سخنرانی در مراسم افتتاح چندین طرح عمرانی و اقتصادی در استان گیلان

افتتاح واحد های صنعتی/کاشت نهال برای تولید چوب/محصولات مختلف چوبی/افتتاح طرح هی بیمارستانی/افزایش بسیار تخت های ایجاد شده در دولت/افتتاح طرح های کشاورزی/اهمیت امنیت غذایی/خود کفایی در گندم و رشد تولید شکر/افزایش ظرفیت سردخانه ها/طرح پرورش ماهی در قفس/طرح های وزارت کار برای اشتغال/با تو میتوانیم و بی تو نمیتوانیم/طرح روستایی بدون بیکار/فعالیت های خوب منطقه آزاد انزلی/ساخت 22 پست اسکله/ضرورت استفاده از نعمت دریای خزر/توسعه تفریحات در دریای خزر/اهمیت تالاب انزلی/جاذبه های گردشگری تالاب انزلی/ارتباطات دریایی در حوزه دریای خزر/گسترش ارتباطات با روسیه/زمینه های همکاری با کشور های حوزه دریای خزر/ضرورت ایجاد اسکله های بزرگ/بهره برداری از نعمت های فراوان دریای خزر/ایجاد آکواریوم های بزرگ/انتقاد به مناطق آزاد به عنوان حمل واردات/ایجاد بنادر نسل سوم/اهمیت ترانزیت/اتصال هند به روسیه از طریق ایران/اهمیت استراتژیک و ارتباطی ایران/نقش حمل و نقل و خطوط ریلی در اشتغال/قرار داد با روسیه در خصوص واگن باری/افتتاح لاستیک سازی بارز در کردستان/بداخلاقی رسانه ها در خصوص بیکاری کارگران با افتتاح کارخانه لاستیک سازی/توطئه ها برای نا امید کردن مردم از رأی سال92/موفقیت های دولت در سایه حمایت و حضور مردم/راه آهن رشت به آستارا/امیدواری برای دوستی و رفاقت بیشتر در ماه های رجب و شعبان از سوی برخی رسانه ها

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

خیلی متشکر جناب آقای مهندس نعمت زاده و همه عزیزانی که در این استان سرسبز تلاش کردند و سرمایه‌گذاری انجام دادند و امروز واحدهای مختلف صنعتی برای افتتاح آماده شده است. البته یکی از سه واحد را رفتیم و بازدید و افتتاح کردیم و دو واحد دیگر هم توسط آقای نعمت زاده افتتاح خواهد شد.
من بسیار خوشحال شدم که مدیر محترم بخش تولیدی «آرین تخته» گفت ما کاملاً آمادگی داریم که در هر کجای کشور زمین در اختیار ما قرار داده بشود برای تولید چوب و کاشت درخت اقدام کنیم. در غرب و شمال کشور و در هر کجا که زمینی در اختیار ما بگذارند ما آماده‌ایم. بحث خوزستان شد و ایشان اعلام آمادگی کرد و گفت که ما کاملاً آمادگی داریم تا در خوزستان هم از طریق کاشت درخت و نهال چوب تولید کنیم. این کار، کار ارزشمندی است؛ هم برای محیط زیست و سلامت و زندگی مردم و هم سرسبزی کشور.
اساساً تولیدات مختلفی با چوب صورت می‌گیرد که یکی از آنها تولید ام دی اف و اچ دی اف است که آماده شده و می‌تواند تحرک خوبی در زمینه تولید و اشتغال به وجود بیاورد. فعلاً افتتاح این دو پروژه را اعلام کنیم، بعداً البته دربارة منطقه آزاد و کارهایی که در این باره صورت گرفته نکاتی را توضیح خواهم داد.
بسم الله الرحمن الرحیم. به برکت ماه مبارک رجب و با استعانت از روح بلند امام باقر صلوات الله و سلام علیه بهره‌برداری از شرکت‌های تولیدی «آریا پویا» و «آرین مریم» را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر از جناب آقای دکتر هاشمی. از جناب عالی و همه عزیزانی که تلاش کردند تا این مراکز درمانی و بیمارستانی به ثمر بنشیند [تشکر می‌کنم]، البته از کنار بیمارستان 108 تختخوابی پارس عبور کردیم و خواستیم بازدیدی هم بکنیم. به هر حال دوستان شما نگذاشتند جناب آقای دکتر هاشمی.
مقایسه آمار و ارقامی که جناب عالی اعلام کردید یعنی آنچه در گذشته در این استان انجام گرفته و تخت هایی که آماده شده بود و تخت هایی که در این دولت در طول این سه سال و نیم، چهار سال آماده شده نشان می‌دهد که چه کار عظیم و بزرگی را مردم بزرگوار ما در این استان و دولت هم به عنوان خادمان آنها انجام داده و ما خوشحالیم که مردم می‌توانند در سایه خدمات درمانی بهتر و ارزان‌تری که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، آرامش بیشتری داشته باشند.
به نام خداوند و با توسل به ارواح همه شهیدان و شهدای این استان بهره برداری از بیمارستان 134 تخت خوابی آستارا، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی 108 تخت خوابی پارس، بیمارستان 32 تخت خوابی شهدای رضوان‌شهر، کلنیک فوق تخصصی گوارش و کبد گیلان، ساختمان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و ساختمان رادیولوژی پورسینا را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر جناب آقای مهندس حجتی و همه کار آفرینان عزیزی که در بخش کشاورزی برای امنیت غذایی مردم تلاش می‌کنند. مردم باید شکر گذار پیشگاه خداوند باشند به خاطر توفیقی که خداوند در سراسر کشور به کشاورزان عزیز ما داده است که، روز به روز در مسیر خودکفایی و خوداتکایی حرکت کنند، همان طور که در پیشگاه خداوند شکر گزار باشند و در طول سه سال و نیم گذشته به طور مرتب در محصولات کشاورزی و [تولید] مواد غذایی به سمت خوداتکایی حرکت کرده‌ایم.
به ویژه در برخی از محصولات مثل گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در [تولید] برخی از محصولات مثل شکر رشد بسیار خوبی داشته‌ایم. در مجموع کار بزرگی در این کشور انجام گرفته و بیان نکردن این کار با عظمت مردم ایران نوعی ناشکری به درگاه خداوند است. اینکه ما ظرفیت سردخانه‌های کشور را به سرعت افزایش داده‌ایم، به معنای آن است که ما می‌توانیم استفاده از محصولات‌مان را پایدار کنیم و نگذاریم همان زنجیره‌ای که شما اشاره کردید که در تولید گوشت مرغ باید همه مراحل را از مرغ مادر در نظر بگیریم تا وقتی که به سفره مردم می‌رسد، این زنجیره باید یک زنجیره درست و دقیق و کامل باشد و بحمدالله فناوری اطلاعات در این زمینه می‌تواند به ما بسیار کمک کند که چطور از مزرعه به سفره بتوانیم محاسبات دقیق و برنامه‌ریزی دقیق انجام بدهیم. توسعه سردخانه‌ها به معنای افزایش تولید، سلامت مردم و ذخیره سازی برای فصل‌ها و روزهای پر مشتری است.
همچنین طرح پرورش ماهی در قفس که در این دولت کار بسیار فراوانی بحمدالله هم در جنوب و هم در شمال کشور انجام گرفته است و این می‌تواند اتکای مردم را به گوشت قرمز کم کند و در عوض مصرف گوشت سفید مخصوصاً ماهی را بالا ببرد که از لحاظ سلامت هم بسیار اهمیت دارد. بحمدالله در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است.
من در سال تولید و اشتغال از همه تولید کنندگان در سراسر کشور تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، مخصوصاً در بخش کشاورزی که کارهای خوب و بسیار ارزنده‌ای انجام گرفته است.
به نام خداوند بزرگ و با توسل به ارواح طیبه ائمه هدی بهره‌برداری از [طرح] یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی، طرح پرورش ماهی در قفس و همچنین مجتمع کشتارگاه صنعتی طیور و سردخانه 10 هزار تنی مروارید را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر آقای دکتر ربیعی از تلاش‌هایی که وزارت تعاون، رفاه و کار برای مسئله اشتغال انجام می‌دهد. موضوع اشتغال همیشه برای ما مهم بوده است به ویژه امسال که تأکید مقام معظم رهبری هم بر مسئله اشتغال است. این عنوان یعنی طرح روستای بدون بیکار عنوان بسیار زیبایی است. ان شاء الله باید این طرح را در همه مناطق شروع کنیم، تلاش کنیم که هیچ فرد بیکاری در روستاها نباشد. البته شدنی است. من می‌خواهم بگویم که با شعار «با تو می‌توانیم و بی تو نمی‌توانیم» اگر تک تک افراد و مردم احساس مسئولیت کنند و به صحنه بیایند، ما می‌توانیم کارهای بسیار عظیم و بزرگی را به دست مردم انجام بدهیم. همه باید بیایند و بحث دولت و این قوه و آن قوه نیست. همه مردم باید پای کار بیایند برای عظمت کشورشان، برای اشتغال جوانان بسیار عزیز و برای سرافرازی ایران با عظمت و این کار شدنی است. و این عنوان، عنوان زیبایی است که ما تلاش کنیم که بیکاری را در روستاها ریشه کن کنیم. شما امروز 59 طرح اشتغال دارید که ان شاء الله این گونه طرح‌ها ادامه پیدا کند.
به نام خداوند و با توسل به روح بلند امام باقر (سلام الله علیه) بهره‌برداری از طرح روستای بدون بیکار دهنه سر شیخان رشت را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
در پایان می‌خواستم از فعالیت‌هایی که در منطقه آزاد بندر انزلی انجام می‌شود سپاسگزاری کنم. در مناطق آزاد ما کارهای بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام گرفته است. یکی از مناطق آزاد خوب و فعال که آقای مهندس ترکان همیشه در ماه‌های اخیر از آن تعریف می‌کرد و گزارش می‌داد همین منطقه آزاد بود.
امروز ما این موضوع را با چشم دیدیم که تحول بسیار خوبی صورت گرفته است؛ یعنی کاری که در سال 94 (18 ماه پیش) در اینجا کلنگ زنی آن آغاز شد و دستور اجرایی برای ساختن 22 پست اسکله صادر شد، دو پست اسکله به اتمام رسیده و امروز هم مورد بهره برداری قرار گرفته است و در آینده نزدیک هم این پست ها تجهیز خواهد شد. اساساً این کار کار بسیارارزشمندی است.
ما به خوبی از دریای خزر استفاده نکرده‌ایم. این دریا، دریاچه یا دریای بسته نعمت بزرگ خداوند است. شکر این نعمت به آن است که از این آبراه و دریاچه به خوبی استفاده کنیم.
ما برای تفریح مردم در دریا و قایقرانی یک کار بزرگ ارزشمند و در خور دریای خزر انجام نداده‌ایم. طرح «مارینای بندر کاسپین» با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای بهره برداری از 350 قایق طرح خوبی است کرد. ما حتی از این نعمت خداداد استفاده تفریحی هم نکردیم که مردم از دیگر استان‌های کشور برای چند روز در سال بیایند و تفریح سالمی در اینجا داشته باشند.
یعنی تفریح در دریا البته شنای سالم در دریا هم یکی از آن موارد است، منتها منحصر نیست. خیلی از تفریحات است که در آب و دریا می‌توان انجام داد. ما از همه ابزار و وسایل برای غواصی و قایقرانی مردم استفاده نکرده‌ایم. شما در اینجا یک نعمت بزرگ غیر از دریای خزر دارید و آن تالاب بسیار ارزشمند انزلی است که این تالاب باید حراست و حفاظت بشود. این نعمت خداوند است. این تالاب برای تنفس آبزیان منطقه و برای سلامت دریا و برای تفریح ماست. این تالاب در فصل تابستان پر از گل می‌شود و دیدن آن خیلی لذت بخش است.
این تالاب چقدر زیباست و چقدر می‌تواند جاذبه گردشگری و توریستی داشته باشد. ما باید از دریای خزر به خوبی استفاده کنیم. یکی از بهره‌هایی که باید از دریای خزر ببریم ارتباط با کشورهای همسایه دریای خزر است.
به هر حال چهار کشور در دریای خزر کنار ما هستند که مجموعاً پنج کشور هستیم؛ ترکمنستان، قزاقستان، روسیه، آذربایجان. یکی از این راه‌ها ارتباطات دریایی است. ارزان ترین وسیله حمل و نقل، حمل و نقل دریایی است. آنها می‌خواهند نفت خودشان را سوآپ کنند، آن همه کالا و غلات و صنعت دارند، ما هم صنعت و غلات داریم که می‌خواهیم صادر کنیم. یکی از بحث‌های ما در روسیه با مقامات کشور روسیه از جمله رئیس جمهور محترم روسیه درباره نوع ارتباطات بود. در یک سال گذشته ارتباطات دو کشور در زمینه تجاری و صنعتی و اقتصادی 70 درصد پیشرفت داشته که در کل پیشرفت خوبی است. ضمن اینکه در این یکی دو ماه اخیر نسبت به دو ماه سال قبل حدود 200 درصد افزایش داشته است، یعنی فعالیت‌های تجاری دو کشور دو برابر شده است.
زمینه‌های خیلی فراوانی [برای همکاری با این کشورها] وجود دارد و اگر می‌خواهیم این ارتباطات را با آذربایجان، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان برقرار کنیم حالا فرض کنیم که با جای دیگری هم نباشد فقط منحصر به همین دریای خزر باشد در جای دیگر هم می‌شود از طریق این دریا ارتباط داشت. این پنج کشور اطراف دریای خزر خیلی اهمیت دارند و ما باید از این دریا استفاده کنیم.
ما باید اسکله‌های بزرگ داشته باشیم. امروز ما در بندر کاسپین اسکله 12 هزار تنی داریم با یک آبخوری که در نهایت از 10 تا 14 متر می‌تواند در اینجا افزایش پیدا کند. امروز کشتی 12 هزار تنی [پهلو می‌گیرد] که بعداً 60 تا 70 هزار تنی افزایش پیدا کند و این بدان معنا است که ما استعداد بسیار خوبی در کنار دریای خزر داریم و باید از این استعداد بهره‌برداری و استفاده کنیم. همین ماهی در قفسی که در طرح‌های امروز بخشی از آنها افتتاح شد، یکی از راه‌های بهره برداری از دریای خزر است. این دریا پر از نعمت الهی است و البته کاسه گود دریای خزر به سمت ما است. عمیق ترین قسمت‌های دریای خزر در سمت ایران است. این مسئله هم مشکلاتی دارد و هم مزایایی دارد و ما باید از این بهره برداری و استفاده کنیم.
آکواریومی که بحث شد، هم آشنایی با نعمت و صنع خداوند است که خداوند چه آفریده است. در کشورهای دیگر آکواریوم‌های با عظمتی وجود دارد که در حال حاضر در ایران همانند آن را نداریم. خیلی عظیم و بزرگ و تماشایی است. یک آکواریوم بزرگ درست کنیم و مردم بیایند تماشا کنند و لذت ببرند. این جزو تفریحات سالمی است که مردم به آن نیاز دارند که جزو برنامه‌های این منطقه آزاد است.
یکی از ایرادهایی که برخی به منطقه آزاد در کشور ما دارند حالا سیاسیون و غیر سیاسیون و اقتصادی‌ها می‌گویند منطقه آزاد در ایران منطقه واردات آزاد است نه منطقه صادرات آزاد، ما منطقه آزادی می-خواهیم که باعث رونق تولید و ایجاد اشتغال و باعث ارتباطات بشود. در ضمن جاذبه گردشگری هم داشته باشد. البته واردات هم در قسمت‌هایی که مورد نیاز است مهم است. در عین حال هرچه کمتر کالاهای ساخته شده را وارد کنیم و در داخل بتوانیم بسازیم این افتخار ماست و باید این کار را بکنیم. اگر منطقه آزاد به یک مرکز حمل و نقل تبدیل بشود اینجا جایی است که نقل و انتقال دریایی انجام می‌شود. و همان طور که گفتند ما به دنبال بنادر نسل سوم هستیم که هم در همین جا بتوانیم تولید کنیم، هم بسته بندی کنیم و هم صادر کنیم و مخصوصاً اینکه در آینده نزدیک ان‌شاءالله دکتر نوبخت کمک کنند که این بندر به راه آهن متصل بشود، البته ابتدا قزوین به رشت متصل بشود بعد هم رشت به انزلی متصل بشود و بعد هم به آستارا که همه اینها باید انجام بگیرد و بسیار مهم است.
مسئله ترانزیت بسیار مهم است و چیزی حدود 20 میلیون تن کالا از شبه قاره هند به سمت روسیه می‌رود؛ حالا مسکو و شهرهای دیگر. حالا اگر از این 20 میلیون تن حدود 10 میلیون تن یا 5 میلیون تن از ایران عبور کند، [خیلی به صرفه است.] این همان بحث اتصال راه بندر عباس به مسکو است که در ملاقات با رئیس جمهور روسیه هم بر این مسئله تأکید کردم. راه نزدیک می‌شود و کشورهای هند و روسیه هم سود خواهند برد. همچنین برای سایر کشورها هم سودآور است.
البته ما الان هم می‌توانیم از بندر عباس به مسکو برویم؛ از اینچه برون به ترکمنستان و قزاقستان می‌رویم. البته کمی راه دورتر است اما از این طرف از سمت آذربایجان راه نزدیک‌تر است. این مسیر هم ما را از طریق آذربایجان به مسکو و مناطق شمالی روسیه و هم به اروپای شمالی و شرقی متصل می‌کند و هم از طریق آذربایجان ما را به گرجستان و دریای سیاه متصل می‌کند و این یک امتیاز بسیار بزرگ و تحرک بسیار بزرگی است که این استان الان حلقه وصل بین مناطق مختلف ایران و کشورهای شمالی ماست.
بنابراین زمینه بسیار خوبی برای فعالیت هست.
اشتغال چطور درست می‌شود؟ تولید چگونه درست می‌شود. یکی از راه‌ها این است. یکی از راه‌ها حمل و نقل است. خطوط ریلی است. در همین سفر روسیه قرارداد 6 هزار واگن باری بسته شد که هزار تای آنها را فوری تحویل بدهند. چون ما نیاز فوری داریم. و بقیه در حدود 5 هزار واگن باری در ایران ساخته می‌شود. ساخت این واگن‌ها تولید ما را بالا می‌برد و جوانان ما را مشغول به کار می‌کند. هر کجا که ما برای افتتاح می‌رویم در کنار آن می‌بینیم که الحمدلله حرکت خوبی برای اشتغال ایجاد شده است.
ما در کردستان لاستیک سازی بارز را افتتاح کردیم که در آنجا حدود 950 نفر مشغول به کار شدند. حالا کارگرانی که محوطه سازی می‌کردند زمان کارشان تمام شده است، مرخص شدند و با آنها تسویه حساب کردند. در برخی از خبرگزاری‌های ما گفتند در آنجا به جای اینکه 950 نفر مشغول به کار بشوند 50 نفر هم بیکار شدند. ببینید این وسط چه توطئه‌ای وجود دارد که یک عده‌ای همه چیز را معکوس کنند. یک کارخانه یا مرکز تولیدی که ساخته می‌شود آنهایی که برای ساختمان آن کارخانه کار می‌کنند کارشان تمام می‌شود مزدشان را می‌گیرند و پیمان کار هم خداحافظی می‌کند و کارخانه هم مشغول به کار می‌شود و کارگران و مهندسان خودش را جذب می‌کند. این کارخانه 950 نفر جذب کرده است 50 نفر کارگری که کار ساختمانی انجام می‌داده‌اند و کارشان تمام شده است خداحافظی کرده‌اند و رفته‌اند بعد یک خبرگزاری گفته است به جای اینکه 950 نفر مشغول به کار بشوند 50 نفر هم بیکار شده‌اند.
این توطئه‌هایی که امروز برای نا امیدی مردم از آینده کشور و آینده خودشان صورت می‌گیرد برای این است که بگویند مردم ایرانی که سال 92 رأی دادید کار خوبی نکردید. می‌خواهند این را بگویند. خیر، مردم در سال 92 کار درستی را انجام دادند. پای صندوق آراء آمدند و به هر کسی هم که دلشان خواسته است و طبق نظر خودشان بوده رأی داده‌اند. آن کسی که انتخاب می‌شود ما نمی‌توانیم بگوییم خوب یا بد است. آن فرد منتخب مردم و نماینده مردم است. چرا ما این همه پیشرفت داشته-ایم. ما چطور رشد اقتصادی داشته‌ایم. چطور در اقتصاد توانستیم یک حرکت خوب به وجود بیاوریم. به خاطر حمایت مردم و حضور مردم و تلاش مردم. اگر مردم حمایت نکنند، اگر مردم نباشند و یا کمک نکنند، دولت قادر نیست این کارهای عظیم و بزرگ را انجام بدهد. در واقع، این کارهای عظیم و بزرگ با حمایت و تلاش مردم است.
ان شاءالله ما [احداث] راه آهن رشت به آستارا را با کمک کشور دوست و همسایه‌مان آذربایجان به زودی شروع می‌کنیم. تقریباً با سفر رئیس جمهور آذربایجان به تهران و آخرین نکاتی که مورد بحث ما بود و توافق کردیم تقریباً نهایی است و این کار به زودی آغاز می‌شود. هر قدمی که برداشته می‌شود باید مایه امید همه ما باشد. حالا در هر استانی می‌خواهد باشد. استان سرسبز گیلان باشد یا استان سیستان و بلوچستان باشد. استان کردستان باشد یا خوزستان و هر کجای ایران هیچ فرقی نمی‌کند. همه ایران عزیز ماست.
ما باید از این فضا و امکانات استفاده کنیم و حالا که ماه رجب شروع شده است ان شاء الله امیدواریم ماه رجب و شعبان ماه دوستی و رفاقت و برادری و همکاری بیشتر و انسجام باشد. این ماه، ماه امیر المؤمنین است بعد ماه پیغمبر است بعد ماه رمضان ماه خداوند است. «اللهم بارک لنا فی رجب و شعبان و بلغنا رمضان»، این یکی از دعاهای ماست. خدایا رجب و شعبان را بر ما مبارک گردان و ما را به سلامت به رمضان برسان. «و اعناء الی صیامه و قیامه» آن وقت به عبادت و نماز تو موفق شویم؛ به اطاعت و روزه تو. این ماه ماه صفا و صمیمیت است و امیدواریم که ان‌شاءالله برخی رسانه ها هم که شیوه‌هایی را داشته‌اند این سه ماه کنار بگذارند، حالا شوال دو مرتبه شروع کنند.
ان شاء الله امیدواریم که این سفر ما هم سفر پر برکتی برای این مردم عزیز و استان خوب و مرزی و استان دلاور و مبارز ما باشد که در تاریخ، مردم گیلان همیشه مقاوم و ایستاده و شجاع بودند و همه مردم در این استان سردار جنگل هستند و ان شاء الله ما بتوانیم به کمک همدیگر ایرانی شاهد با صفاتر و آبادتر و متحدتر و امن تر باشیم، به حول و قوة الهی.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92518
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.