سخنرانی در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه

اهمیت استان های مرزی/ نقش استان های مرزی در دفاع مقدس/ جهاد بیشتر موجب تقرب بیشتر نزد خدا/ کرمانشاه ، استان فرهنگ و تجارت/ اهمیت راه آهن برای کشور/ آینده روشن توسعه شرق کشور / راه آهن مشرق به غرب/ اتصال راه آهن ایران به عراق/ توسعه بندر جابک برای صادرات نفت/ نظر رهبری در مورد طرح صادرات نفت از جابک/ نیاز دولت بر نیمه تمام نگذاشتن طرح ها/ شرایط سخت اقتصادیارسال با توجه به کاهش قیمت نفت/ رشد مثبت با وجود کاهش قیمت نفت/ کرمانشاه ، استان جهاد/ یادی از شهیدان کشوری و شیرودی در هوانیرو در کرمانشاه/ مجاهدت های شهیدان کشوری و شیرودی/ نقش مهم کرمانشاه در دفاع و مرزداری از کشور/ نیاز امروز کشور به جهاد اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی/ آمار اشتغال در گذشته و حال/ تفکرا غلط استخدام دولتی/ ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی/ ضرورت جذب بازارهای جدید برای محصولات/ محدودیت بودجه دولت/ ضرورت جذب سرمایه داخلی و خارجی/ تلاش برای اصلاح بانک ها/ شرایط بانک ها در دوره و فور درامادهای نفتی/ شرایط بانک ها در دوره تحریم/ ضورورت کاهش نرخ تسهیلات بانکی/ توجه دولت به اقتصاد ، فرای موضوع هسته ای/ افزایش توان بانک ها برای اعطای تسهیلات/ ضرورت گفتمان یکسان برای رونق اتقصادی/ همدلی و همکاریی همه قوا براییشرفت کشور/ هدف گذاری دولت برای رشد و اشتغال/ نعمت بزرگ امنیت کشور/ اندازه نگه داشتن رقابت های جناحی به مشابه نمک/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

قبل از هر چیز باید سپاسگزاری کنم از مردم دلاور و مهمان نواز استان کرمانشاه به ویژه شهرستان کرمانشاه به خاطر استقبال گرمی که از هیئت دولت که امروز در خدمت مردم بودند، انجام دادند.
از یک دیدگاه برای ما استان‌های کشور همه یکسان است، همه اعضای این کشور جزءهای پیکر عزیز ایران هستند و از دیدگاهی دیگر، استان‌ها دارای ویژگی‌های خاص خودشان هستند. استان‌های مرزی مرزداران عزیز ایران اسلامی هستند. در دوران دفاع مقدس همه سهیم و شریک بودند، حتی استان‌هایی که شاید احتمال نمی‌دادند به ظاهر به استان آنها صدمه‌ای برسد. نه بمبی، نه گلوله توپی و نه موشکی برسد، جانانه از کشور دفاع کردند، چون بحث کشور بود. از خراسان جنوبی، از سیستان و بلوچستان، از خراسان رضوی، از قلب ایران، از تهران، اصفهان، کرمان و سراسر کشور همه آمدند چون بحث دفاع از ایران دفاع از انقلاب، دفاع از نظام و دفاع از شرف بود. ما یک مجموعه در کل کشور هستیم، استان‌های مرزی، استان‌هایی که در دفاع مقدس مورد تاخت و تاز دشمن قرار گرفتند، شهرهای مرزی، گاهی روستاها و ارتفاعات مرزی بعضاً اشغال شد. در جایی بودند که حتی گاهی گلوله خمپاره، توپ و تانک هم می‌رسید.
عده‌ای از خانه و کاشانه خودشان آواره شدند. پیداست که افضل الاعمال احمزها ؛ آنهایی که زحمت بیشتر، تلاش و جهاد بیشتر کردند جایگاه مقرب‌تری در نزد خداوند دارند، ما هم به همان نسبت وظیفه داریم بیشتر کمک کنیم، در حد وسع و توان و در حد چارچوب قانون برای آن
استان‌ها.
استان کرمانشاه هم استان فرهنگ است هم استان تجارت است هم استان دلاوری‌ها و هم استانی است که دروازة غرب ایران بود. این سخنی که بعضی از نمایندگان محترم مطرح کردند که ما در بحث راه و راه‌آهن باید به این بعد توجه کنیم حرف درستی است. راه‌آهن برای همة کشور ما نیاز است، همه استان‌ها راه‌آهن می‌خواهد اما آنجاهایی که می-توانیم
راه‌آهن را به یک کشور دیگر متصل کنیم و بتوانیم آن بعد ترانزیتی ایران را که جایگاه ویژه‌ای دارد بیشتر احیا کنیم مسلماً اولویت دارد، مثلاً کاری که در راه‌آهن گرگان انجام گرفت و در اینچه برون متصل شد، الان از کشور چین متصل هستیم تا کشورهای آسیای مرکزی به قزاقستان، ترکمنستان، ایران و به خلیج فارس می‌آید. تحول خیلی بزرگی است. الان راه‌آهنی که از چابهار می‌خواهیم بکشیم، در نهایت متصل می‌شود به خراسان و راه‌آهن سراسری از طریق زاهدان و کرمان، این راه‌آهن برای ما بسیار مهم است، به دلیل اینکه کل آن منطقه را متصل می‌کند به شرق اروپا و آسیای مرکزی.
چندی پیش وقتی نخست وزیر هند و رئیس جمهور افغانستان برای این موضوع به چابهار آمده بودند و اسنادی را امضا می‌کردیم، نخست-وزیر هند به من گفت که امروز روز تاریخی برای منطقه است. گفت یک قرن دیگر منطقه ما خواهد فهمید که ما سه کشور امروز چه کار بزرگی کردیم و این اسنادی که امضا می‌کنیم چه تحولی در منطقه ایجاد می‌کند.
راه‌آهن شرق و غرب برای ما مهم است، راه‌آهنی که ما را به ترکیه و عراق متصل می‌کند بسیار مهم است، البته، الان نزدیک‌ترین راهی که
راه‌آهن به عراق وصل شود خوزستان است، زیرا مسیر کوتاهی داریم، البته مشکلاتی هم آنجا هست، پل مهمی دارد و آن راه‌آهن به عراق متصل
می‌شود که برای مسئله اربعین هم مهم است. ما دلمان می‌خواهد آن
راه‌آهن سریع‌تر متصل شود، زیرا مسیر کوتاهی است، چون تا خرمشهر راه‌آهن داریم، تا بصره هم هست، بین خرمشهر و شلمچه تا بصره راهی نیست، راه کوتاهی هست که فقط یک پل است که این راه‌آهن سریع وصل شود. اینجا هم بسیار مهم است، یعنی این راه‌آهن هم اتصالش به عراق بسیار اهمیت دارد، البته تنها عراق هم نیست، بعد هم این راه‌آهن باید تا مدیترانه برود و مسیر باید ادامه پیدا کند، که اهمیت دارد.
این حرف کاملاً منطقی است، اما در طرح‌ها مسائلی که جزو مسائل استراتژیک ماست، اولویت دارد؛ مثلاً ما در بحث بندر جاسک دنبال این هستیم که بندرگاه صادرات نفت ما شود و من در سفر هرمزگان این را اعلام کردم، در جاسک هم اعلام کردم و داریم اقدام می‌کنیم، برای ما بسیار مهم است. زمانی مقام معظم رهبری در مورد این پروژه‌هایی که خدمت ایشان مطرح بود، به من فرمود که مهم‌ترین طرح استراتژیک که اعلام کردی مسئله صادرات نفت از جاسک بود و این مهم‌ترین و
بزرگ‌ترین طرح استراتژیک بود، چون مسائل خاص خودش را دارد و من نمی‌خواهم این را باز کنم، از لحاظ منافع ملی و امنیت ملی برای ما بسیار مهم است.
طرح‌هایی که برای ما استراتژیک است مهم است. اینجا هم همین طور است، مسئله اتصال راه‌آهن به مرز اهمیت دارد و درست است، منتها نکاتی که در سفر اعلام می‌کنیم معمولاً آن چیزی است که در آن سال و سال بعد می‌توانیم اجرایی کنیم. بسیاری از طرح‌ها هستند که ممکن است سه ساله و چهارساله شود. معمولاً این رقمی هم که اینجا اعلام می‌شود ارقامی است که مربوط به امسال و سال آینده است و در همه سفرهای استانی بنای ما بر این است. البته اینکه صد در صد طرح‌های ما اجرا شود، پارسال مقداری مشکل داشتیم، به خاطر اینکه شرایط پارسال از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار سختی بود. نمایندگان محترم، مسئولین محترم و همه افرادی که اینجا حضور دارند به ارقام و شرایط کشور آشنا هستند و می‌دانند ما از دو طرف صدمه می‌بینیم، از یک طرف صادرات نفت ما منحصر شود به یک میلیون بشکه که تا چند ماه پیش وضع همین بود. از یک طرف قیمت نفت در زمانی از یکصد و چهل دلار هم بیشتر شد. اوائل دولت ما هم که شروع کردیم قیمت نفت بالای صد دلار بود، صد و ده دلار، صد و دوازده دلار و این کاهش قیمت نفت همه کشورهای صادرکنندة نفت را دچار مشکل کرد. این را همة شما می‌دانید که مثلاً کشورهایی که در منطقه وضعشان بسیار خوب است و ثروتمند هستند، دچار چه مشکلات عظیمی شدند و برخی از کشورهای صادر کننده نفت دچار تورم سه رقمی شدند و این نشان می‌دهد که شرایط چیست.
سال گذشته سال بسیار سختی را گذراندیم. پارسال همة تلاش ما این بود که رشد منفی نباشد، تورم بالا نرود و بتوانیم آن چیزهایی را که ضرورت‌های ماست پرداخت کنیم. کار بسیار سختی بود ولی ما به هرحال عبور کردیم. ان‌شاءالله امسال گشایش بهتری می‌شود، اما آثار پارسال را هنوز روی شانه‌های خودمان حس می‌کنیم.
کرمانشاه استان جهاد است؛ استانی که در برابر دشمن ایستادگی و مقابله کرد؛ در هفته‌های اول جنگ روزهایی بود که شرایطی برای ما پیش آمد که ناچار بودیم با تانک‌های عراقی (سال 1359 شرایط خاصی بود) با هواپیما مقابله کنیم؛ یعنی هواپیما بلند کنیم یک بمب بزند به تانک. نیروی هوایی برای این کار ساخته نشده بود ولی چاره نبود یا هلی‌کوپتر برود با تانک بجنگد که این کار می‌شد.
الان باز هم دلم می‌خواهد یاد کنم از شهید کشوری و شهید شیرودی که اینها از خلبان‌های فوق العادة هوا نیروز بودند. البته خلبان هوا نیروز، خلبان نیروی هوایی، رزمندگان ما از سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و عشایر همه تلاش و فداکاری کردند ولی شهامت‌های زیادی از این دو نفر سراغ دارم و دیدم. روزهای سختی در سال 1358 پیش آمد. به خاطر مسائلی که داشتیم، من آمدم هوا نیروز کرمانشاه خیلی گرفته بودم. وقتی در اتاق فرماندة هوا نیروز کرمانشاه نشستیم، همین خلبان شیرودی و خلبان کشوری که البته با کشوری از قبل از انقلاب آشنا بودم، به من گفتند فلانی، توهیچ نگران نباش، هر مقدار پرواز نیاز باشد ما دو نفر به عهده می‌گیریم، از طلوع تا غروب آفتاب. من به خاطر شرایطی که بود دو سه روزی در کرمانشاه بودم و اینها واقعاً این‌گونه بودند. از صبح تا غروب پرواز می‌کردند، من واقعاً تعجب می‌کردم از این توان و قدرت که از صبح پرواز می‌کند، موقع ظهر سریع نمازش را می‌خواند، دو مرتبه شروع به پرواز می‌کند، کار بسیار عظیم و بزرگی انجام شد.
این استان و رزمندگان این استان ایستادگی کردند، مقاومت کردند، تلاش کردند، فداکاری کردند. آن روز روز جهاد دفاعی ما بود، حال چه قبل از جنگ تحمیلی که شما یک جوری جهاد و ایستادگی کردید و چه در دوران جنگ تحمیلی همان‌طور که من گفتم کرمانشاه جزو جاهایی بود که ده سال جنگیده، دفاع کرده، ایستاده و امروز هم مرزبانی و مرزداری
می‌کند، مرابط است، مرابط همان جایگاه مجاهد را دارد، جهاد می‌کند، رباط به معنی مرزبانی و مرزداری است.
امروز ما به جهادهای دیگری هم در این کشور نیاز داریم و اگر ما جهاد فرهنگی کنیم، جهاد اقتصادی کنیم، جهاد اجتماعی کنیم، والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا، اگر اراده کنیم و تصمیم بگیریم به جهاد و ایستادگی در راه خدا و فداکاری، خدا هم ما را یاری می‌کند، ما را کمک می‌کند. ما امروز در ابعاد مختلف نیاز به تلاش داریم، اما بحث بیکاری که مطرح می‌شود بحث درستی است.
بیکاری یکی از معضلات بسیار بزرگ جامعه ماست. نمایندگان مجلس و شما مسئولین محترم با آمار و ارقام آشنا هستید. نگاه به آمار آسان است. شما ببینید قبل از دولت یازدهم وضع اشتغال ما چه بود؟ از سال 1386 تا 1391 تقریباً اشتغال خالص ما صفر است. در این چند سال خیلی تلاش شده، نمی‌خواهم بگویم ما توانسته‌ایم به اندازه نیاز شغل ایجاد کنیم، دانشگاه‌های ما با این همه دانشجویی که دارد، چهار میلیون و هشتصد هزار دانشجو داریم که در دانشگاه‌های ما دارند تحصیل می‌کنند، سالانه عده زیادی فارغ التحصیل می‌شوند، ما امروز جویای کار تحصیل کرده، مهندس، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا داریم که اشتغال متناسب با تخصص و تحصیلات خود را نیاز دارند و می‌خواهند.
باید این کار را بکنیم، هیچ چاره‌ای جز تلاش نداریم. منتها چگونه باید درست کنیم؛ یعنی باید اینها را استخدام کنیم؟ یعنی این دولت فربه-ای که از فربه بودن نمی‌تواند تحرک داشته باشد را فربه‌تر کنیم؟ ما یک دولت چابک می‌خواهیم؛ یعنی می‌خواهیم به استخدام دولتی اضافه کنیم؟ این کار شدنی است؟ اصلاً می‌توانیم؟ امکانات کشور، بودجه کشور این تقاضا را جواب می‌دهد؟ یا اینکه باید رونق اقتصادی ایجاد کنیم؟
همه جای دنیا چه کار می‌کنند؟ ما یک کشور با فرهنگِ توانمند انقلابی مسلمان هستیم، باید بتوانیم یک حرکت بزرگ به وجود بیاوریم، چگونه می‌توانیم رونق اقتصادی ایجاد کنیم؟ چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ البته الان یک شاهراه پیش روی ما همین اقتصاد مقاومتی است. باید اقتصاد مقاومتی را اجرا و پیاده کنیم ولی به هر حال چگونه می‌شود رونق درست کرد؟ چگونه می‌شود شغل درست کرد؟ ما هم به سرمایه هم به تکنولوژی هم به بازار فروش نیاز داریم. پارسال در مقطعی انبارهای تولیدی ما پر شده بود، یعنی تولید انجام می‌گرفت ولی در انبار می‌ماند، ما برای فروش محصولاتمان مشکل داشتیم. ما نیاز به بازار داریم. وقتی تولید می‌خواهد رونق پیدا کند، بخشی مربوط به بازار داخلی است و بخش دیگر مربوط به بازار خارجی برای این کار نیاز به سرمایه داریم. این سرمایه از کجا باید به دست بیاید؟ مگر بودجه ما چقدر است؟ بودجه ما محدود است. همین بودجة امسال را که پارسال مجلس شورای اسلامی با تأخیر به تصویب نهایی رساند، مگر چقدر است؟ این بودجه‌ای که هست با امکاناتی که ما داریم عملاً اجرایی نمی‌شود و باید آن را در عمل اصلاح کنیم، این بودجه چه مقدارش بودجه جاری است. چقدرش می‌ماند که ما بخواهیم در طرح‌های عمرانی حرکتی ایجاد کنیم؟
بودجه امروز این توان و قدرت را ندارد که این مشکلات اقتصادی را حل کند. ما باید سرمایه مردم را جذب کنیم. باید شرایطی ایجاد کنیم که سرمایه‌هایشان را بیاورند و رونق ایجاد کنند، باید بتوانیم سرمایه خارجی را جذب کنیم. کسی به ذهنش نیاید که این دولت منتظر نشسته دست روی دست گذشته که از خارج سرمایه بیاید. عملکرد ما روشن است. من یک سال پیش دستوری را به معاون اول صادر کردم برای اصلاح امور بانکی. بحمدالله در این یک سال کار زیادی شده و آن بسته اصلاح امور بانکی آماده شده. در همین لایحه اصلاح بودجه هم که به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم، بخشی از آن مربوط به اصلاح امور بانکی است.
شما از کجا می‌خواهید سرمایه بیاورید؟ آن سرمایه بزرگی که الان
می‌تواند رونق درست کند، بانک‌ها هستند که بتوانند تسهیلات بدهند. تسهیلاتش باید متناسب باشد، توان بانک‌ها هم همچنین. شما می‌دانید ما شرایطی داشتیم که شرایط وفور نفت بود. در این شرایط پایه پولی مرتب بالا می‌رفت، شرایط خاصی است، وقتی پول نفتتان زیاد می‌شود، وقتی پول نفت گرفته می‌شود و آن دلار به ریال تبدیل نمی‌شود، بانک مرکزی بلافاصله پول را به خزانه پرداخت می‌کند، و بلافاصله مشکلات تورمی ایجاد می‌کند. شرایط تورم طوری شده بود که کسی که تسهیلات
می‌گرفت سعی می‌کرد که ندهد، به بانک پرداخت نکند، جریمه شود اما پرداخت نکند، به دلیل اینکه در آن شرایط تورم ما بالاتر از نرخ تسهیلات بود. عمده آنها معوقات عمدی ایجاد می‌کردند.
بعد شرایط عوض شد، شرایط تحریم آمد، در شرایط تحریم، بالعکس شد، درآمدهای نفتی کم شد، شرایط بانکی عوض شد. حالا دیگر همان کسی که می‌خواست بیاید بدهی بانکی خود را پرداخت کند، دیگر توان پرداخت نداشت. در این شرایط بانک‌های ما الان دچار مشکل هستند؛ در سرمایه هم دچار مشکل هستند. ما باید شرایط تسهیلات بانکی را فراهم کنیم، نرخ تسهیلات را پایین بیاوریم، نرخ تسهیلات بانکی با دستور درست نمی‌شود. در مقام عمل باید این کار را انجام دهیم. می-خواهم بگویم عمر این دولت نزدیک سه سال است، دوستان اقتصادی در این جلسه هستند، می‌دانند من به طور منظم هر هفته دو جلسه اقتصادی مفصل از صبح تا ظهر داشتیم. دولت از آغاز دنبال حل معضلات اقتصادی بود. چه اینکه مسئلة هسته‌ای حل شود چه حل نشود. لذا قبل از اینکه مسئله هسته‌ای حل شود ما تورم را پایین آوردیم. قبل از اینکه مسئلة هسته‌ای حل شود، رشد مثبت اقتصادی پیدا کردیم و اینها ربطی به مسئلة هسته‌ای نداشت. قبل از این بود که ما به توافق هسته‌ای برسیم. دولت با همه توان دنبال این حرکت بود.
ما باید برای این کار چه کنیم؟ ما باید شرایط بانکی را عوض کنیم، اصلاحات بانکی انجام دهیم، بانک‌های ما باید بتوانند تسهیلات بیشتری بدهند، هم برای سرمایه در گردش هم برای تکمیل پروژه‌ها. باید بتوانیم سرمایه را جذب کنیم، حالا از هر کجا، از داخل، خارجی، ایرانی‌ای که خارج است، خارجی، فرق نمی‌کند. والا رونق درست نمی‌شود، والا اشتغال درست نمی‌شود.
برای این کار گفتمان ما باید یکی شود، ما باید شرایط را برای رونق اقتصادی در کشور آماده کنیم. باید شعار ما در این مسیر قرار بگیرد، باید سخنرانی‌های ما در این مسیر قرار بگیرد، تشویق‌های ما در این مسیر قرار بگیرد، باید قوه مقننه در همین مسیر بیاید، باید قوة قضائیه در همین مسیر بیاید، والا ما اینجا بنشینیم و بگوییم چگونه اشتغال درست می‌شود؟ راهش چیست؟ چه کسی باید این کار را بکند؟ ما همه یکی هستیم. شما بگویید دولت، من بگویم مجلس، آن یکی بگوید قوة قضائیه، فرق
نمی‌کند، همه ما مسئولیم مجلس، دولت، قوة قضائیه و همه یک نظام و یک کشور هستیم، همه در کنار هم، هستیم، همه باید دست به دست هم دهیم و این کار را انجام دهیم.
به اعتقاد من این کار شدنی است و به حول و قوة الهی آن را انجام می‌دهیم. امسال رشد اقتصادی نسبتاً خوبی خواهیم داشت. من از ابتدای سال اعلام کردم، هدف گذاری ما برای امسال رشد 5 درصدی است. در زمینة اشتغال تلاش بر این است که لااقل نگذاریم آمار و ارقام بدترشوند. چون می‌دانید که ورودی کار ما زیاد است، با این همه که فارغ التحصیل می‌شوند و جوانانی که می‌آیند. البته این جوانان نعمت هستند، اگر بتوانیم برنامه‌ریزی درسی کنیم، جوان تحصیل کرده یک نعمت بزرگ است. منابع بزرگ ما نعمت دیگری است. اتحاد و انسجام داخلی ما نعمت بزرگ دیگر است. امنیت یک نعمت بزرگ است. تفاهمی که امروز بین قوای سه گانه وجود دارد نعمتی بزرگ است. وجود مقام معظم رهبری و هدایت‌های ایشان و سیاست‌های کلی همگی نعمت هستند و ما باید از آنها استفاده کنیم و بتوانیم در کنار هم این تحرک را به وجود بیاوریم.
من هیچ تردیدی ندارم - البته هر کاری مشکلات و سختی‌های خودش را دارد - که این مشکلات را به حول و قوه الهی پشت سر می-گذاریم. الحمدلله شما استانی دارید که بین مسئولین محترم، نماینده محترم ولی فقیه، امام جمعه محترم، استاندار، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، نیروهای مسلح، اقوام و مذاهب مختلف همه در کنار هم متحد هستند. فضایی که امروز در استان وجود دارد بسیار ارزشمند است.
تردید نکنید، کمی دقت کنیم و دنبال مسائل جناحی و حزبی - که البته در جای خود خوب است - نرویم، رقابت‌های حزبی در جای خودش خوب است، اما نمک هم که غذا را خوشمزه می‌کند، اگر زیاد شود مشکل درست می‌کند. هر چیزی باید به اندازه خودش باشد. رقابت حزبی هم داشته باشیم، منتها منافع و امنیت ملی ما باید برایمان اصل باشد. ان‌شاءالله استان کرمانشاه همان طور که در روزگار دفاع در خط مقدم جهاد بود، امروز هم برای جهاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در خط مقدم خواهد بود. دست به دست هم دهیم کشورمان و استان عزیز کرمانشاه را آباد
می‌کنیم. این کار همه ماست، نه دولت و ان‌شاءالله خداوند همه ما را یاری خواهد کرد و به اهداف بلندمان دست خواهیم یافت.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92465
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.