سخنرانی در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی

اهتمام دولت برای تسهیل امور زائرین اربعین/ مهمان‌نوازی مشهد از زائرین/ تسلیت برای حادثه برخورد قطار زائرین امام‌رضا/ افزایش متقاضیان شغل، نشانه امید/ اقدامات صورت گرفته در استان در زمینه اشتغال/ کاهش بیکاری در استان خراسان رضوی/ معضل آب در کشور / اقدامات دولت برای آبرسانی روستایی/ آبیاری نوین و قطره‌ای/ توسعه کشت گلخانه‌ای/ صرفه‌جویی و استحصال صحیح آب/ اختصاص بودجه عمرانی به آب/ رشد بودجه عمرانی/ اولویت‌های بودجه سال آینده / موفقیت‌ها در حوزه نفت و گاز/ پیروزی مهم ایران در اوپک/ گازرسانی به روستاهای استان/ رشد مصرف برق صنعتی استان/ فعال شدن واحد‌های تولیدی متوسط و کوچک/ افزایش ارائه تسهیلات بانکی/ افزایش سرمایه‌گذاری در استان / اقدامات دولت برای مشهد و خراسان رضوی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمدو آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا امین الله فی ارضه و حجته علی عباده
السلام علیک یاعلی‌بن‌موسی الرضا مرتضی، اشهد انک جاهدت فی‌الله حق جهاده وعلمت بکتابه واتبعت سنن نبیه و‌آله حتی دعاک الله الی جواره
خداوند بزرگ را شاکریم که باز هم توفیق داد تا به مرقد مطهر مولا و مفخر ما حضرت مولا علی بن موسی الرضا (ع) شرفیاب بشویم و باید خداوند بزرگ را در این ماه رحمت و برکت، ماه ربیع المولود، سپاس بگوییم که در پناه پیامبر عظیم الشأن اسلام و امام صادق (ع)، که میلاد این بزرگواران است، ان شاء الله ماهی پر رونق و پر برکت برای کشور و
ملت‌مان داشته باشیم.
مردم ما در ایام اربعین و ایام پایانی روزهای ماه صفر و رحلت پیامبر اکرم، شهادت امام مجتبی (ع) و مولا علی بن موسی الرضا (ع)، عشق و ارادتشان را نسبت به ساحت مقدس اهل بیت به خوبی نشان دادند و دولت هم همه اهتمام خود را برای تسهیل امور زایرین انجام داد.
امسال تلاش بسیار خوب و گسترده‌ای برای اربعین انجام گرفت، از جمله مسیرهایی که زایرین مشرف می‌شدند، هم در مسیر و هم در داخل عراق و هم برای ویزا و بهداشت و درمان مردم و مواد غذایی که
می‌بایست منتقل می‌شد؛ کار بسیار بزرگ و عظیمی در ایام اربعین انجام گرفت.
مردم مشهد و مسئولین این شهرستان و استان هم همیشه در طول سال میهمان نواز هستند و میهمانان عزیزی از زایرین قبر امام هشتم به ویژه در اواخر ماه صفر دارند که به مناسبت شهادت امام هشتم ازدحام بیشتری است.
در همین جا به خانواده‌های عزیزی که در مسیر راه زیارت امام هشتم با سانحه دلخراشی که به وقوع پیوست نتوانستند به پابوس امام هشتم برسند، تسلیت عرض می‌کنیم و البته از رحمت خداوند و عنایات امام هشتم و به هر حال زائر امام هشتم بودن قطعاً برخوردار خواهند شد. دولت در این زمینه هم تلاش‌های خود را برای پیگیری مسئله و یافتن عوامل و جلوگیری از تکرار این گونه حوادث انجام داده است که البته به اطلاع مردم خواهد رسید. به ویژه به مردم عزیز آذربایجان شرقی و تبریز تسلیت می‌گوییم که بسیاری از این عزیزانی که در این مسیر جان به جان آفرین تسلیم کردند از آن منطقه، استان و دیار بودند. خدوند ان شاء الله به مجروحین شفای عاجل بدهد و به عزیزان از دست رفته هم تعالی مقام و اجر و مزد آخرت عنایت بفرماید.
گزارشی که آقای استاندار دادند گزارش امیدوار کننده‌ای بود. البته جمعیت فعال در سراسر کشور بیشتر شده است؛ یعنی جمعیتی که متقاضی کار هستند که هم به معنای نشاط مردم برای کار است و هم به معنای امید است؛ یعنی زمانی که مردم آماده کار نباشند و امیدی به کار نداشته باشند، وارد بازار کار نمی‌شوند. آمار فروردین ماه امسال نشان می‌دهد که بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت فعال وارد بازار کار شده اند. ورود این همه جوان علاقه‌مند به بازار کار و تلاش، از یک طرف نعمت است و از آن طرف مسئولیت سنگینی را برای اشتغال جوانان ما بر دوش ما می‌گذارد. طبق آنچه مرکز آمار اعلام کرده است از این یک میلیون و دویست هزار نفر، برای 700 هزار نفر (714 هزار نفر) شغل ایجاد شده است، اما 500 هزار نفر نتوانسته‌اند به شغل برسند و این یعنی ضمن اینکه اشتغال خوبی ایجاد شده است، اما آمار بیکاری ما هم رو به افزایش است.
خوشبختانه طبق آماری که استاندار محترم گفتند، در مشهد و خراسان رضوی آمار بیکاری مقداری کاهش پیدا کرده است. اما در کل کشور، مشکل و معضل بزرگی برای مسئله اشتغال داریم و چهار موضوع مهمی را که الان به عنوان مشکل کشور رو در روی ما هست، باید حل و فصل کنیم که در بودجه امسال هم اعتبار خاصی را برای این موضوعات مد نظر قرار دادیم؛ هم برای مسئله آب که در سراسر کشور معضل آب داریم. جمعیت ما اضافه می‌شود و خود به خود باید در زمینه کشاورزی به سمت خود اتکایی و خودکفایی حرکت کنیم. مصرف آب بالا می‌رود. جمعیت شهری و روستایی ما بالا می‌رود.
الحمدلله در یک سال گذشته کار بسیار بزرگی مخصوصاً برای آبرسانی روستایی انجام گرفته است. صبح هم که آمار را در همین استان استماع کردیم، امسال طرح‌های نیمه تمام فراوانی را در مجتمع‌های آبرسانی روستایی به ثمر رسانده‌اند. مشکل آب ما زیاد است و راه حل آن هم مختلف است. قبل از هر چیز صرفه جویی است. صرفه جویی به معنای استفاده از روش‌های علمی می‌باشد. حالا چه مصرف آب برای زندگی روز مره مردم چه برای کشاورزی و چه در زمینه گردش آب که ما باید بتوانیم از روش‌های علمی استفاده کنیم. به همین دلیل هم مسئله آب برای ما بسیار اهمیت دارد.
آبیاری نوین و آبیاری قطره‌ای بسیار مهم است که گاهی می‌تواند 70 درصد و در بعضی از موارد تا 90 درصد برای ما صرفه جویی ایجاد کند. کشت گلخانه‌ای باید توسعه پیدا کند. در آمار استان هم دیدم کشت گلخانه‌ای در ابتدای دولت یازدهم 120 هکتار بوده است که به 220 هکتار رسیده است که این استان رشد قابل ملاحظه‌ای در زمینه کشت گلخانه‌ای پیدا کرده است و باید ادامه پیدا کند. در آبیاری قطره‌ای به همین صورت حرکت خوبی به وجود آمده است که باید ادامه پیدا کند.
اولین راه صرفه جویی است و دومی هم استحصال آب است. البته اینکه از آب دریا بتوانیم استفاده کنیم و آن را شیرین کنیم و انتقال بدهیم جزو طرح‌های بلند مدتی است که باید بخش خصوصی وارد عمل بشود. دولت مطالعه آن را انجام می‌دهد، خرید مقداری از آن آب را هم تضمین می‌کند اما سرمایه گذاری، سرمایه گذاری بزرگی است که قاعدتاً باید بخش خصوصی انجام بدهد و دولت در این زمینه کمک کند.
در بودجه امسال هم بخشی از بودجه عمرانی را به این مسئله اختصاص داده‌ایم که یک سهم را دولت بگذارد، بخش خصوصی هم یک سهم بگذارد، یک سهم هم بانک بگذارد و یک سهم هم صندوق توسعه بگذارد؛ یعنی مشارکت چهار جانبه‌ای برای طرح‌های سود آور تشکیل بشود. در طرح‌های عمرانی سود آور دولت یک بخش از سرمایه را بیاورد، به همان اندازه هم از بانک‌ها می‌گیرد، از بخش خصوصی می-گیرد و یک سرمایه گذاری چهار جانبه برای طرح‌های عمرانی سود آورد انجام می‌گیرد، مثلاً اگر 20 هزار میلیارد را این طور اختصاص بدهیم معنی آن این است که 80 هزار میلیارد سرمایه گذاری کرده‌ایم و این تحول بسیار بزرگی خواهد بود.
البته امسال بودجه عمرانی ما رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.
ان شاء الله یکشنبه بودجه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهیم کرد. در این بودجه، بودجه عمومی ما حدود 320 هزار میلیارد تومان است. البته آنچه آقای رحمانی فضلی وزیر کشور می‌گویند، درست می-فرمایند، ولی ایشان تحولات 48 ساعته اخیر را خبر ندارند؛ مجموعاً بودجه سال آینده ما حدود 320 هزار میلیارد تومان خواهد بود. قصد ما این است که بودجه عمرانی سال آینده حدود 60 هزار میلیارد تومان باشد و اولین بار است که این جهش را انجام می‌دهیم. ان شاء الله امیدواریم که بتوانیم این بودجه را عملیاتی و محقق کنیم و همان طور که صبح اشاره کردم برای چهار موضوع، بودجه اختصاصی و ویژه گذاشته‌ایم که اشتغال هم یک بخش دیگر است و پنج موضوع می‌شود؛ یعنی مسئله آب، فاضلاب،
محیط‌زیست، ریل و اشتغال؛ در بودجه امسال روی این پنج موضوع به صورت اختصاصی و ویژه تأکید می‌شود.
در برنامه پنج ساله هم جهت دولت به این سمت است که الحمدلله در زمینه نفت و گاز حرکت خوبی آغاز شد. تحریم‌ها سال قبل، یعنی 27 دی‌ماه 1394 با انعقاد برجام برداشته شد و حرکت خوبی برای تولید نفت شروع شد. در زمان تحریم مشکل ما این بود که نه تنها در صادرات نفت ممنوع و تحریم شد، اساساً تولید نفت ما به دلایل مختلف بسیار کاهش پیدا کرد که نمی‌‌خواهم وارد این مسایل بشوم.
الحمدلله در این چند ماهه حرکت بسیار خوبی انجام گرفت و رشد بسیار خوبی در تولید نفت، میعانات و گاز داشتیم و آنچه در اجلاس اوپک در وین به تصویب کشورهای صادر کننده نفت عضو اوپک رسید نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای حدود یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت برای تولید نفت مقرر شد که از اول سال آینده (2017) کاهش پیدا می-کند و سهم کشورها برای کاهش مشخص شده است. اما چون ایران به خاطر تحریم عقب بوده است، تولید ما ظرف ماه‌های آینده مقداری افزوده خواهد شد تا به مرز قابل قبول برسیم. آنها هم ایران را استثناء کردند. از قبل هم ما با سران کشورهای مختلف در این زمینه صحبت کردیم که ایران به دلایل و شرایطی که داشته است باید استثناء باشد. ان شاء الله بتوانیم حداکثر استفاده را بکنیم. قاعدتاً قیمت نفت هم افزایش پیدا خواهد کرد که در همین 24 ساعت هم افزایش پیدا کرده، بعداً هم قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند.
البته ما هم بر مبنای این پیش بینی، بودجه را تهیه کرده‌ایم؛ یعنی بودجه 320 هزار میلیارد تومانی بر این مبنا برنامه‌ریزی شده است. امیدواریم که توسعه در زمینه نفت و گاز را ادامه بدهیم. خوشبختانه آمار استان در زمینه گازرسانی هم آمار بسیار خوبی بود، ما امروز صبح در نمایشگاه دیدیم که آمار گاز رسانی شهری 8/99 بود و گازرسانی روستایی هم پیشرفت بسیار خوبی داشته است و تا پایان دولت ان شاء الله 87 درصد افزایش پیدا
می‌کند که رقم بسیار خوب و قابل قبولی است.
در سایر زمینه‌ها هم حرکت خوبی انجام گرفته است. من در آمار استان دیدم که رشد مصرف برق صنعتی 15 درصد افزایش پیدا کرده است که این به معنای رونق است. وقتی مصرف برق ما در بخش صنعتی افزایش پیدا می‌کند به معنای این است که مسیر، مسیر رونق است.
ان شاء الله کشور ما در مسیر رونق و نشاط و شادابی خواهد بود. در طول 8-7 ماه اوایل امسال – البته آماری که می‌گوییم تا اواخر مهرماه
می‌باشد – تقریباً 15 هزار واحد تولیدی متوسط و کوچک فعال شده است؛ حالا یا نیمه فعال بوده که فعال شده است یا فعال نبوده و فعال شده است، با حدود 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی که در اختیار آنها گذاشته شده است.
تسهیلات بانکی ما در هفت ماهه اول تا آخر مهرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 درصد افزایش پیدا کرده است. همه اینها علایم حرکت و رونق است. سرمایه‌گذاری خارجی شروع شده است و
همان‌طور که می‌دانید در یکی از سرمایه گذاری‌های نفت و گاز که با شرکت توتال امضا شد، 8/4 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام گرفته و اصل این قرارداد به امضا رسیده است و تا یکی دوماه دیگر ان شاء الله نهایی خواهد شد.
در داخل استان طبق آماری که آقای استاندار داده بودند، کل
سرمایه‌گذاری خارجی تا ابتدای دولت یازدهم - در دوازده سال قبل از دولت یازدهم - حدود 900 میلیون دلار بوده است و در این سه سال جدود 760 میلیون دلار بوده است؛ یعنی در این سه سال بیش از 750 میلیون دلار و دوازده سال قبل از دولت یازدهم در کل 904 میلیون دلار بوده است. این نشان می‌دهد که حرکت به سمت جلو است و رونق قابل ملاحظه است.
طرح‌هایی که همین امروز افتتاح شد، در طرح تصفیه فاضلاب قبل از این دولت توان تصفیه 100 هزار متر مکعب بوده است و الان 163 هزار متر مکعب اضافه شده است. این نشان می‌دهد که در این سه سال حرکت بسیار خوبی به وجود آمده است و این حرکت را باید ادامه بدهیم، دولت و مردم و ... ندارد، همه دست به دست هم بدهیم و ان شاء الله این کار بزرگ را به ثمر برسانیم. ان شاء الله در همه جهات حرکت به سمت جلو خواهد بود به حول و قوه الهی و با توجهات حضرت ولی‌عصر (عج) و توسل به روح بزرگوار امام هشتم که در پناه او زندگی می‌کنیم.
البته برای مشهد و استان خراسان رضوی اقدامات خوبی شده است. دولت هم حمایت خود را ادامه خواهد داد. همین که 9 پروژه مهم فولاد در این استان در دست اجراست که برخی از آنها تا پایان این دولت تمام
می‌شود و برخی دیگر هم برای تحول در پروژه‌های سنگان خواف است که تحول بسیار بزرگی در این استان روی می‌دهد. استان خراسان رضوی استعداد بسیار زیادی دارد، به هر حال استانی که 27 میلیون زائر در طول سال دارد به این معنی است که این استان، از هر نظر استان رونق است. دولت هم حمایت خواهد کرد و ان شاء الله شاهد رونق بیشتر در همه زمینه‌ها در این استان عزیز و بسیار گرانقدر و پر برکت و نیز سایر
استان‌های کشور باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاتة

92355
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.