سخنرانی در دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی

دولت یازدهم شکل گرفته براساس تدابیر رهبری/ تدابیر و رهنمودهای رهبری درباره حماسه سیاسی و حق الناس بودن آراء مردم/ اعتماد مردم به دولت/ حفظ اعتماد مردم و اهتمام به توسعه کشور/ ایجاد ثبات و آرامش در زمینه‌‌های اجتماعی و اقتصادی/ عمل به وعده‌‌های تورم/ رکود/ حرکت دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی/ اراده و عزم دولت برای اجرا و عملیاتی کردن تمامی اصول اقتصاد مقاومتی/ یارانه نقدی و مشکلات آن/ مسکن مهر/ بدهی­‌های دولت/ نیاز کشور به طراحی جدید در فضای پسا تحریم/ حرکت به سوی اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا/ ایجاد اختلاف بین مذاهب و قومیت‌ها، خطری بزرگ تأکید دولت بر آشتی ملی/ تأکید دولت بر آشتی ملی/ امنیت کشور/ وزارت دفاع/ فناوری‌‌های نوین و شرکت‌های دانش بنیان/ صندوق نوآوری و شکوفایی/ مخالفان توافق هسته‌‌ای/ تلاش بی دریغ تیم مذاکره‌‌کننده/ روند موفقیت‌‌آمیز مذاکرات/ رسیدن به مرحله‌‌ای با عنوان بازدارندگی از لحاظ حقوقی/ انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله برکاته

بسیار سپاسگزاریم و تشکر می‌کنیم از محضر جنابعالی که در پایان سال دوم دولت و سرآغاز روزهای اولیه سال سوم فعالیت دولت یازدهم، اجازه فرمودید تا محضر جنابعالی در هفته دولت شرفیاب شویم و از رهنمودهای جنابعالی مثل همیشه استفاده و بهره‌‌برداری کنیم.
ما دولت یازدهم را شکل گرفته از تدبیر حضرت مستطاب عالی می‌دانیم، آن زمانی که فرمودید این رأی حق‌الناس هست و همه پای صندوق آرا بیایند، حتی آنهایی که با نظام خیلی میانه خوبی ندارند به خاطر کشورشان پای صندوق آرا بیایند، این رهنمود و تدبیر جناب‌عالی به یک حماسه بزرگ سیاسی منجر شد که 73 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند، آن هم در شرایطی که دشمنان انقلاب فکر می‌کردند با فشارها و تحریم‌‌هایی که ایجاد کرده‌‌اند، مردم را از انقلاب و نظام مایوس کرده‌اند اما این انتخابات نشان داد که مردم کاملاً امیدوارند و کاملاً به نظام اعتماد دارند.
همه تلاش دولت طی دو سال اخیر این بوده که امید و اعتماد مردم نسبت به یکدیگر، گروه‌ها و جناح‌ها به یکدیگر و مهمتر از همه اعتماد و امید مردم نسبت به آینده این نظام را حفظ کند و به توسعه کشور، رفاه اجتماعی، گسترش معنویت، اخلاق و اجرای احکام اسلام در جامعه اهتمام ورزد. به همین دلیل مبنای عمل ما در این دولت این بوده که از لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی کاری کنیم که به برخی از خواست‌های مردم پاسخ مثبت داده باشیم.
بزرگترین دستاوردهایی که ما طی دو سال اخیر داشتیم، ایجاد آرامش در زمینه اقتصادی و اجتماعی در جامعه بوده، مردم در بازار کالا، ارز و معاملات هم به آینده امیدوار بوده‌اند و هم احساس می‌کردند آرامشی بر این بازارها حکمفرماست و این سرمایه اصلی و بسیار مهم ما بود.
از دیگر سرمایه‌های ما اعتمادی بود که مردم به دولت داشتند. اگر دولت به آنها می‌گفت شرایط اقتصادی، وضع تورم، رکود یا رونق و همچنین آینده بازار ارز چیست، کاملاً معلوم بود که مردم به سخنان مسئولین دولتی اعتماد می‌کنند و این را در عکس العمل مردم در بازار شاهد بودیم.
همچنین ما در این دو سال، تا حدی که در توانمان بود توانستیم به وعده‌هایی که در عرصه اقتصادی به مردم داده بودیم عمل کنیم. در زمینه تورم به مردم وعده داده بودیم که روند نرخ تورم حتی الامکان روندی کاهنده باشد و تازه‌ترین آمار مرکز آمار کشور نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه به 5/11 و تورم دوازده ماهه به 8/13 کاهش یافته است و این ارقام حتی بیش از انتظارات و توقعات کارشناسان دولتی در آغاز سال بود، چرا که دولت از ابتدای امسال با مشکلاتی همچون ادامه تحریم‌ها و کاهش نرخ نفت مواجه بوده به گونه‌ای که نرخ نفت اکنون به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده است.
در زمینه رکود ما به مردم وعده داده بودیم که در سال 93 اقتصاد کشور از رکود خارج و از رشد منفی به رشد مثبت می‌رسیم. شاید خیلی سخت بود که از رشد منفی 8/6 درصد در سال 91 بتوانیم در سال 93 طبق اعلام بانک مرکزی به رشد مثبت 3 برسیم و امیدواریم روند رشد مثبت اقتصاد کشور با وجود همه مشکلاتی که در سال جاری با آنها مواجه‌ایم، ادامه یابد.
همچنین در زمینه اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید و توصیه حضرت مستطاب عالی بوده، علامتها نشان می‌دهد که حرکت دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی است و بالاترین نشانه آن رشد مثبت به معنی افزایش تولید و درون‌زا بودن و افزایش صادرات غیر نفتی به معنی برون‌گرا بودن است. صادرات غیر نفتی ما در سال 93 حدود 19 درصد افزایش داشته و تقریباً بین صادرات و واردات یک تعادلی به وجود آمده که نشانگر آن است که آنچه در اقتصاد مقاومتی مورد تأکید بوده، دنبال شده است.
دولت با تمام توان می‌کوشد همه اصولی را که در اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید شده، اجرایی وعملیاتی کند و ادامه دهد و البته دولت توجه دارد که مشکلات مردم از لحاظ اقتصادی هنوز باقی است و همچنان وضع تورم شرایط دلخواه مردم نیست. البته خیلی طبیعی است مردمی که حدود 7 درصد کاهش را در اقتصاد ملی‌شان در سال 91 شاهد بودند به این سادگی آن کاهش جبران نخواهد شد و ما باید 7 درصد رشد مثبت داشته باشیم که به سال 90 برگردیم. بنابراین باید کار زیادی انجام گیرد و هدف ما رشد بالا همان‌طور که شما در برنامه ششم و سیاست‌های کلی تاکید فرمودید، رشد 8 درصد می‌تواند مبنای حرکت ما باشد و امیدواریم در سالهای آینده با تلاشی که انجام می‌گیرد به رشد 8 درصدی برسیم.
ما توانستیم از سال 92 که سال سختی بود عبورکنیم. البته چاله‌هایی پیش روی دولت بود که هنوز هم هست و ما نتوانسته‌ایم آن‌ها را پر کنیم. هر ماه یارانه نقدی یک چاله بزرگ پیش پای ما بوده و فشار آورده است. از ابتدای آن، قانون درست اجرا نشده و به اندازه درآمد، یارانه پرداخت نشده به گونه‌ای که به جای 20 هزار تومان 45 هزار تومان پرداخت شده و ما نمی‌توانستیم چیزی را که مردم چند سال به آن عادت کرده بودند کاهش بدهیم و یا برگردانیم و یا یارانه‌ای که به همه داده می‌شد به آنهایی که نیازمند نبودند پرداخت نشود و اینها زمان می‌برد تا بتوانیم به تدریج یارانه‌ها را حذف کنیم.
مسکن مهر چاله دوم پیش پای ما بود. خانه‌هایی در مکان‌های نامناسب و بدون توجه به مشکلاتش و تامین برق، گاز، جاده، مدرسه و سایر نیازهایش، ساخته شده که باید آن خانه‌ها را تکمیل و نیازهایش را تامین کنیم و ما در حال انجام کارها هستیم.
بدهی‌های دولت نیز چاله دیگری بود. باوجود همه مشکلات پیش رو، ما در اقتصاد و در چارچوب برنامه اقتصادی مدنظر دولت، به طور نسبی موفق هستیم و در جلسات اقتصادی‌ای که با کارشناسان داریم آنچه تا امروز بدست آوردیم قدمی بیشتر از پیش‌بینی‌های ما در جلسات اقتصادی است که باید این راه را ادامه دهیم. البته در شرایط جدید پسا تحریم، ما نیازمند طراحی نو هستیم و این بسیار مهم است که چگونه از منابع جدید، روابط بانکی در دنیا و از تسهیلاتی که می‌تواند در اختیار ما قرار گیرد، از منابع جهانی، فاینانس، منابع و سرمایه خارجی، استفاده کنیم. ما در حال کار کردن و آماده نمودن طرحی در همین زمینه هستیم که تقدیم جناب‌عالی خواهیم کرد و ان‌شاءالله با اعضای ستاد اقتصادی برای بهره‌گیری از رهنمودهای جنابعالی خدمت می‌رسیم. از یاد نخواهیم برد که باید درون‌زا باشیم و اگر سرمایه خارجی و یا تسهیلات را جذب می‌کنیم برای رونق تولید داخلی و اشتغال داخلی است و ما دنبال این هستیم که مشارکت با سرمایه خارجی داشته باشیم، تکنولوژی جدید را جذب کنیم و بخشی از محصولات را صادر کنیم و صادرات می‌تواند مبنای رقابت را در اقتصاد جهانی برای ما بوجود بیاورد و کیفیت محصولات را بالا ببرد و ما این مسیر را با هدایت‌ها و رهنمودهای جنابعالی ادامه خواهیم داد.
در زمینه مسائل سیاسی و امنیتی محضر جنابعالی عرض می‌کنم در طول این دو سال وضع ما علی‌رغم همه مشکلاتی که در منطقه بوده به طور نسبی بسیار خوب بوده است. از روز اول پیش‌بینی می‌کردیم خطر بزرگی که پیش پای مردم هست ایجاد اختلاف بین مذاهب و قومیت‌هاست و لذا تأکید دولت از روز اول آشتی ملی بوده و بر این مبنا حرکت کرده که باید حقوق مردم مد نظر قرار داده شود و حقوق شهروندی نیز مورد تاکید دولت بوده و ما امروز ثمره آن را می‌بینیم. اینکه اهل سنت و سایر مذاهب و اقوام مختلف همه در ایران به آینده امیدوار و همه مطمئن باشند که به حقوقشان رسیدگی می‌شود، سدی برای جلوگیری از نفوذ گروهک‌های تروریستی و جذب سرباز از داخل کشور است. کاری که در مجموع وزارتخانه‌های اطلاعات و کشور انجام می‌دهند بسیار خوب و ارزشمند است.
جلسات شورای امنیت کشور به طور منظم تشکیل شده و گزارش داده می‌شود. سپاه پاسداران، بسیج و نیروی انتظامی همه بخوبی از مرزها حراست کرده و وزارت اطلاعات بخوبی توانسته افرادی را که برای ضربه‌‌زدن وارد می‌شوند دستگیر کند. مواد منفجره‌ای که به کشور وارد شده یا خسارتی به کشورمان وارد نکرده و این به معنای امنیت خوب است.
در بخش وزارت دفاع ما تحقیقاتمان را ادامه می‌دهیم و سلاح‌ها و موشک‌های جدید و همه نیازمندی‌های دفاعی‌مان را دنبال خواهیم کرد. در همین بازدید اخیرم از دستاوردهای یکسال اخیر نیروهای ما در وزارت دفاع و نیروهای مسلح، اقدامات و دستاوردهای آنها امیدوارکننده بود.
در زمینه فناوری، معاونت فناوری و وزارت علوم حرکت بسیار خوبی دارند. امروز ما 1500 شرکت دانش‌بنیان فعال داریم که برخی از آنها ده‌ها و صدها نفر را جذب کرده‌اند. در زمینه IT و ICT کار خوبی انجام گرفته است. گزارش اخیر وزارت ارتباطات این بود که در سال 93 بیش از 40 هزار نفر را مشغول به کار کرده و در سال جدید قول اشتغال‌زایی برای 100 هزار نفر را داده‌اند. فناوری‌های جدید می‌تواند به ما در جذب تکنولوژی و ایجاد اشتغال بویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار کمک کند.
در این دولت صندوق نوآوری و شکوفایی را فعال کردیم و امسال 1500 میلیارد تومان وام در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌گیرد و حرکت بسیار خوبی انجام گرفته و رتبه ما از لحاظ علمی به 16 در دنیا رسیده که افتخارآمیز است.
البته ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث می‌کنیم که شاخص‌ها را چگونه تنظیم کنیم که دقیقا علامت‌های لازم را از لحاظ علم و فناوری به ما بدهد که گفتیم این کار را دبیرخانه شروع کند و به اطلاع جناب‌عالی می‌رسد.
در زمینه سیاست خارجی حرکت بسیار خوبی با هدایت‌های حضرت‌عالی شروع شد و کاری به ثمر نشست که امروز تقریباً همه دنیا جز رژیم نامشروع و اشغالگر که با صدای بلند مخالفت می‌کند و برخی جنگ طلبان در امریکا، کشوری را نمی‌بینیم که با آن مخالف باشد و یا بتواند مخالفت کند و این به معنی یک حرکت جدید در روابط بین‌الملل است.
فرزندان انقلابی جناب‌عالی تحت هدایت‌های مستطاب‌عالی کار بزرگی را در این مذاکرات انجام دادند و هیچ‌گاه در مذاکرات منفعل نبودند و همواره مؤثر و مستقل حضور پیدا کردند و در برابر شش قدرت دیگر شجاعانه پاسخ گفته وحرف زدند و از منافع ملی دفاع کرده و بخوبی تفهیم کردند که ما به هیچ عنوان اجازه تضعیف قدرت نظامی خود را نمی‌دهیم و عزت ملی را حفظ کردند و تا زمانی که یک چیز بزرگی را از طرف نگرفتند چیزی را ندادند و این در تمام مذاکرات مشهود است.
خطوط اصلی که حضرت مستطاب عالی در زمینه حفظ فناوری هسته‌ای ترسیم کرده بودید دوستان ما یک قدم جلوتر رفته و تجاری سازی را گرفتند و این که ما در زمینه فناوری هسته‌ای با دنیا در حال تعامل باشیم و چیزی بدهیم و بگیریم، کیک زرد بگیریم uf6 غنی‌‌شده را بفروشیم و در زمینه اراک بتوانیم با حضور کشورهای دیگر فناوری‌های جدیدتری را مورد بهره‌‌برداری قرار دهیم. اینکه قطعنامه‌ها لغو بشوند و تحریم‌های مالی اقتصادی برداشته شوند و تحریم‌ها در زمان معقول تمام شود و در زمان نسبتا معقول در طول ده سال آینده کلاً پرونده ما در شورای امنیت حذف شود و این کاری است که در تاریخ روابط بین‌الملل لااقل در سال‌ها و دهه‌های اخیر بی‌نظیر بوده است. ما قدردان حضرت‌عالی هستیم که در همه مراحل هدایت و حمایت فرمودید و نکات لازم را گوشزد کردید و دولت خود را موظف می‌دانست که نظرات و دستورات جناب‌عالی را عمل کند.
بحمدالله به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم نام آن را بازدارندگی از لحاظ حقوقی بگذارم. به توافقی رسیدیم که هر کس در دنیا بخواهد با این توافق مخالفت کند، منزوی می‌شود و این به معنی بازدارندگی است و این ترم جدیدی در حقوق بین‌الملل است که در این توافق بوجود آمده و امیدواریم که ثمرات و اثرات آن را هم مردم ما لمس کنند و بعد از پایان تحریم و به تدریج بتوانیم از فضای جدید برای زندگی و رفاه مردم استفاده کنیم.
در مسائل اجتماعی و سلامت و فرهنگ، اقدامات خوبی شده که همکاران در فرصتی که هست در محضر جناب‌عالی عرضه می‌کنند.
آخرین نکته این است که امسال سال مهمی برای دولت برای اجرای یک انتخابات بسیار خوب در کشور است و دولت خود را متعهد به اجرای قانون می‌داند و هیچ معیاری را بالاتر از قانون نمی‌داند. دولت به همه نهادهایی که باید در انتخابات حضور داشته باشند احترام می‌گذارد و با آنها همکاری خواهد کرد. دولت به خوبی متوجه است در شرایط فعلی کشور و منطقه، اختلاف نظر سیاسی بین گروه‌ها و جناح‌های سیاسی قابل قبول و حتی گاهی لازم و مفید است، اما در اداره کشور، حکومت و مدیریت معنایی ندارد که ما شاهد اختلاف باشیم و همه تلاش دولت تعامل با سایر قوا، نیروهای مسلح و سایر نهادها است. ما تابع هدایت‌ها، نصیحت‌ها، خط‌مشی‌ها و رهنمودهای حضرت مستطاب عالی برای کل کشو و اداره کشور خواهیم بود.
و هر آنچه تا امروز به دست آورده‌ایم در سایه لطف خداوند، وحدت و انسجام ملی، هدایت‌ها و حمایت‌های جناب‌عالی بوده است و ان‌شاءالله تا پایان این دولت، از لطف و محبت شما برخوردار خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92320
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.