سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز پزشک

ابوعلی سینا، از افتخارات جهان اسلام/ سلامت و امنیت، دو نعمت مهم/ بخش بزرگی از امنیت در گرو سلامت/پزشکان ملجأ مردم/آرامش بخشی پزشک/اهمیت کار روحی و روانی پزشک/توکل بر حق برای شفای نهایی/تلفیق علم و ایمان در پزشکی/ حکمت و هنرمندی پزشک/ پیوستگی سلامت و آسیب‌های اجتماعی/مشکل نبود سرمایه اجتماعی در کشور/اهمیت اعتماد به پزشک/نقش محیط‌زیست در سلامت/کثرت نقد غیرمنصفانه در رسانه ها/حرف های ناروا نسبت به دیپلمات‌های دلسوز کشور/عدم قدردانی از خادمان موجب کفران نعمت/جامعه خدوم پزشکان/اهمیت تعقل قبل از حرف زدن/بی احترامی به هنرمندان و پزشکان و ... در فضای مجازی/حس قانون‌گذاری برخی افراد/ضرورت کوتاه نیامدن وزرا در برابر فشارها/ اهمیت تبعیت همگانی از قانون/ضرورت رعایت اخلاق در رسانه‌ها/کار بزرگ طرح تحول سلامت/مشکلات عظیم اقتصادی کشورهای اطراف به دلیل کاهش قیمت نفت/کاهش تورم و رشد مثبت با وجود کاهش قیمت نفت و تحریم/ اهمیت کار پزشکان و پرستاران و ... با وجود سختی‌ها/ طرح تحول سلامت نتیجه ایثار، اخلاق و فداکاری کادر بیمارستان‌ها/قابل جبران نبودن کار پزشکی با پول/ اجر بالای لبخند بیمار و خانواده‌اش/کارهای صورت گرفته در حوزه سلامت به اندازه 20 سال/کاهش رنج و آلام و هزینه‌های بیمار در طرح تحول سلامت/ایجاد عدالت سلامت و بهداشت در سراسر کشور/افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها و استفاده از طرح/نقش پزشکان در ارتقاء جایگاه علمی ایران/افتخارات پزشکان ایرانی در سرتاسر دنیا/پیشرفت کشور در حوزه نوآوری/تأثیرات مثبت برجام در حوزه سلامت/استفاده از سموم مضر در کشاورزی در زمان تحریم‌‌ها/عزت ناشی از لغو قطعنامه‌‌ها برای کشور.

بسم الله الرحمن الرحیمن
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
بسیار خوشحالم که امروز خداوند توفیق داد تا در روز بسیار مبارک پزشک و زاد روز شیخ الرئیس حکیم ابوعلی سینا که از افتخارات ایرانیان و جهان اسلام است، در خدمت شما خدمتگزاران بسیار تأثیرگذار در جامعه و کشور عزیز ما ایران برای تضمین سلامت و امنیت مردم باشم. درست است الصحه و الامان دو نعمت شمرده شده، اما بخش بزرگی از نعمت مربوط به امنیت هم در گرو سلامت است. اگر جامعه ای پزشک نداشته باشد، برای روز سختی و بیماری پناهی نداشته باشد و اگر برای درد خود دارو و درمانی نداشته باشد، همیشه در التهاب و اضطراب روز بیماری خود یا اعضای خانواده، دوستان، همشهریان یا همنوعان خود است.
شما آورنده صحت و سلامت و آورنده بخش بزرگی از امنیت روانی جامعه هستید. وقتی پدری وارد بیمارستان می‌شود و پزشک را بالای سر فرزند بیمارش می بینید آرامش و سکونت پیدا می‌کند. اگر دو دقیقه معطل شود و بگویند پزشک نیست یا اتاق عمل است، ببینید آن دو دقیقه بر پدر چند ساعت و چند سال می گذرد؛ عمری می‌گذرد. شما مایه آرامش و امنیت جامعه هستید.
برخی فکر می‌کنند‌ پزشکان جامعه درمانگر درد اعضای بدن انسان ها هستند؛ این‌چنین نیست. پزشکان به عنوان پناه و ملجأ مردم هستند. آن کلمه‌ای که پزشک متخصص به بیمار می گوید با آن زبان مهربانانه اش که پدرم ناراحت نباش، مشکلت حل می‌شود، این 50 درصد درمان است. فرزندم ناراحت نباش، مشکلت حل می‌شود، چیزی نیست، همین کلمه "چیزی نیست" از بار سنگینی که بر ذهن و روان بیمار نشسته و نگران و ناراحت است، می‌کاهد. شما قبل از اینکه درمان کنید آرامش می دهید و قبل از اینکه نسخه را بنویسید اطمینان می دهید. آنکه شفا می‌دهد خدا و روح تأثیرگذار شما و نگاه و کلام شماست. گاهی نگاه پزشک به صورت بیمار نگاهی است که به او اطمینان و شفا می‌دهد.
درست است بخشی از درمان انسان ها جسمانی است و مشکل جسمانی باید حل شود، اما بخش بزرگی از آن روحی، روانی و معنوی است و بسیار مهم است که پزشکی در برابر بیمار کارش را با نام خدا آغاز می‌کند. غیر از اینکه شفا دست اوست و ما در درمان لابه لای همه قوانینی که خدا در این جهان خلق کرده، در جسم ما و ویژگی های آن دارو و نوع تأثیری که آن دارو در بدن می‌گذارد و عکس العملی که در بدن دارد، در همه اینها در لابه لای قوانین و سنت‌های الهی عبور می-کنیم، جایی موفق هستیم که همگام و همراه با سنت الهی حرکت می کنیم. علاوه بر اینکه از این هم بالاتر گاهی شیوه و راه درمان الهام الهی در ذهن پزشک است. همه اینها را در کنار علم و تخصص قرار دهیم، این دو با هم منافات ندارد.
عالم و متخصص بودن و درد را شناختن و از طریق مختلف علل بیماری را یافتن و از بهترین راه درمان به درمان بیمار پرداختن منافاتی با توکل بر حق ندارد، منافاتی با این ندارد که شفای نهایی دست اوست و منافاتی با این ندارد که شفای بیمار بخشی در سایه دارو و بخشی در سایه تقویت روحی و روانی است که با زبان، نگاه، القا، بیان و تأکید شما تأمین می‌شود.
پزشکی کار پیچیده و سختی است . تنها علم نیست، ایمان هم هست. پزشکی که به کارش ایمان نداشته باشد ناموفق است و در بیمارش تأثیرگذار نیست. باید به آن نسخه و راه خودش ایمان داشته باشد. علاوه بر اینکه پزشک یک هنرمند است و به معنای واقعی کلمه حکیم است و همه اینها در کنار هم جمع می‌شود و با تجربه های گرانسنگ و همکاری دیگران حل می‌شود.
کیست که به تنهایی بتواند مشکلی را در این جامعه از جمله بخش پزشکی و از جمله برای درد بیمار حل کند؟ آیا یک پزشک می تواند از داروخانه، پرستار و تجهیزات پزشکی و تشخیصی و حتی از شرایط و سرما و گرمای بیمارستان و بهداشت همه وسایلی که استفاده می‌شود بی نیاز باشد؟ اگر یکی از اینها در چارچوب مراقبت های لازم نباشد تمام زحمات پزشک از بین می رود.
گاهی زحمات همه پزشک های یک بیمارستان را خدای ناکرده یک آشپز بی احتیاط می تواند از بین ببرد. نظافتچی بیمارستان هم در نجات بیمار تأثیرگذار است. همه باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم شفا و سلامت را به جامعه برگردانیم. علاوه بر اینکه امروز شرایطی در کشور ما و دنیا حاکم است که سلامت نمی‌تواند از مسائل اجتماعی جدا باشد. آسیب های اجتماعی کار شما را سخت تر و سخت تر می‌کند، مشکلات فراوانی را می آفریند. حتی قوانین راهنمایی و رانندگی اگر به خوبی حاکم نباشد مشکل شما را دو چندان می‌کند و حتی اگر راه های کشور استاندارد نباشد برای شما مشکل می آفریند.
در جامعه ما اگر سرمایه اجتماعی نباشد برای شما مشکل می آفریند؛ سرمایه اجتماعی بین مردم و کلیت نظام، بین مردم و دولت، بین مردم و وزارتخانه، بین مردم و دانشگاه های علوم پزشکی و استادان پزشکی؛ اگر بین مردم و پزشک معالج و بین مردم و پرستار سرمایه اجتماعی و اعتماد نباشد آن بیمار خوب نمی شود. آن بیماری که وارد بیمارستان می‌شود، اگر خدای ناکرده از اول به بیمارستان، پزشک و دارو اعتماد نداشته باشد مفید نیست. سرمایه اجتماعی سرمایه اساسی برای حرکت صحیح جامعه ما از جمله در بحث سلامت است.
اگر محیط زیست ما درست نباشد، کار شما خیلی سخت می‌شود. همین ریزگردها گاهی از داخل و عمدتاً از بیرون کشور، بیشتر از کشورهای غربی و گاهی جنوب ما، چقدر مشکل آفرین است. انواع آلودگی های زیست محیطی از جمله آب، غذا و هوا مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. اگر محیط زیست سالم نداشته باشیم تمام جامعه پزشکی را هم بسیج کنیم، حریف آن نمی شویم و نمی توانیم سلامت و رفاه را برگردانیم.
همه باید دست به دست هم بدهیم. من گاهی اوقات از بعضی امور در جامعه بسیار متأسف می شوم‌. حالا نقد غیر منصفانه دولت در این مدت را تحمل کرده ایم و کم کم هم عادت می‌کنیم. یک روز هم که حرف های بد در برخی رسانه ها نوشته نمی شود تعجب می کنیم که چطور امروز خبری نیست! آیا مرخصی رفته اند یا اینکه کجا هستند؟ حالا مسئله ای نیست. اگر ما وجداناً به کار، علم و اقداممان راضی باشیم دیگر اینها مهم نیست، اما در جامعه بزرگ ما اقشاری که دارای احترام اند اگر احترام آنها خدشه دار شود، زندگی خود مردم خدشه دار می‌شود. مگر می‌شود در جامعه ای به این همه دیپلمات دلسوزی که سی ماه شبانه روز برای کشور تلاش کرده اند همین طور آدم دهانش را باز کند و هر لفظ و لغتی را به کار ببرد!؟
برای آدم هایی که من می دانم چه شب هایی را تا صبح بیدار بوده اند و چقدر فراز و نشیب بود برای اینکه کلمه ای بالا و پایین شود. جامعه ای که قدردان آدم های مخلص، پاک، زحمتکش، بزرگان، عالمان و مخلصان خودش نباشد آن جامعه دچار مشکل می‌شود؛ و لئن کفرتم ان عذابی لشدید ، چرا کفران نعمت می کنید.
دیگر جامعه ای خدوم تر از جامعه پزشکی می یابند. تا صبح کنار تخت بیمار بودن آسان نیست؛ با دردها و پیچیدگی ها فراوان. پزشکی که حواسش به بیمار است و عمل جراحی انجام داده، شب آرامش ندارد و گاهی ناچار می‌شود ساعت دو یا سه زنگ بزند و از وضع بیمارش سؤال کند. ما نمی توانیم این همه زحمات را فراموش کنیم. حال جایی و در گوشه ای هم ممکن است اشکالی پیش بیاید؛ ما که معصوم نیستیم.
در زندگی مان گاهی سختی ها، مشکلات و اشکالاتی است. ما ایرانی هستیم و غیر از فرهنگ اسلام که فرهنگ ادب، اخلاق، مودت، اعتدال و فرهنگی است که به ما می گوید: لسان العاقل وراء علقه ، اول انسان فکر می‌کند و بعد حرف می زند، علاوه بر این ما ایرانی هستیم. ایران دارای تمدن بزرگ و اخلاق والاست.
من نمی دانم چه شده است که این فضای مجازی ضمن همه خوبی‌هایی که دارد و این دولت هم بیشترین تلاش را در این سه سال انجام داده که این فضا با آرامش در اختیار مردم باشد و مردم بتوانند از این فضا برای ارتباطات و پیام رسانی، علم، دانش ، اطلاعات و اتصال به جهان استفاده کنند، بعضی از افراد وقتی وارد این فضا می شوند چه اتفاقی می افتد که به یک باره عبارت‌ها، جملات، لحن ها و کلمات عوض می‌شود؟ انسان در فضای مجازی واژه هایی می بیند که کم‌تر از این واژه ها سراغ دارد. ما باید از اخلاق، فرهنگ و جامعه خودمان حراست کنیم. یک جا به پزشک بی احترامی می‌شود، یک جا به هنرمند بی احترامی می‌شود یا جای دیگر یک کنسرت می خواهد برگزار شود فوری مجلس قانون گذاری درست می‌شود.
من نمی دانم، در مملکت یک جا بیشتر برای قانونگذاری نداریم و آن مجلس شورای اسلامی است. هرکس صبح بلند شد و هر تریبونی پیدا کرد که نمی تواند قانون گذاری کند؛ وزیر ما هم نباید تبعیت کند. وزیر باید تابع قانون باشد.
از نظر من هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه بیاید و عقب‌نشینی کند. قانونی می خواهد وضع شود اهلاً و سهلاً، مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم مجلس اگر قانونی را تصویب کردند و شورای محترم نگهبان هم امضا کرد، رئیس‌جمهور هم موظف است ابلاغ کند که ابلاغ و عمل می‌شود. اما قبل از سیر قانون، بی قانونی خوب نیست و بی‌قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است.
ما قانون و مقررات داریم. افتخار ما این است که این کشور، کشور قانون است. شما به کلمات امام (ره) نگاه کنید نه یک بار و دو بار ده‌ها و صدها بار امام (ره) تأکید کرده که حکومت و جمهوری اسلامی حکومت قانون است. اگر قانون زیر پا رود و هرکسی آن را تفسیر کند و ‌بی‌احترامی قرار بگیرد آن وقت سنگ روی سنگ بند نمی شود.
افتخار ما این است که اینجا مردم سالاری است و مجلس شورای اسلامی داریم و در چارچوب قانون حرکت می کنیم. به هنرمندان، پزشکان، استادان دانشگاه و دیپلمات هایمان احترام کنیم. از هر جمله، کلمه و کلامی در رسانه ها استفاده نکنیم. احترام و اخلاق به نفع جامعه ماست. من در این مجلس شکوهمند و مهم به دو نکته می خواهم اشاره کنم که همه مردم ما احترام ویژه ای برای پزشکان عزیز قائل اند و امروز هم که روز پزشک است این احترام مضاعف خواهد بود.
اولاً اینکه در طرح تحول سلامت که کار بزرگی بود و از سال 1393 شروع شد و در این دو سال ادامه پیدا کرد و ادامه خواهد یافت، ان‌شاءالله به حول و قوه الهی هر سختی هم باشد، ما این طرح تحول را ادامه خواهیم داد.
ممکن است جاهایی عقب ماندگی و مشکلاتی داشته باشیم. پارسال سال بسیار سخت و مشکلی بود و هنوز هم تاوان سختی های پارسال را در شش ماهه اول امسال پرداخت می کنیم. آقای دکتر هاشمی در دولت است و وضع و شرایط مالی ما را می داند. در سال گذشته یکی از کشورهای پولدار جنوبی خلیج فارس برای اینکه بتواند بودجه اش به خاطر کاهش قیمت نفت تأمین کند به ذخایرش دست برده و حدود صد میلیارد دلار از ذخیره استفاده کرده تا بتواند کشور را اداره کند. کشور دیگر در غرب کشور ما از صندوق بین المللی پول می خواهد وام بگیرد برای اینکه حقوق کارمند خودش را تأمین کند.
اینها کشورهای بزرگ نفت خیز هستند و تولیدات بزرگ نفتی دارند. ما در سال گذشته که تحریم هم بودیم و تا برجام خواست اجرایی شود، احتیاط در احتیاط، طول کشید تا به اجرای برجام برسیم. تقریباً بر جام در 26 دی یعنی آخر سال اجرایی شد. ما در شرایط تحریم که بودیم قیمت نفت هم که زیر سی دلار آمد، کشورهای مختلف هم دچار مشکلات عجیب و غریب شدند از جمله تورم و تقریباً همه این کشورها از لحاظ رشد یا بسیار پایین آمدند یا بسیار منفی شد. در سال گذشته در شرایط تحریم و سختی هم توانستیم کاهش تورم را ادامه دهیم و هم رشد اقتصادی ما منفی نشد. پارسال رشد ما کم بود ولی در سال گذشته 3/1بود و امسال رشد بهتری خواهیم داشت. سه ماهه اول رشد ما 4/4 بوده و در صنعت 8/8 است ، حرکت خوبی شروع شده و تا پایان سال هم پیش بینی ما ان‌شاءالله رشد پنج درصد است. از این سال سخت عبور کردیم و مشکلاتی هم داشتیم و جاهایی هم کمبودهایی داریم که به تدریج باید کمبودها را برطرف کنیم.
من از همه پزشکان، متخصصان، پرستاران ، مدیران وزارتخانه تشکر و سپاسگزاری می کنم که علی رغم سختی ها مسیر را ادامه دادند. کار بسیار بزرگی است و بار بسیار بزرگی بر دوش دولت آمده که این بار را ان‌شاءالله با کمک، همت و تلاش شما به نتیجه برسانیم.
طرح تحول سلامت با ایثار، اخلاق، حضور، فداکاری و هنرمندی شماست، و الا طرح تحول سلامت با پول و کار دولت حل نمی شود. کادر پزشکی و سلامت و همه باید دست به دست هم بدهیم و آن را به عنوان عبادتی بزرگ تلقی کنیم. کار پزشکی با پول قابل جبران نیست. شما جان یک انسان را نجات می دهید. مگر جان انسانی با پول قابل خریداری است؟ شما درد انسانی را کاهش می دهید یا درمان می کنید، مگر با پول قابل مقایسه است؟ آن اجری که شما می‌گیرید، لبخند و رضای حق و لبخند بیمار است. این دو لبخند برای دنیا و آخرت شما کافی است. رضا و خشنودی خداوند و خشنودی بیمار و خانواده بیمار است. این اجر و مزد شماست. دولت هم در حد و توان خودش باید کمک و تلاش کند. این تلاش را انجام می‌دهد.
الحمدالله کاری که در این دو سال انجام گرفته، برخی از آمارها را وزیر محترم بهداشت اعلام کرد، کاری که در عرض دو سه سال به اندازه ده بیست سال گذشته انجام گرفته به معنی تحول بزرگی است. هتلینگ و شرایط بیمارستان‌ها تجهیز شده و از همه مهم تر عزت بیمار است. خیلی ناراحت کننده بود تا بیمار می‌رسید می گفتند برو از آنجا ملحفه و دمپایی بخر. اصلاً تحقیر بیمار بود، حال بحث پول و سایر چیزها مهم نبود. توجه به عزت بیمار بزرگ ترین کاری بود که در این طرح تحول انجام گرفت. اینکه رنج بیمار را کم کردید ارزشمند است. نباید بیمار از سیستان و بلوچستان به استان همجوار و مرکز استان بیاید، بلکه باید در همان شهرستان و گاهی در روستا و بخش خودش کارش انجام شود. چقدر ارزشمند است. بیمارانی هستند که در مسیر راه ساعت های طلایی از دست می رود و درمانش سخت و در شرایطی غیر ممکن می‌شود. کار بسیار عظیمی انجام گرفته است.
این عدالتی که در بحث بهداشت و سلامت در سراسر کشور به وجود آمده است، من از همه مسئولین، وزیر محترم، معاونین و همه پزشکان، بخش دولتی و خصوصی تشکر کنم.
همه تلاش کردند. ما باید بخش خصوصی را هم تقویت کنیم و بعدها در این زمینه بحث های بیشتری بکنیم که چه باری را بخش خصوصی و چه باری را بخش دولتی باید بر دوش بگیرد و چگونه توازن برقرار کنیم. اینکه در طول این مدت - حالا آقای وزیر گفتند پانزده میلیون و گزارشی که دیشب دست من رسید 3/16 بود - 15 یا 3/16 میلیون نفر در بستری شدن در بیمارستان ها از این طرح استفاده کرده اند و بار هزینه ای که بر دوش آنها بوده، البته قبلاً بحث ما این بود در شهرها ده درصد و روستاها و بخش های پایین پنج درصد و الان شش درصد برای شهرها و روستاها سه درصد شده است. قدم بسیار بزرگی برداشته شده است و من لازم می دانم از همه شما تشکر کنم و قول بدهم که دولت این مسیر و راه را به حول و قوه الهی ادامه خواهد داد.
سخن آخر اینکه شما پزشکان و متخصصین علاوه بر کار درمان و سلامت جامعه، در علم و دانش برای جایگاه ایران در دنیا قدم بزرگی برداشتید. ما به هر کشوری می رویم ایرانی ها الحمدالله در رشته های مختلف معمولاً پیشرو و پیشتاز هستند و جایگاه بسیار خوبی دارند، اما در بسیاری از کشورهای غربی چه اروپایی و چه امریکایی پزشکان ایرانی جایگاه خاصی دارند و گاهی جزو معروف ترین پزشکان یک کشور حتی در اروپا هستند. در برخی رشته ها معروف ترین پزشکان در میان مردم خود آن دیار هم ایرانی است و این افتخار بزرگی است. رئیس‌جمهور یک کشور اروپایی به تهران آمده بود و به من می گفت فلانی، اگر روزی پزشک های ایرانی در کشور من اعتصاب کنند بخش سلامت کشور من به طور کل تعطیل می‌شود. این مسئله بسیار مهمی است که رئیس‌جمهور در جلسه ای رسمی به رئیس‌جمهور ایران می گوید و از پزشکان ایرانی در کشوری اروپایی تقدیر می‌کند و این نشان این است که پزشکان ما با کار، تلاش و تخصص شان مایه عزت ایرانی ها در سراسر جهان و بسیاری از کشورها شده‌اند که بسیار ارزشمند است.
کار دیگر، نقشی است که شما در پیشبرد علم و دانش داشتید و در سایر علوم هم همین طور است و همه تلاش کردید. به هر حال ما در ردیف هجدهم بودیم و شانزدهم شدیم و در یک سال کمی وضع ما بهتر شد.
دیروز معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در هیئت دولت آماری را اعلام کرد که در نوآوری در طول این مدت بیست و هشت پله پیشرفت کرده‌ایم که این بسیار مهم و ارزشمند است و معنایش این است که بحمدالله تنها در یک جهت پیشرفت نکرده‌ایم.
لحن بعضی ها مقداری دقیق نیست. می‌گویند این دولت همیشه به فکر مذاکرات هسته ای بود. بله درست است به فکر مذاکرات هسته ای هم بود و به آن هم افتخار می‌کند. لااقل در سلامت شما می توانید قضاوت کنید که بعد از برجام تجهیزات پزشکی را راحت تر یا سخت تر به دست
می آورید؟ داروی خارجی را اگر امروز بعد برجام بخواهید راحت تر به دست می‌آورید یا سخت تر؟ تماس بخش های داروسازی ما با بخش‌های خارجی و مشارکت آنها بعد از برجام بهتر شده یا قبل از آن بهتر بوده است؟
در جلسه ای در جمع وزرا آقای وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم بود، وزیر کشاورزی می گفت که ما قبل از برجام به خاطر اینکه برخی از کشورها برای نباتات سم به ما نمی دانند، ناچار می شدیم از کشورهایی سم بگیریم که به جای یک بار، سه چهار بار سم می زدیم؛ موثر هم نبود بلکه بسیار مضر بود و امروز ما از این مسئله نجات پیدا کرده ایم.
حداقل برجام سلامت مردم را بهتر تضمین کرده است و دیگر عزت مردم است و اینکه ما توانستیم قطعنامه های سازمان ملل را بی اثر کردیم؛ چون قطعنامه‌های سازمان ملل را نمی شد اینجا پاره کرد، اگر می شد من هم پاره می‌کردم. قطعنامه های سازمان ملل باید در خود شورای امنیت با ابزار حقوقی لغو می شد و کاری که این دولت انجام داد قدم به قدم این راه را پیمود تا اینکه همه قطعنامه ها، که بدترین قطعنامه ها در شورای امنیت مربوط به فصل هفتم اند چون الزامی هستند؛ مخصوصاً مواد 40 و 41 که ما تا مرز 42 هم رفته بودیم که بدترین ماده است؛ در یک جلسه هفت قطعنامه فصل هفتمی سازمان ملل متحد لغو می‌شود، و از این مهم تر تیتری که برای ایران بود اینکه ایران به عنوان کشور تهدید کننده صلح و امنیت جهانی باشد، لغو شد و ایران کشوری شد که باید کشورهای دیگر با او همکاری کنند.
حال در میان همه افتخارات مربوط به برجام یکی از آنها بحث سلامت است که باید از این فرصت استفاده کنیم و در نهایت بتوانیم خواست مردم عزیز و بزرگوار این سرزمین را در زمینه سلامت و درمان انجام دهیم. آنچه تا کنون انجام گرفته گام های مهمی بوده و ان‌شاءالله با کمک، تلاش و ایثار شما گام های بعدی را هم به حول و قوه الهی برخواهیم داشت.
از تلاش همه کادر پزشکی سپاسگزارم.
والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

92474
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.