سخنرانی در جلسه هیئت دولت

شرکت مردم در انتخابات هفتم اسفند 94/ انتخابات تضمین کننده جمهوریت و اسلامیت نظام/ انتخابات ایران، آزادی، سالم و رقابتی/ برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه بدون حتی یک حادثه امنیتی/ رونق اقتصادی و پیشرفت کشور ، مستلزم همکاری و هماهنگی دولت و مجلس/ راه یافتن 221 نماینده به مجلس در دوره اول انتخابات/ ورود 68 نماینده به مجلس در دوره دوم انتخابات/ دعوت از مردم حوزه انتخابیه برای شرکت در انتخابات/ تأثیر آراء نمایندگان مجلس/ محکومیت تصمیم دادگاه امریکا در خصوص بلوکه کردن دارایی‌های ایران / بلوکه کردن دارایی های ایران، یک دزدی آشکار/ مسئله هسته‌ای ایران/ غنی سازی حق مسلم ملت ایران/ اجبار قوه قضاییه برای صدور حکم مبنی بر بلوکه کردن دارایی های ایران راهزنی بین المللی / رای غلط و نا صواب محاکمه قضایی، ادامه خصومت علیه ایران/ رای محاکمه قضایی آمریکا در خصوص اموال ایران ، تجاوز و خصومت آشکار از طرف آمریکا/

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم بزرگوار ایران در هفتم اسفند سال گذشته برای ادای یکی از وظایف مهم اجتماعی، سیاسی، دینی و انقلابی خودشان پای صندوق انتخابات شتافتند و افتخاری را به افتخار گذشته و صفحه جدید زرینی را به صفحات درخشان گذشته تاریخ فعالیت سیاسی مردم افزودند. مسئله انتخابات، هم تثبیت جمهوریت نظام است و هم تثبیت اسلامیت نظام است، برای اینکه اصل شور و مشورت و رأی مردم منشأ دینی، و قرآنی و اسلامی دارد، هم مایه استحکام نظام، اعتماد مردم به نظام و افزایش سرمایه اجتماعی است و هم قدرت سیاسی کشور را افزوده می‌کند. مخصوصاً در منطقه‌ای که ما هستیم. در این منطقه کم و بیش در بعضی از کشورها انتخابات هست، اما انتخابات آزاد و سالم و رقابتی در بعضی از کشورها اصلاً وجود ندارد، هنوز نظام قبیلگی بر حاکم است. در برخی از کشورهای دیگر هم آن چنان که برای مردم آن کشورها قابل اعتماد باشد وجود ندارد. شاید چند کشور در این منطقه هستند که یک رقابت آزاد و سالم و قانونی دارند که در رأس آنها جمهوری اسلامی ایران است و مردم ما در همه انتخابات با یک حضور گسترده، فعال، با نشاط و با امنیت کامل حضور داشتند.
در انتخابات هفتم اسفند سال گذشته در سراسر کشور حتی یک حادثه امنیتی نداشتیم و این بسیار مهم است. باید در پیشگاه خداوند شکرگزار باشیم و از مردم بزرگوار کشور قدردانی کنیم. همه مردم ما می‌دانند که اگر مشکلات کشور بخواهد حل و فصل شود از جمله رونق اقتصادی، اشتغال، محیط زیست، رشد، همه اینها در سایه همکاری، همفکری و هماهنگی به ویژه بین دولت و مجلس است. اگر قانونی بخواهیم برای عبور از رکود و رونق اقتصادی، اگر مجلس همکاری نکند نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. در بسیاری از موارد ما نیاز به مجوز قانونی داریم. هر مقدار بین مجلس و دولت تعامل بیشتر باشد و رفاقت بیشتر باشد، در عین حالی که دو قوة مستقل هستند و حقوق خودشان را اجرا می‌کنند و ایفا می‌کنند، منافاتی ندارد. استقلال قوا به معنای آن نیست که قوا با هم تعامل نداشته باشند و رودرروی هم باشند. الحمدلله دولت و مجلس تعامل نسبتاً خوبی تا امروز داشتند و ما بسیار امیدوار هستیم که در مجلس آینده تعامل دولت و مجلس بیشتر شود.
در بخش اول انتخابات که بیشتر حوزه‌های انتخابیه را شامل می‌شود مجموعاً تعداد زیادی از نمایندگان مجلس انتخاب شدند. در دور اول 221 نفر نماینده به مجلس راه یافتند و تعدادی از نمایندگان مجلس ماندند برای دور دوم، مجموعاً 68 نفر دیگر در روز جمعه هفته جاری باید این مسیر را طی کنند و ان‌شاءالله وارد مجلس شورای اسلامی می-شوند. ما دلمان می‌خواهد مثل دور اول حضور مردم حضوری فعالانه باشد. بسیار مهم است. حتی اگر یک نماینده هم می‌خواهیم به مجلس بفرستیم اهمیت دارد، تا چه رسد به 68 نفر نماینده در 55 حوزه انتخابیه.
بنابراین همه باید حضور فعال داشته باشند و با همان اهتمامی که مردم بزرگوار ما برای ادای وظیفه شرعی و ملی و انقلابی خود پای صندوق رفتند، این دور هم پای صندوق انتخابات بروند. اهمیت این دور انتخابات در حوزه‌هایی که انتخابات برگزار است، عین اهمیت مرحله اول است، بدون تفاوت و ادای وظیفه‌ای بزرگ است.
یک نماینده در مجلس می‌تواند در یک قانون تأثیرگذار باشد. گاهی تعداد رأی مثبت و منفی و ممتنع آنقدر نزدیک هم است که یک رأی می‌تواند در تصویب قانون و سایر اموری که به مجلس شورای اسلامی مربوط می‌شود، تأثیرگذار باشد و بسیار مهم باشد. ان شاء الله مثل هفتم اسفند باز در چارچوب قانون یک انتخابات سالم و با عدم دخالت دستگاه‌های اجرایی و عدم دخالت نهادها در انتخابات، همچنین با امنیت کامل، انتخابات سالم و رقابتی خوبی پیش رو داشته باشیم و غروب جمعه باز لبخندی برای مردم ما، برای دوستان ما در منطقه و همچنین فشاری باشد بر آنهایی که در برابر ملت و حقوق ملت ما ایستادگی می-کنند.
اهمیت این مرحله انتخابات هم به خاطر مسائلی که ما در منطقه داریم و هم به خاطر دشمن‌هایی که هر روز گوشه و کنار علیه ملت ما آشکار می‌شود. اینکه دادگاهی در گوشه‌ای از دنیا یا قوة مقننه کشوری مثل امریکا بخواهد علیه حقوق ملت و اموال ما تصمیم بگیرد، صد در صد کاری غیر قانونی و بر خلاف حقوق بین الملل و بر خلاف مصونیتی است که بانک مرکزی‌ها در دنیا دارند. باید بدانند که حقوق و اموال ملت ایران قابل تعرض و چپاولگری نیست. این یک دزدی آشکار است. هیچ دزدی نمی‌تواند به دزدی خودش افتخار کند یا فکر کند که اموالی که دزدی کرده از آن خودش است و از تعرض متقابل مصون است.
باید بدانند که ملت ایران دست از حقوق خودش بر نمی‌دارد. همان طور که سال‌ها ملت را بر خلاف معاهدات در حقوق هسته‌ای تحت فشار قرار دادند. در حقوق هسته‌ای بر خلاف معاهدات بین المللی خواستند ما را از حق مسلم خودمان در زمینه هسته‌ای محروم کنند. حتی رفتند در مجامعی قطعنامه‌هایی علیه ما تصویب کردند، در شورای حکام آژانس و در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه تصویب کردند، اما در عین حال ملت با ایستادگی و توانمندی سیاسی خودش حق خود را باز ستاند و امروز ما در مقطعی هستیم که ملت حقوق خود را باز پس گرفته. امروز همه قبول دارند که غنی سازی حق ملت ایران است و حتی باید به ملت ایران در زمینه غنی سازی کمک کنند، عین این درس را دو مرتبه خواهند گرفت.
این‌گونه فشارها و این‌گونه احکام و مصوبات غیر قانونی در قوة مقننه امریکا آن‌قدر مفتضح است که این قوه در یک کیس قضایی به صراحت و با نام مداخله می‌کند. من فکر می‌کنم یک رسوایی برای قوه مقننه و قوة قضاییه امریکاست. فکر نمی‌کنم در هیچ کشوری در سراسر دنیا سابقه داشته باشد که نمایندگان قوه مقننه بیایند قانونی بگذرانند و دستگاه قضایی را در یک مورد خاص، برای یک حکم خاص اجبار کنند. لااقل ما چنین چیزی در دنیا نشنیده‌ایم، بی‌سابقه است. این راهزنی بین المللی است که توسط دو قوه انجام گرفته، قوة مقننه امریکا از یک سمت و قوة قضاییه و دادگاه‌های امریکا از سمت دیگر یک رسوایی از لحاظ حقوقی برای امریکاست و از نظر سیاسی هم به مفهوم ادامة خصومت علیه ملت ایران است و مردم ما در برابر این رأی ناصواب و غلط محاکم قضایی ایستادگی خواهند کرد و نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی ایران از همه توان خود برای احقاق حقوق ملت ایران این مسیر را ادامه می‌دهد. از نظر ما این اموال دقیقاً مال ملت ایران و از آن ملت ایران است. هرگونه‌ تصرف به هرصورتی، تصرف عدوانی و غیرقانونی و خصومت‌آمیز است.
حالا جدا از اینکه در دولت‌های قبلی چه اقداماتی شده، اهمال شده یا نشده، اینها مسائل داخلی خودمان است، سر جای خودش آنها هم دنبال خواهد شد و برای مردم توضیح داده خواهد شد، اما از آن مسئله که بگذریم این تجاوز و خصومت آشکار از طرف امریکاست. مردم بزرگوار ایران و دولت به نمایندگی از طرف ملت برای احقاق حق مردم ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. این لقمه‌ای نیست که آنها فکر کنند می‌توانند از آن استفاده کنند بدون اینکه همة تبعات این کار خلاف را تحمل کنند.
باید بدانند که تبعات این کار خلاف را تحمل خواهند کرد و ان‌شاءالله ملت ایران و دولت ایران به نمایندگی از طرف ملت برای احقاق حقوق مردم این مسیر را دنبال می‌کند و ادامه می‌دهد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته‌

92346
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.