سخنرانی در دیدار با ایرانیان مقیم روسیه

ذوق ایرانیان در برگزیدن بهار برای سال نو/نیاز همه به نو شدن/تعبیر قرآن در خصوص عدم یکنواختی طبیعت/تنوع در خلقت/ضرورت نو کردن روح و جان/فلاح،هدف خلقت/شکوفایی استعداد ها،هدف خلقت/منظور از اصول گرایی/انتخابات و نو شدن دوباره/انتخابات مهم پیش رو/انتخابات،حرکتی نو برای شکوفایی کشور/گسترش روابط ایران و روسیه/اجرایی شدن اکثر توافقات با آقای یوتین/وام بلند مدت روسیه به ایران/روابط با سایر کشور ها بر اساس منافع ملی/علت موفقیت در مذاکرات برجام/راهبرد-برد برد در مذاکرات هسته ای/کار سخت و طاقت فرسا برای تحقق برجام/منافع برجام برای کشور/عدم رفع همه مشکلات بانکی/عزت ملت در بهره برداری مساوی از منبع مشترک گازی/ندیدن منافع برجام و بزرگ کردن برخی نقایص کوچک/مسیر صحیح دولت در پیشرفت امور/موفقیت در ایجاد تورم تک رقمی/پیش بینی رشد اقتصادی دو رقمی/تلاش برای تولید ملی و اشتغال/آمار مناسب دولت در ایجاد بالای 600 هزار شغل در سال/شکر نعمت امنیت کشور/امنیت بی نظیر ایران به لطف تلاش نیرو های مسلح،امنیتی و .../پوشش بیمه درمانی همگانی/ اهمیت کار کارآفرینان در ایجاد شغل/تلاش های ایران و روسیه در ایجاد امنیت در منطقه/منافع روابط با روسیه/تسهیل ارتباطات بین ایران و روسیه/تجارت ترجیحی با اوراسیا/ترانزیت کالا از هندوستان به روسیه/مسیر پیشرفت کشور در سایه انسجام عوامل کشور/ عوامل موفقیت کشور

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید

ان شاء الله عید فرخنده نوروز برای همه هم میهنان عزیز، ایرانیان عزیزی که در کشور روسیه و مسکو سکونت دارید و خدماتی به مردم اینجا و کشور خودتان ارائه می‌کنید و همچنین برای خانواده خودتان و همه ایرانی ها عید مبارکی باشد و ان‌شاءالله. همه مردم ما در سراسر کشور و همه ایرانیان در سراسر جهان سال بسیار خوبی داشته باشیم.
نوروز حال و هوای جدیدی را در زندگی همه ما به جود می آورد؛ این رسم دیرین و کهن که مال هزاران سال است، دال بر ذوق بسیار خوب ایرانیان و نیاکان ما دارد، تقریباً بهترین روز سال، روز اعتدال طبیعت را به عنوان عید، آغاز سال و نو شدن برگزیده اند و همه ما نیاز داریم که نو شویم.
بدن از کهنگی و یکنواختی خسته می شود. یک روزهایی، فصل هایی و مناسبت هایی باید به زندگی ما تحرک ببخشد و ما را نو کند. وقتی انسان روی یک صفحه مرتب کار می کند خسته می شود، وقتی ورق می‌خورد و صفحه جدید می‌آید، هم چشم و هم روح را نوازش می دهد. خود خداوند هم برای طبیعت همین کار را کرده و یکنواختی درست نکرده است. حالا تعبیر قرآن راجع به روز و شب هست که اگر خدا می خواست، اللیل سرمداً الی یوم القیامه، النهار سرمداً الی یوم القیامه ، اگر همیشه شب بود چه می شد، یا اگر همیشه روز بود چه می شد؟ شما در سن پترزبورگ می بینید که در تابستان آدم شب را پیدا نمی کند، همین که می خواهد شب بشود، دوباره روز می شود؛ یعنی آدم از وقتی می خواهد نماز مغرب بخواند، بعد از آن نماز صبح بخواند یک ساعت بیشتر وقت ندارد. همین که نماز مغرب می شود یک ساعت بعد هم نماز صبح می شود و از همان نقطه ای که آفتاب غروب می‌کند دوباره از کنارش آفتاب طلوع می کند.
حالا اگر بنا باشد که همه طبیعت یکنواخت باشد، اگر همه رنگ ها یکی بود چه می‌کردیم ؟ اگر همه قیافه ها یکی بود، اگر همه یک شکل بودیم، و این تنوعی که خداوند قرار داده، قرار نمی داد. خود قرآن هم به رنگ، هم به تنوع، هم به روز و شب و هم به فصل ها اشاره می کند. اگر همیشه زمستان یا همیشه تابستان بود، چه می شد؟ این تنوع فصل و آغاز بهار، آدم می بیند که دوران زمستان، پاییز، ریختن برگ ها و خاموش شدن بلبل ها دائمی نیست، به سر می آید و یک مرتبه می بینید دو مرتبه گل ها آمد، سبزه ها آمد، قناری ها شروع به خواندن کردند، طبیعت عوض شد، آدم یک روحیه و نشاطی پیدا می کند. همان‌طور که تن خودمان را نو می کنیم، لباس نو می خریم، خانه را تمیز می کنیم، باید روح و جان خودمان را هم تمیز کنیم و نشاط ببخشیم و شکوفا کنیم.
اصلاً تمام هدف خلقت از دین، نماز، روزه، حج و هر عملی که شما بگویید فلاح است؛ یعنی در قرآن بسیاری از اعمال را می بینید که خداوند می فرماید اینها را انجام بدهید، چرا؟ لعلکم تتقون، برای اینکه تقوا پیدا کنید. حالا برای چه تقوا پیدا کنیم ؟ لعلکم تشکرون، شکر را برای چه انجام دهیم؟ اگر شما تمام این اهداف را در قرآن بررسی کنید نهایتش فلاح است؛ یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون؛ فلاح یعنی شکوفایی؛ یعنی غنچه ای که باز می-شود ؛ یعنی زراعتی که سبز می‌شود؛ فلاح و فلاحت هم از همین زراعت است. تمام خلقت برای شکوفایی و برای این است که استعدادهای ما شکوفا شود.
اصلاً ما به این دنیا آمدیم زندگی می کنیم و زندگی ما تمام می شود فقط برای شکوفایی و پیام نوروز برای ما شکوفایی است. حالا نسبت به فرد این چنین است و نسبت به یک ملت، جامعه و کشور هم همین طور است. ما باید چهره کشور، ملت و شرایط جامعۀ خودمان را نو کنیم.
بعضی ها فکر می‌کنند اصول گرایی به این معناست که آدم به همان حالت سابق بماند؛ هیچ وقت حمام نرود؛ هیچ وقت لباس خودش را عوض نکند؛ هیچ وقت خانه خودش را عوض نکند؛ اینکه نیست. در اصول گرایی آدم می تواند اصول خودش را نگه دارد اما شیوه ها را باید نو کند، لحن خودش را باید نو کند. هدف واحدست؛ حتی گاهی راهبردها، استراتژی‌ها و سیاست ها تغییر می کند؛ اما اهداف والا ثابت هستند.
ما باید کشورمان را نو کنیم. انتخابات یکی از آن فصل های بهار ماست، یکی از آن نورورزهای ماست. دنبال نو کردن می رویم ، همه می رویم دنبال اینکه آن کسی که کاندید می شود می خواهد حرف نو، برنامه نو و طرح نو برای مردم بیاورد. این طور است دیگر. مردم با نو شدن روحیه پیدا می کنند. پای صندوق می‌روند، رأی می دهند، به افراد مختلف در هر انتخاباتی؛ فرق نمی‌کند، انتخابات مجلس، شوراها، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان است. ما چهار انتخابات بزرگ و ملی در کشور داریم؛ این چهار انتخابات در دو نوبت انجام می شود. قبلاً هر سال انتخابات داشتیم. یک سال مجلس، یک سال شوراها، یک سال ریاست جمهوری و یک سال خبرگان بود که بعد برای هر دو انتخابات یک زمان واحد گذاشتیم. برای اینکه انتخابات در ایران دو سال یک بار برگزار شود. شوراها و ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، این چهار انتخابات را در دو نوبت قرار دادیم.
انتخابات نیز حرکتی نو است. ما باید برای کشور، اقتصاد، فرهنگ، روابط با دنیا و امنیت مان تلاش کنیم. همه چیز را در مسیر رشد و شکوفایی و نو شدن و فلاح و رستگاری برای ملت خودمان قرار بدهیم.
من اینجا می خواهم از همه سربازان، همه کارگزاران ملت، همه مردم ایران، همه آنهایی که دارند خدمت می کنند و همه آنهایی که برای خوشبختی و رفاه دیگران تلاش خودشان را به کار می برند تشکر کنم.
شما ایران و روسیه را ببینید، حالا این یک مثال و نمونه است از ده ها کشوری که در دنیا با آنها روابط خوب و صمیمی داریم. من الان برمی گردم به سه سال و چند ماه پیش؛ اولین ملاقاتی که با آقای پوتین در سال 1392 در بیشکک قرقیزستان داشتیم. امروز هم نهمین و به تعبیری دهمین ملاقات ما بود، چون در شانگهای دو بار با هم ملاقات کردیم. حالا 10-9 ملاقات در این 3 سال و چند ماه با هم داشتیم . من امروز به ایشان یادآوری کردم، گفتم بیشکک یادتان هست. چون من پیشنهاداتی برای روابط دو جانبه در بیشکک دادم، ایشان مقداری تعجب کرد. بعضی از مواردی را که من مطرح کردم سوال کرد و گفت مقصودت این است؟ گفتم بله، اصلاً تعجب می‌کرد. می‌گفت یعنی می شود؟ خود ما هم فکر می کردیم اجرایش خیلی سخت و مشکل است. تقریباً همه آنهایی را که سه سال پیش ما با هم در بیشکک صحبت کردیم، صد درصد یا نود درصد یا هشتاد درصد همه آنها اجرایی شده و امروز به مراحل بالاتر رفته‌ایم. آن روز بحث کردیم برای اینکه روابط ما به 3 - 4 میلیارد دلار برسد، امروز داریم صحبت می کنیم که روابط ما به 10 میلیارد دلار در سال برسد. از این بیشتر هم ظرفیت وجود دارد.
مثلاً شما چهار سال پیش فکر می کردید که روسیه دو میلیارد و 200 میلیون یورو برای دو پروژه به ما اعتبار و وام بلند مدت با بهره خیلی کم بدهد، اصلاً روابط ما آن زمان این طور و در این حد نبود. امروز پروژه های بزرگ با هم داریم. ما با آقای پوتین که بحث می کردیم از 3-2 پروژه یاد کردیم که پروژه های 10 میلیارد دلاری بین دو کشور هست، پس می شود.
حالا این روابط برای چیست؟ هر کشوری برای منافع دولت و ملت خودش تلاش می کند. در زندگی معمولی هم همین طور است، شما با یک نفر که معامله می کنی می روی یک جنس از مغازه می خری، دنبال منفعت خودت هستی، می خواهی یک جنس بهتر و ارزان تر بخری، آن فروشنده هم دنبال منفعت خودش است و می‌خواهد مشتری بهتری پیدا کند. یک خانه هم می فروشی یا می‌خری، هم همین طور است.
ما باید به منفعت متوسط عادلانه و منصفانه هر دو طرف رضایت بدهیم. ما در برجام چگونه موفق شدیم؟ چرا قبلاً در برجام موفق نمی شدیم؟ یک وقتی اگر بخواهی صد در صد را بگیری نمی شود و آن طرف به شما نمی دهد، دعواست و تا قیامت باید بکشی، مثل مواردی که در ایران با هم حل نمی کنند و به دادگاه می روند. حالا 9-8 سال به دادگاه برو. انتهایش معلوم نیست به کجا برسد. بنشینید با هم مذاکره و مصالحه کنید، حل کنید. دو نفر می توانند با هم دو سه ساعت بنشینند و مشکل خودشان را حل کنند، می توانند 9-8 سال به دادگاه بروند و بیایند. ما می توانستیم همین طور دعوای خودمان را با دنیا ادامه بدهیم، انتهای آن چه می شد؟ منفعت می بردیم؟ ما باید جایی را به عنوان حد وسط در نظر بگیریم. شما اگر نمره بیست نگیری رها می کنی، از مدرسه فرار می کنی؟ بگویی یا نمره بیست می خواهم یا نمی خواهم و از مدرسه بیرون می روم؟ چون آدمی که می خواهد در همه درس ها نمره بیست بگیرد خیلی کم پیدا می شود، یک وقت نوزده می شود، یک وقت هجده می‌شود، یک وقت هفده می شود. آدم همیشه باید برای بیست تلاش کند؛ ولی حالا هر چه شد، همین که نمره، نمرۀ پایین نباشد، نمره قبولی باشد، نمره قابل قبول است، خوب است.
در مذاکرات سیاسی و مسائل مهم جهانی هم همین طور است. ما در برجام گفتیم برد – برد. یک جاهایی خط قرمز ما بود، گفتیم از اینجا پایین نمی آییم؛ آنها هم به هر حال برای خودشان خط قرمزی داشتند، یک جایی به هم رسیدیم، توافق کردیم. حالا اگر در یک معامله ای ما به هشتاد درصد سود رسیدیم بگوییم قبول نداریم ، چون ما از اول گفته بودیم سود صد در صد می خواهیم. این در زندگی شدنی نیست، این طوری نیست. در زندگی پیروزی هست، در زندگی شکست هست، در زندگی موفقیت صد در صد هست، نود درصد هست، هفتاد درصد هست؛ منتها همه ملت ها،همه افراد و فرهیختگان چارچوب ها و اصولی دارند که آن اصول را رعایت می کنند و باید مراعات کنند.
ما باید از آنهایی که رفتند و این کار بزرگ را برای کشور انجام دادند تشکر بکنیم که برجام را به تحقق رساندند. من می دانم که برجام چقدر کار سختی بود، شاید شما از همه زوایای آن را مطلع نباشید، ساعت ها و سال ها زمان می برد تا همه زوایای این مذاکرات آشکار، پنهان، خصوصی و عمومی برای مردم تشریح و باز شود؛ اما به هر حال نمی گذاشتند نفت خودمان را صادر بکنیم، امروز داریم نفت مان صادر می کنیم، تولید، صادرات نفت و میعانات را بالا بردیم. از فروردین پارسال تا فروردین امسال شرایط خیلی متفاوت است. ما نسبت به قبل از برجام الان دو برابر نفت و میعانات صادر می کنیم. بانک ها و روابط بانکی ما تسهیل شده؛ البته نه اینکه همه مشکلات حل شده باشد. در غیر بانک تقریباً می توانیم بگوییم همه آن چیزی که مورد نظر ما بوده، اجرایی و عملیاتی شده است. 98 - 99 درصد یا صد درصد اجرایی شده، در بحث بانک هنوز مقداری عقب هستیم. مقداری به خاطر بد عهدی بعضی ها، یک مقدار به خاطر مسائل دیگر که اصلاً ربطی به برجام ندارد؛ یک کار بزرگ انجام شده است.
می خواهم بگویم که یک سال ( سال 95) گذشت، باید به درگاه خداوند نسبت به کارهایی که ملت ما انجام داده در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری، در سایه تلاش کارگزاران، در سایه حمایت و ایثار مردم شکرگزار باشیم. تولید نفت ما بهتر شده، صادرات نفت و تولید گاز ما بهتر شده، در میدان های مشترک که با همسایگان داشتیم امروز دارای عزت هستیم. همه منبع مشترک را طرف می برد، الان ما به اندازه آن همسایه ای که از آن منبع استفاده می کرد، داریم استفاده می کنیم. وضع راه آهن، قطارها، وضع هواپیماها، ناوگان ها و وضع جاده های ما بهتر شده است. با یک سال پیش مقایسه کنیم، تلاش هایی که انجام گرفته، زحمت هایی که کشیده شده؛ اینکه آدم بیاید همه این نعمت های خداوند را ناشکری کند، درست نیست، همه جا سالم است، حالا یک دستش درد گرفته، مرتب می گوید: وای خدایا تو چرا این کار را کردی؟ چه شد؟ من دست، انگشتم درد می کند. حالا یک انگشت درد می کند همۀ بدن که سالم است، چرا آن قسمت سالم را نمی بینی؟ بله ، همیشه در کشور مشکلاتی هست، هرکس ادعا کند و بگوید من تمام مشکلات را حل کردم یا حل می کنم، اغراق کرده، مبالغه گفته؛ منتها باید به گذشته نگاه کنیم، اگر پیش رفتیم ، معلوم است مسیر را درست انتخاب کردیم و داریم پیش می رویم ، اگر همه چیز دارد تنزل پیدا می کند معلوم است مسیر را اشتباه انتخاب کردیم.
شما می دانید در دنیا وضع رشد اقتصادی و شرایط اقتصادی جهان شرایط مطلوبی نیست، خیلی از کشورها از شرایط نرمال هم پایین تر هستند؛ اینکه کشور ما در سال گذشته توانسته تورم خودش را به یک رقمی برساند این شکر ندارد؟
بعد از سال ها تورم ما یک رقمی شد. تورم همین امسال ما در ماه اسفند، طبق آمار بانک مرکزی - که معمولاً یک کم زیادتر می‌گوید- نزدیک 8 درصد شد، مرکز آمار ما که یک مقدار پایین تر حساب می کند، 7/6 درصد در اسفند ماه می‌گوید؛ حالا 7 - 8 درصد، این در پیشگاه خداوند شکر دارد. همه اقتصادی ها، وزرا، همه مردم، و همه کارآفرینان ما تلاش کردند. این شکر ندارد؟
دیشب آقای نخست وزیر روسیه، آقای مددوف، از من سوال کرد که رشد اقتصادی شما چقدر است؟ گفتم امسال پیش بینی ما دو رقمی است، حیرت کرد. به من گفت دو رقمی؟ گفتم بله. پیش بینی ما این است که در سال 1395 رشد ما دو رقمی است. خیلی تعجب کرد.گفت: خیلی فوق العاده است. شما چطور توانستید این کار را بکنید؟ حالا دکتر سیف رئیس بانک مرکزی اینجاست. الان در محاسبات بانک مرکزی رشد اقتصادی ما در 9 ماهه 6/11 دهم است. تا آخر سال هم یکی دو ماه دیگر محاسبه می شود، احتمالاً در کل سال هم رشد اقتصادی ما دو رقمی خواهد بود؛ این در پیشگاه خداوند شکر دارد، حرکت بسیار بزرگی شده.
ما در اشتغال مشکل داریم، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند و امسال را سال تولید ملی و اشتغال قرار دادند که بسیار مهم است و هر دو هدف را امسال باید دنبال کنیم. تا پایان سال همه دست به دست هم بدهیم ان شاءالله حرکت های خوبی تا پایان سال انجام می گیرد. می شود آمار خوبی را ارائه داد . از همین اول باید تلاش بکنیم. وقتی رشد اقتصادی دو رقمی می شود یعنی تولید ملی ما در مسیر درست حرکت می کند، باید تلاش بیشتر بکنیم، اقدامات فعال تری را باید انجام بدهیم.
در اشتغال اگر برخی از فصل ها را حساب کنیم مثل تابستان به تابستان پارسال، پارسال هفتصد هزار شغل ایجاد کردیم، کل سال را حساب کنیم سال گذشته 630 هزار شغل ایجاد شده، شغل جدید، نه آن طور که یک عده سر کار می آیند و عده ای بیکار می شوند، آنها هیچ. شغل خالص مورد نظر است. 630 هزار شغل ایجاد شده، درست است که 630هزار شغل برای کشور ما کافی نیست، ما باید بالای یک میلیون شغل ایجاد کنیم تا بتوانیم مسئله بیکاری را حل کنیم ، خیلی کار سختی است. الان پنج کشور در دنیا هستند که بالای ششصد هزار شغل در سال می توانند ایجاد کنند. بقیه همه زیر ششصد هزار شغل ایجاد می کنند. امسال تلاش ما این است که این رقم بالاتر برود و بتوانیم اشتغال بیشتری درست کنیم.
می خواهم بگویم که باید امیدوار باشیم. ملت بزرگ و فرهیخته و جوان های کوشا و فهیمی داریم. الحمدلله خداوند نعمت امنیت به ما داده، خدا را باید به خاطر امنیتی که ایجاد شده شاکر باشیم. امسال چند نفر از وزرای ما با خانواده هایشان با ماشین خودشان به روستاهای مرزی سیستان و بلوچستان رفته بودند. یکی از وزرا می گفت من به همراه خانواده با ماشین تا سر مرز رفتم، امنیت کاملی داریم. شما یک مورد ترور را در یک سال گذشته در سیستان و بلوچستان نمی بینید. هر روز ترور بود، سر مرز گروگان می گرفتند، می کشتند، می بردند؛ این امنیت نعمت خداداد است. خیلی کار شده تا این امنیت ایجاد شده، خیلی ها زحمت کشیده اند، خیلی ها زحمت می کشند؛ از نیروهای مسلح، غیر مسلح، نیروهای امنیتی، ما باید خدا را شکر گزار باشیم، یک چنین امنیتی در دنیا زیاد نیست، کمتر کشوری را در امنیت همانند ایران پیدا می کنید.
کاری که در بهداشت و درمان شده است؛ کل ملت ایران تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته اند، کمتر کشوری پیدا می کنید که تمام مردم زیر پوشش بیمه درمانی باشند. کمتر کشوری پیدا می کنید که مردم در زمانی که نیاز به درمان، بیمارستان، جراحی و... دارند کل مخارج بهداشتی و درمانی آنها حدود 30 درصد باشد و حدود 70 درصد را دولت و بیمه پرداخت کند؛ اینها در پیشگاه خداوند شکر لازم دارد و نعمت بزرگی است.
در روابط با همۀ کشورها از جمله روابط مان با روسیه ، ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد. هر کدام برای خدمت در روابط دو جانبه، خدمت به ملت و اشتغال تلاش کنید. یک نفر را مشغول به کار کنید، این نعمتی برای دنیا و آخرت شماست. اگر یک نفر حالا کارآفرین است یا هر شغلی که دارد تلاش بکند دو نفر را مشغول به کار کند یا تلاش کند که خدمتی برای کشورش انجام بدهد، اینها خیلی ارزشمند است. همه سفارتخانه، بانک ها، روابط و کارمندان ما در ایران و در خارج همه برای ارائه خدمت است.
ما می توانیم خدمات بیشتری را انجام بدهیم و روابط بهتری را با دنیا داشته باشیم، این روابط بهتر به نفع دو ملت و منطقه است. الان این تلاش هایی که با روسیه انجام می دهیم اگر این تلاش ها نبود، اگر تلاش های ایران در منطقه نبود، ببینید الان عراق، سوریه، لبنان و خود ایران چه وضعی پیدا می کرد؟ اگر جوان های ایرانی نبودند و تلاش دولت و ملت ایران نبود، اگر کمک ملت ایران نبود امروز معلوم نبود وضع عتباب ما در عراق چگونه باشد، معلوم نبود بغداد و سوریه دست چه کسی باشد.
همه اینها نشان می دهد که با تلاش و پیگیری می توانیم برای خود و منطقه مان امنیت درست کنیم، ملت های دیگر را منتفع و شرایط منطقه را متحول بکنیم. روابط خوب با یک کشور خیلی منافع دارد. الان آمار و ارقام نشان می دهد که روابط گردشگری بین دو کشور کم کم به دو برابر یک سال قبل می رسد، روابط تجاری ما نسبت به سال گذشته 80-70 درصد رشد پیدا کرده؛ پس معلوم است این ظرفیت وجود دارد. باید تلاش کنیم از این ظرفیت ها استفاده بکنیم. یکی از صحبت هایی که امروز با آقای رئیس جمهور روسیه داشتیم از من می‌خواست که شما کاری کنید پروازها افزایش پیدا کند. ما چهارده مورد پرواز در هفته داریم، بگویید که این سریع تر انجام بگیرد، پروازها بین ایران و شهرهای روسیه افزایش پیدا کند. روابط استان های ایران؛ 18-17 استان با 25 جمهوری توسعه پیدا کند.
الان با اوراسیا و کشورهای آن در حال شروع یک تجارت ترجیحی و بعد از آن برای رسیدن به یک تجارت آزاد هستیم؛ اینها همه شرایط ما را تغییر می دهد، تجارت را عوض می کند، زندگی مردم را عوض می کند. الان تلاش ما این است که هندوستان را از لحاظ حمل بار به روسیه از مسیر ترانزیت جنوب – شمال قرار بدهیم. امروز یکی از بحث های ما با رئیس جمهور روسیه همین بود که شما در سال پنج میلیون تن کالای خود را در بندر عباس به ما تحویل بدهید ما در آستارای آذربایجان یا در اینچه برون به شما تحویل می دهیم؛ این ظرفیت ترانزیت می تواند کشور را متحول کند، منافع کشور را تأمین کند.
من به آینده ملت ایران ، به وحدت، انسجام و برادری ملت ایران بسیار امیدوارم. نه اینکه آدم خوش بینی باشم و مشکلات کشور را ندانم، نه اینکه ندانم منطقه ما چقدر پیچیده است؛ اما روند این چند سال گذشته نشان می دهد ما در مسیر پیشرفت هستیم.
می توانیم حرکت درست انجام بدهیم. همه تلاش و کوشش مان را باید به کار بگیریم، خداوند هم ما را یاری می کند. در همه این موفقیت ها اول شاکر به درگاه خداوند هستیم. اول خداوند و لطف او، بعد عنایات ولی عصر (عج)، بعد حضور، مشارکت، ایثار و فداکاری مردم، هدایت های مقام معظم رهبری، همه قوا و ارکان، دست به دست هم دادیم. باید از همدیگر و در پبیشگاه خداوند شاکر باشیم.
خداوند ان شاء الله با تلاش، کوشش، جهاد و فداکاری زندگی بهتر و شرایط بهتری را برای کشور و ملت ما فراهم می کند و ما هم می توانیم با تلاش و کوشش‌مان، هم در پیشگاه خداوند و هم در پیشگاه ملت مان ان‌شاءالله شرمنده نباشیم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92511
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.