سخنرانی در اجتماع مردم استان همدان

همدان مرز کهن‌‌ترین دولت در سرزمین ایران/ مشاهیر و مفاخر همدان/ همدان شهر دلاوری ها و ایثارگری ها/ میلاد امام رضا (ع)/ آشنایی رئیس جمهور با همدان/ خاطرات حضور در همدان/ معرفی چهره واقعی ایران به جهانیان/ برداشتن سایه شوم جنگ از سرکشور پس از 23 ماه مذاکره/ غنی‌‌سازی در خاک ایران کمک به ایران در دستیابی به فناوری‌‌های بالاتر هسته‌‌ای/ لغو قطعنامه‌‌های ظالمانه، نادر و بی‌نظیر/ شکست زنجیر تحریم/ کاهش تورم، پایان رکود و بهبود شرایط کسب و کار/ بیمه همگانی/ اقدامات دولت در عرصه بهداشت و درمان/ طرح تحول سلامت/ افزایش تولید گندم/ صنعت، انرژی و.../ ورود هیئت‌‌های اقتصادی، سیاسی به تهران/ وحدت، نیاز امروز جامعه/ راه آهن تهران – همدان/ تکمیل و بهره برداری از کنار گذرهای همدان - رزن و همدان – اسد آباد/ بیمارستان ها/ افتتاح سدهای کلان، سرابی، و.../ آبرسانی به روستاها/ آبیاری تحت فشار/ آبرسانی به شهرها/ آزاد راه ساوه - همدان/ تأسیسات فاضلاب شهرهای نهاوند، اسدآباد، تویسرکان و رزن/ تکمیل و افتتاح 9 دانشکده در سطح استان/ آغاز عملیات اجرایی شهر جدید هورا/ استمرار فعالیت فرهنگی بنیاد ابن سینا/ طرح‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی/ گردشگری

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطاهرین و صَحبه المنتجبین
السلام علیک یا امین الله فی ارضه و حجه علی عباده السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله و برکاته

همدان‎، شهر شور و نشاط و دلاوری است. همدانی که از همة خیابان‎ها و کوچه‎های این شهر بوی مهر و محبت، صفا و برادری و اتحاد استشمام می‎شود. استقبال پرشور مردم شریف استان همدان در خیابان‎های این شهر به معنای قدردانی مردم از نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و همچنین از خادمان کوچک خودشان در دولت تدبیر و امید می‎باشد.
همدان به‎عنوان مرکز کهن‎ترین دولت و تاریخ تمدن در سرزمین ایران عزیز ماست. همدان شهر بزرگان‎، شهر بوعلی سیناها‎، شهر باباطاهرها‎، شهر سیدجمال‎الدین اسدآبادی‎، شهر میرسیدعلی همدانی است. همدان مرکز افتخارآفرینی برای ملت ایران است. همدان یعنی شهر برادری و اتحاد در میان همة اقوام رنگارنگ سرزمین ایران‎، همدان عرفان‎، همدان فلسفه‎، همدان مرکز طب و پزشکی‎، همدان سیاست‎، همدان دلاوری‎، همدان ایثار‎، همدان پایگاه هوایی قهرمان‎، همدان تیپ زرهی دلاور در طول دفاع مقدس‎، همدان دلاوری‎های سپاه و بسیج و انصارالحسین‎، همدان سرزمین عارف بزرگ آیت‎الله مدنی‎، همدان شهید مفتح و شهید قدوسی‎، همدان شهر علم و عرفان و دانش و ایثار و من افتخار می کنم در هفته‎ای توانستم به محضر شما مردم عزیز و فهیم و دلاور همدان برسم که هم هفتة همدان و روز همدان و روز بوعلی سینا و روز پزشک است و هم هفتة دولت و بالاتر از آن شب میلاد مولای ما حضرت علی‎بن موسی‎الرضا (ع) افتخار همة ما ایرانیان که هرچه داریم از لطف او داریم و هرچه داریم از مرقد پاک او داریم، است.
کیست در این سرزمین و چه کسی است که عاشق خاندان رسالت باشد و عاشق زیارت آن امام همام باوفای رئوف در ارض خراسان نباشد؟ که فرمود: سَیُدفَنُ بِأَرضِ خراسان بَضعَه مِنی، ما زارَها مَکروب إلّا نَفَّسَ الله. کُربَه و لا مُذنِبٌ إلّا غَفَرَالله ذُنوبَه پارة تن من پیامبر (ص) در دوران حیات خود و پیش‎بینی کرد و بشارت داد و فرمود و به مردم ایران و مردم این سرزمین و همة مسلمانان فرمود: پارة تن من در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد. هرکسی که همّ و غم و مشکلی دارد اگر به پناه آستان او برود مشکل او حل خواهد شد و هر گناهکاری که به عتبه بوسی او بشتابد گناهان او آمرزیده می‌شود. امشب شب میلاد آن عزیز، آن امام بزرگوار و آن مفخر همة ایرانیان است.
یکی دو جمله راجع به مسائل روز کشور و هفته دولت و سپس راجع به همدان بگویم. آشنایی من با همدان شما از دیرباز است. من اولین سخنرانی‌ام را 50 سال پیش در شهر تویسرکان استان همدان و در خرداد سال 1344 یعنی بیش از 50 سال پیش در مسجد جامع همدان ایراد کردم. البته شما را دلگیر نمی‌کنم که بعد از دو شب سخنرانی دستگیر شدم، اما در عین حال خاطرة خوش حضور مردم در شهر تویسرکان و در سال بعد در شهر ملایر را از یاد نخواهم برد. مهربانی‌های این مردم، انقلابی‌ بودن، ایثار و وفای این مردم به نهضت اسلامی را از 50 سال پیش در این استان شاهد و گواه بوده‌ام و یکی از سخنرانی‌های معروف من در سال 56 در شهر نهاوند این استان بود.
امروز بحمدالله بعد از دو سال از شروع افتخارآمیز کار دولت تدبیر و امید که با رأی ارزشمند شما مردم در 24 خرداد سال 92 آغاز شد، به حول و قوة الهی به قدم‌های مهمی برای دستیابی به اهدافمان با همت، ایثار، مشارکت و حمایت شما مردم دست یافته‌ایم. امروز چهرة ایران از هر زمان دیگر در سطح جهان‎، در منطقه و در غرب و شرق بیش از گذشته آن، چهره‎ای فرهنگ دوست، صلح دوست، مقاوم، مستقیم در مسیر اهل بیت (ع) و انقلابی به همه جهانیان معرفی شده است.
امروز مردم می‌دانند ملت بزرگ، فرهنگ‎دوست و مقاومی در این سرزمین به نام، ایرانیان دلاور زندگی می‌کنند. امروز به همت شما مردم و با تلاش دولتمردانی که منتخب شما هستند، چهرة واقعی ایران به جهانیان معرفی می‌شود. امروز بعد از تلاش 23 ماه مذاکرة پیگیر توسط فرزندان انقلابی و دیپلمات‌های قهرمان شما، به نقطه‌ای رسیده‎ایم که توانستیم سایة شوم جنگ را از سر مردم برداریم. امنیت واقعی را به این کشور بازگردانیم، قطعنامه‌های غلط، ظالمانه و ضدحقوق بشری از همان مرکزی که صادر شده بود، توسط همان گروهی که این قطعنامه‎ها را صادر کرده بود، در همان مرکز یعنی در شورای امنیت سازمان ملل متحد لغو کنیم.
این افتخار بزرگ از آن ایستادگی ملت ایران در طول دوازده سال هدایت‌های مقام معظم رهبری و همچنین ایثار و فداکاری همة دست‌اندرکاران و به ویژه مذاکره‎کنندگان است که امروز به این نقطة درخشان دست یافته‌ایم؛ تا دیروز از دیدگاه آنها و دیدگاه سازمان ملل، غنی‌سازی در این کشور برخلاف مقررات بین‌المللی بوده است، اما امروز طبق مصوبه خود آنها، نه تنها ایران حق اعمال غنی‌سازی هسته‌ای را دارد بلکه در این قطعنامه، همه کشورهای بزرگ را موظف می‌کند ایران را در دستیابی به فناوری‌های بالاتر در زمینة هسته‌ای کمک کنند.
این اقدام و دستاورد ملت ایران جای افتخار دارد. کمتر دولت و ملتی در دنیا است که موفق شده باشد بدون آن‎که قطعنامه‌های ظالمانه را برای یک لحظه اجرا کرده باشد، آنها را ملغی و لغو کند و حق غنی‌سازی خودش را نه تنها با شعار و پشت تریبون که از طریق قطعنامة سازمان ملل این حق مسلم مردم ایران را در تاریخ تثبیت کرده است.
به حول و قوة الهی زنجیرهای تحریم یکی بعد از دیگری خواهد گسست و مردم ما از همة حقوق اقتصادی و تجاری خودشان بهره‌مند خواهند شد و ان‎شاءالله در ماهها و سالهای آینده ملت ما شاهد توسعه و حرکت شتابان پایدار به سمت پیشرفت واقعی خواهد بود.
امروز بعد از دو سال این دولت در شرایطی که هنوز تحریم باقی است - هم در زمینة اقتصادی و تورم و پایان دادن به رکود و هم در زمینه بهبود شرایط کسب و کار - به اهداف خود در حد دو سال تلاش بیش از آنچه که در آغاز فکر می‌شد، دست یافته است. بحمدالله ما به مردم قول دادیم که قدم به قدم تورم و نرخ تورم را کاهش خواهیم داد. آماری که مرکز آمار دو روز پیش اعلام کرد، نشانگر آن بود که تورم دوازده ماهة ما حتی از 14 درصد هم مقداری کاهش پیدا کرده و به 8/13 رسیده است.
ما کشور را از تورم بالای 40 درصد به تورم 8/13 درصد رسانده‌ایم و این به معنای ایستادگی و حمایت شما مردم از دولت خدمتگزارتان است. ما به مردم وعده دادیم که تمام مردم را زیر پوشش بیمه درمانی قرار خواهیم داد و در یکسال گذشته برای همه آنهایی که مشمول بیمه نبوده و دفترچه بیمه درمانی نداشته‎اند، 10 میلیون دفترچه بیمه درمانی جدید برای تحت پوشش قرار دادن همه ایرانیان صادر کردیم.
این به آن معناست که این دولت در زمینه سلامت، بهداشت و همچنین باری که از لحاظ هزینه درمان بر دوش مردم است این بار را روز به روز کاهش خواهد داد و شما دیدید که ما از هزینة 37 درصدی که بر دوش مردم بود بطور متوسط این هزینه را به زیر 5 درصد کاهش داده‌ایم و ان‎شاءالله طرح تحول سلامت را به حول و قوة الهی ادامه خواهد داشت.
ما امروز بعد از دو سال می‌توانیم بیش از گذشته به کشاورزان ایرانی خودمان افتخار کنیم و دست پینه بسته آنها را ببوسیم؛ چراکه امسال محصول گندمی که از کشاورزان ایرانی خریده‌ایم به مرز 8 میلیون تُن رسیده است و این بدان معناست که امسال نیازی که برای خرید گندم داریم، حدود یک میلیون تُن خواهد بود. این به معنای رشد کشاورزی ما در زمینه‌های مختلف و ازجمله در زمینه گندم که محصول استراتژیک ما خواهد بود‎، می‎باشد.
در زمینة صنعت، انرژی و تمام بخش‌های اقتصادی و اجتماعی بحمدالله رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم در شرایطی که قیمت نفت که در سال‎های گذشته 140 دلار در هر بشکه بود متأسفانه امروز قیمت نفت، به 40 دلار، یعنی کمتر از یک سوم تنزل پیدا کرده است. علی‎رغم توطئه‌ها برای کاهش قیمت نفت، دولت با همت مردم به تعهدات خود متعهد خواهد بود و راه توسعة کشور را به حول و قوة الهی پیش خواهد برد و حقوق مردم ایران در تمام زمینه‌ها نه تنها در زمینة هسته‌ای، بلکه در همة زمینه‎های اجتماعی‎، اقتصادی و سیاسی را به حول و قوة الهی به دست خواهیم آورد.
شما امروز می‌بینید هیأت‌های مختلف اقتصادی و سیاسی از سراسر جهان به سمت تهران سرازیر شده‌اند و ان‎شالله در ماههای آینده بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، به حول و قوة الهی شاهد حرکت جدیدی در سراسر کشور خواهید بود. دولت همان‎طور که در دو سال گذشته به عهد و پیمان خود با مردم وفادار بوده در سال‎های پیش‎رو نیز به عهد و پیمان خود وفادار خواهد بود.
امروز نیاز به وحدت و اتحاد داریم‎، هیچ کس از این کلام که همه باید به قانون عمل کنند‎، دلخور نشود. هیچ کس و هیچ نهادی در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد. افتخار همه ماست که به قانون متعهد باشیم. طبق این قانون، متحد باشیم و خودمان را برای انتخابات پایان سال آماده کنیم و ان‎شالله همه نهادهای کشور از دولت، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و نیروهای مسلح همه و همه دست به دست هم خواهیم داد تا شاهد یک انتخابات شکوهمند در ایران خواهیم بود.
اما آنچه که در این سفر دولت نسبت به استان همدان تعهد خواهد کرد که همه این مواردی که الان محضرتان عرض می‌کنم به تفصیل امروز عصر در شورای اداری مطرح خواهد شد و به همت شما مردم همه اینها در سال 94 و 95 و آغاز سال 96 به حول و قوة الهی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
راه‎آهن همدان – تهران، که قطعاً می‌تواند زیرساختی برای اقتصاد، رفاه و امنیت مردم همدان در رفت و آمد باشد. اتمام زیرساخت این راه‌آهن با 271 میلیارد تومان اعتباری که این دولت خواهد گذاشت، ان‎شاءالله در سال آینده به اتمام خواهد رسید. البته ما در مباحثی که در جمع وزرا در این زمینه در تهران داشتیم نیم قولی هم دادیم که خود ریل را هم ان‎شاءالله همزمان بتوانیم تهیه و ریل‎گذاری کنیم تا این خط‎ آهن به بهره‌برداری برسد.
نکتة دوم تکمیل و بهره‌برداری از کنارگذرهای همدان - رزن و همدان - اسدآباد ‌با مبلغ 122 میلیارد تومان است که ان‎شاءالله در سال آینده به اتمام خواهد رسید و افتتاح خواهد شد.
سوم‎، اتمام بیمارستان جایگزین اکباتان و همچنین بیمارستان‎های نهاوند، بهار، قائم اسدآباد‎، تویسرکان و تخصصی سوختگی بعثت همدان است که ان‎شاءالله این طرح‎ها با 121 میلیارد تومان تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
چهارم‎‎، بهره‌برداری از سدهای کلان، سرابی، شنجور و شبکه‌های آبیاری و زهکشی با مبلغ 45 میلیارد تومان است که همه اینها امسال یا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
پنجم‎، آبرسانی به روستاهای اولویت‎دار استان همدان که 25 درصد جمعیت روستایی را شامل خواهد شد، با مبلغ 40 میلیارد تومان که ان‎شاءالله در سال آینده به اتمام خواهد رسید.
ششم‎، توسعة آبیاری تحت فشار برای 5827 هکتار اراضی کشاورزی استان همدان با مبلغ 41 میلیارد تومان که ان‎شاءالله این طرح ظرف امسال و اوایل سال آینده به اتمام خواهد رسید.
هفتم‎، آبرسانی به شهرهای ملایر، تویسرکان، فامنین، نهاوند، اسدآباد، صالح‎آباد و بخشی از همدان با مبلغ 38 میلیارد تومان که ان‎شاءالله این طرح‎ها تا دهة فجر سال 95 به بهره‌برداری خواهند رسید و با اجرای این طرح‌ها بحران آب در این شهرها مرتفع خواهد شد.
هشتم‎، اتمام آزادراه ساوه – همدان که به 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت که این اعتبار تأمین شده و ان‎شاءالله سال آینده به اتمام خواهد رسید.
نهم‎، اتمام تأسیسات فاضلاب شهرهای نهاوند، اسدآباد، تویسرکان و رزن با مبلغ 28 میلیارد تومان که ان‎شاءالله سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
دهم‎، اتمام و بهره‌برداری از 9 دانشکده در سطح استان با 35 میلیارد تومان که ان‎شاءالله تا سال تحصیلی 95 به اتمام و بهره‌برداری خواهد رسید.
یازدهم‎، عملیات اجرایی شهر جدید هورا در زمینی به وسعت 1200 هکتار برای اسکان 120 هزار نفر در 20 کیلومتری همدان که ان‎شاءالله در این سفر کار شروع و آغاز خواهد شد
همچنین فعالیت فرهنگی بنیاد ابن‎سینا با هزینه‌هایی که نیاز داشت و تأمین اعتبار شده ان‎شاءالله به فعالیت و توسعة فعالیت خود ادامه خواهد داد.
همچنین برای طرح‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی مجموعاً 1200 میلیارد تومان تسهیلات مدنظر قرار گرفته شده که ان‎شاءالله بانک‎ها این اعتبارات را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهند.
استان همدان و شهر همدان مرکز جاذبة گردشگری است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متعهد است که 11 پروژة گردشگری این استان را با تأمین 50 میلیارد تومان تسهیلات ان‎شاءالله تا پایان سال 95 به بهره‌برداری برساند.
در مجموع در این سفر 42 طرح و پروژة عمرانی برای استان همدان با اعتبار 847 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که همه این طرح‌ها ان‎شاءالله در سال 94 و 95 به اتمام و بهره‌برداری خواهد رسید.
شاد و موفق و سربلند باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

. وسایلالشیعه، ج10، ص437

92298
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.