سخنرانی در ضیافت افطار با ورزشکاران

تدبیر به معنای پرهیز از تصمیمات خلق‌‌الساعه و یک شبه/ افتخارات ملی مایه امید و نشاط جامعه/ بازی ایران و استرالیا و گل پیروزی ایران و قیام برای غرور و امید و افتخار/ سلامت جامعه اساس ورزش/ تأکید بر آموزش و پرورش و ورزش به عنوان نجات‌دهندگان جامعه از آسیب‌‌ها/ خلق قهرمانان تخلی و اسطوره‌‌ای در جوامع فاقد افتخار تاریخی/ تاریخ ایران سرشار از غرور و افتخار/ افتخارات دفاع مقدس/ نقش مؤثر ورزش در تبلیغ و معرفی چهره یک ملت/ محبوبیت برخی ملت‌‌ها از طریق ورزش/ پیروزی و قهرمانی بانوان قهرمان ما با الگوی اسلامی/ آموزه‌‌ها و ارمغان‌‌های ورزشی/ بهبود وضعیت ورزش همگانی/ ورزشی همگانی و قهرمانی/ ورزش توأم با اخلاق، بزرگ‌ترین تبلیغ برای یک ملت/ نقش ورزش‌‌های اخلاقی وخوب در از بین بردن ایران‌هراسی و معرفی چهره واقعی ایران/ چشم‌پوشی از قهرمانی به خاطر پهلوانی/ مذاکرات هسته‌‌ای/ تقدیر از قهرمانان عرصه دیپلماتیک تیم مذاکره‌کننده/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امشب میزبان قهرمانان و پهلوانان جامعه عزیز ورزشی کشور هستیم.
من از آغاز دولت بر این نکته تأکید داشتم که اگر می‌خواهیم به اهداف بلند ملی‌مان دست پیدا کنیم، اولاً باید برای هر هدفی برنامه‌ریزی و فکر کنیم و از صاحب نظران استفاده کنیم و به بیان دیگر دنبال تصمیمات خلق‌الساعه و یک شبه نباشیم که این تحت عنوان کلمه تدبیر نام‌گذاری شد. همه باید برای رسیدن به قله‌ها تدبیر، عاقبت‌اندیشی و برنامه‌‌ریزی کنیم و در کنار این تدبیر در زندگی‌مان، مخصوصاً در روزهای سخت، باید با امید حرکت کنیم. امید می‌تواند جامعه‌ای را به همه نقاط مطلوب و اهداف بلندش برساند.
چه کسانی برای یک ملت و یک جامعه امید و شادی را به ارمغان می‌‌آورند، لبخند را به جامعه هدیه می‌کنند؟ افتخارات ملی می‌تواند هم مایه امید یک ملت و هم مایه غرور یک ملت باشد. شما برگردید به سال 1377، که بعد از پیروزی انقلاب، برای اولین بار به جام جهانی راه یافتیم. بازی با استرالیا، آخرین دقایق، آخرین لحظات، آن گل با افتخاری که توانست همه را از روی صندلی‌ها بلند کند. چه کسی در خانه، در سالن ورزشی توانست نشسته باشد و بلند نشود؟ "قیام برای غرور، امید و افتخار".
درست است که اساس و هدف ورزش سلامت جامعه است؛ هم سلامت جسم مردم هم سلامت روح. مردم من در تمام جلساتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث مسائل اجتماعی، آسیب‌ها و معضلات اجتماعی مطرح می‌شود، همواره تکرار می‌کنم و می‌گویم به جای همه این راه‌حل‌هایی که شما می‌گویید و سرجایش همه می‌تواند درست باشد، به فکر آموزش و پرورش و ورزش باشیم. آموزش و پرورش و ورزش می‌تواند جامعه‌ای را آسیب‌ها و معضلات و افسردگی نجات دهد و به جامعه ما روحیه بدهد.
همواره در صحنه جهانی غرور ملی برای ما بسیار اهمیت دارد. سلامت جسم و جان از یک طرف، نشاط و غرور ملی از سوی دیگر. آماری که اینجا ذکر شد، بسیار خوشحال‌کننده بود؛ اینکه ما توانستیم در به دست آوردن سهمیه المپیک و هم سهمیه پاراالمپیک رکورد را بشکنیم؛ در المپیک از 60 و ان‌شاء‌الله بیش از 60 و آن طرف در پاراالمپیک 90 و بالای 90 و خودمان را آماده کنیم در فرصت پیش‌رو که فرصت کوتاه 45 روزه است.
این برای جامعه ما بسیار مهم است. آن کشورهایی که غرور و افتخار تاریخی ندارند، از طریق اسطوره‌ها و بسیاری از مسایلی که ممکن است با واقعیت هم منطبق نباشد، توانسته‌اند‌ قهرمانانی را ولو در تخیل خلق کنند. ما ملت بزرگی هستیم که سراسر تاریخ ما افتخار و غرور است. فلاسفه بزرگ ما، اندیشمندان بزرگ ما، حکمای ما، فقهای ما، مفسرین ما، عالمان بزرگ ما در شیمی، فیزیک، نجوم، ریاضیات و ...؛ سراسر تاریخ ما غرور و افتخار است.
ما در انقلاب افتخارهای بزرگ داشتیم. در دفاع مقدس چهره‌های بزرگی مثل عباس بابایی‌ها، منصور ستاری‌ها، همت‌ها، باکری‌ها، خرازی‌ها و باقری‌‌ها افتخارات بزرگ تاریخی ما بودند. ملت ما مغرور است در سایه قهرمانان بزرگ تاریخش؛ قهرمانانی که به ما روحیه می‌دهند، به ما امید می‌دهند و راه را برای ما باز می‌کنند‌.
گاهی ورزش تبلیغی از ملتی می‌کند که شما اگر هزارها ساعت تبلیغات مکتوب و تصویری از یک ملت انجام دهید نمی‌توانید آن مقدار چهره بزرگی از یک ملت را به رخ جهانیان بکشانید.
ورزش حتی برای یک ملت محبوبیت می‌آورد. پیروزی‌هایی که قهرمانان ما در میدان ورزش به آن دست پیدا می‌کنند تنها مردم ما را مغرور نمی‌کند و افتخار برایشان نمی‌آفریند، بلکه بسیاری از کشورهای دنیا هستند که گاهی به نام قهرمانان ورزشی در میان ملت‌های دیگر شناخته می‌شوند و در میان جوان‌های جامعه محبوبیت به دست می‌آورند.
حال ما یک ویژگی خاص داریم که شاید کمتر کشوری آن ویژگی را داشته باشد و آن بانوان، خانم‌ها و زنان قهرمان ما و افتخاراتی است که توسط بانوان ما در صحنه ورزشی با الگوی اسلامی آفریده می‌شود؛ و الا بانوان در صحنه ورزش حضور دارند. این الگوی اسلامی هم فخری است برای ما در دنیای اسلام و در میان 5/1 میلیارد جمعیت مسلمان دنیا و هم افتخاری است برای ایستادگی بر مبنای فرهنگ و هویت. ممکن است کسی خیلی معتقد به آن اعتقادات اسلامی نباشد و مسلمان هم نباشد، اما می‌گوید بانوان این ملت در این جامعه به هویت و فرهنگ‌شان هم مغرورند و هم برای آن ایستادگی می‌کنند.
ورزش علاوه بر مسئله سلامت و نشاط عمومی، در کنار خودش صبر و مقاومت و ایستادگی و کار جمعی را هم برای ما به ارمغان می‌آورد. ما در ورزش کار دسته جمعی یاد می‌گیریم، ما در ورزش همیت‌های گروهی را یاد می‌‌گیریم. در ورزش اگر روزی هم شکست خوردیم، شکست در ورزش نباید ما را مأیوس کند و اگر پیروز شدیم نباید باعث غرور ما در آن رشته ورزشی شود. هر پیروزی باید پله‌ای شود برای صعود بیشتر و برای حرکت بالاتر.
امروز الحمدالله جامعه ایرانی ما در مسیر تحرک سالم و بانشاط برای سلامت جسم و جان خود است. در ورزش همگانی از 10درصد به 21 درصد رسیده‌ایم که بسیار ارزشمند است که ما در عرض چند سال توانستیم این حرکت خوب را انجام دهیم.
درست است که اساس، ورزش همگانی است اما از یک طرف هم ورزش قهرمانی است که مشوق نسل جوان ما برای ورزش همگانی است. گاهی وقت‌ها یک بازی و مسابقه جهانی و یک افتخار بزرگ، باعث می‌شود هزاران نوجوان و جوان به ورزش تشویق شوند و این برای ما بسیار مهم است؛ ضمن اینکه بازی‌های حرفه‌ای و قهرمانی افتخارات ملی را برای ما می‌آفریند، تبلیغ کشورمان است، پرچم کشور ما را به اهتزاز در می‌آورد و هویت و فرهنگ ما را به دنیا معرفی می‌کند. مخصوصاً می‌‌خواهم تأکید ‌کنم آن ورزشی که با اخلاق توأم باشد، بزرگ‌ترین تبلیغ از یک ملت است؛ ورزش خوب، ورزش حرفه‌ای با تکنیک و تاکتیک قوی و در عین حال توأم با اخلاق انسانی و اسلامی.
گاهی وقت‌ها یک ورزش اخلاقی خوب، همه تبلیغات سوئی که علیه ایران و برای ایران‌هراسی در دنیا راه می‌اندازند را از بین می‌‌برد و چهره واقعی ایران و ایرانی را به جهانیان معرفی کند. ما هم به قهرمان و هم به پهلوان نیاز داریم.
گاهی فرد ممکن است که قهرمانی‌اش را به خاطر پهلوانی زیر پا بگذارد. چنین بزرگانی بودند در دنیای ورزش؛ هر چند ورزش‌‌های روز ما بیشتر فوتبال و والیبال و تکواندو و اینهایی است که شما می‌گویید. در سابق بیشتر ورزش‌های قهرمانی ما در کشتی بود و گاهی می‌‌شد یک نفر با اینکه می‌دانست که می‌‌تواند قهرمان بشود، به دلایلی قهرمان نمی‌‌شد تا اینکه پهلوان شود و پهلوان بماند. ما هم پهلوانی می‌خواهیم و هم افتخار می‌خواهیم.
خوشحالیم در کشوری زندگی می‌کنیم که امروز بحمدالله جوان‌های ما و دانشگاه‌‌ها و دانشجویان ما افتخارات فراوانی می‌آفرینند. در دنیای دیپلماسی، ملتی که دارای قدرت علمی، قدرت فنی و قدرت حقوقی است در یک معرکه بزرگ جهانی موفق و قهرمان می‌شود.
پارسال ماه رمضان این موقع‌ها، وقتی با شماها افطار داشتیم که احتمالاً به امضای توافق هسته‌ای رسیده بودیم. این ایام ماه رمضان، در این شب‌ها، مردم ما دعا می‌کردند برای اینکه ما در صحنه دیپلماسی بتوانیم در برابر آنها که می‌گفتند و می‌گویند جامعه جهانی در برابر ایران، و حداقل در برابر شش قدرت بزرگ، بتوانیم پیروز و موفق شویم و برای احقاق حقوق‌‌مان کاری کنیم که همان‌هایی که می‌گفتند ایران حق ندارد غنی‌سازی داشته باشد، امروز دارند با ما معامله می‌کنند و در زمینه هسته‌ای طرف معامله ما هستند. ما داریم کیک زرد را از آنها می‌خریم و مواد غنی‌سازی UF6را به آنها می‌فروشیم. همان‌ها که به ما می‌گفتند شما حق ندارید آب سنگین داشته باشید الان طرف معامله ما هستند که از ما آب سنگین بخرند و دارند می‌خرند و یک محموله را خریداری کرده‌اند‌.
قهرمانان ما زنجیرهای تحریم را پاره و راه را برای فعالیت جامعه باز کردند. این نشان می‌دهد هر کجا، در هر صحنه و رشته‌ای نمایندگان ملت ایران پیروز می‌شوند، به مفهوم پیروزی ملت ایران است.
در المپیک و پاراالمپیک ملت ما باز هم می‌خواهد آن قهرمانی و پیروزی را از ورزشکاران عزیزمان مشاهده کنند، همان‌طور که شما بارها و بارها در رشته‌های مختلف ملت ما را خوشحال کردید.
ان‌شاءالله در بازی‌های ریو، به حول و قوه الهی هم در المپیک و هم در پاراالمپیک، هم جوانان و هم بانوان عزیز ما باز هم برای ما غرور، افتخار و شادی خواهند آفرید.
من از همه مربیان، همه فدراسیون‌ها، از جامعه ورزشی، از وزارت ورزش و جوانان و از همه مسئولین تشکر و سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم باز هم مثل گذشته باعث غرور و افتخار برای ملت بزرگ ایرانمان باشید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92482
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.