سخنرانی در مراسم افتتاح پروژه های عمرانی و زیر بنایی استان سمنان

تحول در استان سمنان/اهمیت تولید/ظرفیت ها و استعداد های خوب کشور/وضعیت مناسب اشتغال در سال گذشته/محدود بودن کشور های دارای اشتغال خالص بالای 600 هزار نفر/متقاضیان بالای اشتغال،نشان دهنده امید مردم/ضرورت اشتغال با توجه به تأکید رهبری اشتغال واحد صنعتی افتتاح شده در سمنان/ضرورت همکاری برای ایجاد اشتغال/وظیفه نیرو های مسلح در زمان صلح/عواقب بیکاری برای خانواده ها/مهارت آموزی در مدارس برای اشتغال/ضرورت تحول در آموزش و پرورش و آموزش عالی در حوزه اشتغال/کمبود نیروی کار در هتل ها/محدود بودن مدارج فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های معتبر دنیا/نظام استاد شاگردی قدیم/برنامه ریزی ستاد اقتصاد مقاومتی برای اشتغال/اشتغال بالای 700 هزار نفر در سال جدید/افزایش صادرات غیر نفتی نسبت به واردات/افزایش صادرات غیر نفتی به معنای اقتصاد مقاومتی/مچ گیری به جای دستگیری سبب عقب گرد کشوری/ افتتاح طرح های استان سمنان

من بسیار خوشحالم از اینکه می‌بینم برای تحول در استان حرکت بسیار خوبی نه تنها در استان سمنان [بلکه] در همه استان‌های کشور شروع شده است. ما به هر استانی وارد می‌شویم می‌بینیم شور و شوق و حرکت مردم برای توسعه استان شان بیشتر از گذشته شده. امسال سال تولید و اشتغال است؛ تولید اساس است. تولید در بخش صنعت، تولید در بخش کشاورزی، تولید در بخش خدمات.
ما امروز ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم، استعدادهای بسیار خوبی در کشور داریم، جوان‌های مؤمن، عالم و آماده برای کار داریم. دانشجویان عزیز ما که از دانشگاه‌های مختلف فارغ‌التحصیل می‌شوند. در اولین جلسة شورای عالی انقلاب فرهنگی [در سال جدید] که روز سه‌شنبه این هفته بود بحث مفصلی کردیم که دستور مقام معظم رهبری در زمینه اشتغال مخصوصاً اشتغال جوان‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها چگونه باید تأمین شود. سال گذشته وضع اشتغال ما به طور نسبی خوب بود و ما راضی هستیم؛ یعنی اگر تابستان به تابستان [مقایسه کنیم] چون آمار مرکز آمار فصل به فصل مشابه سال قبل است، 714 هزار اشتغال خالص در کشور درست شده که البته اشتغال خیلی بالاتر از 800 هزار است، منتها اشتغال خالص را می‌گویم، چون عده‌ای هم هم‌زمان بیکار می‌شوند، همان‌طور که عده‌ای مشغول به کار می‌شوند. اشتغال خالص 714 هزار است. کل سال بر مبنای آمار زمستان به زمستان حساب کنیم 630 هزار است.
630 هزار اشتغال بالایی است. من این را جای دیگری هم گفتم، برای اینکه بدانیم معنی اشتغال 630 هزار چیست باید بدانیم در سطح دنیا فقط شش کشور هستند که بالای 600 هزار شغل در سال می‌توانند ایجاد کنند و این بسیار مهم است که ما در سال گذشته و در شرایطی که هنوز شرایط آسانی برای ما نیست و دیگر نفت 147 دلاری نداریم و نفت ما 50 دلار است و در سال گذشته زمانی یک سوم و زمانی هم یک چهارم قیمت شد، با این شرایط بحمدالله حرکت خوبی بوده، اما وقتی مقایسه می‌کنیم با نیاز کشور، خیلی کم است.
در مورد نیاز کشور ما، جویای کار در سال گذشته برای اولین بار که بعضی از متخصصین اقتصادی ما تعجب می‌کردند، یک میلیون و 200 هزار نفر بودند. این از یک طرف نشان امید مردم است، چون اگر مردم امید به کار نداشته باشند جویای کار نمی‌شوند و برای جستجوی کار نمی‌آیند و می‌گویند شغلی وجود ندارد، اصلاً برای چه از خانه بیرون برویم و جویای کار شویم. خود جویایی کار به معنی امید مردم به اشتغال است. اینکه ما توانستیم از این یک میلیون و 200 هزار نفر نزدیک 700 هزار را مشغول به کار کنیم باز قدم بسیار مهمی است که برداشته شده، اما در عین حال 500 هزار نفر هم به بیکاری اضافه شده یعنی آنهایی که قبلاً بیکار بودند 500 هزار نفر هم بر آنها اضافه شده. معنایش این است که باید گام بسیار بلندی در زمینه اشتغال برداریم. اینکه مقام معظم رهبری امسال بر امر اشتغال تأکید کردند فرصت بسیار بزرگی برای همه و همه کارآفرینان است.
امروز یک واحد صنعتی در سمنان فعال شده و ما می‌بینیم در این واحد صنعتی که با سرمایه بخش خصوصی ایجاد شده 150 جوان مشغول به کار شدند. پس ما می‌توانیم با حرکت و تلاش‌مان جوان‌هایمان را مشغول به کار کنیم و امسال شرایط بسیار خوبی پیش روی ماست.
البته همه باید به میدان بیایند. اگر توقع این باشد که دولت بتواند همه این کارها را انجام دهد البته که قادر نیست، اما اگر همه مردم به صحنه بیایند، همه قوا به صحنه بیایند، مجلس شورای اسلامی به صحنه بیاید، قوة قضاییه به صحنه بیاید، همه کمک کنند، نیروهای مسلح با همه توان به صحنه بیایند و کمک کنند، می‌شود. طبق قانون اساسی در زمان صلح، دولت باید هم نیروی انسانی و هم تجهیزات نیروهای مسلح را به کار بگیرد برای امور امدادی، آموزشی و تولیدی. آن چیزی که قانون اساسی به ما گفته یعنی ارتش، سپاه، بسیج همه باید به صحنه بیایند و دولت هم وظیفه دارد از توان آنها طبق قانون اساسی استفاده و بهره‌برداری کند. حال اگر همه دست به دست هم دهیم موفق می‌شویم؛ دستور رهبری است، وظیفه همه ماست، مسئله اشتغال بسیار مهم است.
شما ببینید یک جوان وقتی در خانه بیکار است چه وضعی پیش می‌آید. حالا از همه مسائل ما بگذریم خودش هم به صورت پدر و مادر نگاه می‌کند خوشحال نیست و پدر و مادر هم به صورت این جوان نگاه می‌کنند نگران، ناراحت و گاهی غم‌زده می‌شوند. خیلی مهم است، نشاط خانواده، زندگی جوان‌های ما، ازدواج آنها، تشکیل زندگی آنها وابسته به شغل و کار است. اینکه جوانی بتواند شغلی پیدا کند، حقوقی پیدا ‌کند و به زندگی خود متکی ‌شود، همین که قادر امسال یا سال دیگر ازدواج کند بسیار مهم است.
برای این کار ما امسال باید حرکت بسیار بزرگی را در سطح کشور به وجود بیاوریم. شما همین آمار را مشاهده کردید؛ در آبیاری و سامانه‌های جدید آبیاری دیدید که تحرک ما تحرک خوبی بوده. در زمینه خدمات سلامت و فعالیت هلال احمر و نیز در زمینه صنعت و همین طور در بخش‌های مختلف، دیدید که حرکت حرکت خوبی بوده است.
در شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث اشتغال و جمع‌بندی مباحث به این نتیجه رسیدیم کار بزرگی که در دبیرستان‌های ما و حتی در مدارس و دانشگاه‌های ما باید انجام بگیرد مسئله مهارت‌آموزی است؛ یعنی یک جوان دیپلمه که مهارت و کاری بلد است به محض اینکه دوران دبیرستان را تمام می‌کند، حتی قبل از اینکه تمام کند، جذب می-شود. وزیر آموزش و پرورش گفت جوان‌هایی که مهارت بلد هستند تشویق می‌شوند به کار و جذب کار می‌شوند و حتی گاهی تردید می‌کنند که سال آخر تحصیل‌شان را ادامه بدهند و دیپلم بگیرند. می‌گویند می‌خواهم چکار دیپلم بگیرم، همین جا کار هست، مشغول به کار شده‌ام و دیگر نیازی نیست. می‌گفت ما داریم آنها را تشویق می‌کنیم که درس را رها نکنند و دیپلم را بگیرند. اگر فردی مهارت بیاموزد، به نظر من جوان با مهارت در کار، بیکار نمی‌ماند، حتی در این شرایط سختی که امروز هست. عمدتاً آنهایی بیکار می‌مانند که درس خوانده‌اند، جوان است، دیپلم دارد یا حتی لیسانس هم دارد، مدرک مهندسی هم دارد ولی مهارت ندارد. درس یاد گرفته ولی نمی‌تواند وارد کار شود.
ما باید در تحولی که داریم در زمینه آموزش و پرورش و آموزش عالی ایجاد می‌کنیم، مهارت را در مشاغل مختلف به جوان‌ها یاد بدهیم. تا می‌گوییم مهارت فکر می‌کنیم که طرف بتواند هواپیما یا خودرو بسازد، نه، حتی اگر یک نفر بخواهد در رستوران یا هتل استخدام شود و مشغول به کار شود باید پذیرایی بلد باشد، خود مهارت پذیرایی و برخورد با افراد خیلی مهم است.
در بخش گردشگری هم مسئول قبلی و هم مسئول فعلی می‌گوید هتل‌های فراوانی امروز در ایران دارد افتتاح می‌شود که نیروی کار به اندازه کافی ندارند. نیرویی که استخدام می‌کنند، اداره هتل و برخورد با مسافر را بلد نیستند و این خیلی مهم است. اینکه می‌گوییم مهارت مقصود مهارت‌های بسیار پیچیده و سخت نیست، مهارت‌های عادی و ساده برای مشاغل ساده که باید اینها را در سطح دبیرستان و دانشگاه بیاموزیم.
چرا این همه تلاش می‌کنند که بروند مدارج عالی دانشگاهی را طی کنند؟ البته اصل این کار خوب است که همه بروند مدارج را طی کنند، برای اینکه دیپلم می‌گیرد، می‌بیند کار نیست می‌گوید بروم دانشگاه لیسانس بگیرم بلکه شغل خوبی پیدا شود. لیسانس می‌گیرد می‌بیند باز هم کار نیست، می‌گوید بروم فوق‌لیسانس بگیرم بلکه شغل خوب پیدا شود. آن هم نیست می‌رود دکترا می‌گیرد، در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا افرادی که وارد دانشگاه می‌شوند تعداد معدودی هستند، چرا؟ برای اینکه اکثر افراد مهارت دارند و شغل پیدا می‌کنند و وقت ندارند که دانشگاه بروند. از آنهایی هم که دانشگاه می‌روند، افرادی که بخواهند مدارج بالای علمی را طی کنند خیلی محدود هستند. در یک دانشگاه بزرگ و معروف افرادی که در سطح دکترا تحصیل می‌کنند سه نفرند چهار نفرند، افرادی که در حد فوق‌لیسانس تحصیل می‌کنند بیست نفرند حالا در ایران همه به دنبال این هستیم که برویم لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا بگیریم. ما باید مهارت یاد بدهیم که نسل جوان بتوانند فعال شوند و کار بکنند. البته آنهایی که توان دارند و می‌خواهند، درس هم بخوانند، این خودش ارزش است. علم خود یک مقصد و مقصود است. علم ابزار نیست و خودش می‌تواند هدف باشد.
در قدیم استاد و شاگردی بود، کسی که استاد جایی بود سه نفر شاگرد را می‌آورد و آموزش می‌داد با دلسوزی هم آموزش می‌داد. این آموزش هم مجانی بود، آن کسی هم که خوب یاد می‌گرفت و خوب کار می‌کرد یا همان جا جذب می‌شد یا در مغازه و کارگاه همسایه جذب می‌شد. ما باید از همه شیوه‌ها برای تحولی بزرگ استفاده و بهره‌برداری کنیم.
ان‌شاءالله در زمینه اشتغال و تولید که امسال مورد تأکید مقام معظم رهبری است، من فکر می‌کنم این ظرفیت در کشور ما وجود دارد و امسال ان‌شاءالله تصمیم دولت بر این است. ما از اولین جلسه دولت مسئله اشتغال را در دستور کار قرار دادیم. ستاد اقتصاد مقاومتی ما الان دارد برای اشتغال برنامه‌ریزی انجام می‌دهد. سازمان برنامه و بودجه جزوه‌ای را آماده کرده و پریروز برای من فرستاده بود که خواندم، طرح خوبی را برای بحث اشتغال آماده کرده است. ان‌شاءالله امسال باید اشتغالی بالای 700 هزار ایجاد کنیم و بتوانیم تحولی در کشور و رشد و توسعه آن ایجاد کنیم که الحمدلله من خوشحالم با توجه به آماری که دو روز پیش به دست ما رسید. البته آمار یازده ماهه را داشتیم ولی آمار دوازده ماهه چند روز پیش به دستم رسید.
الحمدلله در سال 95 صادرات غیرنفتی ما باز هم بالاتر از واردات ماست و این بسیار جای افتخار است. 43 میلیارد و 900 میلیون دلار صادرات و 43 میلیارد و 600 میلیون دلار واردات ماست؛ یعنی صادرات ما 300 میلیون دلار سبقت دارد. این خیلی مهم است و معنی‌اش این است که کشور برای خرید آنچه نیاز داشته نفت نفروخته. زمانی ما نفت می‌فروشیم و کالاهای مورد نیاز را می‌خریم و وارد می کنیم؛ حال کالای ساخته شده، کالای واسطه، تجهیزات و هر چه که نیاز است، زمانی هم بدون نفت وارد می کنیم؛ یعنی مقدار صادرات غیر نفتی ما در حدی است که می تواند تکافوی واردات ما را داشته باشد و این سال دوم است که چنین می‌شود. این را هم در نظر بگیرید، در 63 سال گذشته پارسال اولین بار بوده که صادرات غیر نفتی بر واردات پیش گرفته و سال 95 الحمدلله دومین سالی است که صادرات ما بر واردات پیشی گرفته و این یعنی اقتصاد مقاومتی، یعنی روی پای خودمان ایستادیم و متکی به نفت نیستیم.
ان شاءالله امیدوارم امسال هم همین باشد و آمار امسال هم به عنوان سال سوم چنین باشد. پس معنایش این است که استعداد و تلاش لازم وجود دارد.
برادران عزیز، خواهران گرامی، اگر می‌خواهیم کشورمان پیشرفت کند باید گفتمان ما گفتمان توسعه، تولید ملی و اشتغال شود. اگر گفتمان ما همین دعواها، مسائل سیاسی، حزبی، جناحی و ایرادگیری ها شود و به جای دستگیری مچ‌گیری کنیم به هیچ جا نمی رسیم. اگر از هم دستگیری کردیم پیشرفت خواهیم کرد و اگر دنبال مچ گیری هستیم، شرایط همین وضعی است که امروز شاهدیم.
ان شاءالله امسال سال وحدت، برادری و همدلی باشد تا در کنارش تولید و اشتغال ما به نقطه ای برسد که مورد رضایت مردم، رهبر عزیز و خداوند بزرگ ما باشد.
والسلام علیکم و رحمه الله
به نام خداوند و با توسل به روح مطهر حضرت جواد الائمه صلوات الله و سلامه علیه قطار محلی تهران- ورامین- گرمسار، راه های اصلی شاهرود- میاندشت، گرمسار- چنداب، بهسازی محورهای شاهرود- گرگان، شاهرود- آزاد شهر، تقاطع غیر هم سطح در جزین، پل های زیرگذر فرودگاه شاهرود، روشنایی آزاد راه محورهای حرم تا حرم شاهرود، توسعه باند فرودگاه سمنان، بهره برداری از ساختمان اداره کل امور مالیاتی استان سمنان، بهره برداری از شرکت شکوفا بهداشت آرین، شرکت شکوفا شیمی آرین، طرح فرابرد هوشمند میهن، سایت امداد هوایی و آشیانه بالگرد و سامانه آبیاری تحت فشار پنج هزار هکتار اراضی سطح استان را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92520
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.