سخنرانی در مراسم روز ارتش

خوشنامی ارتش جمهوری اسلامی ایران/ ارتش و پس دادن آزمون خود در دفاع مقدس/ ارتش و ایفای نقش اساسی خود مطابق قانون اساسی/ تقویت قدرت دفاعی/ رشد 145 درصدی بنیه دفاعی کشور/ آمادگی روزافزون نیروهای مسلح/ قدرت دفاعی نیروهای مسلح/ ویژگی نیروهای مسلح/ ایمان/ پیوستگی با ملت ایران/ داشتن فرمانده کل قوا/ دوری از بازی های سیاسی/ کمک به دولت/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
ان الله یدافع عن الذین آمنوا ان الله لایحب کل خوان کفور

روز مبارک ارتش جمهوری اسلامی ایران را به همه پرسنل ارتش، امیران، افسران، درجه داران، کارمندان، خانواده های گرامی، ایثارگران ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و بسیج قهرمان و به ویژه فرماندهی معظم کل قوا تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. روز ارتش یادآور ایثار و فداکاری دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس و پاسداری آنها از مرز و بوم این کشور در قریب به سی سال بعد از دوران دفاع مقدس است.
از ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره بعد از انقلاب اسلامی در تاریخ ایران و جهان و در منطقه ما با نیکی و عظمت یاد می‌شود. نام برخی از ارتش های دنیا یادآور دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، نسل کشی، حمایت از تروریسم، کودتا و بی‌اعتنایی به نظرات ملت و قانون است. اما ارتش جمهوری اسلامی ایران یادآور نظم و انضباط و ایمان و دفاع مشروع از سرزمین مقدس ایران و حرکت در چارچوب قانون و منافع و مصالح ملی است.
ارتش جمهوری اسلامی ایران آزمون خود را در هشت سال دفاع مقدس پس داده است. هیچ عملیات بزرگی در هشت سال دفاع مقدس نمی‌یابید که از حرکت پرواز هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای رساندن مهمات، تجهیزات، سلاح از مناطق دور دست جهان قرین نباشد.
هیچ عملیات بزرگی را در دفاع مقدس نمی‌بینید مگر آنکه قبل از عملیات و هفته ها قبل از عملیات پرواز آر. اف. 4 را در آن منطقه شاهد بودیم و با تحلیل عکس‌های این نوع هواپیما بود که طراحی نظامی و عملیاتی ما تکمیل می شد.
هیچ عملیاتی را در دفاع مقدس نمی بینید مگر آنکه پشتیبانی هواپیماهای نیروی هوایی، توپخانه نیروی زمینی، زرهی نیروی زمینی و هوا نیروز را در کنار رزمندگان ما می بینید.
هیچ عملیات نظامی را در هشت سال دفاع مقدس نمی بینیم مگر آنکه وحدت ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی را در کنار یکدیگر مشاهده می‌کنیم.
ارتش جمهوری اسلامی ایران با فداکاری و ایثار به وظایف خود در قانون اساسی به خوبی عمل کرد. طبق قانون اساسی ارتش جمهوری اسلامی ایران پاسداری از استقلال کشور، تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد. حفظ نظام، حراست از تمامیت ارضی ایران عزیز و استقلال کشور به صراحت قانون اساسی بر دوش ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
امروز در مقایسه با دوران دفاع مقدس نیروی زمینی ، نیروی هوایی و نیروی دریایی، پدافند هوایی ارتش، در کنار سپاه پاسداران قدرتمند، بسیج دلاور و نیروی انتظامی، قدرت نظامی هوشمند ما با دوران هشت ساله دفاع مقدس قابل مقایسه نیست.
روزی نمی‌گذرد مگر آنکه ابتکار نیروهای مسلح ما و صنعت دفاعی ما را در میدانی جدید با شرایطی جدید با تجهیزاتی نو قدرتمندتر از روز گذشته می سازد.
ما مفتخریم که یکی از اهداف بلند دولت یازدهم تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران بوده است.آمار و ارقام نشان می‌دهد که در دولت یازدهم بودجه بنیه دفاعی نسبت به آغاز این دولت 145 درصد رشد داشته است و این بدان معناست که در شرایط سخت اقتصادی کشور اهتمام دولت به تقویت بیشتر نیروهای مسلح بوده است. دولت یازدهم افتخار دارد که بعد از فراز و نشیب زیاد در سال های گذشته یکی از تجهیزات مهم دفاع هوایی کشور را داخل کشور تولید و در اختیار نیروهای مسلح قرار داد.
دولت یازدهم افتخار دارد که از لحاظ تجهیزات و امکانات راهبردی نیروهای مسلح در سه سال و نیم به اندازه ده سال پیش از آن گام برداشته است.
امروز آمادگی نیروهای مسلح ما از هر زمان دیگر بیشتر است. نیروهای مسلح ما تهدیدی برای دیگران نخواهند بود. نیروهای مسلح ما اولین گامشان تشویق به برخورد نظامی با هیچ کشور دیگری نیست. حرکت ما دوری از برخوردها و تنش هاست. اما در عین حال همواره باید هوشیاری خود را در برابر توطئه دیگران حفظ کنیم و قدرت بازدارندگی خود را روز به روز افزایش دهیم.
همسایگان ما مطمئن باشند که نیروهای مسلح یک قدرت دفاعی کل نیروهای مسلح ما اطمینان داشته باشند که قدرت دفاعی کشور ما یک قدرت تدافعی و بازدارنده است و قدرت تهاجمی نیست.
اما در عین حال نشان داده ایم که در برابر تجاوز متجاوزین تا چه حد سخت و قاطعانه از ملت و کشورمان دفاع خواهیم کرد. ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح ما ویژگی هایی دارند که امروز در کمتر کشوری سراغ داریم.
اولین ویژگی آن ایمان است. اولین ویژگی آن انگیزه الهی است که در قلوب نیروهای مسلح ما و از جمله پرسنل فداکار ارتش ما همواره این نیرو را آماده برای ایثار و جانبازی و فداکاری نشان داده است.
هیچ قدرتی و هیچ تجهیزات و امکاناتی جای ایمان و انگیزه نیروی مسلح و قدرت پرسنلی نیروی مسلح را نمی‌گیرد.
دومین ویژگی نیروهای مسلح ما ارتباط آنها با ملت است. ملت در کنار نیروهای مسلح هستند و نیروهای مسلح ما در کنار ملت بزرگ ما هستند. هر کجا منافع ملی است نیروهای مسلح ما در خط مقدم منافع ملی و حراست از منافع ملی ما هستند. هر کجا که رنج و سختی ملت ما را ببینند نیروهای مسلح در کنار مردم هستند. هر کجا آلام طبیعی و مشکلات طبیعی باشد نیروهای مسلح در کنار مردم هستند. این ارتباط وثیق میان نیروهای مسلح و ملت یکی از ویژگی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
ویژگی دیگر نیروهای مسلح داشتن فرمانده کل قواست که این فرماندهی از اسلام، فقه، ولایت ، عدل و اعتدال نشئت می‌گیرد. فرماندهی نیروهای مسلحی که از طریق جایگاه دینی و جایگاه قانونی این شأن و مرتبه را به دست آورده است. عشق نیروهای مسلح، اعتماد نیروهای مسلح، احساس تکلیف شرعی نیروهای مسلح در برابر فرماندهی کل قوا یکی از ویژگی های ممتاز نیروهای مسلح ماست.
می خواهم به این نکته تأکید کنم که صلاح و سداد نیروهای مسلح ما اجرای توصیه و وصیت امام راحل و تأکیدات مقام معظم رهبری است که نیروهای مسلح ما باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند. هر مقدار فاصله نیروهای مسلح ما طبق تأکید امام راحل از سیاست و سیاست بازی دورتر باشد آن نیروی مسلح قدرتمندتر و ملت در کنار آن نیروی مسلح خواهد بود.
ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول سی سال بعد از دفاع مقدس و همچنین سایر نیروهای مسلح به این وصیت امام (ره) و تأکید مقام معظم رهبری عمل کرده‌اند و این برای ما بسیار مهم است.
نیروهای مسلح و از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران طبق اصل 147 قانون اساسی در زمان صلح باید به دولت کمک کنند، در زمینه های امدادی، آموزشی، تولیدی، جهاد سازندگی البته به شرط آنکه به قدرت دفاعی آنها لطمه ای وارد نکند و همواره نیروهای مسلح در کنار دولت بوده اند اما در عین حال ورود نیروهای مسلح در وسوسه های اقتصادی می تواند آنها را از هدف های بلند دور کند.
وسوسه های اقتصادی می‌تواند افکار فرماندهان و نیروهای مسلح را از وظیفه اصلی خود دور کند.
ما امیدواریم با وحدت و اتحاد نیروهای مسلح و اجرای دستورات دینی و فرماندهی کل قوا هر روز شاهد وحدت بیشتر در میان نیروهای مسلح و هر روز شاهد اقتدار بیشتر نیروهای مسلح باشیم و در همه جا مردم ما می‌توانند در کنار نیروهای مسلح احساس امنیت و آرامش کنند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92533
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.