سخنرانی در دیدار با مسئولان نظام به مناسبت عید سعید فطر

امنیت ایران در روز قدس/ استفاده از فرصت حقوق‌های غیر متعارف/ مشکل دستگاه‌های به ظاهر خصوصی/ توجه دولت به حقوق‌ها در صندوق توسعه ملی، چندهفته پیش/ مسئله حقوق ها، منکر معروف/ فرصت اصلاح و شفاف سازی حقوق ها/ فضای موجود مناسب برای ایجاد تحول در ساماندهی حقوق ها/ عدم استفاده از حقوق‌ها برای تسویه حساب سیاسی/

الحمدلله ماه رمضان در داخل ایران ماه خوبی بود. هرچند همسایگان ما به زحمت افتادند، اما نیروهای امنیتی ما الحمدلله تلاش خوبی کردند؛ اگر این اقدامات خوب نبود احتمال داشت که در اجتماعات ماه رمضان مخصوصاً روز قدس خدای ناکرده با فاجعه‌ای روبه رو شویم! الحمدلله در این دو سال اخیر را هر موردی که بوده توانسته‌اند خوب شناسایی کنند. الحمدلله در مجموع ایران خوب بود.
البته در ماه رمضان مسئله فیش‌ها پیش آمد. به نظر من ما این را به عنوان یک فرصت ببینیم نه به عنوان تعارف؛ به هر حال مقرراتی در این کشورحاکم بوده، یک زمانی آمدیم خصوصی-سازی کنیم بعضی از دستگاه‌ها به ظاهر خصوصی شده ولی واقعیتش این است که خصوصی نشده فقط درصد کمی در دست مردم است. با اینکه خصوصی نیست ولی چون به اسم خصوصی شدن است مقرراتی را اجرا می‌کنند‌ که با مقررات
بخش‌های دولتی سازگار نیست، بلکه با مقررات بخش خصوصی سازگار است. بیشتر بخش‌های دولتی مشابه آنها هم دولتی و بخش اندکی از آنها خصوصی شده است. آنها هم از بخش خصوصی تبعیت کردند، گفتند ما هم مثل آنها هستیم، حالا فوقش این است که اگر دولت ده درصد دیگر بفروشد ما خصوصی می-شویم. به نظر من یک مقدار قیاس کردند و به اشکالاتی که بوده توجه نشده.
مثلاً راجع به همین صندوق توسعه ملی، دو سه هفته قبل از این حوادث جلسه داشتیم، دوستان هم بودند، همین دستگاه‌های نظارتی هم همه بودند؛ یعنی بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات همه حضور داشتند، اتفاقاً بحث حقوق آنها هم مطرح شد که چقدر و چگونه باشد؟ یک چارچوبی داشته باشد. هیچ کس اعتراضی نکرد، کسی مطرح نکرد که حقوق اینها زیاد یا کم است. البته من خودم هم رقم حقوق را مطلع نبودم، بعداً متوجه شدم. منظورم این است که منکری بود که معروف شده بود یا به آن توجهی نمی‌شد یا چیزی بود که در طول سال‌های گذشته به تدریج عادت شده بود.
به نظر من این مسئله فرصت خوبی به وجود آورد برای اینکه ما وارد اصلاح شویم. البته این اصلاح زماندار و طولانی است. من همین امروز هم در یک جلسه خدمت آقا عرض کردم ما در نهایت نیاز به یک لایحه مربوط به شفافیت و مسئله ذی-نفعان داریم و باید لایحه‌ای را تنظیم بکنیم. یک مجمع هستیم که از 12-10 نفر تشکیل شده‌ایم، خودمان برای خودمان تصمیم می-گیریم؛ همه ذی‌نفع هستیم. بنابراین این رأی ما نمی‌تواند رأی بی-غل و غشی باشد، بشر است، دیگر دچار اشتباه می‌شود. در خیلی جاهای دنیا این قانون است که فرد ذی نفع حق ندارد در تصمیمات مداخله کند. اگر قانونی برای مسئله ذی‌نفع‌ها درست کنیم، قانونی برای شفافیت درست کنیم، می‌تواند مانع بسیاری از این امور باشد.
البته سیستم اداری ما در ادامه راه حتماً مقاومت می‌کند. باید در ماه‌های آینده با فشار و شدت بیشتر از این مسائل عبور کنیم؛ منتها فضایی ایجاد شده که فضای کاملاً مناسبی برای این تحول است اگر این فضا نبود خیلی سخت می‌شد؛ یعنی اگر چنین فضایی نبود این اصلاح اداری بسیار سخت انجام می‌شد.
بنابراین در مجموع ما باید این را به فال نیک بگیریم، باید بگوییم همه در این زمینه غفلت کردند، دستگاه مجریه غفلت کرده، مقننه غفلت کرده، قوه قضاییه هم غفلت کرده است. حالا در مجریه بگوییم ذی‌حساب‌ها، دیگران هم البته هستند، در قوه مقننه بگوییم دیوان محاسبات؛ در قوۀ قضاییه، بازرسی کل کشور؛ می‌توانیم بگوییم هر سه قوه به نحوی در این زمینه غفلت یا حداقل قصور کردند. ان‌شاءالله امیدوارم این به نفع کشور و مردم تمام شود، چون به هرحال یک روزی این پرونده باز می‌شد،
پرونده‌ای نبود که بماند. الان فرصتی است که ان‌شاءالله آن را حل کنیم.
من فکر می‌کنم در نهایت ان‌شاءالله برای مردم خیر باشد؛ منتها نباید آن را وسیله تسویه حساب‌های سیاسی قرار دهیم. این مسئله را باید ملی در نظر بگیریم و آن را حل و فصل کنیم.
امیدواریم ماه رمضان برای شما و خانواده محترم‌تان و برای همه مردم ماه خوبی بوده باشد و این عید هم ان‌شاءالله عید مبارکی باشد. در بعضی از روایات است که این روز، روز جایزه گرفتن از خداوند است. خداوند ان‌شاءالله این جایزه‌هایش را به ما بدهد و ما بتوانیم به آن هدفی که ماه رمضان برای آن درست شده برسیم. ان شاء الله.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92457
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.