مصاحبه پایان سفر به استان یزد

تأمین اعتبار برای 44 طرح در استان / جاذبه‌های فراوان صنعتی استان / اجرای طرح‌های عمرانی از محل بودجه عمومی و سازمان تأمین اجتماعی برای استان / تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های صنعتی و کشاورزی / طرح اولین مرکز مجهز سرطان در ایران / معضل بیکاری فارغ التحصیلان / رشد 8 درصدی لازمه ایجاد اشتغال / لزوم اجرای برجام دو / عملیاتی شدن بسیاری از طرح‌ها در سال 95 و 96 / استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و تعاونی برای ایجاد اشتغال / اعطای وام به شرکت‌های دانش بنیان از محل صندوق نوآوری و شکوفایی / جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای ایجاد اشتغال / اعطای بودجه مناسب به استان یزد / حمایت دولت از نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان / تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی / صادرات غیر نفتی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تکنولوژی یعنی اجرای اقتصاد مقاومتی / جذب گردشگر خارجی برای ایجاد اشتغال / خودکفایی در زمینه کشاورزی / تقدیر از رسانه‌ها و نیروی انتظامی

لازم می‌دانم از مردم فهیم و دلاور استان یزد به خاطر استقبال بسیار گرم و مهمان‌نوازی‌شان، هم در استقبال صبح و حضورشان در سخنرانی عمومی، هم در خیابان، هم در جمع فرهیختگان، کارآفرینان و شورای اداری سپاسگزاری و تشکر کنم. همچنین وزرا و معاونین محترم امروز به شهرستان‌ها سفر کرده‌اند و متأسفانه من توفیق نداشتم محضر مردم بسیار خوب و خونگرم شهرستان‌های استان یزد باشم، اما مردم از نمایندگان دولت، وزرا و معاونین که تشریف برده بودند استقبال بسیار گرمی‌کردند، من از همه آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

در این سفر در تهران با جمع وزرا، مسئولین و آقای استاندار بحث‌های مفصلی داشتیم و در مجموع تصمیمات خوبی برای استان یزد اتخاذ شد. در زمینه راه و راه آهن، در زمینه آب و مخصوصاً آب برای روستاییان، در زمینه گاز و تکمیل گازرسانی به روستاهای این استان و همچنین طرح‌های ورزشی و فرهنگی، در زمینه مخابرات، بهداشت و درمان و سایر زمینه‌هایی که مورد نیاز استان بود، مجموعاً 44 طرح و پروژه تعریف شد و برای این پروژه‌ها، 97 میلیارد تومان اختصاص داده شد که ان‌شاءالله همه این مبلغ ظرف سال‌های 1395 و 1396 پرداخت خواهد شد و این طرح‌ها هم اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

استان یزد استانی است که دارای جاذبه‌های فراوانی است و زمینه‌های صنعتی بسیار خوبی دارد. امروز بعد از جلسه کارآفرینان و جلسه اقتصادی، پروژه‌های متعددی در بخش‌های مختلف افتتاح یا شروع به کار شد؛ بخش مسکونی، برق، مسائل مربوط به صنعت و سایر زمینه‌هایی که اعلام شد و این طرح‌ها برای آبادانی این استان ان‌شاءالله به حول و قوه الهی ادامه خواهد یافت و اجرایی خواهد شد - البته طرح‌هایی هم هست که در شورای اداری مطرح و بحث شد – غیر آنهایی که از بودجه عمومی استفاده می‌شود - مثل طرح‌هایی که در زمینه نفت و گاز و مخابرات است، طرح‌هایی که سازمان تأمین اجتماعی انجام می‌دهد و طرح بسیار مهمی‌که برای انتقال آب از جنوب ایران از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی انجام خواهد شد که پروژه بسیار عظیم و بزرگی است. ان‌شاءالله قدم به قدم این پروژه اجرایی و عملیاتی می‌شود. تاکنون قدم‌هایی برداشته شده و در این دو سال کار زیادی انجام شده و از لحاظ اعتبار نیازمند اعتباری بود که بتواند این پروژه را تکمیل کند و چهارصد میلیون دلار از صندوق توسعه به این کار اختصاص داده شده. بنابراین می‌تواند تحول بزرگی در استان هم از لحاظ صنعتی، هم از لحاظ کشاورزی و هم آب آشامیدنی مردم به وجود بیاورد.

من در همین جا از استاندار، مسئولین اجرایی، نماینده محترم ولی فقیه جناب آقای ناصری به خاطر تلاش‌های فراوانی که داشتند و زحماتی که امروز از صبح تا حالا برایشان داشتیم تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، ان‌شاءالله همه این طرح ها بتواند مایه خیر و برکت برای استان باشد.

پایگاه خبری بانوان یزد:

با سلام و عرض خوشامد به حضرت‌عالی و هیئت همراه، با توجه به اینکه استان یزد از موثرترین استان‌های ارائه دهنده خدمات درمانی به استان‌های جنوب و شرق کشور است و نظر به اینکه مردم این دیار از بیماری‌های مختلف به ویژه بانوان استان از انواع سرطان رنج می‌برند، دولت تدبیر و امید چه برنامه‌هایی برای پیشگیری از این بیماری‌ها دارد؟

رئیس جمهور:

در همین سفر تصمیمی‌که اتخاذ شده برای طرح‌های سلامت استان توسط وزارت بهداشت و درمان و سازمان تأمین اجتماعی و اختصاصاً مرکزی که شاید اولین مرکز مجهز ایران برای سرطان باشد ساخته خواهد شد. این تصمیم اتخاذ شده، اعتبارش هم تأمین شده، ان‌شاءالله قدم موثری در این راه برای استان برداشته خواهد شد.

روزنامه اطلاعات:

سلام علیکم، جناب رئیس‌جمهور و هیئت همراه به استان دارالعباده و دارالعلم یزد خیلی خوش آمدید. جناب آقای روحانی مستحضر هستید که مردم استان یزد مردمی سختکوش و پرتلاش هستند. یزد همیشه نقش مهمی در اقتصاد و تولید کشور داشته اما در چند سال گذشته از معضل بیکاری رنج می‌برد و هر روز بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار استان افزوده می‌شود و آثار زیانبار آن علاوه بر عرصه‌های اقتصادی در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز بروز کرده است؛ به طوری که سن ازدواج در استان یزد که همیشه پایین بوده، متأسفانه بالا رفته و از طرفی صنعت نیمه جان استان هم هر روز بی‌رمق‌تر و تعداد کارگران بیکار بیشتر می‌شود و این مشکلاتی برای استان فراهم کرده است. دولت تدبیر و امید برای برون رفت استان از این معضل چه برنامه‌ای دارد؟

از آنجایی که بنده نماینده مطبوعات و رسانه استان یزد هستم اگر اجازه دهید درخواست ایشان را نیز مطرح کنم و آن اینکه چنانچه صلاح بدانید مبلغی برای زائر سرای اصحاب مطبوعات یزد در مشهد مقدس در نظر بگیرند.

رئیس جمهور:

خیلی متشکر. سؤالی که جناب‌عالی مطرح کردید، و مسئله اشتغال مسئله مهم کشور ماست؛ یعنی همه استان‌ها و سراسر کشور یک معضل بزرگ دارند و آن مسئله بیکاری است، مخصوصاً نسل جوان ما، عزیزانی که از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ هر سال حدود هفتصد الی هشتصد هزار نفر از دانشگاه‌ها و مراکز علمی – آموزشی فارغ‌التحصیل می‌شوند و اینها نیاز به شغل دارند و باید مشغول به کار شوند.

شغل آنها هم باید با شأن‌شان متناسب باشد؛ یعنی شغل‌هایی باشد که فرد در آن رشته، تحصیل کرده خانواده‌اش سرمایه‌گذاری کرده و خودش هم همه عمرش تلاش کرده و جوانی‌اش را برای آن گذاشته است.

برای این کار باید در کشور یک حرکت اقتصادی و رونق اقتصادی ایجاد کنیم. این رشد هشت درصدی که مقام معظم رهبری فرمودند در برنامه پنج ساله بعد (پنج ساله ششم) باید مد نظر قرار گیرد. واقعاً اگر بخواهیم اشتغال لازم را درست کنیم هشت درصد رشد می‌خواهیم، برای اینکه رشد هشت درصد به وجود بیاید نیاز به سرمایه‌گذاری، فناوری و بهره‌وری داریم. حرکت بزرگی باید شروع شود. این همان است که من اسم آن را برجام دو گذاشته‌ام. ما برجام یک را انجام دادیم، همه باید دست به دست هم دهیم و برجام دو را اجرایی و عملیاتی کنیم. اولین قدم در برجام دو این است که حاشیه‌ها را کنار بگذاریم و همه به فکر اشتغال و رشد اقتصادی کشور باشیم و حرکت خوبی ایجاد کنیم.

پروژه‌هایی که عصر امروز افتتاح شد، وزرا و مسئولین اعلام می‌کردند که در این پروژه مثلاً 300 نفر به طور مستقیم مشغول به کار می‌شوند و تعدادی هم غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند. این طرح‌ها و پروژه‌هایی که در این سفر تصمیم‌گیری شد ظرف سال‌های 1395 و 1396 اجرایی و عملیاتی شود، هر کدام اشتغال مستقیم و غیرمستقیم درست می‌کند.

البته اگر ما بخواهیم مسئله اشتغال را حل کنیم دولت به تنهایی قادر نیست، با همه این پروژه‌هایی که گفته می‌شود اجرایی و عملیاتی می‌شود اندازه نیاز کشور برای توسعه و برای اشتغال و رشد هشت درصدی نیست، باید بخش غیردولتی وارد عمل شود. باید کارآفرینان وارد عمل شوند. باید بخش خصوصی، بخش عمومی غیردولتی و بخش تعاونی همه وارد عمل شوند و این کار ان‌شاءالله پیش روی ماست؛ یعنی تسهیلات لازم برای این کار به وجود آمده است. تحریم در واقع مانع بزرگ را از پیش پای ما برداشته است. همه باید از این فضا استفاده کنیم، امروز فضای خوبی به وجود آمده که باید از این فضا بهره‌برداری و استفاده شود.

وقتی در زمینه IT ، ICT تحرکی ایجاد می‌شود نسل تحصیل کرده ما می‌تواند مشغول به کار شود، در مورد شرکت‌های دانش بنیان در این دولت تلاش زیادی شده اکنون بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان شناسایی شده‌اند و این شرکت‌ها دارند از صندوق نوآوری و شکوفایی وام دریافت می‌کنند‌ و تحول بسیار خوبی شروع شده. در همه این زمینه‌ها باید تلاش کنیم و خلاصه کلام من یک جمله است: برای اشتغال نسل جوان نیاز به رونق و رشد اقتصادی داریم و این کار با همکاری دولت، همه مردم، کارآفرینان و بخش غیردولتی امکان‌پذیر است و در کنارش جذب سرمایه خارجی، جذب فناوری، مشارکت با شرکت‌های خارجی برای تولید کالا در ایران و صادرات آن به کشورهای منطقه و جهان که این کار همان طور که می‌دانید آغاز شده و ان‌شاءالله قدم به قدم پیش می‌رویم.

خبرگزاری مهر:

به نام خدا. عرض سلام و خدا قوت دارم به خدمتتان و سفر جناب‌عالی به یزد را خیرمقدم عرض می‌کنم. آقای رئیس‌جمهور استان یزد به اذعان آمار و گزارش‌های مدیران اقتصادی استان در امر کسب درآمد از طریق مالیات و سایر منابع جزو استان‌های اول کشور است اما در زمینه تخصیص اعتبار باز هم به اذعان همین آمار از سوی مدیران جزو استان‌های آخر است. با توجه به اینکه هرچه پول به یزد تزریق شود ثروت بیشتری تولید می‌شود، آیا این رویه در بودجه سال آینده تغییر خواهد کرد یا خیر؟

رئیس جمهور:

آماری که الان رئیس سازمان مدیریت در جلسه شورای اداری گفتند، با این نکته‌ای که شما گفتید که در رده آخر است هم‌خوانی ندارد. بودجه عمرانی یزد به طور نسبی بودجه خوبی است اما در عین حال در این سفر هم دیدید که رقم قابل توجهی بودجه به این استان اختصاص داده شد؛ 970 میلیارد تومان رقم قابل توجهی برای 44 طرح و پروژه است و بنابراین تحرک خوبی دارد انجام می‌گیرد. اینکه چهارصد میلیون دلار نیز ازصندوق توسعه‌برای آب دراین‌استان گذشته‌ایم رقم قابل ملاحظه‌ای است.

بنابراین دولت به همه استان‌ها و از جمله به استان یزد توجه دارد و ان‌شاءالله آینده این استان آینده بسیار خوبی خواهد بود.

دو هفته نامه روز خوب:

درود بر شما آقای دکتر، خیرمقدم به تمام دوستان، امروز روز بسیار خوبی برای یزد بود و به نمایندگی از مردم استان جا دارد که تشکر ویژه‌ای از شما داشته باشم.

با توجه به اینکه جلسات فشرده‌ای داشتید و آخر برنامه است و خسته شده‌اید، سعی دارم زیاده‌گویی نکنم و به یک سؤال بسنده می‌کنم و آن هم بحث نخبگان است. معمولاً در کشور ما بسته‌های حمایتی یا حمایت‌ها برای بخش‌هایی در نظر گرفته می‌شود که روی ریل هستند و دارند کار می‌کنند‌. به بخش‌های نوپا و بخش‌های نیازمند به حمایت واقعی رسیدگی نمی‌شود. یزد استان نخبه خیزی است و این نخبگان برای استارت زندگی و تفکرات خودشان نیاز به حمایت دولت دارند، کما اینکه ما می‌بینیم در کشورهای مختلف و توسعه یافته این‌گونه روش‌ها رعایت می‌شود ولی در ایران ما به پول‌های باد آورده نفتی و بسته‌هایی که به نیازمندان واقعی تعلق نمی‌گیرد، متکی هستیم. برای تقویت نخبگان در این استان چه برنامه و راهکاری دارید و بهتر بگویم، چه روشی را اجرایی می‌دانید؟

رئیس جمهور:

متشکرم. من فکر می‌کنم شرکت‌های دانش بنیان و تشکیل این شرکت‌ها می‌تواند راهکاری باشد برای آن نکته‌ای که مورد نظر شماست؛ یعنی برای اینکه نخبگان ما مشغول به کار و حمایت شوند باید در شرکت‌های دانش بنیان وارد شوند یا خودشان چنین شرکتی تشکیل دهند. دولت هم از این شرکت‌ها حمایت می‌کند؛ وام می‌دهد و برای فعالیت اینها کمک می‌کند. البته وقتی سرمایه‌گذاری در این کشور شروع شود، نخبگان فضای خوبی برای کار و تلاش پیدا می‌کنند‌. در تمام برنامه‌های ما برای جذب سرمایه و تکنولوژی‌های نو این نخبگان هستند که فضا پیدا می‌کنند‌ تا از علم، دانش و تجربه آنها استفاده شود و خود آنها هم پیشرفت بیشتر خواهند کرد. فکر می‌کنم در تحرک اقتصادی پیش رو از نخبگان حداکثر استفاده خواهد شد.

صدا و سیمای مرکز یزد:

بسم الله الرحمن الرحیم. ضمن عرض سلام خدمت شما؛ آقای دکتر روحانی و هیئت همراه.

دولت در اجرای طرح اقتصاد مقاومتی امسال چه برنامه‌های مهمی را به خصوص در استان یزد اجرا کرده و برنامه شما برای سال آینده در این زمینه چیست؟

رئیس جمهور:

خیلی متشکر. عرض کنم که نسبت به بحث اقتصاد مقاومتی می‌دانید که دولت ستادی تحت عنوان ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل داده است و رئیس این ستاد هم، معاون اول رئیس‌جمهور است و خود من هم در جلسه اقتصادی طرح‌های اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنم.

همان طور که می‌دانید اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد درون‌زا و برون نگر است. اگر بتوانیم صادرات غیرنفتی‌مان را افزایش دهیم یعنی اقتصاد مقاومتی. اگر بتوانیم پروژه‌های عمرانی را احیا کنیم یعنی اقتصاد مقاومتی؛ یعنی بتوانیم سرمایه خارجی جذب کرده و تکنولوژی از خارج جذب کنیم. در اقتصاد مقاومتی همه اینها آمده و در این نوع اقتصاد جایگاه ایران در صادرات نفت و گاز آمده و شما می‌دانید امروز هم در نفت و هم در گاز جایگاهی که داریم نسبت به شش ماه پیش به مراتب بالاتر است. با افتتاح فازهای گاز در پارس جنوبی و شرایطی که امروز برای صادرات نفت به وجود آمده، ما داریم به جایگاه قبلی برمی‌گردیم و در بسیاری از زمینه‌ها، از جمله در زمینه گردشگری دارای مزیت هستیم و باید گردشگر خارجی را جذب کنیم که هم برای ما اشتغال درست می‌کند و هم با فرهنگ ایران و انقلاب آشنا می‌شوند؛ این یعنی اقتصاد مقاومتی.

ما باید تلاش کنیم در زمینه کشاورزی حرکت خوبی ایجاد کنیم. شما می‌دانید که امسال اتکای ما به واردات مواد غذایی به مراتب از سال گذشته کمتر شده و سال گذشته هم از سال قبل از آن؛ یعنی ما برای مواد غذایی امسال دو میلیارد دلار کمتر وارد می‌کنیم؛ یعنی به خودمان متکی شده‌ایم. در زمینه تولید گندم و شکر تقریباً کم کم داریم به سمت مرز خوداتکایی و خودکفایی حرکت می‌کنیم.

همه اینها اقتصاد مقاومتی است که دارد اجرایی و عملیاتی می‌شود. البته ستاد اقتصاد مقاومتی هم برای هر یک از دستگاه‌ها برنامه خاصی را مشخص و به آنها ابلاغ کرده و دارد اجرایی شدن و عملیاتی شدن آنها را دنبال می‌کند.

می‌خواهم از همه رسانه‌ها تشکر و سپاسگزاری کنم. آنها در همه استان‌ها که می‌رویم نقش بسیار ارزشمندی دارند. در استان یزد هم چه روزهای قبل و چه امروز و چه روزهای بعد کار زیادی بر دوش دارند. آنها منتقل کننده هم نظرات مردم به ما و هم کارهای دولت به مردم و نقطه اتصال خوبی بین مردم و دولت هستند. از همه آنها سپاسگزاری و تشکر می‌کنم. همچنین می‌خواهم از نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، سپاه و بسیج که همواره به هر استانی که می‌رویم زحمات زیادی به گردن آنهاست و در استان یزد هم همین‌طور است، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

مجری:

متشکرم آقای دکتر. خیلی خیلی خوش آمدید. باز هم از طرف مردم یزد به شما خیرمقدم می‌گوییم و تشکر می‌کنیم. اجازه می‌خواهم یک دو بیتی کوچک از مرحوم ریاضی یزدی بدرقه راه شما بکنیم:

هرکس که صادق است و کمتر خطا کند

با هر وسیله‌ای به دل دوست جا کند

صدها فرشته بوسه بر آن دست می‌زنند

کز کار خلق یک گره بسته وا کند

رئیس جمهور:

ان‌شاءالله امیدواریم که بتوانیم گره‌ای را از زندگی مردم باز کنیم.

92356
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.