سخنرانی در جمع عشایر و روستاییان استان کهگیلویه و بویر احمد

زندگی روستایی و عشایری ،آمیزه‌ای از صفای معنوی با طبیعت خداداد/ روستاییان و عشایر در خط مقدم دفاع استقلال و عزت ایران/ روستا و عشایر، تولیدگر، سرشار از استعدادی ناب و متصدی بخشی از اقتصاد مقاومتی/ تلاش دولت یازدهم برای حمایت از روستاییان و عشایر/ اقدامات دولت در زمینه سلامت/ خدمات دولت در عرصه سلامت معادل و برابر خدمات سالیان دراز گذشته/ احداث و ترسیم راه‌های روستایی/ آبرسانی به روستاها/ آموزش روستاییان و عشایر/ وام و تسهیلات مالی بری روستاییان / مسکن روستایی/ ارتباطات/ گازرسانی/ استفاده عشایر از مواهب طبیعی چون داروهای گیاهی / تلاش دولت یازدهم برای رفاه و توسعه زندگی روستاییان/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا مولی یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله و برکاته، چه روز مبارکی که بوی مولای ما علی بن موسی الرضا(ع) در سراسر ایران اسلامی و جهان اسلام به مشام همه عاشقان راه حق و حقیقت و خاندان رسالت می‌رسد.
برای ما ایرانیان روز بسیار خاص و ویژه‌ای است و وقتی این عطر با مهر و محبت و میهمان نوازی عشایر غیور، دلیر و روستاییان توأم می-شود آنگاه به اوجی می‌رسد که انسان در آن اوج احساس می‌کند در این کشور چگونه فرهنگ و سنت ایرانی با فرهنگ اسلام و عشق به خاندان رسالت درهم آمیخته شده است.
من روستایی زاده‌ام و کاملا می‌دانم روستا چه زیبایی‌ها و نیز چه سختی‌هایی به همراه دارد، اما زندگی روستایی زندگی‌ای در دل طبیعت با ویژگی‌های خاص خودش است و هیچ وقت نیست که انسان در دل و جانش به دوران زندگی روستایی خود افتخار نکند. من در دوران کودکی و نوجوانی‌ام در روستا زندگی کرده‌ام و هم در حوزة علمیه نجف و دانشگاه‌های نجف و دانشگاه‌های خارج بوده‌ام اما زندگی در روستا چیز دیگری است و زندگی عشایری نیز همین‌طور. البته من زیاد در زندگی عشایری نبوده‌ام اما روزها و شب‌هایی را با عشایر در ییلاق گذرانده‌ام و می‌دانم وفا و صمیمیت و درهم آمیختگی آن صفای معنوی با طبیعت خداداد چه معنایی دارد.
در آغاز می‌خواهم به همة روستاییان و عشایر سراسر ایران به خاطر صفا، پاکی و دلباختگی آنها به اسلام، ایمان، خاندان رسالت و وطن عزیز ایران و نیز سلحشوری، ایستادگی و مقاومت‌شان در طول تاریخ تبریک بگویم.
هر وقت مشکلی برای کشور، استقلال و عزت ما پیش آمده عشایر و روستاییان در صف مقدم و حاضر در صحنه بوده‌اند. ما در انقلاب اسلامی، قبل از آن، در نهضت مشروطه و فراز و نشیب‌های قبل از آن، در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این حقیقت را مشاهده کرده‌ایم. اولین سخن و کلامم تشکر از روستاییان و عشایر سراسر کشور به خاطر ایثار و فداکاری آنها برای کشور و تلاششان برای تولید و استعداد سرشارشان است. در بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقی و نیز سوابق بسیاری از علمای حوزة علمیه را که نگاه می‌کنیم از روستا و عشایر برخاسته‌اند. استعدادهای ناب آنجاست و این قشر از جامعه ما قشر تولیدگر است و به حق امروز بخشی از بار اقتصاد مقاومتی نیز بر دوش آنهاست.
نکتة دوم این است که از آغاز، تلاش این دولت برای حمایت از روستاییان و عشایر بوده است. نمی‌خواهم بگویم در این زمینه به همة توفیقات دست یافته‌ایم. نکاتی که به زیبایی عزیزی و دو بانوی فرهیخته در اینجا بیان کردند حق و حقیقت بود و دولت باید برای تحقق
خواست‌های به حق روستاییان و عشایر تلاش‌هایش را مضاعف کند. هرچه ان شاء الله رفاه و توسعه جامعه ما بیشتر شود دولت دراین زمینه
قدم‌های بیشتری برخواهد داشت.
اولاً این دولت در زمینه سلامت قدم بسیار مهمی برای سراسر کشور چه شهری و چه روستایی مخصوصاً روستاییان و نقاط محروم کشور برداشته است. می‌دانید که اگر یک نفر شهری در شرایطی باید 8 – 10 درصد مخارج درمان را پرداخت کند، روستایی نصف آن را باید پرداخت کند و برای اولین بار در کشور بیمه سلامت را در سراسر کشور توسعه دادیم و این کار آسانی نبود که طی یک سال یازده میلیون نفر را زیر پوشش بیمه سلامت در آوریم. کار سختی بود، آن هم در شرایط سخت اقتصادی که ما داشتیم، اما در عین حال برای اینکه روستاییان، عشایر، مناطق محروم و بخش‌ها بتوانند از خدمات پزشکی استفاده کنند این کار را کردیم.
همین امروز گزارشی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همین استان می‌داد، نشانگر این بود که طی دو سال و نیم تا سه سال خدماتی که انجام گرفته با سالیان دراز گذشته برابری می‌کند و ما امروز بسیاری از متخصصین را از مرکز به شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف ارسال کردیم برای اینکه بتوانند خدمات پزشکی را به جامعه ما ارائه دهند. به حول و قوة الهی طرح تحول سلامت را تا نقطة مطلوبی که برای همة مردم کشور ما به ویژه روستاییان و عشایر به دست بیاید ادامه می-دهیم.
اقدام دومی که دولت انجام داده و اگر با گذشته مقایسه کنید گام بسیار بزرگی در این راستا بوده، احداث جاده‌ها، راه‌ها و ترمیم و آسفالت راه‌های روستایی بوده، با قیری که دولت به صورت مجانی هم در سال گذشته و هم امسال در اختیار خواهد گذاشت برای اینکه بتوانیم جاده‌های روستایی را بهبود ببخشیم، که اگر آمار و ارقام را با گذشته مقایسه کنیم حرکت بسیار خوبی برای روستاییان صورت گرفته. البته عشایر نیازمندی‌هایی دارند که بخشی از آن در اینجا بیان شد، ان شاء الله در این زمینه آقای دکتر شریعت‌مداری اقدام کنند تا خواسته‌هایی که اینجا مطرح شد تحقق پیدا کند.
کار سومی که این دولت برای روستاییان دنبال کرده مسئله آبرسانی برای روستاییان بوده است. امسال حرکت بسیار وسیع و بزرگی را در سراسر کشور برای آبرسانی روستاها شروع کردیم که البته این کار، کار عظیم و بزرگی است. در همین چهار ماهه برای بسیاری از استان‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته و تا پایان سال ان شاء الله این اقدامات را ادامه می‌دهیم تا بخش بزرگی از روستاییان ما بتوانند از نعمت آب برخوردار شوند و همان طور که اشاره شد به بسیاری از روستا با تانکر آبرسانی شد تا از آب بهره‌مند شوند. برای عشایر هم باید همین قدم‌ها برداشته شود. این راه را به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد.
در زمینة آموزش هرچه گفته شد، همه تلاشمان را انجام می‌دهیم برای اینکه فرزندان عشایر بتوانند تحصیلات مقدماتی و متوسطه خود را البته با شرایطی از جمله با مدارسی که برای عشایر و روستاییان در سراسر کشور ایجاد شده، ادامه دهند. درست است که در این زمینه باید قدم‌هایی برداشته شود تا تحصیل کردگان روستاها و عشایر بتوانند از همه مدارج و فرصت‌های برابر در سراسر کشور برخوردار باشند. فکر می‌کنم دراین زمینه تلاش دولت تلاش کافی‌ای بوده و باز هم برای تحصیل فرزندان روستاییان و عشایر تلاش‌ها ادامه خواهد داشت.
نکتة دیگری که اینجا مطرح شد وام و تسهیلات مالی برای روستاییان است. تلاش این است که ما وام کم بهره را هم از صندوق و هم از منابع دیگر بدهیم و در این استان هم کمک خواهیم کرد و امروز اعلام کردم که سه صندوق برای کشاورزان، که روستاها را هم شامل می‌شود، ایجاد کنند تا ما بتوانیم از این طریق حرکتی ایجاد کنیم تا روستاییان و همچنین عشایر بتوانند از وام ارزان قیمت با زمان مناسب میان مدت پنج تا هفت ساله برخوردار شوند که این هم قدم دیگری است که برداشته شده و ان شاء الله آن را ادامه خواهیم داد.
در زمینة مسکن روستایی هم اقداماتی شده و این اقدامات بیشتر در این دولت انجام گرفته و آن را ادامه خواهیم داد.
در زمینة ارتباطات هم همان طور که امروز دیدید همة روستاییان ما از لحاظ ارتباطات می‌توانند هم از طریق تلفن و حتی اینترنت برای جوان‌ها و تحصیل‌کرده‌ها برخوردار شوند. این مسئله ارتباطی بسیار مهم است که ان شاء الله آن را در سراسر کشور ادامه خواهیم داد.
نکتة آخر در زمینة گاز رسانی است. ما در زمینة گاز رسانی قدم بزرگی برداشته‌ایم که ان شاء الله تا سال آینده و پایان دولت یازدهم تقریباً در سراسر کشور بالای 95 درصد جمعیت کشور از روستایی و شهری تحت پوشش قرار خواهد گرفت. مسئلة گاز رسانی بسیار اهمیت دارد که البته مسئلة انرژی خورشیدی هم که اینجا اشاره شد برای عشایر و روستاها مهم است که آن هم باید دنبال شود.
نکته‌ای که گفته شد اینکه عشایر بتوانند غیر از مسئلة دامداری از بهره‌های طبیعت بیشتر استفاده کنند کاملاً درست است و باید دنبال شود. یکی از آنها داروهای گیاهی بود که اینجا اشاره شد و روستاییان به گیاه بالیجه اشاره کردند. از قدیم این نعمتی بود که می‌توانستند از این دارو که در کوهستان‌ها می‌روید استفاده کنند و به شهرها بیاورند که البته صادرات هم می‌شد و با باز پروری‌هایی که باید انجام شود می‌تواند تحول ایجاد کند. غیر از بالیجه، داروهای گیاهی بسیار فراوانی داریم و اتفاقاً این استان برای توسعة داروهای گیاهی آمادگی دارد، و ان شاء الله قدم‌های بعدی، بسته‌بندی‌ها و بازفراوری‌هایی است که باید روی این داروها انجام شود. الان در دنیا بخش بزرگی از داروها همین داروهای گیاهی است و
می‌توانیم در این زمینه اقدام کنیم.
این دولت وظیفة خود می‌داند که همه تلاش خود را برای رفاه بیشتر و توسعه زندگی روستاییان و عشایر بکند که البته همان طور که اشاره شد در بحث زمین، وام، تسهیلات، قطع دست وابسته‌ها وتضمین‌هایی که باید انجام شود مطالب به حقی اینجا گفته شد که دولت ان شاء الله دنبال خواهد کرد.
ان شاء الله در پناه امام هشتم همه ما بتوانیم ایرانی آبادتر را با دستان پر مهر و پر قدرت همه ملت ایران بسازیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92529
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.