سخنرانی در جمع مردم مهاباد

مهاباد، مرکز شعر و ادب کردی و سرزمین ایستادگی و مقاومت/ جمهوری اسلامی ایران، نظام برگزیده همه اقوام و بخش‌‌های ایران/ جمهوری اسلامی، حامی مردم مظلوم منطقه/ مقایسه امنیت در ایران و کشورهای همسایه/ تساوی همه ایرانیان/ تأکید شایسته سالاری و پرهیز از تبعیض/ ناکافی بودن یک سفیر و یک معاون وزارتخانه از میان اهل سنت و مردم کردستان/ قویمت، در مرحله سوم افتخار/ همزیستی مسالمت آمیز در آذربایجان غربی/ اقدامات تروریستی و افراطی‌گری گروهی به نام اسلام و جهاد/ انسان از دیدگاه قرآن/ ارتباط دوستانه با کشورهای همسایه/ ارتباط با سه کشور همسایه، فرصتی برای آذربایجان غربی/ تخریب دیوارهای منحوس تحریم/ اهمیت ارتباط دوستانه با جهان به ویژه کشورهای همسایه/ ایجاد اشتغال افتتاح مجتمع عظیم پتروشیمی/ کارهای انجام شده برای فعالیت مجتمع پتروشیمی/ افتتاح بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی در مناطق کردنشین، خط بطلانی بر دروغ بدخواهان/ صنایع پایین دستی مجتمع پتروشیمی/ ضرورت استفاده از نیروهای بومی/ مسئله گردشگری و نقش آن در ایجاد اشتغال/ اعتدال و میانه روی مسیری برای دستیابی به امنیت، توسعه و آرامش و ثبات/ ویرانی، نتیجه خشونت و افراطی‌گری/ ریشه‌های ناامنی/ حفظ امنیت واقعی و ثبات، در سایه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماع/ انکار و محکوم نمودنِ تبعیض قومیتی/ احترام به تنوع قومی و گویش مادری اقوام مختلف در ایران/ تأسیس مراکزی در آذربایجان و کردستان و ... برای آموزش زبان‌‌های ترکی و کردی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

سلام و درود بر مردم خونگرم و میهمان نواز مهاباد عزیز!
مهاباد به عنوان مرکز ادب کردی این سرزمین، به عنوان مرکز علما و شعرا و نویسندگان و ورزشکاران و سرداران و سربازان جبهه نبرد و خلبانان شهید و سرزمین ایستادگی و مقاومت ایران اسلامی.
"بژی مهاباد، بژی خلقی کرد".
مردم خونگرم و مقاوم و ایستاده‌ای که در طول 37 سال بعد از انقلاب اسلامی هرگز در برابر توطئه‌های دشمنان سرفرود نیاورده‌اند، مردمی که به سینه آنهایی که می‌خواستند ندای تفرقه را در این سرزمین سردهند، دست رد زدند. مردم عزیز و بزرگواری که از روز اول انقلاب نه تنها حافظ سرزمین، شهر و استان خود بودند، بلکه مرزداران غیور دفاع از سرزمین ایران اسلامی بوده‌اند.
امروز برای همه جهانیان توطئه‌های دشمنان ملت‌های منطقه، دشمنان اسلام و مسلمانان روشن شده؛ دشمنانی که همواره دنبال تفرقه و جدایی میان مردم متحد بوده‌اند تا از این شکاف و تفرقه به نفع خود و علیه منافع ایران عزیز ما سوءاستفاده کنند، اما مردم مسلمان، مبارز، هوشیار و آگاه استان آذربایجان غربی، ترک، کرد و فارس و مردم عزیزی مثل مردم مهاباد که همانند نگین ادبیات کردی در سرزمین ما می‌درخشد،[این تلاش‌های دشمنان را ناکام گذاشتند.]
جمهوری اسلامی ایران یعنی نظام برگزیده همه اقوام و همه بخش‌های ایران عزیز ما نه تنها به عنوان یک وظیفه به فکر منافع مردم و سرزمین خود هست بلکه حتی به فکر حمایت و کمک به مردم مظلوم این منطقه عزیز هم هست. دولت، نیروهای سیاسی، نیروهای ارتش، سپاه و بسیج ما آن روز که اربیل در خطر سقوط قرار گرفت، این سرزمین را نجات داد، همان‌طور که آن روز که بغداد و دمشق در خطر سقوط در برابر گروهک‌های تروریستی داعش و جبهه النصره و امثال آنها قرار گرفتند، این جمهوری اسلامی ایران بود که به ندای مظلومیت مردم منطقه جواب مثبت داد.
امروز باید امنیت سرزمین و ثبات ایران اسلامی را با کشورهای همسایه‌مان مقایسه کنیم. من از شما می‌پرسم امنیت مردم کرد در ایران عزیز ما امروز بیشتر است یا مردم کرد در عراق یا مردم کرد در سوریه یا مردم کرد در ترکیه؟
زنده باد جمهوری اسلامی ایران و زنده باد ایران اسلامی عزیز ما که این امنیت، بالندگی، سرزندگی و نشاط را در سرزمین ایران بدون در نظر گرفتن مذهب و قومیت [ایجاد کرده است.] من در اینجا به عنوان رئیس جمهور ایران و به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به صراحت اعلام می‌کنم در ایران اسلامی هیچ کس حق ندارد بین مسلمان و بین مذهبی با مذهب دیگر امتیازی قائل شود. تمام مردم مسلمان چه شیعه چه سنی همه و همه در حقوق شهروندی ایران عزیز عین هم و مساوی هستند.
ما نباید بین مذاهب یا اقوام تبعیض قائل شویم، در مسئولیت اصل شایستگی است و بس. هر کس در ایران در هر نقطه‌ای دارای شایستگی بالاتری هست باید متناسب با شایستگی‌اش زمینه و فرصت فعالیت و بالندگی پیدا کند.
برای من کافی نیست که در میان سفرای ما یکی از سفیران از اهل سنت و اهل کردستان است و برای من کافی نیست در وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت نفتی که امروز پروژه‌ای افتتاح شد که زیربنای آن توسط آن وزارت انجام شده است، یک معاون کرد وجود دارد. بین کرد، ترک، فارس، بلوچ و عرب و دیگر اقوام هیچ‌گونه تفاوتی نباید وجود داشته باشد.
ما قبل از مسئله قومیت، همه ایرانی هستیم و به ایران مان افتخار می‌کنیم. قبل از مسئله قومیت، همه ما در این دیار مسلمانیم و به مسلمانی خود افتخار می‌کنیم. افتخار به قومیت در مرحله سوم وجود دارد. ایران، اسلام و سپس احترام به هر قومیتی که داریم. قومیت‌های مخلتف باید مثل گل‌های رنگارنگ در یک باغ بزرگ تجلی پیدا کند. مگر می‌شود باغ از بین برود و گل باقی بماند؟ اول باید به فکر حفظ باغ باشیم، آنگاه گل‌های رنگارنگ را حراست و حفاظت کنیم. امروز ما خوشحالیم که در استان آذربایجان غربی یک همزیستی مسالمت‌آمیز بین مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی، اقوام مختلف از جمله ترک، کرد و فارس و بین همه آنهایی شاهدیم که یک آرزو بیشتر ندارند و آن آبادانی ایران اسلامی عزیز ما ست.
امروز کسانی در منطقه ما در عراق و سوریه و سایر مناطق با اقدامات تروریستی خود فتنه به پا کرده‌اند و مردم بی‌گناه را از دم تیغ می‌گذرانند که خود را به ناروا مسلمان لقب می‌دهند و در حالی دم از جهاد می‌زنند که نه نسبتی با اسلام و قرآن دارند و نه نسبتی با انسانیت.
ما تابع آن قرآنی هستیم که به ما می‌گوید: و لقد کرمنا بنی آدم. قرآن ما می‌گوید انسان‌ها دارای کرامت، عظمت و عزت و دارای جایگاه بلند در این سرزمین می‌باشند. خون هیچ بی‌گناهی نباید ریخته شود و هیچ تفاوتی بین انسانی با انسان دیگر وجود ندارد. همه ما عبد خداییم. همه ما مخلوق خداییم و ما مسلمانان به ویژه همه ما برادر هستیم؛ انما المؤمنون اخوه. همه ما برادریم. و اعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم.
ما امروز به درگاه خداوند بزرگ شکرگزاریم که محبت، الفت و برادری را در میان همه ما ایجادکرده است. در این کشور یک قانون اساسی بر همه ما حاکم است، در این کشور یک دولت بر مملکت حکمرانی می‌کند و در این کشور یک رهبری بزرگ پرچمدار نهضت و انقلاب اسلامی ایران است. ما همه در سایه وحدت و اتحاد می‌توانیم پیشرفت کنیم. ما باید با کشورهای همسایه رقابت کنیم اما رقابت سالم. ما باید با همسایگانمان ارتباط دوستانه و صمیمانه داشته باشیم، اما ارتباطی سازنده.
اینجا در سرزمین آذربایجان غربی شما با سه کشور مهم منطقه همسایه هستید؛ با عراق عزیز، جمهوری آذربایجان و ترکیه عزیز. این یک فرصت بزرگ برای مردم این سرزمین است. دولت وظیفه خود می‌داند رابطه ایران را با تمام کشورهای جهان که قصد خصومت با جمهوری اسلامی ایران ندارند، رابطه‌ای دوستانه و سازنده کند.
ما به کمک و حمایت شما مردم و با رأی شما در خرداد سال 92 کاری کردیم تا دیوارهای منحوس تحریم که بین ملت ایران و ملت‌های دیگر فاصله و جدایی افکنده بودند، تخریب شوند. در دنیای امروز هیچ کشوری به پیشرفت والا و بلند نخواهد رسید مگر آنکه با کشورهای دنیا به ویژه با همسایگان ارتباط دوستانه و سازنده برقرار کرده باشد و شما بدانید اگر ما رابطه‌ای سازنده و صمیمانه با عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه و کشورهای منطقه داشته باشیم، آن‌وقت در مهاباد برای اشتغال جوانان عزیز تحصیل کرده دانشگاهی نگران نخواهیم بود.
افتتاح بزرگ‌ترین واحد صنعتی در تاریخ مهاباد
یکی از وظایف مهم دولت، آماده کردن شرایط برای اشتغال جوانان عزیز است. امروز من بسیار خوشحالم که بزرگ‌ترین واحد صنعتی در تاریخ این منطقه و مجتمعی با این عظمت افتتاح می‌شود؛ مجتمع عظیم پتروشیمی با 300 هزار تن محصول سالانه، که باعث رشد و عظمت بیشتر و دروازه‌ای برای صنعتی شدن این منطقه خواهد بود.
برای فعالیت این مجتمع پتروشیمی، زحمات فراوانی کشیده شده است. 1690 کیلومتر لوله‌گذاری شده تا گاز به اینجا رسیده، و همچنین مناطق غربی کشور، کرمانشاه، سنندج، مهاباد و میاندوآب و سایر شهرهای این منطقه تا بتوانند از نعمت بزرگ گاز و پتروشمی استفاده کنند. این کار بسیار با عظمتی است که در کشور ما انجام گرفته است. خط لوله با این طول در منطقه ما کم‌نظیر و بی‌نظیر هست. این کار عظیم برای این است که آنهایی که وسوسه می‌کردند و به دروغ می‌گفتند دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در مناطق کردنشین همواره کشاورزی باشد و هیچ‌گاه صنعت وارد این منطقه نشود، با چشم باز ببینند که تاکنون دروغ گفته‌اند و واقعیت را نگفته‌اند. جمهوری اسلامی ایران برای رشد و تکامل و به ویژه برای صنعتی کردن مناطق غرب کشور و مناطق کردنشین، همه تلاش و توان خود را به کار خواهد گرفت.
این پتروشیمی تازه قدم اول است. اینکه یک مرکز بزرگ صنعتی 300 هزار تن پلی‌اتیلین تولید کند این قدم اول است، آنچه اشتغال ایجاد خواهد کرد صنایع پایین دستی مربوط به همین پتروشیمی است. دولت باید همه توان خود را به کار گیرد تا راه فعالیت صنایع پایین دستی پتروشیمی در این منطقه و سایر مناطق گشوده شود.
مردم عزیز! من البته قبول دارم و بارها در سخنرانی‌ها هم تاکید کرده‌ام که اگر در منطقه‌ای یک پروژه عظیم صنعتی را می‌بریم، در شرایط مساوی باید از مردم بومی آن منطقه استفاده کنیم، اما در عین حال برای یک صنعت پیچیده در زمان ساخت و تجهیز، به طور طبیعی متخصصین از سراسر کشور باید جمع شوند و اگر عده‌ای متخصص و کارآمد امروز میهمان شهر مهاباد می‌شوند، این را بدانید که به نفع رونق آینده شهر مهاباد خواهد بود. بحمدالله امروز امنیت بالایی در سراسر استان آذربایجان غربی و مهاباد عزیز برقرار است و باید اینجا تبدیل به یک مرکز گردشگری نه تنها برای مردم ایران بلکه برای مردم جهان شود.
شما بدانید، گردشگری بیشترین اشتغال را برای مردم به وجود خواهد آورد. من در همین‌جا به استاندار محترم و مسئولین سازمان گردشگری اعلام می‌کنم که زمینه‌های لازم را برای صنعت گردشگری در آذربایجان غربی و مهاباد عزیز فراهم بکنند.
مردم عزیز و بزرگوار مهاباد! امروز ما به همه مردم منطقه اعلام می‌کنیم اگر این منطقه امنیت می‌خواهد، اگر این منطقه توسعه می‌خواهد و اگر این منطقه آرامش می‌خواهد، راهی جز مسیر اعتدال و میانه روی وجود ندارد. شما بدانید خشونت، افراطی‌گری مذهبی، قومی، سیاسی و جناحی، جز ویرانی برای مردم خاصیت دیگری نخواهد داشت. شما امروز عراق، سوریه، لیبی، یمن و افغانستان را ببیند، مردم در چه وضع آشفته‌ای زندگی می‌کنند. ما در سایه وحدت، برادری، اعتدال، دوری از افراط و خشونت می‌توانیم نه تنها امنیت برای خودمان و فرزندانمان بیاوریم بلکه می‌توانیم توسعه را برای سرزمینمان بیاوریم.
در اینجا با صراحت به همه نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی اعلام می‌کنم که از آنها برای امنیت این منطقه قدردانی می‌کنیم. شما باید امنیت و نظم را برای نخبگان این جامعه فراهم کنید، نخبگان جامعه باید دارای امنیت کامل باشند، آن وقت امنیت جامعه را نخبگان به وجود خواهند آورد. شما بدانید امنیت واقعی ما در سایه محبت، دوستی و توسعه به وجود می‌آید. اگر بیکاری آمد، ناامنی خواهد آمد. اگر علم و دانش و دانشگاه نبود، ناامنی خواهد آمد. اگر فرهنگ توسعه پیدا نکرد، ناامنی خواهد آمد و ما در اینجا باید به فکر توسعه این مناطق، صنعتی شدن بخش کشاورزی، صادرات غیرنفتی از این منطقه و رونق تجارت باشیم. مهاباد مرکز تجارت و علم بوده است. ما در سایه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌توانیم امنیت واقعی و ثباتی را که امروز در منطقه ما و سراسر ایران عزیز وجود دارد، حفظ کنیم. دو نکته را می‌خواهم در مهاباد تاکید کنم. نکته اول این که من تبعیض قومیتی را محکوم می‌کنم و نمی‌پسندم. به استاندار محترم، فرمانداران، مسئولین، مدیران کل و همه مسئولین اعلام می‌کنم اصل در استخدام و جذب باید علم، دانش، تعهد و شایستگی باشد. مسئله قومیت کوچک‌ترین اثری نباید در این زمینه در میان مسئولین بر جای بگذارد.
مسئله دوم احترام به تنوع قومی و زبان مادری اقوام مختلف در ایران عزیز ما از جمله کردهای عزیز سرزمین ماست. من در این زمینه دستور تأسیس مرکزی را هم در کردستان دادم و هم در آذربایجان شرقی و مشابه آن در آذربایجان غربی و اردبیل و مناطق دیگر که مردم و اقوام ما بتوانند زبان مادری خود را به خوبی بیاموزند. همه ما به اصل پانزدهم قانون اساسی معتقدیم و با وزارت آموزش و پرورش در حال مذاکره برای تدوین اجرای اصل پانزده قانون اساسی هستیم.
من می‌خواهم از شما مردم دلاور و عزیز مهاباد به خاطر استقبال گرم‌تان تشکر و سپاسگزاری کنم. امروز در حافظه تاریخی من یک روز به یاد ماندنی از میهمان‌نوازی گرم مردم دلیر مهاباد ثبت شده است.
هر کاری که این دولت برای مردم عزیز ایران از جمله مردم عزیز مهاباد بخواهد انجام بدهد و بتواند، بدون منت به عنوان وظیفه اصلی خود آن را دنبال خواهد کرد. ان‌شاءالله شرایط امسال ما از سال گذشته بهتر خواهد بود، رونق اقتصادی بیشتری را شاهد خواهیم بود و بعد از برجام و بعد از تحریم، فضای بهتری برای رونق اقتصادی در این سرزمین و ایران عزیز ما از جمله آذربایجان غربی مهیا خواهد بود و شما روز به روز شاهد توسعه و پیشرفت در سرزمین ایران اسلامی خواهید بود.
امیدوارم نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی و مجلس دهم زمینه‌ای برای همکاری بیشتر بین دولت و مجلس به وجود بیاورند که ثمره آن توسعه و آبادانی برای همه سرزمین ایران اسلامی ما و از جمله آذربایجان غربی عزیز باشد.
زنده باد مهاباد، بژی مهاباد بژی خلقی کرد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92430
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.