سخنرانی در دیدار با ایرانیان، علما و شیعیان مقیم مالزی

امام حسین پیوند دهنده ایرانیان با مسلمانان سراسر جهان/ امام حسین(ع)الگوی همه آزادگان/ دیدگاه گاندی درباره امام حسین/ تمسک وتویل به امام حسین در انقلاب و دفاع مقدس/ عبور از مشکلات با مددگرقتن از فرهنگ عاشورا/ رسالت همه ایرانیان در مورد ایران/ همه نگاه‌ها به ایران به عنوان یک ملت با اخلاق و فرهیخته/ رفتار آدمیان مهم ترازعلم ودانش/ ایرانیان خارج از کشور،سفیران ایران/ نادرستی برخی تصورات در مورد زنان ایرانی/ تساوی زن ومرد/ ضرورت حذف و زدودن توهمات/ توهم زدایی در بحث هسته ای/ حذف ایران هراسی/ شیعه سازی یکی از توهمات و تصورات نابجا/ نیاز جهان به وحدت شیعه و سنی/ آماده کردن شرایط برای توسعه روابط/ ظرفیت‌های فراوان ایران ومالزی برای همکاری / همکاری در زمینه‌ای تی و‌ای تی سی / همکاری با ویتنام در زمینه فناوری‌های جدید/ اراده دولت مالزی برای توسعه روابط/ بهبود شرایط جذب استاد/ ایجاد فضایی مناسب لرای روابط خارجی،اقتصادی و علمی با دنیا/ تصمیمات دو دولت در مورد روابط بانکی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینیا

بسیار خوشحالم که در این ایام در خدمت شما هم میهنان عزیز، فرهیخته و تلاشگری هستم که فعلاً در مالزی سکونت دارید - حالا در قرن جدید یا از قرن گذشته، هر کدام که باشد - و مشغول خدمت هستید. ما ایرانیان یکی از پیوندهایی که در سراسر دنیا با مسلمانان و شیعیان داریم ایام عزاداری ابی عبدالله الحسین (ع) است. امام حسین (ع) به عنوان یک الگوی بزرگ نه تنها برای ما بلکه برای همه آزادگان جهان است. البته ممکن است در مالزی روز عاشورا تعطیل نباشد، ولی تقریباً در همه کشورهای شبه قاره هند روز عاشورا تعطیل است و یکی از تعطیلاتشان همان «عاشورا دی» است و در هند، پاکستان، بنگلادش روز عاشورا تعطیل رسمی است و در همه خیابان‌های هند هم در روز عاشورا پرچم‌های سیاه می‌بینید که جملات گاندی روی آن نقش بسته که «رهبر من حسین بن علی (ع) بود در آزادسازی کشور هندوستان». بنابراین ما به امام و رهبری در تاریخ افتخار می‌کنیم که نه تنها ما شیعیان و مسلمان‌ها، بلکه میلیاردها انسان در سراسر جهان به ابی عبدالله الحسین به عنوان رهبر آزادگان جهان می‌نگرند و از او درس زندگی آموخته‌اند.
ما هم در انقلاب اسلامی به برکت نام امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا توانستیم در برابر قدرت‌های بزرگ پیروز شویم، چون در انقلاب تنها در برابر یک رژیم استبدادی پیروز نشدیم؛ رژیمی که در آن زمان مورد حمایت بسیاری از قدرت‌ها و ابر قدرت‌ها بود. در جنگ تحمیلی هم همین فرهنگ ما را پیروز کرد، نه در برابر عراق بلکه در برابر ارتش صدام و ده‌ها – که شاید ده‌ها هم کم باشد – کشوری که در منطقه و جهان از آن رژیم حمایت می‌کردند و ما تنها بودیم، اما ملت ایران با آن انگیزه، ایمان، شور، شوق و با اعتقاد به فرهنگ عاشورا پیروز شد، که فرهنگ عاشورا فرهنگ آزادگی و استقلال و مقاومت است.
امروز هم با همان فرهنگ از مشکلات عبور خواهیم کرد. معمولاً می-گویند آدم وقتی سلامتی دارد، این سلامتی را حس نمی‌کند و می‌گوید من سالم هستم، اما خدای ناکرده از سلامتی کمی فاصله بگیرد، یک متر هم فاصله بگیرد آن وقت بهتر حس می‌کند که سلامتی چه نعمت بزرگی است. وطن هم همین طور است. انسان وقتی در داخل وطن است حس نمی‌کند که این چه نعمت بزرگی است. واقعاً همان حسی که انسان به مادر دارد، مام‌وطن هم همان طور است. وطن عشق انسان است. زندگی انسان است. بعضی‌ها می‌گویند وقتی ما مردیم ما را در ایران دفن کنید! نه، تا وقتی زنده هستیم باید به فکر ایران و به یاد ایران باشیم، به دنبال پیشرفت و تعالی ایران باشیم. عشق به وطن و عشق به ایران خیلی مهم است. نام ایران به ما روحیه و نشاط و امید می‌دهد، همان طور که نام اسلام به ما امید و نشاط و انگیزه و معنویت می‌دهد. شما وطن را همراه ندارید، اما در دلتان عشق وطن همیشه وجود دارد و این عشق از دل خارج نمی‌شود. این خیلی مهم است که ما چگونه وطن خود را پاس بداریم و به وظیفه‌مان عمل کنیم. البته وطن هم در برابر هم وطنان مسئولیت دارد. در اینجا مقصود از وطن مسئولین کشور است. مسئولین کشور باید در برابر ایرانیان احساس مسئولیت کنند؛ حالا دانشجو، استاد، تاجر، فعال اقتصادی و فرهنگی است، فرق نمی‌کند، همة آنهایی که دارند تلاش و فعالیت می‌کنند. خیلی مهم است که شما عامل پیوند بین منافع ملت ایران و منافع کشوری باشید که در آن ساکن هستید.
رسالت سنگینی بر دوش همه ما نسبت به وطن مان وجود دارد. اخلاق و رفتاری که از خودمان نشان می‌دهیم. نکته‌ای که در اینجا سرکار خانم فرمودند که در دانشگاه‌های مالزی نسبت به سایر ملیت‌های خارجی که در مالزی تلاش می‌کنند و درس می‌خوانند، دانشجویان ایرانی یک قدم جلوتر هستند، این خیلی مهم است. این به معنی حراست از آبروی ایران است. این به معنای انجام یک وظیفه بزرگ است. به ایرانی به عنوان یک ملت با اخلاق فرهیخته می‌نگرند.
از علم مهم‌تر رفتار است. همه ما، چه شما ایرانیانی که اینجا مشغول فعالیت هستید و چه ایرانیانی که داخل ایران هستند، اولین وظیفه‌ای که داریم توهم‌زدایی است. نسبت به ایران، نسبت به حکومت اسلامی، نسبت به فرهنگ ایران و نسبت به جامعه ایران یک سری توهماتی در دنیا وجود دارد که با واقعیت نمی‌خواند. هرکس تا حالا به ایران آمده و مقامات سیاسی را که معمولاً می‌بینیم، وقتی به ایران می‌آیند، با همان یکی دو روزی که ایران هستند می‌گویند ما تصور دیگری داشتیم، ایران این است؟ همه این خارجی‌ها اعم از اروپایی و آسیایی، امریکایی و کشورهای مختلف، وقتی به ایران می‌آیند با برخورد خوب ایرانی‌ها مواجه می‌شوند. آن چیزی که از ایران یادشان می‌ماند، چلوکباب و شیشلیک و امثال آن نیست. البته آن هم گاهی در خاطرشان می‌ماند، ولی آنچه در ذهنشان می‌ماند و خیلی برایشان مهم است میهمان داری، میهمان نوازی، ادب، اخلاق و بزرگواری ملت ایران است که خیلی مهم است.
همه ما در خارج از کشور می‌توانیم به عنوان سفیر برای جمهوری اسلامی ایران باشیم. البته قبلاً آقای سفیر داشتیم حالا الحمدلله سر کار خانم سفیر هم داریم و اولین کشوری که یک خانم فرهیخته مسئولیت سفارت آن را بر دوش گرفته مالزی است. من همیشه در دولت و مجامع خصوصی و عمومی بر این نکته تأکید می‌کنم، وزرا هم می‌دانند، می‌گویم این تصوری که در ایران بعضی‌ها نسبت به خانم‌ها دارند تصور نادرستی است. خانم‌ها واقعاً لیاقت همه پست‌ها، مقامات و مسئولیت‌ها را دارند. ما هر کجا خانم‌ها را به عنوان مسئول یک بخش منصوب کردیم، دیدیم با تلاش پیگیر، نظم و دقت، و احساس مسئولیت کارها را انجام داده‌اند.
چه فرقی است بین مرد و زن، قرآن به ما چه گفت؟ ولقد کرمنا بنی آدم . همه فرزندان آدم، همة انسان‌ها دارای عظمت و کرامت هستند. ما نسبت به هم نوع اصولی داریم، فرای دین، فرای وطن. همان که امیرالمؤمنین به حاکمش یا به تعبیری به سفیرش، والی مصر گفت: اما اخ لک فی الدین و اما نظیر لک فی الخلق، نوع دوستی، برادری و اسلام و اینها سر جای خود، بحث انسان است؛ یعنی اگر در سوریه یک مسلمان کشته شود ناراحت می‌شویم، اگر یک مسیحی کشته شود برای ما فرقی می‌کند؟ فرقی نمی‌کند. در اینجا یک مسلمان کشته شود ناراحت می-شویم ولی اگر یک بودایی یا چینی کشته شود ناراحت نمی‌شویم؟ چه فرقی
می‌کند؟ ولقد کرمنا بنی آدم. انسان دارای شأن و مقام است، دارای جایگاه است، دارای حقوق انسانی است، هر کجا که زندگی می‌کند دارای حقوق شهروندی است و خیلی مهم است که ما جایگاه و کرامت همه انسان‌ها را پاس بداریم؛ مرد، زن، کوچک، بزرگ، فرق نمی‌کند و این خیلی مهم است که رفتار ما با مردم در این کشور به عنوان هم نوع رفتاری انسانی و اخلاقی و توأم با اصول اخلاقی باشد.
ما باید برخی از توهمات را اینجا از بین ببریم. در کار هسته‌ای که حالا آقای دکتر ظریف هم اینجا هستند و بار مسئولیت سنگینی را بر دوش کشیده‌اند و الان هم گاهی اوقات حرف‌های نیش دار را تحمل می‌کنند، وقتی خداوند می‌خواهد اجر و مزد را زیاد بدهد گاهی چنین است. گاهی نیش‌ها برای آن دنیا نوش می‌شود. البته اکثریت قاطع ملت ما در نظرسنجی‌ها این را می‌گوید که مردم قدردان زحمات هستند، مردم ما خوب درک می‌کنند و می‌دانند، مسیر راه را می‌دانند، زحمات را می-دانند.
هرکس به هر مقدار به کشور خدمت کرد واقعاً باید به او دست مریزاد بگوییم؛ هرکس در هر سمت و جایگاه. یک استاد دانشگاه اینجا ایرانی است، افتخار می‌کنیم. یک دانشجو داریم که فعال است به او افتخار
می‌کنیم. یک فعال اقتصادی داریم در اینجا که ایرانی است به او افتخار می‌کنیم. این مسئله برای ما خیلی مهم است که ما قدر همدیگر را بدانیم و قدردان زحمات یکدیگر باشیم.
حالا در بحث هسته‌ای یکی از کارهای اصلی ما توهم زدایی بود. صبح تا شب می‌گفتند ایران دارد بمب درست می‌کند، در زیر زمین کجا یا در کدام منطقه دارد بمب اتم درست می‌کند. آنجا چه کار می‌کند. همه‌اش توهمات و ایران هراسی بود. همسایه‌ها را می‌ترساندند، غریبه‌ها را می‌ترساندند، اروپا را می‌ترساندند، آسیا را می‌ترساندند. در پرونده هسته-ای توهم زدایی کردیم. گفت: «آش نخورده و دهان سوخته». بمب اتم نداشتیم چوب بمب اتم را خوردیم. اینکه نشد، حالا اگر کشوری بمب اتم دارد، که دارد؛ گفت: هرکس خربزه خورده پای لرزش هم می‌نشیند، ولی کشوری که ندارد، دنبالش نیست، هدفش نیست و جزو دکترین دفاعی‌اش نیست و طبق فتوای رهبرش بمب اتم حرام است، پس چرا بی‌خودی چوبش را بخوریم؟ چیزی را که دنبالش نیستیم و هدف ما نیست، مرتب پشت بلندگو شعار بدهیم و توهم را بیشتر کنیم. عده‌ای به جای اینکه آتش را خاموش کنند، جای آب و بنزین را عوضی می‌گیرند و به جای اینکه سطل آب بیاورد بشکه بنزین می‌آورد و مدام توهمات را اضافه می‌کند. بعضی‌ها هم اصطلاحات را نمی‌دانستند، می‌گفتند ما کشور هسته‌ای هستیم. البته کشور هسته‌ای به این معنا که فناوری هسته‌ای را بلدیم، در حالی که کشور هسته‌ای در اصطلاح سیاسی یعنی کشوری که دارای بمب هسته‌ای است. می‌گفتند ما کشوری هسته‌ای هستیم و مرتب توهمات را اضافه می‌کردند.
اساساً کار ما توهم‌زدایی و از بین بردن توهمات و تصورات نابجا بود. یکی از تصورات و توهمات نابجا این است که ایران هر کجا می-رود
می‌خواهد همه را شیعه کند. نه، ما دنبال این نیستیم که کسی را شیعه کنیم. البته ما شیعه هستیم و افتخار هم می‌کنیم شیعه هستیم، مذهب ماست و به آن اعتقاد داریم و اگر جایی لازم باشد به آن استدلال هم می-کنیم ولی دنبال این نیستیم یک نفر اهل سنت را پیدا کنیم و او را در دالان شیعه سازی ببریم. ما چنین دالانی نداریم و دنبال شیعه سازی نیستم. کما اینکه آن حرف غلطی که راجع به صدور انقلاب ایران می-زنند، به این معنا که ما می‌خواهیم انقلاب را به کشورهای دیگر تحمیل کنیم، ما انقلاب را به کسی تحمیل نمی‌کنیم. ما یک انقلاب داریم که آن را بیان می‌کنیم. هر که این انقلاب یا بخش‌هایی از آن را دوست داشت یاد می‌گیرد و می‌آموزد و اگر کسی دوست نداشت و ندارد نیاموزد؛ نه در حکومت زور و اجبار معنی دارد نه در دین و مذهب زور و اجبار معنی دارد. اصلاً مفهوم ندارد، یعنی چه؟
ما امروز نیاز نداریم که سنی را شیعه کنیم. ما امروز به وحدت و برادری بین شیعه و سنی نیاز داریم. ما نیاز به رفتار اخلاقی با یکدیگر داریم، ما نیاز به محبت داریم، ما بین شیعه و سنی هدف واحد داریم، هدف واحد ما اخلاق اسلامی و سیرة پیامبر است؛ فهم و درک و اجرای آیات قرآن مجید است؛ شیعه و سنی چه فرقی می‌کند. طرف هر مذهبی می‌خواهد داشته باشد، ما دنبال هدفمان هستیم. اینها باید توهم زدایی شود. ما در این سفر دنبال این بودیم که بسیاری از توهمات را بزداییم، کما اینکه شما هم این رسالت را بر دوش دارید.
رسالت دیگر این است که شرایط را برای توسعة روابط آماده کنیم که شما هم این وظیفه را دارید؛ یعنی ایرانیان در هر کجا هستند باید معرف ایران باشند. باید ظرفیت‌های ایران را معرفی کنند. باید ظرفیت‌های آن کشور را هم به خوبی بشناسند و به ایران معرفی کنند.
ما اگر در زمینه‌های اقتصادی روابط خوب داشته باشیم به نفع هر دو ماست. چرا نداشته باشیم؟ این حرفی که آقای نخست وزیر دیروز هم در مذاکره و هم در مصاحبة مطبوعاتی تصریح کردند و گفتند در زمان کوتاهی حجم روابطمان باید به دو برابر برسد که ما هم قبول داریم و این شدنی است که حجم روابط را دو برابر کنیم.
زمینه‌های زیادی وجود دارد. دیشب سر شام با آقای نخست وزیر بحث می‌کردیم که من دیدم خیلی چیزها اینجا هست که نیاز اینهاست. وقتی به مناسبتی سنگ‌های ساختمانی ایران را برای آنها شرح دادم تعجب کرد. گفت این همه شما انواع مرمر، گرانیت با رنگ‌های مختلف دارید که ما اینجا نیاز داریم، چطور از ایران نمی‌آید؟ پس معلوم است ما از ظرفیت‌ها خوب استفاده نمی‌کنیم. ظرفیت‌های فراوانی در دو کشور وجود دارد.
یک سری موارد هم هست که ما می‌توانیم از مصنوعات اینها استفاده کنیم. الان در سخنرانی یکی از اساتید مثال زده شد که این کشور در زمینة‌ای تی و‌ای سی تی کشور پیشرفته‌ای است. من بیش از 20 سال پیش که به مالزی آمده بودم رفتم از آن مرکز شاهراه اطلاعاتی بازدید کردم، به من مفصل توضیح دادند. اینها سال پیش در این زمینه پیشرفت-های بسیار خوبی داشتند. امروز استعداد بسیار خوبی در ایرانی‌ها در همین زمینة فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات - که اینترنت هر دو ارتباطات و اطلاعات را به هم پیوند داده - وجود دارد. مشاغل بسیار خوبی در ایران در شرکت‌های دانش بنیان دارد ایجاد می‌شود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بقیة وزارتخانه‌های دیگر دارند تلاش می‌کنند و در عرض یک سال بیش از 40 هزار جوان تحصیل کرده در این شرکت‌ها مشغول به کار شدند.
به راحتی سالی 100 هزار، 200 هزار جوان دانشجوی فارغ التحصیل در رشته‌های مختلف را می‌توانیم در همین فناوری‌های پیشرفته جذب کنیم. این کشور در این زمینه پیشرفته است. ما باید از تجربة اینها استفاده کرده، کارها و فعالیت‌های مشترک انجام دهیم. البته من در ویتنام هم دیدم پیشرفت‌های خیلی خوبی دارند و خیلی علاقه‌مند بودند که در ایران هم کارهای مشترک در زمینه فناوری انجام دهند و تفاهم نامه‌هایی هم در این زمینه امضا شد. اینجا هم مسئول کمیسیون مشترک دکتر واعظی است که مخابرات و ... را به عهده دارد. الان این زمینه بیشتر آماده است برای همکاری‌های بیشتر در فناوری‌های نوین و یکی از مسئولیت‌ها معرفی ظرفیت‌ها و استفاده است.
من البته در این سفر کاملاً حس کردم که این اراده در طرف دولت مالزی هم کاملاً برای توسعة روابط دو جانبه وجود دارد. حالا هم به لحاظ دانشگاهی و علمی و فناوری باید توسعه دهیم، اگر در زمینة دانشجویان یا جذب فارغ التحصیلانی که اینجا هستند مشکلاتی وجود دارد، اتفاقاً این سه شنبه‌ای که گذشت در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاً موضوع ما جذب اساتید بود. بحث مفصلی شد. گزارشی که به من داده شده این بود که امروز جذب استاد به مراتب بهتر از سال-های قبل شده است. آمار هم همین را می‌گوید. یکی از موارد هم همین بود که در گذشته موانعی برای جذب استاد بود. من خودم هم نمونه‌هایی را سراغ دارم، یک چیزهایی وجود دارد، به هرحال یکی اگر خوب درس خوانده باشد، خیلی با سواد باشد، بخواهد وارد دانشگاهی شود که تفوق بر آن آدم‌های قدیمی داشته باشد، مقداری سخت است، چون من نمونه-هایی را سراغ دارم.
به هر حال این مشکلات هست و در همه کشورها به صورتی وجود دارد و در ایران هم هست. اما در گزارشی که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شد، این بود که این مشکلات به مقدار بسیار زیادی حل شده و بنا شده این را ادامه بدهیم. حالا اینجا مسئولین وزارت خانه، سرکار خانم سفیر، دیگران، آقای وزیر خارجه و بقیة مسئولین هستند، ما این را دنبال می‌کنیم، اگر مشکلی هست باید حل شود. اگر ایران دانشگاهی را به رسمیت شناخته، فارغ التحصیل آن دانشگاه هم به طور طبیعی جایگاه خودش را دارد. اگر آن دانشگاه شناخته شده نباشد، بله، مسائل دیگری دارد که باید در جای خود حل و فصل شود.
من به آیندة روابط توسعه یافته بین ایران و مالزی بسیار امیدوار هستم. ما در این هفت هشت سال اخیر مشکلاتی داشتیم که از این مشکلات باید به راحتی عبور کنیم. قدم‌های اولیه در این سفر برداشته شده است و این را دنبال می‌کنیم و بعد از هفت هشت سال کمیسیون مشترک در آوریل 2017 در تهران تشکیل خواهد شد، برای اینکه همه مواردی که برای توسعة روابط دو طرف مورد نظر است، دنبال شود.
امروز فضای بسیار خوبی برای روابط خارجی و روابط اقتصادی و روابط علمی ما با دنیا ایجاد شده. شرکت‌های خارجی که قبلاً در مرحله تفاهم نامه بود، امروز قرارداد است و شروع شده به اجرا. امروز گزارشی را آقای مهندس نعمت‌زاده به من دادند راجع به قراردادهایی که با کشورهای خارجی بعد از برجام بسته شده و مواردی که این قراردادها عملیاتی و شروع به اقدام شده، در بخش‌های مختلف صنعتی و این خیلی مهم است. این نیست که الان دنیا در مقام حرف باشد، الان هم در مقام حرف هستند و هم در مقام عمل.
در این سفر یکی از تصمیمات مهمی که گرفتیم مسئله روابط بانکی بود که دیشب آقای نخست وزیر سر شام به من گفتند که این تفاهم به طور کامل حاصل شده ولو اینکه یکی دو هفتة دیگر انجام می‌شود، ولی عملیات اجرایی این توافق از امروز صبح شروع می‌شود و این خیلی مهم است. ما برای روابط اقتصادی‌مان به روابط خوب بانکی نیاز داریم و این پایه خوبی است. عین این کار را در ویتنام انجام دادیم. آنجا هم موافقتنامه و تفاهم نامه‌ای بین دو بانک بود که هم به امضا رسید و هم این تسهیلات فراهم شد. ان شاء الله بخش‌های مختلف کشورمان - دولتی و خصوصی – بتوانند از این امکانات استفاده کنند و رئیس اتاق هم در این سفر همراه ما هستند تا ما بتوانیم بخش خصوصی دو کشور را به هم نزدیک‌تر کنیم. شما ایرانیان عزیز هم در کار و فعالیت علمی و اقتصادی خودتان موفق باشید و همه دست به دست هم بدهیم برای ایرانی آبادتر و سر بلندتر. این وظیفة ماست و من بسیار به آیندة کشور و به آینده روابط با دنیا امیدوارم، ان شاء الله خداوند توفیق این تلاش را به همه ما عنایت کند.
والسلام علیکم و الرحمة الله برکاته

92402
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.