سخنرانی در مراسم بدرقه کاروان ورزشی المپیک و پارالمپیک ریو دوژانیرو

افزایش تعداد ورزشکاران ایران در المپیک/ کاروان المپیک مزین به نام امام رضا/ جایگاه ورزش در دنیای امروز/ دنیای امروز ، دنیای رقابت ها/ پیروزی در همه صنحه ها به نام ملت ایران/ اهتراز پرچم ایران در پیروزی ها/ پیام صلح ، اخلاق و دوستی کاروان ایران در میادین ورزشی/ ایجاد غرور ، امید و نشاط باورزش/ لحظات اوج غروز و نشاط در عرصه های مختلف/ نگاه 8 میلیون ایرانی به تلاش های شما/ بازی تیم ملی فوتبال با آرژانتین/ انتظار افزایش موفقیت ها نسبت به المپیک قبل/ مائوس کردن ملت ، بزرگ ترین ظلم/ توانایی ایرانیان برای نیل به همه پیروزی ها/ ورزش ، تقویت کننده انسجام ملی/ نقش ورزش در وحدت و امنیت ملی/ حضور فعال زنان در عرصه ورزش/ رکورد زنان ایرانی شرکت کننده در المپیک/ نقش ورزش در سلامت و روحیه جامعه/ توجه دولت به ورزش و ورزشکاران/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امروز با عنوان بدرقه کاروان المپیک و پارالمپیک در خدمت شما ورزشکاران عزیز هستیم. می‌دانم که ملت ایران با قلب‌ها و دعای خودشان شما را در این سفر پر اهمیت بدرقه خواهند کرد.
باید خسته نباشید بگویم برای تلاش‌ها و کوشش‌های فراوان‌تان در ماه‌های گذشته که به این توفیق دست یافتید؛ همان‌طور که اعلام شد تعداد شرکت‌کنندگان و ورزشکاران عزیز ما در المپیک ریو نسبت به گذشته یک رکورد است؛ عدد 63 برای المپیک و 96 برای پارالمپیک و این بسیار مهم است که در اولین قدم توفیق خوبی نصیب ورزشکاران عزیز ما شده است. باید به همگی برای کار بزرگی که پیش رو دارید خدا قوت بگویم و فال نیک بگیریم که این کاروان به نام مولایمان علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم هست که افتخار همه ما ایرانیان هست که در پناه او هستیم.
ان‌شاءالله این کاروان با نام او و عنایت روح بلند او به توفیقات بلند دست پیدا می‌کند. همچنین کاروان پارالمپیک به نام عزیزانی که در سرزمین منا جان به جان آفرین تسلیم کردند تحت عنوان شهدای مناست.
ورزش امروز جایگاه خاص و ویژه‌ای در جهان دارد. آنچه در گذشته تاریخ از ورزش یاد می‌شد با امروز کاملاً متفاوت است. ورزش نمادی بزرگ برای قدرت، فعالیت و نشاط یک ملت هست، مخصوصاً آنجا که در صحنه‌های بین المللی حضور پیدا می‌کنیم.
دنیای امروز دنیای رقابت‌هاست. حالا شما به نام ملت ایران به این آوردگاه خواهید رفت. شما به نام کل ملت ایران در میدان‌های مسابقه در المپیک ریو حضور پیدا می‌کنید. چشم همه مردم به حرکات و تلاش‌ها و فداکاری‌های شماست. در واقع این میدان به یک معنا میدان سربازی است. هرچه داریم همه توان و تمرینات و همه آنچه آموخته‌ایم و یاد گرفته‌ایم را در آنجا در معرض دید جهانی قرار خواهیم داد.
ملت بزرگ ما در هر یک از میدان‌های مسابقه و رقابت آنجا که پیروزی به دست می‌آورد، حالا در صحنه اقتصاد موفقیت به دست بیاوریم، در صحنه سیاست داخلی در یک انتخابات آرام، سالم و خوب موفقیت به دست بیاوریم، در صحنه سیاست خارجی پیروزی و موفقیت به دست بیاوریم، در قدرت نظامی باشد، در صحنه فرهنگی باشد، در جشنواره‌ها باشد، هر کجا در یک رقابت و در صحنه یک مقایسه با جهان وقتی حضور پیدا می‌کنیم، آنجا به نام ملت بزرگ ایران ثبت می-شود و در واقع وقتی شما در صحنه‌ای رکورد جدیدی می‌آفرینید، ملت ایران صاحب یک رکورد جدید می‌شود. وقتی شما روی سکو قرار می-گیرید دیگر نام شما نیست، بلکه بالاتر پرچم ایران به اهتزاز در می‌آید. بنابراین، آنجا دیگر بحث فدراسیون مطرح نیست، بحث وزارت ورزش مطرح نیست، بحث دولت یازدهم و این جناح یا آن جناح مطرح نیست، بحث کل ملت ایران مطرح است.
امروز ورزش چنین جایگاهی را در جهان پیدا کرده است. در
صحنه‌های ورزش گاهی بحث میلیون‌ها نیست، گاهی چند میلیارد نفر در سراسر جهان این صحنه ورزش را تماشا می‌کنند؛ این از دیدگاه جهانی و از دیدگاه ملی.
اما خیلی مهم است که کاروان ایران در تمامی صحنه‌ها با حرکاتش، تلاش‌هایش، نمایش کار و تلاش شبانه‌روزی سالیانش و با نمایش اخلاق انسانی و اسلامی‌اش در صحنه جهانی پیام داشته باشد. ایرانی در صحنه ورزش جهانی در المپیک و پارالمپیک پیام داشته باشد؛ پیام اخلاق برای جهانیان، پیام صلح، پیام دوستی، پیام همزیستی و برای داخل ایران هم امید و نشاط برای ملت ایران داشته باشد.
بسیار مهم است که ما در صحنه‌های مختلف برای مردم خودمان امید و نشاط بیافرینیم. وقتی در صحنه یک المپیاد هم شرکت می‌کنیم و پیروز می‌شویم و با نفرات اول طلا را به دست می‌آوریم، قلب همه ملت ایران شاد می‌شود. برای همه ما غرور ملی است، اما برخی از صحنه‌ها در نشاط مردم اوج خاصی دارد. هر کجا که موفقیت به دست می‌آوریم مردم دارای غرور ملی می‌شوند و غرور ملی‌شان افزایش پیدا می‌کند، اما در بعضی از صحنه‌ها اوج غرور است. در صحنه دفاعی وقتی در برابر دشمن پیروز می‌شویم غرور و نشاط خاصی دارد. یک جایگاه خاصی از لحاظ روحیه در مردم در سراسر کشور به وجود می‌آید؛ حالا چه یک صحنه بزرگ ملی مانند فتح خرمشهر و عبور از اروند رود و مثل همه صحنه‌های بزرگ در دفاع مقدس باشد، چه در صحنه علمی، فرهنگی و چه در صحنه
قدرت‌های اجتماعی و اقتصادی باشد، اما ورزش یک ویژگی خاص به ویژه برای نسل جوان ما دارد.
آنجا که دیگر طرف از خوشحالی نمی‌تواند روی صندلی بنشیند، از روی صندلی بلند می‌شود و از خوشحالی داد و فریاد می‌زند، گاهی اوقات از سر و صدای خانه همسایه هم می‌فهمد که ورزشکاران ما پیروز شده‌اند. آن وقتی که همه فریاد شادی می‌زنند، این بسیار مهم است، این بار مسئولیت سنگینی از یک طرف بر دوش ما و از طرف دیگر بر دوش شما می‌گذارد. شما می‌دانید کاری که در داخل میدان رقابت انجام می-دهید با دل 80 میلیون جمعیت از کوچک و بزرگ و پیر و جوان و روستایی و شهری چه می‌کنید؟ و در صحنه جهانی وقتی پرچم ایران و نام ایران با غرور و افتخار برده می‌شود؟
پس ما همه امروز رسالت بسیار سنگینی بر دوش داریم. همه
پیروزی‌هایی که شما در صحنه‌های قبلی در مسابقات جهانی به دست آورده‌اید چه آنجا که فوتبالیست‌های ما پیروز شدند و چه آنجایی که پیروز نشدند ولی عالی بازی کردند (در بازی با آرژانتین) همه خوشحال شدند با اینکه طرف مقابل پیروز شد، اما آنقدر کار زیبا ارائه شد که همه ملت ایران را از یک بازی خوب خرسند کرد. بازی خوب یک پیروزی است. مدال ندارد، اما در دل مردم آن کسی که خوب مسابقه می‌دهد صاحب مدال است.
در المپیک گذشته هم پیروزی‌هایی ورزشکاران ما به دست آوردند. البته همه چیز به جد و جهد و تلاش شما و مربیان شما و مسئولین ورزش و دعای خیر مردم بستگی دارد. اما انتظار مردم هم همین است که
همان‌طور که از لحاظ تعداد شرکت کنندگان ما یک رکورد جدید داریم
ان‌شاءالله از لحاظ مدال، موفقیت‌ها و پیروزی‌ها در این میدان جهانی نیز رکورد جدید داشته باشیم.
ما در همه صحنه‌ها در کشور چالش‌ها و مشکلات فراوان داریم، البته امیدهای فراوان و آرمان‌های بزرگ هم داریم، اما برای اینکه بتوانیم در مسیر و راهمان به اهداف‌مان دست پیدا کنیم بدون امید و نشاط امکان-پذیر نیست. بزرگ‌ترین ظلم را به ملت آنهایی می‌کنند که ملت را از آینده مأیوس می‌کنند و بزرگ‌ترین خدمت را آنهایی می‌کنند که اول با عملشان و بعد با زبانشان برای ملت ما امید می‌آفرینند.
چرا امیدوار نباشیم؟ مگر در صحنه‌های مختلف موفقیت و پیروزی به دست نیاورده‌ایم؟ مگر از چالش‌ها و مشکلات فراوان عبور نکرده‌ایم؟ مگر در صحنه اقتصاد و سیاست و فرهنگ و دفاع نتوانسته‌ایم موفقیت-های فراوان به دست آوریم؟ مگر ما کشوری نیستیم که حداقل در منطقه-مان و در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان امن‌ترین کشور جهان و
منسجم‌ترین ملت هستیم؟
بعضی‌ها می‌خواهند بین ملت ما فاصله و شکاف ایجاد کنند. اما ملت ما هوشیار است و در صحنه دستیابی به آرزوها و آرمان‌هایش بیدار است. ملت ما ملت منسجمی است. یکی از صحنه‌هایی که این انسجام مهم ملی را تقویت می‌کند ورزش است. آنجا که ورزشکاران ما پیروز می‌شوند همه ملت یک صدا دارد، هیچ ایرانی نیست که در هنگام پیروزی در صحنه ورزش بر لبان او لبخند نباشد. ورزش یک ملت را منسجم می‌کند. ایران به عنوان یک صدای واحد در سراسر ایران و همه ایران دوستان در سراسر جهان خواهد بود.
پس امروز ورزش جایگاه خاصی برای وحدت ملی و منافع ملی و امنیت ملی ما دارد، مخصوصاً که در این ورزش و در این مسابقات بانوان ما هم حضور پیدا کرده‌اند. بانوان ما بعد از انقلاب در بسیاری از صحنه‌ها حضور فعال داشته‌اند. امروز در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، مراکز بهداشتی و در همه مکان‌ها حضور دارند. در صحنه سیاست در صف انتخابات، صف بانوان ما گاهی طولانی‌تر از صف مردان است. و یکی از صحنه‌هایی که زنان ایرانی توانسته‌اند قدرت و استعداد خودشان را به نمایش بگذارند صحنه ورزش است.
خوشحالم از اینکه می‌شنویم در این آوردگاه بزرگ ورزشی که ورزشکاران ما شرکت می‌کنند تعداد خانم‌هایی که شرکت می‌کنند یک رکورد است. در پارالمپیک هم گفته‌اند که به سه برابر افزایش پیدا کرده است. این مسئله برای ملت و مردم و بانوان ما بسیار خوشحال کننده است، مخصوصاً که زنان ما با همه هویت ایرانی و اسلامی‌شان در
صحنه‌های ورزش حضور پیدا می‌کنند. پس ما ورزش را با دید جایگاه بلند و تأثیرات و موفقیت‌های آن در دل ملت ایران و در صحنه جهانی ببینیم و مشاهده کنیم. البته من همیشه تأکید کرده‌ام ما ورزش را تک بعدی نمی‌بینیم و تنها به ورزش قهرمانی نگاه نمی‌کنیم. امروز ورزش به عنوان یک ضرورت برای سلامت جسم و جان جامعه ماست. ورزش بزرگ‌ترین کمک به بهداشت و سلامت و روحیه جامعه ماست.
در هر کجا و در هر صحنه‌ای بخواهیم موفق بشویم به روحیه و شادمانی نیاز داریم. ورزش می‌تواند به همه آنهایی که ورزش می‌کنند و هم آنهایی که ورزش قهرمانی نگاه می‌کنند روحیه بدهد. پس بنابراین امروز ما باید احساس کنیم یک رسالت ملی را در این سفر بر دوش داریم و دعای خیر مردم ما همواره بدرقه مسیر و راه شما خواهد بود.
دولت در حد توانش در طول این سه سال هر کاری که توانسته برای ورزشکاران انجام داده است. البته می‌دانم نقص‌ها و کمبودهایی برای تمرین‌ها و اردوها وجود دارد. می‌بایست بیشتر کار می‌کردیم ولی در حدتوان و شرایط دولت همه توان خود را برای این کار گذاشته است و این راه را، یعنی راه حمایت هم از ورزش همگانی و هم از ورزش قهرمانی، ادامه خواهد داد.
ان‌شاءالله به سلامت به این سفر بروید و با دستاوردی بزرگ از این سفر بازگردید. ان شاء الله روح بلند امام هشتم پشتیبان همه شما در این سفر مهم و در این کاروان بزرگ ورزشی باشد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92467
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.