سخنرانی پس از ثبت نام در دوازدهمین دورة انتخابات ریاست جمهوری

شعارهای انتخاباتی سال 92/ نجات اقتصاد/ پیشرفت های اقتتصادی/ تعامل سازنده با جهان/ چرخش ساتریفیوژ و اقتصاد/ امکان احیای اخلاق با حقوق شهروندی و آزادگی گردش اطلاعات و شفاف سازی/ آرمان دولت دوازدهم: ایران پیشرفته پیشرو/ امنیت ایران یکی از اهداف بزرگ دولت یازدهم/ عزت ایران: حضور در بازار نفت، خودکفایی در گندم، ثبات پول ملی و .../ پیشرفت کمی علمی/ بهبود محیط کسب و کار/ پیشرفت در زمینه نفت و گاز/ آرامش در بازار اقتصادی، تعامل بین احزاب و گروه ها و اقوام/ آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت موضوعات حائز اهمیت در دولت دوازدهم/ کاهش سن مدیریت/ توسعه پایدار و اشتغالزا/ کاهش آسیب های اجتماعی/ انگیزه آمدن: برای ایران ،برای اسلام ،برای آزادی و ...

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
رب ادخل مدخل صدق و اخرجی مخرج صدق واجعلنی من لدنک سلطاناً نصیرا

خداوند بزرگ را سپاسگزارم که دوباره به این بندة حقیر توفیق داد خودم را در معرض اعتماد ملت ایران قرار دهم و اعلام آمادگی کنم که بار مسئولیت سنگین اجرایی کشور را در صورت قبول ملت ایران بر عهده بگیرم.
در سال 1392 آنچه به مردم عزیز ایران اعلام کردم در انتخابات آن سال، نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بود. و امروز بسیار خوشحالم که در هر سه زمینه با حمایت و کمک مردم قدم‌های قابل توجهی برداشته شده است.
در زمینه نجات اقتصاد ما از رکود تورمی فاصله گرفته‌ایم و در سال گذشته از رشد منهای هفت به رشد بالای هفت رسیدیم. در اسفند سال گذشته از تورم 40 درصد به تورم هفت درصد رسیدیم. و در سال گذشته اشتغال خالصی که در سال‌های آخر قبل دولت یازدهم کمتر از ده هزار نفر بود به اشتغال خالص بالای 630 هزار رسیدیم.
بنابراین هر سه رقم را که کنار هم قرار بدهیم رکوردی برای 25 سال گذشته تاریخ اقتصاد ایران بوده است.
در زمینة اقتصادی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته ایم که در هفتة آینده افتتاح بزرگ ترین سرمایه گذاری اقتصادی تاریخ ایران را شاهد خواهیم بود. ما در هفتة آینده در عسلویه بیست میلیارد دلار طرح افتتاح خواهیم کرد که در تاریخ اقتصاد ایران سابقه نداشته است.
در زمینة تعامل سازنده با جهان توانستیم در پیچیده‌ترین پروندة تاریخی با قدرت‌های جهان به توافق برسیم و همین جا به ملت ایران اعلام می‌کنم که از امروز به بعد حفظ برجام یکی از مهم‌ترین مسائل سیاسی، داخلی و اقتصادی ملت ایران خواهد بود و هووهایی که بارها به قصد کشتن این فرزند و نوزاد، یعنی برجام، تصمیم گرفته بودند نمی-توانند سرپرست خوبی برای این فرزند باشند. همان کسانی که تمام تلاش شبانه روزی خودشان را برای این توافق نهادند باید مسیر این توافق را تا آخرین قدم ها بردارند.
خوشبختانه آنچه در سال 1392 به مردم وعده داده شده بود که چرخ سانتریفیوژ بچرخد، امروز مدرن‌ترین سانتیریفیوژ ما یعنی آی آر 8 می‌چرخد؛ و چرخ اقتصاد بچرخد، امروز چرخ اقتصاد ما از سال های پیش بهتر در حرکت است و دلیل آن رشد اقتصادی‌ای است که در سال گذشته داشتیم.
احیای اخلاق با حقوق شهروندی، شفاف سازی و آزادی گردش اطلاعات امکانپذیر است و دولت این موارد را تا روز آخر دولت یازدهم دنبال خواهد کرد و اگر این جانب مسئولیت را در آینده بر عهده داشته باشم همین مسیر شفافیت در کشور ادامه خواهد یافت.
در دولت دوازدهم هدف ما ایران پیشرفتة پیشرو است. ایران پیشرفتة پیش رو همان هدفی است که در چشم انداز بیست ساله برای ما مشخص شد. چشم اندازی که به دست آیت الله هاشمی رفسنجانی و با تأیید و امضای رهبر معظم انقلاب به مسئولین ابلاغ شد و متأسفانه در سال های قبل از دولت یازدهم در مسیر آن چشم انداز حرکت چشم گیری نبود.
امروز در مسیر همان چشم انداز بیست ساله که یکی از قسمت‌های آن که تعامل سازنده و مؤثر با جهان است و یکی از بخش های آن که رشد هشت درصدی است، برای اولین بار در تاریخ ایران بعد از ابلاغ چشم انداز در سال 1384، تحقق یافته و همین مسیر ادامه خواهد یافت.
آنچه برای ما مهم است امنیت ایران است. امنیت ایران یکی از هدف‌های بزرگ یازدهم بود و شما می‌بینید از لحاظ امنیت ملی و بین‌المللی سایة شوم جنگ کنار رفته و با مردم محور بودن در امنیت، امروز شاهد امنیتی کم نظیر در تاریخ ایران در منطقة آشفتة امروز خاورمیانه هستیم. این مسیر ادامه خواهد یافت. حقوق ملت ایران احقاق، تثبیت و تأمین شده است و این مسیر برای احقاق حقوق مردم ادامه می‌یابد.
عزت ایران یکی از اهداف بلندی بوده که تداوم خواهد یافت. ما امروز در بازار نفت یک بار دیگر بعد از غیبت سال 1390 حضور پیدا کردیم. این به معنای عزت ملی است. یک بار دیگر در سال گذشته در گندم خودکفا شدیم و امسال نیز ان شاء الله اینچنین خواهد بود، این به معنای عزت ملی است. یک بار دیگر روی کشتی های ما پرچم ایران در اهتزاز است که قبلاً کشور برخی از جزایر را کرایه می‌کردیم و این به معنای عزت ایران است. پول ایران در طول دولت یازدهم دارای ثباتی بیش از یورو و پونت بوده است؛ یعنی اگر مقایسه پوند، یورو با دلار و ریال با دلار حساب کنیم، ریال در برابر دلار ثبات بیشتری حتی نسبت به پوند و یورو داشته و این به معنای عزت ایران است.
ما در پیشرفت کمی علمی در سال گذشته در جهان اول شدیم، این رشد پیشرفت به معنای عزت ایران است؛ ما وارد کنندة گازوئیل بودیم، امروز صادر کننده هستیم و از اواسط امسال حتی صادرکنندة بنزین خواهیم بود. این عزت ایران است. این عزت را ادامه خواهیم داد.
ایران دارای پیشرفت با محیط کسب و کار مناسب تر از گذشته و پیشرفت بزرگ در زمینة انرژی نفت و گاز است، که یکی از عزت های ما در این پیشرفت این است که برداشت ما از هفتة آینده در پارس جنوبی از گاز این منطقه برای اولین بار در این منبع مشترک از قطر پیشی خواهد گرفت و این به معنای پیشرفت کشور و عزت ایران است.
از همه مهم تر آرامش ایران که این آرامش در بازار اقتصادی، در تعامل بین احزاب، و میان همه گروه ها و قومیت ها ادامه داشته و ادمه خواهد یافت. بنابراین این دستاوردها باید ادامه یابد و ملت ایران در نیمه راه نمی‌ماند و راه را ادامه می‌دهد. ما از نیمة راه بر نمی‌گردیم و تا پایان راه ادامه خواهیم داد.
اما نکاتی که در دولت دوازدهم برای ما بسیار اهمیت دارد، آزادی و امنیت و آرامش و پیشرفت است. آزادی باید با گستره و قدرت بیشتر در این کشور ادامه یابد. دانشگاه‌ها و جوان‌های ما باید احساس نشاط بیشتری کنند. دولت برای حضور جوان ها در مدیریت سطح بالا در سال 1393 تصمیم گرفت که دو هزار جوان نخبه را در مدیریت های بالای کشور در کنار مدیران ارشد به عنوان دستیار استخدام کند. از این دو هزار مصوب هزاز نفر در آزمون های مختلف برگزیده شدند و دویست نفر در کار خودشان را تا امروز شروع کرده اند و ادامه خواهد یافت.
ما باید سن مدیریت را پایین تر بیاوریم و شرایط را برای حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب مختلف ایرانی برای خدمت به ایران اسلامی آماده کنیم. امنیت کشور در همه زمینه ها؛ اقتصادی، سرمایه گذاری، داخلی و امنیت ملی و آرامش و پیشرفت کشور ادامه خواهد یافت.
البته در شرایط فعلی مسئله توسعه پایدار و اشتغال‌زا از اولویت‌های ما در پیشرفت اقتصادی کشور خواهد بود؛ هم محیط زیست یعنی توسعه‌ای که با حل معضلات محیط زیست توأم باشد و هم توسعه ای که برای جوان های ما اشتغال‌زا باشد.
کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور ما از قبیل فقر، بیکاری، حاشیه نشینی، اعتیاد و اجرای حقوق شهروندی که منشور آن منتشر شد.
من در اینجا می‌خواهم به ملت ایران اعلام کنم که همه ما باید دوباره بیاییم. من امروز دوباره برای ایران، دوباره آمدم برای اسلام، آمدم برای آزادی و آرامش بیشتر در این سرزمین، امنیت گسترده تر در ایران عزیزمان و برای پیشرفت بیشتر آمده‌ام.
همة ما باید دوباره برای اسلام اعتدالی، اسلام رحمت، انقلاب عقلانی و انسانی مان بیاییم؛ و در کنار هم بایستیم و ایران را با هم بسازیم.
سخن آخر؛ من دوباره آمده‌ام برای ایران و اسلام و از همه ایرانیان می‌خواهم دوباره برای ایران و اسلام بیایند.

دست حق به همراهتان

92528
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.