سخنرانی در جلسة هیئت دولت

آزمون انتخابات هفتم اسفند / اهمیت حضور مردم پای صندوق رأی / موکول کردن گله‌ها برای بعد و حضور پای صندوق‌ها / اهمیت نوع انتخاب مردم در نیل به اهداف ملی / نقش حضور و نشاط‌سیاسی بیشتر در قدرت‌نمایی در سطح جهان / احیای سرمایه اجتماعی با شرکت در انتخابات / تجمیع دو انتخابات مجلس و خبرگان / ارزش سرنوشت‌ساز وقت صرف‌شده برای رأی دادن انتخابات / توصیه رهبری درخصوص حق‌الناس بودن مراحل انتخابات / رأی مردم، امانت بزرگ / ضرورت برگزاری انتخابات بی شائبه و سلامت / زیرپاگذاشتن اخلاق توسط برخی در ایام نزدیک به انتخابات / تضعیف دولت به مشابه تضعیف نظام / توصیه به ملت برای درس آموزی به بداخلاق ها با رأی خود / معنای آرای مردم در تعیین ادامه راه کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

ایام بسیار حساسی پیش رو داریم. ملت ما در طول سال‌های گذشته که در آزمون و امتحان‌های ملی همواره سرافراز بوده،یک بار دیگر در آزمونی دیگر در روز جمعه هفت اسفند که هم انتخابات مجلس شورای اسلامی و هم مجلس خبرگان رهبری پیش روی ملت ماست، سرافراز خواهد بود؛ در شرایطی که باید شاهد نشاط ویژه پسابرجام باشیم و بعد از اینکه ملت ما با قدرت زنجیرهای تحریم را پاره کرده و شرایط کشور را به سمت رونق هدایت می‌کند.

پای صندوق آرا رفتن به معنای حاکمیت ملی، استقلال کشور و تأکید بر مردم‌سالاری این نظام است و در این شرایط هر مقدار اجتماع مردم پای صندوق بیشتر باشد و تعداد و درصد آراء بیشتر باشد به معنای حضور مردم در سرنوشت خودشان است. هیچ کس نباید در شرایط موجود، ولو اینکه از دید خودش هم مطلوب نیست، با صندوق رأی فاصله بگیرد. وقت برای گله و صحبت‌کردن هست و اگر کسی هم گله دارد می‌تواند بعد گله کند. ممکن است رقابت برای برخی افراد صد در صد مطلوب نباشد، اما بحمدالله امروز رقابت و لیست‌های متعدد وجود دارد. احزاب، جناح‌ها و گروه‌ها همه حضور پیدا کرده‌اند و می‌بینیم مردم ما در خیابان‌ها، مجامع، مجالس، دانشگاه‌ها و مساجد با حضورشان نشاط انتخاباتی را نشان می‌دهند.

هم حضور مردم و هم نوع انتخاب مردم مهم است. به هر حال اهداف ملی را نباید فراموش کنیم. ما می‌خواهیم مجلسی داشته باشیم که آن مجلس بتواند برای رونق اقتصادی و از بین بردن آثار رکود راهگشا باشد. ما برنامة پنج ساله را پیش رو داریم که ممکن است همین مجلس این برنامه را به تصویب برساند. به هر حال مهم است که چگونه ما سال‌های آینده و برنامه‌ای را که پیش رو داریم بتوانیم تدوین، تصویب و اجرا کنیم.

مجلس خبرگان رهبری ویژگی‌های دیگر و اهمیت خاص خودش را دارد و شرایط امروز منطقه هم به گونه‌ای است که ما باید حضور فعال پای صندوق آرا داشته باشیم. امروز برای ثبات منطقه چشم همه به ایران دوخته شده است. ما نه تنها امروز باید حافظ ثبات و امنیت کشورمان باشیم، بلکه برای امنیت و ثبات منطقه هم باید قدم‌های مهمی برداریم؛ کما اینکه تا امروز برداشته‌ایم. هرچه حضور و نشاط سیاسی بیشتر باشد قدرت‌نمایی ما در سطح جهان بیشتر خواهد شد و ما در روز جمعه با حضور مردم باید قدرت ملی و دموکراسی کشور خودمان و سرمایة اجتماعی‌ای که عده‌ای می‌خواستند در طول سال‌های گذشته این سرمایة اجتماعی را خدشه‌دار کنند احیا کنیم که برای خیلی از تحولات پایه است.

امروز بحمدالله در بسیاری از زمینه‌ها راه برای حرکت اقتصادی و بازسازی اقتصادی ایران باز شده و یکی از پایه‌های این بازسازی این است که باید مجلس، قوة قضاییه و همة نهادها و ارگان‌ها در کنار دولت کمک کنند و مسلماً حضور مردم می‌تواند در این مسیر کمک کند.

نکتة دیگری که می‌خواهم عرض کنم این است که تجمیع این دو انتخابات در یک روز که هم مجلس شورای اسلامی و هم خبرگان رهبری است، ممکن است اسم‌نویسی برای برخی‌ها سخت و مشکل باشد، مخصوصاً در شهرهای بزرگ مثل تهران که عدد زیاد است. مردم به هر حال چهار پنج تا ده دقیقه وقت بگذارند، این وقت برای نظام، عمر و سرنوشت فرزندان ما خیلی ارزشمند است و این شبیه چیزی است که فرمود: لیله القدر خیر من الف شهر. گاهی یک شب به اندازة ده‌ها سال زندگی و هزار ماه ارزش دارد و گاهی اوقات ده دقیقه یا پنج دقیقه و یک ربع ساعت در زندگی سرنوشت‌ساز است. ما با حوصله پای صندوق آرا برویم و به هرکسی که مردم فکر می‌کنند اصلح است و بهتر می‌تواند برای آرمان‌ها و کشورشان کمک کند رأی بدهند.

اولین توصیة مقام معظم رهبری این بود که همه پای صندوق آرا بیایند و همان حرفی که ایشان فرمودند که همة این مراحل حق‌الناس است.توصیة من به ستادهای انتخاباتی سراسر کشور و به وزارت کشور، استاندارها و فرماندارها در سراسر کشور این است که کاملا مراقبت بکنند. این حق مردم و امانت مردمی و امانت الهی است. هر یک رأی امانت بزرگی است که در اختیار صندوق قرار می‌گیرد. ما باید از این برگه‌های رأی حراست بکنیم و در خواندن این برگه‌ها و تجمیع نهایی این آرا [دقت کنیم] و‌ای کاش می‌توانست الکترونیکی باشد و مقداری راحت‌تر و دقیق‌تر باشد ولی الآن که نشده لااقل ما دقت کنیم؛ مخصوصاً مسئولین دولتی. این آزمایش بزرگی برای دولت یازدهم است و اولین آزمایش بزرگ سیاسی برای این دولت است. هم وزیر محترم کشور، هم رئیس ستاد انتخابات و هم همة استاندارها و فرماندارها، کسانی که پای صندوق آراء هستند، همة نظار و شورای محترم نگهبان باید دست به دست هم بدهیم و انتخاباتی کاملا بی‌شائبه و سلامت [برگزار کنیم.]

البته امنیت صندوق‌ها برعهده نیروهای مسلح و نیروی انتظامی است و دیگران هم اگر لازم باشد کمک می‌کنند و حفظ خواهند کرد و مسئولین اجرایی هم باید امانت را حفظ کنند که ان‌شاءالله بعد از اینکه آرا اعلام می‌شود نشاط اجتماعی ما بیشتر شود و پایه‌ای برای تحرک بیشتر در کشور شود.

و نکتة آخر اینکه در این ایامی که به انتخابات نزدیک می‌شویم - یکی دو روز بیشتر باقی نمانده است - برخی افراد اخلاق اسلامی را زیر پا گذاشته‌اند و این در شأن ملت و انقلاب ما نیست. انتخابات ما با انتخابات غربی‌ها فرق می‌کند. ما نباید دنباله‌روی آنها باشیم. آنها ممکن است خیلی بداخلاقی‌ها را انجام دهند و به همدیگر تهمت بزنند، سخنان ناروا بگویند و فحاشی کنند. اینجا کشور اسلامی و انقلاب ما انقلاب اسلامی است. به هر حال ما رهبری چون امام(ره) برای انقلاب داشتیم که مجسمة اخلاق بود و امروز رهبری مثل مقام معظم رهبری داریم. توصیة همة اینها بر تقوا، اخلاق، انصاف و عدالت است. اصلاً ارزش آن را ندارد که حالا گروه، جناح یا حزبی خدای ناکرده بخواهد صندلی‌ای را به خاطر بداخلاقی، تهمت و حرف‌های ناروا جا به جا کند و از این بالاتر کسانی بخواهند نظام را تضعیف کنند.

تضعیف دولت تضعیف نظام است. رهبری بارها فرمودند که حمایت از دولت واجب شرعی است و همه باید حمایت کنند. پس کسانی که دولت را تضعیف می‌کنند در واقع از فرمان رهبری تخلف می‌کنند و خلاف شرع انجام می‌دهند.ارزش ندارد که در انتخاباتی که همه دنبال منافع ملی و اهدافی هستیم که انقلاب و اسلام ما دستور داده است [بداخلاقی کنیم]. ما چرا پای صندوق می‌رویم؟ چون خداوند به ما گفته و امرهم شورا بینهم. ما بر مبنای قرآن و اسلام پای صندوق آرا می‌رویم. اخلاق را مراعات کنیم و من به ملت بزرگ ایران توصیة اکید می‌کنم که در رأی خودشان به بداخلاق‌ها نشان بدهند که بداخلاقی، تهمت، بددهنی و اختلاف و شکاف را در کشور نمی‌پذیرند و ان‌شاءالله با رأی خودشان مسیری را که تا امروز ملت ما برای سربلندی کشور برداشته ادامه یابد و ما بتوانیم هم امید جامعه را اضافه کنیم و هم بر آرامش جامعه بیفزاییم و هم بتوانیم مسیر رونق اقتصادی را آماده کنیم و هم انتخابات احیای اخلاق اسلامی باشد و آن چیزی که باید به رخ دنیا بکشیم یکی اجتماع و جمعیت ماست و دیگری اخلاق ماست.

ما باید نشان دهیم که برای نظام خودمان در کنار صندوق آرا متحد هستیم و با اخلاق‌مان نشان دهیم که بداخلاقی را نمی‌پذیریم و تابع فاطمه اطهر (س) هستیم که اخلاق را به ما توصیه کرد و تابع پیامبری هستیم که برای اخلاق به رسالت مبعوث شد و همة امید ما به علی ابن موسی الرضا (ع) است که کشور ما در پناه اوست که او به ما درس زندگی و اخلاق را آموخت.

ان‌شاءالله با آرای مثبت ما و آرایی که معنادار است و راه کشور و آیندة آن را نشان می‌دهد بتوانیم وظیفة بزرگی که خداوند بر دوش ما گذاشته را در روز جمعه انجام دهیم و غروب جمعه غروبی باشد که رضایت خداوند را جلب کرده باشیم و منافع و مصالح ملی‌مان را تضمین کرده باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله

92333
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.