مصاحبه مشترک با رئیس جمهور ویتنام (هانوی)

جلسه خصوصی با رئیس جمهورویتنام/ مسئله انرژی/ کشاورزی وشیلات / صنایع نوین/ مسائل فرهنگی،تبادل استاد و دانشجو/ منطقه شرق آسیا وخاورمیانه/ افزایش حجم روابط اقتصادی و تجاری

بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار خوشحالم که این فرصت برای من و هیئت همراه پیش آمد تا امروز میهمان مردم بسیار خوب و صمیمی ویتنام و دولت این کشور باشیم. از میهمان‌نوازی‌های گرم مردم و دولت ویتنام، به ویژه آقای رئیس جمهور، جناب آقای کوانگ کمال تشکر را داریم.
مردم ایران مردم ویتنام را به عنوان مردمی مقاوم و با استقامت در برابر تجاوز خارجی و استقلال خواه و همچنین مردمی سختکوش و توسعه گرا و صلح خواه می‌شناسند. علاقة دیرینة دو ملت و روابط کهن دو کشور دوست پایة بسیار خوبی برای توسعة روابط دو کشور است.
ما امروز در جلسة خصوصی با آقای رئیس جمهور و همچنین در جلسة عمومی با رئیس جمهور محترم و وزرا و مسئولین به توافقات خوبی دست یافتیم. دو طرف معتقد بودیم که برای روابط اقتصادی و تجاری و به ویژه سرمایه‌گذاری در دو کشور ظرفیت‌های بسیار فراوانی وجود دارد و اقتصاد دو کشور می‌تواند مکمل دیگری باشد. ضرورت دارد تا سرمایه داران و کارآفرینان بخش خصوصی و دولتی را بیشتر به این ظرفیت‌ها در دو طرف آگاه کنیم.
در زمینة انرژی فرصت بسیار خوبی برای صادرات نفت، گاز، ال ان جی و همچنین پتروشیمی از ویتنام به ایران وجود دارد. همچنین ایران آماده است تا شرکت‌های ویتنامی بتوانند در زمینة نفت و گاز
سرمایه‌گذاری کنند و ایران آمادگی صادرات لوازم مربوط به ساخت ساختمان از قبیل فولاد، سنگ و گچ و... را به ویتنام دارد.
در زمینة کشاورزی و شیلات می‌توانیم همکاری‌های دو طرف را گسرش بدهیم و برای کشت فرا زمینی در کشور ویتنام آمادگی داریم.
همچنین در زمینه High-tech و صنایع نوین، دو کشور پیشرفت‌های خوبی داشته اند و می‌توانند در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند. در زمینة خدمات فنی، مهندسی نیز با توجه به تجربة ایران در ساخت نیروگاه، انتقال آب و جاده، برای خدمات فنی و مهندسی آمادگی داریم.
در زمینة مسائل فرهنگی، تبادل استاد و دانشجو و مراکز فناوری و پارک‌های علمی و فناوری دو طرف آماده همکاری هستیم. در زمینة گسترش روابط پارلمانی دو کشور و گردشگری و توریسم نیز دو طرف برگسترش آن توافق داشتیم.
نظرات ما نسبت به برخی از مسائل مهم بین‌المللی بسیار نزدیک بود و دو طرف خواهان صلح و ثبات در منطقة شرق آسیا و خاورمیانه هستیم. هر دو طرف با جنگ، خشونت و تروریسم مخالف هستیم و راه حل مسائل و اختلافات را مذاکره و تفاهم می‌دانیم. همچنین دو کشور در مجامع بین المللی مثل گذشته از مواضع یکدیگر حمایت خواهیم کرد.
دو طرف موافقت کردند که حجم روابط اقتصادی و تجاری را به پیش از 5 برابر وضع موجود، یعنی به دو میلیارد دلار، در سال برسانند. امیدوارم این سفر موجب حرکت جدید و نقطة عطفی برای روابط دو کشور باشد. ما توافق کردیم تا در زمینه مسائل بانکی ظرف امروز بانک-های مرکزی دو طرف به تفاهم نامه‌ای دست پیدا کنند.
از این فرصت استفاده می‌کنم و از رئیس جمهور آقای کوانگ دعوت می‌کنم که در فرصت مناسب از ایران بازدید داشته باشند.
متشکرم

92413
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.