سخنرانی در نشست مشترک با فعالان اقتصادی و تجار ایرانی و ایتالیایی (رم)

تورم رکود بی ثباتی بازار نبود انبضاه مالی نامناسب بودن فضای کسب و کار و تحریم / وعده‌های انتخاباتی دولت / وضعیت امروز اقتصادی / توافق هسته ای / مذاکره بر اساس برد - برد / سیاست برد – برد در اقتصاد / ایران دارای فرهنگ و تمدنی بزرگ / قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خالی ایران / اهمیت ایتالیا برای ایران / ایران در پی اقتصاد مولد و اشتغال زا / همکاری‌های دو جانبه در زمینه کشاورزی / تجربخ خا و همکاری‌های در کشور در زمینهای چرم، مواد غذایی، دارویی ،صنایع، انرژی، ریلی و ... / توسعه بندر چابهار و اتصال ایران به دیگر کشورها / ایران آماده جذب سرمایه و فناوری / پیشرفت‌های قابل ملاحظه ایران در زمینه نانو، بایو ،‌ای تی، هوافضا، راه آهن و ... / دوران تحریم به ضرر ایران و ایتالیا / توسعه و اشتغال یکی از راه‌های مبارزخ با تروریسم / فقر و یارانه، پرورش دهنده سرباز برای تروریسم / رشد فرهنگی یعنی مبارزه با خشونت / آموزه‌های دین، مدارا، تحمل، شنیدن، انتخاب و.... / رشد فرهنگ در سایه رشد و توسعه اقتصادی

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالم که می‌توانم در فرصت امروز، در جمع فعالان اقتصادی کشور ایتالیا که در کنار فعالان اقتصادی ایرانی در این سالن اجتماع کرده‌اند، نکاتی را به عرض شما برسانم.

یک بار دیگر می‌خواهم از میهمان نوازی بسیار خوب دولت ایتالیا و همچنین چهره گشوده مردم این کشور نسبت به میهمانان خودشان تشکر و قدردانی کنم.

اوضاع اقتصادی ایران در هنگام آغاز به کار دولت یازدهم

در آغاز من می‌خواهم اشاره‌ای به شرایط اقتصادی ایران در طول نزدیک به دو سال و نیم از آغاز کار دولت جدید یعنی دولت یازدهم داشته باشم.

همان‌طور که مطلع هستید در آغاز فعالیت این دولت، نرخ تورم نقطه به نقطه 45 درصد، نرخ تورم 12 ماهه بیش از 40 درصد، و رشد اقتصادی چند ماه قبل از آنکه من آغاز به کار کنم، منهای 8/ 6 بوده است و ما از تورم و رکود بی‌سابقه‌ای در تاریخ کشورمان رنج می‌بردیم. همچنین بازار ما کاملاً بی ثبات بود و اجناس در مغازه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی ما هر روز نرخی را دنبال می‌کرد. ارز در کشور ما نرخ ثابتی نداشت و نوسانات فراوانی داشت. علاوه بر اینها انضباط مالی و شفافیت وجود نداشت، شرایط محیط کسب و کار ما شرایط مناسبی نبود و تحریم‌ها نیز ادامه داشت.

اولین تصمیمی که این دولت گرفت این بود که به دنیا اعلام کند این دولت قادر است در شرایط تحریم اوضاع اقتصادی را کنترل کند. تورم را پایین بیاورد. در رشد اقتصادی به رشد مثبت برسد. بازار را تثبیت کند. نرخ ارز را تثبیت کند. رشد سرمایه گذاری را بالا ببرد و به محیط کسب و کار بهبود ببخشد.این تصمیمات را دولت به عنوان وعده انتخاباتی خودش از آغاز دولت به مردم اعلام کرد.

امروز ما در کشورمان در شرایطی قرار داریم که نرخ تورم نقطه به نقطه ما تک رقمی است؛ یعنی 4/ 9 درصد.نرخ 12 ماهه تورم ما 2/ 12 درصد است. در سال گذشتة ایرانی یعنی تا ماه مارس گذشته، اقتصاد ما رشد مثبت 3 درصد را بعد از 8 فصل رکود متمادی تجربه کرد. شرایط کسب و کار 22 واحد بهبود پیدا کرد. انضباط مالی برقرار شد. پایه پولی و رشد آن مهار گردید. بازار ارز ثبات کافی یافت، و خود این علامتی به مذاکرات 1+5 بود که تحریم تأثیری ندارد و ما همه باید راه دیگری را برگزینیم و انتخاب کنیم.

خوشبختانه به ندای ایران پاسخ مثبت داده شد. ما در اینجا از همه کشورهایی که در حال مذاکره بودند و اراده و تصمیم آنها بر این بود که این مذاکرات پیروز شود و همچنین از کل اتحادیه اروپا تشکر می‌کنیم. به دلیل اینکه همه تلاش کردند تا این مذاکرات موفق شود. دلیلش هم این بود که همه احساس کردند نتیجه این مذاکرات برد – برد خواهد بود و به نفع همه خواهد شد.

و امروز این جمعی که در کنار هم قرار گرفته‌ایم یکی از آثار موفقیت مذاکرات و پایان تحریم است که برای سرمایه گذاری، انتقال فناوری و هدف گیری بازارهای جدید صادراتی مشترک، در کنار هم قرار گرفته‌ایم.

البته که اقتصاد باید سود دو طرفه داشته باشد. هیچ کشوری نمی‌تواند از سرمایه گذاران و کارآفرینان کشور دیگری بخواهد که به فداکاری مشغول شوند، بیایند و آنها را به کشورش دعوت کند و بگوید من شما را در حالی دعوت می‌کنم که سرمایه شما ثبات ندارد! در حالی که سود عادلانه نصیب شما نمی‌شود! در حالی که شما از این سرمایه گذاری نمی‌توانید در بلند مدت به مسیر و قطعیت آینده اقتصاد اطمینان داشته باشید! معلوم است که سرمایه گذاری باید برای هر دو کشور مفید باشد. ما همانطور که در مذاکرات گفتیم، سیاست ما برد – برد است، در اقتصاد هم حتما باید سیاست برد – برد را دنبال کنیم. در شرایط منطقه‌ای، ایران امن‌ترین و با ثبات‌ترین کشور منطقه است.

ایران قصد حمله به کشوری را ندارد. ایران قصد مداخله در امور داخلی هیچ کشوری را ندارد. ایران با قدرت از کشور خودش محافظت می‌کند. ایران دارای قوانین و مقررات قابل اعتمادی برای سرمایه گذاران است. ایران در هیچ شرایطی نسبت به جهان و کشورهای دیگر و بخش‌های خصوصی کشورهای دیگر تعهدات خودش را نقض نکرده است و همیشه و در همه شرایط به تعهدات خودش عمل کرده است.

مردم ایران صاحب یک تمدن و فرهنگ بزرگ هستند، مثل مردم ایتالیا که دارای تمدن و فرهنگ درخشانی هستند. مردم ایران همواره نسبت به میهمانان خودشان با احترام برخورد کرده‌اند و شرایط داخلی ایران علاوه بر امنیت یک شرایط کاملاً استثنایی است.

نیاز به توضیح ندارد که یک کشور بعد از تحریم چند ساله ظرفیت‌های خالی دارد و این ظرفیت‌های خالی برای امروز است، حتماً یکسال دیگر شرایط امروز نیست. اقتصاد ایران یک اقتصاد بکر است. ما جزء اقتصادهای نوظهور هستیم. دارای انرژی کافی در کشورمان هستیم. روابط جاده‌ای، بندری، راه آهن و هوایی ما با کشورهای اطراف ما به‌گونه‌ای است که کشور ما را به همسایگان به طور کامل متصل کرده است. دارای نیروی انسانی تحصیل کرده کافی هستیم و بنابراین در این شرایط آماده هستیم تا پذیرای سرمایه گذاران خارجی در داخل کشورمان باشیم.

ایتالیا برای ما اهمیت ویژه دارد. به دلیل اینکه ایتالیا دارای سابقه خوبی در ایران است. مردم ایران صنعت و خدمات ایتالیا را تجربه کرده اند. به ایتالیا اعتماد داشته اند و امروز هم اعتماد دارند. نوع صنعت ایتالیا با نیازمندی ما همخوانی دارد.

ما امروز به دنبال اقتصاد مولد و اشتغالزا هستیم. بنابراین به صنایع متوسط و کوچک اهمیت می‌دهیم و در این زمینه ایتالیا شهره است. ما در زمینه‌های مختلف می‌توانیم با هم همکاری کنیم و همکاری داشته باشیم.

ما در زمینه کشاورزی که علاوه بر اقتصاد، مسئله مهم انسانی است، [می‌توانیم همکاری کنیم]. امروز در اطراف ما کشورهایی وجود دارند که جمعیت آنها در حال تزاید است و آنها نیاز به مواد غذایی دارند؛ بنابراین توسعه کشاورزی و صنایع جانبی آن برای ما و برای همسایگان ما و از دیدگاه انسانی حائز اهمیت است. کشاورزی ارگانیک مورد توجه ایران است. موضوع آب و صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از فناوری‌های نوین برای آبیاری مورد تأکید ایران است؛ به دلیل اینکه 90 درصد آب مصرفی ما در کشاورزی است. و ما اگر بتوانیم حتی 10 درصد با آبیاری نوین صرفه‌جویی کنیم، می‌توانیم مشکل آب را در ایران حل و فصل کنیم.

ما در بسیاری از زمینه‌ها با هم در گذشته تجربه داریم. ما در زمینه صنعت چرم با هم تجربه داریم. ما در زمینه مواد غذایی تجربه داریم. ما در زمینه دارویی تجربه داریم. در زمینه صنایع ایران تجربه فراوانی داریم. البته در بخش انرژی هم تجربه زیادی با شرکت‌های ایتالیایی داریم. و امروز هم بخش انرژی ما برای سرمایه گذاری هم در بخش نفت و هم در بخش گاز، هم در بخش پتروشیمی و هم در بخش‌های دیگر پایین دستی و پالایشگاهی آمادگی دارد. ما در شرایطی در ایران هستیم که مصمم هستیم برنامه‌های ریلی و بنادرمان را توسعه دهیم. این توسعه هم برای خودمان و هم برای همسایگان است.

توسعه بندری مثل چابهارتنها برای ایران نیست. توسعه این بندر برای ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و کشورهای آسیای مرکزی است و حتی راه آهن آن به بخش‌های شرقی چین هم متصل می‌شود. بنابراین هم بندر ما و هم راه آهن ما می‌تواند اتصال این کشورها را قوی تر کند. و اینکه ما می‌گوییم به اقتصاد ایران به عنوان ایران تنها نگاه نکنید، به همین دلیل است که اتصال بسیاری از کشورهای همسایه ما به آب‌های بین المللی از طریق بنادر جنوب ایران امکان‌پذیر است.

بنابراین ما در همه این زمینه‌ها می‌خواهیم فعالیت کنیم و در شرایط نو می‌خواهیم حدقل حدود 30 درصد محصولات ما به خارج از ایران صادر شود. ما باید بتوانیم محصولی را تولید کنیم که اگر 70 درصد در داخل مصرف می‌شود 30 درصد آن برای بازار صادراتی بیرون باشد.

بنابراین ایران آماده جذب سرمایه و جذب فناوری و بازار صادراتی مشترک است. قوانین و مقررات ما کاملاً از این‌گونه تماس سرمایه و اقتصاد و همکاری مشترک حمایت می‌کند. از این نظر که کشور ما آماده پذیرایی سرمایه خارجی است هیچ اختلافی در میان افکار، جناح ها، دولت و سایر قوا وجود ندارد.دولت، مجلس، دستگاه قضایی، نهادهای دیگر بر این نکته تأکید دارند. رهبری نظام بر این نکته تأکید دارد. بنابراین یک نظر واحد در کل ایران وجود دارد و استقبال ایران از سرمایه‌گذار، کارآفرین خارجی و فناوری خارجی یک انتظار عمومی، واحد و هم نظر است. به اضافه اینکه ما در بحث فناوری زمینه آماده تری برای جذب فناوری‌های نوین داریم.

ما در شرایطی هستیم که در سال‌های گذشته در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه نانو، بایو،‌ای تی، هوافضا، راه آهن و حتی فناوری‌های نو داشته‌ایم. توسعه فناوری‌های ما برای تأسیسات فرودگاهی و تعمیرات هواپیمایی نیز بوده و در همه این زمینه‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای در سال‌های گذشته داشته‌ایم و به همین دلیل آماده‌ایم تا بتوانیم پذیرای فناوری‌های نو از کشورهای دیگر باشیم.

ما معتقدیم این فصل جدید امروز شروع و آغاز شده است. هر روز که زودتر از این فرصت استفاده نماییم، قادریم گذشته را راحت تر و سریع تر جبران کنیم.دوران تحریم، دورانی بود که به ضرر هر دو کشور بود. هم ایران ضرر کرد، هم اتحادیه اروپا ضرر کرد و امروز باید با سرعت بیشتر و با ایجاد تسهیلات بیشتر جبران کنیم.

من بر این نکته هم تأکید کنم که اگر می‌خواهیم با خشونت در دنیا مبارزه کنیم، اگر می‌خواهیم با افراط مبارزه کنیم، اگر می‌خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم، یک راه آن ایجاد توسعه و ایجاد اشتغال است. عدم توسعه یافتگی برای گروه‌های تروریستی سرباز می‌آفریند. بیکاری برای تروریست‌ها سرباز آماده می‌کند. اگر ما همه می‌خواهیم دنیای عاری از افراط و خشونت و آن قطعنامه معروفWaveرا عملیاتی و اجرایی کنیم یک راه آن، رشد اقتصادی است. حتی رشد فرهنگی هم در سایه رشد اقتصادی و در کنار رشد اقتصادی امکان پذیر است. خانواده فقیری که نان شب ندارد نمی‌تواند خرج تحصیلات عالیۀ فرزندان خودش را هم تأمین کند.آن کسی که به نان شب محتاج است دنبال کالای فرهنگی نیست حتی وقتی برای کتاب‌خواندن هم ندارد یا حوصله خواندن کتاب ندارد.

ما باید با رفاه اجتماعی زمینه رشد فرهنگی را برای جامعه آماده کنیم و رشد فرهنگی، یعنی مبارزه با تروریسم. رشد فرهنگی یعنی مبارزه با خشونت. ما با فرهنگ است که باید جوان‌ها و نوجوان‌های خودمان را برای یک زندگی آرام، با مدارا و قابل تحمل آماده کنیم.

دین به ما تحمل یاد می‌دهد. دین حتی آنجا که فاصله بسیار زیاد است می‌گوید: لکم دینکم ولی دین[1]، شما دین خودتان را داشته باشید ما هم دین خودمان را داریم و در کنار هم زندگی می‌کنیم. دین به ما یاد می‌دهد که همه چیز را بشنویم و بهترین را در میان آنها انتخاب کنیم. دین به ما می‌گوید کلیسا و کنیسه و مسجد در کنار یکدیگر قرار دارند. قرآن، کتاب آسمانی مسلمانان، به ما می‌آموزد و می‌گوید – اول کلیسا را می‌گوید نه مسجد – نگذارید کلیسا و کنیسه و مسجد تخریب شود. ولولا دفع الله الناس بعضهم ببعض لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیرا[2]؛ قرآن به ما می‌گوید: از کلیسا و کنیسه و مسجد حراست و حفاظت کنید.

دین به ما تحمل و مدارا را یاد می‌دهد؛ و این در سایه فرهنگ امکان‌پذیر است. و فرهنگ در سایه رشد و توسعه اقتصادی امکان‌پذیر است و توسعه اقصادی در سایه همکاری ملت‌هاامکان‌پذیر است. ما باید سرمایه، فناوری و همکاری همه ملت‌ها را در کنار هم قرار بدهیم تا شاهد دنیایی با ثبات تر و آسوده تر باشیم. هدف نهایی رفاه در زندگی مردم است. علم، دانش و اقتصاد همه برای این است که بهتر زندگی کنیم. همه برای این است که دنیاهای جدید را کشف کنیم. همه برای این است که مرزهای دانش را به پیش ببریم. و این کار با هماهنگی، همکاری و نزدیک تر شدن ملت‌ها به یکدیگر ممکن است که یکی از راه‌های آن پیوند اقتصادی کشورها با یکدیگر است.

امیدوارم این سفر و این‌گونه جلسات زمینه بهتری را برای روابط بهتر اقتصادی، علمی و فرهنگی بین دو کشور دوست، ایران و ایتالیا، فراهم کند. زنده باد ایتالیا، زنده باد ایران.

[1]. سورة کافرون، آیه 6.

[2].سوره حج، آیه 40.

92292
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.