شناسه خبر: 136014

پنج شنبه 13 آبان 1400 09:47

گزارش نشست بررسی سند «پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی در دولت سیزدهم»

پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی جز اهداف سیاستی مهم دولت سیزدهم است. در راستای این هدف، مدتی قبل پیش‌نویس نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد با عنوان «سند پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی در دولت سیزدهم» در نامه شماره 66919 مورخ 28/06/1400 معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به دستگاه ­های دولتی ارسال و خواستار دریافت ارزیابی دستگاه ­ها از پیش‌نویس موردنظر شده است. این سند به دستور رئیس‌جمهور محترم تدوین و کارکرد سیاستی هر دستگاه در این نقشه تعیین‌شده است. با توجه به آنکه برنامه ­ریزی و اجرای راهبردهای ضد فساد دولت سیزدهم بر اساس این نقشه انجام خواهد شد، این مرکز در همین رابطه نشستی در تاریخ 3 آبان ماه 1400 با حضور کارشناسان خبره و کنشگران مدنی حوزه مبارزه با فساد تشکیل داد.

این نشست با حضور مهدی علوی(دبیر کمیسیون خاص بررسی لایحه شفافیت دفتر هیئت دولت)، دکتر داود شریفیان(نماینده ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اداری)؛ دکتر فتاح آقازاده(نماینده سازمان اداری استخدامی)، دکتر بهاره آروین(هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند پنجمین دوره شورای شهر تهران)، دکتر یحیی مرتب(نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس)، خانم شرکت(نماینده مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه)، زهرا اکبری(پژوهشگر و فعال حوزه مبارزه با فساد) و آقای خمسه(نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری) برگزار شد. مدیریت جلسه بر عهده خانم جلیلی(مسئول میز شفافیت و مبارزه با فساد) مرکز بوده است.

گزارش پیش رو در دو بخش بررسی کلیات سند و ارزیابی سند ارائه می­شود. ارزیابی سند در دو بخش ساختاری و محتوایی بررسی‌شده است. بخش ساختاری متوجه چارچوب پیشنهادی است که موظف به پیگیری، ارزیابی، نظارت و اجرای کلیات حاکم بر سند است و در بخش محتوایی وظایف و تکالیف دستگاه­ها محل نقد است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.