سخنرانی در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان کهگیلویه و بویر احمد

روایتی از پیامبر درباره امام رضا/ خیرات و برکات امام رضا (غ) برای ایران و مردم آن/ جلسه اقتصادی، یکی از عبادت‌های بزرگ روزگارما/ احداث یک کارخانه یا مرکز تولیدی به مشابه یک عبادت/ ایجاد اشتغال، بزرگترین وظیفه ملی، استانی، انقلابی و شرعی/ ایجاد اشتغال، مستلزم رونق اقتصادی و رونق اقتصادی مستلزم فضا و محیط مناسب و روابط درست با جهان/ وضعیت اقتصادی کشور در سال‌های گذشته/ قابلیت‌ها در امتیازات کهگیلویه و بویر احمد/ وضعیت پروژه‌ها و طرح‌های استان کهگیلویه و بویر احمد/ برخی اقدامات دولت در عرصه سیاست داخلی و خارجی/ رشد صنعت/ سال 95، آغاز رونق اقتصادی/ لزوم حمایت از بانک‌ها و ایجاد فضایی مطلوب/ مفهوم استقلال واقعی/ دریافت‌های نامتعارف و لزوم رسیدگی و احقاق حق/ نقش بانک‌ها در رونق اقتصادی/ بسته دولت برای تحول بانکی/ لزوم پرداخت بدهی دولت به بانک ها/ پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران/ تلاش دولت برای فعال تر شدن بانک ها/ لزوم جذب سرمایه خارجی / تعامل دولت با ارکان نظام و نیز با دنیا/ اجرای اقتصاد مقاومتی از سوی دولت/ رویکرد مثبت دنیا به ایران (جز رژیم صهیونیستی و یکی در کشور منطقه)/ وفا، نماد سربلندی ایران/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
روز میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج است که پیامبر در مورد او در زمان حیاتش فرمود: سیدفن بضعه منی بارض خراسان؛ فرمود پارة تن من در آینده در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد؛ مازارها مکروب الانفس الله کربه و لا مذنب الا غفر الله ذنبه؛ پیامبر عظیم الشأن اسلام نسبت به فرزند برومندش حضرت علی بن موسی الرضا (ع) خیلی مقام والایی بیان می‌کند و می‌گوید پارة تن من در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد، هر که او را زیارت کند و غم و اندوهی داشته باشد، خدا آن غم را از زندگی‌اش می‌زداید، اگر گناهکار باشد خداوند گناهش را مورد بخشش خویشتن قرار می‌دهد.
این همه عشقی که مردم ایران و شیعیان جهان و همة مسلمان‌ها نسبت به مضجع شریف امام هشتم دارند به خاطر آن مقام بلند و والای امام هشتم است و چقدر وجود مقدس امام هشتم با قدوم مبارکش در سراسر سرزمین ما خیر و برکت داشت؛ از خوزستان که امام از آنجا وارد ایران شد، از منطقة اهواز که امام چهار روز در آنجا توقف داشت تا همة مسیر تا سرزمین خراسان و آن واقعة معروف نیشابور که شما همه شنیده-اید، نشان می‌دهد که آن زمان در ایران چقدر با سواد و صاحب قلم بوده که وقتی امام هشتم سخن می‌گوید آن همه قلم‌ها آماده می‌شود برای کتابت بیان مبارک امام هشتم؛ تمامش برای کشور ما برکت است. بقیة فرزندان پیامبر هم به خاطر امام هشتم وارد سرزمین ایران شدند و در جاهای متعدد شما می‌بینید از فاطمة معصومه تا احمدبن موسی، شاهچراغ، همة جاهایی که در سراسر ایران امام زادگان هستند، معمولاً به خاطر امام هشتم که در مرو بودند وارد ایران شدند. امروز هم خیر و برکت و معنویت و همه چیز را از مشهد الرضا داریم و استفاده می‌کنیم و ان شاء الله این رابطة معنوی بین ما و اهل بیت عصمت و طهارت و خاندان پیامبر و مولای ما علی بن موسی الرضا (ع) همیشه حفظ شود و بیشتر و بیشتر شود. الحمدلله تا کنون دشمنان ما نتوانسته‌اند بین ملت و امت ما و جهان اسلام و خاندان رسالت فاصله بیندازند.
این جلسه، جلسه اقتصادی و توسعه است و جلسة اقتصادی در زمان و دوران ما کار بسیار بزرگی است، یکی از عبادت‌های بزرگ است؛ یعنی الان هم اگر امام هشتم زنده بود و محضر ایشان مشرف می‌شدیم و سؤال می‌کردیم، قطعاً یکی از وظایفی که برای ما بیان می‌کرد این بود که برای جوان‌ها شغل درست کنید. ظاهرش این است که سرمایه گذار و کارآفرین یک مرکز تولیدی درست می‌کند و تصور می‌شود که طرف می‌خواهد سود ببرد، اشکالی ندارد سود مشروع که لازم و مشوق آدم است. اما مهم‌تر از درآمد آن است که ده، بیست، صد نفر، هرچقدر که می‌تواند اشتغال درست کند.
شاید بعضی‌ها هستند که به این نکات ریز عبادی خیلی توجه نکنند، چرا ما یک کارخانه یا یک مرکز تولیدی درست کنیم و فکر کنیم این عبادت است؛ این عبادت خداوند است. اولاً تولید عبادت خداوند است. همان بیانی که امیرالمؤمنین و پیامبر دارد: من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله؛ اگر کسی از نعمت‌های الهی درست استفاده نکند، زمین و آب باشد و بعد بگوید من فقیرم، پیامبر می‌گوید این از رحمت خدا به دور است. چطور استفاده نکردی؟ چطور کشاورزی، باغداری، دامداری و تولید نکردی؟ چطور زندگی خودت رو به راه نشد؟ چرا فقیر هستی؟ برای چه؟ فابعده الله؛ خدا او از رحمت خودش دور می‌دارد. اگر کار کنیم و تلاش کنیم و بتوانیم اشتغال درست کنیم، امروز بالاترین وظیفة ملی و استانی و انقلابی شرعی‌مان را انجام داده‌ایم. این همه آسیب‌های اجتماعی که
می‌بینیم برای چیست؟ یک عامل بزرگ آن فقر و بیکاری است. بیکاری مفاسد فراوانی خواهد داشت. چگونه می‌شود بیکاری را رفع کرد؟ مثلاً ما پول نفت را بیاوریم به عده‌ای وام بدهیم و بگوییم شما اشتغال درست کنید؟ این تجربه‌ای بود که در کشورمان موفق بود؟ یک بیکار را به بیکار بدهکار تبدیل کردیم.
هیچ راهی جز تولید و رونق اقتصادی نداریم. ما باید اقتصادمان را به حرکت در بیاوریم. اگر می‌خواهیم اقتصاد را به حرکت در بیاوریم فضا و محیط مناسب می‌خواهیم، روابط درست با جهان می‌خواهیم در غیر این صورت در دنیای امروز بله می‌شود با یک زندگی بخور گذراند. ما دیدیم در سال‌های 90 و 91 که یک مقدار تحریم آمد و فاصله‌ها بیشتر شد، چه شرایطی برای ما پیش آمد. آمار و ارقام چه می‌گوید. به همین آمار و ارقام‌های رسمی کشور مراجعه کنیم، آیا می‌شود بدون رشد اقتصادی اشتغال درست کرد؟ یعنی رشد اقتصادی ما منفی باشد، رشد اقتصادی منفی 6 و 7 باشد، در سال 91 به منفی 8/ 6 رسید؛ با این می‌شود اشتغال درست کرد؟ یعنی از هر صد تومان که در جیب مردم بود، 7 تومان کم شده، با این می‌شود اشتغال و رونق درست کرد؟
رشد اقتصادی هم همانی است که در سیاست‌های ما آمد و در سیاست‌های چشم انداز 20 ساله تصریح شده که باید به طور متوسط 8 درصد رشد داشته باشیم. 10 سال گذشت؛ از 84 اجرای چشم انداز شروع شد، تا 94 رشد چه بود؟ رشد 8 و 5/ 7 بود. این رشد در ده سال اول خیلی پایین بود، مجموعة ده سال اول را حساب کنیم 7/ 2 و 3 درصد بوده. این نمی‌تواند رونق درست کند، نمی‌تواند اشتغال درست کند.
حالا مشکلاتی هم منطقه و جامعه دارد. البته الحمدلله در این استان وحدت و همدلی و یکپارچگی یک نعمت خداداد است. بارندگی‌ای که استان دارد، جنگل‌هایی که استان دارد، طبیعتی که استان دارد، مردم غیوری که استان دارد، دانشمندان، علما و صاحب نظران، همة اینها نعمت‌هایی است که خداوند به ما داده و از این نعمت‌ها باید استفاده کنیم.
البته الان طبق آماری که پیش روی من است حرکت نسبتاً خوب بوده، اما خیلی با مطلوب جامعه فاصله داریم. گفتند از دهة فجر 92، 93، 94 تا آخر سال 94، 1115 پروژة نیمه کاره تکمیل و افتتاح شده، 189 پروژة جدید آغاز به کار کرده و بودجة عمرانی امسال استان نزدیک سه برابر سال 92 است. امروز هم 231 پروژه در شهرهای مختلف افتتاح می‌شود، ولی معلوم است که کافی نیست، برای اینکه اشتغال کافی درست نکرده.
مردم هنوز نیازمند یک شرایط مطلوب هستند. تلاشی که ما باید به عنوان دولت انجام بدهیم، در مسائل مهم اقتصادی قدم‌هایی برداشته‌ایم، قدم‌هایی هم باقی مانده، باید دست به دست هم بدهیم. شرایط بین المللی را الان مساعد کردیم. همچنین روابط با کشورهای همسایه، جز آن کشوری که شرایط خاصی دارد که هم به مردم خودش و هم به همسایة خودش یمن و هم به ما دارد ظلم می‌کند، از آن که بگذریم الحمدلله روابط ما با همسایگان‌مان خیلی بهتر شده. در همین یکی، دو سال اخیر به غیر از روابط دوجانبه با همسایگان، چند مورد روابط سه جانبه داشتیم؛ با افغانستان و هند روابط سه جانبه و اجلاس سه جانبه برگزار کردیم. مسئلة شانگهای به عنوان یک محور مطرح شد برای کریدور شمال – جنوب. بعد روابط بین ایران و ترکمنستان و قزاقستان را در اینچه برون داشتیم. اخیراً هم روابط سه جانبه بین ایران و آذربایجان و روسیه نشان می‌دهد که در منطقه جایگاهی که باید داشته باشیم و نقشی که باید ایفا کنیم، الحمدلله آن جایگاه را قدم به قدم داریم بهتر و بیشتر از گذشته کسب می‌کنیم. از این شرایط باید استفاده و بهره-برداری کنیم.
این آماری که دیروز برای رشد اقتصادی اعلام شد که در صنعت در سه ماهة اول، 8/ 8 درصد رشد اقتصادی داشتیم، معلوم است که حرکت شروع شده. البته با آن نقطه‌ای که باید برسیم فاصله داریم ولی رشد صنعت آمار سه ماهة ما رشد خوب 8/ 8 است. رشد کشاورزی ما خوب است، 4 است. نفت رشد بیشتری دارد. با نفت 4/ 4 است، بی نفت هم که حساب کنیم نزدیک به 3، 9/ 2 است.
حرکت به سمت جلوست. من اول فروردین که خدمت مردم بزرگوار ایران صحبت می‌کردم گفتم که امسال، سالی است که رونق اقتصادی آغاز می‌شود. حرکت ما به پیش است و گفتم هدف گذاری ما در سال 95، رشد 5 درصدی است. الان هم یک هدف‌گذاری داریم که ان شاء الله به آن می‌رسیم، حالا سه ماهة اول 4/ 4 درصد بوده، پیش بینی‌ها این است که در سه ماهه بعد ان شاء الله وضع بهتری خواهیم داشت. این معنایش این است مسیر درستی را انتخاب کرده‌ایم. اگر آمار اقتصادی در بخش کلان اقتصادی درست بود معلوم است که مسیر را درست انتخاب کرده‌ایم. حالا اگر جایی اشکال داریم باید اشکال را رفع کنیم.
یکی از کارهایی که باید انجام بدهیم در بخش بانک است. الان یکی از دوستان در اینجا این مسئله را مطرح کرد. بانک‌های ما باید فعال‌تر بشوند. ما باید به بانک‌ها کمک کنیم و فضای مطلوب‌تری را به وجود آوریم. من در جلسة نخبگان گفتم باید همه کارکنان دولت در کل، دولت که
می‌گوییم مقصود رئیس جمهور و هیئت وزیران نیست، میلیون‌ها نفر هستند که در سراسر کشور دارند کار می‌کنند، این همه معلمینی که در مدارس کار می‌کنند و اساتید دانشگاه، پزشکان، پرستاران و کارگران که در کارخانه‌ها دارند تلاش می‌کنند، تلاش بزرگ و عظیمی دارد انجام می‌گیرد. دولت یک مجموعة بزرگ است. حالا جایی هم ممکن است اشکال پیش بیاید، اشکال را رفع کنیم.
آن چیزی که افتخار ما در این کشور بعد از انقلاب است این است که ما خودمان برای خودمان تصمیم می‌گیریم. حالا ممکن است جایی هم خطا کنیم، اما دیگری برای ما تصمیم نمی‌گیرد و دیگران بر ما مسلط نیستند. سفارت امریکا و انگلیس و ... برای ما تصمیم‌گیر نیستند. ما خودمان تصمیم می‌گیریم. مجلس و دولت ماست که تصمیم می‌گیرد. رهبری معظم انقلاب است که تصمیم می‌گیرد. ارکان نظام ما تصمیم
می‌گیرند و مردم ما در انتخابات حضور دارند و شرکت می‌کنند و انتخاب می‌کنند. مسئله مهم این است.
این را به خاطر این می‌گویم که امروز سالروز شروع به کار دولت یازدهم است، از این باب من از همة کارمندان، کارگران، همة کارگزاران نظام و از همة مدیران قدردانی و تشکر می‌کنم. حالا در میان هزاران مدیر، ده‌ها هزار مدیر در سراسر کشور، حقوق 5، 10 نفر یا چند نفر کم یا اضافه بوده، البته باید رسیدگی بشود، رسیدگی هم کردیم و دنبال کردیم و باید احقاق حق بکنیم و از بیت المال دفاع کنیم، اما در کمیت امر باید قدردانی کنیم از این همه مسئولینی که در سراسر کشور دارند تلاش و خدمت می‌کنند.
یک بخش مهم در زمینه رونق اقتصادی بانک‌ها هستند. بانک‌ها خیلی نقش دارند. ما بسته‌ای را چندی پیش بعد از یک سال کار اعلام کردیم برای تحول در امور بانکی و قدم‌های خوبی در بانک برداشته شده، الان بازار بین بانکی چقدر متفاوت است. الان سود بازار بین بانکی با یک سال پیش و دو سال پیش چقدر تغییر کرده؛ این یک تحول بزرگ است، تلاش. می‌شود که سود تسهیلات پایین بیاید و به رقم قابل قبولی برسد وقتی تورم ما تک رقمی است، آنها هم باید متناسب با آن حرکت کنند. هم برای سود سپرده‌ها و هم سود تسهیلات قدم‌های خوبی برداشته شده اما در عین حال بانک‌های ما هم باید تقویت شوند. ضعیف هستند. دولت هم باید بدهکاری خودش را پرداخت کند.
یکی از کارهایی که امسال ان شاء الله داریم دنبال می‌کنیم، به حول و قوه الهی پرداخت بدهی به پیمانکارهاست. البته این بدهی به پیمانکارها مربوط به این دو سه سال نیست، خیلی مواردش برای قبل است؛ یعنی از آغاز دولت که شروع کردیم، بدهی‌های کلان در بخش‌های مختلف بود و همان روزهای اول دولت وزیر که گزارش می‌داد یک وزارتخانه 20 هزار میلیارد تومان بدهکار بود؛ انواع بدهی‌ها، یک بخش بزرگ آن هم برای پیمانکارهاست، حالا بدهی‌های دیگر هم داشت. این بدهی‌ها باید پرداخت بشود. دولت مصمم است بدهکاری خود را پرداخت کند. الان مجلس در دستور کار دارد که اگر تصویب شود، حرکت خوبی آغاز می-شود برای پرداخت بدهی‌های ما و این اوراق مالی که منتشر خواهد شد بدهی‌ها را به حول و قوة الهی قدم به قدم پرداخت می‌کنیم. این شروع کار بزرگی است. دولت هم بدهکاری خودش را پرداخت می‌کند. یک پیمانکار از ما طلب دارد و به بانک بدهکار است، اگر ما اوراق را در اختیارش بگذاریم اوراق را به بانک تحویل می‌دهد و بدهی خودش را با بانک تسویه می‌کند. هم مسیر حرکتش درست می‌شود و هم آینده‌اش روشن می‌شود. تکلیف بانک و دولت هم مشخص می‌شود.
شما می‌دانید در آغاز دولت من در مصاحبه‌های اول کار اعلام کردم که بدهی‌ها چه رقم بزرگی بوده، این کار شروع شده و ان شاء الله این راه را ادامه بدهیم و تصویب شود که در اجرا شاهد تحول بسیار خوبی هم در رابطة دولت با طلبکارهایش خواهید بود، هم در زمینة بانک‌ها و هم در زمینة سود تسهیلات. تلاش ما این است که بانک‌ها فعال‌تر بشود. چهار ماهة اول حرکت رو به رشد است. ما تسهیلات لازم را باید در اختیار بگذاریم هم برای تکمیل پروژه‌ها و هم برای سرمایه در گردش و این مسئله بسیار اهمیت دارد. خود شما کار آفرینان هم نقش بسیار مهمی دارید. اینکه ما می‌گوییم تولید بدون سرمایه نمی‌شود و اینکه می-گوییم سرمایه، اولین قدم سرمایه داخلی خودمان است و اگر نیست از خارج بلافاصله سرمایه وارد بشود. البته می‌دانید بعد از برجام تا امروز تقریباً حدود 5 میلیارد سرمایه‌گذاری قطعی شده و قدم به قدم دارد اجرایی
می‌شود. البته ما خیلی سرمایة عظیمی را باید از خارج جذب کنیم، قراردادهای بزرگی پیش روی ما هست، چند قرارداد نفتی در پیش رو داریم و چند قرارداد در حمل و نقل داریم، تحرک بسیار خوبی را امسال شاهد خواهیم بود.
هیچ تردید نداشته باشید که حرکت به سمت رو به جلو است. ما رشد خواهیم داشت، امسال بیشتر از سال گذشته اشتغال خواهیم داشت. در اینها هیچ تردیدی نیست. باید با شجاعت و شهامت وارد میدان بشیویم، دل‌های ما محکم باشد. هیچ کس حق ندارد بذر یأس را در کشور ما بپاشاند. اساس امید است. ما کشور، ملت، رهبر و دولت قوی و با مجلس تعامل داریم، ما قوة قضائیه و نیروهای مسلح شجاع داریم. با
همسایگان‌مان تعامل داریم. ما تعامل با دنیا را شروع و آغاز کرده‌ایم و این تعامل روز به روز بهتر خواهد شد. چرا به آینده امیدوار نباشیم و چرا تلاش نکنیم؟ در همة استان‌ها، مخصوصاً شماها که اهل این استان هستید یا این استان را مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌دانید، استان مهمی است و جایگاه مهمی دارد، امنیت بالایی دارد. ما همه باید تلاش کنیم.
حالا ده سال از چشم انداز عبور کرده‌ایم، ان شاء الله در ده سال دوم تلاش کنیم به آن 8 درصد رشد حداقل برسیم تا سال-های گذشته را بتوانیم جبران کنیم، آن اقتصاد مقاومتی که رهبری معظم بر آن تأکید
می‌کنند را اجرایی و عملیاتی کنیم. اقتصاد مقاومتی همین است که بتوانیم روی پای خودمان بایستیم و قوی‌تر بشویم و آنهایی که می‌خواهند علیه ما برنامه‌ریزی کنند نتوانند علیه ما اقدام کنند. همین طور که شما دیدید ما قدرت سیاسی‌مان را به نمایش گذاشتیم و توانستیم در برابر 6 قدرت جهانی بنشینیم و حرف بزنیم و مذاکره کنیم و حقوق‌مان را تثبیت کنیم، دیوارهای تحریم را تخریب کنیم و راه را برای حرکت و تعامل با جهان باز کنیم.
امروز غیر از رژیم صهیونیستی و یکی دو تا کشور در منطقه و جهان را که استثنا بکنیم، کسی ایران را تهدید نمی‌بیند. ایران را یک قدرت سازنده و یک قدرت تأثیر گذار می‌بینند. هیچ رهبر کشوری نبوده که در این مدت با من ملاقات کند و از نقش مهم و تأثیر گذار ایران برای ثبات منطقه و حتی برای امنیت جهانی صحبت نکند. ما جایگاه بزرگی داریم. کشور عظیمی هستیم و نیز مردم ما، نیروهای مسلح ما، ارکان نظام ما. از این شرایط باید استفاده کنیم و ان شاء الله به حول و قوه الهی دست به دست هم بدهیم ایران‌مان و استان بسیار زیبای کهگیلویه و بویر احمد را بسازیم.
در این استان زیبا و سرافراز، دنا به ما نگاه می‌کند، مگر می-شود به این قلة عظیم نگاه کرد و به فکر سربلندی این استان نبود؟ لااقل به اندازة همان دنا، ان شاء الله خداوند به همة ما توفیق بدهد دراین سفر برای این استان قدم‌هایی را برداریم. بعد هم در کنار همدیگر برای سربلندی و توسعة استان، رفاه مردم و ان شاءالله برای اشتغال جوان‌های این استان تلاش کنیم، خدا هم به ما توفیق می‌دهد، با برکات امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع).


والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92532
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.