مصاحبه پایان سفر به ونزوئلا، کوبا و نیویورک (تهران)

خش‌های مختلف سفر/ اهمیت جنبش غیر متعهدها/ استفاده از فرصت اجلاس/ سفربه کوبا و ملاقات باکاسترو/ گسترش روابط دو کشور پس از رفع تحریم ها/ شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل/ تبیین مواضع ایران/ نکوهش امریکا برای تاخیر واهمال در اجرای برجام/ اذعان همگان به نقش تاثیر گذار ایران در منطقه/ استقبال از فضای پس ازبرجام برای همکاری با ایران/ تشکیل کمیسیون مشترک برای برجام/ برگذاری جلسات مشترک وقول امریکایی‌ها برای اصلاح روند

سفر از سه قسمت تشکیل شده بود. شرکت در اجلاس عدم تعهد و انتقال ریاست این جنبش از ایران به ونزوئلا و اعلام مواردی از طرف ایران در جمع 120 کشور عضو عدم تعهد که به خوبی انجام بگیرد. اجلاس بسیار خوبی بود و در حاشیه این اجلاس ملاقات‌هایی با سران کشورهایی که شرکت کرده بودند انجام شد.
جنبش غیر متعهدها به عنوان مجموعة بسیار بزرگی که 120 کشور عضو این مجموعه هستند برای ما اهمیت دارد و هرسال از نظر تأثیری هم بالاتر می‌رود و جمهوری اسلامی ایران کشوری است که در متن قانون
اساسی‌اش مسئله نه شرقی نه غربی و عدم تعهد تصریح شده و جمهوری اسلامی ایران از این نظر با سایر کشورها متفاوت است.
بنابراین این اجلاس را باید بیشتر از خودمان بدانیم، با فلسفة حقوقی و سیاسی ما کاملاً منطبق است و بحمدالله از این اجلاس به خوبی استفاده شد. همچنین در حاشیه اجلاس ملاقات‌هایی که انجام گرفت و ما هشت ملاقات با سران و مسئولین برخی از کشورها در ونزوئلا داشتیم البته مسائل دوجانبه را هم در جلسه‌ای با رئیس جمهور ونزوئلا دنبال کردیم.
سفر به کوبا هم بود که دلم می‌خواست اولین سفر دوجانبه‌ام به امریکای لاتین به کشوری باشد که از سال 1959 در برابر قدرت امریکا ایستادگی کرده و الان هم این‌چنین است. در ملاقات‌هایی که هم با آقای فیدل کاسترو و هم با آقای رائول کاسترو رئیس جمهور داشتیم، هر دو این مسئله را تشریح می‌کردند که تقابل ما با امریکا به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت و مشکلاتی را که با امریکا داریم به ویژه در بخش تحریم و اقتصادی، همچنان خواهیم داشت و روابط ما هم به خاطر تحریم هسته‌ای سال‌ها بود که متوقف شده بود و آنها هم بسیار خوشحال بودند از اینکه از نو می‌توانیم روابط اقتصادی‌مان را فعال کنیم و کمیسیون مشترکی در این زمینه سریعاً تشکیل می‌شود. محورهای کارمان را در جلسة مفصلی که با رئیس جمهور داشتیم مشخص کردیم.
مرحلة سوم سفر شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که به خاطر اجتماع نمایندگان همه کشورها و بخشی از سران در این اجلاس، برای ما مهم است که مواضع جمهوری اسلامی ایران را به خوبی تبیین کنیم. این هم ویژگی خاصی برای ایران دارد، به دلیل تبلیغاتی که دشمنان اسلام علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کنند، با سخنرانی در آنجا و مصاحبه با تلویزیون‌ها و شرکت در جلسات آنها. به هر حال من در نیویورک سه سخنرانی و در اجلاس غیر متعهدها یک سخنرانی داشتم. سخنرانی‌ها مواضع ما را تبیین و مصاحبه‌ها مسیری را که جمهوری اسلامی ایران طی می‌کند تشریح می‌کند.
در نطق سازمان ملل نکات مهمی که راجع به منطقه مورد نظر ما و مواضع جمهوری اسلامی ایران اعلام شد. راجع به برخی از کشورهای منطقه که از اصول اسلامی و انسانی خود متأسفانه تجاوز کرده‌اند، یعنی عربستان توضیح داده شد و همچنین راجع به برجام، اهمیت آن و تعهداتی که طرف مقابل ما دارد بحث شد که البته مقصود ما عمدتاً امریکاست. در در این سخنرانی امریکایی‌ها به خاطر تأخیرها و اهمال-هایی دارند مورد نکوهش قرار گرفتند. همچنین به صراحت هم در مصاحبه و هم سخنرانی گفته شد دو میلیارد اموال ایران را که در سال‌های گذشته غیر قانونی تصرف کردند ما نخواهیم گذاشت این پولی که از اموال ملت ایران و بانک مرکزی است را امریکایی‌ها ببلعند. ما در دادگاه بین المللی ایستادگی خواهیم کرد و این پول را از آنها پس خواهیم گرفت.
در نیویورک بود چهارده ملاقات با سران کشورها داشتیم که این ملاقات‌ها خیلی مهم بود و همه آنها در واقع از اوضاع منطقه و راه حل مسائل منطقه سؤال می‌کردند. اینکه در دنیا مطرح می‌شود ایران راه حل است یا مشکل، این سؤال خنده ار است؛ به خاطر اینکه تمام سران کشورها وقتی به ما می‌رسند به صراحت از ما می‌پرسند باید در مسئله سوریه چه کنیم؟ راجع به عراق، یمن و کشورهای دیگر مثل لیبی [سؤال می‌کردند.] بنابراین همه قبول دارند که ایران کشوری تأثیر گذار است و نقش آن در منطقة ما نقشی بی بدیل است.
همچنین راجع به فضای بعد برجام همه خوشحال‌اند. همه با ما ملاقات می‌کنند و می‌گویند سال‌ها بود به خاطر تحریم ظالمانه نمی-توانستیم. با ایران همکاری کنیم. مسائلی هم که ما داریم خودشان مطرح می‌کنند. مثلاً رئیس جمهور فرانسه خودش مطرح کرد که ما این همه زحمت کشیدیم به توافق رسیدیم و این نمی‌شود کشوری بخواهد در مسائل بانکی اخلال کنند. ما باید مسائل بانکی را حل کنیم و ملت‌های ما باید از این فضا استفاده کنند؛ یعنی همان نکته‌ای که پیام ما به دنیا بود که فضای بعد برجام فضایی است که همه باید استفاده کنیم. البته ملت بزرگ ما می‌داند از این فضا باید بیشتر مردم و کار آفرینان خودمان استفاده کنند. البته سرمایه و فناوری خارجی را هم در چارچوب منافع و مصالح-مان جذب می‌کنیم و بلامانع است.
آن نکته‌ای هم که شما راجع به تشکیل کمیسیون مشترک سؤال کردید، می‌دانید اگر یکی از هفت کشوری که در این توافق با هم بودیم تخلف و اهمالی انجام دهد و تأخیری داشته باشد به او تذکر داده می‌شود و اگر مؤثر نبود در سطح مدیران کل جلسه گذاشته می‌شود و در نهایت در سطح وزرا جلسه گذاشته می‌شود. در نیویورک در سطح وزرا و مدیران کل دو جلسه برگزار شد و در جلسه وزرا همه با قاطعیت به امریکا گفتند این مواردی که شما انجام می‌دهید دقیقاً با برجام منطبق نیست و باید کار را اصلاح کنی و امریکا هم قول داد که روند را اصلاح کند. به اعتقاد من این خیلی مهم است که در اولین جلسة مشترکی که تشکیل می‌شود شش کشور موضع واحد دارند؛ یعنی همان موضعی که ایران داشت، موضعی بود که روسیه، چین و فرانسه داشتند. بنابراین از این نظر هم توفیقی بود، به این دلیل که ما در برجام هم باید از فضای برجام استفاده کنیم و هم اگر مورد و تخلفی می‌بینیم با قاطعیت با آن برخورد کنیم، البته خود ما هم مثل همیشه همان طور که رهبری فرمودند اگر جایی تعهد کردیم طبق وظیفة اسلامی خودمان به تعهداتمان عمل می‌کنیم تا جایی که طرف مقابل به تعهدات خودش عمل کند.
گزارشگر:
از شما متشکرم.
رئیس جمهور:
ان شاء الله موفق باشید.

92409
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.