مصاحبة مطبوعاتی با شبکة تلویزیونی فرانس 24، رادیو فرانس وروزنامة لوموند

دور نبودن ایران از جامعه جهان / طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری / مسائل و مشکلات پیچیده بین ایران و امریکا / توافق هسته‌ای و اسان تر شدن مسائل ایران و امریکا / تغییر اوضا و شرایط بین دو کشور نسبت به گذشته / انتخابات ایران / اعدام یک روحانی شیعه و حمله به سفارت عربستان هر دو حوادثی نا خوشایند / محکوم کردن و پیگیری قضیه حمله به سفارت / از سرگیری روابط ایران و عربستان / ریشه خشونت در منطقه / ائتلاف‌های موجود در منطقه برای مبارزه با تروریسم / حضور مستشاران نظامی ایران در عراق و سوریه / مذاکرات متعدد روسای جمهور ایران و فرانسه / مسائل و مشکلات پیچیده سوریه / اولویت مبارزه با تروریسم در سوریه / آتش بس، توقف کشتار و از بین بردن تروریسم از اولویت‌های سوریه / بقای اسد / اولویت‌های کوتاه مدت در سوریه: نابودی تروریسم بازگشت آوارگان و مذاکره همزمان دولت و معارضان / تروریست‌ها، جنایتکاران اصلی در سوریه / انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان / انتخابات ایران / استقلال دستگاه قضایی ایران / وعده‌های دولت / آزادی بیان / اهمیت مسئله در اقتصاد

گزارشگر:

سلام، به برنامة مصاحبه‎های بزرگ خوش آمدید. مهمان امشب ما آقای رئیس‎جمهور روحانی هستند، رئیس جمهوری اسلامی ایران و در کنار من برای مصاحبه روزنامة لوموند و رادیو فرانس. آقای رئیس‎جمهور تشکر می‎کنم از اینکه ما را پذیرفتید، شما دیداری از اروپا داشتید، ایتالیا و فرانسه،که به پایان رسید. چند ماه پیش در غرب خیلی از کشورها فکر می‎کردند که ایران برکنار از جامعه جهانی هست آیا این به لطف توافق هسته‎ای بود که در واقع به یُمن این توافق ایران به جامعة جهانی بازگشته است؟

رئیس‎جمهور:

الان هم بسیار خوشحالم از اینکه فرصتی پیش آمد تا از دو کشور اتحادیة اروپا، دو کشور مهم فرانسه و ایتالیا بازدیدی داشته باشم و با مقامات این دو کشور راجع به روابط دوجانبه و مسائل منطقه‎ای و بین‎المللی گفتگو کنم. به نظر من ایران هیچ وقت از جامعة جهانی دور نبوده چه قبل از توافق و چه بعد از توافق و دلیلش این است که در 2013 وقتی من در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامة wave «جهان عاری از خشونت و افراطی‎گری» را پیشنهاد دادم این پیشنهاد ایران به اتفاق آراء در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد. در همان اجلاس 2013 در حاشیة مجمع عمومی من با بسیاری از رهبران اروپایی ملاقات کردم و همة آنها از تحریم ناراحت بودند و می‎گفتند که مسیر تحریم، مسیر درستی نیست.احساس من این بود که فقط چند کشور در دنیا هستند که بقیه کشورها را تحت فشار قرار می‎دهند و آن شرایط را به وجود آورده‎اند البته در روابط اقتصادی به دلیل تحریم ایران مشکلاتی داشت که امروز بعد از توافق با شرایط دیگری مواجه هستیم.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور این روزها شما بین ایران و امریکا تبادل اسیر کردید و دیدارهایی به صورت مستمر بین ایران و امریکا صورت گرفته است. آیا ایران و امریکا آمادة از سرگیری روابط دیپلماتیک نمی‎شوند؟

رئیس‎جمهور:

ببینید بین ایران و امریکا مسائل پیچیده و فراوانی در طول 37 سال گذشته بوده است. به طور طبیعی ‎می‎شود همه مسائل را در زمان کوتاهی حل و فصل کرد. آنچه من از روز اول انتخابم در مصاحبه اعلام کردم این بود که ما می‎خواهیم تنش با امریکا را کاهش بدهیم و به نظر من این تنش کاهش پیدا کرده است. ما هنوز راه درازی در پیش داریم تا همة مسائلی را که با هم داریم حل و فصل کنیم و به نتیجة نهایی برسانیم، ضمن اینکه چون این مسائل پیچیده است تا وقتی شروع ‎می‎شود و به انتخابات ایران می‎رسیم یا به انتخابات امریکا می‎رسیم، دومرتبه باید اینها از سر گرفته بشود و اینها هم مشکلاتی تکنیکی هستند که در مقام عمل به وجود می‎آید. به هرحال یک روزی مسائل ایران و امریکا به طور طبیعی حل خواهد شد. هیچ اختلافی بین دو کشور مهم و بزرگ دائمی نخواهد بود اما در عین حال به خاطر پیچیدگی‎هایی که دارد در کوتاه مدت همة مسائل را نمی‎شود حل و فصل کرد.

گزارشگر:

آیا بعضی از اوقات احساس این را ندارید که امریکا ترجیح می‎دهد با ایران کار کند تا با عربستان سعودی که با آن مشکلات و اختلاف زیادی دارد. آیا چرخشی در منطقه از عربستان سعودی به سمت ایران از سوی امریکا احساس نمی‎کنید؟

رئیس‎جمهور:

به هرحال در توافق هسته‎ای مسائلی که قبلاً بسیار پیچیده بود بین ایران و امریکا مقداری سهل‎تر شده است. خود توافق هسته‎ای یکی از نمونه‎های مهم آن است. به هرحال در توافق هسته‎ای امریکا نقش و حضور فعالی داشته است.

همین که توانستیم با کشورهای 1+5 که یکی از آنها امریکا بود در یک مسئله بسیار پیچیده مسائل را حل و فصل بکنیم، یک نقطة پیشرفت است. اینکه ما امروز در مذاکرات سوریه دور میزی نشسته‎ایم که امریکا حضور دارد، ایران هم حضور دارد، چنین شرایطی در سال‌های پیش نبوده است. بنابراین مسلماً شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده است. امریکایی‎ها احساس می‎کنند آن قدرتی که در منطقه هم اراده‎اش را دارد و هم توانش را دارد که با تروریسم مبارزه کند ایران است و این مسئله بسیار مهمی است. نفوذ ایران در منطقه، اقدامات تأثیرگذار ایران در منطقه و همچنین ایران دارای یک دموکراسی است. در طول مدت 37 سال هیچ وقت انتخابات ما حتی یک روز یا یک ساعت عقب نیفتاده است و طبق برنامه انجام می‎گیرد. در کشورهای منطقة ما برخی از کشورها اصلاً نمی‎دانند انتخابات یعنی چه؟ هیچ وقت در عمرشان صندوق رأی را ندیده‎اند. بنابراین شرایط ایران با برخی از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست.

گزارشگر:

شاید شما در اینجا به عربستان سعودی در منطقه اشاره می‎کنید که با آن کشور قطع روابط دارید چراکه اعدام یک روحانی بزرگ شیعه در عربستان و حمله به سفارت عربستان در تهران روی داد. در این شرایط باید چه کاری کرد تا مجدداً روابط عادی بشود؟

رئیس‎جمهور:

به هرحال حوادثی رخ داده که از نظر ما حوادث خوشایندی نبوده؛ از یک طرف اعدام یک روحانی و یک عالم بزرگ اتفاق افتاده که این برخلاف مقررات و قوانین است، یعنی هم ضداسلامی و هم ضدانسانی است. عالمی که انتقاد داشته و راجع به حقوق شهروندی و تبعیض حرف می زده است. خیلی‎ها هم از عربستان خواستند که این اعدام را انجام ندهد حتی دبیرکل سازمان ملل متحد هم از عربستان خواست که این اعدام را انجام ندهد. این اعدام همه را شگفت زده کرد و این شگفتی به گونه‎ای بود که کشورهای غربی هم این اعدام را محکوم کردند. هیچ کس نمی‎تواند بگوید که کار عربستان کار درستی بوده است.

در ایران هم به طور طبیعی احساسات مردم تحریک شد اما از آن طرف حادثه‎ای هم که برای سفارت عربستان اتفاق افتاد نه تحت ارادة دولت بود و نه برای من خوشایند بود ولذا اولین کسی که این عمل را محکوم کرد خود من بودم. این کار کار زشتی بود و به دستگاه‌های امنیتی گفتم عوامل این کار را شناسایی و دستگیر کنند. و الان هم دستگیر شده‎اند و قوة قضائیه هم اینها را محاکمه خواهد کرد. اما عکس‎العمل عربستان عکس‎العمل نامتناسبی بود با آنچه در این حوادث اتفاق افتاد. گویی آدمی از یک کار دیگری شرمسار و شرمنده است و می‎خواهد یک سرپوشی بگذارد. اما در عین حال ما نمی‎خواهیم در منطقه تنش باشد و عربستان و مردم عربستان همسایة ما هستند، مسلمان هستند، برادر ما هستند. هر سال در مراسم حج طبق مراسم دینی و وظایف دینی‎مان عده زیادی از مردم ما به عربستان برای زیارت خانة خدا می‎روند. بنابراین ما خواهان تنش در روابط دو کشور نیستیم و باید مسائلی که به وجود آمده از یک راه صحیح و عاقلانه‎ حل و فصل بشود.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور شما دقیقاً پاسخ ندادید که چه انتظاری از عربستان سعودی دارید برای اینکه روابط را از سر بگیرد؛ عاقلانه یعنی چه؟ آیا شما از سوی آنها اقداماتی را انتظار دارید تا این روابط از سر گرفته بشود؟

رئیس‎جمهور:

به هرحال کسی که قطع رابطه می‎کند باید خودش هم شرایط مناسب را درست کند و دومرتبه آن رابطه را برگرداند. حتماً عربستان از این کردة خودش در آینده خوشحال نخواهد بود و ما کاری را انجام نداده‎ایم که بخواهیم آن را جبران کنیم. کاری که ما بنا بود انجام بدهیم انجام دادیم و تمام شد. ما قرار بود آدم‎هایی را که نابجا به سفارت عربستان حمله کردند پیدا کنیم و دستگیر کنیم و به دادگاه بسپاریم، ما این کار را انجام دادیم و آنها باید آن کارهایی را که انجام داده‎اند خودشان جبران کنند و راه‎حل پیدا کنند.

گزارشگر:

اتهامات زیادی در ایران علیه عربستان سعودی برای تأمین مالی گروه‌های تروریستی داعش و غیره هست. آیا شما مدارکی در این جهت دارید که عربستان سعودی گروه‌های تروریستی را در منطقه تأمین مالی می‎کند؟

رئیس‎جمهور:

مسائل تروریسم در منطقه خیلی بر کشورها مخفی نیست. شما می‎توانید از لحن و موضع‎گیری هر کشوری به راحتی درک کنید که در چه مسیری هستند و حامی چه کسانی هستند، از خود آن دولت‎ها بپرسید. به هرحال در عراق و سوریه دولتی وجود دارد، می‎توانید از خود آنها بپرسید. از مردم منطقه می‎توانید سئوال کنید. به هرحال این تفکر خشونت از کجاها ریشه و نشئت گرفته است. اولین گروهی که به این کارها دست زدند دارای چه ملیتی بودند. خیلی مسئله پیچیده‎ای نیست که به سند و مدرک نیاز داشته باشد. مسئله ما الان این نیست. مسئله اصلی ما در منطقه این است که تلاش کنیم که تروریسم را از منطقه بیرون برانیم. همه باید کاری کنیم که ترور را متوقف کنیم. همه باید کاری کنیم که مردم آواره به خانه‎هایشان برگردند. این مسئله اصلی در منطقه است.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور می‎فرمایید که همه باید در مبارزه با تروریسم در منطقه سهیم شوند.امریکا، فرانسه و ایران بر ضد تروریسم مبارزه می‎کنند ولی به صورت مجزا در رقه و موصل جنگ‎های مهمی درخواهد گرفت. آیا ایران آمادگی پیوستن به ائتلاف امریکایی یا فرانسوی را دارد برای اینکه رقه و موصل بازپس گرفته بشود؟

رئیس‎جمهور:

حالا یک ائتلافی هم این طرف وجود دارد. بین ایران و روسیه و عراق و سوریه ائتلاف‎های زیادی وجود دارد. به هرحال ما در یک ائتلاف هستیم و در مقام عمل با تروریسم مقابله کرده‎ایم. اگر به مردم عراق کمک نمی‎شد شاید بسیاری از شهرهای عراق سقوط می‎کرد، حتی شاید بغداد سقوط می‎کرد. مهم این ائتلاف‎هایی نیست که روی کاغذ نوشته ‎می‎شود مهم این است که در مقام عمل یک کار جدی صورت بگیرد و این کار با هماهنگی باشد. در عراق اگر قرار است کاری انجام بگیرد همه با دولت عراق متحد و هماهنگ کنند. واقعاً بدون ائتلاف هم می‎توان مبارزه کرد اما در عین حال ائتلاف‎های متعددی هم وجود دارد.

گزارشگر:

شما عضو یک ائتلاف هستید، سربازان و ژنرال‎های ایرانی زیادی در آنجا شهید شده‎اند و سئوال این است که شما تا چه تاریخی حاضر هستید در این تلاش سهیم شوید؟

رئیس‎جمهور:

ما قبلاً هم این موضوع را اعلام کرده‎ایم و گفته‎ایم که مستشاران نظامی ما در عراق و سوریه هستند و در هر دو کشور هم طبق خواست دولت‎های دو کشور صورت گرفته است و به طور طبیعی وقتی کشوری نیروهای مستشاری خود را به یک منطقه جنگی می‎فرستد ممکن است عده‎ای هم کشته و شهید بشوند. این طبیعت داستان است. آنچه برای ما مهم است این است که شرایطی پیش بیاید که عراق امن بشود؛ چراکه ناامنی عراق برای ما قابل قبول نیست، سوریه باید امن بشود، کشورهای دیگر منطقه باید امن بشوند، حتی ناامنی افغانستان هم برای ما قابل قبول نیست. اگر هر کشوری در منطقه ما ناامن بشود این ناامنی در کشورهای دیگر هم تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین ما نمی‎توانیم زمان بدهیم و بگوییم تا چه زمانی تا چند ماه دیگر، ولی امیدواریم همه کشورها در منطقه کمک کنند و تروریسم را به عنوان یک خطر برای همه و خطر منطقه‎ای و جهانی تلقی کنند.

گزارشگر:

شما با آقای رئیس‎جمهور اولاند صحبت کردید و حتماً ایشان راجع به فرانسه و خطر تروریسم در فرانسه صحبت کرده‎اند. آیا این موضوع باعث نزدیکی میان فرانسه و ایران برای مبارزه علیه تروریسم و داعش مثلاً در عراق یا کشورهای دیگر منطقه خواهد شد؟

رئیس‎جمهور:

ما با آقای اولاند به دفعات مذاکره کرده‎ایم. لااقل سه بار در حاشیة مجمع عمومی سازمان ملل با هم صحبت کردیم و در هر سه مذاکره هم راجع به تروریسم بحث کردیم. ما تلفن‎های متعددی با هم داشته‎ایم و در ضمن مکالمه تلفنی هم این مسائل را بحث کرده‎ایم، نامه به همدیگر داده‎ایم. البته امروز هم که مذاکرة مفصلی داشته‎ایم، بخشی از مذاکرة ما موضوع خطر تروریسم برای منطقه و جهان بود. ما همکاری‎های مختلفی می‎توانیم داشته باشیم، ما می‎توانیم همکاری سیاسی داشته باشیم. مثلاً در موضوع سوریه می‎توانیم از نفوذ خودمان در بعضی از کشورها برای ثبات و امنیت استفاده کنیم. ما می‎توانیم با یکدیگر همکاری‎های اطلاعاتی داشته باشیم. این همکاری لازم نیست که حتماً نظامی باشد، در بخش‎های دیگر می‎توانیم هماهنگی و رایزنی داشته باشیم و بعد از این سفر هماهنگی و رایزنی‎های ما حتماً بیشتر خواهد شد.

گزارشگر:

شما راجع به سوریه صحبت کردید، اقداماتی برای مذاکرات شده که ایران در آنها شرکت می‎کند، این مذاکرات خیلی سخت و نامطمئن هستند. آیا شما امید دارید که این مذاکرات به نتیجه برسند و جنگ و خشونت و خونریزی را در این کشور متوقف کند؟

رئیس‎جمهور:

ما دوست داریم که این مذاکرات سریع‌تر به نتیجه برسد اما بعید می‎دانم که این مذاکرات در زمان کوتاهی به نتیجه برسد چراکه اولاً در سوریه گروه‌های مختلف هستند که در حال جنگ هستند، گاهی با هم می‎جنگدند و گاهی با ارتش سوریه می‎جنگند. مداخلات خارجی در سوریه وجود دارد، سلاح‎های متنوعی برای تروریست‎ها فرستاده ‎می‎شود. موضوع سوریه موضوع بسیار پیچیده‎ای است. من هم قبول دارم که راه‎حل سوریه حتماً باید راه‎حل سیاسی باشد اما در عین حال اگر فکر کنیم که در چند جلسه یا چند هفته یا چند ماه در سوریه به نتیجه می‎رسیم به نظر من خوش‎بینی زیادی است.

سوریه یک مسئله پیچیده‎ای است و همه باید تلاش کنیم که سریع‌تر برای آن راه‎حل پیدا کنیم، اما در عین حال موضوع تروریسم در سوریه باید اولویت ما باشد. به بقیه مسائل هم باید برسیم اما اولویت ما باید این باشد که تروریسم را در سوریه بتوانیم محاصره کنیم و تضعیف کنیم که در سوریه ترور را از بین ببریم و شرایط مناسبی را فراهم کنیم. بعد از یک نوع امنیت و ثبات، آواره‎ها را بتوانیم به خانه‎هایشان برگردانیم، آن وقت خیلی کارهای دیگر از جمله تغییرات در قانون اساسی باید انجام گیرد. احتمالاً مذاکراتی باید بین معارضین و دولت صورت بگیرد و بعد هم به یک انتخاب عمومی منجر بشود. کارهای فراوانی پیش رو است اما آتش بس از مهم‌ترین آنهاست، توقف کشتار از مهم‌ترین آنهاست و از بین بردن تروریسم به عنوان اولویت‎هاست.

گزارشگر:

رهبران غربی خیلی از بشار اسد انتقاد کرده‎اند ولی اخیراً این انتقادات کمتر شده است. آیا این احساس را دارید که آنها حاضر هستند رئیس‎جمهور سوریه باقی بماند. موضع شما در این باره چیست؟

رئیس‎جمهور:

در کوتاه مدت چاره‎ای جز این ندارند چون اگر بناست در سوریه با تروریسم مبارزه بشود چه کسی می‎خواهد در صحنه باشد؟ باید ارتش سوریه در صحنه باشد و دیگران بایستی به ارتش سوریه کمک کنند. اگر دولت سوریه از هم بپاشد و ثبات نداشته باشد ارتش هم نمی‎تواند ثبات داشته باشد و کار خودش را انجام بدهد. اصلاً اینکه ما بگوییم بشار اسد باشد یا نباشد یک حرفی است که اصلاً با واقعیت منطبق نیست. سوریه یک رئیس‎جمهور،یک ارتش و یک دولت دارد. اینها واقعیت‎های روی صحنه هستند و بقیه فقط شعار و حرف است. اما اگر در بلندمدت بحث بشود این مردم سوریه هستند که در بلندمدت باید تصمیم بگیرند.

ما باید در سوریه امنیتی درست کنیم که بتوانیم آوارگان را به زندگی‎های خودشان برگردانیم و همه یک زندگی ابتدایی داشته باشند، در آن شرایط پای صندوق آراء بیایند والّا در این شرایط چطور ‎می‎شود صندوق آراء درست کرد؟ کشوری که 60 درصد آن در اشغال تروریست‎هاست چطور ‎می‎شود در این کشور انتخابات برگزار کرد؟ چطور ‎می‎شود برای آینده تصور کرد که آینده کشور چطور باید ترسیم بشود؟ بنابراین مهم این است که ما در کوتاه مدت اولویت از بین بردن تروریسم و بازگشت آوارگان و البته در کنار مذاکره همزمان مبارزه با دولت اساس کار ما باشد.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور برای اینکه خوب متوجه بشوم، آیا رهبران غربی که بشار اسد را به خاطر جنایاتی که در آنجا شده است محکوم کردند آمادگی دارند که با بشار اسد کار کنند و آیا شما آمادگی این کار را دارید؟

رئیس‎جمهور:

در سوریه آن کسی که جنایت اصلی را می‎کند تروریست‎ها هستند. تروریست‎ها بخش بزرگی از کشور سوریه را اشغار کرده‎اند، خانه‎های مردم را خراب کرده‎اند، مردم بی‎گناه را سر می‎برند و حتی قتل‎های دسته جمعی انجام می‎دهند. اینها جنایتکار اصلی هستند. همة بحث ما این است که ما این تروریست‎ها را از بین ببریم که در حال جنایت هستند. اما اینکه در آینده در سوریه چه کسی حاکم باشد این بستگی به رأی مردم دارد. اینکه ما بگوییم فلان فرد خوب یا بد است چه تأثیری دارد، مگر ما قاضی مردم هستیم که در این زمینه قضاوت کنیم و بگوییم این آدم آدم خوبی است و این آدم، آدم بدی است، کاری که کرده است کار خوبی بوده و یا کاری که کرده کار بدی بوده است؟ هر کشوری اگر توسط تروریست‎ها اشغال بشود دولت آن کشور و ارتش آن کشور مقابله می‎کنند تا کشور را از تروریست‎ها پاکسازی کند و آنها را بیرون برانند حالا شما هرچه می‎خواهید اسمش را بگذارید در کشورهای غربی و یا غیرغربی. واقعیتی وجود دارد، این واقعیت را باید بپذیرند، همه هم باید بدانیم که ما نباید نسبت به سوریه تصمیم بگیریم. تصمیم نسبت به سوریه را باید مردم سوریه بگیرند.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور به زودی در ایران انتخابات مجلس برگزار خواهد شد که برای شما خیلی مهم است. خیلی از نامزدهای جناح شما رد صلاحیت شده‎اند و شما خیلی ناراحت بودید که اعلام کردید مجلس به یک گروه تعلق ندارد. آیا این انتخابات در ایران دموکراتیک خواهد بود؟

رئیس‎جمهور:

انتخابات مجلس در ایران مراحل مختلفی دارد. ما فعلاً دو مرحله را پشت سر گذرانده‎ایم یعنی مرحله‎ای که کاندیداها ثبت‎نام می‎کنند و بعد هیئت‎هایی به نام هیئت‎های اجرایی که از معتمدین محل هستند راجع به صلاحیت نامزدها بررسی می‎کنند و نظر می‎دهند. بعد یک شورایی یا هیئتی به نام هیئت نظارت است که آنها دومرتبه بررسی دوم را انجام می‎دهند و یک مرحلة سومی وجود دارد و آن بررسی نهایی است که توسط شورای نگهبان انجام می‎گیرد. ما فعلاً این وسط هستیم یعنی گروه اول کارشان را انجام داده‎اند گروه دوم هم انجام داده‎اند و ما منتظر اقدام شورای نگهبان هستیم. من امیدوارم به گونه‎ای کارها پیش برود که مردم به راحتی بتوانند پای صندوق آراء بیایند و انتخابات خوبی برگزار بشود و هر آنکس که مورد نظر و رأی مردم است برای مجلس شورای اسلامیبرگزیده بشود.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور ما در سخنرانی‎های شما این را احساس می‎کنیم که در ایران افرادی هستند که برای مذاکرات هسته‎ای و برداشتن تحریم‎ها از شما حمایت کرده‎اند ولی برای انتخابات با شما موافق نیستند و سعی می‎کنند که مانع اصلاحات شما بشوند. آیا در موضوع انتخابات مجلس در ایران چنین اتفاقی در حال رخ دادن است؟

رئیس‎جمهور:

در جامعه‎ای مثل ایران که احزاب مختلف با افکار مختلف وجود دارند طبیعی است که اختلاف نظر داشته باشند. دولت من هم منتقدین فراوانی دارد. افرادی هم هستند که ممکن است با دولت موافق نباشند. به هرحال ما باید در چارچوب قانون حرکت بکنیم و کار را پیش ببریم. من همیشه با انتقاد موافق بوده‎ام. انتقاد به نفع کشور است. آنهایی که نظری دارند باید نظرشان را ابراز کنند. البته همیشه هم تأکید کرده‎ام که این انتقادات باید اخلاقی باشد و با واقعیت منطبق باشد و در چارچوب قانون باشد. انتخابات یکی از مراحل بسیار مهم در دموکراسی یک کشور است. در عین حال خود من هم در یک انتخابات انتخاب شده‎ام یعنی در انتخاباتی که رقابت شدید بین کاندیداها بوده است انتخاب شده‎ام. بنابراین شرایط به گونه‎ای است که به نظر من مردم پای صندوق آراء بیایند و انتخاب کنند. نباید بگذاریم که مردم ما مأیوس بشوند و پای صندوق آراء نیایند که حتماً هم این چنین نخواهد بود. اگر همه مردم پای صندوق آراء بیایند، به هرحال در میان همة آنهایی که در نهایت تأیید صلاحیت می‎شوند، افرادی را که طبق نظر خودشان انتخاب می‌کنند و به مجلس می‌فرستند.

گزارشگر:

آقای رئیس‎جمهور شما وعده‎های زیادی در زمان مبارزات انتخاباتی خودتان دادید در مورد گشایش اقتصادی و برداشتن تحریم‎ها. همچنین در مورد بهبودی آزادی بیان و حقوق بشر هم وعده‎هایی داده بودید براساس گزارش‌های سازمان ملل متأسفانه افراد صغیر به اعدام محکوم می‎شوند و روزنامه‎نگاران در زندان هستند. در مورد این وعده‎ها چه می‎گویید، در حالی که شما وعده‎هایی را هم دربارة آزادی دو چهرة مشهور سیاسی آقای موسوی و آقای کروبی داده بودید که الان حدود 5 سال است که تحت نظر زندگی می‎کنند.

رئیس‎جمهور:

دولت در چارچوب اختیاراتی که دارد در کشور می‎تواند عمل کند. مردم ما هم می‎دانند که رئیس جمهور یا دولت دارای چه اختیاراتی در قانون اساسی است. دستگاه قضایی ما دستگاه مستقلی است یا مجلس هم قوة مستقلی است. ممکن است نظرات ما نسبت به بسیاری از مسائل یکی نباشد. ممکن است من لایحه‎ای را به مجلس بدهم ولی مجلس آن را تصویب نکند و رد کند کما اینکه این کار در ایران اتفاق می‎افتد که راجع به پرونده‎ای من نظری داشته باشم اما در نهایت دادگاه نظر نهایی را که می‎دهد باید مورد قبول ما باشد. شما می‎دانید که قانون مجلس را حتی اگر من مخالف باشم، اگر مجلس تصویب بکند و شورای نگهبان هم آن را تأیید کند، من به عنوان رئیس‎جمهور باید برای اجرا آن را ابلاغ کنم. بنابراین چارچوب‎هایی در قانون اساسی ما برای هر قوه‎ای مشخص شده است.

من وعده‎هایی که به مردم داده‎ام به بخشی از آنها توانسته‎ام عمل کنم. البته همة تلاشم را کرده‎ام که همه را اجرا کنم اما بخشی از آنها را موفق شده‎ام اجرا کرده‎ام. اوضاع اقتصادی را حتی قبل از اینکه تحریم برداشته بشود تا حد زیادی سامان دادم، علی‎رغم اینکه سالی که بر ما گذشته سال سختی بوده به خاطر اینکه قیمت نفت از 112 دلار اوایل دولت من امروز به زیر 30 دلار یعنی حدود 25 دلار رسیده است. بنابراین وقتی درآمد نفتی یک کشور به یک پنجم می‎رسد خیلی سخت است. اما در عین حال من به وعده‎هایی که داده‎ام در حدی که توان من بوده است عمل کرده‎ام.

در زمینه آزادی بیان ایران بسیار با گذشته تغییر کرده است. هیچ وقت به این راحتی مردم نمی‎توانستند از دولت انتقاد کنند، به این راحتی نمی‎توانستند از رئیس‎جمهور انتقاد کنند. امروز شما می‎بینید به راحتی از دولت و رئیس‎جمهور نقد ‎و انتقاد ‎می‎شود. در دانشگاه‌ها گروه‌های مختلف سخنرانی می‎کنند و میتینگ می‎گذارند. قبلاً این طور نبوده. بنابراین من به بخش بزرگی از وعده‎هایی که داده‎ام عمل کرده‎ام و امیدوارم به بقیه وعده‎ها هم در حد توانم عمل کنم.

گزارشگر:

اگر به توفیقات اقتصادی که مد نظرتان است برسید آیا باعث پیشرفت اجتماعی خواهد شد و به این صورت وعده‎های دیگر شما هم تحقق خواهد یافت؟

رئیس‎جمهور:

مشکل اقتصاد بسیار مهم است. به هرحال شما وقتی بحث آزادی یا آزادی بیان یا رقابت‎ها و احزاب و فعالیت احزاب را می‎کنید، اگر زندگی مردم زندگی خوبی نباشد، مردم شغل نداشته باشند، جوان‎هایشان بیکار باشند و در رفاه اجتماعی نباشند، خیلی به فکر رقابت حزبی هم نخواهند بود. در شرایطی که وضع مردم بهتر بشود و مردم بتوانند یک زندگی راحتی داشته باشند، در آن شرایط مسلماً فعالیت‎های سیاسی و اجتماعی هم بیشتر خواهد شد.

خیلی متشکر هستم. موفق باشید. امیدوارم سفر من به ایتالیا و فرانسه به نفع ملت ایران، ملت فرانسه و ملت ایتالیا باشد و در عین حال بتوانیم در مذاکرات و رفت و آمدها برای ثبات و امنیت منطقه‎مان هم کمکی باشد. خیلی متشکرم

گزارشگر:

تشکر می‎کنم آقای رئیس‎جمهور، تا وعدة بعدی.

92302
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.