سخنرانی در نشست دولتمردان دفاع مقدس

نقش مهم آیت الله هاشمی در دفاع مقدس/تأثیرگذاری جنگ‌ها در همه تاریخ‌ها/ریشه تروریسم امروز منطقه، تجاوز به افغانستان و عراق/تأثیرات مخرب جنگ‌ها/وقوع جنگ تحمیلی در شرایط آمادگی نیروهای مسلح/بی اطلاعی از انبارها و تجهیزات جنگی در آغاز جنگ/حضور همه نیروها در صحنه جنگ/کمبود تجهیزات و سلاح در آغاز جنگ/مردمی شدن جنگ/انگیزه‌های ملی و دینی در دفاع مقدس/حضور دولت وقت با همه توان در جنگ/کار سخت صدور نفت در زمان جنگ/بار سنگین اقتصادی جنگ/حضور صنعت کشور در صحنه جنگ/بسیج همه نهادها و امکانات در خدمت جنگ/شورای عالی پشتیبانی جنگ/ قطع صادرات نفت از خارک/ به عهده گرفتن مسئولیت پدافند هوایی/سرنگون کردن 73 فروند هواپیمای دشمن در عملیات فاو/ابتکارات مهندسی در زمان جنگ/ ساقط کردن هواپیمای حامل نمایندگان مجلس توسط عراق/پایان پیروزمندانه جنگ با فداکاری رزمندگان و تلاش دیپلمات‌ها/زحمات دیپلمات‌ها در قطعنامه 598/اقدامات برای افزایش توان موشکی کشور در زمان جنگ/ همکاری و همدلی، موجب پیروزی‌های بزرگ/تثبیت حق غنی‌سازی ایران و رفع تحریم‌ها در سایه وحدت.


بسم الله الرحمن الرحیمن
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر

بسیار خوشحالم از اینکه امروز در هفته دولت در محضر آن مسئولین عزیزی که در دوران دفاع مقدس بخشی از مسئولیت دفاع مقدس را بردوش داشته‌اند هستیم، همچنین خانواده معظم شهیدان دولت از شهید رجایی گرفته تا شهید باهنر و همچنین شهیدان کلانتری، فیاض بخش، نامجو، فکوری، عباسپور، قندی، تندگویان و مصطفی چمران (رض) که هر کدام در مقاطع مختلف مسئولیت های سنگینی را بر دوش داشتند، از جمله در دفاع مقدس.
خوشحالم که در خدمت آیت الله هاشمی رفسنجانی هستیم که در دوران دفاع مقدس از آغاز به عنوان نماینده حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع در کنار مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای بودند که ایشان هم به عنوان نماینده حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع بودند و سپس در دورانی تمشیت امور نیروهای مسلح به عهده مقام معظم رهبری بود و در مقطعی که از سال 1362 فرماندهی جنگ به عهده آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی گذاشته شد.
در همه تاریخ ها دفاع یا جنگ به عنوان نقطه بسیار تأثیرگذار در تاریخ آن کشور و حتی تاریخ جهان است؛ جنگ های جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام ، جنگ کره، همه این جنگ ها در مناطق مختلف یا در سطح جهان تاریخ ساز و تأثیرگذار در آینده جهان و آن کشورها بوده‌اند. برخی از تجاوزها را هم اگر نام جنگ بگذاریم، تأثیرگذار بود.
در شرایط وخیمی که امروز در دنیا شاهد آن هستیم، اگر بخواهیم ریشه تروریسم وسیعی که امروز منطقه ما را فرا گرفته و برخی کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داده مورد بررسی قرار دهیم، ریشه آنها به تجاوز در افغانستان و عراق برمی گردد. اگر القاعده ای به وجود آمد، در آغاز به خاطر تجاوز شوروی سابق به افغانستان و بعد هم ادامه تروریسم در منطقه به خاطر تجاوز امریکا به خاک افغانستان بود. اگر امروز تروریست‌هایی به نام داعش این همه جنایت و خونریزی در منطقه به راه انداخته اند ریشه آن برمی‌گردد به تجاوزاتی که در منطقه انجام گرفت.
اگر اشغال افغانستان و عراق و اگر تحریک برای حوادثی مثل جنگ سوریه نبود آیا باز هم شاهد تروریسم به این وسعت بودیم؟ جنگ ها تأثیرات بسیار مخربی در سطح جهان دارند و دفاعی که از روی خلوص و عزت و برای نجات کشور از اشغال متجاوزین و بیگانگان باشد هم می‌تواند پایه گذار مقاومت، ایثار، ایستادگی و هم قدرت ملی کشور باشد.
جنگ تحمیلی در کشور ما در شرایطی اتفاق افتاد که از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نسبی انقلاب زمان زیادی نگذشته بود. ما در شرایطی بودیم که نیروهای مسلح ما دارای مشکلات فراوانی بودند. سلاح‌های ارتش ما عمدتاً سلاح های غربی و امریکایی بود و حداقل از اواخر سال 1358 و حتی از اوایل انقلاب این روابط قطع شده بود. از لحاظ قطعه یدکی، ابزار، تجهیزات و مهمات در شرایط خاصی بودیم. در آغاز جنگ در شرایطی بودیم که برخی تجهیزات در برخی انبارهای ارتش شناسایی نمی شد؛ یعنی وقتی می گفتیم این چیست، نمی‌دانستند که این وسیله برای چیست و نامش چیست. برای اینکه در آن پادگان ها مسئولین قبلی برکنار شده بودند و افرادی که آمده بودند و مسئولیت را به عهده گرفتند در رده‌های پایین بودند. در آن ماه‌های اولیه جنگ از طرف
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به صورت هیئتی رفتیم همه زاغه های مهماتی، همه انبارها و همه پادگان ها را دیدیم و گزارشی تهیه کردیم، من به یکی از پادگان‌ها رفتم انباری بود باز شد، گفتم اینها چیست؟ مسئول پادگان گفت این نفربر است. گفتم که شرایط این اصلاً با نفربر نمی خواند. کمی دقت کردیم دیدیم در کنارش یک رادار وجود دارد، گفتم این رادار هم دارد، چیست؟ گفت فکر می کنم این نفر بر است، یعنی پدافند شلیکا که آنجا روی نفر بر نصب شده بود اصلاً اسمش را هم نمی دانست که چیست! شرایط ما چنین شرایطی بود که وارد جنگ شدیم.
در ماه‌های اولیه جنگ وقتی کلاشینکف به دست رزمندگان ما رسیده بود شعف و سروری به وجود آورده بود که سلاحی سبک‌تر از ژ -3 در اختیار ماست که به عنوان سلاح انفرادی، می توانیم با آن بجنگیم و مبارزه کنیم. در آن شرایط اگر بار مسئولیت جنگ فقط بر دوش ارتش قرار می‌گرفت، در آن مقطع امکان پذیر نبود. لازم بود همه عناصری که می‌توانند از کشور دفاع کنند به صحنه بیایند و لذا دیدیم که از آغاز جنگ تحمیلی همه مردم، کمیته‌های آن زمان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همه آنهایی که می توانستند در میدان مبارزه قرار بگیرند به صحنه آمدند.
اساس تشکیلات و رشد برخی از آنها در همان هشت سال دفاع مقدس بود. تکامل در حین حرکت، در حین جنگ و در حین مبارزه. در مقطعی اکثر سلاح های نیمه سنگین و سنگین سپاه غنیمتی بود، چیزهایی بود. که از دشمن به دست آورده بود و خودش را تجهیز کرده بود در آن شرایط جنگ ما با فرماندهی امام (ره) که یک فرماندهی استثنایی در مسیر دفاع موثر بود – البته از روز اول هم دفاع بود – و بعد هم حملات متقابل برای پاکسازی سرزمین ما و حتی در مرحله ای به عنوان تنبیه متجاوز در دستور کار قرار گرفت.
در آن مقطع نه تنها دولت بلکه همه مردم در سراسر کشور به صحنه دفاع مقدس آمدند. شما شهدا، رزمندگان و نقش بسیج را ببینید؛ در سراسر کشور همه به جبهه آمدند. عملیات ما به جای اینکه در مراکز نظامی تشریح شود در مساجد، در نماز جمعه ها، رادیو و تلویزیون و در همه مطبوعات و رسانه ها برای مردم تشریح می شد. جنگ کاملاً یک جنگ مردمی بود و همه به صحنه نبرد آمدند.
دفاع مقدس برای امام (ره) ملت ایران و همه رزمندگان است. سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی یا آن زمان نیروهای انتظامی، مردم و عشایر همه در صحنه دفاع مقدس آمدند. چه آنهایی که اکثریت قاطع با عرق و انگیزه دینی آمدند یا آنهایی که استثنائاً با عرق ملی آمدند، فرق نمی‌کند که این رسالت و وظیفه دفاع از کشور را بر عهده گرفتند. لذا اگر بخواهیم راجع به جنگ قضاوت کنیم باید بگوییم جنگی بود که امام (ره) با آن قدرت معنوی و نفوذش در میان همه مردم آن را رهبری و اداره کرد؛ همه نیروهای مسلح جان به کف به صحنه آمدند و همه مردم پشتیبانی کردند.
دولت در آن زمان با همه توانی که داشت به صحنه جنگ آمد. اولین آن بودجه جنگ بود. اداره جنگ کار ساده و آسانی نبود؛ نیاز ریالی و دلاری، چطور می بایست این بودجه تأمین می‌شد. ما می بایست می توانستیم نفتمان را صادر کنیم. عمده درآمد ارزی ما از نفت بود. چطور می شد از مسیر تولید نفت، از مسیر صادرات نفت و از اسکله های نفت حراست و حفاظت کرد؟ و شما می دیدید که در دوران دفاع مقدس بخشی که دفاع بسیار سنگینی را بر دوش پدافند گذاشته بود، دفاع از خارک بود، به دلیل اینکه دشمن می خواست نفت ما صادر نشود. اگر نفت ما صادر نمی شد چطور می توانستیم جنگ را اداره کنیم؟ اگر مردم حمایت و کمک
نمی‌کردند، در همان شرایط جنگ در کار اقتصاد نبودند و مالیات
نمی‌دادند چطور می شد کشور و جنگ را اداره کرد؟
اولین بار سنگین بار اقتصادی جنگ بود. تمام بخش های اقتصادی دولت در این زمینه فعال بودند، وزارتخانه های آن زمان، وزارت دفاع و سپاه که آن زمان مسئولیت تدارکات جنگ را بر عهده داشتند، یا در بعضی از بخش‌ها مسئولیت تولید تجهیزات یا مهمات را بر دوش داشتند، می دانند با چه سختی این نیازمندی ها تأمین می شد. در یک بخش تقریباً تمام صنعت کشور به صحنه جنگ آمد. خمپاره ها و گلوله های توپ کجا ساخته می شد؟ وزارت دفاع و صنایع دفاع ما به تنهایی نمی توانست همه نیازهای مهماتی ما را تامین کند. بخش بزرگی از صنعت وارد عمل شد. زمانی که تجهیزات مهندسی در جنگ می خواستیم مگر سپاه و ارتش و حتی جهاد سازندگی قادر بودند این بار بزرگ را بردوش بگیرند؟
همه مردم آمدند، شهرداری ها آمدند، امکانات مهندسی سراسر کشور بسیج شد. کامیون‌ها و کمپرسی‌ها در سراسر کشور آمدند. این طور نبود که بگوییم یک بخش می تواند این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد. البته وزارتخانه هایی مثل وزارت دفاع، وزارت سپاه، جهاد سازندگی و بهداشت و درمان نقش مهمی داشتند. شب عملیات این همه پزشک، و جراح به صحنه می آمدند و فداکاری می کردند. نیروی انتظامی و وزارت کشور در سراسر کشور، وزارت خارجه و بخش تبلیغات. این-طور نبود که این جنگ با این عظمت را بشود به سادگی اداره کرد. آنجا که پشتیبانی قانونی
می‌خواست مجلس شورای اسلامی بود و نهادهایی که لازم بود ساخته شود. در مقطعی دیدیم شورای عالی دفاع به تنهایی نمی تواند از لحاظ ساختاری همه بار جنگ را بر دوش بگیرد، شورایی تحت عنوان شورای عالی پشتیبانی جنگ تأسیس شد و مسئولیت را به عهده گرفت. بعد ستادی تحت عنوان ستاد پشتیبانی جنگ تشکیل شد. همه دست به دست هم دادند.
در مقطعی در سال 1364 در خارک دو تا سه هفته صادرات نفت ما برای اولین بار قطع شد؛ چگونه می شد دفاع از آسمان‌های ایران را تقویت کنیم. یادم هست با آیت الله هاشمی رفسنجانی رفتیم از خارک بازدید کردیم، همان وقت که بمباران انجام گرفته بود، هم ایشان و هم مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس شورای عالی دفاع و رئیس‌جمهور بودند من را خواستند گفتند شما بار مسئولیت پدافند هوایی را به دوش بگیرید. کار بسیار سخت و سنگینی بود. در آن مقطع تقریباً از لحاظ توان هوایی و موشکی خیلی تحلیل رفته بودیم و دشمن ما به سرعت تجهیز شده بود با میگ‌های جدید، سوپر استانداردها و انواع موشک ها. اگر این ساختارهای جدید نبود چطور می توانستیم از کشور دفاع کنیم؟ اینکه ما توانستیم در عملیات فاو 73 فروند هواپیمای دشمن را سرنگون کنیم که 63 فروندش را عراق اعتراف و قبول کرد کار بسیار عظیم و بزرگی بود.
ابتکاراتی که در جنگ به وجود آمد. اینکه توانستیم از آب های خروشان اروند عبور کنیم. مجهز کردن نیرو، غواصی و اینکه چگونه از این آب عبور کنند، قایق ها و پل های مختلف، پل‌های شناور یا عملیات مهم بدر یا خیبر که کار بسیار سخت و سنگینی بود که همه به صحنه آمدند.
ما در اینجا باید از همه شهیدانمان، ایثارگران ، جانبازان عزیزمان، آزادگان که سالیان دراز آن شکنجه‌ها را در عراق تحمل کردند، خانواده های عزیز شهیدان، روحانیت معظم، این همه علما و حوزه‌های علمیه‌ای که به
جبهه‌ها آمدند و همه نیروهایی که در آن مقطع فداکاری کردند، تشکر و سپاسگزاری کنیم.
خوشحالم از این جمعی که تشکیل شد تا یادی کنیم از آن کارهای عظیم و بزرگی که کل ملت ایران و دولتمردان آن زمان این بار را بر دوش گرفتند؛ همچنین مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه. در میان شهیدانمان در همان اسفند 1364 عراق ناجوانمردانه یک هواپیمای مسافربری را ساقط کرد که حامل نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از قضات قوه قضاییه بود که همه در جنگ حضور پیدا می‌کردند.
اگر آن فداکاری، ایثار، وحدت و اتحاد و آن پیروی از دستورات امام (ره) و ولایت امر نبود نمی‌توانستیم در جنگی که تنها بودیم و تقریباً می‌شود گفت بسیاری از کشورهای منطقه و اکثر قدرت های بزرگ جهان همه در کنار دشمنان ما بودند، به پیروزی برسیم. پیروزی جنگ با فداکاری رزمندگان و بعد تلاش دیپلمات های ما به پایان قابل قبولی رسید. اگر تلاش دیپلمات ها نبود، اگر اقدامات در سازمان ملل نبود، اگر تغییرات لازم در قطعنامه 598 پیش نمی آمد، چطور می توانستیم به یک شکل مناسب پایان جنگ را رقم بزنیم؟ ما نباید زحمات آنها را از یاد ببریم و فراموش کنیم. همین ها بودند که بعداً در همین سازمان ملل ثابت کردند و کمیته مأمور از طرف شورای امنیت سازمان ملل متجاوز بودن عراق را اعلام کرد.
در کنار آن پیروزی بزرگ رزمندگان ما در میدان های دفاع، این پیروزی دیپلماتیک و پیروزی سیاسی است که باید از همه این تلاش هایی که انجام گرفته قدردانی کنیم در مقطعی اگر تلاش دیپلماتیک و تلاشی که وزارت سپاه و جناب آقای رفیق دوست آن زمان انجام دادند نبود و ما نمی توانستیم تعدادی موشک که بتواند بغداد را هدف قرار دهد در اختیار بگیریم، کار خیلی سخت می‌شد، حداقل از لحاظ روانی بسیار کار سختی بود. اینکه توانستیم به هر حال در ابتدا تعدادی موشک را وارد کشور کنیم و در مقاطع بعد بتوانیم حتی موشک را طراحی کنیم و بسازیم، موشک‌های زمین به زمین و موشک های ضدزره در همه این زمینه ها فعال شدیم، به خاطر این بود که همه چیز دست به دست هم داد و ما باید در اینجا قدردانی کنیم و به روح بلند امام (ره) بزرگوارمان درود بفرستیم که او هدایتگر بزرگ و فرمانده عظیم الشأن ما بود.
باید در اینجا از همه آنهایی که در میدان نبرد ایثار و فداکاری کردند تشکر کنیم. امروز هم برای ادامه راه شهیدان، برای حفظ انقلاب و حفظ نظام راهی جز وحدت، اعتماد، هماهنگی، اخوت، ایثار و فداکاری نداریم. ما در طول سال‌های گذشته دیدیم آنجا که همه دست به دست هم دادیم و با هم بودیم چطور پیروزی های بزرگ را رقم زدیم و بی تردید در ادامه راه می توانیم پیروزی های بزرگ تری را رقم بزنیم. اینکه ما امروز می توانیم در سایه مقررات بین المللی که بدخواهان ما به آن تکیه می‌کردند و
می‌گفتند شما حق ساخت و ادامه فعالیت غنی سازی را ندارید، غنی-سازی می کنیم و در دنیا مواد غنی شدۀ ما را می خرند، مواد اولیه را وارد
می‌کنیم؛ اینکه امروز فعالیت فناورانه ما در هسته ای در سراسر دنیا به عنوان یک فعالیت قانونی شناخته شده - گرچه از نظر ما همیشه قانونی بوده - اینکه ما امروز توانسته‌ایم آن بدخواهی هایی که دیگران علیه ما اعمال کرده بودند و دیوارهای تحریم را برداریم و فضا را برای فعالیت ملت در زمینه اقتصاد و پیشرفت کشور فراهم کنیم، این در سایه وحدت، اتحاد و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده که ان‌شاءالله با این وحدت، اعتماد و این اطاعت از مسیر حق و تکیه بر انقلاب اسلامی و نظام اسلامی بتوانیم راه را برای پیشرفت های بعدی ادامه دهیم.
ان‌شاءالله از بیانات حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در دوران دفاع مقدس بار سنگینی را بر دوش داشتند و فرماندهی جنگ و قرارگاه را برعهده داشتند و در ماه های پایانی به عنوان جانشین فرمانده کل قوا بودند استفاده کنیم و برای سلامت رهبری و همۀ رزمندگان و ادامه توفیق ملت بزرگمان از خداوند بزرگ مدد بطلبیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92477
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.