سخنرانی در همایش پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز

نوام بودن نفت با سیاست خارجی واحیانا داخلی/ اهمیت گاز هم از دیدگاه انرژی پاک و هم از حیق ارتباطات و روابط کشورهای همسایه/ خودکفایی و خوداتکایی در بخش انرژی، جزی از قدرت هر کشور/ پیوند و پیوستگی انرژی نفت و گاز با قدرت، توسعه و سیاست/ ماجرای هسته‌ای و تحدید صادرات نفت ایران/ اهمیت خود اتکایی در زمینه نفت و گاز/ تغییر رفتار یکی از همسایگان هنگام زمستان و سرما و تحویل گاز به ایران/ معنا و مفهوم انقلاب/ آزادی نقد و مشاهده زیبایی اانقلاب در فضای مجازی/ اصرار دولت یازدهم بر باز بودن شبکه‌های اجتماعی، یکی از اقدامات بسیار مهم/ انرژی و به ویژه نفت و گاز یکی از مباحق مهم برای انقلابی ماندن، مستقل و خود اتکا بودن/ رفاه و آرامش مردم گرما و سرما در سایه انرژی و بار سنگینی انرژی بر دوش وزارت/ مقایسه تولید گاز و جمعیت زیر پوشش آن در سال‌های 57و96/ حرکت صنعت گاز برای رفاه، آسایش و آرامش مردم/ اطمینان و آرامش مردم از قطع نشدن گاز در فصل زمستان/ گاز سوز کردن نیروگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، یکی از راه‌های نجات از آلودگی هوا/ بخشی از آرامش و امنیت شهروندان در سایه انرژی پاک/ نگرانی از تغییر رفتار برخی از کشور‌ها در بحث واردات و صادرات گاز/ عزت، نخستین دستاورد برجام/ مفهوم برجام/ تحدید تولید، فروش و درآمد نفت در زمان تحریم/ ممانعت یک کشور از فروش روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت، منافی عزت ملت ایران/ تناقض عزت و شعار دهی صرف/ روزهای سخت و دشوار صنعت نفت در دوران دفاع مقدس/ پیشرفت‌ها و توانمندی‌های داخلی کشور در عرصه نفت و گاز/ توانایی مهندسان وصنعتگران ایرانی در جذب فناوری برای بازیافت منابع/ اهمیت و اولویت منابع مشترک با کشورای همسایه/ ضرورت استفاده درست از منابع/ بی رحمی منابع (بازیافت)/ ضرورت اجتناب از سردادن شعارهای توخالی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
پنجاهمین سال تأسیس شرکت ملی گاز ایران را تبریک عرض می‌کنم، نفت و گاز همواره برای مردم ما در طول بیش از یک قرن گذشته جایگاه ویژه‌ای داشته است؛ نفت و گاز یک مسئلة صرفاً اقتصادی نبوده و الان هم نیست. از این بگذریم که سرآغاز تولید نفت در ایران کمی بعد از پیروزی ملت ایران در انقلاب مشروطه بود و همواره نفت با سیاست توأم بوده است، حالا عمدتاً با سیاست خارجی و گاهی هم با سیاست داخلی و اگر یادتان باشد در پیروزی انقلاب اسلامی هم گام‌هایی که صنعت نفت در اعتصاب برداشت گام‌های بسیار تأثیرگذاری برای پیروزی انقلاب اسلامی بود.
نفت همواره در چارچوب اوپک و فعالیت‌های اوپک، در صادرات و واردات و در سیاست خارجی تأثیرگذار است. در مرحله بعد هم گاز هم وارد عمل شد و تأثیرات گاز امروز از یک دیدگاه حائز اهمیت بیشتری است و آن از دیدگاه انرژی پاک است. و باز گاز عاملی برای ارتباطات و روابط ما با کشورهای مختلف به ویژه همسایگان است؛ اینکه امروز وزیر نفت اعلام کردند که برنامه دولت بر این است که روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز به صادرات اختصاص یابد، برای کشورهایی که عمدتاً همسایه ما هستند یا از طریق LNG که شعاع وسیع‌تری خواهد داشت. کشوری که در برنامه‌ریزی این چنین است و رابطه خود را با کشورهای همسایه و دیگر کشورها هم در زمینه گاز و هم در زمینه نفت می‌بیند، اساساً در دنیای امروز هم مسئله توسعه به انرژی اتصال دارد و در بخش انرژی نفت و گاز نقش اساسی را بازی می‌کند و هم در زمینه قدرت، بخشی از قدرت هر کشور وابسته به خود اتکایی و خودکفایی در زمینه مسئله انرژی است و مخصوصاً اینکه کشوری بتواند یک صادر کننده بزرگ نفت و گاز باشد.
همواره چنین بوده که موضوع انرژی و نفت و گاز هم با قدرت، هم با توسعه و هم با سیاست سر و کار نزدیک داشته است. در ماجرای هسته-ای هم شما دیدید که وقتی تحریم‌ها می‌خواست شروع بشود و از دید آنها برای اینکه تحریم‌ها تحریم‌هایی تأثیرگذار باشد به حوزة نفت پا گذاشتند و محدودکردن صادرات نفت را شروع کردند. این بدان معناست که صادرات نفت در قدرت و اقتصاد کشور و در زندگی مردم تأثیر گذار است و این قسمت آخر برای آنها مهم بود که تحریم‌هایی را دنبال
می‌کردند که در زندگی و رفاه مردم به شدت تأثیر گذار باشد. و از طرف دیگر جلوی واردات بنزین را گرفتند.
شما ببینید خودکفایی کشور در زمینه نفت و فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل و خوداتکایی و خودکفایی کشور در زمینه گاز تا چه حد مهم است. شما به چند سال قبل برگردید. نیاز نیست به گذشته دور برگردیم، چند سال قبل که ما در زمستان نیازمند می‌شدیم که گاز واردکنیم، شما ببینید با یک کشور دوست و همسایه برای اینکه مقدار گازی که نیازمند بودیم را وارد کنیم چه وضعی داشتیم. از همان یک ماه قبل که اولین وزش باد زمستانی شروع می‌شد، رفتارهای خاص برای قیمت، برای تحویل و برای زمان شروع می‌شد. پس می‌بینید که موضوع استقلال یک کشور در ابعاد مختلف و خودکفایی و خوداتکایی کشور در زمینه نیازمندی‌های اساسی مردم به ویژه در نفت و گاز تا چه حد اهمیت دارد.
اگر ما می‌گوییم انقلاب اسلامی و اگر می‌گوییم باید انقلابی باشیم در رأس انقلاب استقلال و آزادی است؛ انقلاب یعنی همین؛ انقلاب یعنی مستقل بودن؛ انقلاب یعنی دست نیاز ما به سوی کسی دراز نبودن. انقلاب یعنی با ارادة خود تصمیم گرفتن، به رأی مردم خود متکی بودن، فقط در برابر مردم خود سر فرود آوردن. معنی انقلابی بودن این است؛ انقلابی بودن یعنی ملت آزاد؛ یعنی آزادی اندیشه؛ یعنی آزادی بیان؛ یعنی آزادی نقد؛ یعنی آزادی انتقاد. اینکه امروز شما می‌بینید مردم در فضای مجازی سلیقه، اراده، نظر، نقد و انتقاد خود را نسبت به دولت و حاکمیت، نسبت به برنامه‌ها و تصمیمات ابراز می‌کنند و نقد و انتقاد می-کنند، زیبایی انقلاب و آزادی را نه تنها در فضای حقیقی که در فضای مجازی هم به خوبی مشاهده می‌کنیم.
به همین دلیل بود که این دولت اصرار داشت شبکه‌های اجتماعی باز بماند، بسته نماند و فشارهای زیادی را تحمل کرد تا شبکه‌هایی با پهنای باند مناسب در اختیار ملت ایران باشد. این یکی از اقدامات بسیار مهم دولت یازدهم بود تا مردم بتوانند مطلع باشند، تا مردم بتوانند نظاره‌گر باشند، تا مردم بتوانند نظر بدهند، تا مردم بتوانند نقد کنند و نظراتشان را در کشور حاکم کنند.
برای انقلابی ماندن، برای مستقل ماندن و برای خوداتکا بودن یکی از مباحث قابل ملاحظه انرژی و نفت و گاز است. من امروز خدمت شما رسیدم تا از همه دست اندرکاران نفت و گاز و انرژی در کشور، از وزیر محترم، از مدیران شایسته، از مهندسین والا مقام، از پژوهشگران، از محققین، از کارکنان، از کارگران، آنهایی که روی سکوها در هوای گرم شبانه روز مشغول تلاش بودند تا مردم در رفاه باشند و در سختی نباشند، تشکر کنم. اگر در تابستان گرم مردم در سایه خنک کننده‌ها می‌توانند زندگی راحت‌تری داشته باشند در سایه انرژی است. اگر مردم در زمستان
می‌توانند در فضای مناسبی زندگی خود را بگذرانند و نه تنها فضا که زندگی خانوداگی‌شان هم گرم شود در سایه انرژی است. و بار بزرگ این انرژی بر دوش نفت و گاز و این وزارتخانه است که همه بخش‌ها بار سنگینی را بر دوش دارند. آمار و ارقامی که همین جا و الان اعلام شد نشان می‌داد که مسیر تحول چگونه بوده است.
اعلام شد که سال پیروزی انقلاب یعنی سال 57 تولید گاز سالانه 5/ 2 میلیارد متر مکعب بوده است و برای سال 96 یعنی سال آینده برآورد 284 میلیارد متر مکعب خواهد بود. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد که مسیر تحول در طول این سی و هفت هشت سال چگونه بوده است. اینکه نشان داده شد جمعیت زیر پوشش گاز در سال 57 کمتر از یک درصد بوده‌است و امروز جمعیت زیر پوشش گاز بالای 90 درصد است و هدف‌گذاری این است که در سال 96 به 95 درصد برسیم، یعنی اینکه تقریباً همه جمعیت کشور را زیر پوشش قرار بدهیم، این کار کار بسیار بزرگی است.
در روستاهای سرد در فصل زمستان قبلاً با سختی‌های فراوان برای تهیه سوخت چوب یا ذغال آن همه زحمت می‌کشیدند و باز هم شب-هایی در سرما به سر می‌بردند. اینکه گاز به روستاها و شهرهای ما برسد، اینکه در یک سال 2800 روستا زیر پوشش گاز قرار بگیرند و در سال جاری هم یک چنین رقمی از روستاها و برخی شهرها تحت پوشش قرار بگیرند، استان مرزی شرقی ما، سیستان و بلوچستان، زاهدان و شهرهای اطراف زیر پوشش گاز قرار بگیرد، این بدان معناست که صنعت گاز و این شرکت در کل حرکت بزرگی برای رفاه، زندگی، آسایش و آرامش خاطر مردم برداشته است.
وقتی شرکت گاز از اوایل زمستان اعلام می‌کرد که مصرف گاز را کم کنید، مصرف کم بشود وگرنه گاز قطع می‌شود و بعد هم اعلام می‌کرد که فلان منطقه قطع شد، آرامش را در فصل زمستان سرد از بخشی از مردم کشور ما می‌گرفت و اینکه در زمستان سال گذشته مرتباً مسئولین گاز به مردم گفتند برای مصرف گاز نگرانی وجود ندارد، برای اولین بار در طول سال‌های گذشته چنین اتفاقی افتاد؛ من هرچه که به یاد دارم در فصل زمستان شرکت گاز می‌گفت باید مصرف را کاهش بدهیم و گرنه گاز قطع می‌شود و قطع هم می‌شد و فلان منطقه قطع شده است؛ اینکه پارسال برای اولین بار به مردم گفته شد نگران قطعی گاز نباشند، امنیت که
می‌گوییم به مفهوم تیر و تفنگ نیست، امنیت همین است؛ یعنی مردم در آرامش و آسایش باشند.
وقتی ما می‌گوییم در مصرف گاز دست ما باز است و وضع تولید ما خوب است و نیروگاه‌های ما می‌توانند به جای استفاده از سوخت مایع از گاز استفاده کنند، یک آرامش دوم ایجاد می‌شود و آن هوای آلوده است، یکی از نگرانی‌های ما هوای آلوده است. برای اینکه از هوای آلوده نجات پیدا کنیم یکی از راه‌هایش- که البته خیلی کارها باید بشود- این است که سوخت بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ما و از جمله نیروگاه‌های ما از مازوت و نفت گاز به گاز تبدیل بشود و این یعنی آرامش و امنیت. مردم احساس امنیت می‌کنند از اینکه مصرف سوخت مایع در سال 92 در نیروگاه‌های ما 43 درصد بوده است و در سال گذشته 18 درصد شده است و امسال به 9 درصد می‌رسد؛ این یعنی آرامش؛ این یعنی امنیت؛ یعنی مردم احساس می‌کنند نیروگاهی که نزدیک به خانه، محله و شهر آنهاست دیگر در تأسی از دود و آلودگی هوا قرار نمی‌گیرد؛ پس انرژی پاک برای ما سلامت می‌آورد. انرژی پاک برای ما امنیت و آرامش می-آورد.
و این تشکر در یک بخش از آنهایی است که توزیع این گاز را بر عهده دارند و این گاز را از منابع اصلی به محل مصرف می‌رسانند. حالا صنعتی یا تجاری یا خانگی یا هر جا که هست و بخش دیگر آنهایی است که در تولید تلاش می‌کنند برای اینکه دست ما را باز بگذارند و قلب ما را مطمئن بکنند. البته اشکالی ندارد اگر ما از کشور دیگری گاز بخریم و به کشور دیگر صادر کنیم، اما نگرانی آنجاست که وقتی طرف احساس کند شما نیازمند هستید و در فشار هستید یک نوع رفتار با شما می‌کند و وقتی ببیند شما نیازی ندارید، در فشار نیستید و در شرایط عادی به سرمی‌برید به گونه‌ای دیگر با شما صحبت می‌کنند و این همان چیزی است که ما می‌گوییم برجام ایجاد کرده است.
در فضای تحریم شما فقط باید دستتان به سوی دیگران دراز باشد. وقتی تحریم بود عزت نبود؛ برجام برای ما چه آورده است؟ اول عزت. در فضای تحریم اگر می‌خواستیم چیزی را بخریم ناچار بودیم از یک یا دو کشور بخریم؛ به هر قیمتی که گفتند؛ با هر شرایطی که گفتند؛ با هر کیفیتی که می‌گفتند. برجام یعنی شما آزاد هستید که به جای دو کشور در برابر ده‌ها کشور حق انتخاب داشته باشید، بهترین و ارزان‌ترین و ساده-ترین شرایط را برگزینید. این معنی برجام است. حالا بعضی‌ها می‌گویند فرقی نمی‌کند عزت باشد یا نباشد! ملت ما از روز اول انقلاب تا به حالا دنبال عزت و سربلندی بوده است. وقتی انسان سر خودش را در برابر دیگری یا یک خارجی پایین می‌آورد برای اینکه یک پمپ دریافت کند، ناز این یا آن را بکشد، آخر هم یک پمپ با کیفیت پایین و قیمت بالا و با فاصله زمانی چند ماه به انبارش برسد تا اینکه وقتی می‌خواهد پمپ بخرد و ارزان‌تر بخرد در میان ده‌ها کشور بهترین را انتخاب کند، ما به این آثار برجام می‌گوییم. البته نمی‌دانم افراد دیگر به این چه می‌گویند؟ چطور
می‌فهمند؟ همچنین فضایی که برای مردم برای انتخاب باز شد.
ما می‌گوییم در فضای گذشته نه اینکه نفت را کمتر یا بیشتر
می‌فروختیم این بحث دوم است. اینکه نمی‌گذاشتند ما بیشتر از یک میلیون بشکه نفت بفروشیم و از لحاظ درآمد، درآمد ما محدود می‌شد و از لحاظ تولید، تولید ما محدود می‌شد و از لحاظ نقش ما در بازار صادرات نقش ما محدود می‌شد؛ اینها یک مقوله است. مقوله دوم اینکه قدرتی بایستد و بگوید من نمی‌گذارم شما یک میلیون و ده بشکه بفروشید. باید یک میلیون بشکه بفروشید. ما این را بر خلاف عزت می-دانیم. ما این را زورگویی به مردم می‌گوییم. می‌گویند زورگویی نبود؛ پس چرا
نمی‌فروختید؟ به جای یک میلیون چرا دو میلیون نمی‌فروختید؟
نمی‌گذاشتند؛ این یعنی زور و تحمیل. برجام یعنی برداشتن زور و تحمیل. برجام یعنی آزاد کردن اراده یک ملت. حالا وزارت نفت، دولت، ملت
می‌خواهد یک میلیون بشکه بفروشد، یک و نیم یا دو میلیون بشکه بفروشد، آن چیزی که مصلحت است را انجام می‌دهد. امروز نفت خام و میعانات را حدود 5/ 2 میلیون بشکه صادر می‌کند. فردا اگر خواست بیشتر صادر می‌کند. بیشتر تولید می‌کند. عزت ما در سایه اراده ماست و ارادة ما در سایه سیاست درست است و سیاست درست در سایه خردورزی است و نه شعار دهی. اگر ملتی به شعار دهی افتاد نمی‌تواند عزت داشته باشد. اگر ملتی در مسیر خردورزی افتاد و به اراده و تصمیم و خواست مردم عمل کرد، آن خردورزی می‌تواند ما را در مسیر استقلال و عزت و سربلندی قرار بدهد.
تشکر ما از دست اندرکاران صنعت نفت و گاز همان طور که اشاره کردم مربوط به امروز نیست، از آغاز امر، از دوران انقلاب اسلامی و نقش آنها در دوران جنگ تحمیلی و پا به کار بودن آنها. من در زمان جنگ به خاطر مسئولیتی که در سال‌های آخر داشتم، مسئولیت پدافند هوایی از سال 64 تا پایان جنگ و البته بعد از جنگ تا سال 70، هر کجا که بمباران می‌شد بلافاصله ناچار بودم که بروم و سر بزنم و ببینم که چه وضعی پیدا شده است، چرا بمباران شده‌است، پدافند ما چه کار کرده است، چه اشکالاتی داشته است. من شاهد بودم که بخش نفت و گاز ما هر کجا که بمباران می‌شد بلافاصله برای مهار آتش، خاموش کردن و بلافاصله از یک ساعت بعد برای تعمیرات و راه اندازی مجدد اقدام می‌کردند. کار بسیار بزرگی بر دوش صنعت نفت ما بود. حالا باید کشتی‌های نفت‌کش را ردیف می‌کردیم، چگونه از خلیج فارس عبور می‌دادیم، ناوچه‌های ما چه کار می‌کردند، اف 14‌های ما در هوا چه می‌کردند، آنها مقولات دیگری است که ما چگونه نفت را صادر می‌کردیم و کاروان نفتی ما چگونه و به چه نحوی از خارک می‌رفت تا از تنگه هرمز عبور کند. در همه اوقات این صنعت‌گران با ایمان و انقلابی بودن و مهارتشان کار و تلاش کردند.
البته امروز روزی است که در پسا برجام باید از فناوری‌های جدید و نو دنیا بهتر از گذشته استفاده کنیم و خوشبختانه در بخش نفت و گاز پیشرفت‌ها و توانمندی‌های بسیار خوبی در داخل داریم. به همین دلیل هم جذب فناوری نو برای محققین، مهندسین، توانمندان و افراد با تجربه ما بسیار آسان است. مخصوصاً برای بازیافت منابع ما؛ قسمت‌هایی است که اگر امروز دنبال بازیافت نباشیم فردا دیر می‌شود. در دو نقطه منبع به ما رحم نمی‌کند. یک مورد آنجا که منبع مشترک است. چون دیگری هم از منبع بهره برداری می‌کند، منبع که نمی‌تواند به خاطر ما صبر کند و همسایه از این منبع مشترک می‌برد، به همین دلیل منابع مشترک نفت و گاز ما بسیار اهمیت دارد که بتوانیم از حق خودمان بهره‌برداری و استفاده کنیم. این حق ملت ایران است، این خواست ملت ایران است؛ یعنی همان کاری که در پارس جنوبی در طول سه سال گذشتة دولت یازدهم انجام شد و ان‌شاءالله در سال جاری و سال آینده هم انجام می‌شود که امیدواریم همه فازها به تدریج تکمیل بشود.
در سال گذشته فازهای 12-15-16-17 به مدار آمد و روزانه رقمی حدود 140 میلیون متر مکعب گاز اضافه شد. امسال هم ان شاء الله فازهای 18-19-20-21 به مدار خواهد آمد و امیدواریم تا پایان سال باز هم حدود 140 میلیون متر مکعب گاز در روز اضافه بشود و ان شاء الله بتوانیم همه فازها را ظرف سال‌های 95 و 96 به اتمام برسانیم. همان‌طوری که گفته شد امروز 50 درصد گاز کشور ما از پارس جنوبی است؛ در حالی که در سال 92، 7/ 38 درصد از پارس جنوبی بوده است. ما در این مدت پیشرفت بسیار خوبی داشته‌ایم و باید ادامه بدهیم چون منبع مشترک است. در نفت هم همین‌طور است. این یک نقطه است که منبع به ما رحم
نمی‌کند و آن جایی است که منبع مشترک است.
نقطه دوم هم در بازیافت است. اگر درست استفاده نکنیم، این منبع از بین می‌رود و بعد دیگر نمی‌شود استفاده کرد، به نقطه‌ای می‌رسد که هزینه‌ها بسیار بالا می‌رود و صرف نمی‌کند. مسئله بازیافت را در نفت داریم، کم کم در پارس جنوبی هم داریم. بنابراین این هم مسئله دوم است که اگر دست به کار نشویم و از فناوری‌های نو استفاده نکنیم و تلاش نکنیم، دو مرتبه منبع بی-رحم خواهد شد؛ این منبع هم مانند طبیعت است و طبیعت بی-رحم است، اگر با طبیعت درست نسازیم قانون طبیعت همان قانون خداوند است، چیز دیگری که نیست؛ ولن تجد لسنة الله تبدیلا ، اینها سنت‌های خداوند است. قوانین طبیعت سنت‌های خداوند است و نمی‌شود با آنها جنگید. باید با آنها همراه شد. در منبع هم این‌چنین است. در محیط زیست هم این‌چنین است. در تحولات اجتماعی هم این‌چنین است. در تحولات سیاسی هم این‌چنین است. در سرمایه اجتماعی هم این‌چنین است. ما باید همراه بشویم، نمی‌توانیم در برابر قدرت‌های بزرگ بایستیم با شعارهایی که گاهی هم توخالی است.
من باز هم از همه عزیزانی که در طول این پنجاه سال گذشته در زمینه انتقال و توزیع گاز تلاش کردند تشکر می‌کنم یا از آنهایی که در طول مدت‌های مدید در تولید گاز و نفت تلاش کردند و خدماتی که به مردم ارائه دادند. مردم ما هم قدردان تلاش‌های شما هستند. امیدواریم روزبه‌روز بتوانیم برای توسعه کشور و رفاه ملت‌مان قدم‌های بیشتری برداریم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92498
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.