سخنرانی در دیدار با جمعی از نخبگان فرهنگی و اجتماعی استان گیلان

آغاز ماه رجب و آمادگی برای ماه رمضان/تقابل های بیهوده و بی حاصل در گذشته/سخنان بیهوده بهانه ای برای استفاده دشمنان/اعتقاد دولت به مشورت و خرد جمعی/برنامه ریزی های بلند مدت،عامل موفقیت ها در دفاع مقدس/ عملیات والفجر 8 و سرنگونی 73 هواپیمایی دشمن/طراحی بلند مدت برای دفاع از آسمان/برنامه ریزی های بلند مدت برای کاهش تورم/کار طاقت فرسا برای تحقق برجام/نقش استقبال مردم اصفهان از رئیس جمهور در مذاکرات/حضور مردم در صحنه مایه قدرت دولت در مذاکرات/گمان ساده لوحان خصوص فاصله دولت و رهبری/تلاش دولت برای تحقق همه طرح های استان گیلان/تلاش و همدلی برای تکمیل راه آهن رشت-قزوین/مبنای دولت برای قول ندادن واحی به مردم/اشتغال از این طرح های افتتاح شده در استان/توجه دولت به مسئله اشتغال از ابتدای تصدی/اشتغال،مهم ترین مشکل کشور/عدم کاهش بیکاری با وجود ایجاد یک میلیون شغل/با تو میتوانیم و بی تو نمیتوانیم/افتتاح دو پست اسکله/فعال شدن 1700 تخت بیمارستانی در استان در دولت یازدهم/ایجاد 12 برابر تخت بیمارستانی نسبت به 8 سال گذشته/یوم القدر انتخابات/دلشوره برای انتخابات 29 اردیبهشت/اهمیت حضور گسترده مردم پای صندوق آراء/حق،وظیفه و مسئولیت انتخابات/روند فرازو نشیب های کار دولت/کاهش قیمت نفت/مشکلات گسترده کشورهای صادر کننده نفت/واریز پول به صندوق ذخیره با وجود کاهش قیمت نفت/عدم تمایل رسانه ملی به نشان دادن تحولات مثبت صورت گرفته/تفاوت کاهش تورم با ارزانی اجناس/فشار به اقشار دارای حقوق ثابت/افزایش حقوق حقوق بگیران بیش از میزان تورم در دولت یازدهم


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین.
ان الله یامرکم ان تودوا الامانات الی اهلها

نوروز فرخنده و روزهای آغازین سال 1396 هجری شمسی را خدمت همه شما مردم عزیز استان گیلان و همه هم وطنان مان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
امروز یعنی روز اول ماه رجب برای ما روز مبارک مضاعفی است. از یک طرف آغازین روز ماه پر برکت رجب برای آماده شدن برای ماه شعبان و این دو برای آماده شدن برای ماه خدا، ماه رمضان، ماه قیام و صیام است که فرمود: اللهم اعنا علی الصیام و القیام و غض البصر و حفظ اللسان. همه ما را موفق به ادای نماز، روزه و حفظ زبان، سخن ناحق نگفتن و کلام صحیح ادا کردن گردان. ادفع بالتی هی أحسن ، ما باید با کلام و سخن زیبا و کلام هنرمندانه و محبت آمیز جامعه‌مان را در مسیر پیشرفت و سعادت بیشتر قرار دهیم.
خیلی مهم است که به گذشته‌مان بنگریم و یک بار کارنامه مان را مرور کنیم. آن روزهایی که به تقابل هم، به رویارویی در برابر یکدیگر در جامعه و رویارویی قوا در برابر هم، به سخنان تند نسبت به گروه ها، احزاب و جناح‌های دیگر و روزهایی که به سخنان بی‌حاصل در برابر دنیا گفتن گذشت؛ سخنانی که نه سودی برای کشور و نه سودی برای دوستان ما داشت بلکه تنها بهانه ای شد تا بدترین دشمنان ما بهترین استفاده ها و سودها را ببرند. آن دوران و روزگار را با این ایام مقایسه کنیم. این ایامی که مردم ما از سه سال و نیم گذشته یعنی از خرداد 1392 تا امروز در برابر سختی ها، مشکلات، ناملایمات و فراز و نشیب‌ها با وحدت، همدلی، کنار یکدیگر بودن، انتخاب راه عقلانی، خرد دسته جمعی و مشورت ایستادگی کردند.
تنها سخنی که می‌توانم در محضر شما مردم و پیشگاه خداوند بگویم و بر آن اصرار بورزم، آن است که در این دولت تا دربارۀ موضوعی شور و مشورت نکردیم و با صاحب نظران در میان نگذاشتیم اقدام اجرایی و عملی را شروع نکردیم. این تنها سخنی است که می توانم به عنوان کارنامه دولت یازدهم خدمت شما بگویم. ظاهر یک میدان مبارزه یا اگر بخواهیم مثال بزنیم میدان جنگ با آنچه پشت پرده برای آن صحنه آماده می‌شود خیلی متفاوت است.
شما در دفاع هشت ساله عملیات را شاهد بودید مثلاً والفجر هشت یا کربلای پنج و هر عملیاتی که در سال‌های مختلف انجام می‌شد؛ شما فکر می‌کنید برای والفجر هشت از چه موقع تصمیم گرفتیم و دنبال خرید مهمات مورد نیاز رفتیم و از کی آن مهمات با هواپیما حمل شد و از چه موقع لباس غواصی تهیه کردیم و بچه ها در کنار سد دز در آب تمرین کردند تا بتوانند از اروند عبور کنند. ظاهرش این بود که عملیاتی در بهمن سال 1364 در فاو به نام والفجر هشت انجام دادیم. در حالی که از روزهای اول اردیبهشت ما برنامه عملیات والفجر هشت را در قرارگاه خاتم الانبیا تصویب و از همان روز تدارکش را آغاز کردیم. شما دیدید که در عملیات والفجر هشت 73 فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم.
ظاهرش این است که همان جا برنامه ریزی کردیم و با موشک هواپیماها را زدیم. در حالی که از روزهای اول آبان شبانه روز جلسه داشتیم. اینکه می‌گویم شبانه روز بعضی وقت‌ها از عصر تا یک نیمه شب جلسه داشتیم برای اینکه دفاع از آسمان را در عملیات والفجر هشت چگونه طراحی کنیم.
ظاهر یک اقدام مهم اعم از داخلی و خارجی با آنچه پشت پرده انجام می‌گیرد و تلاش می‌شود خیلی متفاوت است. شما یک دفعه می‌بینید تورم تک رقمی شد، روی این مسئله چقدر کار انجام شده و چقدر جلسه گذاشته شده و فکر شده؛ یا در مذاکرات با شش قدرت شما شاهد این هستید که به توافقی به نام برجام رسیدیم و بعد آن را اجرایی و عملیاتی کردیم. در حالی که چقدر جلسه، بحث و بررسی روی کلمه کلمه و واژه واژه انجام شده است. شما باور می‌کنید گاهی مذاکره کننده-های ما روی یک کلمه ساعت‌ها و روزها بحث ‌کردند یا سر تعیین یک زمان که این زمان ده سال یا هشت سال باشد، هفده شبانه روز مذاکره کردند.
ملت ما کار بزرگی انجام داد. دولت و مجلس و رئیس جمهور نمایندگان مردم هستند. تصمیم و کار اساسی را وحدت ملت و حضور مردم انجام می‌دهد. من این مطلب را یک جای دیگری هم گفته ام که وقتی شش قدرت بزرگ با ما مذاکره می کردند لحظه به لحظه میزان حمایت مردم را از مذاکرات و دولت دنبال می کردند.
در ایام مذاکره سفری به استان اصفهان رفته بودم. جمعیت عظیمی مثل همه استان‌ها که مردم استقبال می‌کردند جمع شده بودند. در مذاکره چند روز بعد وزیر امور خارجه امریکا به یکی از مذاکره کنندگان گفته بود که ما جمعیت اصفهان را دیدیم؛ این خیلی مهم است.
وقتی مردم در صحنه اند و پشتیبان دولت هستند و قوای مختلف در کنار هم هستند ما بهتر می توانیم با دنیا حرف بزنیم و مذاکره کنیم.
فرض کنید بنده به کشوری می روم و می خواهم با رئیس جمهور آن کشور مذاکره کنم، اگر آن رئیس جمهور بداند که پشتوانه مردمی ندارم و خدای ناکرده بین رهبری و دولت فاصله است - به عنوان مثال عرض می‌کنم، بعضی از ساده لوحان گاهی به ذهن شان می‌آید و الا دولت همیشه در کنار و تابع رهبری بوده است. رهبری بزرگوار و فرهیخته رهبر همه ماست و ما به این وحدت، ولایت، همبستگی و انسجام افتخار می‌کنیم. اگر مجلس مثلاً با دولت همسو نباشد رئیس جمهور نمی‌تواند خیلی با قدرت حرف بزند؛ اگر با قدرت هم حرف بزند اثر نمی‌گذارد. آن وقتی موثر است که دنیا بداند ما ملتی واحد هستیم و مصالح خودمان را تشخیص می‌دهیم و برای آبادانی این کشور دست به دست هم می-دهیم.
من اگر بگویم پایه اصلی کار دولت، هرکاری این دولت کرده حالا ما نمی خواهیم بگوییم در همه کارها صد در صد موفق بوده‌ایم. ما بر پایه صد در صد حرکت کرده‌ایم و گاهی صد در صد و گاهی نود درصد و گاهی هشتاد درصد موفق بوده‌ایم. مثل همان قول هایی که در گیلان به شما دادیم؛ اجرای سی طرح و پروژه را با صرف805 میلیارد تومان به مردم گیلان قول دادیم. البته شما به قول معروف پارتی قوی ای در دولت دارید؛ آقای دکتر نوبخت. ما تا امروز 884 میلیارد تومان داده ایم و آن پروژه ها هنوز تمام نشده است. از جمله ساخت یازده سد لاستیکی را قول دادیم که چهار مورد اجرا و هفت مورد دیگر باید اجرایی و عملیاتی شود. به همه آن قول ها عمل نشده و آن رقمی که آن روز پیش بینی شده بود، حالا امروز آن رقم کفایت نکرده و نمی کند. ما آن رقم را حتی بیشتر هم پرداخت کردیم؛ نه صد در صد بلکه صد و ده درصد پرداخت کردیم، اما در عین حال هنوز ما بدهکاریم چرا که برخی از طرح ها و پروژه ها باقی مانده است و باید در این دولت تلاش کنیم. مخصوصاً پروژه های مهم از جمله راه آهن قزوین و رشت که اعلام شد. دولت، مسئولین استان، استاندار، مسئولین راه و راه آهن باید همه دست به دست هم بدهیم تا این کار اجرایی و عملیاتی شود. البته قسمت عمده این کار انجام شده ولی باید در این چند ماه تلاش کنیم به اتمام برسد. ما دلمان می خواست در فروردین و اردیبهشت به اتمام برسد . الان اگر به آقای نوبخت بگوییم می‌گوید قبل از اردیبهشت تمام می‌شود. آقای نوبخت همیشه با خوش بینی با ما حرف می‌زند و ما را دلگرم می-کند.
اما به هر حال می‌خواهم بگویم مبنای ما اجرای صد در صد است. حالا یا موفق می‌شویم صد در صد یا نود یا هشتاد درصد انجام دهیم. ضمن اینکه ما هیچ وقت نخواستیم به مردم قولی بدهیم که عمل نکنیم. آقای دکتر نوبخت و بقیه وزرای ما الان در جلسه هستند و شاهد هستند که ما پیش از هر سفر استانی بر طرح‌ها و پروژه‌ها تأکید می‌کنیم و می-گوییم چیزی را که مطمئن نیستید و نمی‌توانید عمل کنید نگویید.
من امروز بسیار خوشحال هستم که در دهه فجر طرح ها و پروژه هایی به ارزش حدود 3 هزار میلیارد تومان در استان گیلان افتتاح شده و خیلی زمان نگذشته و امروز که خدمت شما بودیم پروژه‌های دیگری به ارزش دو هزار و 500 میلیارد تومان افتتاح شد. ضمن اینکه با افتتاح این 17 پروژه 3 هزار و 600 نفر مشغول به کار می‌شوند و این خیلی مهم است. ما در هر استان و در هر قدمی باید بتوانیم جوان هایمان را مشغول به کار کنیم و با بیکاری مبارزه کنیم.
خیلی مهم است که در روستاهای ما بیکار وجود نداشته باشد. بیکاری بار سنگینی بر دوش ماست. نه اینکه شما فکر کنید ما از اول دولت شروع کردیم حواسمان نبود و یک دفعه دیدیم این همه نیروی کار به بازار آمده است. من چند روز بعد از انتخابات خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و بحثی از کشور خدمت ایشان ارائه کردم و در همان جلسه عرض کردم که مهم‌ترین مشکل پیش روی دولت یازدهم در سال های آینده مذاکرات هسته ای و مسائل سیاسی نیست، بلکه مسئله اشتغال جوان‌های ماست. وقتی ما می‌بینیم که در یک سال یک میلیون و 200 هزار نفر وارد بازار کار می‌شوند و می‌گویند ما شغل می‌خواهیم. اگر ما بتوانیم 600 هزار شغل درست کنیم یعنی 50 درصد را جواب داده‌ایم و اگر بتوانیم 700 هزار شغل درست کنیم، باز نتوانسته‌ایم پاسخ دهیم چون یک میلیون و 200 هزار نفر شغل می‌خواهند. اگر به فرض امسال که بنا به فرموده رهبر معظم سال تولید و اشتغال است همه توان‌مان را روی هم قرار دهیم و یک میلیون شغل درست کنیم، آیا بیکاری کم می‌شود؛ باز هم افزایش پیدا می کند. چرا؟ فرض کنید در کشور دو میلیون بیکار داریم، یک میلیون و دویست هزار نفر هم وارد بازار کار شده اند، یک میلیون شغل هم درست کنیم 200 هزار نفر به آن دو میلیون اضافه می شود. پس باز هم نمی توانیم بیکاری را کاهش دهیم.
ما اگر بخواهیم با بیکاری مقابله کنیم، معنایش این است که به اندازه آن یک میلیون و 200 هزار یا بیشتر اشتغال درست کنیم. نمی‌خواهم بگویم این کار امکان پذیر است یا خیر، همه کارها در سایه اراده مردم انجام می شود. همان چیزی که در همین سالن چند ساعت قبل در جلسه افتتاح پروژه ها عرض کردم و گفتم ما همه کار می توانیم با هم انجام دهیم. تعبیر من این بود "با تو می‌توانیم هر کاری را انجام دهیم و بی تو نمی‌توانیم". پس همه باید به صحنه بیایند.
هجده ماه پیش در همین جا برای ساخت اسکله کلنگ زدیم. همه تلاش و فداکاری کردند و دست به دست هم دادند، بعد از هجده ماه امروز دو پست اسکله افتتاح شد و شروع به کار کرد؛ پس ما می‌توانیم و قادریم کار را انجام دهیم.
اینکه امروز وزیر بهداشت و درمان در افتتاح یکی از بیمارستان ها در آستارا اعلام کرد که در این دولت 1700 تخت بیمارستانی در این استان فعال خواهد شد، این کار عظیمی است. کل تخت بیمارستانی بنا به گفته ایشان از زمان مادها تا کنون 2 هزار و 330 تخت بوده است و تا پایان این دولت بیش از 1700 تخت به بهره برداری می رسد. ضمن اینکه در کل هشت سال دولت قبل 184 تخت به بهره داری رسیده است و در این چهار سال 12 برابر هشت سال قبل تخت بیمارستانی ایجاد شده است.
بنابراین اگر در کنار هم قرار بگیریم و دست به دست هم بدهیم همه چیز شدنی است. پایه آنچه ما در این مدت در دولت یازدهم انجام دادیم مربوط به یک تصمیم شماست و آن تصمیم 24 خرداد 1392 می‌باشد.
انسان وقتی این آیه قرآن را می‌خواند که لیله القدر خیر من الف شهر، هزار ماه (هشتاد سال) یعنی یک عمر؛ هزار ماه یک طرف و یک شب یک طرف. البته انتخابات لیله القدر نیست و یوم القدر است، ولی اساس آن شب قبل ساخته می شود و آن لیله القدر شب انتخابات است. خیلی مهم است. پس آزمون و انتخابات بزرگی پیش رو داریم. هر چقدر هم درس خوانده باشیم و قوی و با استعداد باشیم انسان یک ذره دلشوره و نگرانی برای امتحانش دارد و با خودش می‌گوید به هر حال می خواهیم امتحان بدهیم، حتی اگر قدرتمند و قوی هم باشد.
ما همه باید یک ذره دلشوره برای انتخابات 29 اردیبهشت امسال داشته باشیم. دلشوره برای چه؟ برای یک چیز. همه باید تلاش کنیم تا همه پای صندوق بیایند، همین. مشارکت زیاد شود و همه مردم از زن ، مرد و پیر و جوان، روستایی وشهری اگر پای صندوق بیایند بر مبنای هر چیزی که فکر کردند، تصمیم گرفتند و منافع خودشان را در نظر گرفتند، به هر حال تعدادی کاندیدا هستند به هر کدام که رغبت داشتند رأی خواهند داد. به نظر من اینها مهم نیست، ولی اینکه همه بیایند و پای صندوق آرا عظمت و حماسه جدیدی را بیافرینند، این سخنی است که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است. چند هفته قبل از یکی از انتخابات‌ها خدمت ایشان بودم بحث شد که چقدر مردم شرکت می‌کنند. ایشان فرمودند که باید دعا کنیم 30 میلیون نفر پای صندوق بیایند. من گفتم باید دعا بکنیم ولی بعید است سی میلیون شود. فرمود: از خدا می خواهیم که سی میلیون شود و همه بیایند و دل های مردم به سمت صندوق روانه شود. شدنی است البته هیچ وقت صد در صد عملیاتی نیست، ولی هرچه جمعیت بیشتری پای صندوق آرا بیایند، مؤثر تر است.
انتخابات هم حق و وظیفه است و هم مسئولیت است. اگر شما پای صندوق نروید صندوق هرچه می خواهد درست می کند و اگر همه پای صندوق بروید این شما هستید که صندوق و سرنوشت را می آفرینید. تاریخ ما به حول و قوه الهی نشان داده زمانی که با هم و کنار هم و متحد هستیم پیروز می شویم آن هم در ماه های پر خیر و برکت رجب و شعبان که انتخابات در ماه پر برکت شعبان انجام می شود. ان‌شاءالله بتوانیم سرنوشت خودمان را در مسیر سربلندی و عظمت بیشتر قرار دهیم.
من این جمله را بگویم و سخنم را پایان دهم.
ما در سال 1393، یعنی در شش ماهه سال 1392 شروع به کار کردیم. بیست و چهارم مرداد مجلس به وزرای ما رأی داد، در 25 مرداد جمعه بود و ما 26 مرداد احکام وزرا را صادر کردیم و از همان روز شروع به کار کردیم یعنی تقریباً آخر مرداد و اوایل شهریور. آن شش ماه سال خیلی سختی بود ولی وقتی به سال 1393 رسیدیم خیلی خوشحال بودیم، چون در مسیر درستی قرار گرفته بودیم و برنامه‌ها تنظیم شده بود و همه وزرا و معاونین پا به رکاب بودند. سال 1393 سال خیلی خوبی برای ما بود و تمام برنامه ها درست پیش می رفت تا اینکه در اواخر سال 1393 قیمت نفت شروع به نزول کرد و کم کم از 106 دلار به 100 دلار و 80 دلار رسید و در سال 1394 باز هم افت قیمت داشتیم و به 30 دلار رسیدیم و در ماه هایی به30 دلار و در روزهایی به 25 دلار رسیدیم ؛ یعنی قیمت نفت ما یک چهارم شد و همه کشورهای نفت خیز گرفتار شدند. همه می دانید که در روسیه و آذربایجان چه وضعی پیش آمد. حال ونزوئلا را نمی گوییم که تورم به 800 درصد رسید. در همین آذربایجان و روسیه قیمت پول ملی تقریباً نصف شد. تورم بالا رفت و همه شروع کردند از ذخایر استفاده کردند. هرچه از سال های پیش در ذخایر بانک مرکزی و صندوق وجود داشت استفاده کردند. برای مثال عربستان در یک سال 80 میلیارد دلار از ذخیره استفاده کرد تا بتواند خودش را اداره کند. ما تنها کشوری بودیم که در میان تمام تولید کننده های نفت در سال 1394 هم کشور را با نفت 25 دلاری اداره کردیم و هم پول اضافه به صندوق واریز کردیم.
این دولت از آغاز تا امروز تقریباً - حالا دبیر صندوق ما آقای نوبخت است - 40 میلیارد دلار پول علاوه بر آنچه مصرف شده از پول نفت به صندوق ذخیره ریخته است. اداره کشور کار ساده ای نیست. من اگر بگویم معجزه رخ داده، اگر صدا و سیما و رسانه ملی میلش می‌کشید و اینها را برای مردم توضیح می داد که کشورهای دیگر چه وضعی داشتند و ما چه وضعی داشتیم و چه چیزی پیش آمد و اگر ارقام را با دقت برای مردم توضیح می دادند آن موقع مردم حس می کردند که واقعاً دولت، نماینده، کارگزار و خادم شان در این سال های سخت، رشد تورم را پایین آورده است.
ممکن است مردم بگویند تورم که پایین نیامده و جنس گران تر شده است تورم پایین نیامده بلکه رشد آن پایین آمده است؛ یعنی در سال 1392 که دولت شروع به کار کرد 40 درصد بوده و در سال گذشته تورم یک ساله حدود هفت درصد و بانک مرکزی می گوید حدود نه درصد بوده است . حال اگر به جای هفت یا نه درصد 40 درصد بود ببینید چه می‌شد. برخی می‌گویند برجام چه کار کرده ولی من می‌گویم بگویید اگر برجام نبود چه می شد؛ اگر به جای هفت یا نه درصد تورم به چهل درصد می رسید مردم چه وضعی پیدا می‌کردند.
نکته ای را به خاطر بسپارید. از آغاز این دولت تا به امروز بیشترین قشری که در فشار قرار گرفته اند کسانی هستند که حقوق ثابت دارند مثل کارمند و کارگر. به طور کلی کسانی که حقوق بگیر یا مستمری بگیر هستند تورم به اینها فشار زیادی وارد می کند. در دولت قبل تورم 25 درصد بود و حقوق کارمند و کارگر 15 درصد بالا رفت. زمانی تورم 40 درصد بود و حقوق 17 درصد افزایش یافت و گاهی نصف میزان تورم حقوق افزایش پیدا می کرد. ولی در این دولت یعنی از سال 1393 تا 1396 افزایش حقوق کارمندان و تمام حقوق بگیرها بیش از میزان تورم بوده است. این مسئله بسیار مهمی است؛ یعنی اگر ده درصد قیمت ها بالا رفته حقوق دوازده درصد افزایش یافته. زندگی کسانی هم که حقوق بگیر نیستند به سبک دیگری جبران می‌شود. کار عظیم و بزرگی صورت گرفته برای اینکه به مردم فشار کمتری وارد شود. معنای این حرف این نیست که مردم ما مشکل ندارند و مشکلات پایان یافته یا نمره ما بیست است و نقص و مشکلی نداریم، بلکه معنایش این است که همه دست به دست هم داده ایم و تلاش کرده ایم و الحمدلله به طور نسبی حرکت مطلوبی در سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد، دانشگاه‌ها، وضع گروه-های سیاسی در کشور انجام گرفته، بنابراین می‌توانیم با وحدت، اتحاد و هماهنگی به حول و قوه الهی شرایط بهتری را شاهد باشیم.
ان‌شاءالله عید نوروز و ایام مبارک ماه رجب برای همه ما و شما مبارک باشد و ما بتوانیم برای سرافرازی کشورمان تلاش کنیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92519
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.