سخنرانی در ضیافت افطار با ایتام و مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی

اساس دین اسلام: داشتن جامعه بشری به ویژه جامعه اسلامی به عنوان یک خانواده بزرگ/ آمار امیدوار کننده‌‌ای از پوشش وسیع کمیته امداد/ کاهش مددجویان و مستمری بگیران و افزایش حامیان/ رسیدن به لذت حمایت از دیگران/ تلاش دولت برای افزایش خدمات اجتماعی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
قد اقبل الیکم شهر الله بالبرکة و الرحمة و المغفرة
ماه پرخیر و برکت رمضان، ماه رحمت الهی و ماه آمرزش گناهان را به همه فرزندان عزیزم و همچنین مسئولین محترمی که از کمیته پربرکت حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی خدمتشان هستیم، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
گزارش‌های بسیار دلگرم کننده‌ای بود. ما نسبت به همه فرزندان عزیز این کشور وظیفه بسیار سنگینی داریم و همه بار بسیار سخت و سنگینی را بر دوش داریم. فکر نمی‌کنم هیچ کس احساسی غیر از این داشته باشد. اگر ما مسلمانیم باید همه فرزندان جامعه را فرزند خودمان بدانیم؛ حتی بالاتر از مرز دین و اسلام همة ابناء بشر، همه انسان‌ها، همه کودکان، همه نوجوانان و خردسالان سراسر جهان را باید فرزند خودمان بدانیم؛ تا چه رسد به اینکه این فرزندان، فرزندان این مرز و بوم باشند، فرزندان ایران باشند؛ تا چه رسد به اینکه این فرزندان، فرزندان پیغمبر اسلام و امت پیامبر باشند.
اساس دین ما این است که جامعه بشری به ویژه جامعه اسلامی را یک خانواده بزرگ می‌بینیم و غیر از این نیست. إرحم ترحم ؛ اگر می‌خواهیم رحمت الهی در دنیا و آخرت شامل حال ما شود باید به جامعه‌مان رحم کنیم. باید مهربانی و شفقت در جامعه ما حکمفرما باشد.
آماری که جناب آقای مهندس فتاح و همچنین جناب آقای محسنی ارائه دادند، آمار بسیار خوبی بود؛ 330 هزار دانش‌آموز، 70 هزار دانشجو، 3 هزار طلبه، سه و نیم میلیون تحت پوشش کمیته خیلی آمار امیدوار کننده‌ای بود، این آمار به ما نشان می‌دهد که دولت به معنای عام کلمه، همه مسئولین، احساس مسئولیت دینی و انسانی در برابر جامعه دارند؛ اینکه مسیر ما مسیر توانمندسازی باشد؛ اینکه مرتب بتوانیم آمار مددجو را کاهش دهیم و آمار امدادگران را افزایش دهیم. اگر اشتباه نکنم طبق آماری که گفتند در سال گذشته هفتصد و پنجاه هزار نفر امدادگر داشتیم. این تعداد حامیان بوده؟ این امداد که می‌گویم به معنی عام کلمه است که همان حامیان را هم دربر می‌گیرد. همه آنهایی که دارند کمک می‌کنند و حمایت می‌کنند. بله امدادگر به آن شکل مصطلح‌اش نه، امداد به همان معنای لغوی‌اش و الان آن هفتصد و پنجاه هزار نفر به نهصد و سی هزار نفر رسیده و این آمار بسیار جالب است. و از آن طرف مددجویان و مستمری بگیران در مجموع پنج درصد کاهش پیدا کرده است.
اساس هدف همین است؛ ما مسیری را دنبال کنیم که مددجویان و مستمری بگیران کاهش پیدا کنند، حامیان و آنهایی که به نوعی دارند به جامعه امداد می‌کنند، افزایش پیدا کنند. اساس این است که کار باید به تدریج به خود مردم واگذار شود. کار ما بسترسازی است. بستر را باید آماده کنیم. البته آن پیشگیری که بیان کردند بسیار ارزشمند است. جمعیتی که در سال داریم، حدود بیش از یک میلیون و پانصد هزار، یک میلیون و پانصد و شصت یا هفتاد هزار نوزادی که به جامعه افزوده می-شود، اگر بتوانیم غربالگری را در حد بیش از یک میلیون نفر انجام دهیم بسیار ارزشمند است. در شنوایی، بینایی و سایر امور، کار پیشگیری بسیار ارزشمند و مهم است. کاری که ما باید انجام دهیم این است که مردم باید از کمک و حمایت و احسان، احساس لذت کنند. اگر ما به اینجا برسیم که بالاترین لذت ما حمایت از دیگران و کمک به دیگران باشد، برای ما بسیار ارزشمند است.
این فرزندان عزیز ما از هر نظر باید حمایت شوند؛ نه تنها از لحاظ مادی، نه تنها از لحاظ علمی، از لحاظ عاطفی هم باید حمایت شوند، احساس کنند این جامعه در کنار آنهاست، پشتیبان آنهاست و کاری کنیم وقتی به سنی می‌رسند که می‌خواهند وارد جامعه شوند توانمند باشند. وقتی که وارد جامعه می‌شوند بتوانند شغلی داشته باشند و آموزش و مهارتی دیده باشند که بتوانند زندگی خودشان را اداره کنند.
تلاش ما در این دولت این بود که خدمات اجتماعی در زمینه بهداشت، درمان و بیمة درمانی را بالا ببریم. کار بسیار بزرگ و عظیمی در طول این سه سال انجام گرفته و من در اینجا می‌خواهم این جمله را بگویم که در روز اول ماه مبارک رمضان در این سال (1395) احساس من نسبت به رمضان پارسال این است که به مراتب امید بیشتر به آینده پیشرفت، ترقی و تعالی این کشور و این ملت است. پارسال خیلی مشکلات داشتیم و امسال بسیاری از آن مشکلات از جلوی پای ما برداشته شده است. رمضان پارسال برای کشور و ملت ما رمضان رحمت و رمضان برکت بود، ان‌شاءالله با دعا و حضور مردم در این ماه ضیافت الهی این رمضان هم رمضان پربرکتی خواهد بود و ان‌شاءالله بعد از رمضان ما فضای امید بیشتری را در سراسر کشور احساس خواهیم کرد.
خداوند به همه ما توفیق دهد که بتوانیم خادمان خوبی برای این مردم عزیز و به ویژه فرزندان عزیز و مددجویان عزیزمان باشیم و بتوانیم رضای حق را در این زمینه جلب کنیم، ان‌شاءالله.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92434
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.