مراسم امضای اسناد و مصاحبه مشترک مطبوعاتی رئیس‌جمهور افغانستان و نخست‌وزیر هند

راه پیشرفت کشورهای منطقه در سایه همکاری مشترک و استفاده از فرصت‌‌ها/ چابهار نماد همکاری/ ضرورت استفاده کشورهای منطقه از فرصت‌‌ها/

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض خیرمقدم و خوشامد به نخست‌وزیر محترم کشور هندوستان جناب آقای مودی و همچنین به رئیس‌جمهور محترم کشور افغانستان جناب آقای اشرف غنی، امروز به عنوان یک روز مهم و تاریخی در توسعه روابط سه کشور برای ما حائز اهمیت است.
امروز از طرف تهران، دهلی و کابل این پیام برای منطقه و جهان اعلام می‌شود که راه پیشرفت کشورهای منطقه در سایه همکاری مشترک و استفاده از فرصت‌های منطقه‌ای است.
نماد این همکاری سه جانبه کلمه چابهار است که بهاری برای هر سه کشور است و ما در سایه سرمایه‌گذاری و فعالیت مشترک در چابهار می‌توانیم هندوستان را در مسیری مطمئن به افغانستان، آسیای میانه و قفقاز متصل کنیم.
بنابراین از طریق موافقت نامه و سندی که امروز به امضا رسید پیامی برای همه کارآفرینان سه کشور و کشورهای منطقه منتقل می‌شود که می‌توانند بر مبنای این دالان جدید بین‌المللی برنامه‌های خود را تنظیم کنند. سند امروز تنها یک سند اقتصادی نیست بلکه سندی سیاسی و منطقه‌ای است و پیام آن این است که کشورهای منطقه باید از فرصت‌های منطقه‌ای برای توسعه و تقویت کل منطقه استفاده کنند.
در این توافق نامه سه جانبه فضا برای حضور و فعالیت کشورهای دیگر باز است و کشورهای دیگر هم می‌توانند در آینده به این سند همکاری ملحق شوند.
تصمیم و توافق امروز علیه هیچ کشوری نخواهد بود، بلکه به نفع کل منطقه به ویژه به نفع صلح و ثبات منطقه خواهد بود.
در جلسه‌ای که پیش از امضای این سند بین رهبران سه کشور برگزار شد تصمیم گرفتیم که هر کشوری وزیری را مسئول پیگیری این کار قرار بدهد. از طرف ایران وزیر راه و شهرسازی و از طرف هند وزیر راه و حمل و نقل به عنوان مسئول این کار انتخاب شدند و بنا شد جناب آقای اشرف غنی هم به زودی وزیر مربوطه را اعلام کنند که این سه وزیر به طور منظم با هم جلسات مشترکی داشته باشند و پیشرفت کار را بررسی کنند و گزارشات لازم را به سران سه کشور اعلام کنند.
امروز روز سوم خرداد برای مردم ایران روز تاریخی و مبارکی است و همچنین می‌تواند روز همکاری سه کشور و روز چابهار نیز اعلام شود.
من یک بار دیگر از نخست‌وزیر محترم هندوستان جناب آقای مودی و رئیس‌جمهور محترم افغانستان جناب آقای اشرف‌غنی تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

92485
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.