سخنرانی در جمع روحانیون جمهوری آذربایجان(باکو)

تلاش‌های دینی و سیاسی مردم آذربایجان/ اتحاد و برادری ایران و آذربایجان/ ایمان، مذهب و اعتقاد به خدا و قرآن و اهل بیت علت پیوستگی و پیوند مردم در ایران و آذربایجان/ مشترکات دینی و فرهنگی ایران و آذربایجان/ اولین ملاقات رئیس جمهور دردورها ریاست جمهوری، با رئیس جمهور آذربایجان/ ملاقات‌های مکرر روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان/ جایگاه روابط اقتصادی از دیدگاه مذهبی/ روابط سیاسی منجر به نزدیکی و تقویت دو کشور مسلمان ما به مثابه یک عبادت/ عبادت‌های بزرگ روزگار ما/ تلاش ایران برای توقف جنگ در دوران جنگ قره باغ/ حفظ تمامیت ارضی و مرزهای جغرافیایی کشورها/ مواجهه جهان اسلام با مشکلات جدید/ توطئه اسلام هراسی / رواج تروریسم، خشونت و افراطی گری در منطقه/ وظیفه علما، حوزه‌های علمیه و ... در معرض اسلام واقعی به جوانان و کمک به مظلومان جهان/ توضیح، کثیرع و تبلیغ اسلام اعتدالی از سوی ایران/ کمک جمهوری اسلامی به مردم عراق در مبارزه با تروریست ها/ لزوم یاری و معرفی دین خدا/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یا ایها الذین آمنوا کونوا انصار الله کما قال عیسی بن مریم للحواریین من انصاری الی الله قال الحواریّون نحن انصار الله

بسیار خوشحال و خوشوقتم که در این سفر فرصتی پیش آمد تا در محضر صاحب‌نظران، علما و آنهایی باشم که برای فرهنگ، آیین و دین مردم دلسوزند و تقرب مردم به خداوند را آرزوی خود می‌دانند.
بسیار خوشحالم که این فرصت برای مردم منطقه پیش آمد تا مردم مناطق قفقاز و آسیای مرکزی بتوانند اعتقادشان، ایمانشان و مناسک دینی‌شان را دنبال کنند و انجام بدهند. در این جامعه می‌بینیم که مردم از فرصت بعد از دوران فروپاشی، هم برای استقلال سیاسی خودشان تلاش می‌کنند، هم برای ایمان و دین‌شان. با آراء خودشان نمایندگان مجلس، مقامات مسئول و رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند و در مساجد و محافل دینی و مدارس و حوزه‌ها فرصت دارند تا با احکام اسلامی و دینی خود آشناتر شوند.
خداوند نعمت‌هایی را بین مردم ایران و جمهوری آذربایجان داده که موجب وحدت و اتحاد و برادری ماست، و اگر این نعمت نبود، به
دست‌آوردن این چنین نعمتی کار آسانی نبود.
همگی ما امروز نسبت به اسلام یک گونه می‌اندیشیم، نسبت به پیامبر و کتاب آسمانی خودمان و اهل بیت عصمت و طهارت یک گونه می‌اندیشیم و این باعث وحدت و اتحاد بین دو ملت بوده، هست و خواهد بود. زمانی که در روزهای دینی، مراسم دینی، مناسک دینی، مساجد، محافل، ادعیه و قرائت قرآن، وحدت و اتحاد و یکپارچگی
می‌بینیم این نعمتی است که دو ملت را در کنار هم قرار داده است. شاید اگر ایمان و مذهب و اعتقاد به خداوند و قرآن و اهل بیت نبود، هیچ‌گاه نمی‌شد با هیچ وسیله‌ای، هیچ تبلیغی و هیچ سیاستی دو ملت را این چنین برادرانه کنار هم قرار داد. آن روزی که دروازه‌های این منطقه باز شد، مردم ما با همة وجود اظهار خوشحالی می‌کردند. آن روزی که شما استقلال را به دست آوردید، همة مردم ما خوشحال بودند. آن روز که شما آزاد شدید تا در مساجدتان اجتماع کنید و مراسم دینی‌تان را انجام دهید، مردم ما از عمق جان خوشحال بودند. مردم آذربایجان به کنار مرز می‌آمدند تا قرآن و مفاتیح بگیرند و بتوانند بهتر با دین، اعتقاد و مناسک دینی خودشان آشناتر شوند.
این نعمتی است که خداوند به ما دو ملت داده است؛ یک فرهنگ غنی، تاریخ گذشتة پر بار، دین غنی و همچنین خاندان رسالت و عشق به خاندان رسالت؛ این یکی از نعمت‌های بزرگی است که خداوند به ما عنایت کرده و باید در عمل بتوانیم پاسدار و قدردان این نعمت باشیم.
وحدت، اتحاد و یکپارچگی و اعتقاد می‌تواند راه را برای تبادل فرهنگی، علمی و همچنین فضای مناسب‌تر برای روابط تجاری و اقتصادی که به نفع دو ملت باشد، آماده کند.
من در طول این 3 سال گذشته که مسئولیت اجرایی کشور ایران را برعهده دارم، از همان ماه‌های اولیه کار، اولین ملاقات را با رئیس جمهور محترم آذربایجان جناب آقای الهام علی‌اف داشتم. در اجلاس بین المللی در داووس اولین بار آنجا همدیگر را از نزدیک دیدیم و ملاقات کردیم و به اعتقاد من از همان زمان تا به امروز قدم به قدم روابط دو کشور نزدیک‌تر و صمیمی‌تر و مستحکم‌تر شده است. دو دولت به همدیگر اعتماد دارند و هر روز برای اینکه بتوانیم منافع دو ملت را تضمین کنیم، هر دو دولت تلاش کرده‌اند؛ این ملاقات امروز با رئیس جمهور آذربایجان احتمالاً هفتمین ملاقات بود که در مجموع داشتیم. در هر ملاقات یک گام برای استحکام روابط دو ملت جلوتر گذاشتیم.
همه ما امروز وظائف سنگینی را بر دوش داریم. ممکن است به ظاهر روابط اقتصادی دو ملت از دید یک دولت به عنوان پیشرفت اقتصادی تلقی شود؛ اما از دید مذهبی روابط اقتصادی می‌تواند عبادت باشد. اگر در روابط اقتصادی، ایران بتواند به مردم آذربایجان کمک کند و مردم آذربایجان بتوانند به مردم ایران کمک کنند، این تعاونوا علی البرّ و التقوی است. یک کارخانة دارویی که بتواند یک بیمار را از رنج و درد برهاند، از دید مذهبی عبادت خداوند است؛ این کمک به انسان‌هاست؛ این کمک به آن فردی است که دارای رنج و درد است.
اگر ما دو ملت با هم روابط مستحکم داشته باشیم، ظاهرش ممکن است این باشد که یک کار سیاسی انجام می‌دهیم، اما واقعیت این است که دو ملت مسلمان وقتی به هم نزدیک‌تر می‌شوند می‌توانند در برابر آنهایی که دشمن منطقه و دشمن ملت‌های اسلام هستند، قوی‌تر شوند، پشت به پشت هم بدهند، دست به دست هم بدهند؛ این یک عبادت تلقی می‌شود؛ عبادت تنها خواندن نماز نیست، تنها گرفتن روزه نیست؛ تنها خواندن قرآن نیست؛ کمک به دیگران مخصوصاً کمک به برادران هم عبادت است؛ انما المؤمنون اخوه فأصلحوا بین اخویکم؛ انسان‌های با ایمان و مؤمن؛ ما عضو یک خانواده هستیم. ما برادر هستیم؛ شیعه، سنی، هر مذهبی
می‌خواهیم داشته باشیم؛ هرکس که گویندة لا اله الا الله و محمد رسول الله باشد، برادر ماست و عضو یک خانواده هستیم؛ پس تلاش کشورها و ملت‌های اسلامی، تجار، علما، دانشمندان، همة آنها اگر به قصد خیر و به نیت پاک باشد، عبادت است. اگر دانشگاه‌های دو کشور از لحاظ علم و دانش به هم کمک کردند ظاهرش پیشرفت علمی است؛ اما در باطن، آن هم عبادت خداوند است. چون ما به علم و دانش کمک کرده‌ایم. زکات العلم تعلیمه من لا یعلمه، زکات علم و دانش این است که آن دانش را نشر بدهیم و منتشر کنیم و دیگران را از آن آگاه کنیم.
بنابراین ما دو دولت و دو ملت با وحدت و اتحاد خودمان و با
کمک‌کردن به یکدیگر در واقع عبادت خدا و وظیفه دینی و اسلامی خودمان را انجام می‌دهیم.
ما بحمدالله در شرایطی هستیم که می‌توانیم روز به روز روابط دو ملت را بهتر کنیم، به همدیگر یاری برسانیم و با کمک یکدیگر ان شاء الله دنیای اسلام را دنیای برادری، صفا و صمیمیت و منطقه خودمان را، منطقه ثبات و امنیت قرار بدهیم؛ البته همیشه مشکلاتی در زندگی مردم و منطقه به وجود می‌آید. ما باید همدیگر را یاری و کمک کنیم. ما باید منطقه را به صلح و ثبات برگردانیم. در دوران جنگ قره باغ همه تلاش ایران این بود که بتواند جنگ را متوقف کند و آسیب را بر مردم مسلمان آذربایجان کاهش بدهد. من به آن روزها و آن تاریخ بر نمی‌گردم. آنهایی که یادشان هست می‌دانند تلاش ایران چگونه بود؟
امروز هم همة تلاش ما بر این است که منطقه را به صلح و ثبات کامل برسانیم. من امروز در مصاحبة مطبوعاتی اعلام کردم و گفتم یکی از برنامه‌های سیاست خارجی ایران این است که تمامیت ارضی همة کشورها محترم بماند. یکی از سیاست‌های ما این است که مرزهای جغرافیایی تغییر نکند؛ به دلیل اینکه این مسئله باعث بی ثباتی و ناامنی در منطقه و کشتار می‌شود. کشتن یک مسلمان که جای خود دارد، ما اصلاً نمی‌خواهیم در روی زمین هیچ انسان مظلومی کشته شود. ما دلمان می‌خواهد در سراسر زمین صلح و صفا و برادری و امنیت باشد.
اما متأسفانه در دنیای امروز، جهان اسلام را با مشکلات جدیدی مواجه کرده‌اند. ریشه این مشکلات از جانب دشمنان اسلام است. دشمنان اسلام باعث شدند عده‌ای را تحریک کنند تا به نام دین و جهاد در میان مسلمانان اختلاف درست کنند، تا برادرکشی به راه بیندازند، تا مظلوم‌کشی به راه بیندازند و افراد را به گونه‌ای نابود کنند که موجب بدنامی اسلام در سراسر جهان شود. آنهایی که می‌خواستند در دنیا اسلام هراسی به راه بیندازند، به دنیا بگویند که اسلام یک خطر است. اسلام رحمت نیست؛ و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین واقعیت نیست؛ بلکه اسلام موجب ناامنی در جهان می‌شود. عده‌ای را تحریک کردند، عده‌ای را منحرف کردند، عده‌ای را تسلیح کرده و سلاح به آنها دادند و شما امروز می‌بینید که در بسیاری از کشورهای اسلامی متأسفانه مسلمانان رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و عده‌ای آدم کش و تروریست به نام مسلمان و اسلام، هم شمشیر به رخ اسلام کشیده‌اند و هم شمشیر به رخ مسلمانان کشیده‌اند و چه شرایطی را در این منطقه به وجود آورده‌اند.
امروز علما، دانشمندان، اندیشمندان، حوزه‌های علمیه، اساتید دانشگاه، نویسندگان، وظائف سخت و سنگین‌تری دارند. برای اینکه نسل جوان را بیدار کنیم، نسل جوان را آگاه کنیم. به آنها بگوییم اسلام واقعی آن نیست که آنان می‌گویند، اسلام دین برادری است، دین رحمت است، دین اخوت است. همان‌طور که در مدینة پیغمبر اسلام مسلمان و غیر مسلمان در کنار همدیگر زندگی می‌کردند. در مدینه مسیحیان هم در امنیت بودند، یهودیها هم در امنیت بودند، مسلمان‌ها هم با افکار متفاوت، همه در امنیت بودند. اسلام دین امنیت و برادری است؛ اما در عین حال شما می-بینید امروز چگونه این رسالت سنگین بر دوش ماست تا جامعه را از این انحراف فکری نسبت به اسلام نجات بدهیم و اسلام واقعی را به آنها معرفی کنیم و از آن طرف به مظلومان جهان و مسلمان رنج دیده در برابر تروریست‌ها کمک کنیم.
جمهوری اسلامی ایران در اعتقاد و ندای خود، اسلام رحمت و اسلام اعتدالی را توضیح داده، تشریح کرده و تبلیغ کرده است. اسلامی که دین وسط است، اسلامی که دین اعتدال است. دین عدالت است، دین
میانه‌روی است. همچنین اسلامی که دین رحمت است و از طرف دیگر به کمک مسلمانان مظلوم شتافته است.
آن روز که ما در عراق دیدیم تروریست‌ها می‌خواهند شهرهای عراق را در تصرف خودشان در بیاورند و بغداد را در معرض خطر قرار دهند، جمهوری اسلامی ایران به کمک آنها شتافت و نگذاشت بغداد سقوط کند. نگذاشت اربیل سقوط کند. و در هر جایی که مسلمان‌ها گرفتار تروریست‌ها شدند و از ما کمک خواستند، ما به کمک آنها شتافتیم و امروز هم این را وظیفة خودمان می‌دانیم تا دنیای اسلام را از این معضلی که با آن مواجه شده، نجات بدهیم. نگذاریم در شرایطی که دیگران در حال پیشرفت و رفاه هستند، در دنیای اسلام مسلمان‌ها رو در روی هم قرار بگیرند، به کشتار هم بپردازند، اختلاف در میان مسلمان‌ها بیشتر بشود و عده‌ای از جوان‌ها را از مسیر حق منحرف کنند.
امروز در واقع خداوند از ما می‌خواهد که به یاری دین خدا و راه حق به پا خیزیم. یا ایها الذین آمنوا کونوا انصار الله، ما همه باید دین خدا را امروز یاری کنیم؛ واقعیت دین را به جهانیان معرفی نماییم، وحدت را در میان مسلمان‌ها بیشتر بکنیم. ثبات را به جهان اسلام برگردانیم. من امیدوارم روز به روز وحدت و اتحاد در میان مسلمان‌ها و برادری و محبت و نزدیکی بین مردم مسلمان آذربایجان و ایران بیشتر بشود.
از شیخ الاسلام پاشازاده و از جانب آقای اجاق نژاد که نمایندة مقام معظم رهبری در این منطقه هستند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم به خاطر بیاناتشان و ان شاء الله امیدوارم روز به روز نزدیکی و قرابت دو ملت بیشتر بشود و ما شاهد توسعه روابط بین دو ملت برادر و مسلمان باشیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92510
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.