سخنرانی در مراسم یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای

تقارن روز ملی هسته ای با میلاد علی (ع)/ افتتاح 42 پروژه هسته ای/بروز و ظهور انرژی هسته ای در بخش های مختلف زندگی/ فناوری هسته ای به مشابه یک ضرورت/انتقال شعار«انرژی هسته ای،حق مسلم ماست» از خیابان های ایرانلوزان،ژنو،وین نیویورک/ تبدیل شعار مردم در خیابان به یک لایحه بین المللی،هنرمندی های بزرگ/روز های پر فرازو نشیب صنعت هسته ای/سر گذشتی اجمالی از فناوری هسته ای ایران/کوشش قدرت های بزرگ برای محروم کردن ایران از فناوری هسته ای/عضویت ایران در کمیته ام.ان.ای/ اولین اعتراف جامعه جهانی به توان غنی سازی ایران/تثبیت حقوق هسته ای ملت ایران/دلواپسی برخی افراد در مورد مذاکرات هسته ای/راه درست تیم مذاکره کننده برای تثبیت حقوق هسته ای/ تشکر از دست اندکاران و حمایت کنندگان مذاکرات هسته ای/ برجام ،ابری باران را برای سرزمین های سبز/باران برجام/ فروش آب سنگین به امریکا و روسیه/توانایی ایران برای وارد کردن کیک زرد/ورود ایران معاملات صنعت هسته ای/ تاکید بر شعار«ما میتوانیم اگر با هم و در کنار هم باشیم»/وحدت و انسجام، رمز پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای/دنیای بی قانون امروز/حمله امریکا به پایگاه هوایی سوریه/تشویق امریکا به تجاوز از سوی برخی کشور های منطقه/خوشحالی تروریست ها از جنایت امریکا در سوریه/هدف انتخابات ،تبلور مردم سالاری دینی/در ستایش رقابت آزاد و سالم/مشارکت حداکثری در انتخابات/


الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین
الطاهرین و صحبه المنتجبین
و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله والله رئوف بالعباد

بسیار خوشحالیم که بیستم فروردین امسال گرامیداشت فناوری هسته‌ای ما با ایام میلاد با سعادت مولای‌مان امیرالمومنین علی (ع) قرین گشته است؛ گرچه کشور و ملت ما هر چه دارد از رهنمودهای قرآن مجید، پیامبر اسلام، مولای ما امیرالمؤمنین و ائمه هدی بوده و خواهد بود. یاد همه شهیدان، امام شهیدان و به ویژه شهدای هسته‌ای را در این روز پر افتخار گرامی می‌داریم.
هر سال که در 20 فروردین در چنین مکان‌هایی اجتماع کردیم روزهای خوشحال کننده ای بود؛ برای اینکه جوان های غیور و پرتلاش ما با مدیریت انقلابی و جهادی‌شان گام هایی در مسیر فناوری هسته‌ای به جلو برداشته بودند، اما امسال با حرکتی بسیار عظیم مواجه شدیم. چهل و دو پروژه در طول سال 1395 یعنی در یک سال اخیر به ثمر نشسته است. پنج پروژه را شما در این سالن شاهد بودید و بقیه پروژه‌ها را هم در نمایشگاه دیدیم و متخصصان راجع به آنها توضیح دادند. مگر امکان پذیر است یک سازمان، ملت و جوان های غیوری بدون مدیریت علمی، انقلابی، جهادی و بسیجی بتوانند در یک سال 42 پروژه مهم را به ثمر برسانند و برای ملت ما و جهانیان به نمایش بگذارند؟
انرژی هسته ای در بخش های مختلف زندگی ما بروز و ظهور دارد. از این پمپ که در نیروگاه بوشهر استفاده می شود و به معنای فناوری در زمینه تولید برق هسته ای است تا این سانتریفیوژ سنگ که برای صنعت نفت کاربرد دارد تا پروژه هایی که در ساغند یزد دیدید که چگونه در انواع معادن ما به کار گرفته می شود و به چه زیبایی سنگ های پر عیار را از کم عیار جدا می ساخت تا پروژه ای که در البرز شاهد افتتاح آن بودیم و برای یک نوع اسکن جدید (پت اسکن) رادیوداروهای لازم را تولید می کند تا سیستم شتاب دهنده در قزوین که می‌تواند در بسیاری از علوم و فنون به کمک ما بیاید.
همه اینها نشان می دهد که فناوری هسته ای برای کشور ما یک ضرورت است و اینکه رهبر معظم انقلاب ما همواره بر ادامه این فناوری تأکید می کردند، تأکید و اصراری درست و به حق بوده است. از طرف دیگر ملت ما که در طول سال ها با فریاد، عمل، صبر و استقامت شان می‌گفتند انرژی هسته ای حق مسلم ماست، شعار، سخن و آرمان درستی را دنبال می‌کردند. این شعار در خیابان توسط هنرمندان دیپلماسی ما به لوزان، ژنو، وین و نیورک منتقل شد.
این هنرمندی بزرگی است که خواست و شعار مردم در خیابان به یک لایحه بین المللی با ابعاد بسیار دقیق فنی، دیپلماسی و حقوقی تبدیل شود.
گفتن اینکه انرژی هسته ای حق مسلم ماست از سوی یک ملت بسیار مهم است؛ اما در کنار حضور، سخن و خواست مردم این متخصصین هستند که از لحاظ فنی باید این حرف را عملی سازند و این حقوق دانان و دیپلمات های ما هستند که این حق را در مجامع ملی و بین المللی باید به کرسی بنشانند.
روزهای پرفراز و نشیبی در صنعت هسته ای ما گذشت. اولین بار که با تعدادی از نمایندگان مجلس از این فناوری‌ها بازدید می‌کردیم و ساعت‌ها با مسئولین آن به گفتگو نشستیم مربوط به سال 1361 است و برای اولین بار که تصمیم گرفتیم با اراده و تصمیم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی غنی سازی را در ایران آغاز کنیم مربوط به سال 1366 است و اولین بار که سانتریفیوژ وارد کشور ما شد مربوط به سال 1367 است و روزی که احساس می کردیم به دست پرتوان جوانان غیور قادریم غنی سازی کنیم مربوط به سال 1381 است؛ آن زمانی که با هیئتی در کالا الکتریک اولین تلاش های جوانان بسیار غیورمان را شاهد بودیم. دنیا می خواست به بهانه های مختلف این فناوری را از ما بگیرد و به بهانه های واهی پرونده ما را به شورای امنیت سازمان ملل ببرد. تلاش دولت و متخصصین ما در سال 1382 باعث شد که این پرونده از وین به نیویورک ارجاع نشود. آقای دکتر صالحی آن زمان سفیر ما در آژانس انرژی اتمی در وین بودند و شاهد بودند که در مجموع چه تلاش عظیمی انجام گرفت تا در برابر قدرت‌های جهانی بایستیم. در سال 1382 اولین پیروزی ملت ایران در برابر امریکا و قدرت های بزرگ بود که سدی مستحکم بین وین و نیویورک ساخت و نگذاشت پرونده هسته-ای ما به نیویورک، سازمان ملل و شورای امنیت ارجاع شود. در همان سال 1382 فرزندان غیور این سرزمین توانستند یو سی اف اصفهان را به ثمر بنشانند که در فروردین 1383 یو سی اف اصفهان را افتتاح کردیم و در پاییز 1383 به یو اف 4 و یو اف 6 به طور کامل دست یافتیم تا جایی که در سازمان انرژی اتمی کمیته‌ای به نام ام. ان. ای متشکل از هجده کشور جمع شده بود و هدفش این بود که ایران را از فناوری هسته ای محروم کند.
رئیس جمهور آن زمان امریکا، آقای بوش، در مصاحبه ای به صراحت اعلام کرده بود که به هیچ عنوان کشوری که در فناوری هسته‌ای تخلف کرده نمی تواند عضو این کمیته باشد و ما اجازه نخواهیم داد. این دومین پیروزی جمهوری اسلامی ایران در برابر امریکا و قدرت های بزرگ بود. ما عضو کمیته ام. ان. ای شدیم و در گزارشی که این کمیته در پایان سال 1383 صادر کرد - که اگر حافظه من اشتباه نکند صدویازده صفحه بود - به صراحت آمد که ایران جزو کشورهای دارنده فناوری غنی سازی است و در آن گزارش تصریح شدۀ همه تلاش کمیته برای این بود که بگویند ایران فناوری ندارد و بعد بگویند هر کسی تا امروز این فناوری را نداشته نباید دنبال آن برود، می خواستند این را در شورای حکام ببرند. این توطئه کلاً خنثی شد.
این مسئله یکی از افتخارات دیپلماتیک و بزرگ جمهوری اسلامی ایران است. در گزارش ام. ان. ای به صراحت آمد که چند کشور هستند زیر نظر آژانس غنی سازی می‌کنند، از قبیل آلمان، ژاپن، آرژانتین، برزیل که نام ایران هم ذکر شد و تعدادی از کشورها هم بدون نظارت آژانس غنی‌سازی می‌کنند، مثل فرانسه، روسیه، امریکا، هند و پاکستان که مجموعه این کشورها حدود سیزده کشور ذکر شده بود که یکی از این کشورها جمهوری اسلامی ایران بود. این اولین اعتراف جامعه جهانی به توان غنی سازی در سرزمین ایران است. بعدها فراز و نشیبی داشتیم که مناسب این جلسه نمی دانم آنها را بگویم.
اما آخرین مرحله‌ای که ملت ما تصمیم گرفت در برابر قدرت‌های جهانی به خوبی حق ملت را تثبیت کند. امروز وقتی تلاش های جوان های عزیز را در بخش های مختلف می بینیم، در یک سال گذشته آنچه شما در ساغند دیدید. آنچه شما امروز در فیلم در قزوین و البرز دیدید، مربوط به تلاش های یک ساله یا دو ساله اخیر سازمان انرژی اتمی است. در این یکی دو سال این حرکت عظیم و بزرگ را انجام دادند. چهل و دو طرحی که بازدید کردیم مربوط به یکی دو سال اخیر است که این تحول بزرگ رخ داده است.
در ذهن برخی آمده بود که در مذاکرات هسته ای با دنیا، متاع و مال دنیا ما را از فناوری هسته ای دور داشته است. فکر می‌کردند ما فناوری هسته ای و خون شهیدان را فروخته و در عوض آن زنجیره تحریم را شکسته ایم. آن روز هم با بیان ساده ای می گفتیم که این حرکت بزرگ توسط مردان بزرگ در این کشور انجام می شود؛ مردانی که به خوبی می دانند چه می‌کنند و با چشم بینا و دقت راه را می پیمایند ولی "دل" برخی افراد گاهی "واپس" می شد و این شاید تقصیر کسی نبود.
این "دل" هایی که گاهی "واپس" می شد می گفتند که فناوری و غنی سازی ما چه می شود؟ فردو که حتما سه قفله می شود. ما کلیدی نداریم که قفل های فردو را باز کنیم. نطنز که حتما بسته می شود. تازه رآکتور کوچک تهران هم معلوم نیست که بتواند سوختش را تأمین کند. از اراک که اصلا آثاری نمی ماند. آب سنگین که خیلی بعید است چیزی از آن در دسترس باقی بماند.
الحمدالله امروز همه ما شاهدیم که مسیر ما مسیر صحیح و درستی بوده است و راه صحیح، کوتاه‌ترین، بهترین و کم هزینه ترین راه را برای تثبیت حقوق هسته ای کشور و ادامه راه انتخاب کرده ایم.
امروز در این نمایشگاه آی آر 8 را دیدیم که با تزریق گاز یو اف 6 کار و تلاش می کند؛ با 70 – 60 هزار دور و با قطر 25 که نشان می دهد سرعت خطی آن چه مقدار زیاد است. این تلاش ها و کوشش ها نشان داد که حقوق ملت یران از کف خیابان به لوزان، ژنو و وین و از آنجا به سازمان ملل برده شد و همان نقطه ای که حقوق ملت ایران تضییع شده بود در همان مکان این حقوق تثبیت شد.[تشویق حضار]
اگر ایستادگی ملت ایران، رهنمودهای مقام معظم رهبری و اگر هنرمندی دیپلمات های ارزشمند ما و در رأس آن دکتر ظریف نبود این کار شدنی نبود. [تشویق حضار] اگر تلاش و زحمت اندیشمندان و دانشمندان هسته‌ای و در رأس آن آقای دکتر صالحی نبود این کار شدنی نبود. [تشویق حضار] افراد بسیاری زحمت کشیدند برای اینکه حقانیت ملت ایران را به اثبات برسانند؛ وزارت دفاع، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت نفت در قدم های بعدی برجام را ساختند.
برجام ابری است که اگر بخواهد باران ببارد و سرزمین ما را پر آب کند، این درخت های سرو بلند، جنگل ها و مراتع است که ابر را وادار به باران می کند. اگر پایین سبزه، گل و درخت نباشد و کویر باشد ابر نمی بارد. بارش این ابر با این گل ها بود.
در بخش های مختلف همه آمدند و از ابر برجام استفاده کردند.برخی افراد گفتند صدای رعد و برق آن را شنیدیم یا نشنیدیم و مربوط به چیز دیگری است. بارانش را که می بینید، حال رعد و برقش آن بالا بود و ممکن است شما خواب بودید، ولی به هر حال امروز بارانش را که می بینید بر این مردم نازل شده و بسیاری از پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد با همکاری شرکت ها و کشورهای خارجی به ثمر نشست؛ این یعنی همان باران برجام. بسیاری از آنچه امروز در فناوری هسته ای تولید می کنیم، در بازار تجاری عرضه می کنیم و تجاری شدن صنعت هسته ای ما مربوط به باران رحمت برجام است.
اگر این باران رحمت نبود آب سنگین صادر نمی شد. امروز یکی از متخصصین برای من توضیح می داد که ویژگی آب سنگین ما در برابر آب سنگینی که دیگران تولید می کنند از لحاظ خلوص چیست که برخی از کشورها مایل‌اند حتماً از ما بخرند. آب سنگین ما صادر شد و دنیا از این آب سنگین استفاده کرد و در اولین قدم هم آب سنگین را به امریکا و روسیه فروختیم؛ دو قدرت بزرگ جهانی.
امروز ما قادریم کیک زرد را وارد کنیم. سازمان انرژی اتمی بهتر معنی این را لمس می کند. کیک زردی که از اول پیروزی انقلاب تا سال گذشته یک گرم وارد نشده بود؛ کیک زردهایی که داشتیم مال قبل از انقلاب بود. اینکه ما 360 تن کیک زرد در سال گذشته وارد کردیم به معنای آن است در بازار تجاری دنیا وارد معاملات صنعت هسته‌ای شده‌ایم؛ هم می‌فروشیم و هم می‌خریم؛ نه تنها در کیک زرد بلکه الان رادیوداروهایی را هم که بازدید کردیم، به ده ها کشور دنیا صادر می شود.
می خواهم نتیجه ای بگیرم و به شما عزیزان و ملت ایران بگویم هر کجا با هم بودیم پیروز شدیم. این شعار درست است که "ما می‌توانیم اگر با هم و در کنار هم باشیم"، اختلافات را کنار بگذاریم و به تعبیر عامیانه اگر ما با هم بسازیم می توانیم کشورمان را به خوبی بسازیم. [تشویق حضار]
چرا توانستیم در برابر فشار و تحریم دنیا بایستیم؟ به خاطر وحدت، انسجام، ایستادگی، صبر و تحمل‌مان. به قول معروف جا نزدیم، عقب نشینی نکردیم، ایستادیم و از رهبری اطاعت کردیم. چرا توانستیم در مذاکرات هسته ای پیروز شویم؟ به خاطر انسجام، وحدت و حمایت ملت‌مان. اگر حمایت مردم نبود این پیروزی به دست نمی آمد.
امروز قادریم در منطقه، جهان و داخل ایران به پیروزی های برتر برسیم؛ با وحدت، انسجام و یکپارچگی.
متأسفانه دنیای امروز دنیای قانون نیست. اگر دنیای امروز دنیای قانون بود، اگر راست می‌گفتند و استانداردهای دوگانه نداشتند، اگر قانون بین‌الملل مخصوص ضعیفان دنیا نبود و اگر همه از قوانین تبعیت می‌‌کردند، کار ما آسان‌تر بود. چطور در دنیای امروز بدون مجوز سازمان ملل، بدون تشکیل شورای امنیت سازمان ملل و حتی بدون مصوبة کنگرة امریکا رئیس‌جمهور امریکا به خودش حق می‌دهد که به کشوری مستقل در منطقة حساس خاورمیانه از ناوگان دریایی خود به پایگاه هوایی الشعیرات موشک پرتاب کند؟ چرا و با چه حق و منطقی؟ مگر کسی در دنیا اختیار رهبری دنیا را به امریکا داده است؟ مگر کسی در دنیا امریکا را به عنوان پلیس جهانی برگزیده؟ و مگر رئیس‌جمهور امریکا دادستان محکمة بین‌المللی است؟ به چه حقی این کار انجام می‌گیرد؟
معلوم است که دنیای امروز دنیای قانون و مقررات نیست و از آن بدتر کشورهایی هستند که متأسفانه از منطقة خودمان برای تجاوز امریکا او را تشویق می‌کنند. نوبت شما هم می‌رسد. چرا عجله می‌کنید؟ چرا متجاوز و ظالم را تشویق می‌کنید؟ چرا بی‌قانونی را تأیید می‌کنید؟ به چه مناسبت؟
شما دیدید تروریست‌ها چقدر خوشحالی کردند و گروهک‌های تروریستی که با چاقو و خنجر سر مردم و بچه‌ها را می‌بریدند و می‌برند و انسان‌ها را در قفس زنده زنده سوزاندند، امروز به خاطر جنایت امریکا در سوریه خوشحال‌اند.
ما امروز باید متحدتر باشیم. ملت بزرگ و فهیم ایران باید در سایة انتخابات پیش رو قدرت این کشور را به رخ جهانیان بکشد. ما نباید رو در روی هم بایستیم. ما یک هدف واحد داریم؛ هدف ما در انتخابات تبلور مردم‌سالاری دینی است. ما می‌خواهیم جمهوریت را یک بار دیگر به منصه ظهور برسانیم و اسلامیت را پای صندوق آرا ببینیم و همچنین اخلاق اسلامی را که ماه رجب، شعبان و رمضان ماه اخلاق است.
این الرجبیون؟ کجا هستند آنهایی که باید ماه رجب را گرامی بدارند؟ نباید بگذاریم در کشور شاهد انتخاباتی شبیه انتخابات امریکا باشیم. اینجا سرزمین اسلامی، ‌سرزمین پیامبر و امیرالمؤمنین است. رقابت آزاد بسیار عالی است. کاندیداهای مختلف در همه انتخابات‌ بسیار زیبا و مشارکت حداکثری توأم با قانون آرزوی همه ماست. همان طور که رهبری فرمودند: مرّ قانون، ما باید مرّ قانون را در این کشور شاهد باشیم.
اگر توانستیم به افتخاراتی برسیم در سایة ایستادگی، وحدت، انسجام و اخلاق اسلامی بود، امروز هم می‌خواهیم در سایة قانون و اخلاق، انسجام و وحدت، انتخاباتی عظیم با مشارکت حداکثری و صف‌های طولانی پای صندوق آرا [داشته باشیم] و این انتخابات را به نمایشی در برابر چشم‌های جهان تبدیل کنیم و بار دیگر اخلاق، فهم و درک سیاسی و انسجام ملت ایران را در برابر جهانیان به نمایش بگذاریم. ما باید در همه زمینه‌ها داوطلب ایستادگی، ایثار و فداکاری باشیم؛ و من‌الناس من یشری، اینجا ان‌‌الله اشتری نیست، موقعی خدا متاع ما را می‌خرد که جان عزیز ماست و می‌فروشیم اما یک موقع مثل امیرالمؤمنین داوطلب هستیم و من‌الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رئوف بالعباد، شهیدان، ایثارگران و ملت ما این راه را انتخاب کرده‌اند و قطعاً در این مسیر ما پیروز نهایی خواهیم بود، ان‌شاءالله.

92524
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.