مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان. بی . سی امریکا (نیویورک)

برجام،نمونه‌ای از موفقیت فعالیت سیاسی در دنیای امروز/ ازمایش بزرگ پایبندی به قول‌هادربرجام/ اعتراف اژانس به عمل ایران به تعهداتش/ اهمال وتخلفات امریکا در عمل به مفاد برجام/ بحث تحریم کالاهای دو منظوره/ جملات دو پهلوی امریکا‌ها موجب ترس بانک‌ها در همکاری باایران/ عدم صدورمجوزفروش هواپیمایی مسافربری از سوی امریکا/ تردیدبانک‌ها و فعالیت‌های اقتصادی سپاه/ فشاربه بانک‌های درزمینه کاربا ایران،تخلف از برجام/ عدم دوام برجام به معنای ناکامی فعالیت سیاسی/ نظارت اژانس بر فعالیت هسته‌ای همه کشورها/ نبود سلاح کشتار جمعی دردکترین دفاعی ایران/ نظارت اژانس بر فعالیت‌های فردو/ ضرورت تقویت دفاعی کشور/ پایبندی ایران به تعهدات خود درطول تاریخ/ اثبات صلح امیزبودن فعالیت هسته‌ای ایران/ بمباران‌های امریکا در سوریه به نفع تروریست ها/ ممنوعیت پرواز در سوریه به نفع تروریست ها/ سازوکارهای رساندن کمک‌های انسان دوستانه به سوریه/ راه حل سیاسی مسئله سوریه،نه نظامی/ اولویت‌های ایران در مورد اینده سوریه/ عدم ارتباط مستقیم ایران وامریکا در جنگ با داعش/ اقدامات ایران در عراق و سوریه بر مبنای تقاضای این دولت ها/ زندانیان دو تابعیتی درایران/ عدم ارتباط پول‌های ازادشده ایران با ازادی زندانیان امریکایی/ اقدامات متقابل برای ازادی زندانیان دو طرف/ استفاده تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری امریکا از برجام/ اینده روابط ایران و امریکا

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارشگر:
جناب رئیس‌جمهور متشکریم از وقتی که به ما می‌دهید، بسیار قدردان هستم. اجازه بدهید از تفسیر و در ک شما از برجام صحبت کنیم. در ماه ژانویه گفتید صفحه‌ای طلایی در تاریخ ایران است که برای تبادلات ایران با دنیا پنجره‌ای را باز کرده. دیروز رئیس‌جمهور اوباما در نطق شان در سازمان ملل گفتند که یک پیروزی بزرگ برای دیپلماسی بود ولی دولت شما الان دارد می-گوید که ایالات متحده به طور دقیق به تعهداتش پایبند نبوده. به نظر شما ایالات متحده چه کاری را طبق برجام انجام نداده؟
رئیس جمهور:
به نظر من مسئله برجام مسئله بسیار مهمی است برای موفقیت فعالیت سیاسی در دنیای امروز. شاید از دهه‌های گذشته برای اولین بار است که یک مسئله بسیار پیچیده بین المللی در سایه مذاکرات به موفقیت دست یافته که برای این موفقیت نهادهای بین المللی و همه هفت کشور تلاش کردند. در موضوع برجام از طرف ایران یک نهاد بین المللی هست که به طور منظم گزارش می‌دهد؛ آن آژانس بین المللی است و طبق گزارش‌های آژانس، ایران به همه تعهدات خود عمل کرده. من فکر می‌کنم این یک آزمایش بزرگ تاریخی برای همه ماست که چگونه به قولمان پایبند هستیم و چگونه تعهداتی را که اعلام کرده‌ایم در مقام عمل هم آن را اجرا می‌کنیم یا نه.
طبق اعتراف آژانس بین المللی و کشورهای 1+5 ایران به طور کامل به تعهدات خودش عمل کرده، اما در طرف مقابل متأسفانه امریکا در برخی از موارد اهمال، عقب ماندگی یا حتی تخلفاتی دارد. در برجام آمده که کشورها باید همه شرایط لازم را برای فعالیت اقتصادی ایران آماده کنند و بنابراین همه موانعی که در روابط بانک، بیمه و امثال آنها بوده باید به طور کامل رفع شود. خزانه داری امریکا به جای اینکه بانک-های جهان را به اجرای برجام تشویق کند، جملاتی ادا می‌کند که آنها را می‌ترساند و این باعث شده برخی از بانک‌های بزرگ به خاطر اینکه می‌ترسند مورد تحریم خزانه داری امریکا قرار بگیرند، در مورد همکاری با ایران دچار تردید شده اند و این یک تخلف بزرگ از جانب امریکاست که باید آن را رفع کند. همان طور که همه مردم می‌دانند در تعهدات بین المللی اگر یک طرف به تعهد عمل نکند به این معناست که آن تعهد نمی تواند دوام داشته باشد.
گزارشگر:
آیا امکان این هست که سوء تفاهمی در چارچوب برجام باشد. تحریماتی برای توسعه و ساخت سلاح هسته‌ای گذاشته شده بودند که آنها برداشته شدند و مجوزهای مختلفی داده شدند هم برای قطعات یدکی هواپیماها و هم برای خرید هواپیماهای ایرباس و بویینگ که در حالا انجام هستند، ولی تحریم‌های دیگری علیه صنایع موشکی و موشک‌های دور برد شما وجود دارد. فکر می‌کنید در کشور شما برای بعضی سوء تفاهم شده که این تحریماتی را که الان اشاره کردم در نظر نگرفته‌اند؟
رئیس جمهور:
نه، بخشی هست به عنوان کالاهای دو منظوره، که برای کالاهای دو منظوره پیش بینی کمیسیون خاصی شده برای اینکه مشکلات و موانعی که در این زمینه وجود دارد، رفع شود. اما بحث این است که بانک‌های بزرگ در زمینه زیرساخت‌ها می‌خواهند همکاری کنند. در زمینه بندر، راه آهن و خرید هواپیما مشکلاتی دارند. من فکر می‌کنم تفسیر دیگری ندارد. امریکایی‌ها به جای اینکه بانک‌ها را تشویق کنند با کلمات دو پهلو آنها را می‌ترسانند و این ترساندن بانک‌ها باعث شده همکاری آنها با ایران کامل نباشد و برخی از بانک‌ها ترجیح بدهند این همکاری‌ها را انجام ندهند.
مورد دیگر اینکه امریکا تخلف کرده این است؛ در برجام به صراحت آمده که اجازه فروش هواپیماهای مسافربری و غیر نظامی داده بشود. امروز 8 ماه از برجام گذشته و بعد از این 8 ماه هنوز هم امریکا در دادن مجوز برای هواپیماهای مسافربری امروز و فردا می‌کند؛ تازه خبرهایی هست که دیروز در برخی از موارد موافقت کرده. بنابراین در این 8 ماه تأخیری که امریکا دارد یک نوع تخلف است، حتی اگر امروز هم مجوز لازم را به طور کامل صادر کند.
گزارشگر:
شاید یکی از دلایلی که بانک‌های بین المللی در انجام تجارت با ایران تردید دارند نقش سپاه در جامعه ایران و اقتصاد ایران و توسعه موشک‌های دور برد است. آیا راهی هست که ایران بتواند نقش سپاه را در اقتصاد کم رنگ تر کند که باعث راحتی بیشتر بانک‌های بین المللی شود که با شما وارد تبادل شوند.
رئیس جمهور:
در داخل ایران شرکت هایی هست که سهام شان به شرکت هایی تعلق دارد که آن شرکت‌ها ممکن است وابسته به سپاه باشند اما در عین حال آن شرکت‌ها فعالیت اقتصادی می‌کنند.‌ امروز در ایران برخی از بزرگراه‌ها توسط همان شرکت‌ها ساخته می‌شود، برخی از بنادر توسط همان شرکت‌ها ساخته می‌شود، حتی در زمینه نفت و گاز گاهی برخی از همان شرکت ها فعالیت دارند. بحث در این است که فعالیت‌های عادی اقتصادی مثل ساخت بندر، بخش‌های نفت، گاز و همچنین اتوبان‌ها که ربطی به مسئله نظامی ندارد. هر شرکتی می‌توانند وابسته به هر دستگاهی باشد. بنابراین فشار به بانک‌ها در زمینه کار با ایران قطعاً این تخلف از برجام است.
گزارشگر:
آیا هنوز امید دارید که این برجام دوام داشته باشد؟
رئیس‌جمهور:
همه ما باید تلاش کنیم که برجام دوام داشته باشد، به دلیل این همه تلاشی که هفت کشور در طول سال‌ها انجام دادند. ماه‌ها مذاکرات بسیار سخت و طولانی را پشت سر گذاشتند. اگر برجام دوام نداشته باشد به این مفهوم است که فعالیت سیاسی ناکام است و این به ضرر همه خواهد بود. برجام می‌تواند نمونه‌ای باشد که سایر بحران‌ها و مشکلات بین المللی منطقه‌ای با الگوبرداری از برجام از طریق مسائل سیاسی و مذاکره حل و فصل شود. بنابراین شکست در برجام شکست برای همه است. شکست برای ثبات و امنیت جهانی است و به معنی شکست فعالیت‌های دیپلماسی و بین المللی است. کسی از این شکست نفعی نمی برد و همه باید تلاش کنیم برجام پایدار بماند.
گزارشگر:
جناب آقای رئیس‌جمهور، همان طور که مطلع هستید بعضی از اشخاص از برجام ایراد می‌گیرند، چه در ایران و چه در ایالات متحده. بعضی از نگرانی-های آن اشخاص در ایالات متحده این است که در طول هشت سال زمانی که اعتبار این قرارداد به اتمام برسد ایران می‌تواند دوباره برنامه سلاح هسته‌ای را دنبال کند و شاید این یک دلیل عمده برای منتقدین باشد که بتوانند راه پیشرفت برجام را کند کنند یا مانع کامل جلوی آن بگذارند. نگران این هستند که بعد از 8 سال ایران به دنبال سلاح هسته‌ای برود. چگونه می‌توانید به آنها ضمانتی بدهید که خیال‌شان را آسوده کند که ایران چنین قصدی ندارد.
رئیس جمهور:
برای همه کشورها که در مسیر صلح‌آمیز هسته‌ای باقی بمانند یک دستگاه نظارت بین المللی درست شده به نام آژانس بین المللی هسته‌ای و این آژانس بر فعالیت صلح‌آمیز کشورها نظارت می‌کند و برای اینکه این نظارت بیشتر شود پروتکل الحاقی هم به مقررات safe guard اضافه شده و ایران الان هم safe guard و هم پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند. هرکس که safe guard و پروتکل الحاقی را خوانده باشد، می‌داند کسی که متعهد به رعایت این مقررات می‌شود معنایش این است که فعالیتش حتماً صلح آمیز باقی می‌ماند؛ ضمن اینکه در سیاست جمهوری اسلامی ایران چیزی به نام سلاح‌های کشتار جمعی وجود ندارد و از لحاظ فتوای دینی هم رهبر مذهبی ایران فتوا داده که هرگونه ساخت و نگهداری سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله هسته‌ای حرام و ممنوع است.
گزارشگر:
آیا هیچ نگرانی باید وجود داشته باشد، چون گزارش‌هایی به دست آمده‌ که در فردو سیستم دفاع هوایی اس 300 که از روسیه خریده شده برپا شده، آیا باید شک داشته باشیم که فردو یکی از تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای هست؟
رئیس‌جمهور:
به هر حال فردو هم جزو مراکز هسته‌ای است که آژانس بر آن نظارت می‌کند و همه فعالیت‌های هسته‌ای ما در ایران تحت نظر آژانس است. اما با توجه به اینکه ما دشمنانی در منطقه داریم که ممکن است بخواهند سوء‌نیتی نسبت به ما داشته باشند، ما همواره باید خودمان را آماده کنیم. نباید یادمان برود که کشوری هستیم که صدام حسین 8 سال جنگ را بر ما تحمیل کرد. بنابراین در جنگ 8 ساله به خوبی یاد گرفتیم که باید خودمان از کشور خودمان دفاع کنیم چون در این 8 سال هیچ کشوری به ما کمک نکرد اما همه به صدام کمک کردند.
گزارشگر:
پس این امنیت اضافه، به عنوان مثال فردو، به این معنا نیست که ایران هدفش این است که در آینده سلاح هسته‌ای در آنجا تولید کند.
رئیس جمهور:
به هر حال ایران در طول تاریخ هر وقت تعهدی کرده به تعهدش پایبند بوده. شما موردی را پیدا نمی کنید که دولت جمهوری اسلامی ایران در طول این 38 ساله یک تعهد بین المللی یا تعهد دو جانبه داشته باشد که تخلف کرده باشد. بنابراین ایران دارای سابقه بسیار خوبی در تعهدات خودش است؛ ضمن اینکه سلاح هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران به نفع ما نیست و هرگز جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و به همین دلیل آن چیزی که ما را سال‌ها به آن متهم می‌کردند، تحت عنوان ابعاد احتمالی نظامی، آژانس در نهایت به این نتیجه رسید که پرونده را به طور کامل ببندد و اعلام کند که فعالیت ایران در مسیر صلح آمیز بوده.
گزارشگر:
اجازه بدهید توجهی به سوریه کنیم. امروز در سازمان ملل بحث‌های عمیقی شد و وزیر خارجه امریکا جان کری معتقد است که روسیه احتمال دارد عمداً یا غیرعمد یک کاروان کامیون‌های انسان دوستانه سازمان ملل را بمباران کرده است. در مورد آن چه اطلاعی دارید و چه فکر می‌کنید؟
رئیس جمهور:
به هر حال امریکا چند روز پیش مرتکب کار بسیار خطرناکی شد و آن اینکه ارتش سوریه را در منطقه دیرالزور بمباران کرد و درست در شرایطی که بین داعش و ارتش سوریه درگیری بود، با این بمباران کاملاً از داعش حمایت کرد و آنچه مورد نگرانی بیشتر است این است که یکی دو روز قبل هم اسرائیل در منطقه دیگری در مرزهای خود به ارتش سوریه حمله کرد. بنابراین احتمال تعمدی بودن این مسئله بالا رفته. به طور کلی همه باید تلاش کنند که در سوریه آتش بس ادامه پیدا کند برای اینکه مواد غذایی و دارو به افرادی برسد که ماه‌هاست از این مشکلات رنج می‌برند.
گزارشگر:
آقای جان‌کری امروز اصرار داشتند که تمام هواپیما‌ها را بنشانیم و اجازه پرواز به هیچ هواپیمایی ندهیم، به خصوص در قسمت شمالی سوریه. آیا شما می‌توانید از چنین پیشنهادی حمایت کنید که هواپیماهای سوریه، روسیه، ترکیه، و هرکسی را که در آنجا عملیاتی دارد و حمل و نقل هوایی می‌کند روی زمین بنشانند تا بتوانیم تجدید نظری داشته باشیم.
رئیس جمهور:
به هر حال قرار بر این است که جنگ با تروریست‌ها و داعش ادامه پیدا کند. اگر همه هواپیماها روی زمین بنشیند معنایش این است که داعش بتواند فعال تر به کشتار خود ادامه بدهد. شما می‌دانید بخش بزرگی از سوریه در اختیار داعش، جبهه النصره و گروه‌های تروریستی است. در همه آتش بس‌ها یک اصل این بوده که حمله به تروریست‌ها ادامه پیدا کند و آنها مورد بمباران قرار بگیرند. بنابراین اگر کل هواپیماها روی زمین بنشینند و حرکت نکنند، صد در صد به نفع تروریست‌هاست. این حرف یعنی به نفع تروریست‌ها حرکت کردن.
گزارشگر:
ولی اگر حتی یک قدغن پروازی موقتی نداشته باشیم چگونه می‌توانیم کمک‌های انسان دوستانه را برسانیم . آنچه من از آنچه شما فرمودید متوجه شدم این است که این اتفاق‌ها ممکن است پیش بیاید، اهداف مختلف روی زمین باشند، تفسیرهای مختلف از اطلاعات به بمب افکن داده شود، ولی اگر بگوییم یک قدغن پرواز موقت یک هفته، دو هفته که سازمان ملل بتواند کمک‌های انسان دوستانه را به آن منطقه برساند، می‌توانید از چینن پیشنهادی پشتیبانی کنید؟
رئیس جمهور:
شما می‌دانید که قبلاً هم سازمان ملل در مناطقی از سوریه کمک‌های نوع دوستانه‌ای را انجام داده. می‌شود هر برنامه‌ای را تدوین کرد برای اینکه بخش کمک رسانی از حملات مصون باشد. به هر حال مسیر کمک رسانی به همه اعلام شود و هیچ کس در آن مسیر کمک رسانی حمله هوایی نداشته باشد. این معنایش این نیست که در کل سوریه پرواز را قطع کنیم. در یک مسیر یا دو مسیر می‌خواهد کمک رسانی انجام بگیرد و این مسیر باید مورد اطلاع همه باشد تا کسی آن مسیرها را هدف قرار ندهد.
گزارشگر:
اوباما، پوتین و خود جناب عالی و دیگران گفته‌اند که یک روند سیاسی باید به وجود بیاید. که جنگ سوریه تمام شود. آیا ایران می‌تواند آینده‌ای را مجسم کند و با آن کنار بیاید که بشار اسد در سوریه نباشد؟
رئیس جمهور:
آنچه مهم است این است که مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد و حتماً باید مسائل سوریه در نهایت از راه حل‌های سیاسی حل و فصل شود. برای ما در سوریه مهم این است که تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و سوریه تجزیه نشود. برای ما مهم است تروریست‌ها از سوریه بیرون رانده شوند و با آنها جنگ ادامه پیدا کند. برای ما مهم است که در آینده حکومت سوریه همه گروه‌ها و احزاب حضور داشته باشند؛ چه دولت سوریه و چه معارضین در آینده حکومت سوریه نقش داشته باشند. اما اینکه در آینده سوریه چه کسی رئیس‌جمهور یا نماینده مجلس باشد، کاملاً باید با رأی مردم و در اختیار مردم است. مردم هرکس را انتخاب کردند باید مورد تأیید باشد. بنابراین مردم سالاری و حاکمیت صندوق آرا بر آینده سوریه یکی اصولی است که مورد تأکید ماست.
گزارشگر:
بعضی از همکاری‌های غیرمستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده در جنگ علیه داعش بوده و از طریق عراقی‌ها انجام شده. می‌توانید کمی برای ما توضیح بدهید که چگونه این رابطه غیر مستقیم تا به حال پیش رفته است ؟و آیا تماس خوب و رضایت بخشی بین ایالات متحده امریکا و ایران در زمان حمله بر داعش بوده یا خیر؟
رئیس جمهور:
ما هیچ ارتباط مستقیم بین ایران و ایالات متحده در جنگ با داعش نداریم. البته ممکن است این ارتباطات بین دولت عراق و امریکا وجود داشته باشد یا بین روسیه و امریکا وجود داشته باشد. ما هم در سوریه و هم در عراق کمک‌هایی که می‌کنیم به دولت مستقر در آن کشور کمک می‌کنیم، با درخواست آنها. در عراق اگر کمکی انجام می‌دهیم با خواست دولت عراق است. در سوریه هم اگر کمکی انجام می‌دهیم به خواست دولت سوریه است.
یکی از اصولی که ما بر آن اصرار داریم این است که مبنای همکاری‌ها در منطقه یا در خارج از منطقه، دولتی باشد که در آن کشور استقرار دارد؛ حالا چه در عراق و چه در سوریه.
گزارشگر:
درباره بعضی از اشخاصی که در ایران زندانی هستند می‌خواستم سئوال کنم که دو تابعیت دارند؛ از جمله سه امریکایی که سیامک نمازی یکی از آنهاست. ایشان خیلی مدافع روابط نزدیک‌تر ایران و امریکا بود. پدرش هم حدود هشتاد و خرده‌ای سال دارد. شخص دیگری به نام نزار ذکا به 10 سال زندان محکوم شده و یک خانم انگلیسی - ایرانی که با دختر کوچکش برای کمک‌های انسان دوستانه و کار خیریه به ایران آمده بود به 10 سال زندان محکوم شده. دولت شما چه فعالیت‌هایی برای آزادی اینها می‌کند؟
رئیس جمهور:
البته می‌دانید که در قانون ایران دو تابعیتی به رسمیت شناخته نشده. بنابراین آنهایی که دارای دو تابعیت هستند از دید قانون ایران، ایرانی هستند و محاکم ایران هم برمبنای ایرانی بودند آنها را مورد محاکمه قرار می‌دهد. به طور کلی تلاش دولت برای همه آنهایی که در دادگاه‌ها مورد محاکمه قرار می‌گیرند یا در زندان هستند بر این است که قوانین ما دقیقاً اجرا و پیاده بشود و مسئولیت رئیس‌جمهور این است که نظارت کند قانون اساسی اجرا شود و نقض نشود. بنابراین مسئولیت کلی اجرای قانون اساسی به عهده رئیس‌جمهور است.
گزارشگر:
اجازه بدهید سوال دیگری در مورد آزادی بعضی از زندانیان بکنم. مبالغ مختلفی را ایران از ایالات متحده دریافت کرده که چندین ماه پیش برخی از منتقدین در سنای امریکا گفته‌اند باجی بوده برای آزادی چهار امریکایی که در ماه ژانویه آزاد شدند. آیا چنین بود؟یعنی شما احساس می‌کردید که زندانی‌ها به محض پرداخت این مبالغ آزاد بشوند؟ درست است پولی بود که از سال 1970 میلادی برای ایران بود و نگه داشته شده و به ایران داده نشده بود. ولی آیا ایران اینها را در زندان نگه داشت تا زمانی که پول‌های خودش را از ایالات متحده بازیافت کند؟
رئیس جمهور:
دو مسئله بود؛ یکی پول‌هایی که از ایران در امریکا باقی مانده بود که هنوز هم البته مبالغ دیگری از پول‌های ایران در ایالات متحده هست و مذاکرات ادامه دارد برای اینکه این پول‌ها بازگشت داده شود و برخی از مواردی که به توافق نمی‌رسیم. می‌دانید که در داوری بین المللی لاهه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
موضوع دیگر کمک بود برای آزادی افرادی که زندانی هستند، از جمله ایرانیانی که در امریکا زندانی هستند یا مورد تعقیب امریکایی‌ها هستند یا افراد دو تابعیتی که در ایران زندانی هستند که تلاشی شد که این دو گروه در برابر هم آزاد شوند؛ یعنی هم ایرانی‌ها آزاد شوند و از تعقیب معاف شوند و هم آن افرادی که دو تابعیتی بودند که بخشی از زندان شان را گذرانده بودند و بخشی باقی مانده بود، مورد عفو قرار بگیرند. بنابراین دو مسئله بود که در کنارهم دنبال می‌شد. الان هم ممکن است راجع به مسئله بدهی‌ها باز این مذاکرات ادامه پیدا کند برای اینکه پول‌هایی که در اختیار امریکا بوده به ما برگردانده شود. در واقع این پول ایران است که در طول این 38 سال در اختیار امریکا بوده و باید اینها را به ایران پس دهد.
گزارشگر:
دربارۀ انتخابات ریاست جمهوری ما در امریکا، دونالد ترامپ گفته است برجام یک قرارداد فوق العاده بدی بوده و گفته دوباره می‌خواهد سر میز مذاکره بنشیند و مذاکره را از سر بگیرد که توافق دیگری به دست بیاید. خانم هیلاری کلینتون گفته است که انتظار دارد ایران به پای تعهداتش بایستید و گفته است به ایران نباید اطمینان بکنیم و باید نظارت کنیم که آنها بر تعهدشان بایستند. فکر می‌کنید در رابطه با برجام کدام یک از این دو کاندید به نفع این توافق-اند؟
رئیس جمهور:
مسئله برجام امروز دیگر بحث ایران و امریکا نیست. البته در انتخابات امریکا به طور طبیعی کاندیداها هر موضوعی را ممکن است برای استفاده‌های انتخاباتی خودشان مطرح کنند. اما واقعیت این است که برجام وقتی که طبق قطعنامه 2231 در شورای امنیت سازمان ملل مورد تأیید قرار گرفت به یک معاهده و توافق بین المللی تبدیل شد.
برجام امروز یک توافق بین المللی است که شورای امنیت آن را تایید کرده، بنابراین همۀ دولت‌ها در امریکا به این توافق متعهد هستند و کسی نمی تواند بگوید من این توافق را قبول ندارم یا می‌خواهم از نو مذاکره کنم؛ اینها بحث‌ها و شعارهای تبلیغاتی است.
گزارشگر:
آیا معتقد هستید که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند رابطه‌ای مانند رابطه‌ای که شما تا به امروز با رئیس‌جمهور اوباما داشتید را با رئیس‌جمهور بعدی داشته باشد؟
رئیس جمهور:
همه چیز وابسته به شرایط آینده است. به هر حال دولت آینده امریکا اگر بخواهد به دشمنی‌های خود با ایران ادامه بدهد، پاسخ مناسب را دریافت می‌کند و اگر تصمیم داشته باشد به تخاصم خود پایان دهد و حقوق مردم ایران را مراعات کند که در بسیاری از موارد مورد مراعات قرار نمی‌گرفته، البته آن وقت جوّ و شرایط دیگری است و دولت ایران طبق آن جوّ و شرایط عمل خواهد کرد.
گزارشگر:
جناب رئیس‌جمهور از وقتی که به من دادید متشکرم؛ سفرتان به خیر.
رئیس جمهور:
خیلی متشکرم.

92408
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.