سخنرانی در مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول

خوداتکایی، تبلور اقتصاد مقاومتی/ کشاورزان، پایه اصلی افتخار خودکفایی گندم/ آسمانی بودن کشاورزی/ محصول کشاورز به مثابه فرزندان او / خلقت در کشاورزی/ اهمیت امنیت غذایی/ ابعاد مهم کشاورزی/ نقش کشاورزی در قدرت ملی/ نقش قدرت ملی در افزایش چانه‌زنی در جهان/ افزایش تولید نفت موجب افزایش قدرت چانه‌زنی در مذاکرات / موقعیت‌ها در اوپک و خرید هواپیما/ خلقت انسان براساس مقابله با مشکلات / لذت زندگی توأم با سختی و رنج / وضعیت نامناسب ذخایر غذایی کشور در آغاز کار دولت / مشکلات حمل و نقل و وارد کردن گندم به کشور / اختصاص ارز لازم برای ورود کود و بذر از سوی دولت / پرکاری و اخلاص مهندس حجتی/ دعای برای نزول قدری انصاف بر دل بی‌انصاف‌ها نسبت به اقدامات دولت / اولین چالش دولت، مقابله با بحران گندم/ افزایش محصولات کشاورزی/ خودکفایی در دولت اصلاحات/ اهمیت حفظ تداوم یک موفقیت / اهمیت رشد در حوزه کشاورزی/ هدف‌گذاری رشد بالای 5 درصد/ اهمیت تداوم رشد اقتصادی/ کنترل تورم، افتخار دولت/ اتخاذ مسیر صحیح در کشاورزی/ افزایش خرید محصول از کشاورزان/ اهمیت حفظ مراتع و جنگل‌ها/ نزولات باران در سال گذشته/ افزایش تولید با وجود عدم افزایش سطح زیر کشت/ تحولات صورت گرفته در بخش ماشین‌آلات کشاورزی/ ضرورت گذر از کشاورزی سنتی/ اهمیت استفاده از فناوری‌های روز در کشاورزی/ آبیاری قطره‌ای/ ضرورت استفاده از تجربیات جهانی در کشاورزی/ دوری مدعیان دیوار کشیدن دور کشور از آموزه‌های اسلام/ دستور قرآن برای استفاده از تجربه دیگران / دولت حامی کشاورزان/ سختی تأمین منابع مالی در سال 95/ اهمیت جلب رضایت کشاورز/ آب و خاک در کشاورزی/ توسعه کشاورزی پایدار/ ضرورت مصرف بهینه آب در کشاورزی/ حمایت دولت از کشاورزی/ حرکت به سمت خودکفایی در محصولات استراتژیک/ عدم کاهش قیمت تضمینی گندم

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید

بسیار خوشحالم که ملت بزرگ ایران امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به ویژه محصول استراتژیک گندم هست.
این جلسه هم جلسه شکر گزاری به درگاه خداوند بزرگ رزاق است و هم جشن افتخار ملی برای تبلور بزرگ‌ترین بخش اقتصاد مقاومتی و هم روزی است که ملت بزرگ ما در بخش امنیت غذایی شاهد قدمی برای خود اتکایی و خودکفایی است. و این به معنای تضمین امنیت ملی کشور در یک بخش مهم یعنی بخش غذایی است.
همچنین امروز با روز ولادت پیامبر عظیم الشأن اسلام مصادف است به روایت برادران اهل سنت و همچنین برخی از علما و محققین شیعه، بنابراین این روز بزرگ را که هم روز شکر است و هم جشن و هم افتخار و مصادف با میلاد بزرگ‌ترین و مسعودترین مولود تاریخ بشریت به فال نیک می‌گیریم.
اولین تشکر من باید از کشاورزان سراسر کشور باشد. کشاورزان پایه اصلی این افتخار هستند. اراده و ایمان و امید و کار و تلاش و دلسوزی آنها ما را امروز به این نقطه پر افتخار رسانده است.
کشاورزی شغلی است که نگاه کشاورز به آسمان است. این خیلی مهم است که نگاه انسان به آسمان باشد؛ «و فی السماء رزقکم»، اینکه انسان روزی را در آسمان‌ها از لطف خداوند ببینید، وقتی باران می‌بارد شکرگزار باشد، اگر هم خشکسالی است دست دعایش به سوی آسمان باشد. شاید لذت بخش‌ترین شغل و کار هم در بخش کشاورزی است.
کشاورزی این نیست که به فکر محصول و پول آخر کار باشد. با گیاه و نبات و دام زندگی می‌کند. شاید این تعبیر کمی اغراق باشد ولی درست است که کشاورز به محصولاتش همانند فرزندان خود نگاه می-کند؛ وقتی که گندم از بذر به قد کشیدن شروع می‌کند تا زمانی که این محصول باردار می‌شود و در قسمت بالای خوشه در درون خود دانه‌های گندم دارد و بعد رشد بیشتری پیدا می‌کند و آن خوشه نمایان و هویدا می‌شود. وقتی که سبز است. زمانی که رنگش عوض می‌شود و زرد می-شود و آماده دروکردن است. کشاورزی زیباست. آن کسی که مسیر کشاورزی را انتخاب کرده است، در خلقت نبات، در خلقت دام، در کنار خداوند خلاق قدم به قدم با خلقت حق قدم بر می‌دارد. و زمانی که محصول آماده
می‌شود سهم خداوند را از آن محصول به عنوان زکات پرداخت می‌کند و برای رزق سالیانه‌اش در خانه ذخیره می‌کند و اضافه‌اش را در بازار
می‌فروشد.
ما به کشاورزان امیدوار و متوکل‌مان که توکل آنها به خداوند است و با دستان پر تلاش و بازوان قدرتمند از زمین و باران و امکانات و تجربه بشری غذای شهروندان را آماده می‌کنند، افتخار می‌کنیم. آنهایی که از جمعیت حاضر جلسه ما پیرتر باشند و روزهای قحطی و جنگ جهانی اول را دیده باشند و به خاطر داشته باشند می‌دانند که امنیت غذایی یعنی چه؟ می‌دانند اگر یک روز غذا نباشد چه می‌شود؟ می‌دانند اگر یک سال به اندازه کافی گندم نباشد و دشمن بخواهد ما را در فشار قرار بدهد آن وقت چه شرایطی را بر کشور تحویل می‌کند. امام راحل (ره) همواره بر مسئله کشاورزی و محصولات غذایی تأکید می‌کردند. امروز هم مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند.
مسئله کشاورزی مسئله‌ای نیست که چه مقدار از اشتغال جامعه ما را تأمین می‌کند، که البته آن هم در سر جای خودش بسیار مهم است. بحث این نیست که در رشد اقتصادی ما چند درصد مؤثر است که آن هم مهم است. بحث این نیست که چند درصد تولید ناخالص داخلی است که آن هم مهم است. اما مهم تر از همه آنها قدرت ملی و پایداری ملی و استقلال کشور و به تعبیری قدرت چانه زنی ما در دنیاست.
شما بدانید که هرچه در داخل کشور قدرت چانه زنی ما را در سطح جهانی و مذاکرات جهانی بیشتر کند، بدان معناست که قدرت ملی ما افزایش پیدا کرده است. با افزایش تولید نفت در کشور است که ما در اجلاس اوپک قدرت چانه زنی داریم و حرف می‌زنیم. اگر ما قدرت تولید نفت نداشته باشیم و تولید نفت ما یک میلیون بشکه باشد کسی با ما کاری ندارد، کسی با ما حرف نمی‌زند، کسی چانه زنی ما را گوش نمی‌کند، اما وقتی کارگران صنعت نفت ما، مهندسین صنعت نفت ما، مسئولین صنعت نفت ما قادر هستند ظرف چند ماه تولید را افزایش دهند، وضع فرق
می‌کند. در چه تاریخی برجام اجرایی شد؟ همان روز عزای اسراییل؛ روز اجرایی شدن برجام یعنی 27 دی ماه سال 94 هم اسراییل سیاه پوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه که متأسفانه آن هم مسیر غلطی را طی
می‌کند.
از آن روز تا امروز که در اوپک و غیر اوپک تولید کنندگان نفت در حال چانه زنی برای کاهش تولید هستند چند ماه گذشته است؟ در طول 10 ماه تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به دو میلیون و سیصد هزار بشکه رسیده است. این قدرت است. وقتی قدرت است، از ما در اوپک دعوت می‌کنند، با ما حرف می‌زنند، ما اداره کننده جلسه می‌شویم. چانه می‌زنیم که تولید ما چقدر باشد و تولید دیگران چقدر باشد، چقدر کاهش پیدا کند و در مذاکرات بین المللی موفق می‌شویم.
فقط در برجام نبود که پیروز شدیم. ما در اوپک هم موفقیت به دست آوردیم. در خرید هواپیما هم موفقیت به دست آوردیم. در محصولات کشاورزی هم موفقیت و افتخار به دست آوردیم. در صحنه‌های دیگر هم موفق خواهیم بود.
ملت مقاوم، امیدوار و متوکل به خداوند و متحد از هر مشکلی عبور می‌کند. اساساً خداوند ما را طوری خلق کرده است که باید با مشکلات دست و پنجه نرم کنیم. از اول زندگی این طور است. از آغاز تولد تا پایان زندگی این طور است و لذت زندگی به این ایستادگی و مقاومت است. والا اگر همه چیز آماده باشد، انسان حرکت نمی‌کند، تکان نمی-خورد. چرا ساعت 5 صبح بلند شود؟ چرا ساعت 4 صبح بلند شود؟ چرا ساعت 11 یا 12 بلند نشود. چرا سر کار برود، چرا بدود؟ چرا عرق بریزد، چرا تلاش کند؟
آن وقت این زندگی لذت دارد؟! چه لذتی دارد. زندگی‌ای که آدم نه کار کند و نه تلاش کند، همه چیز هم آماده باشد، غذای آماده را در دهان طرف بگذارند، این زندگی لذت دارد؟ این زندگی لذت ندارد. زندگی توأم با سختی و اراده قوی و با ایستادگی و تلاش و به دست آوردن محصول با رنج، آن رنج زندگی را لذت بخش می‌کند؛ رنجی که برای کار باشد، رنجی که برای استقلال باشد، رنجی که برای حرکت کشور به سمت سربلندی باشد.
یکی از اهداف اولیه دولت یازدهم از روز اول قبل از اینکه دولت را شروع کنیم، آقای کشاورز و آقای حجتی یادشان هست، در تیرماه 92 هنوز دولت را بر عهده نداشتیم، انتخابات انجام شده بود، اولین جلسات ما با بخش کشاورزی بود. قبلاً هم گفته‌ام، گزارش‌هایی در همان روزهای اولیه راجع به وضع ذخائر گندم در استان‌های مختلف به من رسید، روزهایی بود که آقای حجتی هنوز نمی‌پذیرفت که بار وزارت را بر دوش بگیرد و گاهی برای اینکه ما او را رها کنیم به مشهد برای زیارت سفر
می‌کرد؛ آن روزها با عده‌ای از دوستان می‌نشستیم و راجع به کشاورزی که باید چه کنیم صحبت می‌کردیم. نیروی انتظامی یک گزارش به ما داد. بخش‌های دیگر کشور هم به ما گزارش می‌دادند، استانداری‌ها به ما گزارش می‌دادند. در بعضی از استان‌ها وضع ذخائر گندم برای 15 روز بود و در برخی از استان‌ها 14 روز. یک دفعه گزارشی به من رسید که ذخیره گندم یک استان 3 روز بود. کشتی گندم روی آب بود، ما مشکلاتی برای انتقال گندم از خارج کشور داشتیم. سر پول و نقل و انتقال ارز مشکل داشتیم. نمی‌‌توانستیم پول پرداخت کنیم. از همه طرف سختی و مشکلات بود. آن مشکل باعث شد که وزارت کشاورزی ما با اراده‌ای مستحکم تر در مسیر خود اتکایی و استقلال در مواد استراتژیک غذایی حرکت کند.
بحث این بود که ما چه کار کنیم. یادم هست در آن جلسات اولیه آقای حجتی اولین مشکلی که مطرح می‌کرد می‌گفت محصول ما کاهش پیدا کرده است که به خاطر مسئله نرسیدن کود است. ایشان آنجا توصیه کرد که ارز لازم را برای ورود کود و بذرهایی که مورد نیاز هست اختصاص بدهیم.
کشاورزی ابعاد و جنبه‌های مختلفی دارد. در همان جا ایشان می‌گفت اگر تا آخر شهریور اینها به دست من نرسد، آخر سال محصول نداریم. آقای حجتی جزو وزرای با اخلاص ما هستند. البته همه مخلص هستند، منتها اخلاص ایشان را بیشتر لمس می‌کنیم و می‌بینیم که وزیری پر کار و پر تلاش و مخلص و باایمان و متخصص در کار خود هستند. در این کار تخصص و تجربه لازم را دارند. و بزرگ‌ترین توفیق دولت زمانی است که بتواند انسان‌های متخصص و دلسوز را دور یک میز جمع کند.
حرکت بسیار خوبی از آغاز این دولت شروع شد. به برخی از کسانی که نسبت به دولت یازدهم غیر منصفانه حرف می‌زنند کاری نداریم. باید برایشان دعا کنیم. چاره‌ای نیست. روز میلاد پیغمبر است، دعا کنیم خداوند همان طور که از آسمان روزی ما را نازل می‌کند و باران رحمت نازل می‌کند، یک مقدار انصاف هم برای دل آنها نازل کند تا بتوانند منصفانه حرف بزنند و فکر کنند.
اولین جلسات این دولت قبل از آغاز مسئولیت رسمی‌اش درباره کشاورزی و مسئله تأمین گندم در کشور بوده است. یادم هست که سه چهار روز همه دوستان را جمع می‌کردیم و می‌گفتیم کارها را رها کنید تا این مسئله گندم را حل کنیم تا کشور دچار مشکل نان نشود.
پس ما از اولین روز حس کردیم که چه تنگناهایی می‌تواند برای کشور به وجود بیاید. شما وقتی در گندم خودکفا هستید سرتان را بالا می‌گیرید. نیاز نیست به این بانک یا آن بانک خارجی، به این شرکت یا آن شرکت، به این کشتیرانی یا آن کشتیرانی، به این کامیون یا آن التماس کنید که این گندم خریداری و حمل شود و به بندر برسد. تازه اگر وزارت کشاورزی ما درباره آفات آن حرف نداشته باشد به سیلو برسد تا اینکه به دست مردم برسد.
قدم بسیار خوبی برداشته شد. این آمار نشان دهنده تلاش کشاورزان و برنامه‌ریزی دقیق مسئولین کشاورزی در کشور هست. اعلام شد که محصولات موادغذایی و بخش کشاورزی ما در مجموع در سال 92، 97 میلیون تن بوده است، امسال چقدر بود؟ 117 میلیون تن؛ یعنی 20 میلیون تن طی این 3 سال افزایش داشته است. دست کشاورزان ما درد نکند. به مسئولین کشاورزی خسته نباشید می‌گوییم. ما از 97 به 117 تن
رسیده‌ایم. این به معنای برنامه‌ریزی و حرکت درست است.
ما در سال 83 یک بار در گندم به خودکفایی رسیدیم و جشن خودکفایی گندم را آبان ماه سال 83 در دولت اصلاحات گرفتیم. در آن جلسه آقای خاتمی رئیس جمهور وقت اعلام کرد که بعد از 40 سال ایران در تولید گندم به خودکفایی رسید.
برای همة ما روز مهمی بود که ما در گندم به خودکفایی رسیدیم. ادامه‌اش چه شد؟ بعد در سال‌های 84 تا 86 به کجا رسیدیم؟ در سال 80 نیاز داشتیم که رقمی در حدود 77/6 میلیون تن گندم از خارج وارد کنیم. در سال 83 به خودکفایی رسیدیم، سال 88 چه شد؟ باز نیاز به واردات 77/6 میلیون تن داشتیم. به قول آن آقای طلبه کالاول؛ از سال 83 حرکت کردیم، سال 88 دو مرتبه به آن نقطه سال 80 رسیدیم.
چرا این طور شد؟ پیشرفت در یک سال مهم است، البته نه اینکه مهم نباشد، مهم‌تر از آن تداوم است. اینکه بخش کشاورزی ما مثلاً رشد 8/3 داشته باشد، خیلی خوب است؛ سال بعد اگر نداشته باشد این خیلی ارزشمند نیست. باید همین طور ادامه پیدا کند. رشد 8/3 پارسال در سال 94 کشاورزی به داد ما رسید. در سال سختی، در سالی که قیمت نفت به آن حد کاهش پیدا کرده بود، اگر رشد کشاورزی نبود ممکن بود رشد ما به سمت منفی شدن برود. علت اینکه ما در سال 94 توانستیم رشد نزدیک 2 درصد داشته باشیم به خاطر این بود که رشد کشاورزی 4/5 درصد بود. کشاورزی به میدان آمد. پس معلوم شد که در بخش کشاورزی اگر همه دست به دست هم بدهیم و پر تلاش باشیم قیمت نفت و فشار کاهش نفت نمی‌تواند خیلی زیاد تأثیر گذار باشد. امسال هم کلا ما رشد را بالای 5 درصد پیش بینی می‌کنیم، حالا اول 5 درصد می-گفتیم، یک مقدار امیدمان بیشتر شده داریم بالای 5 درصد می‌گوییم، ان شاء الله امسال رشد ما بالای 5 درصد خواهد بود. امیدوارم رشد بخش کشاورزی هم 5 یا
ان شاء الله بالای 5 درصد باشد.
برای همه ما خیلی ارزشمند است و یک حرکت بسیار خوبی در این زمینه ایجاد شده است. حالا این رشد مهم است؛ اما مهم این است که این رشد تداوم و ادامه داشته باشد. اینکه در سال 92 محصولات کشاورزی ما 97 میلیون تن بوده بعد در سال 94 این رقم 112 هزار تن شد و حالا در سال 95 این رقم 117 هزار تن شده، این روند رشد مهم است. اگر ان‌شاء‌الله در سال بعد این 117 بالاتر رفت، معنایش این است که ما مسیر درستی انتخاب کرده‌ایم و داریم درست حرکت می‌کنیم. استمرار مهم است.
الان در بحث تورم علت اینکه من می‌گویم کنترل تورم افتخار دولت یازدهم است این است که همیشه در تاریخ ما بوده که یک سال تورم بالا بوده و سال بعد یک مقدار پایین آمده است؛ اینکه جدید نیست. آن چیزی که جدید است روند است؛ یعنی از سال 92 که شروع کردیم، سال به سال این نرخ رشد تورم را کاهش دادیم؛ این مهم است. اگر بتوانیم ادامه دهیم مهم است و الا حالا به تورم 7 درصد، 8 درصد رسیدیم، دو مرتبه به 15 درصد و 17 درصد برگردیم، این بی ارزش است. ارزشمند آن زمانی است که بتوانیم این مسیر را ادامه بدهیم.
ما در کشاورزی مسیر درستی را انتخاب کرده‌ایم و این مسیر را داریم ادامه می‌دهیم. حالا کسی ممکن است بگوید امسال شما به خودکفایی گندم رسیدید. قبلاً پیش بینی ما این که سال قبل حدود 10 میلیون تن گندم از کشاورز بخریم؛ البته آقای حجتی از اول هم می‌گفت ان شاء الله بیشتر می‌خریم؛ اما ما روی این مبنا داشتیم حرکت می‌کردیم، پولی هم که آماده کرده بودیم تقریباً بر همین مبانی بود، اما خرید ما بالای 11میلیون تن رفت، حدود 6/11 – 5/11 شد. آخرین آماری که من دیدم 6/11 است. ما 5/11 میلیون تن گندم از کشاورز خریدیم. چطور شد؟ بگوییم خداوند باران رحمت را نازل کرد؛ در اینکه اصلاً نباید شک کنیم. همه چیز دست خداست؛ أنتم تزرعونه ام نحن الزّارعون لو نشاء لجعلناه حطاماً، این بذری که شما می‌افشانید به دست حق است. نه اینکه این نعمت فقط برای ما باشد، به قول سعدی در دیباچه گلستان همه مخلوقات خدا در سراسر جهان را در بر می‌گیرد «گبر و ترسا وظیفه خور داری».
گندم که در زمین افشانده می‌شود، چه کسی اراده می‌کند که آن گندم به هفت خوشه و هر خوشه‌ای صد دانه و بیشتر تبدیل شود. این ارادة حق است؛ «لو نشاء لجعلناه حطاماً». اگر اراده خدا نبود ممکن بود هرچه شما می‌کارید، آنچه سبز می‌شود خاشاک باشد و هیچ چیز به دست نیاید، این ارادة حق است.
البته همه چیز به دست خداست. باران رحمت خداوند دست حق است. اینها همه اش قبول و درست است، ما هم البته وظیفه داریم. ما اگر جنگل را خراب کردیم، ما اگر مرتع را خراب کردیم، باران نمی‌‌بارد، ابرها از بالای سر ما رد می‌شوند. آن ایستی که به ابر می‌دهد و می‌گوید «بایست»، ما فکر می‌کنیم فقط کوه‌های بلند هستند که ایست می‌دهند. بله آنها هم ایست می‌دهند. درختان هم ابر را صدا می‌زنند؛ وقتی زمین سرسبز است، وقتی جنگل هست ابر می‌بارد، وقتی کویر است ابر رد
می‌شود.
عمل، کار، تلاش و نیت ما همه و همه مهم است. البته در نهایت ارادة حق است.
در عین حال در سال آبی که گذشت از نظر نزولات رحمت الهی و باران با سال‌های قبل از آن خیلی متفاوت نبود. مثلاً 230 میلی متر بود، 234 میلی متر شد. چند میلی متر [اضافه شد]. خیلی تفاوت زیادی در بارندگی نبود؛ البته مهم است که باران کجا بیاید و چه زمان بیاید، در چه ساعتی بیاید، چه مقدار بیاید؛ اقلیم بسیار مهم است؛ همة اینها رحمت‌های الهی است. عنایت حق و رحمت خداوند که جای تردید نیست، اول است. ان شاء الله امیدواریم خداوند این رحمت را مداوم برای ملت ما و همة مردم جهان نگه دارد و ما بتوانیم از نعمات الهی بهره ببریم و استفاده کنیم.
بعضی‌ها ممکن است بگویند که شما سطح زیر کشت را خیلی بالا بردید. سطح زیر کشت هم بالا نرفته است. سطح زیر کشت از سال 92 که 4/6 بوده است، الان 8/5 یا 9/5 شده است، حالا در یک آمار 5 و نهصد و اندی بود و در یک آمار 5 و هشتصد و اندی بود؛ یعنی سطح زیر کشت ما از 4/6 کاهش پیدا کرده است. تقریباً نزدیک 500 هزار هکتار سطح زیر کشت کاهش پیدا کرده است. پس سطح زیر کشت افزایش پیدا نکرده است. مهم این است که ما راندمان خود را بالا ببریم، مهم این است که از بذر خوب استفاده کنیم، مهم این است که از سم درست استفاده بکنیم، مهم این است که از ماشین آلات درست استفاده کنیم.
در بخش ماشین آلات کشاورزی در این دولت تحول بسیار خوبی صورت گرفته است. در تراکتور، کمباین و بقیة وسائل کشاورزی حرکت بسیار خوبی انجام شده است. اینکه در عرض چند سال 60 هزار تراکتور در اختیار کشاورزان قرار گرفته حرکت بسیار خوبی در بخش‌های مختلف بوده.
من چه چیزی را می‌خواهم بگویم؟ می‌خواهم بگویم وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان عزیز ما، باید از فناوری استفاده کنیم، کشاورزی سنتی به ما جواب نمی‌‌دهد. ما باید از فناوری‌های نوین استفاده کنیم؛ از چه بذری استفاده کنیم، با چه شرایطی استفاده کنیم؟ معمولاً هفتگی تعدادی از استاندارها می‌آیند و گزارشی از وضع استان خود می‌دهند، چند روز پیش استاندار آذربایجان غربی گزارشی می‌داد از درخت‌های سیب و آبیاری قطره‌ای که در آنجا انجام می‌گیرد. می‌گفت این آبیاری قطره‌ای باعث شده اولاً بیش از 30 درصد در مصرف آب صرفه جویی شد؛ این یک مزیت. ثانیاً می‌گفت سیب ما خوشمزه‌تر شده و دیگر داخل سیب‌های قرمز قهوه‌ای نمی‌‌شود؛ این خیلی مهم است. ما آب کمتر مصرف می‌کنیم؛ یعنی به اندازه، آن زمان زیادی مصرف می‌کردیم، اصلاً روش غرقابی، روش نادرستی است. آب کمتر استفاده می‌کنیم، محصول بیشتر بر
می‌داریم، کیفیت محصول هم بهتر است. ایشان می‌گفت آن زمان که ما از روش غرقابی استفاده می‌کردیم، بعضی از کشورها سیب ما را خریدار نبودند و الان که از قطره‌ای استفاده می‌کنیم داوطلب خرید سیب ما هستند، پس روی صادرات هم اثر دارد؛ یعنی ما هم صرفه جویی در مصرف آب کردیم، هم درخت را حفاظت کردیم، هم محصول بیشتر برداشت کردیم. ایشان می‌گفت وقتی آبیاری قطره‌ای باشد سم هم باید خیلی کمتر مصرف کنیم؛ خیلی مهم است که همة اینها دست به دست هم داده است.
پس ما باید از فناوری روز برای تحول در کشاورزی استفاده کنیم، باید از تجربة جهانی استفاده بکنیم. یک عده فکر می‌کنند اگر دور کشور دیوار بستیم وضع ما خیلی خوب می‌شود. بابا از پیغمبر خدا یاد بگیرید که مؤمن هر کجا علم و حکمت هست به دنبال آن می‌رود؛ هر کجا
می‌خواهد باشد؛ «الحکمة ضالة المؤمن»، «اطلبوا العلم و لو بالصین». هرکجای دنیا هست بروید علم، تجربه و دانش یاد بگیرید. من نمی‌دانم بعضی از آدم‌ها چطور مدعی اسلام و قرآن هستند. مدعی هستند که قرآن را هم می‌خوانند که حتماً می‌خوانند. مدعی هستند که با اسلام آشنا هستند که حتماً هم آشنا هستند. خداوند این نسیان را از کجا به اینها رساند؟ همه را فراموش کرده‌اند. بعضی‌ها می‌گویند که ریشه انسان از «نسیان» است، بعضی‌ها هم می‌گویند که ریشة انسان از «انس» است؛ ما دومی را قبول داریم اما ظاهراً آنها اولی را قبول دارند، که ریشة کلمة انسان از «نسیان» است؛ یعنی موجود فراموشکار. اگر ما گفتیم انسان از ریشة «انس» است، یعنی موجودی اجتماعی که با دیگران زندگی می‌کند و انس می‌گیرد. به هر حال یادمان نرود که دستور خداوند و قرآن این است که ما از تجربة دیگران استفاده و بهره برداری کنیم.
و سخن آخر اینکه کشاورزی برای ما بسیار مهم است. محصولات کشاورزی برای ما بسیار مهم است. دولت حامی کشاورزان خواهد بود. اینکه شما دیدید آقای حجتی اول کار به آقای نوبخت و آقای طیب نیا جایزه داد به هر حال بی حساب و کتاب نبود. امسال تأمین منابع مالی برایمان واقعاً بسیار سخت بود. حالا مؤمن باید بشره فی وجهه و خزنه فی قلبه، ان شاء الله اگر پیرو پیغمبر باشیم باید در محضر شما در چهرة ما لبخند باشد که پیامبر همیشه و در همة اوقات چهره‌اش بشاش بود؛ اما در دل حزن هست و گرفتاری‌ها در دل [داریم]. واقعاً فشار زیادی به ما آمد که یک دفعه دیدیم با 15 هزار میلیارد تومان مواجه هستیم که باید پول گندم بدهیم؛ 7/14، نزدیک 15 هزار میلیارد تومان باید پول گندم بدهیم؛ 15 هزار میلیارد یعنی نصف کل بودجة عمرانی کشور. تمام بودجة عمرانی کشور ما 30 هزار میلیارد تومان است و ما باید 15 هزار میلیارد تومان پول گندم بدهیم.
البته هرچه زندگی کشاورزان ما بهتر شود و ما بتوانیم بیشتر کمک بکنیم این وظیفه و افتخار ماست؛ اما در عین حال واقعاً تأمین این مسئله بسیار سخت بود.
ببینید اساس رضایت خداوند و بعد از آن رضایت کشاورز است، این دو برای ما اصل است. کشاورز اگر راضی باشد، خوشحال باشد، امیدوار باشد، سال دیگر هم تلاش می‌گند، سال بعد هم تلاش می‌کند، بچه‌هایش را هم به این کار تشویق می‌کند. بعضی از کشاورزان از بس سختی
دیده‌اند به بچه‌های خودشان می‌گویند به دانشگاه بروید و بعد هم به پشت میز بروید، نه اینکه به دانشگاه بروند و بعد بیایند کشاورز شوند؛ در همان رشته‌های مربوطه درس بخوانند و باز هم ان شاء الله به کشاورزی بیایند.
پس ما باید تأمین بکنیم، اینها درست است. از کشاورزی باید حمایت بکنیم، این کاملاً درست است؛ اما دو تا مسئله بسیار مهم است. یکی حفظ آب است و یکی هم حفظ خاک است. این دو را از دست بدهیم در بلند مدت هیچ چیز نداریم ولو اینکه در کوتاه مدت کشاورزی ما هم خوب شود. آن دو پایة اصلی است. آب، خاک و محیط زیست برای ما اساس است. ما توسعة کشاورزی پایدار می‌خواهیم. نباید بگذاریم خاک از بین برود. خاک باید حفظ شود، این بزرگ‌ترین سرمایه است، سرمایة عظیم و بزرگی است. شما به این کشورهای جنوبی خلیج فارس بروید آن وقت می‌بینید که خاک چقدر ارزش دارد و آنها چگونه با لنج خاک ایران را
می‌برند برای کشاورزی یا سایر مقاصدی که دارند. خاک بزرگ‌ترین نعمت خداوند برای ماست و همچنین آب. باید ذخایر آب را حفظ کنیم و نگه داریم.
در دولت چند روز پیش بحث مفصلی بود راجع به اینکه ما باید در مسئلة آب از فناوری نوین استفاده کنیم و مصرف آب را کاهش بدهیم. مصرف آب کشاورزی کاهش پیدا بکند برای محیط زیست ما مفید است، برای صنعت و برای آب آشامیدنی ما مفید است. در مسئلة آب به هر حال نیازهای مختلف داریم. یک بخش از آن هم کشاورزی است و بخش مهم آن است. ما باید کاری کنیم که محصول را بیشتر با آب و زمین کمتر برداشت کنیم. زمین کمتر، سطح زیرکشت کمتر، آب کمتر، محصول بیشتر، بله، شدنی است. همین نمونه‌هایی که گفته شد. اگر ما تلاش بکنیم و فعالیت بکنیم می‌توانیم محصول بیشتر با زمین و آب کمتر برداشت کنیم. حفظ آب و خاک و محیط زیست؛ اینها به عنوان پایه‌ها و اصول اولیه است.
دولت با همة توانش، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و همة دولت تلاش خواهد کرد برای اینکه از بخش کشاورزی حمایت بکند، برای اینکه چند میلیون نفر در سراسر کشور دارند در این بخش فعالیت می‌کنند و زندگی آنها برای ما مهم است. از آن مهم‌تر خود اتکایی در مواد غذایی برای ما مهم است. تنها مسئلة گندم نیست.
الان بحمدالله وضع برنج ما هم بهتر شده است. چغندر قند ما هم بهتر شده، به هر حال محصول شکر از 1/1 تا 3 رسید. این برای ما مهم است. ما شاهد حرکت خوبی در همة بخش‌ها هستیم؛ تنها گندم نیست؛ البته ما باید برنامه ریزی بکنیم. دولت باید حمایت بکند. حواستان باشد ما دو جا داریم یارانه می‌دهیم. یک جا وقتی که از کشاورز داریم گندم می-خریم یارانه می‌دهیم چون مثلاً تفاوت قیمت گندمی که داریم تضمینی پرداخت می‌کنیم با قیمت گندمی که بخواهیم از خارج بخریم و وارد کنیم خیلی زیاد است، حالا یک وقتی بود که آن طرفی بود؛ یعنی قیمت گندم داخلی ما خیلی پایین بود و قیمت گندم در خارج گران‌تر بود. به این باید حواسمان باشد که تعادلی درست کنیم؛ البته ما امسال هم قیمت تضمینی را کاهش نخواهیم داد اما باید حواسمان جمع باشد که درست حرکت بکنیم. ما باید قدرت رقابت خود را در دنیا حفظ بکنیم. البته همه دولت‌ها در بخش کشاورزی یارانه‌ای پرداخت می‌کنند که قبول است. یک جا یارانه به کشاورز می‌دهیم وقتی که می‌خریم، یک جا هم یارانه به مردم می‌دهیم، وقتی این گندم را تحویل نانوایی‌ها می‌دهیم. دو جا داریم یارانه پرداخت می‌کنیم. به هر حال با توجه به منابع باید یک برنامه‌ریزی دقیقی برای آینده داشته باشیم.
خداوند ان شاء الله توفیقات بیشتری به همه شما بدهد، دست شما درد نکند، کار عظیمی انجام دادید، به همة شما تبریک می‌گویم، ان شاء الله بتوانیم این راه و مسیر خود اتکایی و خودکفایی را ادامه بدهیم به برکت احکام نورانی اسلام، راه پیامبر اسلام و تلاش و کوشش و جهاد خودمان.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاتة

92364
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.