سخنرانی در دیدار با علما و روحانیون استان کهگیلویه و بویراحمد

هجرت امام هشتم از مدینه به مرو، هجرتی تحمیلی امامایه فخر ایرانیان/ دعوت خداوند، پیامبر و اسلام به مسیر اعتدالی/ ابتنای کرسی آزاد اندیشی در مرو و خراسان/ شکاف و اختلاف سبب دوری از اهداف بلند/ بحث و نقد و جدل احسن در حوزه‌های علمیه/ انتقاد از دولت و شخص رئیس جمهور با آزادی و حتی خارج از مرز اعتدال/ لزوم اجتناب از نقدها و نظرهای غیر واقعی و نادیده گرفتن زحمات مجموعه دولت/ حقوق‌ها و دریافت‌های نا متعارف/ ضرورت شنیدن نقدها و اصلاح امور/ پرهیز از نقدی‌های غیر منصفانه و اتهام/ آزادی بیان و اندیشه در مکتب امام صادق/ شنیدن سخنان اقشار مختلف مردم، از آثار و برکات سفرهای استانی / در ستایش ایستادگی، مقاومت و ایثار و فداکاری فرزندان ایران در دفاع مقدس/ آغاز حرکت‌های مثبت دروبه جلو از همه عرصه ها/ انتخاب وزیر کشور به عنوان مسئول پیگیری و اجرای تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی در سه استان کشور/ تقسیم تمام استان‌ها بین وزرا برای پیگیری مستمر تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی/ کاهش درآمدهای نقتی و مقایسه اوضاع ایران با دیگر کشورهای منطقه/ آثار و برکات اعتماد متقابل ملت و دولت (سرمایه اجتماعی)/ رشد اقتصادی 3درصدی/ شرایط متفاوت ایران با دوسال پیش/ آثار و برکات برجام/ تبعات تحریم/ پرهیز از دعوا بر مسائل حاشیه‌ای، کم ارزش و بیهوده/ بحث در مورد چگونگی استفاده از فضای پیش رو/ تفوق و پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی بر واردات/ تلاش برای استفاده از فرصت به دست آماده/ حفظ وحدت و اتحاد/ ایجاد اشتغال/ قابلیت‌ها و فرصت‌های عظیم استان کهگیلویه و بویر احمد/ استان گردشگری کهگیلویه پایتخت طبیعت ایران/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجة عندالله و اولئک هم الفائزون

سلام و درود ما بر روح بلند پاره تن پیامبر عظیم الشأن اسلام در ارض خراسان حضرت علی بن موسی الرضا (ع).
البته هجرت امام هشتم از مدینه به مرو یک هجرت تحمیلی و اجباری بود و ایشان خودشان این سفر و این راه را انتخاب نکرده بودند، اما در عین حال برای مردم ایران یک فخر بزرگ تاریخی بود و شاید از این دیدگاه که قدم‌های مبارک آن حضرت در این سرزمین بزرگ مایه تعالی فرهنگی همه دوستداران خاندان رسالت و شیعیان علی‌بن‌ابیطالب (ع) خواهد شد، بی‌تردید امام خوشحال و خرسند بود.
گرچه نگذاشتند او از مسیر عادی و از شهرهایی که عاشقان فراوانی به خاندان رسالت داشت، مثل قم و ری عبور کند؛ اما بسیاری از شهرهای ایران از قدوم، کلام و احادیث او بهره بردند و استفاده کردند. و از همه مهم‌تر حضرت در دوران توقفش‌ در مرو و خراسان راه زندگی را به ما نشان داد. من به مسیر اعتدالی تعبیر می‌کنم که خداوند، اسلام و پیامبر ما را به آن مسیر دعوت کرده است.
شما ببینید، در دوران حضور امام هشتم در منطقه خراسان و مرو، اندیشمندان و دانشمندان، جلسات و مباحثات، آن تعبیری که رهبر معظم انقلاب از کرسی آزاد اندیشی کردند به حق کرسی آزاد اندیشی در مرو و خراسان بنا نهاده شد، بعد از آنکه در دورانی حضرت باقر العلوم (ع) و حضرت صادق(ع) فرصت یافته بودند تا چنین کرسی‌ای را در حجاز و مدینه بنا بگذارند. ما مردم ایران تربیت شدۀ آن مکتب و آن راه هستیم.
جمله زیبایی را نماینده ولی فقیه در همین تریبون بیان کردند و آن اینکه شکاف و اختلاف چه مقدار می‌تواند ما را از اهداف بلندمان دور کند. اختلاف نظر اشکالی ندارد. اختلاف سلیقه هم اشکالی ندارد. ما طلبه‌ها از روزهای اول در حوزه علمیه به بحث و جدل احسن و مباحثه و گفت و شنود و حتی مخالفت علمی با نظر استاد عادت کرده‌ایم. در درس بزرگان و اساتید اشکال می‌کردیم، اشکال می‌شنیدیم و بحث می-کردیم، اما وقتی جلسه درس تمام می‌شد او استاد معزز و محترم همه شاگردان بود. و بعد فردا دو مرتبه در محضر استاد همه اجازه سخن و بحث و نقد و اظهار نظر داشتند، اما حرمت و جایگاه استاد را حفظ می‌کردند و محترم می‌داشتند. بعد از اینکه بحث و درس تمام می‌شد همه دوست و برادر و صمیمی بودند. امام بزرگوار ما رضوان الله تعالی علیه همیشه به این مباحثه طلبگی استناد می‌کرد و مثال می‌زد و مردم را به این شیوه دعوت می‌کرد.
اشکالی ندارد که ما نظرات مختلف داشته باشیم و دولت را نقد کنیم. یکی از افتخارات من در دولت یازدهم این است که لااقل نقد از دولت و شخص رئیس‌جمهور با آزادی و گاهی هم بیش از مرز اعتدال و ملاحظات اخلاقی انجام می‌شود؛ اما به هرحال این فضا امروز در جامعه ما وجود دارد. جرئت نقد و انتقاد وجود دارد. البته من جرئت اتهام را نمی‌پسندم، چون تجری در برابر خداوند است و گناه است، چون زیر پا گذاشتن فرمان خداوند است. دروغ ام الفساد و ام المصائب است. همیشه باید راست بگوییم. صداقت راه نجات است. آن مثل معروف که النجاه فی الصدق سخن بحقی است؛ سخن درستی است. ما نباید غیرواقعی حرف بزنیم. ما نباید کاری را که با زحمت کارگزاران این نظام انجام می‌شود و بخش‌های مختلف لشکری و کشوری و همه انجام می‌دهند، [نادیده بگیریم.] ممکن است که نقص باشد - ما هیچ کدام معصوم نیستیم - ممکن است اشکال باشد اما در عین حال قدر شناسی از تلاش نه فرد، دولت که فرد نیست، یک مجموعه بزرگ است. میلیون‌ها نفر کارمند و کارگر و مدیر و کارشناس هستند. همه معلمین عزیز ما، همه اساتید دانشگاه ما، همه قضات ما، همه نیروهای امنیتی ما، همه کارگران ما، کارمندان ما، از خرد و کلان، از پایین و بالا یک مجموعه هستند. البته یک هرم است، اما مجموعه است. با خدماتی که به این کشور می‌شود، این همه پزشک و پرستار، این همه تلاشگر، این همه افرادی که برای حمل و نقل عمومی در سراسر این کشور در بنادر و روی اسکله‌ها در هوای گرم و سرد کار می‌کنند، ما نباید با لحنی سخن بگوییم که میلیون‌ها انسان فداکار دلسرد شوند.
حالا ممکن است یک نفر، دونفر، پنج یا ده نفر یا صد نفر هم خطایی کرده باشند، حقوقی که گرفته‌اند که یک مقدار بیشتر یا کمتر باشد، البته من نمی خواهم بگویم اگر یک خلأ یا شکاف قانونی بوده یا گاهی سوء استفاده از مقررات بوده است ما با آن برخورد نکنیم. من یک بار در مصاحبه‌ای این جمله را گفته‌ام، ما از آغاز امسال که آیین نامه‌های بودجه را تصویب می‌کردیم - البته مقداری با تأخیر چون بودجه ما با تأخیر تصویب شده است – همان‌جا این بحث مطرح شد که برخی از برداشت‌ها نامتعادل و غیرمنصفانه است و لذا در آیین نامه‌های امسال قبل از اینکه این مسائل در جامعه مطرح بشود به دقت دنبال آن بودیم و توجه داشتیم؛ اینکه مردم نقدی می‌بینند نقد، انتقاد و بیان کنند حق آنهاست. ما نباید از نقد مردم به هیچ وجه متأثر باشیم. مردم صاحب کشور هستند. تمام مسئولین کشور منتخب مردم و به یک معنا نماینده مردم هستند.
همه برای این آمده اند که خدمت کنند. ممکن است اشکال باشد و باید اشکال را گوش کنیم. باید اصلاح کنیم؛ اما در عین حال اگر کسی به ناحق سخن گفت، نقد غیرمنصفانه کرد، اتهامی زد، مطلب غیرواقعی گفت، این در شأن یک مسلمان نیست، در شأن یک ایرانی نیست، در شأن پیرو امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) نیست که او راه اعتدال و راه سخن گفتن علمی و منطقی را مشخص کرده است.
در حضور امام غیرمسلمان هم بحث می‌کرد. در حضور امام مسیحی هم سخن می‌گفت و استدلال می‌کرد. یهودی هم سخن می‌گفت و استدلال می‌کرد و حضرت جواب می‌داد. در محضر امام صادق (ع) کسی که منکر حق بود و ملحد بود هم سخن می‌گفت و حرف می‌زد و با استدلال جواب می‌شنید. شاگردان امام صادق (ع) این گونه تربیت شده بودند. شاگردان امام باقر (ع) هم این‌گونه تربیت شده بودند.
ما امروز در شرایطی هستیم که از این شرایط باید به خوبی استفاده کنیم. نقد هم بکنیم. اشکالی ندارد، اما باید از شرایط استفاده کنیم. ما باید به سمت جلو حرکت کنیم. به هر استانی که می‌رویم هم نقاط قوتی در آن استان وجود دارد هم نعمت‌های ویژه‌ای را خداوند در آن استان به ودیعه نهاده است و انسان‌های بسیار فرهیخته و شایسته وجود دارد؛ الحمدلله در سراسر کشور ما و در استان‌های مختلف وجود دارد؛ و هم اینکه مشکلات و نقطه ضعف هایی هم هست. یکی از آثار سفر استانی این است که مسئولین اجرایی کشور در رده‌های مختلف به طور مستقیم سخن‌ها را از اقشار و گروه‌های مختلف، علما، ایثارگران و بزرگان می-شنوند؛ که ایثارگران به خاطر فداکاری، ایثار و تلاش‌شان جای خود را دارند. این استقلال و تمامیت ارضی که ما داریم، خداوند می‌داند اگر ایثار ایثارگران ما در هشت سال دفاع مقدس نبود الان کجا بودیم و چه مقدار از کشور ما از دست رفته بود. تنها این نبود که متجاوزی به نام حزب بعث افلقی به کشور ما تجاوز کند، اگر نمی‌ایستادیم دیگران هم جرئت تجاوز پیدا می‌کردند.
این ایستادگی و مقاومت و صبوری ارزشمند است. کاری که فرزندان شما و ایثارگران انجام داده‌اند ارزشمند است. در این استان با جمعیت محدودی که دارد حدود 1800 شهید و بیش از 9 هزار جانباز دارد و به معنای آن است که این استان همواره دلاوری‌های خود را در طول تاریخ نشان داده است؛ عشایر غیور، مردم غیور، ایلات مختلف. کاری که شهدای ما، خانواده‌های آنها، جانبازان، ایثارگران و آزادگان انجام داده اند، کار عظیم و بزرگی بوده و ما مدیون آنها هستیم.
این وضعیتی را که امروز در کشور ما وجود دارد با سال پیش همین موقع مقایسه کنید. امسال چه مقدار از مراکز اقتصادی نسبت به سال پیش فعال‌تر شده است. نمی‌خواهم بگویم مشکل نداریم . ما هنوز هم مشکل داریم. تا آخر سال هم که آن 7500 بنگاه اقتصادی را که گفتم به حول و قوه الهی راه‌اندازی خواهیم کرد، این به آن معنا نیست که مشکل تمام می‌شود. همه تلاشی که ما برای اشتغال جوانان انجام بدهیم باز هم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. اما حرکت بسیار خوبی آغاز شده است. ما چند روز پیش در تهران تصمیم گرفتیم که وزیر کشور برای سه استان مسئول پیگیری و اجرای تصمیمات ستاد اقصادی مقاومتی شود که نقصی یا ایرادی و اشکالی نباشد. به هر حال، وقتی وزیری به استانی می‌رود و با مسئولان استان می‌نشیند و اشکالات و همچنین نقاط قوت کار را می‌بیند خیلی راحت‌تر می‌تواند آنها را حل کند.
این تجربه تجربه موفقی بود، بنابراین تصمیم گرفتیم تمام استان‌ها را بین وزرا تقسیم کنیم و آنها به طور مداوم سر بزنند؛ هر وزیری برای استانی که مأمور شده است مداوم رفت و آمد کند و اشکال کار را ببیند. فضای امروز با سال قبلی خیلی متفاوت است. شما می‌دانید که ما سال گذشته یک فشار سخت اقتصادی را تحمل می‌کردیم. وقتی به کشورهای همجوار سفر می‌کنیم و از نزدیک می‌بینیم، متوجه می‌شویم. من چند روز پیش در سفری که در منطقه داشتم مباحثه مفصلی با دو تن از رؤسای جمهور در موضوعات مختلف از جمله دربارۀ وضع اقتصادی این کشورها با هم داشتیم. حتماً می‌دانید که به خاطر قیمت نفت ارزش پول ملی آذربایجان در طی یک سال گذشته در برابر ارزهای خارجی نفت تقریباً نصف شده است و همه کشورهای صادر کننده نفت دچار مشکل شده‌اند. کشوری مثل عربستان سعودی با این همه نفتی که صادر می‌کند شما می‌بینید سال پیش با چه مشکل بزرگی مواجه شد و چه مقدار پول عظیمی از ذخائر خودش برداشت کرد. ما که سال قبل نمی-توانستیم از ذخائرمان برداشت کنیم و ذخائر ما قفل بود. ما که نمی-خواستیم مردم ما در فشار قرار بگیرند.
این آثار اقتصاد مقاومتی، ایستادگی مردم، اعتماد مردم به دولت و دولت به مردم است. اساس سرمایه ما این است و ما تا به حال هرچه توفیق داشته ایم به خاطر اعتماد متقابل است که سرمایه اجتماعی بزرگی است. اگر دشمن بتواند این را از ما بگیرد و بین نظام و مردم، بین دولت و مردم فاصله بیندازد ما هیچ چیزی نداریم. ما بعد از لطف خداوند آنچه داریم مرهون ایثار و فداکاری و حضور مردم در صحنه‌های مختلف است.
رشد اقتصادی سه ماهه اول که دیروز مرکز آمار ایران اعلام کرد 4/ 4 بود که البته این رقم با احتساب نفت است و اگر نفت را کنار بگذاریم و اصلاً فرض کنیم نفت وجود ندارد، رشد اقتصادی ما بدون نفت 9/ 2 یعنی نزدیک به 3 است. در سال 93 رشد ما 3 درصد بوده است. در سال 94 روی ما فشار بود و رشد ما به یک رسید؛ یعنی کمی پایین آمدیم. امسال می‌بینید که ما در حال بازگشت هستیم و شرایط را جبران می‌کنیم. حتی بدون نفت رشد تقریباً 3 درصدی داریم.
شرایط ما امروز متفاوت است. برجام کار بزرگی بوده و البته این بدان معنا نیست که طرف‌های ما هرچه لازم بوده است انجام داده‌اند، خیر، مردم ما کار عظیم و بزرگی انجام داده‌اند. امروز شما می‌بینید تولید نفت ما تقریباً به اندازه سال 90 یعنی قبل از تحریم شدید نفتی برمی گردد. ما الان در حال برگشت هستیم. آن هم در چه مدتی؟ 6-7 ماه است که برجام اجرایی شده است و این خیلی مهم است. نه اینکه چون پول نفت می‌گیریم که البته آن هم مهم است. نه اینکه وضع اقتصادی ما بسیار خوب می‌شود که آن هم بسیار مهم است. بلکه به خاطر اینکه ایرانی می‌تواند آن مقداری که خودش تصمیم می‌گیرد، یعنی در مجلس و بودجه سالانه اش تعیین می‌شود، در بازار نفت بفروشد و به هر کسی که می‌خواهد بفروشد. در زمان تحریم بالای سر ما بودند. اگر یک بشکه نفت جا بجا می‌شد بالای سر ما بودند. کشورهای بزرگ جهانی اگر این ماه ده هزار بشکه برداشت می‌کردند با فشار امریکا، ماه بعد ده هزار بشکه کم می‌کردند و می‌گفتند ماه قبل که ده هزار بشکه برداشت کرده‌ایم به ما اعتراض شده است. کشورهای بزرگی مانند چین، ژاپن و هندوستان، همان‌هایی که ما با آنها معامله می‌کردیم، می‌گفتند خزانه داری امریکا بالای سر ماست و نمی‌گذارد و اگر این کار را بکنیم ما را تحریم می‌کنند‌.
این شرایطی بود که برای ایران به وجود آمده بود. مردم ما این شرایط را بر هم زدند و نگذاشتند آن تحریم غلط و تحمیلی ادامه پیدا کند. البته حمایت، حضور، فداکاری و صبر مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری، تلاش بخش سیاسی و اقتصادی دولت و بخش‌های دیگر هم دست به دست هم داد و ما به نقطه‌ای رسیدیم که امروز شرایط ما با سال پیش متفاوت است. [در نتیجه] نباید روی مسائل حاشیه‌ای و کم ارزش و گاهی هم بی ارزش دعوا کنیم. الان بحث کنیم که از این فضای به وجود آمده چطور بهترین استفاده را بکنیم و ما بهترین بهره برداری را انجام بدهیم.
شما می‌دانید یکی از افتخارات سال گذشته در شرایط سختی که ما داشتیم و در طول 50-60 سال گذشته آرزوی ما بود، این بود که صادرات غیر نفتی بر واردات غیر نفتی ما پیشی بگیرد؛ یعنی نفت را کنار بگذاریم. همیشه تراز تجاری ما منفی بوده است. همیشه میلیاردها دلار صادرات ما کمتر از واردات ما بود؛ یعنی برای نیازمندی‌ها از پول نفت برمی‌داشتیم. در سال قبل برای اولین بار بعد از دهه‌ها و برای اولین بار در تاریخ ایران صادرات ما حدود یک میلیارد بر واردات پیشی گرفت. در سال جاری تا تیرماه یعنی چهار ماهی که گذشته است، صادرات حدود 5/ 3 میلیارد بیش از واردات ما بوده است؛ این کار بسیار عظیمی است که انجام گرفته است.
آنهایی که منتقد و یا مخالف هستند این افتخار که برای دولت نیست، بلکه برای ملت است. افتخار برای مردم و کشور است. افتخارات برای حزب نیست، افتخارات متعلق به این دولت و آن دولت نیست، افتخارات ملی است و متعلق به ملت ایران است. الان در المپیک اگر موفقیتی به دست آورده ایم، به قول برخی از این یادداشت نویس‌ها که می‌گویند هم رستم و هم سهراب هر دو برنده شدند، حالا یکی فامیلش رستمی است و دیگری اسمش سهراب است. به هر حال رستم و سهراب مدال طلا را در وزنه برداری المپیک به دست آورده‌اند و این متعلق به وزارت ورزش و جوانان است و متعلق به حزب خاصی [نیست.] وقتی مدال کسب می‌کنیم مدال به ملت ایران تعلق دارد. تمام مردم ایران هرکجا که هستند خوشحال می‌شوند. ما در افتخارات و گشایش‌های ملی همه باید فخر و افتخار کنیم. همه باید تلاش کنیم تا از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
به نظر من امروز فرصت خوبی در اختیار ماست. اولاً باید وحدت و اتحادمان را حفظ کنیم؛ این قبیله آن قبیله، این طایفه آن طایفه، این مذهب و آن مذهب، در کشور همه افراد، جناح‌ها و احزاب را کنار بگذاریم و برای کشورمان و اشتغال جوانانمان کار کنیم. در سال گذشته حدود 687 هزار شغل خالص داشتیم. ان‌شاءالله امسال تلاش ما بیشتر خواهد شد و نسبت به سال قبل میزان اشتغال بالا می‌رود، اما در عین حال برای اینکه بیکاری را در همین حد نگه داریم، یعنی همین که الان هست بیشتر نشود، همین 11 درصدی که در سراسر کشور است - البته در استان‌ها متفاوت است - اگر بخواهیم این میزان بیکاری را حفظ کنیم باید در طول سال تقریباً یک میلیون شغل ایجاد کنیم تا بتوانیم بیکاری را حفظ کنیم. کار بزرگی باید انجام بشود و در این کار بزرگ همه باید مشارکت کنیم. سالانه حدود یک میلیون و 500 یا 600 هزار نوزاد به جمعیت کشور اضافه می‌شود. اگر با همین رشد جمعیت فعلی - اگر اضافه هم نشود - جلو برویم هر سال حدود 5/ 1 میلیون نفر به جمعیت ما اضافه می‌شود و اگر میزان فوت شدگان را کنار بگذاریم بالای یک میلیون رشد داریم. به هر حال، اینها باید به شغل برسند و ما باید اشتغال درست کنیم، ضمن اینکه عقب ماندگی سال‌های قبل را هم باید جبران کنیم. این کار شدنی است به شرط اینکه از همه فرصت‌های واقعی استان‌ها استفاده و بهره برداری کنیم.
این استان فرصت‌های عظیمی دارد، البته ما باید زمینه را برای بهره برداری از این فرصت‌ها آماده کنیم. این حرف درست است که استانی که صادر کننده آب است باید بتواند از این آب حداکثر استفاده را ببرد. این حرف درست است و ما باید برای این کار تلاش کنیم. دولت، ملت، مردم و فرهیختگان باید دست به دست هم بدهیم؛ اینجا استان کشاورزی است و باید استفاده کنیم. اینجا استان نفت و گاز است و باید استفاده کنیم. اینجا استان گردشگری است و طبیعت این استان زیباست. هر تعبیری که بکنیم و بگوییم پایتخت طبیعت ایران است، درست است. اینجا سرزمین زیبایی است. شما کدام مرکز استان را سراغ دارید که در خیابان اطرافتان کوه‌های سر به فلک کشیده با جنگل‌های زیبای بلوط باشد.
این استان زیبایی‌ها و جلوه‌های خاص خودش را دارد. مردم مهربان و خاص خودش را دارد. من امروز صبح در برابر محبت و مهربانی و میهمان‌نوازی مردم به سهم خودم واقعاً شرمنده شدم؛ این قدر مردم خوب، مهربان و پاکی هستند. این مردم با این همه ویژگی‌ها بایستی مشکلات‌شان حل بشود و این سفرها برای این است که ما بتوانیم یک قدم به جلو برویم. اگر صدتا مشکل وجود دارد ان‌شاءالله 90 تا بشود و سال بعد 80 تا بشود و قدم به قدم جلو برویم. من مطمئن هستم و شما هم امروز شاهد خواهید بود طرح‌های متعددی افتتاح می‌شود و آغاز به کار می‌کند، تلاش‌هایی هم باید انجام بگیرد، باید از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و دانشجویان و اساتید و نخبگان و هنرمندان این استان استفاده و بهره برداری بشود تا ما بتوانیم حداکثر استفاده را برای یک حرکت بزرگ به سمت اهدافی که مورد نظر ما هست، ببریم؛ آن هم در روز مبارکی که خدمت شما رسیدیم، روزی که ما هرچه در ایران داریم از همین میلاد باسعادت است.
همه افتخارات معنوی و مادی ما همه از اوست و ان‌شاءالله در پناه امام هشتم بتوانیم کشورمان را به نقطه‌ای برسانیم که مورد رضایت خداوند و خاندان رسالت و روح بلند مولای ما علی بن موسی الرضا (ع) باشد.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92516
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.