سخنرانی در همایش کارگران و آینده اقتصاد ایران

وعده دولت برای تبدیل ایران‌هراسی به ایران‌ستایی / تلاشی برای صدور بدون مشکل کالای ایرانی / کاهش ریسک و هزینه برای صادرکنندگان ایرانی​ / تلاش همگانی برای آغاز برجام دوم​ / نیازهای امروز کشور​ / ضرورتفعال‌سازی همه سرمایه‌های کشور / موفقیت دولتدر تبدیل تهدیدها به فرصت​ / حل نشدن مشکلات کشور با نفت 147 دلاری ​ / موفقیت عظیم در طرح سلامت با وجود کاهش قیمت نفت​ / افزایش حقوق بازنشستگان کارگر​ / ضرورت رفع تبعیض بین کارگران زن و مرد / اهمیت انتخابات 7 اسفند​ / انتخابات نمایندگانی برای ریل‌گذاری حرکت کشور به سمت پیشرفت ​ / موفقیت در مذاکرات هسته‌ای به پشتوانه ملت و رهبری​ / تشخیص مردم برای مصلحت خود در انتخابات بی‌نیاز به گفته های غیرایرانیان / تقاضا برای تبدیل 7 اسفند به روز نشاط​ / نقش مشارکت‌گسترده در انتخابات بر رونق اقتصادی و جذب سرمایه​

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در اولین روز ماه اسفند، ماه سرنوشت برای ما ایرانیان، ماه انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، میهمان عزیزترین قشر جامعه، کارگران عزیز، هستم؛ کارگران عزیزی که بار تولید کشور در صنعت، کشاورزی و خدمات بر دوش آنهاست. از آغاز این دولت قرار ما بر این بود که دولت همة توان و تلاش خود را به کار گیرد تا تحریم‌های ظالمانه را از سر مردم بردارد. تلاش کند تا حقوق مسلم این ملت در صحنة جهانی به رسمیت شناخته شود. تلاش کند تا ایران‌هراسی به ایران‌ستایی تبدیل شود. تلاش کند تا چهرة واقعی مردم ایران برای جهانیان روشن شود. تلاش کند تا دروازة صادرات کالای ایرانی به روی جهانیان باز شود. تلاش کند تا امکانات مورد نیاز و مواد اولیه بدون پیچ و خم‌های نابجای تحریم وارد کشور شود تا جنسی ارزان‌تر و قابل رقابت با تولیدات جهانی در این کشور تولید شود. تلاش کند تا زمینة اشتغال برای جوانان ما مهیا شود. تلاش کند تا امنیت شغلی برای کارگران ما تضمین شود.

این وعدة دولت به شما بود. بنا و وعدةدولتی که با رأی شما، با ارادة شما و با حضور شما پای صندوق آرا در سال 92 مشروعیت یافت و کار خود را آغاز کرد، این بود که مشکلات بزرگ از پیش پای این مردم برداشته شود. ما می‌خواستیم کالای ایرانی بدون مشکلات موجود تحریم به بازار جهانی صادر شود. ما می‌خواستیم کشتی‌هایی که ناچار بود در اسکلة کشورهای همسایه پهلو بگیرد و با هزینة بیشتر آن کالا وارد ایران شود، در بنادر ایران پهلو بگیرند. بنای ما بر این بود که بیمه‌گران بین‌المللی کالای صادراتی ایران را بیمه کنند تا خطر ریسک برای صادرکنندگان از بین برود. بنای ما بر این بود که بازار بانک‌ها به روی کشور ما باز شود تا اینکه برای خرید مواد اولیة ضروری یا برای صادرات به جای بانک‌های معتبر از طریق واسطه‌ها و صرافی‌ها، هزینه گزاف بر مردم تحمیل نشود.

با به فرجام رسیدن برجام در سایة حدود سی ماه تلاش و کوشش مذاکره‌کنندگان شجاع، عالم و توانمند ما در برابر قدرت‌های جهانی، امروز راه برای فعالیت باز شده است. آنچه در برجام انجام گرفت این بود که زمینه برای فعالیت هموار شود و دیوارهای نابجا برداشته شود. امروز نوبت شماست. امروز نوبت کارگران عزیز ماست. امروز نوبت کارآفرینان عزیز ماست. امروز روزی است که همه دست به دست هم دهیم و گام دوم، قدم دوم، برجام دوم را آغاز کنیم.

کشور ما نیاز به رونق اقتصادی دارد. کشور ما نیاز به آرامش بیشتر دارد. کشور ما نیز به وحدت و انسجام بیشتر دارد. همه باید برای اشتغال جوانان‌مان فعال شویم؛ کارگر ما نه تنها امنیت برای کار خود داشته باشد، بلکه نسبت به اشتغال فرزندان خود نیز مطمئن باشد. برای اینکه در این کشور رونق اقتصادی ایجاد شود راه چیست؟ برای اینکه تولید افزایش پیدا کند مسیر کدام است؟ اگر ما می‌خواهیم به صادرات غیرنفتی متکی باشیم باید چکار کنیم؟ آیا راهی جز کار، فعالیت، سرمایه‌گذاری و تکنولوژی و بهره‌وری راه دیگری وجود دارد. راه دیگری وجود ندارد. باید فضایی ایجاد کنیم، باید فرصتی ایجاد کنیم تا در این فرصت همة سرمایه‌ها فعال شود؛ چه سرمایة ایرانیان چه سرمایة دیگران، سرمایه باید به این کشور بیاید. تکنولوژی باید به این کشور بیاید تا فضای کار و فعالیت برای کارگر ایرانی مهیا شود. ما امروز زمینة این کار را به حول و قوة الهی فراهم کرده‌ایم.

همه باید واقعیت شرایط امروز را به خوبی لمس کنند. تهدیدها تبدیل به فرصت شده است. آنان که به ناروا از نام ایران می‌ترسیدند و برای فاصله گرفتن از ایران و ایرانی مسابقه گذاشته بودند، امروز برای نزدیک‌تر شدن به ایران و ایرانیان مسابقه گذاشته‌اند. امروز می‌بینید کشورهای مختلف در حال مسابقه برای ورود به ایران، حضور سرمایة آنها در ایران و استفاده از متخصصین ایرانی در این کشور برای فعالیت و مشارکت با ایرانیان در زمینة تولید هستند. این شرایطی است که تهدید دیروز تبدیل به فرصت شده است. ما مشاهده کردیم و دیدیم که نفت بشکه‌ای 147 دلار مشکل اشتغال این کشور را حل نکرد. مشکل رفاه این مردم را حل نکرد. اشتغالی را برای مردم به وجود نیاورد. به جای نفت 147 دلار امروز دولت کشور را با نفت 25 دلاری اداره می‌کند. اما در همین شرایط همة این ملت با وحدت و اتحاد در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ما می‌توانیم بدون اتکا به نفت و با اتکا به کار، فعالیت، رونق اقتصادی و صادرات کالای غیرنفتی به حول و قوة الهی کشور را اداره کنیم. ما در شرایط سخت اقتصادی و قیمت پایین نفت شرایط لازم را برای سلامت مردم در این کشور فراهم کردیم. ما نگذاشتیم بیماری که به بیمارستان مراجعه می‌کند، خرج بیمارستان برای او کمرشکن باشد. ما همة مردم نیازمند این کشور را تحت پوشش بیمة سلامت قرار دادیم. یازده میلیون نفر حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمة سلامت قرار گرفته‌اند. ما در طول این سه سال در بودجه‌هاکاری کردیم که اضافه حقوق سالانه کارگران و کارمندان از مقدار تورم سالانه برای اولین بار بیشتر باشد. ما در طول این سه سال کاری کردیم که حقوق بازنشستگان کارگر ما حدود 65 درصد افزایش پیدا کند. این دولت همة توان و همة تلاش خود را برای شاغلان مرد و زن کارگر و بازنشستگان و رفاه بیشتر آنها به کار خواهد گرفت.

من در سخنرانی قبلی در جمع کارگران به وزیر محترم کار آقای دکتر ربیعی گفتم باید تلاش کنید تا حقوق بانوان کارگر ما تضییع نشود و در شرایط مساوی کار، تبعیضی بین زنان و مردان وجود نداشته باشد. ما در شرایطی در این کشور هستیم که باید با کار و کوشش و تلاش، جذب سرمایه و تکنولوژی، گشودن دروازه‌های صادرات کالای ایرانی، رونق، فعالیت، رشد، توسعه و پیشرفت را در این کشور شاهد باشیم.

امروز در آستانة انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستیم. از همة ملت ایران از کارگران عزیز، از بانوان عزیز، از مردان غیور، از روستایی و شهری از همه می‌خواهم 7 اسفند پای صندوق آرا باشیم. کسانی را انتخاب کنیم که دغدغة آنها رونق اقتصادی است. کسانی را انتخاب کنیم که دغدغة آنها اشتغال جوانان ماست. کسانی را انتخاب کنیم که در فکر صادرات و رشد صادرات غیرنفتی هستند. کسانی را انتخاب کنیم که به فکر رشد اقتصادی این کشور باشند. کسانی را انتخاب کنیم که قدرت مبارزه با رکود را داشته باشند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب آنهایی که دلبستة انقلاب و دلباختة ملت هستند و از توطئه‌های دشمن آگاه هستند.

ملت ما نخواهد گذاشت کلام رهبری روی زمین بماند. ما در کنار رهبری، در کنار دولت و مسئولین، در سال همدلی، همزبانی، همفکری و همکاری و ان‌شاءالله در سال هم‌رأیی پای صندوق آرا برویم. هر مقدار اتحاد و وحدت بین قوا بیشتر باشد و هر مقدار فاصله‌ها کمتر باشد، شرایط بهتری برای پیشرفت کشور داریم. ما می‌خواهیم نمایندگانی را انتخاب کنیم که به تعبیر رهبری انقلاب، ریل‌گذار برای حرکت دولت و نظام به سمت پیشرفت و تعالی باشند. ما می‌خواهیم نمایندگانی را انتخاب کنیم که دغدغة آنها منافع ملی و مصالح ملی باشد. ما نمایندگانی را برای مجلس خبرگان رهبری انتخاب می‌کنیم تا آنها بتوانند در شرایط روز مبادا، بهترین فرد را برای رهبری این کشور و نظام برگزینند؛ رهبری که دارای آن همه مسئولیت سنگین برای ملت ایران و امت اسلامی است.

مردم عزیز ایران، کارگران باتلاش و پرکوشش، قدر این کشور و ایران و قدر نعمت‌های مادی و معنوی این سرزمین، قدر امنیت در این کشور و قدر همدلی و انسجام را بدانیم و بدانیم که اگر در این شرایط فرصتی به وجود آمده ما همة تلاش و کوشش خودمان را با امید به آینده به کار بگیریم و کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهیم. هر آنچه تا امروز به دست آمده با مشارکت شما، حمایت شما و با حضور شما بوده است. اگر مذاکره‌کنندگان شما به عنوان نمایندگان ملت ایران توانستند در برابر قدرت‌های بزرگ اهداف ملی را به تحقق برسانند به خاطر پشتوانة شما ملت غیور و به خاطر حمایت مقام معظم رهبری بود. رهبری فرمودند که صاحب این کشور ملت عزیز ماست. شما صاحب این مملکت هستید. دولت و نظام از آن شماست. جمهوری اسلامی با رأی شما ساخته شد.

مجالس گذشته با رأی شما تشکیل شد. دولت با رأی شما تشکیل شده است. رهبری با رأی شما پرچم اسلام و کشور را در بر دوش گرفته است. کشور و انتخابات از آن شماست. ما نیازی به نصیحت هیچ غیرایرانی نداریم. مردم آگاه و بیدار هستند و مصالح خودشان را به خوبی تشخیص می‌دهند و از میان کاندیداهایی که تأیید شده‌اند بهترین‌ها و اصلح را خودشان برمی‌گزینند؛ یا افرادی که مستقیم می‌شناسند یا توسط شخصیت‌ها، احزاب، گروه‌ها و تشکل‌هایی که به آنها اعتماد دارند، معرفی شده‌اند.

من از همه درخواست می‌کنم روز 7 اسفند روز نشاط مخصوصاً در تهران باشد. در تهران مردم پای صندوق آرا باید 46 نام را روی کارت بنویسند. شاید یک مقدار برای بعضی‌ها خسته‌کننده باشد. باید سی نفر نمایندة مجلس شورای اسلامی و 16 نماینده را برای خبرگان رهبری در ورقة رأی ان‌شاءالله بنویسید. اولین بار است که انتخابات مجلس و خبرگان در یک روز انجام می‌شود. یک مقدار زمان بیشتر می‌برد. اگر همیشه پای صندوق آرا می‌رفتید و با چند دقیقه رأی می‌دادید، این سری یک مقدار وقت بیشتر گرفته می‌شود. حوصله را از دست ندهیم. ان‌شاءالله همة سی نماینده خودتان و 16 نمایندة مجلس خبرگان مورد دلخواه خودتان را بنویسید. امیدوارم وزارت کشور و شورای نگهبان زمان لازم را برای رأی مردم در نظر بگیرند تا هر ساعتی که به طول بینجامد. شما بدانید همة چشم‌ها به ایران دوخته است. همة کشورهای منطقه چشم به صندوق آرای 7 اسفند دوخته‌اند. همة قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها به 7 اسفند نگاه می‌کنند. صف‌های طولانی‌تر و مشارکت گسترده‌تر پای صندوق آرا، راه را برای رونق اقتصادی، جذب سرمایه و فعالیت و اشتغال جوانان ما به حول و قوة الهی فراهم خواهد کرد. امید ما به شما مردم است. امید ما به وحدت و انسجام ملی است. امید ما به وحدت و اتحاد ملی است. ان‌شاءالله قرار ما روز جمعه پای صندوق آرا برای ساختن ایرانی آباد و مقتدر.

92345
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.