سخنرانی در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی؛ فرصت‌ها و ظرفیت‌ها

برجام بخشی از سیاست خارجی دولت در تعامل سازنده با دنیا/اهمیت برجام/توافق بر مبنای برد-برد/لغو قطعنامه/ایران هراسی و انتشار و القای ایران به عنوان تهدید صلح و امنیت/ایران‌هراسی، اساس پرونده هسته‌ای ایران/استمرار پروژه ایران‌هراسی/صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران/نقش و رونق اقتصادی در پایداری و پابرجایی برجام/تعامل اقتصادی با دنیا یکی از راه‌های مقابله با ایران هراسی/روابط اقتصادی و تحکیم بخش پایه‌ای موضوع هسته‌ای/رفع تحریم در گشایش فضا برای فعالیت اقتصادی با دنیا از جمله دستاوردهای برجام/تعامل با دنیا برای شکوفایی اقتصادی/درون‌زایی و برون‌نگری اقتصاد/قوی و پایدار بودن یکی از ابعاد اقتصاد مقاومتی/مشکل اشتغال/مهار تورم/کاهش رکود و ایجاد رونق اقتصادی/رفع بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان/دستاوردهای برجام/شرایط مطلوب و ثبات کشور در منطقه و جهان/برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی/مشکلات بخش های مختلف اقتصادی در رابطه با خارج/برگزاری انتخابات در ایران و امریکا و حواشی آن/محدودیت امکانات دولت/لزوم اعتمادسازی و اعتماددادن به دنیا/دلایلی برای اثبات متجاوز نبودن ایران/کمک ایران به همسایگان/برگشت ریشه‌کنی سرمایه‌گذاری روابط بانکی به ایران هراسی و تبلیغات علیه ایران در منطقه و جهان/بیان واقعیت او آینده روشن ایران ، رسالت سفرای ایران در خارج از کشور/معرفی واقعیت دیگر کشور به داخل کشور و بخش خصوصی/اشتیاق دنیا برای تعامل با ایران و سفر به ایران/بهبود روز افزون شرایط و اوضاع ایران/ رسالت سفرای ایرانی/تعامل اقتصادی و تعداد قرارداد با کشورها معیار و میزان محاسبه عملکرد سفارت‌خانه‌ها /وضعیت روابط اقتصادی با کشورها علامتی برای ارزیابی سفارتخانه‌ها/نقش تاثیرگذار سمینارها در تعیین اطلاعات در مورد کشورها/مصرف بالای انرژی در ایران/تعیین مشکلات وزارتخانه‌ها برای تعامل اقتصادی هر چه بیشتر و بهتر با دنیا/امیدواری به اینده برجام/ایستادگی در مقابل لابی صهیونیست‌ها ، لابی برخی کشور های عربی و .../برجام به مشابه یکی از اهداف/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که این فرصت امروز پیش آمد تا در خدمت شما مسئولین محترم وزارت امور خارجه و سفرای برخی از کشورها باشم. البته حق این بود که فرصت بیشتری بود تا سخنان سفرا را هم استماع می‌کردم.
در مجموع، موضوع برجام کل سیاست خارجی ما نیست؛ بلکه بخشی از سیاست خارجی یا روابط خارجی این دولت در تعامل سازنده با جهان است. در واقع، بخشی از تعامل سازنده با جهان به بخش هسته‌ای و مذاکراتی که در این زمینه بود و توافقی که از آن به نام برجام یاد می‌کنیم مربوط می‌شود.
البته فی نفسه برجام صرف نظر از آثار و نتایج آن مسئله بسیار مهمی است. اینکه جمهوری اسلامی ایران ماه‌ها با قدرت‌های جهانی در جزئیات مسئله‌ای بسیار مهم با ابعاد مختلف مذاکره کند و این مذاکرات را آبرومندانه به پایان برساند، خود این یک هنر بزرگ از طرف جمهوری اسلامی ایران و یک موفقیت برای کشور ما بود. این در حالی است که در دهه‌های اخیر کمتر کشوری توانسته در یک مسئله بسیار پیچیده و مهم جهانی با قدرت‌های بزرگ در طول حدود سی ماه مذاکره، بحث و مجادله کند و به چنین توافقی دست پیدا کند. هیچ کس نمی‌خواهد بگوید ما در این توافق به صددرصد رسیده‌ایم و طرف مقابل به صفر رسیده، اگر چنین چیزی وجود داشت اشتباه بود؛ برای اینکه مذاکراتی که یک طرف صد و طرف دیگر صفر باشد برای چند روز یا چند ماه دوام دارد و بعد از آن از هم می‌پاشد.
از آغاز هم گفته بودیم که در توافق برد - برد به نتیجه می‌رسیم. بنابراین صرف نظر از اینکه بگوییم برجام چه نتایجی برای ما دارد، نفس برجام یک موفقیت است.
در قدم دوم قطعنامه‌ها، چه قطعنامه‌های سازمان ملل چه شورای حکام، قطعنامه‌هایی بودند که به سادگی نمی‌شد در برابر آنها ایستادگی کرد، آنها را لغو کرد و پشت‌سر گذاشت. خود ما هم که در متن مذاکرات بودیم یا دوستان ما که در صحنه بودند بعضی از چیزها را به سختی باور داشتیم که بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم. یکی از آنها لغو قطعنامه‌ها بود که کار بسیار سخت و پیچیده‌ای بود و دیگری P.M.D که آن هم بسیار سخت و پیچیده بود. پس این توفیقات که توفیقات حقوقی - سیاسی است سر جای خودش بسیار مهم است. اما من فکر می‌کنم هدف از برگزاری این سمینار طرح این گونه مسائل نبوده بلکه بحث استفاده از فرصت و ظرفیت ایجاد شدة بعد برجام برای کار با دنیا مطرح است، البته با در نظر گرفتن شرایط کشورمان و مسائلی که مربوط به اقتصاد ما از جمله اقتصاد مقاومتی است.
تعامل سازنده با دنیا و مسائل پیش روی آن
در بحث تعامل با دنیا ما با دو مسئله مواجه بودیم که امروز هم باید آنها را به یک صورت دیگر دنبال بکنیم. ما دنبال تعامل با دنیا و عده‌ای هم دنبال ایران‌هراسی بودند و بخش بزرگی از مسئله هسته‌ای به همان ایران‌هراسی مربوط بود. مبنای این مسئله این بود که ایران کشور تهدید کننده صلح و امنیت است. در اولین قطعنامه‌ای که - اگر اشتباه نکنم- در اواخر پاییز سال 1384، احتمالاً در نوامبر همان سال در شورای حکام تصویب شد، کلمه تهدید صلح و امنیت گنجانده شد؛ قبل از اینکه پرونده به شورای امنیت ارجاع شود. بنابراین اساس پرونده هسته‌ای [طرح موضوع] ایران‌هراسی بود و اینکه به دنیا اعلام کنند ایران تهدید کننده صلح و امنیت جهانی است. این ایران هراسی که بخشی از آن مربوط به موضوع هسته‌ای بود از بین رفته است. اما [پروژه] ایران هراسی فقط درزمینة هسته‌ای نبود. همان کسانی که به دروغ موضوع هسته‌ای ایران را تهدیدی علیه دنیا می‌دانستند، همان افراد به دروغ ایران را در موضوع تروریسم تهدیدی برای منطقه و جهان می‌دانند و علیه ایران تبلیغ می‌‌کنند که در امور داخلی کشورها مداخله می‌کند و امثال اینها. بنابراین پروژه ایران‌هراسی ادامه دارد که باید قدم به قدم در برابر آن ایستاد و مقابله کرد.
در تعامل با دنیا که بخشی از آن مربوط به موضوع هسته‌ای بود، یک قدم برداشته‌ایم و امروز دیگر کسی نمی‌گوید فعالیت هسته‌ای ما کاری خلاف قطعنامه‌ها و موازین بین المللی است و کاری است که صلح و امنیت را تهدید می‌کند. امروز همه اذعان دارند فعالیت ما در اراک، نطنز، فردو، اصفهان و هر کجا که فعالیت هسته‌ای داریم مجاز است.
به نظر من [رونق] اقتصاد مسئله بسیار مهمی است که برجام را پا برجا و پایدار می‌کند. برجام همانند نهال غرس شده‌ای است که باید به درخت تنومندی تبدیل شود که در برابر بادها و طوفان‌ها بتواند به خوبی مقاومت و ایستادگی کند و برجام هنوز به آن نقطه نرسیده است. برجام همانند نهالی است که غرس شده و در حال رشد است، اما ممکن است طوفانی این درخت را بیندازد. هر چه ریشه‌ها و تنه این درخت قوی و مستحکم شود، ایستادگی برجام در برابر حوادث مختلف بیشتر می‌شود. تا زمانی که به ثمر نهایی برسد.
برای اینکه این نهال غرس شده قوی و تنومند شود، باید به روابط اقتصادی با دنیا [توجه کنیم]. اتفاقاً یک راه مقابله با ایران هراسی هم تعامل اقتصادی با دنیاست. البته منحصر در آن نیست. ما فعالیت اقتصادی، فرهنگی، دیپلماسی عمومی، موضوع رسانه‌ها و تبلیغات را داریم ولی اقتصاد مسئله مهمی است که روابط ما را با جهان و در برجام و حتی در زمینة هسته‌ای مستحکم می‌کند.
برای استحکام پایه‌های موضوع هسته‌ای به روابط اقتصادی نیاز داریم که بتوانیم کیک زرد را وارد کشور کنیم، غنی سازی کنیم و بعد غنی شده و آب سنگین را بفروشیم، همچنین برای اینکه فناوری‌های نو در زمینة هسته‌ای را از جهان بگیریم؛ باز به رونق اقتصادی، تجارت و تعامل با دنیا نیازمندیم.
یکی از نتایج بسیار مهم برجام رفع تحریم‌ها و باز شدن فضا برای فعالیت اقتصادی با دنیا بود. از آن طرف، یکی از پایه‌های سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن و برون‌گرا بودن است. در بخش برون‌گرا آنهایی که در صف مقدم هستند برای اینکه اقتصاد ما را با دنیا متصل کنند سفرای ما هستند یا روابط خارجی ما در بخش‌های مختلف است که اهم آن وزارت خارجه و سفرای ما در کشورهای مختلف هستند.
اساساً برای اینکه ما بتوانیم اقتصادمان را شکوفا کنیم و مسائل داخلی مان را در زمینه اقتصاد حل و فصل کنیم، بدون ارتباط با بیرون بسیار سخت و مشکل است. بله، اقتصاد در قدم اول باید درون زا باشد؛ یعنی باید از ظرفیت‌های درونی خودمان استفاده کنیم، اما اقتصادی که قدرت رقابت در صحنة جهانی را نداشته باشد حتی مسائل داخلی خودش را هم در بلند مدت نمی‌تواند حل کند. شما اگر در داخل کشور کارخانه بافندگی داشته باشید، اما پارچه تولیدی شما نتواند با پارچة خارجی رقابت کند آیا می‌توانید جلو قاچاق را بگیرید؟ حال معامله را هم منع کنید و تعرفه را هم بالا ببرید حتی ورود را هم ممنوع کنید. می‌توانید کاری کنید که مردم مجبور باشند به جای پارچه خارجی با کیفیت، زیبا و با دوام از پارچة داخلی بدون کیفیت، فاقد استحکام و زیبایی استفاده کنند؟ با این اوصاف، اقتصاد حتی در درون هم باید اقتصاد قوی‌ای باشد که قدرت رقابت با دنیا را داشته باشد. پس یکی از ابعاد اقتصاد مقاومتی همین است که قوی و پایدار باشد. شما اگر نتوانید در اقتصاد از لحاظ کمیت و کیفیت با دنیا رقابت کنید موفق نخواهید شد. پس ما به اقتصادی قوی نیاز داریم که در این اقتصاد قوی به تعامل با دنیا، هم با همسایگان و هم با قدرت‌های اقتصادی دنیا، نیاز داریم.
مسئلة دوم و مشکل بزرگ دیگری که در داخل کشور داریم، مسئله اشتغال است. ما از ابتدای فعالیت این دولت با سه مشکل تورم، رکود و بیکاری مواجه بودیم؛ یعنی هر سه معضل مهم در کنار یکدیگر قرار داشت.
دولت در زمینة مهار تورم قدم‌های نسبتاً خوبی برداشت و کارش را طبق برنامه پیش برد و حتی ما مقداری از برنامه جلوتر هستیم. بنای ما از روز اول بر این بود که در سال 1396 نرخ تورم تک رقمی شود که ان‌شاءالله امسال به تورم تک رقمی می‌رسیم. بنابراین، در این زمینه از برنامه جلو هستیم.
در زمینة کاهش رکود و ایجاد رونق اقتصادی در سال 1393 طبق برنامه پیش رفتیم. اولاً در سال 1392 توانستیم آن رکود عمیق را مقداری کاهش دهیم و از منهای 8/6 که رشد منفی بود به 9/1 برسیم و در سال 1393 موفق شدیم عبور کنیم و بتوانیم در سه فصل مداوم، فصل اول، دوم و سوم دارای رشد مناسب باشیم و در مجموع سال هم رشد ما بالای 3 درصد باشد، منتها در سال 1394 با کاهش قیمت نفت همه کشورهای صادرکنندة نفت دچار مشکل شدند و تورم برخی از کشورها حتی سه رقمی هم شد. ارزش پول ملی آنها افت کرد و شما مطلع هستید. ما بحمدالله در ایران توانستیم هم ارزش پول ملی را حفظ کنیم و هم روند کاهنده تورم را ادامه دهیم و هم در زمینة رونق اقتصادی رشد ما منفی نشود. البته از آن رشد 3 درصد قاعدتاً پایین آمدیم و تا یکی دو ماه دیگر رشد سال گذشتة ما اعلام می‌شود.، اما امسال با همه توان دنبال رشد اقتصادی 5 درصد هستیم که امیدواریم به این رشد 5 درصد برسیم. و بر این مبنا هم حرکت می‌کنیم.
اما از هر دوی اینها مهم‌تر مسئله رفع بیکاری و اشتغال جوان‌هاست. در دهة شصت که نسبتاً نرخ رشد هم بالا بوده خانواده‌ها معمولاً یک فرزند نداشتند، دو، سه یا چهار فرزند داشتند و اینها وارد بازار کار شده-اند و جمعیتی عظیم تشکیل داده‌اند و بسیاری از آنها تحصیل کرده و جویای کار هستند. ما برای ایجاد اشتغال به حرکتی سریع در زمینة رونق اقتصادی نیاز داریم و این کار بدون تعامل با دنیا و صرفاً با تکیه بر سرمایه‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات داخلی بسیار کاری سخت و شاید ناممکن باشد.
امروز برجام این فرصت را برای ما ایجاد کرده که بتوانیم با دنیا تعامل لازم را هم برای جذب سرمایه و تسهیلات مالی و بانکی هم برای فناوری داشته باشیم و به همه اینها نیاز داریم؛ ما به روابط مالی و پولی برای تسهیل روابط با دنیا نیاز داریم؛ هم نیاز به جذب سرمایه، مشارکت و فاینانس خارجی به انحاء مختلف، هم نیاز به تکنولوژی و فناوری داریم که اینها را جذب کنیم؛ مبنای ما در همه مذاکرات با دنیا براین اساس بوده است. در این زمینه قدم‌های اولیه برداشته شده اما به کار بسیار بیشتر از آنچه تا الان انجام گرفته است نیاز داریم و همچنین برای صادرات کالا و خدمات خودمان که امروز هم برای صادرات خدمات فنی و مهندسی هم صادرات کالا چه با کشورهای همسایه و چه در سطح جهان شرایط نسبتاً خوبی داریم.
برای این کار، سفرای ما باید شرایط داخلی کشور ما را به خوبی بتوانند در دنیای خارج مخصوصاً برای سرمایه گذارها، شرکت‌ها و کمپانی‌های مهم و آنهایی که واضع مقررات اقتصادی هستند، باز و تشریح کنند.
شرایط کشور ما هم در منطقه هم در جهان شرایط بسیار مناسبی است؛ اولاً در کشور ما از لحاظ جغرافیایی و جایگاهی که در این منطقه داریم، از لحاظ انرژی و شرایطی که برای انرژی وجود دارد، از لحاظ جوان‌های تحصیل کرده آماده به کار که در کشور ما وجود دارند و بعد سوابقی که در زمینة صنعت در طول 50-60 سال گذشته داشتیم، معادن بسیار غنی‌ای که در کشور ما وجود دارد، ارتباطاتی که در گذشتة بین ما و کشورهای خارجی و بنگاه‌های اقتصادی خارجی وجود داشته، امنیتی که در کشور ما وجود دارد و افق روشنی که پیش رو داریم. من فکر می‌کنم که امنیت تنها به این معنا نیست که اینجا گروه‌های تروریستی فعال نیستند، بلکه امنیت به این معناست که امروز هماهنگی بسیار خوبی بین قوا و ارکان مختلف کشور وجود دارد؛ نظارت مقام‌معظم‌رهبری، رهنمودهای ایشان، سیاست‌های کلی؛ در مجموع تبلیغات در بیرون ممکن است به صورت دیگری باشد اما در واقعیت کشور ما کشوری توأم با آرامش است.
شما دیدید که با همه سختی‌ها انتخابات در کشور ما بدون مسئله و با آرامش برگزار شد و یک مسئله هم در سراسر کشور نداشتیم، به هر حال هر کشوری پیچ و خم‌های خاص خودش را دارد و کشور ما هم همین طور. نحوه برخورد مردم ما با مسائل و صبر و تحمل‌شان نشان از رشد سیاسی بسیار بالای آنان دارد. مجموعه این کشور، برگزاری انتخابات آزاد در این کشور، هماهنگی بین قوا و جایگاه منطقه‌ای ایران شرایطی را آماده کرده که ما بتوانیم با دنیا تعامل درست و خوبی داشته باشیم. بنابراین معرفی ایران به دنیا و امکانات کشورهایی که شما حضور دارید برای داخل کشور مهم است.
البته بخش‌های مختلف اقتصادی ما در رابطه با خارج علی‌القاعده مسائل و مشکلاتی دارند. در زمینة مسائل بانکی پیشرفت ما کندتر از آن مقداری است که مورد انتظار ما بوده که باید اینها حل و فصل شود.
متأسفانه انتخابات نمی‌گذارد؛ اینجا انتخابات را تمام می‌کنیم در امریکا زمان برگزاری انتخابات است و امریکا که تمام می‌شود. وقت انتخابات اینجاست، اینها مسائلی است که معمولاً کشورهایی که با سیستم دموکراتیک اداره می‌شوند و دارای انتخابات هستند و احزاب، گروه‌ها، جناح‌ها و تشکل‌ها فعال هستند، دارند. به هر حال این مسائل هم پیش روی ماست، اما در عین حال بحمدالله شرایط بسیار مناسبی برای حرکت رو به جلو مهیاست و این کار با معرفی بهتر ایران به دنیا و دنیا به ایران و مخصوصاً در بخش خصوصی صورت می‌گیرد؛ چون ما فکر می‌کنیم بخش خصوصی ما می‌تواند نقش فراوانی در اقتصاد داشته باشد.

امکانات دولت امکاناتی محدود است، اما در عین حال شرایط کشور ما شرایط مهیایی است.
یکی از مسائل اعتماد دادن به دنیاست. واقعیت این است که دنیا بر خلاف تبلیغات دشمنان به شرایط ایران اعتماد دارد. به هر حال قبلاً ابرقدرت‌ها علیه ما اقدامات تبلیغی می‌کردند حال آنها رها کرده‌اند و متأسفانه رده بعدی‌ها یعنی برخی کشورهای منطقه ما شروع کرده‌اند. آنها هم ترس و هراس غلط و بی‌جا دارند. ما ادعا نمی‌کنیم، اما واقعیتی است. نزدیک به چهار دهه از انقلاب ما گذشته است. آن موقع که عراق به ما تجاوز کرد بعد از هشت سال شرایط بسیار نامناسبی برای عراق پیش آمد، آیا ما سوء استفاده کردیم؟ در حالی که می‌توانستیم؛ و شاید خود عراقی‌ها هم تعجب کردند که چطور ایران در این شرایط به ما ضربه نزد!
در آن شرایطی که در سال‌های 1390-1391 در منطقه پیش آمد آن کاری که ایران در برابر عراقی‌ها، کویتی‌ها و منطقه کرد و آن موقع که اوضاع شمال کشور ما با سقوط شوروی سابق به هم ریخت به قول بعضی‌ها ممکن بود فرصت کم نظیری برای ایران باشد آن هم نسبت به سرزمین‌هایی که از لحاظ تاریخی روابط خاصی با آنها داشتیم اما ایران از این شرایط هیچ گاه سوء استفاده نکرد. اگر افغانستان و عراق نا آرام بود و اگر کویت اشغال شده بود و شمال کشور ما به هم ریخته بود هیچ وقت ایران سوء استفاده نکرد.
چطور دنیا نمی‌تواند به ایران اعتماد کند؟ ما در شرایط مختلف به کشورهای منطقه کمک کرده‌ایم. به مردم افغانستان کمک کردیم، در شمال به کشورهایی که تازه می‌خواستند به استقلال برسند کمک کردیم، به عراق و کشورهای واقع در جنوب کمک کردیم و هیچ وقت از قدرت و شرایط‌مان سوءاستفاده نکردیم و کمتر شما می‌توانید در دنیا نظیر و نمونه‌ای برای آن پیدا کنید. ما باید این واقعیت را برای دنیا شرح دهیم.
به اعتقاد من اینکه سرمایه گذاری مقداری کندتر صورت می‌گیرد و [تسهیل] روابط بانکی به کندی حرکت می‌کند، ریشه آن به ایران‌هراسی برمی‌گردد؛ یعنی به تبلیغات سوئی که علیه ایران در منطقه و در برخی از کشورهای جهان من جمله امریکا توسط آدم‌های تندرو صورت می‌گیرد. ایران‌هراسی می‌تواند رشد اقتصادی، حرکت و تعامل ما را با دنیا کند. البته در برابر این، یکی از رسالت‌های سفرای محترم ما در کشورهای مختلف بیان واقعیت‌ها و آینده روشن ایران است.
از آن طرف هم البته واقعیت آن کشورها باید به داخل کشور و بخش خصوصی و دولتی ما معرفی شود تا ما بتوانیم از این فرصت و فضا به خوبی استفاده کنیم.
به نظر من لااقل در این پنج شش سال گذشته فرصت کم نظیری وجود داشته، حال من به قبل برنمی‌گردم؛ حتی به نظرم شرایط امروز ما از شرایط شش هفت سال پیش هم می‌تواند بهتر باشد. اگر مقداری تلاش کنیم شرایط ما شرایط مناسبی است. همین اشتیاقی که امروز در دنیا برای تعامل با ایران و سفر به ایران وجود دارد خود اینها هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. ما فکر می‌کنیم حتماً در یک سفر باید یک قرارداد بسیار مهم چند میلیارد دلاری ببندیم و از فردا همان سرمایه وارد کشور ما شود. به هرحال ما به زمان و فرصت نیاز داریم. در این آمد و رفت‌ها باید واقعیت کشور ایران برای آنها روشن شود، شما ببینید هر هیئتی که از خارج به ایران آمده و برگشته، آیا شرایط ایران در او تأثیر نگذاشته است و در مذاکراتی که با مقامات ایران داشته‌اند اثرش مثبت نبوده است؟ حال ممکن است بگوییم آن اثر صد در صد نبوده ولی به هر حال مؤثر بوده است.
شرایط ما هر روز بهتر می‌شود. و این رسالت و وظیفه بر دوش همه ماست. در کل به خاطر ارتباطی که سفرای ما در خارج از کشور دارند حال که بحث برجام و سیاست‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی مطرح است، پیداست که رسالت سنگینی بر دوش سفرای ما وجود دارد.
زمانی یکی از کشورهای اروپایی با سفرای خود جلسه گذاشته بود – نمی‌خواهم اسم ببرم – وزیر خارجه آن کشور گفته بود از امروز به بعد محاسبة من با سفارتخانه‌ها براساس میزان تعامل اقتصادی و تعداد قراردادهایی است که با کشور بسته می‌شود. و اگر سفارتخانه‌ای در این زمینه موفق نباشد باید در آن سفارتخانه را ببندیم. اتفاقاً دو سه سال بعد حدود بیست سفارتخانه را در کشورهای مختلف تعطیل کردند و گفتند اینها برای ما فایده‌ای ندارد؛ چون فعالیتی ندارند و کاری انجام نمی‌دهند. بنابراین، چگونگی روابط اقتصادی ما با هر کشوری یکی از علامت‌ها و نشانه‌های فعالیت خوب و مثبت سفارتخانه‌ها در توسعه روابط است. حالا اینکه از نظر معنوی این سفیر چقدر اثر گذاشته، آن با فرشتگان آسمان است که ما نمی‌فهمیم! اینکه آن سفیر از لحاظ سیاسی چه کارهای کرده آن هم در برخی از موارد مبهم است و شاخص خیلی روشنی ندارد، اما در حوزه اقتصاد شاخص روشنی دارد. حجم تبادلات تجاری و میزان سرمایه‌گذاری و خدمات فنی مهندسی ما در آن کشور معلوم است؛ شاخص بسیار روشن و نموداری است که برای ما به خوبی مشخص می‌کند که هر سفارتخانه‌ای چه کار کرده است و روابط ما با آن کشور در چه شرایط و موقعیتی قرار دارد.
شما درباره نیازهای کشور اطلاعات کافی دارید، در این سمینارها سفرا و مقامات می‌آیند توضیح می‌دهند که ما چه می‌خواهیم، کجا سرمایه‌گذاری بیشتر مورد نیاز ماست، کدام معادن و چه نوع معادنی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، در چه قسمت‌هایی برای صادرات کالا و در چه زمینه‌هایی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی آمادگی داریم و در چه زمینه‌ای ما نیازمند به فناوری بیشتر هستیم و در چه رشته‌های علمی نیاز به خارج داریم و در چه رشته‌هایی می‌توانیم دانشجوهای خارجی را جذب کنیم که خود به خود در چنین سمینارهایی اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌شود..
مصرف انرژی در کشور ما خیلی بالاست و ما به سرمایه‌گذاری در زمینه فناوری نیاز داریم تا مصرف انرژی را در کشورمان کنترل کنیم. مصرف انرژی در کشور ما در برخی از زمینه‌ها دو برابر نورم‌های معمول جهانی و در برخی زمینه‌ها بیش از چند برابر نورم‌های جهانی است که می‌توانیم تکنولوژی مورد نیاز هم وارد کشور کنیم. در این‌گونه سمینارها می‌توانید مشکلات وزارتخانه‌ها را تبیین کنید تا ما بتوانیم در مجموع شرایط بهتری را برای تعامل اقتصادی با دنیا مهیا کنیم؛ ان شاء الله.
من به آینده برجام و آثار آن بسیار امیدوارم. موفقیت‌هایی که تاکنون به دست آورده‌ایم نشان می‌دهد که مسیر درستی را پیموده‌ایم که البته در بعضی زمینه‌ها باید تلاش بیشتری انجام دهیم و این به این معنی نیست که طرف مقابل ما صد در صد به تعهدات خود عمل کرده بلکه ما باید با اعمال فشار طرف مقابل‌مان را وادار به انجام تعهداتش نماییم؛ چون قرار ما با طرف مقابل این بود که در زمینه هسته‌ای شرایط ما به اوایل سال 1384 برگردد. از سال 2005 هرمشکلی که برای ما به وجود آمده عمدتاً هسته‌ای بوده است. پس اگر جایی مشکل می‌بینیم به این معنی است که طرف مقابل به همه تعهدات خودش عمل نکرده است؛ البته فضای مناسب باید به وجود بیاید و ما هم برای ایجاد این فضا کمک کنیم، یعنی فضای مناسب جهانی برای کار با ایران که برای ایجاد این فضا هم آنها باید به وظیفه و تعهدات خودشان دقیقاً عمل کنند و هم ما باید کمک کنیم.
به همین منظور، ما باید در مقابل لابی صهیونیستی، لابی برخی از کشورهای‌ عربی وکسانی که از ابتدا در خود امریکاوکشورهای‌ دیگر مخالف این روند بودند و بیکار ننشستند بایستیم تا بتوانیم به اهداف‌مان برسیم.
ان شاء الله امیدوارم ما بتوانیم در برابر فشارهای مختلف موفق باشیم و از مسائل عبور کنیم.
برجام تنها هدف ما نیست، بلکه یکی از اهداف مهم ماست. ما باید تعامل سازندة خودمان را با دنیا در همه زمینه‌ها از جمله جهانی و منطقه‌ای توسعه دهیم و در سایة تعامل با جهان در زمینه اقتصادی بتوانیم فضای مناسب برای صادرات خودمان، جذب سرمایة خارجی، تعامل بانکی و پولی با جهان و جذب فناوری و تکنولوژی ان شاء الله آماده کنیم.
ان شاء الله موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92385
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.