سخنرانی در اجلاس سران مجمع گفتگوی همکاری آسیا

اهمیت حضور قدرت‌های اسیایی در حل و فصل معضلات بین المللی/ قدرتمند تر شدن آسیا در گرو خودباوری و اراده مشترک برای همگرایی/ تاریخ طولانی و غنی تمدن‌های آسیایی،میراثی گرانقدر/ ایران،ملتهای شرق و غرب/ ضرورت با آسیا بودن و خود را در دیدن/ افراطی گری و خشونت،چالش بر انگیزترین بحران/ کوشش ایران برای ایفای نقشی فعال و تاثیر گذار/ دستیابی به رشد اقتصادی 8درصد به عنوان هدف سیاسی مدت ایران/ امتیازات جغرافیایی و ...ایران/ جاذبه‌های گردشگری ایران/ ایجاد امنیت عرضه انرژی در اسیا/ امنیت زمینه ساز توسعه و توسعه عامل تداوم امنیت و ثبات/ گسترش روابط ایران و آسیا در عرصه‌های تجاری ،علمی،فرهنگی و فناوری

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و الصلاة علی رسوله و آله
السلام علی الحسین الشهید و اولاده و اصحابه

جناب آقای پرایوت چان‌ اوچا، نخست وزیر محترم تایلند،
رؤسای محترم کشورها و دولت‌ها،
عالی جنابان،
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته. در ابتدا مایلم از دولت تایلند به واسطه میزبانی دومین اجلاس سران مجمع گفتگوی همکاری آسیا و میهمان‌نوازی گرم و صمیمی دولت و مردم تایلند قدردانی نمایم. امید است با بحث و تبادل‌نظر سازنده، شاهد اعتلا و تقویت بیش از پیش این مجمع به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای آسیایی‌ باشیم.
برای این جانب مایه خرسندی است که در جمعی سخن می‌گویم که با شعار«آسیای واحد، توانمندی‌های گوناگون» می‌تواند قاره کهن ما را در مسیر موفقیت روزافزون قرار داده و با چشم انداز 2030 خود، به عنوان آرمان مشترک اعضا، در راه ایجاد جامعه آسیایی گام بردارد که هدف مهم مجمع گفتگوی همکاری آسیا، توانمند سازی جوامع از طریق ارتقاء امنیت، گسترش آموزش، کاهش فقر، افزایش اشتغال، کاهش تورم، افزایش نقش زنان در مدیریت، و پرداختن جدی و گسترده به مسایل زیست محیطی در گستره آسیاست.
امروز همگان اذعان دارند که هیچ موضوع بین‌المللی، بدون حضور و همکاری تنگاتنگ قدرت‌های آسیایی قابل حل و فصل نیست؛ و در حل معضلات کلان کره زمین همچون تغییرات آب و هوا، بحران محیط زیست، مشکلات اجتماعی مانند آوارگان، پناه‌جویان، بی سوادی و فقر، این کشورهای آسیایی هستند که به عنوان بازیگران عرصه‌ تحقق امنیت جمعی، نقش آفرینی می‌کنند.
قدرتمندتر شدن آسیا در گرو خودباوری و اراده‌ مشترک برای همگرایی است. ما باید با گشودن بازارها، تعامل اقتصادی، اصلاح ساختارهای داخلی، شفاف‌سازی‌ و هماهنگی‌های گسترده در حوزه‌های سیاست‌گذاری، گام‌های بلندی در راه اعتلای کیفیت زندگی مردم خود و ارتقای جایگاه آسیا در تعاملات جهانی برداریم.
عالی جنابان،
خانم‌ها، آقایان،
تاریخ طولانی و غنیِ تمدن‌های آسیایی، میراثی بس گرانقدر است؛ آگاهی هرچه بیشتر مردم ما از یکدیگر، گامی مهم در جهت تعالی فرهنگی و امری حیاتی برای امنیت و ثبات درازمدت این قاره است.
ایران پاره‌ای جدایی ناپذیر از آسیا و دروازه اتصال شرق و غرب است؛ ما ریشه در آسیا داریم و تاریخ، فرهنگ و هنر ما در این قاره کهن شکل گرفته است. فرهنگ غنی اسلامی از سرمایه‌های بی نظیر تمدن‌های آسیاست. ما به این اصل باور داریم که باید با آسیا باشیم و خود را در آسیا تعریف کنیم.
جمهوری اسلامی ایران با درک عمیق از اهمیت امنیت و ثبات آسیا، بر این باور است که چالش برانگیز ترین بحران، افراطی گری و خشونتی است که سرتاسر قاره ما را، از توکیو تا دهلی، و از بغداد و دمشق تا استانبول درنوردیده است. امنیتِ شرق و غربِ این قاره از یکدیگر تفکیک ناپذیر است؛ مداخله قدرت‌های خارجی در دوسوی این قاره، تهدیدی کلان برای امنیت همه ماست. امروز ایران همچون سدی استوار در مقابل نفوذ و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در این منطقه ایستاده است و بر این امر پای می‌فشارد که مداخله غیر قانونی قدرت‌ها به تداوم این خشونت‌ها و بی رحمی‌ها دامن خواهد زد. نمی‌توان از امنیت سخن گفت و عزم توسعه یکپارچه داشت، ولی نسبت به فجایع تروریستی در عراق و سوریه و بمباران زنان و کودکان بی‌گناه در یمن و ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین بی‌تفاوت ماند. اندیشه آسیایی، سیاست ورزی و گفتگو را عوامل اصلی در حل و فصل خصومت‌ها می‌داند؛ و مجمع ما در مواجهه با چالش‌های پیش رو باید بر این رویکرد تأکید کند.
خانم‌ها و آقایان،
جمهوری اسلامی ایران، پس از توافقِ تاریخی هسته‌ای می‌کوشد با مشارکت در زنجیره تولید، توسعه بازارهای جدید و تأمین پایدار انرژی نقش فعالی در همکاری‌های آسیایی ایفا کند.
ایران با برخورداری از ظرفیت‌های مهمی چون نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده، منابع غنی نفت و گاز، و موقعیت ویژه جغرافیایی، دستیابی به رشد اقتصادی به میزان متوسط سالانه 8 درصد را به عنوان هدف میان مدت خود تعیین کرده است.
افزون بر این، جذب سرمایه‌گذاری خارجی از دیگر اولویت‌های ایران است. در این راستا، ما با دعوت و استقبال از حضور سرمایه‌گذاران آسیایی، زمینه‌های لازم را برای بهره‌مندی مشترک فراهم کرده‌ایم. اقتصاد ایران با توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های تحمیلی ‌رشد قابل توجهی را در سال‌های آینده نوید می‌دهد.
مزیت جغرافیایی، امنیت و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در زمینه‌ خطوط ریلی، هوایی و دریایی، ایران را به مسیری مطمئن برای کریدورهای بین‌المللی تبدیل کرده و جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است تا نقشی فعال‌تر در شبکه حمل و نقل آسیا - اروپا ایفا نماید؛ و از طریق توسعه ظرفیت‌های خود، به زودی به قطب جدید حمل و نقل هوایی و ریلی در غرب آسیا تبدیل گردد.
عالی جنابان،
یکی دیگر از اهداف مهم این مجمع، گسترش ارتباطات فرهنگی و گردشگری در میان جوامع آسیایی است. ایران، با تکیه بر مواهب طبیعی، فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی، صنعت گردشگری را به عنوان یکی از پیشران‌‌های اصلی اقتصاد خود دنبال خواهد کرد.
تأمین پایدار انرژی نیز از مهم‌ترین چالش‌های تداوم رشد اقتصادی در جهان است. در چنین شرایطی، ایران آمادگی دارد تا از طریق سرمایه‌گذاری‌های چند جانبه، و با توسعه بخش گاز خود، هم امنیت عرضه انرژی در آسیا را افزایش دهد، و هم با فراهم کردن گاز به عنوان سوخت تمیز و جایگزین، به بهبود شرایط زیست محیطی کمک نماید.
خانم‌ها و آقایان،
همان‌گونه که امنیت و ثبات زمینه سازِ توسعه است، توسعه نیز عامل تداوم امنیت و ثبات می‌باشد. از طریق توسعه همه جانبه است که بهبود شرایط زندگی و احترام به تنوع فرهنگی و حقوق انسان‌ها حاصل می‌شود. این مجمع می‌تواند با توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی، و اتصال شرق و غرب آسیا به یکدیگر، چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای از آرامش و ثبات در کل قاره و افق روشنی از زندگی بهتر را برای شهروندان آسیا ترسیم نماید.
عالی جنابان،
آینده آسیا از آنِ فرزندان ماست و شکوفایی آن در گرو پیوند پویاتر و پایدارترِ ملت‌هایِ این قاره می‌باشد. دولت من علاقه‌مند است بدین منظور روابط میان جامعه ایرانی و جوامع آسیایی را در عرصه‌های تجاری، علمی، فرهنگی و فناوری گسترش دهد؛ و به عنوان عضوی موثر در مجمع گفتگوی همکاری آسیا، نقش مثبت خود را در راه تبدیل قاره کهن به کانونِ پیشرفتِ جهان در آینده پیش رو ایفا کند.
از توجه شما متشکرم

92404
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.