستاندیم.
در زمینة هسته‌ای که دیروز می‌گفتند برای ایران منطقة ممنوعه است، ما امروز کیک زرد خریداری می‌کنیم، اورانیوم غنی‌شده به فروش می‌رسانیم، آب سنگین در بازار دنیا به فروش می‌رسانیم. این همان موادی است که یک سال، دو سال پیش در دنیا به عنوان مناطق ممنوعة ایران امری مسلم تلقی شده بود.
امروز مسیر و راه برای حرکت ما به حول و قوة الهی باز شده است. برخی از اقلام حساس صنعت نفت و پتروشیمی را که تا 6 ما پیش با قیمت گزافی می‌خریدیم، امروز به نصف قیمت و برخی دیگر به یک سوم قیمت، و حتی کالاهایی داریم که به یک دهم قیمت در بازار خریداری می‌کنیم. تا دیروز در برخی کالاها فقط یک کشور به ما فروشنده بود و ما میدان رقابت نداشتیم، نمی‌توانستیم با طرف چانه بزنیم. امروز ده‌ها کشور فروشنده هستند و ما می‌توانیم در بازار جهانی بهترین را با مناسبت ترین قیمت خریداری کنیم.
ضرورت‌ها و الزامات پس از برجام
ما به ملت ایران افتخار می‌کنیم. ما به تلاش این ملت افتخار می‌کنیم. برجام ثمرة تلاش ملت بزرگ ایران است. برجام ثمرة هدایت‌های مقام معظم رهبری است.
ما امروز در مقطعی هستیم که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید از این فضا استفاده کنیم. رقابت حزب و جناح در دوران انتخابات اشکالی ندارد. دوران انتخابات دوران رقابت و شعار است که مردم می‌خواهند پای صندوق آرا بیایند.
امروز بحمدالله انتخابات در بخش بزرگی از کشور تمام شده و در بخش دیگری هم که باقی مانده به زودی در اوایل اردیبهشت به حول و قوة الهی انجام می‌شود و ان‌شاءالله مردم مثل هفتم اسفند پای صندوق آرا خواهند شتافت و باقیماندة نمایندگان مجلس شورای اسلامی را‌ انتخاب می‌کنند. دیگر باید رقابت‌ها را کنار بگذاریم. اگر کسی به برجام نقدی داشت برای زمانی بود که هنوز تصویب نشده بود و اجرا نشده بود. برجامی که رهبری و مجلس تأیید کرد، شورای عالی امنیت ملی و همه تأیید کردند و امروز زمان اجرای آن است، دیگر زمان برخی نقدها و بیان‌ها نیست. امروز باید از فرصت استفاده کنیم. امروز باید از این فضا استفاده کنیم. همة ما باید برادرانه و منسجم و در کنار هم برای ساختن ایرانی آباد تلاش کنیم.
دولت منتخب شما به حول و قوة الهی با هدایت‌های رهبری و با کمک شما مردم در همة میدان‌ها چیزی کم نخواهد گذاشت. در سازمان کنفرانس اسلامی که من چند روز پیش شرکت کردم با حضور 56 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی، یکی دو کشور دنبال این بودند که صحنة کنفرانس اسلامی را به گونه‌ای کنند که بگویند ایران دشمن آرامش منطقه است. می‌خواستند بگویند ایران کشوری است که در امور داخلی کشورهای منطقه مداخله دارد. اما به حول و قوة الهی در سرتاسر این کنفرانس در همة نطق‌ها و سخنرانی‌ها و در سطح سران کشور، آن کاری را که می‌خواستیم انجام بدهیم انجام دادیم. ما می‌خواستیم به دنیای اسلام بگوییم دشمن کشورهای دنیای اسلام تروریسم و صهیونیسم است و در این هدف بلند به حول و قوة الهی موفق بودیم. فضای نطق سران کنفرانس فضایی بود که از ایران تجلیل شد ولو اینکه یکی دو کشور همواره دنبال این بودند که زهر خود را بریزند، اما ایران عظمت خودش را در دنیای اسلام خواهد داشت و روز به روز هم به حول و قوة الهی بیشتر و بیشتر خواهد شد.
از طرف دیگر زمانی است که همة ما در فضای بعد از برجام باید دنبال اخلاق و اقتصاد باشیم. من در ایام عید که به مناسبت آغاز سال نو تلفنی با همة مراجع صحبت کردم، یکی از مراجع بزرگ قم به من گفت در سال 95 کاری کنید که سال برجام اخلاقی باشد. به تعبیری می‌گفت برجام 2 باید برجام اخلاقی باشد. در این سال باید اخلاق و ادب و راستگویی و خدمت به مردم و عظمت کشور همواره مد نظر ما باشد.


مفهوم اقتصاد مقاومتی و اقدامات دولت در این راستا
همچنین امسال سال اقتصاد است، اقتصاد مقاومتی. آن هم در زمینة اقدام و عمل. شما دیروز دیدید معاون اول رئیس جمهور برنامه‌های سال 95 را برای اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرد. حدود یک سال روی این برنامه‌ها‌ کار و مطالعه شده. برنامه را یک‌روزه نمی‌شود ابلاغ کرد. این برنامه‌ها تدوین شده. اسناد پشتیبان هم دارد. ان‌شاءالله امسال همه به کمک هم در کنار یکدیگر دست به دست هم می‌دهیم و دستور رهبری یعنی اقتصاد مقاومتی را اجرا و عملیاتی می‌کنیم؛ بخش دولتی و بخش خصوصی، مردم، دانشگاهیان، علما، کارگران و کارآفرینان.
اقتصاد مقاومتی یعنی همه در کنار هم بتوانیم صادرات غیرنفتی را نسبت به واردات غیرنفتی بالاتر ببریم. بعد از 63 سال، سال گذشته (سال 94 ) اولین سالی بود که دولت موفق شد کاری کند که صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی بگیرد. این افتخار بزرگ برای ملت ایران بود. اقتصاد مقاومتی معنایش این است که ما صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم. کاری کنیم که صادرات بر واردات تفوق بگیرد. اقتصاد مقاومتی معنایش این است که امنیت غذایی را ما تأمین کنیم. امسال امید ما این است که ان‌شاءالله بیش از ده میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کنیم. ما سال به سال در زمینة غذا و مواد غذایی استراتژیک به سمت خودکفایی حرکت کردیم. سال 92، گندمی که خریداری کردیم 4 میلیون تن بود، سال 93، شش میلیون تن شد. سال 94 هشت میلیون تن شد. سال 95 ان‌شاءالله به حول و قوة الهی حدود 10 میلیون تن گندم خریداری خواهیم کرد. و این یعنی اقتصاد مقاومتی. حرکت ما بسیاری از زمینه‌های مواد غذایی به سمت خودکفایی و خوداتکایی است. در زمینة شکر حرکت بسیار خوبی برای خوداتکایی انجام گرفته. در زمینة گوشت قرمز و گوشت سفید و تخم مرغ‌ به تراز تجاری رسیدیم؛ یعنی همان قدر که وارد می‌کنیم همان قدر در بخش‌های مختلف صادر می‌کنیم.
ما امروز شرایط بسیار خوبی داریم. اقتصاد مقاومتی معنایش این است که سرمایة خارجی وارد کشور شود. سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور ما به حول و قوة الهی از آغاز امسال (از فروردین) شروع شده؛ چه در بخش اروپا و چه در بخش آسیا و چه در بخش منطقه. در سفر رئیس جمهوری قزاقستان که به ایران آمده بود 66 سند امضا شد که از این 66 سند، 54 سند آن مربوط به بخش خصوصی آن کشور با بخش خصوصی ماست. ما امروز به هر کشوری که می‌رویم یک حرکت پرشتاب برای روابط اقتصادی پیش رو داریم و توافق می‌کنیم. در زمینة راه‌آهن حرکت‌های بسیار خوبی در سال جاری و سال آینده پیش رو داریم. یکی از کارهای بزرگی که دارد با سرمایه‌گذاری خارجی انجام می‌شود برقی کردن راه‌آهن تهران به مشهد است که تهران به سمنان، سمنان به شاهرود و شاهرود به مشهد هم از این خط برقی ‌راه‌آهن متنعم خواهد شد.
برای دو میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این زمینه به توافق رسیدیم و به زودی کار شروع خواهد شد. در زمینة راه‌آهن حومه که تهران را به حومه متصل می‌کند، خط آهن تهران به حومه، گرمسار، پیشوا و گرمسار ان‌شاءالله تا چند ماه دیگر عملیاتی خواهد شد.
ما در زمینة جذب سرمایة خارجی در بخش‌های مختلف و جذب سرمایة داخلی که یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است، قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم. بحثم را در زمینة مسائل کشوری خلاصه کنم و وارد مسائل استان سمنان شوم.


برنامه‌ها و اقدامات دولت برای توسعه استان سمنان
استان سمنان یکی از استان‌های استراتژیک ایران عزیز ماست. سمنان چهارراه بزرگ اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است. برای این اتصال در همین سفر تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم؛ برای اتصال بهتر سمنان به فیروزکوه، برای اتصال بهتر گرمسار به سیمین‌دشت و فیروزکوه، برای اتصال بهتر شاهرود به منطقة شمال و همچنین برای اتصال بهتر دامغان به معلمان و جندق. این چهارراه استراتژیک سمنان باید جایگاه خود را بیابد و ان‌شاءالله اقدامات بسیار خوبی در زمینة حمل و نقل در همین سفر تصمیم‌گیری شده.
در مجموع در این سفر 350 میلیارد تومان به بحث حمل و نقل اختصاص داده‌ایم که ان‌شاءالله اجرایی و عملیاتی خواهد شد. همة این 350 میلیارد تومان مربوط به سال‌های 95 و 96 است. همة طرح‌هایی که در این سفر اعلام خواهیم کرد تا سال 96 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
به غیر از مسئلة حمل و نقل، یکی از مسائل مهم این استان مسئلة آب است. البته همان طور که امام جمعة عزیز و محترم گفتند آب، آب، آب. این درست است. اینجا سرزمینی است در کنار کویر مرکزی با بارندگی کم. متوسط بارندگی استان در سال حدود 130 میلی متر است. بنابراین هم برای صنعت و هم برای کشاورزی و هم برای مصارف دیگر به آب نیاز دارد که در این استان محدود است و باید اقدامات مؤثری در این زمینه به حول و قوة الهی انجام دهیم.
ان‌شاءالله چند طرح برای مسئلة آب در این استان مد نظر است که یک سری طرح‌ها سریع تر اجرا می‌شود. چند طرح مربوط به سدسازی است که ان‌شاءالله در استان انجام می‌گیرد. سدی مد نظر داریم که مشترک بین استان مازندران و استان سمنان است که با اعتبار و امکانات دولت زده می‌شود و بیشترین حقابه و بخشی از آن آب به استان سمنان منتقل می‌شود. برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری همة اینها را در جمع وزرا با حضور استاندار اتخاذ کرده‌ایم و جزئیات‌ هم امشب در شورای اداری استان اعلام و برای مردم روشن می‌شود.
البته در همة استان‌های ایران مشکل آب داریم. باید بتوانیم آب را درست استفاده کنیم. باید آبیاری کشاورزی ما مدرن شود و از سیستم‌های آبیاری مدرن استفاده کنیم. برای این کار در همین سفر اعتبار خوبی برای بخش کشاورزی مد نظر قرار داده‌ایم. باید بهره‌وری آب را بالا ببریم و حداکثر استفاده را از آب موجود انجام دهیم. باید گردش آب را انجام دهیم. باید فاضلاب‌ها فعال شود و ما بتوانیم از آب فاضلاب‌ها برای کشاورزی بهره‌برداری کنیم.
همة اینها مد نظر است، اما یک طرح هم بحث انتقال آب از دریاچة خزر به استان سمنان است. شما می‌دانید راجع به این موضوع بحث زیاد است و بحث‌های فراوانی در سطح رسانه‌ها مطرح شده. این مسئله را در ماه‌های آخر سال گذشته که قرار بود من به استان سمنان سفر داشته باشم، از همان موقع مورد بحث و بررسی قرار دادیم. من محیط زیست را مکلف کردم یک مطالعة دقیق راجع به این مسئله انجام دهد. تقریباً 80 درصد اشکالاتی که در این زمینه راجع به مسائل محیط زیستی بود الحمدالله ظرف یکی دو ماه حل شده و برای آن راه حل در نظر گرفته شده و آن 20 درصد هم ان‌شاءالله در هفته‌های آینده انجام خواهد شد. هم آب برای استان سمنان برای ما مهم است و هم مسائل محیط‌زیستی برای ما مهم است. هر دو را مد نظر قرار می‌دهیم. این دو قابل جمع هستند. می‌شود آب را از دریای خزر آورد و همة مسائل محیط‌زیستی را هم مدنظر قرار داد که نه مشکلی برای حواشی دریا ایجاد شود و نه مشکلی برای محیط‌زیست و جنگل‌ها ایجاد شود و هم آب به اینجا برسد.
انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان با سرمایة بخش خصوصی انجام می‌گیرد؛ حالا بخش خصوصی داخلی یا خارجی باشد کاری به آن نداریم. البته انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان‌های کرمان و یزد هم از طرف بخش خصوصی انجام می‌گیرد. این طرح زمانی که‌ انجام شود اگر نیاز به کمک دولت از طریق صندوق توسعه داشت ان‌شاءالله به حول و قوة الهی این کمک را خواهیم کرد.
بنابراین اساس طرح انتقال آب از دریاچة خزر به استان سمنان ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌ای که شده و با کمکی که دولت خواهد کرد، حساب‌شده و با برنامه‌ای زیست‌محیطی به حول و قوة الهی تکمیل خواهد شد و سرمایه‌هایش جذب خواهد شد. دولت هم در این زمینه خود را موظف به کمک می‌داند و کمک خواهد کرد. من تردیدی ندارم به همت بلند مردم استان سمنان ما شاهد پیشرفت قابل توجه در این استان به حول و قوة الهی خواهم بود.
در مسئلة گردشگری، استان سمنان نباید محل عبور گردشگران باشد. استان سمنان ضمن اینکه محل عبور گردشگران است، باید مقصد گردشگری نیز باشد. این استان استعدادهای بسیار زیادی دارد که جذب گردشگر کند و ما باید صنعت گردشگری را در این استان فعال کنیم. البته‌ معنایش این نیست که ما به این صنعت توجه نداریم. برخی طرح‌های صنعتی نیز همین امروز افتتاح می‌شود. ما در زمینة صنعتی و کشاورزی و سایر زمینه‌ها، از جمله معدن که استعداد زیادی دارد همة تلاش‌ها را خواهیم کرد. اما گردشگری نباید مورد غفلت قرار بگیرد. مناظر و کویر زیبا، آثار باستانی، مناطق محافظت‌شدة بسیار مهمی که در این استان وجود دارد باید محل بازدید گردشگران قرار بگیرد. ان‌شاءالله در این زمینه هم یکی از تصمیماتی که گرفتیم ارائة تسهیلات برای شش هتل مهمی است که در این استان ایجاد می‌شود و دولت هم در این زمینه کمک می‌کند تا زمینة لازم برای گردشگری در استان فراهم شود.
در مسائل‌های‌تک و فناوری‌های نوین در استان سمنان، این استان، استان فرهنگ، علم و دانشگاه است. در اینجا باید پردیس‌ها و فناوری‌های نوین فعال شود. با منطقة ویژة اقتصادی که امروز ان‌شاءالله در استان شروع به کار می‌کند، شرایط برای صادرات این محصولات و واردات مواد اولیه به استان سمنان در آیندة فراهم خواهد شد که ثمره‌اش اشتغال برای جوانان تحصیل‌کردة ما و پسران و دختران جوان ماست.
سخن آخر اینکه ان‌شاءالله در این سفر 67 طرح و پروژه مورد تصویب قرار گرفته و اعلام می‌شود با اعتبار 927 میلیارد تومان که همة این طرح‌ها به حول و قوة الهی اجرایی خواهد شد. شاد و موفق و سربلند باشید.