سخنرانی در دیدار عیدانه با رهبر معظم انقلاب، مسئولان و سفرای کشور اسلامی

ویژگی‌های ماه رمضان/ اهمیت استفاده از بهره‌های معنوی ماه رمضان/ ماه رمضان فرصتی برای آشنایی با فقر و رنج جامعه/ ماه رمضان، فرصتی برای تقویت ایمان/ فیش‌های حقوقی و پاکدستی اکثر مدیران/ عزم دولت برای ساماندهی حقوق ها/ اهمیت اصلاح فرایندها/ نقص قوانین و مقررات/ تلاش دولت برای شفافیت/ معضل خشونت و کشتار در جهان اسلام/ بی مرزی تروریسم / ضرورت ائتلاف جهان اسلام برای مقابله با تروریسم/ آمادگی ایران برای کمک به ملت‌های مظلوم و دفاع از حرم‌های مطهر/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

عیدسعید فطر را به محضر ملت بزرگ ایران و همه مسلمانان جهان، حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی مقیم در تهران و به ویژه محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
ماه رمضان، ماه مغفرت، ماه رحمت، ماه قرب به خدا و ماه میهمانی خدا بود؛ ماه قرائت قرآن، قدر و احیا بود. در ماه رمضان، در هوای گرم تابستان مردم ما در آزمایش این ماه با دست کشیدن از طعام و شراب و سایر مفطرات روزه، در این آزمایش سربلند بیرون آمدند و امروز را به عنوان عید پیروزی انسان بر شیاطین، پیروزی بر هوای نفس، استقامت، صبر و ایستادگی جشن گرفته ایم.
اما مهم‌تر آن است که از بهره‌های معنوی این ماه چه برگرفته ایم؟ که روزه تنها دست کشیدن از خوردن و آشامیدن نیست، که باید ماه رمضان تمرینی باشد برای پاکی زبان از دروغ و تهمت و افترا و بدگویی‌ها و تحقیر دیگران و اجتناب از دروغی که پیامبر آن را «ام المعاصی» نامید.
امیدواریم در این آزمایش هم پیروز بیرون آمده باشیم و توشه‌ای را برای یازده ماه آینده برگرفته باشیم؛ آن وقت عید به معنای واقعی کلمه برای ما عید فطر و عید فطرت است. در روایات، در کنار روزه، به یاد تشنگان و گرسنگان و درد دیگران بودن نیز تاکید شده است. گرچه همان فقرا و مساکین هم موظف به انجام فریضه روزه داری هستند، ولی در عین حال ماه رمضان برای آن است که با مفهوم اجتماعی فقر و رنج جامعه بیشتر آشنا شویم؛ از خودخواهی به دیگربینی و دیگرخواهی برسیم و خود را جزئی از کل جامعه اسلامی بیابیم و ببینیم.
ماه رمضان فرصتی برای تقویت ایمان یک ملت و امت بود؛ مخصوصا برای کشوری که یک کشور اسلامی است و در آن کشور باید اقامه دین خدا شود. به امید اینکه هر رمضانی نسبت به رمضان گذشته برای انجام و وظایف مان آماده تر و برای هدف نهایی روزه که پایبندی به قوانین اسلام و تقواست نزدیک تر شده باشیم.
در ماه رمضان امسال فرصت دیگری برای ما پیش آمد که به موضوع فیش‌های حقوقی معروف شد؛ دریافت‌هایی که بر خلاف انصاف و عدالت بود؛ گرچه تعداد آنها زیاد نبود و اکثر مدیران ما پاکدست و پاکدامن هستند ولی متاسفانه این موارد موجب تأسف عمیق برای همه ما بود.
یکی از مطالبات به حق مردم خداجوی ما در ماه مبارک رمضان - که ماه تقواست - اصلاح این نابسامانی‌ها بود. دولت در کنار دو قوه دیگر مصمم است تا این مسیر را در مسیر حق، صلاح، عدل و قانون قرار دهد؛ که این تاکید مقام معظم رهبری نیز هست.
موضوع بالاتر از آن است که عده‌ای عزل و برکنار شوند و عده‌ای حقوق هایشان تقلیل یابد. مسئله آن است که در فرآیند مقررات و در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری‌ها دچار اشکال بوده ایم و باید این فرآیند اصلاح شود.
تا زمانی که ذی نفعی حق دارد برای منافع خود در جمعی حق رأی داشته باشد، این مشکل باقی خواهد ماند. آنجایی که هیئت مدیره‌ای و مجمعی برای خود تصمیم می‌گیرد، اگر ذی نفع و ذی نفعان در
تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند و تاثیرگذار، این مشکل همچنان باقی خواهد ماند.
نکته دیگر که لازم است مورد توجه قرار گیرد مسئله شفافیت است. تا ابهام و تاریکی وجود دارد، سوء استفاده‌ها هم باقی خواهد ماند. دولت علاوه بر اقدامات فوری که در حال انجام است، در زمینه مسئله ذی نفعان و شفافیت، لایحه‌ای آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد که شاید راه اصلی درمان بلند مدت برای این مسئله باشد.
دولت علاوه بر اینکه در این مسیر اصلاح هم ممکن است با
مقاومت‌هایی روبه رو باشد، اما با حمایت مردم و مقام معظم رهبری که ایشان همواره بر اصلاح نظام اداری تأکید داشته اند، این مسیر را تا پایان و تا دستیابی به هدف ادامه خواهد یافت و مردم ما تا پایان این مسئله مطالبه‌گر و پیگیر باشند.
نکته دیگر که لازم است مورد توجه قرار گیرد مصیبتی است که در دنیای اسلام و جامعه اسلامی، مردم مسلمان ما با آن مواجه هستند. روزگاری بود که فقط به فکر آوارگی مردم فلسطین بودیم. روزگار دیگری هم بود که در کنار فلسطین، آوارگی مردم افغانستان را هم به چشم می‌دیدیم، اما متاسفانه این روزها در بسیاری از کشورهای اسلامی و جوامع اسلامی با خشونت، کشتار و آوارگی مواجه ایم و می‌بینیم که حتی در عراق و سوریه و لیبی و کشورهای دیگر اسلامی، مردمی که می‌بایست در عید فطر امسال با لب خندان در این جشن رمضانی شرکت کنند، متاسفانه با چشمی گریان در کنار شهیدان و آوارگان خود به غم نشسته اند.
امروز دیگر باید برای همه سران کشورهای اسلامی حتی آنهایی که در غفلت بوده اند، واضح شده باشد که ترور و تروریسم مرز نمی شناسد، این ملت و آن ملت نمی شناسد و آنهایی که مقطعی فکر می‌کردند و می‌خواستند از برخی گروه‌ها به عنوان ابزار استفاده کنند باید متوجه شده باشند که تروریسم یک خطر برای همه جهان اسلام است. امیدواریم خداوند آنها را هم در مسیر تصمیم راهبردی و درایت سیاسی هدایت کند و در بعد رمضان شاهد تحولی باشیم که آنها هم به فکر یک ائتلاف واقعی به جای ائتلاف ظاهری و ائتلاف جعلی برای مبارزه با تروریسم در سراسر جهان اسلام باشند و به جای بذر کینه و دشمنی، شاهد بذر اخوت و برادری در میان مسلمانان باشیم.
جمهوری اسلامی ایران مثل سال‌های گذشته و از آغاز این نظام در برابر مشکلات جهان اسلام نه چشم را فرو می‌بندد و نه دست را روی دست می‌گذارد، بلکه به کمک همه مسلمانان مظلوم عالم که از ملت و دولت ایران درخواست کمک کنند در کنار مظلومان و عتبات مقدس و حرم‌های مطهر از حرم معصومین و ملت‌های مظلوم دفاع خواهد کرد و به این راه که سیره ائمه معصومین است اقتدا خواهیم کرد و ادامه خواهیم داد؛ که خداوند ما را در این روز عید در مسیر پیروی از محمد و آل محمد قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92458
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.