سخنرانی در مراسم افطار با علما و روحانیون و ائمه جمعه و جماعات

رسالت و وظیفه روحانیت/ ثبات و امنیت و آرامش کشور علی‌رغم نا امنی منطقه و کاهش قیمت نفت/ پرهیز دولت از تصمیمات شتاب‌زده و بدون مشورت/ جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا/ امام و توجه به افکار عمومی جهان/ رویکرد مردم به روحانیت/ روحانیت، مبین خواست جامعه و مردم و پاسخگویی نیازهای جامعه/ روحانیت در کنار مردم/ روحانیت در کنار قدرت و ثروت/ توقع مردم از روحانیت درگذشته و حال/ بهبود اوضاع کشور نسبت به دو سه سال گذشته/ اقدامات دولت در بخش سلامت/ صادرات غیر نفتی/ کشاورزی و خودکفایی در گندم/ دولت نیازمند نقد و نظر روحانیت/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
بسیار خوشحالم که این فرصت در ماه مبارک رمضان و نزدیک افطار پیش آمده تا در محضر علما و روحانیون عزیزی باشم که دیروز بار انقلاب را بر دوش داشتند و امروز بار ادامة انقلاب و حفظ نظام اسلامی را بر دوش دارند. ما شاید از دور این‌چنین فکر کنیم که اکنون که انقلاب به ثمر رسیده، نظام اسلامی تشکیل شده، 37 سال از انقلاب گذشته، ارکان نظام به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند، بنابراین وظیفة روحانیت تنها تبیین فرهنگ دینی و اسلامی است که البته بالاترین وظیفه تبیین شرع انور و هدایت جامعه در مسیر حق و اسلام است اما در عین حال روحانیت باید همان وظیفه سابق و بار سنگینی را که دیروز بر دوش داشت، امروز هم برای حفظ انقلاب و نظام و ادامه راه بر دوش خود احساس کند.
من در اینجا در محضر بزرگواران، جمع بزرگی از روحانیت معظمی که امشب در خدمتشان هستیم، عرض می‎کنم که به درگاه خداوند بزرگ باید شکرگزار باشیم در شرایط بسیار سخت در منطقه که شما می‎بینید کشورهای مختلف منطقه با مشکلات فراوان برای ثبات و امنیت مواجه‌اند و حتی در این یک سال اخیر به دلیل مسائلی که در قیمت انرژی پیش آمد با مشکلاتی برای رشد و توسعه مواجه بوده‌اند، جمهوری اسلامی ایران در مسیری که انتخاب کرده بود و وعده‎ای که به مردم داده بود بحمدالله موفق بوده.
دولت یازدهم به شکر و حمد خداوند در همان مسیری حرکت کرده است که از روز اول به مردم وعده داده. هیچ گاه در هیچ موضوع مهمی بدون شور و مشورت با متخصصین و صاحب‌نظران قدمی برنداشتیم. این معنایش این نیست که دولت خالی از خطا و اشتباه است اما در هیچ مسئله‎ای بدون شور و مشورت و نظرات صاحب‌نظران موضوع حرکتی نکردیم و بحمدالله وعده‎هایی که به مردم داده شده متحقق شده؛ یعنی اگر از روز اول به مردم گفته شده که این دولت از اسلام‎هراسی و ایران‎هراسی خواهد کاست، این کار را انجام داده.
امروز جایگاه ایران اسلامی ما در افکار عمومی دنیا جایگاه دیگری است. یکی از نکاتی که امام(ره) بزرگوار در پاریس در یکی از سخنرانی‎های خود بیان کرد مسئلة توجه به افکار عمومی جهان بود. او در آن سخنرانی گفت یک قدرت بزرگ، افکار عمومی دنیاست. ما باید افکار عمومی جهان را جذب کنیم. نگذاریم واقعیت‎های کشور ما، نظام ما، انقلاب ما، رهبری ما، روحانیت ما، حوزه‎های ما و مراجع ما خدای ناکرده در دنیا به گونه‎ای دیگر و مخدوش معرفی شود.
معنایش این نیست که ما امروز مشکلی در افکار عمومی دنیا نداریم. معنایش این نیست که علیه ما تلاش نمی‎شود. مسلماً هم دشمنان علیه ما کار می‎کنند و هم رقبای منطقه علیه ما کار می‎کنند. اما در عین حال شما اگر شرایط ایران را با چند سال پیش مقایسه کنید می‎بینید امروز در یک شرایط کاملاً مناسب‎تر و بهتری در جهان هستیم.
البته همیشه سرمایه روحانیت معظم این بوده که مردم او را مبیّن اسلام و قرآن می‎دیدند و احترام به روحانیت را احترام به اسلام و اهل بیت تلقی می‎کردند و همیشه روحانیت را در کنار خود و مردم می‎دیدند. نفوذ کلام امام(ره) یا مقام معظم رهبری به خاطر این است که ضمن اینکه احکام دین و وظایف مردم را از لحاظ اسلامی بیان می‎کند، امام(ره) بزرگوار همواره خواست مردم و مطالبات مردم را - که بزرگ-ترین آن استقلال و آزادی بود، بزرگ‌ترین آن مبارزه با طاغوت و فساد و استقرار یک نظام دینی و اسلامی بود – و فکر و همان راه مردم را ترویج کرد. امروز هم روحانیت باید مبین خواست جامعه و مردم باشد و پاسخگوی نیازهای جامعة ما مخصوصاً از لحاظ فرهنگی و مخصوصاً برای نسل جوان باشد.
البته امروز مردم دو مسئله نسبت به روحانیت دارند. خوشبختانه بزرگواران ما را مستفیض کردند. همه ما استفاده کردیم و فرصت باقی مانده تا موقع اذان بسیار کوتاه است.
روحانیت با دو مسئله مواجه هست. قبل از پیروزی انقلاب روحانیت به عنوان نهادی در کنار مردم و مظلوم بود و این مظلومیت خودش فضای خوبی را برای تأثیر کلام گذاشته بود. امروز مردم روحانیت را در کنار قدرت و ثروت می‎بینند. به هر حال در دستگاه اجرایی اگر پنج نفر یا ده نفر یا بیشتر و کمتر روحانی باشد رهبری جامعه ما و ولی امر از روحانیت است. در قوه قضاییه ما همیشه تعداد کثیری از قضات از روحانیت هستند. در مجلس شورای اسلامی و نهادهای دیگر روحانیت هستند و مردم این حکومت را چون حکومت دینی و اسلامی است، متصل به روحانیت می‎بینند. اگر روزی مردم احساس کنند که روحانیت از قدرتی که امروز در اختیار دارد خدای ناکرده عادلانه و به خوبی استفاده نکرده یا از ثروت جامعه و ثروت کشور که بیت‎المال است، مقصودم این نیست که از خزانه پولی به ناروا برداشته شود، آنکه جای خود دارد، اگر خدای ناکرده قضاوت شود که ما از منابع، معادن و فرصت‎هایی که کشور دارد به درستی استفاده نکردیم؛ این کشور قدرت بزرگی برای ترانزیت منطقه‎ای و جهانی دارد، اگر از این فرصت درست استفاده نکردیم. کشور ما از لحاظ نیروی انسانی و افراد تحصیلکرده قدرت بزرگی دارد، اگر درست استفاده نکردیم. این کشور از لحاظ تأثیرگذاری در منطقه و حتی جهان قدرت بزرگی دارد، اگر به خوبی استفاده نکردیم. این کشور از لحاظ توانمندی سیاست‌ورزی و قدرت تعامل با جهان قدرت بزرگی دارد، اگر ما درست استفاده نکردیم، این به آن معناست که ما از ثروت و قدرت کشور بهره‌برداری نکردیم.
دیروز توقع مردم از روحانیت بیان احکام خدا البته با حکمت، موعظه حسنه و جدال احسن بود، همان که قرآن به ما گفته است. اما امروز مردم علاوه بر بیان دین خدا و موعظه و نصیحت و پند، از ما انتظار قدرت برنامه‌ریزی دارند، چون قدرت در اختیار روحانیت است. قدرت برنامه‌ریزی این است که ما بتوانیم از کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین راه منافع مادی و معنوی مردم را حراست و حفاظت کنیم. پس شرایط ما امروز نسبت به گذشته شرایط سخت‎تری است و بار سنگین‎تری را بر دوش داریم.
من بسیار خوشحالم که در یک جمله اینجا به محضر شما عرض کنم که در زمینه مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، علم و دانش و پیشرفت فناوری، شرایط ما امروز از پارسال و پیرار سال به مراتب بهتر است. اگر ما در سال گذشته می‎خواستیم به عنوان نیاز کشور جنس و کالایی را از خارج بخریم در فضای محدودی می‎توانستیم قدرت چانه‌زنی داشته باشیم؛ گاهی در برخی از کالاها منحصراً از یک یا دو کشور، گاهی تنها از چند کشور. امسال نسبت به پارسال فضای بزرگی در چانه‎زنی با دنیا برای نیازهای جامعه ما به وجود آمده است. امروز نسبت به سال گذشته در همین ایام اگر می‎خواستیم تجارتی را انجام دهیم ناچار بودیم از طریق صرافی، آن هم با ریسک بالا، پولی را منتقل کنیم یا پولی را وارد کنیم. امروز با بانک‎های مختلف دنیا در تماس هستیم و می‎توانیم نسبت به سال گذشته با شرایط سهل‎تری فعالیت کنیم.
ما بحمدالله در طول این دو سال و نیم، سه سال موفق شدیم بار سنگینی در زمینه بهداشت و درمان را که بر دوش مردم بود به مراتب سبک‎تر کنیم. بیش از ده میلیون نفر در طول دو سال اخیر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و این برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران است که تمام مردم را زیر پوشش بیمه درمانی قرار دادیم.
در سال گذشته برای اولین بار در طول 37 سال گذشته، حتی برخی از آمار و ارقام نشان می‎دهد در طول 60 سال گذشته، در درآمد غیرنفتی - البته نفت را کنار می‎گذاریم - صادرات غیرنفتی و واردات، برای اولین بار صادرات ما از واردات بیش از نهصد میلیون دلار پیشی گرفت. این برای اولین بار بود و امسال هم در دو ماهه اول آمار و ارقام این‌چنین نشان می‎دهد.
ان‎شاءالله امسال به امید حق از لحاظ گندم احتمالاً خودکفا شویم. پارسال هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم. امسال پیش‎بینی ما ده میلیون تن است. نیاز واقعی ما هم حدوداً همین مقدار است. در بخش‎های دیگر کشاورزی همین طور پیشرفت بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای داشتیم. در علم و دانش، از نظر رشد به عنوان چهارمین کشور در سطح جهانی قرار گرفته‎ایم. در بقیه امور هم شاخص‎ها، آمار و ارقام نشان می‎دهد که آنچه به مردم وعده دادیم به وعده‎هایمان عمل کرده‌ایم و ان‎شاءالله در سالی که هستیم (یعنی سال 1395) از لحاظ رشد اقتصادی، از لحاظ خروج بیشتر از رکود و رونق اقتصادی، شرایط بسیار بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.
هم برای بیان واقعیت‎های کشور نیازمند به شما، روحانیت و حوزه‎های علمیه هستیم و هم برای نقد منصفانه و دلسوزانه نیازمند به شما هستیم که نقد منصفانه و دلسوزانه شما می‎تواند به همه ما کمک کند. هرچه ما پیشرفت کنیم چون جمهوری اسلامی است، افتخار کل روحانیت است، افتخار حوزه‎های علمیه است و ان‎شاءالله افتخاری برای دین ما و اسلام خواهد بود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92438
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.