سخنرانی در مراسم افتتاح طرح های اقتصادی و زیربنایی استان مازندران

فراوانی پروژه های افتتاحی/امیدآفرینی،کار بزرگ دولت یازدهم/شبهات و سوالات مربوط به افتتاح پروژه ها در ماه های آخر دولت/تأکید رهبری بر تولید ملی/گفتمان تولید، کار و اشتغال/حضور حداکثری مردم در انتخابات/تأکید بر رعایت اخلاق در انتخابات/پرهیز از قربانی کردن دین،اخلاق و صداقت در انتخابات/روح بلند ودل بزرگ علی(ع)/عدم تعرض علی(ع) به ابن مجلم /اخلاق علی(ع)/ابراز خوشحالی از دیدن اشتغال و نشاط جوانان/چهره های مردم، میزان الرحراره ای برای تبیین دقیق اوضاع کشور/سرمای زمستان گذشته و آسیب های وارده به محصولات کشاورزی/خوشحالی از رسیدن کمک های دولت به کشاورزان و رضایت آنان/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

خوشحالم از اینکه پروژه‌های ما بحمدالله آن قدر زیاد است که برای افتتاح فرصت نمی شود. این جای خوشحالی است. البته هم خانم ابتکار اینجا هستند و این زیستگاه را افتتاح می‌کنند و اقداماتی را که لازم است در این زیستگاه انجام می دهند، هم وزارت نیرو برای طرح هایی که گفتید و برای وزارت نفت برای روستاهایی که باید گاز کشی شود. خیلی خوشحالم که مردم ما بحمدالله در عرصه اقتصادی نشاطی پیدا کرده اند. زمانی است که خدای ناکرده دغدغه ما دغدغه امنیتی و نگرانی از آینده است. دغدغه ما این است که اوضاع ما با گسترش تحریم چگونه خواهد شد. بنابراین رفع این دغدغه ها برای سرمایه گذاری و آینده نگری مهم است. مردم می خواهند سرمایه گذاری کنند، کار کنند و به آینده شان امیدوار باشند، می خواهند آینده روشنی باشد.
کار ما در دولت یازدهم این بوده که امید مردم به آینده این کشور و نظام هم در جهت مادی و هم در جهت معنوی بیشتر شود و آینده را روشن تر ببینند. کشور ما کشور بزرگ و با عظمتی است با یک تاریخ و فرهنگ بسیار بزرگ، دین اسلام و مذهب علوی، با عشق به خاندان رسالت و با ایستادگی در هشت سال دفاع مقدس و انقلاب. لشکر 25 کربلا - ما که در جبهه ها زیاد خدمتتان می‌رسیدیم - فرماندهانشان، عزیزانشان، کار بزرگی که مردم این استان در دفاع مقدس انجام دادند، نشان می‌دهد که ملت ما ملت بزرگی است و باید با نشاط، کار، کوشش و تلاش پیش برویم. الحمدلله امروز امید ما از دیروز بیشتر است. ما همین را می خواستیم، ما می‌خواستیم مردم ما امیدوارتر باشند و همه دست به دست هم دهیم و تلاش بیشتر انجام دهیم.
بعضی‌ها می‌گویند چرا در این روزها و ماه های پایانی دولت یازدهم افتتاح طرح ها این قدر زیاد است؟ همه باید خوشحال شویم. بله، دولتی برنامه ریزی کرده، کار کرده، تلاش کرده، این افتتاح که فقط مربوط به حالا نیست، ما هر سال در دهه فجر صدها افتتاح داشتیم، در هفته دولت صدها افتتاح مهم داشتیم، در پایان و آغاز سال، به مناسبت های مختلف، در سفرهای استانی که من یا مسئولین می رفتیم، هر وزیری به هر استانی می رفت چند افتتاح انجام می‌داد و چند کلنگ می‌زد. نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نماینده محترم ولی فقیه حضرت آقای طبرسی، استاندار محترم، مسئولین اجرایی همه دارند تلاش می کنند. این تلاش، تلاش دولت نیست، تلاش همه است، تلاش ملت است، تلاش همگان است.
امروز بسیار خوشحالیم که تحرک جدیدی را در کشور شاهدیم. آنچه مقام معظم رهبری فرمودند باید گفتمان سال ما شود؛ یعنی "تولید ملی" و اتفاقاً دیشب که خدمت آقا بودم - به طور هفتگی خدمتشان شرفیاب می شوم – ایشان فزمودند باید بیشتر به تولید داخلی توجه کنیم. ایشان توضیح دادند و گفتند روشن است که من چه می‌گویم. مقصود من این است که اگر کارخانه ای دارد تولیدی را انجام می‌دهد جنس مشابه خارجی را نیاوریم که آن کارخانه صدمه دیده و تعطیل شود. حرف من روشن است و خوب است شما اینها را برای مردم توضیح دهید. خود ایشان هم دیروز بیان فرمودند.
خیلی مهم است که گفتمان امسال ما به تولید، کار، تلاش و اشتغال تبدیل شود. غصه های دیگر را کنار بگذاریم.آنها چیزی نیستند، حالا انتخابات است، همه می رویم رأی می‌دهیم و ان شاء الله انتخابات بسیار پررونقی خواهیم داشت به حول و قوه الهی. مردم همه در انتخابات شرکت کرده و پای صندوق آرا خواهند آمد.
ان شاء الله مردم با تحرک بسیار خوب در انتخابات ریاست جمهوری و انتحابات شوراها خواهند آمد. شرایط ما شرایط بسیار حساسی است و باید به حول و قوه الهی با وحدت و انسجام قدرت مان را به دنیا نشان دهیم.
من خیلی امیدوارم که در این انتخابات اخلاق قربانی نشود. خیلی مراقب و مواظب هستم و به دوستان سفارش می‌کنم به این مرغ زیبای اخلاق که با پرواز خود بالای سر ما می‌تواند آرامش، معنویت و اعتماد را در زندگی ما ایجاد کند، تیراندازی نکنیم و نخواهیم که این مرغ را اسیر کنیم. ما باید از بال زدن این مرغ لذت ببریم و بال اخلاق و معنویت بالای سر ما باشد. این فرشته رحمت اخلاق و معنویت باید بالای سر ما باشد.
برای چه باید دین مان را بفروشیم؟ به چه قیمتی؟ هرکسی که می خواهد رئیس یا هر چیز دیگری بشود مهم نیست. هرچه وظیفه ماست آن را انجام دهیم. چرا باید دین، اخلاق و صداقت‌مان را فدا کنیم؟ باید شرایط ما به گونه ای باشد که به دنیا نشان دهیم انتخابات ما با انتخابات امریکا و اروپا فرق می کند. ما یک جامعه اسلامی هستیم. ما امامی چون امام راحل داشتیم، ما رهبر شجاع و فرهیخته ای مثل مقام معظم رهبری داریم، ما قانون اساسی اسلامی، قرآن و عشق به خاندان رسالت را داریم.
چقدر امیرالمؤمنین صبر و تحمل کرد و با اخلاق خوش با مردم رفتار کرد؟ امیرالمؤمنین با آن اتصالی که به آسمان ها داشت می دانست عبدالرحمان ابن ملجم مرادی چه کار خواهد کرد، حتی اگر اتصال به آسمان هم نبود، با هوش بلندش به چهره این آدم که نگاه می کرد می-فهمید که او کیست، اما بیشتر از بقیه رحمت خودش را به او روا می داشت و بیشتر از بقیه به او لطف می کرد. این چه دل بزرگ و روح بلندی است؟ حالا در نظر بگیرید ما تا فکر می کنیم کسی رقیب ماست طور دیگری به او نگاه می کنیم. خب رقیب است و می خواهد رقابت کند، دنیا همین است. ما تا حس می کنیم کسی ما را دوست ندارد، نه اینکه دشمن ماست، فقط ما را دوست ندارد نمی توانیم او را ببینیم .
امیرالمؤمنین هیچ گاه به این آدم لجوج منافقی که به ظاهر می گفت من مسلمانم و به ظاهر به مسجد می آمد و نماز می خواند، تعرض نکرد. اصلاً شما این روح بلند را ببینید که در آخرین لحظه زندگی این سفارش را فرمودند: "فاضرا بو ضربه بضربه و لا یمثل بالرجل". فرمود اگر من زنده بمانم انا اولی بالعفو ، من او را عفو می کنم. این چه روحی است و مولای ما چه عظمتی داشته؟ فرمود اگر من بمانم او را عفو می کنم، اما اگر از دنیا رفتم فاضربوا ضربه بضربه، یادتان باشد فرزندان من، حسن من، حسین من، این فقط یک ضربه به من زده، شما هم حق دارید فقط یک ضربه به او بزنید، نه بیشتر.
این اخلاق مولای ما امیرالمؤمنین است. همدیگر را دوست داشته باشیم. ما برادریم و اهل یک مملکتیم. آبادانی ایران را در نظر بگیریم و امسال همه تلاش مان را برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای جوان های عزیزمان بگذاریم. چقدر زیباست وقتی انسان می بیند کسی دارد تلاش می‌کند و برای ده، بیست یا صد نفر شغل درست می‌کند. من از خیلی از کارگران کارخانه تولید کاغذ تحریری سوال کردم، گفتم: از زندگی‌تان راضی هستید؟ اینجا که دارید کار می‌کنید حقوق‌تان برای زندگی‌تان کافی است؟ چقدر خوشحال کننده است وقتی انسان می بیند که جوانی می گوید من اینجا کار می کنم و از کارم راضی ام؛ با شجاعت و عزت نفس. حالا ممکن است حقوقش خیلی بالا نباشد. به من گفتند حقوق شان چقدر است ولی همه‌شان گفتند با این حقوق زندگی می کنیم. انسان چقدر لذت می برد، وقتی جوان عزیز ما شغل دارد، ازدواج کرده و راضی است. همه ما در یک کشتی نشسته ایم و همه زیر یک سقفیم و باید از خوشی مردم لذت ببریم، باید از کار مردم لذت ببریم. اگر کسی در زندگی شاداب است، ما همه باید لذت ببریم.
البته دأب من این است، از قبل از ریاست جمهوری هم دأبم بود، همیشه در مسیر که می روم به چهره های مردم نگاه می‌کنم و نظرسنجی می‌کنم، هر روز. حالا شاید شما تعجب کنید، چهره هایی شاداب است، چهره هایی غمگین است، آن روزی که می بینم که هفتاد درصد مردم شادمان بودند و صورت شان بشاش بود روحیه پیدا می‌کنم. گاهی اوقات بعضی از دوستان – حالا آقای نهاوندیان هم بغل دست من نشسته – به من می گویند چرا ناراحتی، فکر می کنند حادثه ای اتفاق افتاده، در حالی که در مسیر دیده ام عده ای غمگین هستند.
ما باید از نشاط، شادابی، کار و تحرک مردم خوشحال باشیم. همه ما شیعه امیرالمؤمنین هستیم. همه ما ایرانی هستیم. کینه ها را کنار بگذاریم. کینه باعث رنج است و راحتی، خواب و نشاط ما را از بین می برد. مگر اینکه کینه ای در راه خدا باشد و این از موارد استنثناء است. شما در مواردی استثنایی در راه خدا غضب و شادمانی دارید، آن هم مربوط به اولیاء و بزرگانی است که برای خدا غمگین می شوند. ما نباید برای دنیا غمگین شویم. باید برای راحتی و آسایش مردم تلاش و کوشش کنیم و دست به دست هم دهیم.
ان شاء الله امسال سال پر خیر و برکتی برای ما باشد. من از آقای استاندار پرسیدم وضع کشاورزانی که امسال سرما به محصولات شان آسیب زده بود چگونه است؟ آیا پولی را که دولت اختصاص داده بود به اینها رسید؟ آیا راضی هستند؟ زندگی شان چطور است؟ ایشان به من اطمینان داد و گفت کار دولت خوب بوده و به اینها رسیدگی شده. برای من خیلی خوشحال کننده بود، برای همه ما خوشحال کننده است. جمهوری اسلامی ایران، دین ما، مذهب ما، مازندران، شمال سرسبز، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان افتخار ماست و اینها و این همه معادن، این همه نیروی کار نعمت‌های خداوند هستند.
من از خداوند می‌خواهم که امسال به همه ما توفیق دهد برای وحدت بیشتر، برادری بیشتر و ان‌شاءالله همه تلاش کنیم انتخابات بسیار خوب، اخلاقی و شکوهمندی برگزار شود که به خیر مملکت، ملت، منطقه و نظام اسلامی و دین ما، دین مبین اسلام، باشد؛ ان‌شاءالله به حول و قوه الهی.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92525
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.