سخنرانی در دیدار با نخبگان علمی، فرهنگی و رسانه‌ای مالزی

سلطه جویی جهان غرب و چالش‌های پیش روی کشورهای در حال توسعه/ کشتارهای بی سابقه در دنیای اسلام با عنوان جهاد/ معضل تروریسم/ رسالت نخبگان در جهان امروز/ سوق یافتن جوانان دنیای اسلام به سمت خشونت ویاس و احساس تحقیر/ لزوم تغییر گفتمان در بین نسل جوان/ فهم اعتدالی ایران ومالزی از اسلام/ لزوم قدرتمند شدن در دنیای امروز/ لزوم آشنایی و شناخت بیشتر ازهمدیگر/ ضرورت ایجاد وحدت در دنیای اسلام/ لزوم بیداری نسل جوان ومعرفی اسلام واقعی به او/ نیاز دنیای اسلام به وحدت،امنیت وثبات/ استفاده تروریست هاازابزار ارتباطات برای جذب نسل جوان وانحراف آنها/ اعتدال ومبارزه با خشونت تنها راه نجات دنیای اسلام/ عدم نسبت ترور وخشونت با آیات قرآن کریم/ ضرورت شناسایی عوامل و ریشه‌های تروریسم / فقر وبیکاری/ رفتار غیر عادلانه با مهاجرین/ تحریکات قدرتهای بزرگ/ دخالت‌های خارجی/ اسرائیل/ فرقه گرایی یکی از مشکلات دنیای اسلام/ صدمه تروریسم به حیثیت و چهره اسلام/ همزیستی اقوام و ادیان در ایران/ شیعه سازی ایران،توهم و تصوری نابجا/ هفته وحدت در جمهوری اسلامی/ سخنان رهبری در مورد احترام مذاهب به یکدیگر/ تاکید مشترکاتدنیای اسلام و اجرای آیات قرآن/ نقش ایران در منطقه مبارزه با تروریسم/ برقراری صلح و آتش بس در سوریه ویمن/ غلط و خطر ناک بودن تجزیه کشورها و تغییر مرزها/ تبدیل گروه داعش به کشور وملت داعش در صورت نبود مبارزه ایران/ عزم ایران و مالزی برای توسعه روابط

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
دنیای اسلام و جهان در حال توسعه در طول دهه‌ها و قرون گذشته با مشکلات فراوانی از لحاظ سیاسی، امنیتی و فرهنگی مواجه بوده است. شاید انتظار می‌رفت که بعد از دوران استعمار و استقلال کشورهای اسلامی و در حال توسعه جهان با مشکل بزرگی مواجه نشود و کشورهای استقلال یافته و در حال توسعه بتوانند مسیر پیشرفت را ادامه دهند تا به نقطه مطلوب و اهداف ملی خودشان دست پیدا کنند، اما متأسفانه در سال‌های اخیر جهان اسلام و دنیای در حال توسعه همچنان با مشکلات گذشته با شکل‌ها و فرم‌های جدید مواجه شده است. آنچه مهم است این است که جهان غرب که جهان مسلطی بر دنیا بوده است هنوز تصمیم ندارد که از حالت هژمونی و سلطه گری خودش بر دنیا دست بردارد و این تصمیم حاصل نخواهد شد مگر زمانی که آنها احساس کنند جهان در حال توسعه به یک وحدت، مسیر واحد و حرکت پوینده دست یافته است.
جهان غرب می‌خواهد از لحاظ علمی و فناوری مسلط بر جهان باشد؛ از لحاظ فرهنگی به عنوان فرهنگ اول و مسلط بر جهان باشد؛ از لحاظ نظامی می‌خواهد دارای قدرت برتر باشد و از لحاظ اقتصادی هم می‌خواهد دارای اقتصادی قوی تر باشد. زمانی که این اهداف مورد توجه قدرت‌های بزرگ جهانی است، ما که می‌خواهیم از لحاظ اقتصادی، علمی، فناوری، قدرت نظامی و فرهنگی در سطح مساوی آنها قرار بگیریم خود به خود با مشکلات فراوانی مواجه هستیم.
شاید هیچ وقت در دنیای اسلام این همه کشتار و خشونت و حضور گروه‌های تروریستی و آن هم متأسفانه به نام اسلام یا جهاد مطرح نبوده است. امروز در کل خاورمیانه ما با این مشکل بزرگ مواجه هستیم. قاره آسیا کم و بیش با این مشکل مواجه است و حتی آثار این آتش، دنیای غرب و دامن آنها را فرا گرفته است. و اتقوا فتنه لا تصبین الذین ظلموا منکم خاصه
طبق بیان قرآن گاهی فتنه انگیزی هایی در جامعه رخ می‌دهد که شعله آن کسانی را هم که عامل فتنه بوده اند فرا می‌گیرد. امروز معضل تروریسم دامن خود آنهایی که این مسیر را علیه دنیای اسلام و جهان در حال توسعه طراحی کرده‌اند فرا گرفته است.
بسیار مهم است که در شرایط فعلی جهان نخبگان، صاحب نظران و روشنفکران احساس کنند چه وظیفه سنگینی را در قبال نسل امروز و به ویژه جوانان بر عهده دارند.
متأسفانه جوانان دنیای اسلام به تدریج به دو سمت خطرناک سوق داده می‌شوند: سمت اول، خشونت و افراطی‌گری است و سمت دوم یأس و احساس تحقیر نسبت به جهان امروز است که هر دو حالت می‌تواند برای نسل جوان امروز ما خطرناک باشد. یأس و عدم خود باوری همان‌قدر خطرناک است که خشونت، افراط و ترور خطرناک است و هر دوی اینها برای اسلام و جهان در حال توسعه خطرناک است.
ما راهی جز این نداریم که از همه توانمان برای تغییر گفتمان در میان نسل جوان دنیای اسلام استفاده کنیم و به جای گفتمان تخریب، خشونت و یأس باید گفتمان توسعه، پیشرفت و گفتمانی که حاصل آن وحدت و یکپارچگی دنیای اسلام و جهان در حال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ مسلط در دنیای امروز باشد، جایگزین شود. هو انشاکم من الارض و الستعمرکم فیها ، ما از زمین نشئت گرفته ایم و رسالت ما این است که این کره خاکی را آباد و از هر نظر پیشرفته کنیم.
من خوشحالم بر این نکته تأکید کنم که فهم بخش بزرگی از دنیای اسلام از جمله ایران و مالزی از اسلام، اسلام اعتدالی است و گفتمان آنها نسبت به فرهنگ اسلام فرهنگ میانه روی است. امروز اسلام به عنوان رحمت، امت وسط و دین همزیستی مسالمت آمیز در افکار عمومی بخش بزرگی از دنیای اسلام از جمله مالزی و ایران حاکم است و دیروز هم در افکار عمومی مسلمان‌های قرون گذشته این دیار حاکم بوده است.
ما در شرایطی هستیم که باید صاحب قدرت شویم. قدرت ما در سایه علم و فناوری است. العلم هو السلطان، آنچه باعث قدرت دنیای اسلام خواهد شد علم، دانش و فناوری است و در علم، دانش و فناوری باید همدیگر را یاری کنیم. کشورهایی نظیر ایران و مالزی در بسیاری از زمینه‌های علمی و فناوری در سال‌های گذشته حرکت‌های خوبی داشته اند.
ما باید از توانمندی خودمان به نفع همدیگر استفاده کنیم و همدیگر را برای دستیابی به هدف بلند توسعه و قدرت علمی و فناوری یاری کنیم. شناخت ما باید نسبت به همدیگر بیشتر شود. هنوز آشنایی ما نسبت به ابعاد فرهنگی و اعتقادی جامعه و اهداف مورد نظر فرهنگی و اقتصادی مان کامل نیست. باید به ابعاد و زوایای زندگی اجتماعی، علمی، فرهنگی و اقتصادی همدیگر آشناتر شویم.
راهی جز وحدت دنیای اسلام نداریم. باید اختلافات را کنار بگذاریم و مذاهب مختلف اسلامی به منافع مشترک خود بیندیشند. امروز هرکس در دنیای اسلام تفرقه‌ای ایجاد می‌کند و شکاف را بر شکاف‌های گذشته افزوده می‌کند حتماً قصد خدمت به دنیای اسلام ندارد و عمل او به نفع و خیر مسلمان‌ها نخواهد بود.
ما باید نسل جوانمان را بیدار کنیم و فرهنگ واقعی اسلام را به آنها معرفی کنیم و در دنیای امروز که جنگ، تفرقه و اختلافات قدرت ما را تحلیل برده و ما را در مسیر فشل و سستی و به تعبیر قرآن تذهب ریحکم ، قرار داده آنگاه آن عظمت و هیبت مسلمان‌ها در دنیا زیر سؤال قرار می‌گیرد.
من امیدوارم همه ما در شرایط امروز جهانی احساس مسئولیت بیشتر کنیم و از توان، قدرت قلم و بیان و نفوذمان در دانشگاه ها، افکار عمومی و سراسر جهان اسلام استفاده کنیم. امروز دنیای اسلام نیاز به امنیت، ثبات و وحدت دارد و باید زمینه را برای توسعه و پیشرفت آماده کنیم.
دنیای امروز دنیای ارتباطات است و از این ابزار باید برای پیوند بیشتر با یکدیگر استفاده کنیم. متأسفانه تروریست‌ها از همین ابزار برای جذب نسل جوان ما استفاده کرده اند و عده‌ای را منحرف کرده اند.
من امروز برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی بینم و به همین دلیل سه سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد قطعنامه‌ای کردم که مفهوم آن جهان عاری از افراطی‌گری و خشونت باشد که به قطعنامه wave معروف شد و امیدوارم همه ما بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم و شاهد شرایط جدید، همزیستی جدید و وحدت بیشتر در دنیای اسلام باشیم.
ما مسلمان‌ها امروز نباید متهم به تروریسم شویم. مسلمان‌ها در طول تاریخ قربانی جنگ‌های ناخواسته و تروریسم بوده اند. ترور هیچ نسبتی با اسلام و آیات قرآن مجید ندارد. پیغمبر ما پیغمبر مهربانی و رحمت برای همه جهانیان بوده و نه تنها مسلمانان که ما ارسلناک الی رحمه للعالمین؛ خداوند می‌گوید پیامبر ما تو را برای رحمت برای همه جهانیان فرستادیم.
متشکرم
[صحبت‌های حضار]
از بیاناتی که توسط صاحب نظران، استادان محترم، خانم‌ها و آقایان مطرح شد استفاده کردم، بسیار متشکرم.
چند نکته مهم در بحث وجود داشت؛ مسئله اول اینکه موضوع خشونت و تروریسم از عواملی نشئت می‌گیرد و جای تردید نیست که ما باید آن عوامل را شناسایی کنیم . برای شناسایی عوامل ریشه‌ای خشونت می‌توانیم با تحقیقات مشترک، مراکز تحقیقاتی دو کشور با همدیگر همفکری و مشارکت کنند. حتماً عامل اقتصادی و موضوع فقر و بیکاری یکی از آن عوامل است. رفتار غیر عادلانه با مهاجرین در کشورهای مختلف یکی از آن عوامل می‌تواند باشد؛ تحریکات قدرت‌های بزرگ یکی از آن عوامل می‌تواند باشد و موضوع دخالت‌های خارجی، لشکر کشی هایی که در منطقه انجام گرفت از جمله درافغانستان، عراق و شمال افریقا می‌تواند یکی از آن عوامل باشد. موضوع اسرائیل و ظلم هایی که اسرائیل بر فلسطینی‌ها، لبنانی ها، سوری‌ها و مصری‌ها در طول سالیان دراز روا می‌دارد می‌تواند یکی از این عوامل خشونت و ترور باشد. ما نمی توانیم به یک عامل واحد نگاه کنیم. مسلماً عوامل مختلفی دست به دست هم داده و امروز این معضل بزرگ را برای ما به وجود آورده است.
می تواند یکی از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم مسئله فرقه گرایی باشد. دامن زدن به بحث مذاهب، شیعه و سنی هم برای سنی و هم برای شیعه و اسلام خطرناک است. امروز اگر در گوشه‌ای از منطقه ما افراطی گری باشد، افکار عمومی جهان نمی گوید سنی افراطی یا شیعه افراطی بلکه می‌گویند اسلام افراطی و کل اسلام را متهم می‌کنند‌. آن گروهی که افراطی هستند، سنی، شیعه یا دارای هم مذهبی باشند به نام اسلام تمام می‌شود.
امروز تروریسم در منطقه ما بزرگ‌ترین صدمه را به حیثیت و چهرۀ اسلام زده است. ما بیشتر به این توجه می‌کنیم که تروریست‌ها چند نفر، چقدر از کودکان و زنان را کشته اند که البته اینها بسیار مهم است، اما در کنار آن این را هم باید ببینیم که تروریسم چهره اسلام را تخریب، وارونه و تحریف کرده و این یکی از ظلم‌های بزرگ تروریسم در منطقه علیه یک فرهنگ اعتدالی است؛ فرهنگی که فرهنگ همزیستی بوده و در طول قرن‌ها در منطقه ما شیعه و سنی با هم زندگی کرده اند؛ حتی مسلمان‌ها و غیر مسلمان‌ها با هم زندگی کرده اند. در همین منطقه در مالزی بین مسلمان‌ها و غیر مسلمان‌ها زندگی مسالمت آمیز بوده و امروز هم هست.
در ایران مذاهب و ادیان مختلف، مسیحی‌ها، زرتشتی‌ها و یهودی‌ها حضور دارند و دارای معابد هستند. در تهران، اصفهان و ارومیه شما کلیساهای زیبا را مشاهده می‌کنید. این نیست که در ایران مذاهب و ادیان مختلف آزادی عمل نداشته باشند. ما در پارلمان ایران هم نماینده مسلمان و هم شیعه داریم و هم سنی‌ها نماینده هستند، حتی از مسیحی ها، یهود و زرتشتی نمایندگانی در مجلس حضور دارند.
ما به همزیستی مسالمت آمیز با سایر ادیان معتقد هستیم. کما اینکه در زمان پیغمبر اسلام هم در مدینه یهودی‌ها، مسیحی‌ها و حتی کفار زندگی می‌کردند و حکومت پیغمبر اسلام برای همه آنها جامعه‌ای امن بود. بنابراین اینکه ما در این شرایط بخواهیم سنی را شیعه کنیم یا شیعه را سنی کنیم از کارهایی است که هیچ منطقی به همراه ندارد. ما باید اعتقاداتمان را بیان کنیم و توضیح دهیم. هیچ کس را نباید نسبت به انتخاب مذهب یا دین تحت فشار قرار دهیم. این آیه صریح قرآن است که لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ، ما باید حق و ناحق و واقعیت‌ها را برای همه تبیین کنیم.
ایران هرگز دنبال گسترش شیعه در این منطقه و جهان نیست؛ البته هر کشوری دارای هر افکار و اعتقادی که هست علاقه مند است افکار و اعتقادش را بیان و تبیین کند، اما آنچه بسیار زشت است تحمیل است، تحمیل کار غلط و زشتی است. آنچه غیر قابل قبول است برنامه ریزی برای نوعی سلطه است و این غلط است. آنچه قابل قبول نیست این است که شکاف در میان مذاهب اسلامی بیشتر شود. به همین دلیل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) هفته‌ای را به عنوان هفته وحدت بین شیعه و سنی قرار داد و همیشه در ماه ربیع المولود و ماهی که تولد پیغمبر اسلام است در ایران هفته‌ای به نام هفته وحدت است و در دنیای اسلام به عنوان هفته وحدت بین شیعه و سنی .
به اعتقاد من امروز مسئله وحدت و اتحاد بین مذاهب مختلف بسیار اهمیت دارد و همه ما در این راه باید کوشش بکنیم و اگر کسی حرف اختلاف انگیز و تفرقه انگیزی می‌زند حتماً محکوم است.
اخیراً رهبر معظم انقلاب ایران در سخنرانی مفصلی گفتند که همه مذاهب باید به هم احترام بگذارند و نباید هیچ کس جمله‌ای بگوید که مذاهب و مسلمان‌های دیگر نسبت به چهره‌های محبوب خودشان و چهره هایی که از دید آنها محترم است احساس اهانت کنند. بنابراین این مسئله بسیار مهم است و از نظر من قابل پذیرش نیست که کشوری بخواهد تفکری را در منطقه توسعه دهد و آن تفکر را تحمیل کند. حال ممکن است کشوری ایدئولوژی‌ای را پسند کند یا دنبال آن باشد، اما گسترش آن می‌تواند مشکلاتی را برای منطقه ما بیافریند.
ما باید به دنبال مشترکات دنیای اسلام و اجرای آیات قرآن مجید باشیم و آیات قرآن مجید بین شیعه و سنی فرق نمی‌کند. ما باید در فکر گسترش توحید و تبیین سیره و راه پیغمبر اسلام باشیم که سیره النبی و سیره پیغمبر بین شیعه و سنی فرق نمی‌کند. ما باید دنبال اخلاق اسلامی باشیم، من فکر نمی‌کنم در اخلاق اسلامی بین شیعه و سنی تفاوت باشد؛ همچنین در موضوع امانتداری، راستگویی و تعاون، تعاونوا علی البر و التقوی ، در موضوع کمک به همدیگر و مسائل اخلاقی. پیغمبر فرمود: انما بعثت لاتممم مکارم الاخلاق، من مبعوث شده‌ام برای اینکه مکارم اخلاق و فضیلت‌های اخلاقی را توسعه دهم. بنابراین، در اخلاق اسلامی همه دست به دست هم بدهیم. مهم این نیست که شیعه یا سنی هستیم، بلکه مهم راستگویی، امانتداری، تواضع در برابر دیگران و مدارا و تحمل دیگران و چهره بشاش در برابر دیگران داشتن است؛ مهم این است که ما از حقوق مان به خوبی دفاع کنیم.
اینها اخلاق اسلامی ماست و فرقی هم بین شیعه و سنی وجود ندارد؛ حتی در مناسک دینی و مذهبی ما معمولاً تفاوتی در انجام نماز، روزه، حج و امر به معروف و نهی از منکر وجود ندارد. در بسیاری از مسائل اصول و فروع دین با هم اختلاف نداریم. الان در شرایطی هستیم که باید بتوانیم مشترکات دنیای اسلام و اصل اسلام، آیات قرآن مجید، سنت و سیره پیغمبر را به خوبی تبیین کنیم و جوان‌های خودمان را به این مسیر دعوت کنیم. مسیر اختلاف در شرایط امروز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
سوال دیگری نسبت به مسئله نقش ایران در منطقه شد. نقشی که ما در منطقه دنبال می‌کنیم این است که معتقدیم تروریسم امروز یک معضل در منطقه ماست و باید در کل منطقه با تروریست‌های تکفیری مبارزه شود و نباید بگذاریم این راه غلط، کشتار و آدم کشی در منطقه ما ادامه پیدا کند و باید جلوی این فاجعه را بگیریم.
موضوع دومی که دنبال آن هستیم موضوع صلح در منطقه و آتش بس است. باید در یمن شاهد آتش بس و کمک به مردم مظلوم یمن باشیم. باید در سوریه شاهد آتش بس و کمک به مردم مظلوم سوریه باشیم. مردم سوریه نیاز به کمک‌های دارویی، انسانی و مواد غذایی دارند. فرقی نمی کند این طرف یا آن طرف. همه آنهایی که در سوریه زندگی می‌کنند‌ باید مورد امداد و کمک‌رسانی قرار بگیرند؛ چه آنهایی که موافق دولت سوریه‌اند و چه آنهایی که مخالف و معارض هستند. در مسائل انسانی نباید تفاوتی بگذاریم و باید بتوانیم امدادهای لازم را به مردم برسانیم. این یکی از اهداف ایران است و ما این را دنبال می‌کنیم و حتی در برخی از مناطق سوریه مواد غذایی و دارویی را با هواپیما بارریزی می‌کنیم تا به دست مردم برسد.
ما معتقدیم در منطقه مرزهای جغرافیایی نباید تغییر کند. تجزیه کشورها غلط و خطرناک است. تجزیه عراق، سوریه و یمن بسیار خطرناک است و این می‌تواند مشکلات را چند برابر کند و جنگ‌های منطقه‌ای را دامن بزند. ما معتقدیم مرزهای جغرافیایی نباید تغییر کند. ما معتقدیم در منطقه حاکمیت و نوع آن به عهده مردم است. ما نباید برای کشورهای منطقه حکومت تعیین کنیم یا حکومتی را بر آنها تحمیل کنیم. ما نباید رهبری را به آنها تحمیل کنیم. هرکسی که منتخب مردم است و با رأی مردم روی کار می‌آید باید مورد احترام همه ما باشد. ما اگر به دولت عراق کمک نمی کردیم حتماً بغداد سقوط کرده بود؛ اگر ما به دولت سوریه کمک نمی کردیم حتماً دمشق سقوط کرده بود.
بنابراین اگر کمک و نقش ایران نبود امروز شما شاهد یک گروه به نام داعش نبودید و شاهد دو دولت بزرگ به نام داعش در منطقه یکی در عراق و دیگری در سوریه بودید و منطقه با جنگی بزرگ مواجه می‌شد، جنگی که پایان نداشت. حتی ممکن بود این جنگ به جنگی بزرگ‌تر در سطح بین المللی تبدیل شود و همه جهان را با مشکلات بزرگ مواجه کند. ما معتقدیم که امروز دنیای اسلام باید با هم همکاری کنند.
اینجا به نوع رابطه ایران و مالزی اشاره شد. ما دلمان می‌خواهد با مالزی رابطه‌ای بسیار دوستانه و نزدیک داشته باشیم. ما در صحبت و مذاکرات دیروز با آقای نخست‌وزیر جناب آقای عبدالرزاق هم در ملاقات خصوصی و هم ملاقات عمومی این اراده را در طرف مالزیایی دیدیم که آنها هم مثل ما خواهان روابط نزدیک تر بین دو دولت هستند.
در سال‌های گذشته به دلایل تحریم شرایط برای توسعه روابط اقتصادی خیلی فراهم نبود و امروز بعد از گذشت از دوران تحریم و شرایطی که در منطقه و کشور ما هست کاملاً آماده هستیم که با مالزی روابط نزدیک تری را برقرار کنیم.
مهم ترین اقدامی که دو دولت دیروز انجام دادیم تصمیم گیری در روابط بانکی بود که می‌تواند زمینه را برای روابط اقتصادی کاملاً مهیا کند. ما هردو تصمیم گرفتیم که روابط دانشگاهی و علمی بین دو کشور و تسهیلات لازم برای توریسم بین دو کشور را توسعه دهیم و شرایط را برای سرمایه گذاری بین دو کشور آماده‌تر کنیم و تصمیم گرفتیم در سال آینده روابط تجاری و اقتصادی مان را حداقل به دو برابر افزایش دهیم.
بنابراین سفر ما به معنای اراده دولت ایران برای توسعه همکاری است و مذاکراتی که دیروز داشتیم به این معنا بود که دولت مالزی هم برای توسعه رابطه آماده است. ما خوشحالیم که عده‌ای از استادان و دانشجویان ما در مالزی فعالیت دارند و آماده ایم در ایران از استادان مالزیایی و دانشجویان پذیرایی کنیم و علاقه‌مندیم دانشجویان و استادان بتوانند بین دو کشور تبادل شوند. ما معتقدیم رابطه بیشتر و نزدیک تر می‌تواند به نفع دو ملت، منطقه و دنیای اسلام باشد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92403
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.