سخنرانی در جمع مردم استان کهگیلویه و بویراحمد

ابراز احساسات و محبت‌های مردم، مضاعف کننده با مسئولیت/ جاذبه فراوان ایران امام هشته به برکت/ اشاره‌ای به ایستادگی و مقاومت مردم کهکیلویه در طول تاریخ/ آمار مرکز آمار کشور مبنی بر رشد اقتصادی کشور در سه ماه اول سال/ برکات اعتماد و اتحاد بین دولت و ملت/ گشودن زنجیر تحریم از دست و پای ایران، آن دلیر بزرگ تاریخ/ ورود 350 هئیت اقتصادی و 160 هئیت سیاسی در یک سال گذشته/ ضرورت به حرکت در آوردن اقتصاد برای اشتغال جوانان/ عزم و اراده دولت برای خروج عملیات و احداث سد تنگه سرخ/ احیای کشاورزی و به ویژه کشت گلخانه ای/ کهگیلویه و بویراحمد، استان گردشگری/ نگرانی و ناراحتی صهونیست‌ها و یکی دو کشور همسایه از پیروزی‌های هسته‌ای ایران / خوش بینی به برجام نه به ابر قدرت ها/ آماده کردن شرایط برای جذب سرمایه داخلی/ قابلیت‌های استان کهگیلویه و بویر احمد در زمینه داروهای گیاهی/ ایجاد 40هزار شغل مستقیم و ده‌ها شغل غیر مستقیم در دوسال گذشته در زمینه فناوری‌های نوین/ اقدامات و تصمیمات دولت برای استان کهگیلویه و بویر احمد/ طرح‌های آبرسانی/ کشاورزی/ حمل و نقل/ بخش‌های عمرانی شهری، علمی، فناوری و بهداشت/ تعهدات وزارت نفت برای گازرسانی به روستاها/ پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی استان و اعتبارات تخصیصی/

بسم الله الرحمن الرحیمن
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
یوم ندعو کل اناس بامامهم
السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله و برکاته

چه روز خوش و مبارکی، آن هم در میان مردمان غیور و شجاع یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد. امروز همه خیابان‌های یاسوج مملو از مهر، صفا و وفای شما مردم خونگرم بود. محبت شما مردم نسبت به خادمان خودتان بار مسئولیت همه ما را سنگین‌تر می‌کند؛ بار مسئولیت همه مسئولین و کارگزاران نظام در برابر شما مردمی که برای دین، اسلام، وطن و کشورتان این همه فداکار و ایثارگر هستید، سخت‌تر و سنگین‌تر خواهد شد.
روز ولادت مولای ما علی بن موسی الرضا (ع) است که فخر و افتخار همه ما ایرانیان آن است که در پناه مضجع شریف آن امام رئوف و مهربان زندگی می‌کنیم. برکت دیار، کشور، استقلال و عزت ما در سایه ائمه هدی، پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و به ویژه مولای ما علی بن موسی-الرضا(ع) است.
امام هشتم با حضورشان در ایران، فرهنگ این دیار را به اوج رساندند و امروز با مرقد مطهر و منورش، ایران را جاذبه‌ای قرار داده است تا قلوب همه شیعیان و مسلمانان جهان را به سمت این سرزمین و خراسان و مشهدالرضا، جذب و جلب نماید.
امام هشتم به ما درس مهربانی، برادری، عطوفت، محبت و وحدت داد. چون او امام رئوف و مهربان لقب یافته و او را به عنوان رضا لقب دادند که هم مورد رضایت خداوند بود و هم مورد رضایت عامه مردم است.
همه مردم آن سرزمین و دیار از مذاهب مختلف و حتی ادیان مختلف، مجذوب اخلاق، علم، دانش، عصمت و طهارت آن امام بزرگوار بودند و امروز هم، توقع همه مردم دنیا از مردم ایران که مردمی رضوی، علوی و محمدی هستند، این است که درس اخلاق، صفا و صمیمیت را از ائمه هدی و به ویژه امام هشتم بیاموزیم، عمل کنیم و مفخری برای این سرزمین و برای مکتب اهل بیت و درسی برای همه مسلمانان باشیم.
امروز خوشحالم که در این روز مبارک و در روز ولادت امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) در میان شما مردم خونگرم و دلاوری هستم که در تاریخ در کنار قله دنا همواره از استقلال ایران دفاع کرده‌اند، در برابر استعمارگران غرب و متجاوزان ایستادند و در برابر ظلم و سلطه رضاخانی ایستادگی و مقاومت کردند. ایلات و عشایر غیور این دیار، شما بودید که در انقلاب اسلامی، در کنار نهضت اسلامی و امام راحل با رهنمودهای مرحوم آیت‌الله ملک حسینی، که از یاران باوفای امام (ره) و انقلاب بود، در کنار امام(ره) ایستادگی کردید و انقلاب را در کنار ملت ایران به پیروزی رساندید و دلاوری‌ها و رشادت‌های فرزندان غیور، سرداران، عشایر و دلاوران شما در جبهه‌های جنگ، از یاد نمی رود و در تاریخ جنگ ماندگار است؛ به ویژه جوانان رشید و غیور این استان در جزایر مجنون افتخار آفریدند.
امروز هم شما در همه جا برای کشورتان، عزت‌تان و استقلال سرزمین‌تان در خط مقدم ایستاده‌اید.
ضمنا امروز 24 مرداد است. 24 مرداد سه سال قبل روز تشکیل دولت یازدهم برای خدمت به شما بود. در 12 مرداد که روز تنفیذ این خادم مردم بود، تا روز 24 مرداد که 12 روز فاصله بود، در کمترین زمان ممکن در طول تاریخ انقلاب به همت این مردم و با یاری نمایندگان مجلس توانستیم دولت یازدهم را تشکیل دهیم و شروع به کار کنیم.
در طول این سه سال علی‌رغم همه سختی‌ها و روزهای سخت و شرایط سختی که دولت یازدهم در آن تشکیل شد، به همت و به یاری شما مردم قدم به قدم به جلو حرکت کردیم.
خوشحالم به شما مردم غیور یاسوج اعلام کنم که دیشب مرکز آمار کشور اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سه ماهه اول 4/ 4 درصد بوده است. عزیزان، یاران، جوانان، روزی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، رشد اقتصادی کشور منهای 8/ 6- بود، یعنی تقریباً 7- بود و امروز رسیدیم به 4/ 4 و این غیرت شما جوانان است.
اگر امروز توانستیم در روزهای سخت این منطقه، در شرایطی که دشمنان انقلاب قیمت نفت را به یک سوم و یک چهارم رسانده‌اند، به رشد 5 درصد برسیم، این به معنای اعتماد مردم به دولتشان و اتحاد بین دولت و ملت است.
مردم عزیز و غیور ما شعار رهبر معظم انقلاب را اجرا کردند و آن همدلی و همزبانی میان دولت و ملت بوده و ما امروز توانسته‌ایم در نقطه شکوهمندی قرار بگیریم. شما ملت بزرگ ایران نه با شعار، بلکه با اراده، ایستادگی، مقاومت‌، حمایت‌ و اطاعت‌تان از رهبری به دنیا نشان دادید که کسی نمی‌تواند چیزی را بر مردم ایران تحمیل کند.
شما با غیرت و شجاعت توانستید زنجیر تحریم را از دست و پای آن دلیر بزرگ تاریخ که نامش ایران عزیز است، باز کنید. دشمنان ما به دست و پای ایران عزیز ما زنجیر تحریم بسته بودند، اما شما مردم با ایستادگی و مقاومت‌تان کاری کردید که زنجیرهای تحریم را شکستید. امروز برخلاف اراده دشمنان ایران، ما هر مقدار که می‌خواهیم نفت‌مان را به جهان صادر می‌کنیم. امروز علی‌رغم اراده دشمنان کشتی‌های ایران در سراسر جهان در بندرگاه‌های بزرگ جهان پهلو می‌گیرند. بیمه در سال‌های گذشته تحریم بود. امروز کشتی‌های نفت کش ما می‌توانند با پوشش بیمه در سراسر جهان حرکت کنند. امروز روزی است که ما با غیورمردان سرزمین ایران توانستیم کاری بکنیم، که زنجیرهایی را که برای عدم ارتباط بین بانک‌های ایرانی و خارجی ایجاد کرده بودند در هم بشکنیم. امروز می‌بینید در عرض کمتر از یک سال 350 هیئت اقتصادی و 160 هیئت سیاسی از سراسر دنیا به سرزمین ما سفر کرده است.
ممکن است عده قلیل و اندکی از اینکه برداشته شدن تحریم‌ها در راستای منافع آنان نبوده، خشنود نباشند اما ملت بزرگ ایران شاد و مسرور است. ملت بزرگ ایران در برابر دشمنان این سرزمین و انقلاب ایستادگی کرده و خواهد کرد.
بدانید همان طور که این دولت در زمینه تورم توانست تورم را تک‌رقمی کند، به حول و قوه الهی با حمایت شما رونق را به اقتصاد کشور برخواهد گرداند.
یکی از اهداف بلند ما آن است که نسل جوان را در مسیر کار، کوشش و شغل مناسب و متناسب با علم، دانش و تخصص آنها قرار دهیم. اینکه نماینده محترم ولی فقیه گفتند به راستی درست است که نباید بگذاریم در خانه‌ای جوانی بیکار بماند، این کار به حول و قوه الهی شدنی است. ‌راه آن‌که جوانان ما بر سر کار، شغل و افتخار در زندگی‌شان باشند، این است که بتوانیم اقتصادمان را به حرکت درآوریم. امسال به حول و قوه الهی 7500 بنگاه اقتصادی را تا پایان سال راه‌اندازی خواهیم کرد.
در استان کهگیلویه و بویراحمد که خداوند آب و باران و این همه نعمت قرار داده است، اما از آب این دیار و سرزمین بیشتر، هموطنان و همسایگان این استان استفاده می‌کنند، باید مردم این استان هم از آب سرشار رودخانه‌های این استان بهره‌مند شوند.
من در تهران و در هیئت دولت اعلام کردم، الان هم اعلام می‌کنم، دولت تمام توان خود را برای شروع احداث سد تنگه سرخ به کار خواهد گرفت. این دولت تلاش خود را برای تأمین بودجه لازم جهت تکمیل مطالعات برای این سد و سپس آغاز کار اجرایی آن با کمک شما مردم به کار خواهد گرفت.
ما نباید بگذاریم در این سرزمینی که دنیای زیبایی‌ها، رودخانه‌های خروشان، سرچشمه‌ها و یخچال‌های طبیعی است، و انواع آب و هوا در این استان وجود دارد جوانی بیکار بماند. ما باید کشاورزی و به ویژه کشاورزی گلخانه‌ای را در این استان احیاء کنیم. ما باید صنعت را به این استان بیاوریم.
اینجا دیار طبیعت، نفت و گاز و گردشگری است. ما باید جاذبه گردشگری را در این استان افزون کنیم. ما باید گردشگران داخلی و خارجی را به این استان جذب کنیم. این همه جاذبه طبیعی که این استان زیبا دارد، با کوه‌های سر به فلک کشیده، با رودخانه‌های خروشان، با مردم پرمحبت و دلیر و غیور، با عشایر بزرگ و با همه زیبایی‌هایشان.
در این استان که استان گردشگری است، باید سرمایه گذاری کافی برای زیربنای گردشگری انجام دهیم و به حول و قوه الهی این کار را خواهیم کرد. در این استان باید حرکتی ایجاد کنیم تا از سایر استان‌های همجوار جذب گردشگر کنیم. از اصفهان، شیراز، خوزستان و همه همسایگان این استان در هوای گرم تابستان و سرد زمستان می‌توانند به این سرزمین پناه بیاورند و از آب و هوای خوش این استان استفاده کنند.
کاری که ما باید انجام دهیم سرمایه گذاری کافی برای این سرزمین است. چرا ما برجام را اجرا و پیاده کردیم؟ چرا ما در برابر 6 قدرت بزرگ دنیا 30 ماه ایستادگی کردیم و دلاورانه دیپلمات‌های شجاع شما برای سرزمین ایران غرور و افتخار آوردند؟ درست است که صهیونیست‌ها امروز از پیروزی ملت ایران عصبانی هستند و درست است که یکی دو کشور همسایه جنوبی ایران متأسفانه با کودک‌صفتی‌شان از پیروزی ملت ایران ناراحت هستند، اما ملت ایران با ایستادگی، وحدت، اتحاد و رهنمودهای رهبر فرهیخته و بزرگوارش توانست پیروزی بزرگ سیاسی و تاریخی را به دست بیاورد و زنجیرها را از پای این ملت بگسلد و شرایط را برای اقتصاد و رشد اقتصادی آماده کند.
برجام برای این بود که شرایط برای حرکت مردم ایجاد شود و دیوارها برداشته شود تا ملت بزرگ و غیور ما، دانشمندان و اندیشمندان ما بتوانند برای کشور رونق اقتصادی ایجاد کنند. یادتان باشد، خوش‌بینی به برجام به معنای خوش‌بینی به ابرقدرت‌ها نیست؛ ما به برجام خوش‌بین و به امریکا بدبین هستیم. همیشه لطف و محبت شما بوده که این دولت را در مسیر پیشرفت قرار داده است. هر چه پیشرفت کردیم به خاطر شما، به خاطر حمایت و ایستادگی و انسجام و وحدت شما بوده است.
امروز شرایط را برای حرکت آماده کرده‌ایم. جوان‌های عزیز، امروز اگر بخواهیم سرمایه‌گذار داخلی بیاید، باید شرایط را برای سرمایه‌گذاری آماده کنیم تا زمانی که آن بنگاه اقتصادی راه بیفتد و بتواند جوان ما را برای کار جذب کند، معلوم است که 6 ماه تا یک سال طول دارد. ما امروز شرایط را برای جذب سرمایه گذار خارجی آماده کرده‌ایم. به شما اعلام می‌کنم 82 تفاهم نامه با کشورهای خارجی در زمینه صنعتی امضاء شده است و 29 قرارداد شروع به اجرا شده است. هر یک از این قراردادها تا وقتی اجرا ‌شود شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا شرایط را برای جذب جوان‌های ما آماده ‌کند.
جوان‌های عزیز استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان و سرزمین زیبا می‌تواند در زمینه داروهای گیاهی یک تحول بزرگ در کشور ایجاد کند. معاونت علمی و فناوری رئیس‌ جمهور مأمور شده است تا بتواند در این زمینه برای نسل جوان ما اشتغال آماده کند. ما در زمینه فناوری‌های نوین در عرض 2 سال گذشته 40 هزار شغل مستقیم و ده‌ها هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کرده‌ایم. جوان‌های تحصیلکرده دانشگاهی ما در علوم و فناوری باید بتوانند در زمینه ارتباطات، بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی در سراسر کشور مشغول به کار شوند.
اینجا علما و بزرگان و فرهیختگان و استادان دانشگاه هستند، همه باید دست به دست هم بدهیم تا برای جوانان عزیز ایران اشتغال پایدار به وجود آوریم.
برادران عزیز، خواهران گرامی، بدانید در این سفری که دولت تدبیر و امید در خدمت شماست، 223 میلیارد تومان از بودجه عمومی برای سال‌های 95 و 96 برای 9 طرح و پروژه در زمینه آبرسانی به شهرها و روستاها مقرر کرده‌ایم. ما امسال یک تحول بزرگ در سراسر ایران در زمینه آبرسانی و گازرسانی روستایی به وجود خواهیم آورد و در سراسر ایران این کار شروع شده است، که در این استان هم انجام خواهد شد.
ما 4 طرح مهم آبرسانی با 60 میلیارد تومان برای آبرسانی به دهدشت، سوق، لنده و چرام در این سفر مقرر کردیم. در بخش کشاورزی 133 میلیارد تومان در این سفر برای 6 طرح مهم کشاورزی تخصیص خواهیم داد که همه آنها ان‌شاءالله در سال‌های 95 و 96 اجرا خواهد شد. علاوه بر اینکه برای فعالیت سه صندوق در حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در گچساران، باش و کهگیلویه کمک خواهیم کرد و ان‌شاءالله کاری خواهیم کرد که کشاورزان بتوانند برای توسعه کشاورزی از طریق این صندوق حمایت بشوند.
در بحث حمل و نقل که بسیار اهمیت دارد و استان استانی کوهستانی است، در این سفر 306 میلیارد تومان برای 4 طرح مهم اختصاص دادیم. ان‌شاءالله راه اصلی پاتاوه به دهدشت را با اختصاص 150 میلیارد تومان در سال 96 به اتمام خواهیم رساند. این طرحی که سال‌هاست روی زمین مانده است و مردم منتظر هستند که این مسیر برای رفت و آمد آنها هموار شود.
در بخش عمران شهری، علمی و فناوری و همچنین در بخش بهداشت و درمان برای تکمیل بیمارستان‌های این استان 90 میلیارد تومان اختصاص دادیم. در هیئت دولت تصمیم گرفتیم دولت به آنانی که می‌خواهند از اعتبارات بانکی برای سرمایه‌گذاری در این استان استفاده کنند، در سود تسهیلات یارانه بدهد. نیمی از سود تسهیلات را که مجموع آن 140 میلیارد تومان خواهد بود، دولت به عنوان یارانه به عهده می‌گیرد. این برای آن است که بنگاه‌های صنعتی در این استان فعال شوند و به حرکت در بیایند و بتوانند برای نسل جوان ما اشتغال پایدار به وجود آورند.
در عین حال غیر از بودجه دولتی، بانک‌ها در این سفر به دولت تعهد کردند که برای 57 طرح این استان حداقل 646 میلیارد تومان و 955 میلیون یورو اختصاص دهند.
وزارت نفت تعهد کرده که در سال 95 برای گازرسانی به 160 روستا با اعتبار 74 میلیارد تومان و در سال 96 به 245 روستا با اعتبار 70 میلیارد تومان گازرسانی را به اتمام برساند که با اجرای آنها در این استان از لحاظ جمعیتی، 81 درصد جمعیتی شهری و روستایی زیر پوشش شبکه گاز قرار خواهند گرفت.
در مجموع دولت یازدهم، این دولت خدمتگزار، تاکنون بیش از 900 پروژه متوسط، کوچک و بزرگ در سطح استان انجام داده است و ان-شاءالله در این سفر 231 طرح و پروژه با 756 میلیارد تومان اعتبار افتتاح و عملیات اجرایی 36 طرح و پروژه مهم نیز با سرمایه تقریبی 2500 میلیارد تومان آغاز می‌شود و در مجموع در این سفر برای این استان 966 میلیارد تومان برای 44 طرح و پروژه اختصاص دادیم. ان‌شاءالله جزئیات این طرح‌ها و برنامه‌ها برای آبادانی این استان را فردا در شورای اداری استان به عرض مردم شریف استان خواهم رساند.
از محبت، دلاوری، وفا و حمایت شما یک دنیا سپاسگزار و ممنونم. درود بر مردم غیور کهگیلویه و بویراحمد، درود بر مردم یاسوج، شاد و موفق و پیروز باشید.

92515
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.