سخنرانی در دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان استان آذربایجان غربی

خاطرات فراوان رئیس‌‌جمهور از ارومیه/ همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب مختلف در آذربایجان غربی/ نشانه‌‌های همزیستی و وحدت مردم آذربایجان غربی/ یادی از آیت‌الله العظمی خویی/ دفاع مقدسِ مردم ایران مزین به دلاوری‌‌های سرداران آذربایجان غربی/ خرداد 1342 آغاز تحول بزرگ در نهضت امام/ خرداد، ماه حوادث بسیار مهم در تاریخ نهضت و انقلاب اسلامی/ حضرت امام خمینی از استثنائات تاریخ ما/ زندگی و سیره امام و بیانات و رهنمودهای ایشان چراغی فرا راه مردم ایران/ شیوه و استراتژی خاص امام در نهضت اسلامی/ تعیین سریع جانشین امام، یکی از شکوهمندی‌‌های تاریخ انقلاب/ جلسه مجلس خبرگان بعد از رحلت امام و بحث درمورد شورای رهبری/ انتخاب رهبری/ ادامه و استمرار راه و میسر امام/ اصل نظام برای مردم مهم‌تر از قوم وطایفه و استان/ مردم، قدردانِ قهرمانانِ عرصه‌‌های مختلف/ پیچیدگی‌‌های خاص میدان سیاست/ انتخاب افراد خبره و مناسب برای تیم مذاکره کننده هنر رئیس‌‌جمهور/ مسئولیت‌‌های رئیس‌‌جمهور در دوران دفاع مقدس/ شباهت دوران دفاع مقدس با دوران مذاکره هسته‌‌ای/ لزوم استفاده از توان و ظرفیت زنان در امور مدیریتی و .../ حضور زنان در حوزه‌‌های علمیه قم/ وجود امنیت و ثبات و وحدت و انسجام در کشور/ بهانه‌‌گیری‌‌های کودکانه عربستان برای مراسم حج/ بمباران مردم فقیر یمن توسط عربستان/ صهیونیسم و استکبار جهانی، ریشه تروریسم، ناامنی و بی‌‌ثباتی/ علت ناتوانی قدرت‌‌های جهانی در جرای نقشه‌‌های شوم خود علیه ایران/ توهم اختلاف بین اقوام و مذاهب و قوا و ... در ایران/ وحدت و انسجام بین ارکان نظام/ ظرفیت‌‌ها و امتیازات ایران از حیثِ امنیت، وحدت، همبستگی، ایمان، انگیزه، استعداد و .../ قابلیت‌‌ها و ظرفیت‌‌های آذربایجان غربی/ آذربایجان غربی در همسایگی چهار کشور/ لزوم توسعه روابط با کشورهای همسایه و استفاده از آن/ اختصاص 49 طرح و پروژه با 949 میلیارد تومان اعتبار برای آذربایجان غربی/ اتصال ارومیه به راه‌‌آهن سراسری/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در ماه مبارک شعبان و همچنین در ماه پر حادثه و پر افتخار خرداد در خدمت شما مردم بسیار عزیز، خونگرم و قهرمان در حراست و حفاظت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران هستم که همواره این خطه، خطه پر افتخاری بوده است؛ آذربایجان غربی و مرزهای ما در برابر سه کشور دوست و همسایه امروز ما که البته در هشت سال دفاع مقدس مشکلاتی در یکی از مرزهای کشور عزیزمان داشتیم.
البته من خاطره بسیار فراوان از ارومیه دارم مخصوصاً در دوران هشت سال دفاع مقدس از شهرهای مختلف مرزی پیرانشهر، بانه، سردشت و بقیه شهرها. بعد از انقلاب در همان ماه‌های اولیه دراوایل سال 58 یک بار برای لشکر 64 ارومیه به ارومیه آمدم، یک بار هم وقتی می‌خواستیم به سنندج برویم که هوا خراب بود و هواپیما نتوانست بنشیند و در ارومیه نشستیم که زمستان سال 58 رخ داد. همچنین قبل از اینکه جنگ تحمیلی آغاز بشود در اردیبهشت 59 که من در سخنرانی‌ام در میان نظامیان همان موقع گفتم باید خودمان را احتمالاً برای یک جنگ تحمیلی که پیش رو داریم آماده کنیم. بنابراین من از این استان و خطه بسیار زیبا خاطرات زیادی دارم؛ از جمله از همزیستی بسیار خوبی که در این استان وجود دارد.
چقدر زیبا بود که ما ببینیم یک آیت الله، یک ماموستا و یک شخصیت ارمنی، یک کشیش، در کنار هم و پشت سر هم با یک هدف صحبت‌ می‌کنند و سخن می‌گویند. پیداست که ما از یک ریشه هستیم: از ایران عزیز؛ سرزمینی که به همه ما تعلق دارد. امروز صبح هم که وارد فرودگاه شدیم خردسالانی که خیر مقدم می‌گفتند - معمولاً در استان‌ها یک نفر خیر مقدم می‌گوید - از اقوام و مذاهب و چهره‌های گوناگون، نشان از همزیستی و وحدت در میان مردم عزیز این استان دارد.
استانی که اگر در حوزه علم و دانش برویم، یکی از چهره‌های بنام و یکی از علمای بسیار بزرگ حضرت آیت‌الله العظمی خوئی رضوان الله تعالی علیه را دارد که یک چهره علمی برجسته بود و شاگردان ایشان الان از علما و مراجع چه در عراق و چه در ایران می‌باشند و کتاب‌های ایشان به عنوان کتاب‌های مرجع برای محققین، فقها و علما می‌باشد. البته من خودم در دوره کوتاهی، حدود چند ماهی که در نجف بودم از درس ایشان استفاده کردم، منتها در پای درس ایشان چهره‌های بسیار بزرگ حوزه نجف بودند و چهره‌های بنام بودند به احترام ایشان پای درسشان می‌آمدند.
استانی که عالمان و فرهیختگان بزرگ دارد، بانوان بسیار فرهیخته دارد. به هر حال یکی از معاونین رئیس جمهور هم از استان شماست. استان شهدا و سرداران و بزرگان، شهید باکری‌ها که از چهره‌های بنام در میدان دفاع مقدس بود و شهید امینی‌ها و همه بزرگانی که از این سرزمین به پا خاستند و مخصوصاً در هشت سال دفاع مقدس به خوبی از سرزمین ایران دفاع کردند.
نمی‌شود که من در این جمع علما و بزرگان و فرهیختگان جمله‌ای از امام(ره) و نهضت امام(ره) در ماه خرداد نگویم که این روزها، روزهای امام(ره) است. شاید بگوییم بزرگ‌ترین تحول در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی در روزهای خرداد 1342 اتفاق افتاد. سیزدهم خرداد سال 42 با روز عاشورا مصادف بود و آن سخنرانی معروف امام(ره) در مدرسة فیضیه قم در غروب روز عاشورا که ایشان به مدرسه فیضیه آمدند و سخنرانی کردند و همان سخنرانی بود که باعث شد که امام(ره) بعداً در شب 15 خرداد دستگیر شد. آن سخنرانی در سیزدهم خرداد بود و در شب پانزدهم خرداد امام(ره) را دستگیر کردند و آن حادثه عظیم 15 خرداد اتفاق افتاد که یکی از صحنه‌های بزرگ ایثار و فداکاری مردم در روز 15 خرداد در قم بود. حادثه بسیار عظیم و بزرگی بود و یکی از دوستان طلبه صمیمی و هم درس و هم بحث ما که آن روز در حادثه 15 خرداد با هم بودیم در قم به شهادت رسید.
خرداد ماه حوادث بسیار مهم در تاریخ انقلاب ما و در نهضت حضرت امام(ره) است. ما از آغاز نهضت اسلامی تا امروز فراز و نشیب فراوانی داشته‌ایم می‌خواهم بگویم که امروز عظمت و عزت، استقلال و امنیت و یکپارچگی ما به حق مرهون نهضت امام(ره) است. امام(ره) کار بسیار عظیم و بزرگی انجام داد.
البته قبل از نهضت اسلامی هم حوادث بزرگی مانند انقلاب مشروطه و امثال آنها بوده است ولی در دوران ما و در دوران اخیر، نهضت اسلامی با رهبری امام(ره) با شجاعت، درایت، تدبیر، صبر و ایمان و عرفان و هوشمندی امام(ره) شکل گرفته است.
اگر بخواهیم یک استثناء در تاریخ بگوییم، شاید مقداری مبالغه باشد ولی قطعاً جزو موارد استثنایی تاریخ ما، شخصیتی مثل امام(ره) است. لااقل ما که سراغ نداریم. اگر افرادی هم مثل امام بوده‌اند، ولی شخصیتی که عالم، فقیه، اندیشمند، دانشمند، فیلسوف و مفسر سیاسی به معنی دقیق کلمه نبوده‌اند؛ کسی که دنیا را به خوبی می‌شناخت و می‌فهمید، خوب تحلیل می‌کرد و این نهضت عظیم و بزرگ را به ثمر رساند و درس‌های فراوانی را در زندگی به ما آموخت. سراسر زندگی و سیرة امام(ره) و بیانات و سخنان و رهنمودهای ایشان راه را برای ما مشخص کرد. کار عظیمی بود که مردمی به تنهایی و بدون اتکا به هیچ قدرت خارجی بتوانند در برابر رژیم تا دندان مسلحی که تقریباً همه قدرت‌ها از او پشتیبانی می‌کردند، با دست خالی در یک نهضت و انقلاب عظیم مردمی پیروز بشوند.
امام(ره) شیوه و استراتژی خاص خودش را در نهضت اسلامی داشت و ما را در آن انقلاب پیروز کرد و الحمدالله همان راه و مسیر توسط خلف صالحش مقام معظم رهبری تداوم دارد. این هم یکی از شکوهمندی‌های تاریخ انقلاب ما بود که امام(ره) روز 13 خرداد و شب چهاردهم خرداد 1368 جان به جان آفرین تسلیم کرد و فردای آن روز، امام(ره) تقریباً ساعت 10:20 دقیقه شب به رحمت ایزدی پیوست و فردای آن قبل از غروب، مجلس خبرگان رهبری توانست جانشین به حق امام(ره) را تعیین کند. این یکی از الطاف الهی بود. چه کسی فکر می‌کرد.
صبح جلسه خبرگان به این صورت گذشت که مقام معظم رهبری وصیت نامه امام(ره) را قرائت کردند، تقریباً تا ظهر طول کشید، در جلسه بعد از ظهر، در قسمت اول بحث‌های فراوانی بود، در قسمت دوم بعد از تنفس تقریباً در زمان کوتاهی گویا خداوند هم ذهن‌ها را چرخاند، هیچ کسی فکر نمی‌کرد یک ساعت بعد این مجلس خبرگان می‌تواند شخصیت فرهیخته‌ای که اصلح و بهترین شخصیت آن روز و امروز است را در زمانی کوتاه تعیین کند. ما در تنفس با بزرگان و خود مقام معظم رهبری صحبت می‌کردیم که شورای رهبری چند نفر باشد، سه نفر یا پنج نفر باشد چه کسانی باشند، همه بحث‌ها بر شورای رهبری می‌چرخید هیچ کسی فکر نمی‌کرد وقتی در جلسه خبرگان شورای رهبری به رأی گذاشته می‌شود رأی نیاورد. این مسیری بود که خداوند آماده کرد. البته رهنمود امام(ره) هم در جمع بزرگان نظام که برای هدایت این مسیر بیان کرده بودند بسیار مؤثر بود.
الحمدالله امروز بعد از سالیان دراز می‌بینیم همان مسیر و راه ادامه دارد ولایت فقیه و مقام معظم رهبری چه در زمان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و چه امروز آن چتر و خیمه‌ای است که همه ما را در روزهای سخت و در فرازونشیب زیر آن خیمه جمع کرده و توانسته است ما را هدایت کند. این است که شما دیدید در جنگ تحمیلی و در انقلاب توانستیم پیروز بشویم، در آن هشت سال جنگ تحمیلی، ما که فقط با عراق نمی‌جنگیدیم به یک معنا دنیایی روبه روی ما ایستاده بود گفت: ولو کان بعضهم لبعض ظهیراً . قرآن وقتی راجع به تعدی بحث می‌کند، واقعاً همه پشت به پشت هم داده بودند، همه دست به دست هم داده بودند که این انقلاب را به شکست منجر کنند، استقلال این نظام را زیر سؤال ببرند و تمامیت ارضی ما را خدشه دار کنند. بحمدالله مردم ما ایستادگی و مجاهدت و فداکاری کردند. همه با هم بودیم، در روز جنگ و در میدان جنگ همه اقوام با هم و کنار همدیگر بودیم. شما امروز به لیست شهدا نگاه کنید، شیعه، سنی، اقوام مختلف، ترک آذری، کرد، بلوچ، عرب، همه اقوام و مذاهب و ادیان مختلف – آشوری، ارمنی شهید دادند. همه حضور داشتند. همه فداکاری کردند. آن روز که امام(ره) فرمان جنگ داد همه اطاعت کردند. آن روز که امام(ره) فرمان صلح داد همه اطاعت کردند. این یکپارچگی، ایثار و فداکاری مردم برای ما بسیار حائز اهمیت است.
استان آذربایجان غربی یک نمونه برای وحدت و اتحاد است. اگر دل‌های ما به هم پیوند نخورده بود، اگر مردم ما اولویت‌ها را به خوبی تشخیص نمی‌دادند، برای ما قومیت و خانواده مهم است، محله مهم است، اما وقتی اهم را می‌بینیم همیشه مهم در برابر اهم خودش را فدا می‌کند. ما صبح که از خانه بیرون می‌آییم خیلی کارهای خوب وجود دارد که می‌توان انجام داد؛ در ذهنمان اهم و مهم می‌کنیم، آن کاری که مهم‌تر است را آن روز انجام می‌دهیم. مردم ما همیشه نژاد، قومیت، طایفه و شهر حتی استان‌شان را در برابر اصل کشور و نظام فداکاری و ایثار کرده‌اند.
بحمدالله امروز از روزهای سختی عبور کرده‌ایم. خیلی مهم بود که جمهوری اسلامی ایران حالا به تعبیر آنها در برابر جامعه جهانی یا لااقل در برابر قدرت‌های بزرگ و شورای امنیت سازمان ملل بتواند مقاومت و ایستادگی کند. شما وقتی میدان جنگ را نگاه می‌کنید، باکری‌ها برای شما درخشش دارد. درست هم هست. خلبان‌های فداکار ما، چون بابایی‌ها، برای ما درخشش دارند. سرداران و سربازان بزرگ این صحنه چون صیادها برای ما درخشش دارند؛ خرازی‌ها و همت‌ها برای ما درخشش دارند. چون کار بزرگی انجام داده‌اند. بار سنگینی را بر دوش گرفته‌اند و برای کشور و نظام فداکاری کرده‌اند. مردم ما قدردان هستند؛ نه امام(ره) از یادشان می‌رود نه شهدا و نه ایثارگران؛ همه را در حافظه تاریخی خودشان حفظ می‌کنند.
به همان نسبت هم در دنیای سیاسی این چنین است. به همان نسبت هم در دنیای علم چنین است. ما چطور همیشه به یک عالم بزرگ افتخار می‌کنیم و به علما و بزرگان و اندیشمندان و فرهیختگان و اساتیدمان و به نام‌آوران ورزشی و هنرمندان‌مان فخر می‌کنیم. در میدان سیاست هم این چنین است. میدان سیاست پیچیدگی‌های خودش را دارد.
من یک بار دیگر هم در یک سخنرانی گفته‌ام، در مسئله هسته‌ای و مذاکرات هسته‌ای در برابر دنیا هنر من این بود که افراد مناسبی را برای این کار انتخاب کردم. من می‌خواهم این موضوع را درمحضر شما مردم که ولی نعمت ما هستید و شما ما را انتخاب کردید و ما به عنوان خادم شما هستیم، عرض کنم. من در دوران جنگ به سهم خودم که سال‌ها رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) بودم و سال‌ها فرمانده پدافند هوایی بودم، براساس مسئولیتی که در میدان جنگ داشتم، در همه جلساتی که برنامه عملیات تنظیم و نهایی می‌شد حضور داشتم. در این مذاکرات سیاسی هم حضور داشتم؛ یعنی در هر دو مقطع حضور داشته‌ام. همان طور که قدم به قدم میدان جنگ سخت بود، در میدان سیاست هم همین طور است، میلی متر به میلی مترش سخت بود، وجب به وجبش سخت بود. اینکه یک سند بزرگ در برابر دنیا و قدرت‌های بزرگ تهیه بشود کار بسیار بزرگ و عظیمی بود.
ما به تمامی سرداران، فرهیختگان و عالمان‌مان افتخار می‌کنیم؛ به مردان و زنان و به همه فخر می‌کنیم. درست است که گفته‌اند باید از فرصت استفاده و از علم، دانش، هنر، کار و کوشش بانوانمان به خوبی استفاده کنیم. این حرف درست است. باید ما از بانوان در مدیریت بخش‌های مختلف کشور استفاده کنیم. الحمدالله امروز در حوزه‌های علمیه هم بانوان طلبه حضور پیدا کرده‌اند؛ عالمان، فقیهان، فیلسوفان؛ الحمدالله در رشته‌های مختلف علمی، تفسیر قرآن، نهج البلاغه، حدیث و... شیعه و سنی حضور پیدا کرده‌اند و به کشور و فرهنگشان خدمت می‌کنند. باید از همه نیروهایمان استفاده کنیم و به همه نیروهای فرهیخته-مان فخر و افتخار کنیم.
من می‌خواهم در اینجا روی یک نکته تأکید کنم. امروز خداوند فرصت خوبی را به ما عنایت کرده است. الحمدالله امروز امنیت و ثبات داریم. امروز در این کشور وحدت و انسجام داریم.
سایه شوم ناامنی بر منطقه خاورمیانه
شما الان به عراق، سوریه، لیبی، یمن، افغانستان و پاکستان نگاه کنید. واقعاً ناامنی کل منطقه ما را فراگرفته است. یکی از همسایگان ما که انسان خجالت می‌کشد کشوری که خود را کشور اسلامی و خادم حرمین بداند، آن وقت با بهانه‌های کودکانه برای مراسم حج مردم بگیرد! سد عن السبیل می‌کند ان الذین کفروا یصدون عن سبیل الله مگر می‌شود؟ مگر مکه و مدینه متعلق به حکومت خاص یا آدم خاصی است؟ یا برای سیاست خاصی است؟ مکه و مدینه از آن همه مسلمانان جهان است. حج یک عمل اسلامی و قرآنی است؛ لیشهدوا منافع لهم جایگاهی برای دیدن منافع دنیای اسلام است. آدم وقتی این افکار کودکانه را از یک طرف می‌بیند و نا امنی‌ها را از سوی دیگر و بمباران‌های مردم فقیر یمن را از سوی همین‌‌ها که امروز افکار کودکانه دارند، آن وقت به جمهوری اسلامی ایران نگاه کنید. همه آنهایی که این بلا را بر سر منطقه آورده‌اند و در کشورهای منطقه بی‌ثباتی به وجود آورده‌اند - که ریشه تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی بی‌تردید به صهیونیسم و استکبار جهانی بر می‌گردد - قبل از همه اول می‌خواستند که این کشور را ناامن کنند، می‌خواستند اول کشتار را در ایران راه بیاندازند، می‌خواستند تروریسم را بر ما مسلط کنند.
نخواستند، توبه کردند، منحرف شدند، پشیمان شدند یا این بنیان مرصوص را دیدند؟ یا این سد آهنین را دیدند؟ این وحدت ملت را دیدند؟ این وحدت و ایستادگی و آن رهبری شجاع و با صلابت و جوان‌های با ایمان و با انگیزه دست به دست هم داده که امروز برای ما ثبات و امنیت آفریده است. بله، درست است که نیروهای مسلح ما، ارتش ما، سپاه ما، بسیج ما، نیروی انتظامی ما و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ما همه سهم دارند، همه اینها درست است ولی آن اساسی که قدرت‌های جهانی در برابر ایران بزرگ می‌هراسند که نقشه‌های شوم خود را اعمال کنند، ایمان، وحدت، انسجام و ایستادگی مردم است، نیروهای مسلح سهم بزرگی دارند، در طول انقلاب و طول جنگ تحمیلی فداکاری کرده‌اند.
حالا نکته‌ای می‌خواهم بگویم و عرضم را جمع کنم. اینکه امروز فرصت بسیار خوبی پیش روی ماست. وحدت و انسجام در تمام سطوح در این کشور وجود دارد. نباید هیچ توهمی باشد که کسی به ذهنش بیاید در ارومیه اختلاف است؛ نه، حتماً وهم است.هیچ کسی نباید به ذهنش بیاید که در ایران اسلامی اختلاف وجود دارد؛ نه، حتماً وهم است. هیچ کسی نباید به ذهنش بیاید که در میان قوای این کشور اختلاف وجود دارد.
من فکر می‌کنم در این سه سالی که دولت یازدهم بوده است، حالا دولت‌های قبل هم به سهم خودشان تلاش کرده‌اند، بهترین وحدت بین سه قوه و ارکان کشور و نیروهای مسلح و بین همه نسبت به مقام معظم رهبری وجود دارد که هدایت و راهنمایی و رهبری جامعه را طبق هم شرع و هم قانون اساسی ما به عهده دارند. این مسئله واضح است. الحمدالله همین اتحاد و انسجام و وحدت باعث شد که ما توانستیم در برابر قدرت‌های جهانی عبور کنیم و امروز راه برای فعالیت ما هموار بشود.
امروز خداوند همه چیز را به ما داده است؛ امنیت را به ما داده است، وحدت را به ما داده است، انسجام و همبستگی را به ما داده است، ایمان و انگیزه را به ما داده است، استعداد را به ما داده است. یک ایرانی از لحاظ استعداد اگر از کشورها و ملت‌های دیگر برتر نباشد پایین‌تر نیست. امروز روز آمدن به صحنه و میدان برای تلاش و کار است. همه باید وارد عمل بشویم. خداوند استعدادهای فراوان مادی و معنوی و ذهنی و فکری را به ما داده است.
می‌گویید بیکاری، کجا؟ در استان زرخیزی مثل آذربایجان غربی؟ آن طبیعت و آن همه معادنی که خداوند به این خطه داده است، آن استعدادهایی که خداوند به مردم این خطه و سرزمین داده است کجا قرار گرفته است؟ در همسایگی سه کشور قرار دارد. این همه مرز با کشورهای مختلف دارد، حداقل به سه کشور چسبیده است و به یک کشور هم خیلی نزدیک است و می‌شود گفت این استان همسایه چهار کشور است.
این زمینه بسیار مهمی است. وقتی کشوری وجود دارد که وسط کویر است و دور تا دور آن را کویر محاصره کرده است. زمانی استانی است که دور آن نه تنها کویر نیست بلکه نعمت‌های خدادادی هست. مرز وجود دارد و ما باید از این مرزها استفاده کنیم. ما باید از روابط با کشورهای همسایه‌مان استفاده کنیم ما باید همه استعدادمان را به کار بگیریم.
البته دولت هم در سهم خودش مسئول است. در همین سفر، غیر از طرح‌هایی که طرح‌های ملی بزرگ هستند و آنها را دنبال می‌کنیم، درهیئت وزیران برای 49 طرح و پروژه با اعتبار 949 میلیارد تومان تصمیم گرفتیم که ان‌شاءالله همه این‌ها در سال‌های 95 و 96 اجرایی می-شود. قرار ما این است در هر استانی که می‌رویم بر مبنای توانمان ظرف دو سال پیش رو قول می‌دهیم. البته برای برخی از طرح‌ها هم کلنگ زده می‌شود و شروع می‌شود که زمان بیشتری می‌برد. بعضی از طرح‌ها هم هست که من اعلام نکرده‌ام با اینکه خیلی دلم می‌خواست بتوانم در این سفر اعلام کنم ولی ان‌شاءالله آنها را دنبال خواهیم کرد؛ یکی از این طرح‌ها اتصال ارومیه به راه‌آهن سراسری است.
ان‌شاءالله این‌ها را هم دنبال می‌کنیم و همه مطالبی هم که در این جلسه گفته شد، مسئولین محترم اینجا هستند، دنبال کنند؛ هرچه شدنی است و دولت می‌تواند و در استعداد ماست ان‌شاءالله انجام خواهیم داد. خداوند به همه ما توفیق بدهد که خادم خوبی برای مردم باشیم و بتوانیم رضای حق را جلب کنیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92426
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.