سخنرانی در جلسه شورای اداری استان کرمان

احساس کوچکی در برابر عظمت و بلندی روح خانواده های شهدا و جانبازان /دفاع مقدس آزمایشی بزرگ برای ملت ایران/جانباز بودن رهبر معظم انقلاب/حضور همه اقشار مردم ایران در دفاع مقدس/حضور فرزندان روسای سه قوه در دفاع مقدس/احترام ملت ایران به اهل بیت عصمت و طهارت/رابطه خوب مسئولین استان کرمان با مردم/دوقطبی بودن ایران ، یکی از توطئه‌های دشمن/ضرورت بهانه ندادن به توطئه‌گران/بهبود روزافزون اوضاع و شرایط کشور/استعدادها و امتیازات ایران از نگاه موسسات تحقیقی دنیا/شرایط مناسب و مطلوب کشور در همه عرصه‌ها/انتشار بذر نا امیدی و یاس توسط برخی رسانه‌ها/آمادگی علاقه کشورهای دنیا و منطقه جز اسرائیل و یکی در کشور دیگر برای سرمایه‌گذاری در ایران/پرهیز و خودداری از ماجراجویی و به این و آن پریدن/اقدامات بی‌نظیر دولت یازدهم و زمینه تقویت توان دفاعی نیروهای مسلح/ضرورت کاهش شعارهای تکراری/سال اقدام و عمل/اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد قوی/تولید داخلی ، پایه اصلی اقتصاد توانمند/لزوم اقتباس از علم و فناوری دنیای غرب برای پیشرفت و تعالی/ضرورت آماده کردن فضا و زمینه برای حرکت در سطوح استان و ملی/کرمان به عنوان یکی از استان های پایلوت برای اقتصاد مقاومتی/ضرورت تمرکز زدایی/انتقال کار های مثبت پایلوت به همه استان‌ها/اعطای استقلال کامل به برخی استان‌ها از حیث بودجه و هزینه/یاری دادن بخشی از استان‌ها به بخش دیگر/ایجاد تعادل در کشور/مناسب و مطلوب بودن شرایط برای حرکت روبه جلو/پرهیز از شتاب زدگی و تصمیمات عجولانه در روزهای آخر نمایندگی /اصل 85/برگزاری انتخابات مجلس و توسعه سیاسی/امیدواری برای تعامل و همدلی بیشتر با مجلس/استعدادها، قابلیت‌ها، و ظرفیت‌های فراوان و مطلوب کرمان/وضعیت معادن در ایران/بایدها و ضرورت‌های بخش معادن/گردشگری/گردشگری و اشتغال/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علی العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و الامیرالمؤمنین المواسی لاخه الشهید

با عرض تبریک اعیاد این ایام، ولادت سرور آزادگان حضرت ابی عبدالله الحسین (ع)، ولادت حضرت قمر بنی هاشم (س) امام سجاد (س) و در نیمه این ماه هم ولادت با سعادت حضرت ولی عصر ارواحنا لمقدمه الفداء. امروز هم که روز جانباز است و خانواده‌های شهدا و ایثارگران، آزادگان و به ویژه جانبازان حق بزرگی به گردن ما دارند، شهیدان زنده‌ای که علاوه بر جهاد و فداکاری صبر فوق العاده‌شان برای ما درس زندگی است.
من در دیدار با خانواده‌های شهدا و جانبازان با شخصیت‌هایی برخورد می‌کنم که واقعاً انسان در برابر عظمت روح آنها بسیار احساس کوچکی می‌کند. همین چندی پیش منزل جانبازی رفتم که دو دست و دو پایش قطع شده و یک چشمش را از دست داده بود، آنقدر با روحیه و با نشاط بود که خیلی ارزشمند است. آن میدان جهاد هشت ساله یک آزمایش بزرگ برای ملت بزرگ ما بود که ملت ما در آن آزمایش سرافراز بیرون آمد. دوران زندگی و صبر و مقاومت جانبازان هم آزمایش دیگری است. گاهی اوقات انسان در برابر خانواده‌های آنها احساس کوچکی می‌کند. خانمی که با روحیه فداکارانه مثل یک پرستار دلسوز و عین یک فرشته آسمانی در کنار این جانباز هست. من از همسر جانبازی سؤال کردم که کسی به شما گفت با این آقا با این شرایط ازدواج کنید؟ گفت من خودم اصرار داشتم. من به خانواده‌ام گفتم و اصرار کردم. من هم شوخی کردم و گفتم پس شما رفتید خواستگاری ایشان؟ گفت بله، من رفتم خواستگاری، من رفتم اعلام کردم که آماده هستم. و واقعاً انسان در برابر این روحیه‌های بلند تعجب می‌کند.
واقعاً اسلام چه کرده است؟ دین مبین اسلام، عشق به خاندان رسالت، عشق به ابی عبدالله و قمر بنی هاشم، حضرت اباالفضل العباس در روحیه این زن‌ها و مردها چه تحول بزرگی به وجود آورده است؟ افتخار ما هم این است که رهبر معظم انقلاب خود از جانبازان است و این یک فخر بزرگ برای ملت ما و مایه آرامش برای همه جانبازان ماست.
یکی از ویژگی‌های مهم انقلاب ما همین بود که در میدان جهاد و جنگ هیچ کس خود را مستثنی نکرد که کنار برود. همه عزیزان خودشان را به جبهه فرستادند. من این مطلب را چند بار گفته‌ام، در سال 62 در جبهه جنگ در سفری که قبل از یک عملیات به جنوب رفته بودم فرزندان رؤسای هر سه قوه را به مناسبت‌های مختلف و در مکان‌های مختلف در جبهه جنوب دیدم. آن زمان رئیس‌جمهور مقام معظم رهبری بودند که من فرزندانشان را در جبهه دیدم. جناب آقای هاشمی رفسنجانی رئیس قوة مقننه و رئیس مجلس بودند و من فرزندان ایشان را هم در همان سفر دیدم. جناب آقای موسوی اردبیلی نیز رئیس قوة قضائیه بود که فرزندان ایشان را هم دید. اینها را در سفرهای مختلف می‌دیدم، ولی در آن سفر در چند بخش جبهه جنوب خودم روحیه دیگری پیدا کردم، گفتم این جنگ، جنگی است که خداوند ما را پیروز می‌کند. وقتی نماینده مجلس و امام جمعه و استاندار و فرماندار و وزیر در جنگ شرکت می‌کند؛ می‌دانید یکی از وزرای آن زمان یک فرزند داشت، یک پسر، که آن هم در همان دفاع هشت ساله شهید شد. اینها مسئله خیلی مهمی است. خداوند لیاقت شیعه بودن و پیرو و تابع بودن از خط رسول خدا، پیامبر عظیم الشأن و ائمه هدی و عشق به این خاندان را به ملت ما عنایت کرده است.
ملت ایران، شیعه، سنی هم حتی ارمنی‌ها هم به اهل بیت علاقه‌مند هستند. کل این کشور به خاندان رسالت و اهل بیت عصمت و طهارت احترام می‌گذارند و ان‌شاءالله خداوند به همه ما توفیق بدهد که پیرو واقعی خاندان رسالت، مجری احکام الهی و قرآن مجید باشیم؛ ان‌شاءالله در هردو دنیا سرافراز باشیم و در سایه ولایت پیامبر و ائمه هدی بتوانیم از راه و صراط مستقیمی که پیش پای ما گذاشته‌اند همه بهره‌برداری و استفاده کنیم.
استان کرمان ویژگی‌های خاص خود را دارد و در این سفر هم برای من کاملاً مملوس بود که رابطه‌ای خوب بین مسئولین در همه سطوح است. اگر شما در سطح یک استان ببینید امام جمعه و استاندار و نمایندگان مجلس، نمایندگان خبرگان، مسئولین مختلف، نیروهای مسلح، مسئولین قوه قضائیه و همه در کنار هم باشند کار چقدر راحت پیش می‌رود و جاذبه این استان بالا می‌رود. کارآفرینان به سمت آن استانمی‌آیند. در سطح کشور هم همین طور است. در سطح کشور هم هر مقدار وحدت و اتحاد و هماهنگی و یکپارچگی باشد کار ما پیش می‌رود.
یکی از توطئه‌هایی که دشمنان ما دارند و در رسانه‌های تبلیغی‌شان دنبال می‌کنند و متأسفانه برخی از رسانه‌های داخلی هم با توجه یا بی-توجه دانسته یا ندانسته همان خط را دنبال می‌کنند، خط دوقطبی بودن کشور است. ما در ایران دوقطبی نداریم، ما در ایران تقابلی نداریم. کشوری که ولی امر و ولایت فقیه دارد؛ با جایگاهی که ولایت فقیه در شرع و قانون اساسی ما دارد، اگر قوا مشکلی داشته باشند ایشان حلال آن مشکل هستند. خود قوا هم در کنار یکدیگر هستند. تلاش من در دولت یازدهم همواره این بوده که اگر با دو قوه مورد، گله‌ای و نکته‌ای بوده با آنها خصوصی مطرح شود و در سطح رسانه‌ها کمتر مطرح شود.
ما در کنار هم تلاش و کار کرده‌ایم امروز هم همین طور است. نباید به کسانی که علیه ملت ما توطئه می‌کنند، با تکرار حرف‌هایشان دررسانه‌های داخلی جایزه بدهیم. رسانه‌های خارجی کارشان همین است که یک کلمه از این پیدا کنند، یک کلمه از آن پیدا کنند، اینها را روبه‌روی هم قرار بدهند بگویند این یکی مقصودش آن بوده و آن یکی مقصودش این بوده است. مسئولین جمهوری اسلامی ایران و قوای سه گانه خود را تحت نظر و فرمان رهبری معظم انقلاب می‌بینند همه آنها یک هدف واحد را دنبال می‌کنند و آن پیشرفت و توسعه کشور و ارتقای اخلاق و معنویت در کشور است.
ما امروز شرایط بسیار خوبی داریم. دیروز در جلسه توسعه استان گفتم که امروز شرایط ما از شش ماه پیش به مراتب بهتر است. شش ماه پیش به مراتب از شش ماه قبل آن بهتر بوده است. سال 95 شرایط ما از سال 94 بهتر است و 94 از 93 بهتر بوده است. روز به روز شرایط بهتری پیش پای ماست. امروز خیلی از مؤسسات تحقیقی دنیا ایران را یک محیط مساعد برای سرمایه‌گذاری می‌دانند. این مؤسسات تحقیقاتی می‌گویند ایران استعداد هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد. جنبه‌های مثبت و عظیم این کشور را می‌شمرند. جایگاه‌های جغرافیایی این کشور، زیرساخت‌های این کشور، ارزش‌های این کشور، نیروی تحصیل کرده این کشور، امنیت این کشور و ده‌ها ویژگی را برای ایران می‌شمارند.
یک مؤسسه اروپایی و امریکایی این طور می‌گوید آن وقت متأسفانه در داخل یک عده نمی‌دانم با چه هدفی بذر یأس و ناامیدی را در افکار عمومی کشور می‌افشانند. چرا یأس؟ چرا ناامیدی؟ ما بالاترین امید را داریم. ما امروز بهترین شرایط را داریم. شرایط امروز ما شرایطی است که رابطه ما با جهان تسهیل شده است، روابط بانکی، پولی و اقتصادی ما تسهیل شده. صدها کمپانی، شرکت و مؤسسه اقتصادی دنیا مسابقه گذاشته‌اند بری اینکه به ایران بیایند و می‌گویند ایران بهترین مکان است، ولی یک رسانه داخلی که از بیت المال هم پول می‌گیرد می‌گوید که نه، کسی داخل ایران سرمایه نمی‌گذارد، کسی به ایران نمی‌آید. واقعاً انسان دچار حیرت می‌شود که اینها دنبال چه چیزی هستند و چه هدفی را دنبال می‌کنند.
شرایط امروز ما شرایطی است که به جز اسرائیل که علیه ما کار می‌کنند و یک رژیم نامشروع و غاصب است و ممکن است یکی دو تا از کشورهای منطقه هم در این ماه‌های اخیر و با شرایطی که به وجود آمده و با رقابت ناسالمی که با ایران دارند و با توجه به گذشته‌های تاریخی و بازندگی در صحنه‌ها، از ایران عصبانی باشند، از این دو یا سه کشور که بگذریم سراسر دنیا به کار و رابطه با ایران و سرمایه گذاری در این کشور امید بسته‌اند. اینکه شما می‌بینید در جلسه دیروز 14 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در استان کرمان یا افتتاح می‌شود یا آغاز به کار می‌کند معنای بسیار مهمی دارد. این همان حرفی است که ما می‌گوییم باید مردم را برای سرمایه گذاری به صحنه بیاوریم. این همان سخنی است که من تکرار می‌کنم که دولت توان محدودی دارد.
ما با همه تلاشی که در تهران با آقای دکتر نوبخت و وزرا و آقای استاندار داشتیم، سال 95 و 96 مثلاً 900 میلیارد تومان، 960، 970 میلیارد تومان بیشتر یا کمتر یا 1000 میلیارد تومان کل توان دولت است، بیش از این نیست، اما اگر بخش غیردولتی به صحنه آمد، اگر کارآفرینان به صحنه آمدند و بخش دولتی و غیردولتی با هم مشارکت کردند شما می‌بینید یک دفعه در یک روز پروژه‌هایی که یا شروع به کار کرده یا قرارداد امضا می‌شود 14 برابر آن چیزی است که توان دولت است، تازه استعداد خیلی بیش‌تر از این است.
ما خیلی کارهای زیادی می‌توانیم انجام بدهیم، ما می‌توانیم کشور را متحول کنیم، باید فضا، فضای آرام مناسبی باشد. اگر بنا باشد صبح تا شب به این و آن بپریم و ماجراجویی کنیم، خداوند به بازوهای شما برکت بدهد، خداوند به توانمندی‌های شما برکت بدهد، این قدر شعار دادن لازم نیست؛ بله، ما باید نیرومند باشیم، ما باید قدرتمند باشیم. هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم برای تقویت توان دفاعی نیروهای مسلح کار نکرده است. اگر لازم باشد روزی همه آمار و ارقام را اعلام می‌کنم. ولی ما شعار نمی‌دهیم، ما وظیفه می‌دانیم که نیروهای مسلح ما قوی باشند. ما به آینده کشور و دنیا و منطقه بدبین نیستیم اما ساده لوح و خوش‌بین هم نیستیم که بگوییم هیچ کسی با ما کار ندارد. بله، ما اگر صلح می‌خواهیم باید آماده و توانمند باشیم قوی که باشیم یعنی صلح می‌خواهیم، اگر ضعیف باشیم، یعنی جنگ می‌خواهیم. اما این قدر شعار لازم نیست، حالا هر روز فصل مشبعی شعار بدهیم و حرف‌هایی بزنیم که تأثیر مثبتی ندارد. اگر ما نیروی مسلح قوی داشته باشیم آنها می‌فهمند، نیازی نیست که ما بگوییم. یک عالم دانشمند و بزرگ یک کلمه بگوید همه می‌فهمند که چقدر با سواد است. نیازی نیست که سال‌های تحصیل و پروژه‌های تحقیقاتی و کتاب‌ها و مقالاتش را هر روز اعلام کند. اگر کسی هر روز اعلام کند شما کمی شک می‌کنید که نکند مدرکش جعلی است، والا نیازی به اعلام ندارد. یک بار هم همه فهمیدند که شما فرد تحصیل کرده و ملایی هستید.
در عمل که امسال سال اقدام و عمل است، شعارها را باید کم کنیم. اتفاقاً امسال سال شعار نیست، امسال سال اقدام و عمل است. البته آقا راجع به اقتصاد مقاومتی فرمودند ولی همه جا باید سال اقدام و عمل باشد. باید واقعاً عمل کنیم. اگر عمل کردیم همه دنیا می‌فهمند جایگاه ما چیست. ما باید اقتصادمان را توانمند و قدرتمند کنیم. اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد قوی است؛ یعنی اقتصادی که اگر کسی بخواهد به آن ضربه بزند از بین نمی‌رود؛ یعنی اقتصادی که با یک فشار همه چیزش را از دست نمی‌دهد، توانمند و قوی است.
البته پایه اصلی اقتصاد توانمند تولید داخلی است، این برای همه ما روشن است. ما باید تولید داخلی را تقویت کنیم. البته باید با دنیا هم رابطه داشته باشیم و از امکانات جهانی هم استفاده کنیم. یک فعالیت علمی یا فناورانه که می‌خواهیم انجام بدهیم، اگر خودمان بخواهیم از صفر شروع کنیم نمی‌شود؟ چرا شدنی است، ممکن است 20 یا 30 سال طول بکشد و به ثمر برسد، اما اگر فناوری را از کشوری بگیریم و بعد ادامه بدهیم و تکمیل کنیم و در مراحل دیگر خودمان روی پای خود بایستیم، 20 – 30 سال جلو می‌افتیم. همین فناوری هسته‌ای را که داریم چطور به دست آورده‌ایم؟ همین غنی‌سازی که یکی از افتخارات علمی و فناورانه ماست، اگر نمی‌توانستیم در اواخر سال 67 اولین سانتریفیوژ را به دست بیاوریم و مهندسی معکوس کنیم، به این سرعت به اینجا نمی‌رسیدیم. حالا اگر آن نبود باز هم به همین می‌رسیدیم اگر می‌خواستیم که خودمان شروع کنیم حتماً بیست تا سی سال عقب بودیم، اما یک مرتبه جهش کردیم. خیلی اوقات این طور است. ما الان در صنایع مختلف پیشرفت‌های خوبی کرده‌ایم. اگر می‌خواستیم از ابتدا شروع کنیم، در هیچ کجای دنیا این کار را نمی‌کنند.
غربی‌ها هم در دورانی از ما استفاده کردند؛ یعنی از دنیای اسلام استفاده کردند. دنیای اسلام پیشرفت بزرگی در تمدن کرده بود، آمدند علم، دانش، کتاب‌ها و تحقیقات ما را استفاده کردند و پایه بعدی پیشرفت‌های خود کردند، حالا ما باید علم و فناوری آنها را به عنوان یک پایه قرار بدهیم و به جلو حرکت کنیم. البته غرب که برای همیشه پیشتاز علم و فناوری نخواهد بود. دنیا بالا و پایین می‌شود، یک روز آنها و یک روز هم ما، این طور نیست که ملتی تا ابد پیشتاز باشد. یک زمانی این طور بوده است که ایران در دنیا پیشتاز بوده است، امروز دیگران هستند، فردا هم دیگری خواهد بود. همه اینها تغییر می‌کند. پس ما در این شرایط باید زمینه را برای حرکت هم در سطح استانی و هم در سطح ملی آماده کنیم.
اینکه گفتید کرمان به عنوان یکی از استان‌های پایلوت برای اقتصاد مقاومتی باشد ما حرفی نداریم، این موضوع را در تهران در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی بحث کردیم، همان‌جا هم بحث سه استان مطرح بود، حالا این موضوع را گذاشتند تا من در کرمان اعلام کنم بنابراین ما قبول داریم که سه استان کشور به عنوان پایلوت کار خودشان را شروع کنند. دیشب آقای استاندار مفصل به نمایندگی از همه استاندارها و استان‌ها درد دل کردند و اینکه دولت باید چه مقدار از اختیاراتش را به استان‌ها واگذار کند. اصل این حرف درست است، تمرکزگرایی برای ما مفید نیست. اینکه ما همه چیز را به مرکز ببریم ناصحیح است. ما هرچه را می‌شود باید به استان‌ها واگذار کنیم. به هر حال آنها نسبت به استان خودشان اهل‌البیت هستند، و «ادری بما فی البیت»، بهتر می‌دانند استعدادها و لیاقت‌ها چقدر است و چطور باید مسائل را حل و فصل بکنند. ما در همه چیز باید این کار را بکنیم. در استان‌ها هم همین طور است.
در این کار پایلوت هم هر موردی دیدید که کار مثبتی در اینجا انجام گرفت بلافاصله باید به همه استان‌ها منتقل بشود؛ نه اینکه یک پایلوت ثبت کنیم برای دو سال ببینیم چه می‌شود، بعد به استان بعدی برود. در این پایلوت هر قدمی که برمی‌داریم وقتی دیدیم این قدم در این زمینه مثبت بود بلافاصله باید به همه استان‌ها ابلاغ کنیم تا همان کار دنبال شود. من تردید ندارم که استان‌های ما توانمند هستند.
البته آقای وزیر کشور ماه‌ها پیش چند بار با من بحث کرده است که ما به یک سری از استان‌ها از لحاظ بودجه و هزینه استقلال کامل بدهیم؛ یعنی بودجه هم به عهده خودشان، هزینه هم به عهده خودشان، آن چیزهایی را که ملی و استثناء هستند جدا کنیم. بحث زیادی با همدیگر کردیم. البته ایشان هم همه استان‌های کشور را نمی‌گویند برای ده یا دوازده استان می‌گویند که این کار را بکنیم. به هر حال همه اینها را می‌توان فکر کرد. اشکالی ندارد که ما شیوه‌های مختلف را فکر کنیم. دنیا هم در این زمینه تجربیات فراوانی دارد، ما باید آن تجربیات را دنبال کنیم و به ثمر برسانیم.
اما من دیشب هم به آقای استاندار یک نکته گفتم، بخشی از استان باید بخش دیگر استان را یاری و کمک کند. اینکه ما استان را به یک بخش شمالی و یک بخش جنوبی تقسیم کنیم، بخشی که دارای مشکلات فراوان و بخشی که دارای استعدادهای بیشتر است، باید این کار را انجام بدهیم. این سریع‌ترین کار است، کما اینکه شدنی است، کما اینکه کشور باید این طور باشد.
ما باید در کشور تعادل ایجاد کنیم. اینکه یک استان بهترین وضعیت را داشته باشد و یک استان دیگر بدترین وضعیت را قابل قبول نیست. نمایندگان مجلس به محض اینکه رأی می‌آورند رابطه و وظیفه‌شان با کل ملت می‌شود؛ یعنی بلافاصله نماینده کل ملت ایران هستند، دیگر نه نماینده حوزه انتخابیه و نه نماینده استان خودشان هستند، نماینده کل کشور هستند. رئیس جمهور و وزرا هم که معلوم است. به هر حال رئیس جمهور از طرف همه مردم ایران انتخاب می‌شود. ما که اگر بخواهیم بدون جهت خدای ناکرده استانی را بر استان دیگر ترجیح بدهیم و خلاف عدالت رفتار کنیم، این موضوع خلاف دین، اخلاق و قانون است. ما باید در بخش جنوبی استان یک حرکت بزرگ شروع کنیم؛ کاری که آقای سعیدی‌کیا فرمودند، بنیاد با کمک دولت، هر دو با کمک مردم، هر سه در کنار یکدیگر فعالیتی را شروع کردند و منطقه قلعه گنج را مثال زدند که کار بسیار ارزشمندی است، ما کاملاً آماده‌ایم. همه اعضای یک پیکر هستیم؛ بنیاد و دولت و همه ما به عنوان خادمان مردم هستیم، باید به مردم خدمت کنیم و دست به دست هم بدهیم. نمونه بسیار خوبی است. وقتی یک شهر را با یک متد و برنامه پایلوت آباد کردیم، بلافاصله باید به بخش‌های مجاورش و استان‌های دیگر نیز منتقل کنیم.
من شرایط را برای یک حرکت بسیار خوب مناسب می‌دانم، حالا مجلس جدید شورای اسلامی هم به زودی شروع به کار می‌کند. البته من باید در فرصت دیگری می‌گفتم چون وقتی نمایندگان مجلس را می‌بینی یادآوری می‌شود. من خواهش می‌کنم روزهای آخر دوره نمایندگی کار سریع و عجله‌ای نکنیم. مجلس بعدی همین مجلس است، یک وظیفه را دنبال کنیم، اینها به همدیگر متصل هستند. مجلس دهم ادامه کار مجلس نهم است، مجلس نهم ادامه کار مجلس هشتم است. نعوذ بالله انقلاب که نشده است، مسئله جدیدی که پیش نیامده است، حکومت که همان حکومت است، برنامه که همان برنامه است. حالا یک عده نماینده می‌بینند که آخر نمایندگی است، اصل 85 را مطرح می‌کنند، آن هم در قوانین مهم مسایل بانکی و پولی، مگر می‌شود اینها را انجام داد. آزمایشی برای کاری است که تا به حال انجام نداده‌ایم، این را که 50 – 60 سال است انجام می‌دهیم. این قوانین را صد بار تغییر داده‌ایم، آزمایشی اصلاً معنا ندارد. خلاف قانون اساسی است. اصل 85 برای ضرورت‌هاست. یک چیزی را نمی‌دانیم، می‌گوییم هم ضرورت است و هم فوریت است و می‌گوییم حالا آزمایش کنیم دو ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال ببینیم چه چیزی درمی‌آید، بعد قانون دائمی‌اش را بنویسیم. اینکه در مصلحت مجلس و در مصلحت کشور نیست. هیچ کاری با عجله لزومی ندارد؛ یعنی اگر بخواهیم قانون 5 ساله را در عرض چند روز درست کنیم، اصلاً نمی‌شود، دوره و زمان می‌خواهد. مثل اینکه شما به یک بچه دانش آموز یک دفعه بگویید دانشگاه برود و اصلاً نیازی به دبیرستان و ... نیست. شدنی نیست.
انتخابات بسیار خوبی انجام گرفت، نمونه‌اش را آقای استاندار در کرمان اشاره کردند که انتخابات آرام بود، در سراسر کشور هم همین طور بوده، انتخابات بسیار آرامی داشتیم. تحول بزرگی در این انتخابات رخ داد. البته در تهران و شهرستان‌های بزرگ مردم به لیست اعتماد کردند، ولی این دفعه بیش از همیشه بود که این به معنای توسعه سیاسی است؛ مردمی که وقتی می‌بینند عده‌ای از مسئولین و فرهیختگان از لیستی حمایت می‌کنند به اینها اعتماد می‌کنند؛ همان شیوه‌ای که در قدیم مرجع تقلید را انتخاب می‌کردیم. مردم که نمی‌دانستند در قم که 10، نفر از علمای بسیار بزرگ و فرهیخته و مرجع تقلید هستند، کدام یک اعلم است. به یک عده از فضلا و مدرسین عالی مقام اعتماد می‌کردند، آنها می‌گفتند این آقا اعلم است و همه مردم پیروی می‌کردند، چون این جمع گفته‌اند و این جمع قابل اعتماد هستند. به یک معنایی مجلس خبرگان از قدیم بوده است. خبره‌ها بودند که مراجع از طریق آنها به مردم معرفی می‌شدند. حالا خبرگان رهبری معرفی رهبری نظام است و شرایط خاص خود را در قانون دارد.
من امیدوارم ان‌شاءالله بتوانیم با مجلس آینده در برنامه‌ریزی کشور شریک‌تر بشویم و با هم نزدیک‌تر، همدل‌تر و هم صداتر باشیم. وقتی مجلس و دولت در کنار یکدیگر هستند خیلی کمک می‌کند، یک طور می‌اندیشند و یک طور فکر می‌کنند و هدفشان یکی است که حل مشکلات مردم است، راحت‌تر می‌توانند مسایل را پیش ببرند و کار را جلو ببرند.
الحمدلله در این استان استعدادهای بسیار خوبی وجود دارد. هماهنگی خوبی هم وجود دارد. خداوند معادن غنی به شما داده است. اولین معادن انسان‌های فرهیخته این استان است؛ مردم، مثل معادن طلا و نقره و سایر معادن هستند. خداوند هم به شما معادن انسانی داده است، انسان‌های عالم، فرهیخته، دانشمند، انقلابی و مفید؛ افرادی که در میدان رزم و جهاد و علم و در حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بوده‌اند. این بزرگ‌ترین امتیاز شماست که خداوند معادنی برای شما روی زمین یا زیر زمین قرار داده است.
البته ما در ایران بیشتر معادن روی زمین را استفاده می‌کنیم، معدن مس ما بیشتر روی زمین است، زمین را کمی گود می‌کنیم و پایین‌تر می‌رویم ولی در خارج از کشور که من چند معدن دیده‌ام، معادنی وجود دارد که 1700 یا 1500 متر در عمق زمین هستند. شما با یک آسانسو بزرگ 700 – 800 متر می‌روید تا به یک شهر در زیر زمین می‌رسید، بعد از آنجا دو مرتبه با یک آسانسور 800 – 900 متر پایین‌تر می‌روید و حدود 2 کیلومتر عمق دارد و تازه آن وقت به یک شهر بزرگ می‌رسید با خیابان کشی‌های متعدد و ریل و معادنی که استخراج می‌شود و بالابرهای بسیار عظیم و بزرگ.
باید در معادن خیلی کار بشود. نحوه استفاده از معادن ما هم باید تغییرات لازم را داشته باشد. ما باید این فناوری‌ها را بیاوریم و در یکی از معادن خوب با مشارکت شرکتی که تخصص این کار را دارد شروع کنیم که برای بقیه پایلوت می‌شود. ما باید از معادن به خوبی استفاده و بهره‌برداری کنیم. استفاده از معادن در خارج از کشور با معادنی که در داخل استفاده می‌شود خیلی متفاوت است. البته در داخل کشور هم معادن با عمق‌های زیاد داریم ولی در عین حال باید از همه فناوری‌ها به خوبی استفاده کنیم.
غیر از معادن و کشاورزی و صنعت که همه پروژه‌های دیروز نشان داد چه استعداد بزرگی در این استان وجود دارد گردشگری هم بسیار مهم است دیشب آقای استاندار به من گفتند که در این دولت ورود گردشگران خارجی نسبت به قبل چند برابر شده‌اند. ایشان 6-7 برابر می‌گفت، البته عدد مطلق آن خیلی بالا نبود ولی درصد نسبت به گذشته خیلی خوب بود.
به هر حال این همه استعداد اینجا وجود دارد و گردشگری تحول بسیار بزرگی برای اشتغال مردم است، چون شهر عوض می‌شود. شما وقتی آثار و بناهای تاریخی را مرمت و بازسازی می‌کنید و دور تا دور آن آبادانی درست می‌کنید، مردم را جذب می‌کنید. مردم استان هم در فرصت‌هایی که دارند می‌توانند از آنجا استفاده کنند. این نشاط روحی و معنوی ضرورت زندگی ماست. این نشاط‌ها جزو نشاط معنوی است، وقتی آثار باستانی را می‌بینیم که متعلق به 200-500 و هزار سال پیش است واقعاً لذت بخش است و انسان لذت می‌برد که ما از چه کشوری هستیم و چه تمدنی داشته‌ایم در معماری چه شرایطی در گذشته داشته‌ایم.
ان‌شاءالله از همه استعدادهای این استان استفاده و بهره‌برداری کنیم همان طور که اقای دکتر نوبخت گفتند در این سفر 40 طرح و پروژه را مد نظر قرار داده‌ایم که ان‌شاءالله از فرصت برای اجرای آن‌ها در سالهای 95 و 96 استفاده می‌کنیم.
ان‌شاءالله آقای استاندار و مسئولین اجرایی هم در بحث اقتصاد مقاومتی و پایلوت شدن استان به عنوان استانی که می‌تواند در این زمینه پیشرو و پیشران بقیه استان‌ها در این حرکت باشد، شاهد اقدامات و پیشرفت‌های جدید در این استان پهناور و بسیار خوب باشیم. مردم کرمان از کریمان هستند و ما استقبال مردم را دیروز و نیز در شهرستان‌هایی که دوستان ما از هیئت دولت رفته بودند دیدیم که از همه تشکر می‌کنیم.
ان‌شاءالله خداوند ما را از نعمت‌های این ایام و روزهای پربرکت متنعم کند. ان‌شاءالله خداوند حضرت آقای جعفری را هم به سلامت بدارد تا بتوانند به خدمات خودشان ادامه بدهند؛ شخصیتی که در یک استان محوریت دارد و مردم هم همه به او علاقه‌مند هستند، مشی او هم مشی فراجناحی و اعتدالی است، نگاهش به همه مردم و همه استان است که این بسیار ارزشمند است. خداوند به ما توفیق بدهد که از این نعمت‌هایی که داده حداکثر استفاده و بهترین بهره را ببریم؛ ان‌شاءالله.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92384
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.